PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z5 na pierwszą lustrzankę do fotografii wnętrz



robal91
12-04-2023, 20:33
Witam wszystkich na forum, to mój pierwszy post.

Na początku krótki wstęp: Jestem stolarzem meblowym i potrzebuję zakupić aparat w celu wykonania sesji wnętrz. Przerabiałem już zlecanie sesji fotografom komercyjnym- natomiast ze względu na specyfikę mojej pracy jest to bardzo uciążliwe- wszystko przebiega bardzo szybko- montaż mebli, następnego dnia klienci już zawalają wszystko swoimi rzeczami i nie zawsze znajdzie się okienko czasowe żeby taką sesje ustawić. No ale do rzeczy...

Budżet 10.000 zł z obiektywem. Specyfika - z pewnością potrzebuję szerokiego kąta do fotografii ciasnych miejsc- dużą wygodą byłby zoom z regulacją. 100% Zdjęć z statywu. Czasem zdjęcia będą wykonywane przy oświetleniu naturalnym ale często będą zdarzały się też zdjęcia wieczorem przy świetle sztucznym. Zdjęcia będą wykorzystywane na stronie internetowej / mediach społecznościowych. Oczekuję aby zdjęcia były bardzo ostre w całości kadru.

Nie jestem fotografem natomiast od tygodnia intensywnie poszukuję wiedzy. Z mojego aktualnego researchu wynika że przy takim budżecie warto pochylić się nad pełną klatką, przy moich wymaganiach warto aby do obiektywów wpadało dużo światła f<3


Po tym czasie mam pewnego faworyta - Nikon Z5 + obiektyw NIKKOR Z 17-28mm f/2.8

Są to moje przemyślenia oparte na wielu opiniach które znalazłem w sieci.

Dodam że w ramach treningu wstępnego bawiłem się aparatem Nikon D5000 z niepełną klatką i obiektywem Nikkor AF-P DX 18-55mm f/3.5-5.6G.
Po wielu próbach znalazłem optymalne ustawiania przesłony f8-f12 ISO 200 (mininum) czas naświetlania wynikowo - dla mnie nie ma już znaczenia ponieważ robię zdjęcia z statywu. Niestety muszę przyznać że aparat z tym obiektywem robi zdjęcia słabsze niż mój smartfon... Główny problem to słaba ostrość - szczególnie przy fotografii wieczornej.

Jestem absolutnie otwarty na sugestie - nawet odnośnie zmiany zaproponowanego przeze mnie aparatu. Pytanie czy w tym przedziale cenowym warto pomyśleć nad czymś innym.

August68
12-04-2023, 20:44
Przy Z50 17 mm to odpowiednik 25-26 mm - to już nie jest jakoś szeroko...
Chyba że się pomyliłeś i miało być Z5 jak w tytule? Bo wtedy to już bardziej ma sens.
Może jeszcze popatrz na Nikkora 14-30/4.0?
Cenowo pewnie wyjdzie podobnie, a jednak zakres bardziej przydatny jak na wnętrza. A skoro robisz ze statywu, to ta działka przesłony nie powinna robić różnicy.

robal91
12-04-2023, 21:17
Tak przepraszam, wkradł się błąd z mojej strony oczywiście chodziło mi o z5

TOP67
12-04-2023, 21:44
Oczekuję aby zdjęcia były bardzo ostre w całości kadru.


