PDA

Zobacz pełną wersję : [ Pentax ] Pentax K-3 Mark III Monochrome



notdot
13-04-2023, 19:03
Firma Ricoh zaprezentowała lustrzankę Pentax K-3 Mark III w wersji Monochrome. Aparat posiada wprawdzie ten sam sensor co K-3 Mark III, ale bez siatki Bayera.

Pentax K-3 Mark III Monochrome został wyposażony w 25.7-megapikselowy sensor BSI CMOS APS-C bez filtra barw podstawowych. Efektem tego oczywiście, jest możliwość rejestracji wyłącznie zdjęć czarno-białych. Pominięty został tym samym proces interpolacji, dzięki czemu będziemy zapewne mogli liczyć na lepszą dynamikę tonalną i niższy poziom szumów.

Poza tym, konstrukcja nowej lustrzanki jest taka sama jak K-3 Mark III. Mamy magnezowy, uszczelniony korpus z podwójnym gniazdem kart pamięci SD. Autofokus oferuje 101 punktów (w tym 25 krzyżowych), a rejestracja zdjęć seryjnych odbywa się przy maksymalnie 12 kl/s. Ekran oferuje 3.2 calową przekątną i rozdzielczość 1.62 miliona punktów, a pentapryzmatyczny wizjer powiększenie 0.7x dla pełnej klatki.

Sensor jest oczywiście stabilizowany, zatem nadal mamy dostęp np. do funkcji Pixel Shift Resolution. Minimalną czułością ISO jest natomiast 200.

Co ciekawe, K-3 Mark III Monochrome nadal ma możliwość rejestracji filmów (4K 30p), aczkolwiek pozostaną one czarno-białe, tak samo jak zdjęcia.

Z wizualnych różnic wersji Monochrome, warto wymienić białe podświetlenie górnego LCD, napis "Monochrome" nad głównym ekranem, czy szare oznaczenia wszystkich przycisków na obudowie.

Aparat ma być dostępny pod koniec kwietnia br. i ma kosztować 2200 dolarów. Polska cena nie jest jeszcze znana.
źródło (https://www.optyczne.pl/18725-news-Pentax_K-3_Mark_III_Monochrome.html)

https://www.optyczne.pl/upload2/277723_nbigmini_1.jpg

lukasz_kk
13-04-2023, 19:24
Hmm... Ciekawe jaka będzie sprzedaż, oby lepsza niż w tym dowcipie o dwóch jazzmanach ;)

PM.M
13-04-2023, 19:36
Poszli w ślady Leici, dziś pokazali M11 Monochrom. Może to jakiś patent, dużo wywalenie filtra nie kosztuje. Tylko ilu chętnych się znajdzie?

fafniak
13-04-2023, 21:55
Poszli w ślady Leici, dziś pokazali M11 Monochrom. Może to jakiś patent, dużo wywalenie filtra nie kosztuje. Tylko ilu chętnych się znajdzie?

Poproszę takie sony a7III

Hiszpan63
14-04-2023, 07:54
Polska cena nie jest jeszcze znana.
źródło (https://www.optyczne.pl/18725-news-Pentax_K-3_Mark_III_Monochrome.html)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjP_oX71aj-AhXs77sIHR7fDi8QFnoECBIQAQ&url=https%3A%2F%2Ffotoforma.pl%2Flustrzanka-pentax-k-3-mark-iii-monochrome-body&usg=AOvVaw047hWAi86idPBHjZ_1L13a
11499 zł ....

notdot
14-04-2023, 08:47
no cóż, tanio nie jest, ale kto powiedział, że miało być tanio ;)

cz4rnuch
14-04-2023, 09:09
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjP_oX71aj-AhXs77sIHR7fDi8QFnoECBIQAQ&url=https%3A%2F%2Ffotoforma.pl%2Flustrzanka-pentax-k-3-mark-iii-monochrome-body&usg=AOvVaw047hWAi86idPBHjZ_1L13a
11499 zł ....

"Zwykła" wersja K-3 III kosztuje teraz 7700 więc wychodzi na to, że Pentax liczy sobie 4 tysie za brak koloru :) Z drugiej strony 4 razy tańsze to od M11 monochrom więc można rzec, że okazja :)

Hiszpan63
14-04-2023, 10:26
"Zwykła" wersja K-3 III kosztuje teraz 7700 więc wychodzi na to, że Pentax liczy sobie 4 tysie za brak koloru :) Z drugiej strony 4 razy tańsze to od M11 monochrom więc można rzec, że okazja :)

Mniej więcej taka sama jest różnica w cenie między M11 a M11 monochrome . Może akurat wszędzie tyle kosztuje filtrowa kastracja ?? :wink:

Kolekcjoner
14-04-2023, 18:06
Mniej więcej taka sama jest różnica w cenie między M11 a M11 monochrome . Może akurat wszędzie tyle kosztuje filtrowa kastracja ?? :wink:
Nie sądzę żeby usunięcie bayera i wgranie nowego softu tyle kosztowało. To raczej dobry deal 8).

Zbyszek
14-04-2023, 21:39
Nie sądzę żeby usunięcie bayera i wgranie nowego softu tyle kosztowało. To raczej dobry deal 8).
Bpo to nie jest usunięcie bayera ale niezamontowanie bayera a to spora różnica. Po prostu została wyprodukowana inna wersja matrycy prawdopodobnie w stosunkowo małej ilości i to ma wpływ na cenę.

jurkarol
14-04-2023, 22:37
A może właśnie pracownicy siedzą i zdrapują filtr Bayera... To też dodatkowa praca

morzon
14-04-2023, 23:45
Niszowy pentax z niszowymi lustrzankami znajduje sobie jeszcze głębszą nisze. Takie coś to będzie ciekawostka nawet wśród zatwardziałych pentaksiarzy.
Naprawdę jestem pod wrażeniem, że P wciąż istnieje, coś wypuszcza i nie poddaje się.