PDA

Zobacz pełną wersję : przysłona jak duża



Wojtaszenko
16-05-2023, 22:25
Siemka mam takie pytanko, byłem ostatnio w zoo, były tam 3 lwy koło siebie chciałem aby wszystkie były w ostrości najpierw strzeliłem na f8 później f9 a później na f11 i prawdę mówiąc dalej nie są te lwy wszystkie ostre i tak prawdę mówiąć nawet nie bardzo widzę różnicę między tymi przysłonami, zastanawiam się jak bardzo muszę domknąć dziurę aby uchwycić następnym razem w podobnej sytuacji ostrą grupkę. Poniżej zostawiam wam zdjęcia, z góry dziękuje za odpowiedź 722287222972230

PM.M
16-05-2023, 22:32
Policz sobie kalkulatorem:
https://dofsimulator.net/en/
Głębia ostrości zależy od odległości od przedmiotu, ogniskowej oraz otwarcia przysłony. A między f/9 a f/11 jest praktycznie żadna różnica.

Wojtaszenko
16-05-2023, 22:44
Siema dzięki za odpowiedź, odległość od tematu była spora, ogniskowa to było niecałe 400mm, mi się wydawało że skoro te lwy są jeden tuż za drugim to f11 powinna spokojnie je złapać

TOP67
17-05-2023, 16:01
Tak naprawdę, to GO zależy od skali odwzorowania i przysłony (oraz formatu matrycy). Powiązanie ogniskowej i odległości daje skalę odwzorowania.

Nie ma znaczenia względna odległość między obiektami, a jedynie bezwzględna. Tutaj szacunkowo jest to ok 4-5 m. Zatem GO musiała by mieć jakieś 10m.

Poza tym widać duży obszar ostrości przed lwami. Tutaj należało by ostrzyć na środkowego.

Wojtaszenko
26-05-2023, 11:24
Siemanko, dzięki Wielkie za mądrą odpowiedź. Dobrze się poradzić kogoś kto potrafi świetnie wyjaśnić. Do tej pory myślałem że GO rozchodzi się w przód od punktu ostrości a ona rozchodzi się również w tył jak dobrze mniemam, dlatego w tym przypadku powinienem ostrzyć na temat w środku. Jeszcze raz Wielkie Dzięki kolejny raz dostałem od Ciebie MechOptyk szybką i konkretną odpowiedź. Pozdro ; ]

burton
26-05-2023, 11:34
GO to jedna z podstaw fotografii. Poczytaj o tym więcej bo warto. Będziesz bardziej świadomie fotografować
https://www.szerokikadr.pl/poradnik/glebia-ostrosci-fotograficzny-srodek-wyrazu

TOP67
28-05-2023, 21:43
Siemanko, dzięki Wielkie za mądrą odpowiedź. Dobrze się poradzić kogoś kto potrafi świetnie wyjaśnić. Do tej pory myślałem że GO rozchodzi się w przód od punktu ostrości a ona rozchodzi się również w tył jak dobrze mniemam, dlatego w tym przypadku powinienem ostrzyć na temat w środku. Jeszcze raz Wielkie Dzięki kolejny raz dostałem od Ciebie MechOptyk szybką i konkretną odpowiedź. Pozdro ; ]

W zasadzie, to najczęściej GO rozkłada się bardziej do tyłu. Jedynie przy skali 1:1 rozkłada się po równo. Ale przy hiperfokalnej sięga aż do nieskończoności, a w przód tylko na połowę ustawionej odległości.

JK
02-06-2023, 11:05
W zasadzie, to najczęściej GO rozkłada się bardziej do tyłu. Jedynie przy skali 1:1 rozkłada się po równo. Ale przy hiperfokalnej sięga aż do nieskończoności, a w przód tylko na połowę ustawionej odległości.

Że co? Co to za pokrętne kombinacje? Masz "tył" z przodu, czy "przód" z tyłu? Może nie rób już ludziom wody z mózgu.
Są na to bardziej odpowiednie określenia. Ten twój "przód" rozciąga się od punktu na który ustawiono ostrość w kierunku aparatu. Twój "tył" opisuje odległość od punktu ostrości w kierunku nieskończoności. Jeśli już koniecznie chcesz używać określeń "przód" i "tył", to chyba jest odwrotnie. No chyba, że masz "d..ę" z przodu, a nie z tyłu. :wink:

Kojocisko
02-06-2023, 12:56
Jacku, pomijając urok kultury twojego komentarza, to wystarczy, że sobie uświadomisz, że dla większości ludzi nie fotograf jest punktem odniesienia, ale obiekt fotografowany.
I wtedy określenia TOP67 są właściwe. I dla mnie od początku oczywiste, sam bym to tak opisał. I wtedy dupa jest gdzie trzeba.

cz4rnuch
02-06-2023, 13:03
Jacku, pomijając urok kultury twojego komentarza, to wystarczy, że sobie uświadomisz, że dla większości ludzi nie fotograf jest punktem odniesienia, ale obiekt fotografowany.
I wtedy określenia TOP67 są właściwe...No chyba, że punktem odniesienia są bohaterowie wątku "plecy w kadrze" :)

Kojocisko
02-06-2023, 14:12
no wtedy faktycznie nie jest oczywiste :p. w punkt!
Wtedy pozostaje przed i za obiektem (co zresztą jest chyba najbardziej poprawnym określeniem).

krzysztofz24
02-06-2023, 14:53
Że co? Co to za pokrętne kombinacje? Masz "tył" z przodu, czy "przód" z tyłu? Może nie rób już ludziom wody z mózgu.
Są na to bardziej odpowiednie określenia. Ten twój "przód" rozciąga się od punktu na który ustawiono ostrość w kierunku aparatu. Twój "tył" opisuje odległość od punktu ostrości w kierunku nieskończoności. Jeśli już koniecznie chcesz używać określeń "przód" i "tył", to chyba jest odwrotnie. No chyba, że masz "d..ę" z przodu, a nie z tyłu. :wink:

Czytanie ze zrozumieniem sie kłania. Wystarczy sie domyslic ze przod to przed obiektem na ktory ostrzymy a tyl to za obiektem na ktory ostrzymy. I 99%fotografow tak to rozumie.
I tak nawet pokazuja wszelkie kalkulatory GO.

A 1% to internetowe trolle;-)

odzio
05-06-2023, 11:58
Ja jednak obstawiam, że Kojocisko trafił w sedno w swoim wpisie:

Jacku, pomijając urok kultury twojego komentarza, to wystarczy, że sobie uświadomisz, że dla większości ludzi nie fotograf jest punktem odniesienia, ale obiekt fotografowany.

Światłość Fotografii się reaktywowała i próbuje rozpętać szambowy sztorm w kolejnym wątku ;)