To oznacza, że nie potrzebujesz jasnego obiektywu (chociaż zawsze można go przymknąć). Chyba, że fotografujesz meblościankę na wprost.
Statyw rozwiązuje problemy z długimi czasami lub wysokim ISO.
Z5 będzie dobrym wyborem. Lepszym obiektywem może się okazać 14-30/4

Jacek_Z
12-04-2023, 21:44
Edytowałem, zmieniłem na Z5

Nie jestem fotografem natomiast od tygodnia intensywnie poszukuję wiedzy. Z mojego aktualnego researchu wynika że przy takim budżecie warto pochylić się nad pełną klatką, przy moich wymaganiach warto aby do obiektywów wpadało dużo światła f<3


Po tym czasie mam pewnego faworyta - Nikon Z5 + obiektyw NIKKOR Z 17-28mm f/2.8.
Pełna klatka ma znaczenie gdy robisz zdjęcia z ręki, wtedy musisz mieć krótszy czas, a to da się zrobic gdy sie wchodzi na wysokie ISO (co skutkuje zwiększonym szumem).
Jeżeli robisz ze statywu to możesz użyć dłuższego czasu, robiąc na niskim ISO. Czyli nie musisz mieć pełnej klatki. Decydować będzie optyka.
18-55 to nie jest nadzwyczajne szkło (i tylko DX). Te 17-28/2.8 lepsze, ale ja bym wybrał Nikkora Z 14-30/4, te 14 mm ci się często przyda. Przysłona 4 to tylko o 1 EV mniej. Natomiast ty i tak będziesz chciał mieć wszystko ostre, czyli większą głebie ostrości, którą sie uzyskuje przymykając obiektyw. Powiedzmy f/11. I wtedy nie ma znaczenia czy obiektyw ma maksymalnie f/2.8 czy f/4. Jak widzisz jednak polecam Z5, bo na Z50 nie ma czegoś tak szerokiego jak 14-30.

Hi, hi. Długo pisałem ten post, Tomek napisał to samo :) Weź to co piszemy bardzo serio. Dobrze radzimy.

robal91
12-04-2023, 22:18
Wszystko co piszecie biorę bardzo na serio i jestem wdzięczny za porady :D


Pełna klatka ma znaczenie gdy robisz zdjęcia z ręki, wtedy musisz mieć krótszy czas, a to da się zrobic gdy sie wchodzi na wysokie ISO (co skutkuje zwiększonym szumem).
Jeżeli robisz ze statywu to możesz użyć dłuższego czasu, robiąc na niskim ISO. Czyli nie musisz mieć pełnej klatki. Decydować będzie optyka.

Moje rozumowanie opiera się na tym że w apsc przy niskiej ogniskowej mam węższy kadr niż przy pełnej klatce- wtedy wymuszam stosowanie obiektywów o niższej wartości ogniskowej. Na forach z reguły wskazują pełną klatkę jako lepszy wybór do fotografii wnętrz z tego właśnie powodu- ale jeśli to złe rozumowanie z mojej strony poprawcie mnie proszę


Te 17-28/2.8 lepsze, ale ja bym wybrał Nikkora Z 14-30/4

czy przy fotografii wieczornej przy sztucznym oświetleniu jaśniejszy obiektyw nie sprawdzi się lepiej - czy tak jak wcześniej napisałeś jest to kosmetyczna różnica? Jakie są argumenty na 14-30/4 względem 17-28/2.8


18-55 to nie jest nadzwyczajne szkło (i tylko DX)

a czy może polecacie mi obstanie przy starym D5000 ale zainwestowanie w porządną optykę ? Czy jednak ten Z5 względem D5000 to jest przepaść i myśląc o porządnych zdjęciach wnętrza- wymiana korpusu będzie konieczna ?

August68
12-04-2023, 22:28
Do D5000 pewnie dobry byłby Nikkor 10-20 AF-P - nie miałem go ale był chwalony (miałem Nikkora 10-24 i ten był świetny).
Czy w stosunku do Z5 poczujesz różnicę? Oj na pewno.
Ale jest jeszcze jedna kwestia do rozważenia - czy robisz zdjęcia w RAW (NEF) a jeśli tak to jakim programem je obrabiasz?
Bo może się okazać, że Twój program nie będzie widział NEFów z Z5 i będzie potrzebna kolejna inwestycja....

OjTam
12-04-2023, 22:33
Do D5000 pewnie dobry byłby Nikkor 10-20 AF-P -

Niestety, nie byłby. D5k nie wspiera AF-P.

