PDA

Zobacz pełną wersję : 14-24 i polar



rutra70
10-03-2023, 22:34
Ostatnio wymieniłem swój stary AF-S 14-24 na Zetkę. Mam zamiar dokupić do niego filtr polaryzacyjny. W internecie jednak przestrzegają przed używaniem filtra polaryzacyjnego przy takich ogniskowych z uwagi na różnice w polaryzacji, szczególnie w krajobrazie. Czy ktoś z Was ma doświadczenia w tym zakresie ?

Krzysztofh
10-03-2023, 23:10
To prawda szczególnie to widać na bezchmurnym niebie.

rutra70
10-03-2023, 23:42
Czyli raczej odpuścić sobie zakup ? Mam zamiar go używać do widoczków.

OjTam
10-03-2023, 23:47
A chcesz mieć taki efekt?
https://havecamerawilltravel.com/wp-content/uploads/2010/10/283-16023011.jpg

rutra70
11-03-2023, 00:15
Myślałem że skoro w Zetce dali możliwość przypięcia polara to może problem został rozwiązany.

odzio
11-03-2023, 08:30
Trudno byłoby zmienić fizykę poprzez możliwość przypięcia filtra, warto poczytać jak działa filtr polaryzacyjny, choćby z ciekawości. możesz używać za to połówkowych i szarych, te też robią magię przy widoczkach:)

Rafaello666
11-03-2023, 10:48
Wiem, że to trochę męczarnia, ale z efektem nierównej polaryzacji można teraz trochę łatwiej powalczyć w Lr. Ostatnio zaznaczałem niebo i robiłem "intersect" z "linear gradient". Moim zdaniem wychodzi przyzwoicie. Długo unikałem polara przy szerszych szkłach, ale zacznę chyba teraz eksperymentować i niektóre ujęcia robić z polaryzacją (i bez polaryzacji) żeby trochę poćwiczyć temat. Polaryzator jednak zmienia trochę wygląd kadru. :)

Carax
11-03-2023, 11:16
Filtr polaryzacyjny może mieć szczególnie zastosowanie w przypadku fotografowania m.in. wody, gdzie powyższy niechciany efekt nie będzie widoczny a zmniejszy się ilość odblasków. Warto z niego korzystać, ale trzeba zwracać uwagę, czy efekt polaryzacji na niebie nie jest w pewnych miejscach zbyt mocno widoczny.

Rafaello666
11-03-2023, 12:09
Filtr polaryzacyjny może mieć szczególnie zastosowanie w przypadku fotografowania m.in. wody, gdzie powyższy niechciany efekt nie będzie widoczny a zmniejszy się ilość odblasków. Warto z niego korzystać, ale trzeba zwracać uwagę, czy efekt polaryzacji na niebie nie jest w pewnych miejscach zbyt mocno widoczny.

Zalety są znane. Mnie zniechęcała ta plama na niebie przez dłuższy czas, ale po ostatnim plenerze, kiedy obrabiałem zdjęcia z tymi bardziej zaawansowanymi maskami w Lr, zaczynam się przekonywać żeby jednak częściej używać polara przy szerokim kącie. Spróbuję w wolnej chwili wrócić do starych fotek z plamą na niebie i zobaczę, czy mając lepsze narzędzia uda mi się osiągnąć zadowalający efekt.

Carax
11-03-2023, 12:24
Używałem filtra polaryzacyjnego ze wspomnianym obiektywem Nikkor Z 14-24 2.8 S. Trochę mi przeszkadzał rozmiar filtra i konieczność dodatkowego montażu osłony przeciwsłonecznej. Mimo wszystko jednak polecam, a ewentualne problemy w dużym stopniu można poprawić w obróbce, o czym wspomina Rafaello666.

Nikon Z6 + N14-24S + NISI CPL 112. Zdjęcie bez obróbki

70465

paparapa
11-03-2023, 17:01
Używałem filtra polaryzacyjnego ze wspomnianym obiektywem Nikkor Z 14-24 2.8 S. Trochę mi przeszkadzał rozmiar filtra i konieczność dodatkowego montażu osłony przeciwsłonecznej. Mimo wszystko jednak polecam, a ewentualne problemy w dużym stopniu można poprawić w obróbce, o czym wspomina @Rafaello666 (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=81366).

Nikon Z6 + N14-24S + NISI CPL 112. Zdjęcie bez obróbki

70465

Usuwanie takich plam jest bardzo męcżace i wk....e. I nie ma raczej szans na całkowite pozbycie się tego artefaktu.
Jaki ma sens ratowanie takiej foty, skoro niebo można "wykręcić" w LR i to z mniejszym nakładem pracy i bez nerwów?

Już wolałbym podmienić niebo. lub nałożyć inne.

