PDA

Zobacz pełną wersję : stare lampy do d70???



elmihu
08-10-2004, 02:21
Po zakupie siedemdziesiątki ze zgrozą stwierdziłem, iż moja wierna SB-28 ni jak dogadać się nie może ze swą nową koleżanką
Pozostała mi więc praca w trybie M lub A niestety (albo i stety bo zawsze to człowiek się czegoś nowego nauczy) oraz czekanie na 800setke
I tu dochodzimy do sedna – jako, że lampa odmawia współpracy z aparatem na całej długości frontu, nie działa również automatyczna zmiana ogniskowej – ergo – sam muszę ustawiać ogniskową w lampie w zależności od ogniskowej obiektywu. Oczywiście każdy pamięta iż ogniskową w d70 pomnożyć należy przez 1.5
Jeśli więc wykonuję zdjęcia obiektywem np. 35mm powinienem ustawić lampę na 35mm czy też może 50mm (35x1.5 = 52 i coś tam)??
może ktoś ma jakieś przemyślenia na ten temat?
pozdro

admin
08-10-2004, 08:52
Ustawiasz niezaleznie od crop factora, czyli zgodnie z ogniskowa naturalna obiektywu. Zreszta SB-800 rowniez podaje ogniskowa zgodna z procesorem szkla. W trybie manualnym mozna jednak poeksperymentowac bo i tak tracimy blysk wypalniajacy, a wiec tylko od nas zalezy jak plastyczny obraz chcemy wykreowac swiatlem :)

elmihu
08-10-2004, 12:07
Hmmm. Właśnie siedzę nad tym problemem i staram się porobić próbki w trybie M z różnymi ustawieniami. Wszystko fajnie ale jak to stosować „w akcji” – nauczyć się na pamieć całej tabeli ustawień lampy w trybie M ?? :shock:
Czy może ktoś polecić jakieś kompendium wiedzy na temat lamp błyskowych i oświetlenia w ogóle
pozdrawiam

pmcomp
08-10-2004, 15:45
to foć w trybie A.
ja tak robię z moim Metzem.
Piotr

elmihu
08-10-2004, 18:29
No tak ale po coś ten tryb M w końcu jest.
Zaparłem się - albo ja albo on :D

pmcomp
08-10-2004, 18:44
O żesz kur.
U mnie był by on.
Aleś zawzięty. :wink:
Pozdziwam.
Piotr