Co do braku wpierania .NEFów z Z5, to jeśli program obsługuje .dng, zawsze się można darmowym Adobe DNG converter wesprzeć.

poste
12-04-2023, 22:37
...

Dodam że w ramach treningu wstępnego bawiłem się aparatem Nikon D5000 z niepełną klatką i obiektywem Nikkor AF-P DX 18-55mm f/3.5-5.6G.
Po wielu próbach znalazłem optymalne ustawiania przesłony f8-f12 ISO 200 (mininum) czas naświetlania wynikowo - dla mnie nie ma już znaczenia ponieważ robię zdjęcia z statywu. Niestety muszę przyznać że aparat z tym obiektywem robi zdjęcia słabsze niż mój smartfon... Główny problem to słaba ostrość - szczególnie przy fotografii wieczornej.

...

Jeśli nic nie pomyliłeś w oznaczeniach, to zastanawiam się jak w ogóle zrobiłeś te zdjęcia, ponieważ d5000 nie współpracuje z obiektywami af-p i nie da się ustawić ostrości nawet ręcznie.

Jeśli do tego aparatu podepniesz obiektyw pozwalający ustawić ostrość, nawet kitowy 18-55 af-s, plus zainwestujesz w jednolite, przyzwoite i mocne oświetlenie miejsca, w którym robisz zdjęcia, to efekt powinien być zadowalający do zastosowań internetowych, np. po zmniejszeniu do 2k.

Sądzę, że budżet 10k jest przerostem, ale oczywiście dasz radę, przy czym musisz nabyć trochę wiedzy i doświadczenia, podobnie jak przy sprzęcie za tysiąc czy dwa ;)

lukasz_kk
12-04-2023, 22:50
Wg mnie dobry obiektyw szerokokątny pod DX (np. Nikkor 10-24) w połączeniu z D5000 i porządnym statywem nadal mimo wszystko będą gwarancją dobrych jakościowo zdjęć do internetu. Tylko trzeba tym zdjęciom chwilę poświęcić w jakimś programie graficznym.

Oprócz wspomnianego Nikkora są jeszcze dwie godne uwagi Sigmy o zakresie 10-20, jedna ze stałym światłem f/3.5, druga o zmiennym f/4-5.6. Tylko w ich przypadku będziesz musiał robić zdjęcia w RAW i stosować profil w jakimś programie do wywoływania RAWów (np. Lightroom), żeby skorygować wady optyczne (dystorsja, winieta). Z Nikkorem taką korektę masz bezpośrednio w aparacie i mógłbyś się ograniczyć do JPG (aczkolwiek i tak polecam RAWy, z nich zawsze można wycisnąć więcej niż z JPG prosto z aparatu).

Popatrz sobie na poniższe galerie, tym Nikonem nadal zrobisz dobre zdjęcia, szczególnie w tej dziedzinie, która Cię najbardziej interesuje. Oczywiście wykorzystując Z5 i 14-30 lub 17-28 można zrobić jeszcze lepsze (gorsze też). Tylko mam wątpliwości, czy Twoi klienci to zauważą :)

https://explorecams.com/photos/pair/nikon-d5000=af-s-dx-nikkor-10-24mm-f-3-5-4-5g-ed
https://explorecams.com/photos/pair/nikon-d5000=sigma-10-20mm-f3-5-ex-dc-hsm
https://explorecams.com/photos/pair/nikon-d5000=sigma-10-20mm-f4-5-6-ex-dc-hsm

PS. Nie próbuję tu w żadnym wypadku udowodnić, że D5000 jest lepszy niż Z5, bo nie jest. Wręcz przeciwnie, te aparaty pod każdym względem dzieli przepaść, zwłaszcza gdybyś kiedyś zechciał z tego aparatu korzystać, żeby robić zdjęcia rodzinie, na wakacjach etc.