Ps
Co na twoim zdjęciu poprawił polar, a czego nie zrobię w LR?

Carax
11-03-2023, 18:16
Co na twoim zdjęciu poprawił polar, a czego nie zrobię w LR?

W tym przypadku uzyskasz taki efekt samym LR. Chciałem pokazać jak wygląda polaryzacja na tym konkretnym obiektywie o który pytał autor wątku. Oczywiście zależy ona jeszcze od kąta wobec słońca itd. LR nie poratuje w przypadku zdjęć z przejrzystą wodą pozbawioną odbić. No chyba, że dolepisz inną wodę z innego zdjęcia ;)

paparapa
11-03-2023, 19:09
Potrafi być jeszcze gorzej niż pokazałeś.
Tu na ca. 17mm.

70470

70471


Mam na dysku którego nie mam pod ręką z 15mm . I jest jeszcze gorzej.
Jak ktoś by chciał JPGi to zapomnij.

rutra70
11-03-2023, 21:11
Faktycznie na tych zdjęciach powyżej to tragedia. Od dawna używałem filtrów połówkowych i szarych na AF-s 14-24. Po przejściu na Zetkę napaliłam się na Kase Armour. Chciałem tylko potwierdzić spostrzeżenia tych którzy już używali polara do takich ogniskowych. Muszę przemyśleć sprawę wejścia w ten system.

Jacek_Z
12-03-2023, 01:46
To nie kwestia systemu tylko kątów widzenia obiektywu. Czy to obiektyw Nikona, Sony czy Sigmy - wsio ryba. Jeśli to jakiś ultraszerokokątny to taki efekt dostaniesz.
No i bardzo istotne - ustawienie się względem słońca. Czy pod kątem 90 stopni, czy bardziej czy mniej.

paparapa
12-03-2023, 01:55
To nie kwestia systemu tylko kątów widzenia obiektywu. Czy to obiektyw Nikona, Sony czy Sigmy - wsio ryba. Jeśli to jakiś ultraszerokokątny to taki efekt dostaniesz.
No i bardzo istotne - ustawienie się względem słońca. Czy pod kątem 90 stopni, czy bardziej czy mniej.
Jacek_Z, myślę że czytasz za szybko.
Ja zrozumiałem, że kolega wszedł w nikona Z. A pisał o systemie filtrów Kase Armour.
Ale mogę się mylić. :)

Jacek_Z
12-03-2023, 01:58
No i co to zmienia w tym co napisałem? Przeczytaj mój tekst. Czy to Nikon Z to nie ma znaczenia. Bo to zalezy od polaryzacji światła, a nie od systemu foto ani od obiektywu ani od filtra.
Ja potwierdzam to co on sam napisał:

. W internecie jednak przestrzegają przed używaniem filtra polaryzacyjnego przy takich ogniskowych z uwagi na różnice w polaryzacji, szczególnie w krajobrazie.

Rafaello666
12-03-2023, 11:45
Faktycznie na tych zdjęciach powyżej to tragedia. Od dawna używałem filtrów połówkowych i szarych na AF-s 14-24. Po przejściu na Zetkę napaliłam się na Kase Armour. Chciałem tylko potwierdzić spostrzeżenia tych którzy już używali polara do takich ogniskowych. Muszę przemyśleć sprawę wejścia w ten system.

System nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się kwestia - szeroki kąt+polar. Efekt będzie taki sam na Sony, Nikonie, Canonie i czymkolwiek innym po zastosowaniu szerokokątnego obiektywu z polarem. Pozostałe kwestie "systemowe" to ewentualne sprawdzenie czy nie będzie winietować na szerokim kącie i wygoda obsługi. W sensie, w system Kase Armor możesz spokojnie wchodzić, jeśli Ci pasuje, z zastrzeżeniem, że w niektórych sytuacjach należy rozważyć NIE-używanie polara.

rutra70
12-03-2023, 12:33
Przez prawie 10 lat używałem lustrzanki z 14-24 ale bez polara. Teraz wymieniłem lustrzankę na Zetkę i myślałem zakupić system Kase z polarem do nowego 14-24. Wiem że nie ma znaczenia z jakiego systemu polar zakupię do szerokiego kąta. Chciałem tylko usłyszeć Wasze opinie o filtrach polaryzacyjnych do 14-24. Widzę jednak że chyba trzeba sobie odpuścić polara i pozostać przy połówkowym.

paparapa
12-03-2023, 14:23
No i co to zmienia w tym co napisałem? Przeczytaj mój tekst. Czy to Nikon Z to nie ma znaczenia. Bo to zalezy od polaryzacji światła, a nie od systemu foto ani od obiektywu ani od filtra.
Ja potwierdzam to co on sam napisał:
Jacek_Z Wyszło na to, że to ja za szybko czytałem.