PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor Z 85 mm f/1.2 S



cybulski
07-02-2023, 07:54
Chyba jeszcze nie było wątku o nowości https://www.dpreview.com/news/2232276075/nikon-announces-pair-of-z-mount-lenses-85mm-f1-2-s-and-26mm-f2-8-pancake-lens

- - - - kolejny post - - - - - -

Pierwsze dwa szkła Nikona do Z które spowodowały u mnie szybsze bicie serca :)
Czy 85/1.2 i naleśnik 26/2,8, do spółki z 40/2 może sprawić u mnie zmianę stopki w ff na Z7 ii :) ?? no no no :)

MstrG
07-02-2023, 08:39
Dlaczego nie trzymali się stylu 50/1.2S?


https://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-z-lenses/auto-focus-lenses/fx/single-focal-length/nikkor-z-85mm-f-1-2-s

cybulski
07-02-2023, 08:42
Nie no ta 85tka jest ładna a 50tka 1.2 nie jest :) powinni zmienić design 50/1.2 na taką samą w wersji mk2

MstrG
07-02-2023, 08:56
Nie no ta 85tka jest ładna a 50tka 1.2 nie jest :) powinni zmienić design 50/1.2 na taką samą w wersji mk2

Jest w tym samym stylu, ale usunęli ekranik, dodali trzeci napis NIKKOR ;)

Teraz będę mieć dylemat - sprzedać 85/1.8S i 105/1.4E i kupić 85/1.2S? Może trochę się wstrzymam.

cybulski
07-02-2023, 09:18
Dylematu bym nie miał co do 85/1.8S. Co do 105 to bym się nie pozbywał chyba.
Ja też będę miał dylemat, bo co raz zobaczone nie da się odzobaczyć :)

- - - - kolejny post - - - - - -

Tak wstrzymaj się trochę, tej nowej 85 jeszcze nie ma, nie musisz dziś składać zamówienia :D

MstrG
07-02-2023, 09:37
Tak wstrzymaj się trochę, tej nowej 85 jeszcze nie ma, nie musisz dziś składać zamówienia :D

Składam, ale nie chcą mi sprzedać ;)
"Nie możesz dodać produktu do koszyka, który już zawiera produkt z przedsprzedaży ani umieścić w ramach tego samego zamówienia produktu z przedsprzedaży w koszyku z produktem znajdującym się na stanie. Produkty z magazynu i z przedsprzedaży należy ujmować w odrębnych zamówieniach. Ponadto, poszczególne produkty objęte przedsprzedażą należy rezerwować odrębnie – nie mogą zostać ujęte w jednym zamówieniu."

Wstrzymam się w takim razie do następnego natychmiastowego rabatu Nikona, pewnie będzie już za pół ceny ;)


https://www.youtube.com/watch?v=fSFN_spGLzI&


https://www.youtube.com/watch?v=rauML-4u0PI

burton
07-02-2023, 11:49
Piękny kawał szkła. Z odwrotnie założoną osłoną przeciwsłoneczną jak walec ;) Za rok w cenie Z 70-200/2,8 s? :D Dawno temu miałem 85/1,2 L. Rysował wyjątkowo. Super, że od teraz jest pod Z :)

Jacek_Z
07-02-2023, 13:04
Nikkor vs Sigma ART (lustrzankowa) ma prawie identyczną wagę, jest 15 mm dłuższy, 8 mm większa średnica. Ale bez FTZ będzie bliżej korpusu i lżej o FTZ.
Cena - patrzę na USA 50 1,2 kosztuje tam 2000 USD, u nas 10 tys czyli przelicznik x5. Nikkor 85 ma kosztować tam 2800 USD, czyli u nas x5 daje 14 tysięcy. Może po czasie spadnie na 12 tys. Zależy jakie będzie zapotrzebowanie. Wg mnie będzie duże, bo ślubniacy lubią taką optykę.
Jestem ciekawy jaka będzie ostrość na brzegach klatki, na tym mi zależy. Parametry Nikkora 50 nie zwalają z nóg, a tam też dali kupę szkła. Ba, nawet Nikkor 50 mm jest dłuższy niż 85 mm o prawie centymetr.