TOP67
12-04-2023, 23:01
Moje rozumowanie opiera się na tym że w apsc przy niskiej ogniskowej mam węższy kadr niż przy pełnej klatce- wtedy wymuszam stosowanie obiektywów o niższej wartości ogniskowej. Na forach z reguły wskazują pełną klatkę jako lepszy wybór do fotografii wnętrz z tego właśnie powodu- ale jeśli to złe rozumowanie z mojej strony poprawcie mnie proszę

Obiektyw 10-20 DX da takie same kadry, jak 15-30 FX. Do D5000 możesz kupić nawet Sigmę 8-16, która da jeszcze większe pole widzenia niż 14-30 na Z6. Ale do pełnej klatki są nawet obiektywy 11 mm.



czy przy fotografii wieczornej przy sztucznym oświetleniu jaśniejszy obiektyw nie sprawdzi się lepiej - czy tak jak wcześniej napisałeś jest to kosmetyczna różnica?

Nie, bo masz wymaganie ostrości w całym kadrze, a to się wyklucza z jasnym obiektywem. I tak zdjęcia będą robiony na przysłonie powyżej 8. Robiąc ze statywu nie ma większego znaczenia, czy jest jasno czy ciemno.


Jakie są argumenty na 14-30/4 względem 17-28/2.8
Kąt widzenia. A różnica bardzo duża.

https://3.img-dpreview.com/files/p/TS560x560~forums/66863743/6f765b5fc10e4bdc81b7cb1d98f3e6f2

https://3.img-dpreview.com/files/p/TS560x560~forums/66863743/762970c2cf1e44c08b5840773cc54a99

- - - - kolejny post - - - - - -

Jeszcze jedno. Skoro robiłeś zdjęcia na DX i ogniskowej 18, to na Z5 odpowiednikiem jest 27 mm. 17 mm będzie kolosalnie szerszy. A trzeba pamiętać, że praca na UWA jest trudna. Zbiegi są ogromne i łatwo zrobić karykaturalne zdjęcia.

robal91
12-04-2023, 23:02
Jeśli nic nie pomyliłeś w oznaczeniach, to zastanawiam się jak w ogóle zrobiłeś te zdjęcia, ponieważ d5000 nie współpracuje z obiektywami af-p i nie da się ustawić ostrości nawet ręcznie.

kolejny bubel z mojej strony ;/ Faktycznie poszedłem i sprawdziłem i obiektyw który posiadam do AF-S NIKKOR 18-55mm 1:3.5-5.6 G


Ale jest jeszcze jedna kwestia do rozważenia - czy robisz zdjęcia w RAW (NEF) a jeśli tak to jakim programem je obrabiasz?
Z założenia chciałem do tego wykorzystać Adobe LR. - Czy zatem Z5 będzie się gryzł czy jest możliwość ominięcia tego przez konwerter ?


Jeśli do tego aparatu podepniesz obiektyw pozwalający ustawić ostrość, nawet kitowy 18-55 af-s, plus zainwestujesz w jednolite, przyzwoite i mocne oświetlenie miejsca, w którym robisz zdjęcia, to efekt powinien być zadowalający do zastosowań internetowych, np. po zmniejszeniu do 2k.

Sądzę, że budżet 10k jest przerostem, ale oczywiście dasz radę, przy czym musisz nabyć trochę wiedzy i doświadczenia, podobnie jak przy sprzęcie za tysiąc czy dwa

hmmm- co do nabycia wiedzy masz całkowitą rację. Natomiast próbowałem przy obecnym zestawie uchwycić meble w moim domu przy różnych oświetleniach - znalazłem ustawienia moim zdaniem optymalne i niestety ale pozostawia to dużo do życzenia. Fotograf ze mnie żaden ale robiłem kiedyś sesję wnętrza pożyczonym Z750 + tokina 16-28 f2.8 - nie miałem wtedy absolutnie żadnej wiedzy, wszystko robiłem w trybie automatycznym.... a zdjęcia i tak wyszły duuuużo lepiej niż na moim D5000 + afs 18-55 przy naprawdę wielu próbach...

Plus dalsze korzystanie z tego obiektywu jest wykluczone ponieważ nie jestem w stanie uchwycić całego kadru w małych pomieszczeniach.

W związku z powyższy to nad czym się teraz zastanawiam to wariant dokupienia tylko obiektywu do d5000 czy jednak pójść po całości i korpus + obiektyw. Z tym Z5 też się nie upieram, jeśli w podobnych pieniądzach zasugerujecie coś waszym zdaniem lepszego jestem otwarty.

Wind Mill
12-04-2023, 23:09
Ja bym zanabył AF-P 10-20 i do niego albo D7500 (lub używany D7200) albo Z50+FTZII.
Z50 bez FTZ jak poczekasz na zapowiadany 12-28 PZ (jeśli nie pokręciłem końca zakresu).
Z zastrzeżeniem, że 10 vs 12 jest jednak nieśmiało zauważalne, szczególnie w opisywanej branży.

TOP67
12-04-2023, 23:16
D5000 to jednak stary aparat, tam jest matryca z D90. Raczej bym w niego nie inwestował.

Robiłem dużo wnętrz na DX i FX. Wszystko zależy od obiektywu. Foty na DX z Nikkorem 10-24 są trudne do odróżnienia od FX.

Z5 ma jednak dwie zalety. Focus stacking i tanie adaptery T/S. Oraz stabilizację matrycy, która pozwala na zrobienie zdjęć z ręki w naprawdę kiepskich warunkach.

robal91
12-04-2023, 23:43
Wg mnie dobry obiektyw szerokokątny pod DX (np. Nikkor 10-24) w połączeniu z D5000 i porządnym statywem nadal mimo wszystko będą gwarancją dobrych jakościowo zdjęć do internetu

Przejrzałem galerię - zdjęcia świetne - jednak zaobserwowałem że w pomieszczeniach przy słabszym oświetleniu zdjęcia nie sa jednak tak ostre w całym kadrze- a o to właśnie mi chodzi.


Tylko mam wątpliwości, czy Twoi klienci to zauważą
Trochę racji masz... natomiast pozyskując klienta przez internet w mojej profesji- przyciągniesz go głównie dobrym zdjęciem dlatego tak zwracam na to uwagę. A jednak u dobrej konkurencji zdjęcia w galerii są ostre jak żyleta - w pierwszym drugim i trzecim planie.
Też jestem za uzyskaniem celu najtańszym nakładem - ale wiem też że zaoszczędzone pieniądze na sprzęcie który potem nie robi roboty nie daje to tylko frustracja...

- - - - kolejny post - - - - - -

71202

Jakość zdjęcia do którego dążę - mimo tego że na zdjęciu obiekty znajdują się blisko oraz daleko całość planu jest idealnie ostra.

- - - - kolejny post - - - - - -

może mój warszatat jest jeszcze słaby, ale takiej jakości na D5000 nie umiałem uzyskać, zawsze coś było nieostre. Gdy Iso ustawiałem na 200, a przesłoną jechałem powyżej 12 bo chciałem wszystko jeszcze bardziej wyostrzyć- wydłużał mi się czas naświetlania i pomimo statywu zdjęcia robiły się miej wyraźne. Doszedłem że optymalna ostrość jest przy f8-10. A to niestety nie pozwalało mi uzyskać satysfakcjonującej ostrości...

- - - - kolejny post - - - - - -

trochę teraz patrzę czy nie jest to czasem wizualizacje a nie foto- tak czy inaczej podobnego efektu oczekuje

TOP67
13-04-2023, 08:11
Tutaj jest link do moich zdjęć. Pierwsze były wykonywane na DX (D7100 + Sigma 8-16). Potem FX (D600 + Samyang 14), a potem znowu DX (D7200 + Nikkor 10-24 i 10-20).

https://photos.app.goo.gl/dZetQPjD2yBWDsw87

Jak chcesz uzyskać tak dużą GO, to musisz przymykać przysłonę. Na DX GO jest większa.