- - - - kolejny post - - - - - -




https://www.youtube.com/watch?v=fSFN_spGLzI&

69912

Nieeee. Zobaczcie jak ona trzyma aparat. To są jakieś jaja. Przy poziomach już trzyma źle, podtrzymuje albo drugą ręką grip, albo trzyma nasadę obiektywu. To co robi przy pionach to już paranoja. Obiektyw waży blisko 1,2 kg. Ma grip ze spustem do kadrów pionowych, ale ona przekręca aparat w drugą stronę, uchwytem w dół zamiast w górę i korzysta ze spustu w uchwycie, ręce powykręcane, brak stabilności, obiektyw bez podparcia. No ale teraz takie są dostarczane ludziom wzorce na YT i to Nikon USA.
Przestaje sie dziwić że niektórzy piszą czasami o złym wyważeniu bo źle sie trzyma aparat jedną ręką. Fotografujecie mając sprzęt w jednej ręce?


https://www.youtube.com/watch?v=bnRbE3hX6bY


https://www.youtube.com/watch?v=rlCU4RxA8ms

burton
07-02-2023, 13:14
Fotografujecie :D Zdarza się i to z podpiętym 70-200 :p jedną ręką muszę odchylać liny. Wtedy staram się stabilizować zestaw dociskając osłonę obiektywu do szyby (foty w zoo). A to nonszalanckie trzymanie na filmikach dla szpanu ;)

cybulski
07-02-2023, 13:50
Może na filmie była użyta tylko lekka makieta szkła albo laska chodzi na siłkę :D

esperal
07-02-2023, 13:57
Nieeee. Zobaczcie jak ona trzyma aparat. To są jakieś jaja. Przy poziomach już trzyma źle, podtrzymuje albo drugą ręką grip, albo trzyma nasadę obiektywu. To co robi przy pionach to już paranoja. Obiektyw waży blisko 1,2 kg. Ma grip ze spustem do kadrów pionowych, ale ona przekręca aparat w drugą stronę, uchwytem w dół zamiast w górę i korzysta ze spustu w uchwycie, ręce powykręcane, brak stabilności, obiektyw bez podparcia. No ale teraz takie są dostarczane ludziom wzorce na YT i to Nikon USA.
Przestaje sie dziwić że niektórzy piszą czasami o złym wyważeniu bo źle sie trzyma aparat jedną ręką. Fotografujecie mając sprzęt w jednej ręce?Biedna kobieta, co ona teraz zrobi, kiedy Nikon przeczyta posty na Nikoniarzach i dowie się, że ona całe życie żle trzyma aparat? Pewnie pozbawią ją tytułu ambasadora:lol:

cz4rnuch
07-02-2023, 14:05
Jest jeszcze coś takiego jak lateralizacja niejednorodna, sam jestem takim ułomkiem, gdy trafiony tą przypadłością jest np. leworęczny z dominującym prawym okiem lub odwrotnie (jak pani z wideo). Dla takich osób nie wymyślono specjalnego wariantu Z9 więc muszą sobie jakoś radzić. Ważne, że z uśmiechem na ustach.