Gdy Iso ustawiałem na 200, a przesłoną jechałem powyżej 12 bo chciałem wszystko jeszcze bardziej wyostrzyć- wydłużał mi się czas naświetlania i pomimo statywu zdjęcia robiły się miej wyraźne. Doszedłem że optymalna ostrość jest przy f8-10. A to niestety nie pozwalało mi uzyskać satysfakcjonującej ostrości...

To był też wpływ dyfrakcji, powyżej przysłony 8 obraz zaczyna być miękki. Coś za coś.

lukasz_kk
13-04-2023, 09:17
Nieostrości bliższych lub dalszych planów wynikają z GO (głębi ostrości), a ta jest uzależniona od ogniskowej, przysłony oraz odległości ostrzenia. Poczytaj czym jest odległość hiperfokalna - dla zadanej ogniskowej i przysłony, ustawiając w obiektywie ostrość na tę odległość, uzyskasz GO która rozpoczyna się w połowie odległości pomiędzy matrycą, a odległością hiperfokalną, i kończy się w nieskończoności. Dzięki temu będziesz miał ostre wszystkie plany na zdjęciu. Im krótsza ogniskowa i większa liczba przysłony (czyli mniejszy jej otwór), tym ta odległość wypada bliżej aparatu.

Pod poniższym linkiem znajdziesz fajny symulator GO - powinieneś dzięki niemu dosyć łatwo zrozumieć poniższe zależności:
https://dofsimulator.net/pl/

W smartfonie wszystko wydaje się ostre, bo zwykle obiektywy, które tam są, mają ogniskowe rzędu 3-5 mm, i nawet jeśli mają przysłony rzędu f/1.4-1.8, to dla takich parametrów GO w większości przypadków kończy się w nieskończoności. Musiałbyś ostrzyć na bardzo bliskie dystanse, żeby zdjęcie ze smartfona miało rozmyte tło, a to rozmycie wynikało z fizyki, a nie modyfikacji programowych. Druga sprawa to smartfony zwykle jeszcze wyostrzają zdjęcia, podkręcają kolory, co sprawia wrażenie "lepszości" zdjęcia.

poste
13-04-2023, 11:48
Trochę źle zrozumiałem pierwszy post, dla mnie wynikało z niego że chcesz fotografować meble, natomiast wychodzi, że jednak wnętrza. Czyli szeroki kąt będzie potrzebny, obiektywy do Z i F DX zostały już wymienione. Najważniejsza jest jednak obróbka zdjęcia, nie wiem czy masz i używasz programu do tego celu, np. Lightroom. Szeroki kąt nie jest łatwy i często zdjęcie wymaga prostowania oraz oczywiście ogólnie uzyskania atrakcyjnego efektu. W smartfonie programiści zrobili to za fotografującego, w aparacie trzeba samemu wywołać RAW (NEF) dla zadowalającego efektu.

Pooglądaj sobie w wolnej chwili poradniki na Youtube. Na początek da to jakiś ogólny obraz tego typu fotografii
https://www.youtube.com/results?search_query=fotografowanie+wn%C4%99trz

Ps. Nieostre zdjęcia z d5000 i 18-55 mogły wynikać z poruszenia, nie zapomniałeś czasem wyłączyć stabilizacji obiektywu na statywie? Różnie to działa mówiąc najogólniej, ale w starszych szkłach trzeba o tym pamiętać.

robal91
14-04-2023, 22:39
Po pierwsze dziękuję wszystkim za porady !! analizowałem każdą z nich z osobna, gadałem jeszcze z 2 znajomymi fotografami i doszedłem to następujących wniosków:

- odpuszczam sobie inwestowanie w D5000.
- mój faworyt to Z5 + NIKKOR Z24 - 70 f4s (ogarnia większe pomieszczania) , chodź czuję że w niedalekiej przyszłości potrzebny będzie również NIKKOR Z14-30 f4s. (mniejsze pokoje, łazienki itd.) Idealne byłoby coś w zakresie 20-50 ale nie ma i widzę że ogólnie inne firmy obiektywów póki co mają słabą ofertę dla systemu Z (w porównaniu do innych systemów)

- na sam koniec jeden z znajomych fotografów wbił mi szpilę i zaproponował Sony A6400 (apsc) + Sony E 16-55 f2.8 G (powiedzmy że byłby to zamiennik pełnoklatkowego NIKKOR Z24 - 70 f4s). Widzę też że jest mnóstwo obiektywów innych firm do systemu Sony E.

Sony jest w osobnym zestawie aparat + obiektyw, Nikona idzie kupić z tym obiektywem w jednym zestawie co powoduje że jeden i drugi set wypadają podobnie cenowo (9000 - 9500zł)

Jestem panowie ciekawy waszego ostatecznego werdyktu ;)

poste
14-04-2023, 23:24
Przelicz sobie Sony A7III z Tamronem 20-40/2.8 lub Tamronem 17-28/2.8, ewentualnie z Sigmą 16-28/2.8.
Sony ma ciągle w sprzedaży nowy a7II, aparat w prawie wszystkich aspektach gorszy od trójki, no ale kosztuje około 4,5k zł, zdjęcia statyczne zrobisz bez najmniejszych problemów z podobną jakością do III.

Sony 16-55/2.8 jest dosyć drogim obiektywem jak na aps-c. Konkurencyjne jasne zoomy aps-c to Sigma 18-50/2.8 i Tamron 17-70/2.8. Są też uwa 10-18/4 i 10-20/4.

morzon
15-04-2023, 00:04
A7III z Tamronem będzie droższy niż te pozostałe zestawy. Do tego do wnętrz ten soniacz nie oferuje w sumie nic więcej żeby było warto dokładać imo (lepszy AF nie przyda się), a w porównaniu do np Z5 będzie gorszy wyświetlacz czy wizjer (z tego co pamiętam, dawno nie miałem w rękach, ale kojarzę, że było średnio). Faktycznie prędzej bym rozważył A7II, bo w zestawie z Tamronem 17-28 wyjdzie nawet taniej niż nikon. Jeśli miałoby się to zmieścić w 10k to wtedy nawet styknie na Sony 16-35/4 (choć raczej nie ma takiej potrzeby). Generalnie wnętrza są mało wymagające od aparatu, można z powodzeniem focić nawet starym sprzętem - zwłaszcza ze statywu.

24-70/4 to imo średni pomysł na główny, pierwszy obiektyw do wnętrz. Jako dodatkowy do ciaśniejszych kadrów to okej, ale podstawą na pewno jest jakiś szeroki kąt zaczynający się między 14 a 17mm (na FF) i na tym na start powinieneś się skupić. 24mm będzie mega ograniczać od początku, szybko będziesz potrzebował kupić coś szerszego. Do sony też łatwiej (taniej - np jakieś samyangi) kupić jakąś stałkę (50/85 1.8 ) którą można pobawić się w detal z mniejszą głębią ostrości oraz przy szerszych (na ile się będzie dało) kadrach rozmywając tło/dodając jakiś rozmyty obiekt na pierwszym planie nadać fajniejszej plastyki/wyróżnić dany obiekt na tle reszty wnętrza.

Jacek_Z
15-04-2023, 01:15
- mój faworyt to Z5 + NIKKOR Z24 - 70 f4s (ogarnia większe pomieszczania) , chodź czuję że w niedalekiej przyszłości potrzebny będzie również NIKKOR Z14-30 f4s. (mniejsze pokoje, łazienki itd.)
Zacznij od Z14-30.
Wielkość pomieszczenia jest drugorzędna. Bo co z tego że jest duże, jak mając 24-70 obejmiesz jedynie dwie ściany pokoju, bo obiektyw oferuje za wąski kąt widzenia.
Z tego powodu też bym odrzucał pomysły np Sony od 16 mm. Przy szerokich kątach każdy mm się liczy. 14 mm a 16 mm to spora różnica, wbrew pozorom.

OjTam
15-04-2023, 01:36
Z tego powodu też bym odrzucał pomysły np Sony od 16 mm. Przy szerokich kątach każdy mm się liczy. 14 mm a 16 mm to spora różnica, wbrew pozorom.

Jak każde 2 mm w dół są ważne, to Sony jednak. 12-24/4 jest niewiele droższy (promka), niż ten Nikkor.

Na oba systemy jest jeszcze Laowa 10-18, ale to szkło w 100% manuał.

poste
15-04-2023, 07:47
A7III z Tamronem będzie droższy niż te pozostałe zestawy. ...

Z Sony jest ten problem, że dziś wychodzi tak, a za 2 tygodnie jest promocja i aparat kosztuje nie ponad 7k a 6 z hakiem ;) Promocje są dość częste, jeśli ktoś obserwuje rynek w ciągu miesiąca-dwóch z dużym prawdopodobieństwem upoluje lepszą cenę. Co do reszty to zgoda, szczególnie 24 mm jako podstawy kąt do wnętrz będzie zbyt wąski. Doprecyzowałbym tylko, że Sony 16-35/4 są dwa modele, ten nowszy (PZ) jest rewelacyjny.
https://sonyalpha.blog/2022/05/10/sony-pz-16-35mm-f4-g/

Z5 jest fajną, budżetową opcją, są do niego teraz obiektywy, 14-30 do wnętrz byłby super. Odpowiedziałem tylko na sugestie kolegi, że zastanawia się nad Sony. Gdyby Z5 pojawił się rok wcześniej, sam pewnie miałbym go i używał do dziś ;)

Moim zdaniem do takiej fotografii podstawa to obiektyw, który da komfort objęcia tego co potrzeba bez wchodzenia na ściany. Dupka w postaci aparatu jest drugorzędna w sumie.

robal91
15-04-2023, 08:29
Tamron 20-40/2.8

Kurde ten obiektyw w pełnej klatce byłby dla mnie idealny... Naprawdę szerzej nie potrzebuje bo sobie testowałem , większy zoom też nie potrzebny.

Przy pozostałej parze aparatów analizując dostępne obiektywy zawsze brakowało mi zakresu.

No to chyba muszę przeanalizować teraz 3 opcje. Tamron mocowanie E plus jakiś soniacz FF. Alfa 7 ii lub iii

Niby przekraczam budżet ale w tamtej parze coś czuję że i tak wcześniej czy później skończyłoby się zakupienie drugiego obiektywu

odzio
15-04-2023, 13:24
Na upartego można tego tamrona adaptować na Z5, choć za kolegami raczej twierdzę, że 20mm do wnętrz będzie za wąsko. Ale Ty sam wiesz lepiej co focisz. Ja jeszcze tylko, dla skomponowania sprawy, bym wrócił do rozsądnej myśli bodaj Jacka, która przepadła bez echa. Na APS-C zyskałbyś możliwość prostowania linii przy użyciu umiarkowanie tanich adapterów i pelnoklatkowych szkieł. Systemowe obiektywy z opcją przesuwania kosztują majątek. A tu zapinasz jakaś laowe zero-d i masz fajne proste foty. W tym temacie full manual raczej nie jest przeszkodą, a może i zaletą :)

TOP67
15-04-2023, 15:40
Przykład takiego adaptera https://forum.nikoniarze.pl/threads/306750-LAINA-Tilt-Shift-do-Nikon-Z

Na Z50 zakres regulacji będzie większy, zwłaszcza Shift.

Carlos_lo
15-04-2023, 17:14
sam stosuje panoramy jak jest za wasko, z 2-3 foty na skladke, fakt z prostowaniem nieraz sa zabawy, ale generalnie ok