OjTam
07-02-2023, 14:11
Nikkor 85 ma kosztować tam 2800 USD, czyli u nas x5 daje 14 tysięcy.

https://i.imgur.com/uYcBIoI.png

¯\_(ツ)_/¯

odzio
07-02-2023, 14:12
też się smiałem z tego chwytu, wręcz w głos. Laska pewnie wychowana na pierwszej generacji Zetek, gdzie nie było gripa, tylko debilny battery pack dla głupców, nie mających wymagań wobec aparatu. Nikt biedaczce nie pokazał, że tam jest drugi spust :/ trochę mi to przypomina premierę któregoś supertele, gdzie babka niosła na grzbiecie potężną lufę trzymając za osłonę przeciwsłoneczną :P

TOP67
07-02-2023, 15:40
Ma grip ze spustem do kadrów pionowych, ale ona przekręca aparat w drugą stronę, uchwytem w dół zamiast w górę i korzysta ze spustu w uchwycie, ręce powykręcane, brak stabilności, obiektyw bez podparcia.

Bo wtedy widać logo Nikona na zdjęciu reklamowym

g69
07-02-2023, 16:02
Im nowsze wypusty tym 'lepsze' ceny... Nikkor 82/1.2 15999zł , Canon rf 85/1.2 12200zł , Sony 85/1.2 10500zł ... ;)

Jacek_Z
07-02-2023, 16:08
Operator może stanąć z drugiej strony, wtedy byłoby widać. Można jej też bronic tetheringiem (kabel) ale są uchwyty do kabla by sie nie wypinał.


Jest jeszcze coś takiego jak lateralizacja niejednorodna, sam jestem takim ułomkiem, gdy trafiony tą przypadłością jest np. leworęczny z dominującym prawym okiem lub odwrotnie (jak pani z wideo). Dla takich osób nie wymyślono specjalnego wariantu Z9 więc muszą sobie jakoś radzić. Bardzo często osoby praworęczne są lewooczne, ale potrafią przykładać zarówno lewe jak i prawe oko. Ale nawet gdyby, to i tak nie usprawiedliwia braku podtrzymywania obiektywu.

Robię sobie OT, choc bardzo mi na tym obiektywie zależy (jesli będzie porównywalny do ARTa). Na testy trzeba będzie poczekać z miesiąc. Pomijam youtuberów chwalących wszystko co im wpadnie w ręce (jak nie będą chwalili to nie dostana następny raz sprzętu danej firmy i co biedny zrobi, nie będzie miał contentu).

cz4rnuch
07-02-2023, 16:36
Bardzo często osoby praworęczne są lewooczne, ale potrafią przykładać zarówno lewe jak i prawe oko. Ale nawet gdyby, to i tak nie usprawiedliwia braku podtrzymywania obiektywu...Pomijając kwestię tego czy tego typu "schorzenie" jest spotykane bardzo często, często czy może jednak rzadko to ja też potrafię przyłożyć wizjer do obu oczu. Nie jest to dla mnie wyzwanie :) Ale tylko dla jednego oka jest to dla mnie wygodne. A dla osób, które mają silnie zaznaczoną różnicę między oczami przyłożenie wizjera do tego lepszego może być wygodniejsze niż złapanie za drugi grip. Na filmie widać albo przynajmniej można się domyślać, że mamy do czynienia z dominacją krzyżową i takiej osobie może być wygodniej w pozycji w której tobie, o ile jesteś normalsem, może być niewygodnie. Albo raczej takiej osobie może być mniej niewygodnie w pozycji którą tu obśmiewacie, bo aparat zaprojektowano dla większości a ta Dixie jak widać do tej większości nie należy.

OjTam
07-02-2023, 16:46
Irene Rudnyk w ten sam sposób trzyma. Tylko co z tego?
Aparat to nie karabin, gdzie można celownik pod kątem zamontować.

Ciekawe, jak wypadnie w porównaniu z Canonem RF.

Jacek_Z
07-02-2023, 17:46
Irene Rudnyk w ten sam sposób trzyma. Tylko co z tego?
Aparat to nie karabin, gdzie można celownik pod kątem zamontować.

Ciekawe, jak wypadnie w porównaniu z Canonem RF.
Ta Irene nie ma body z gripem, a o to tu chodzi. Body bez gripa połowa ludzi trzyma tak jak ona. Ja sam trzymam na oba sposoby, gdy mam lampę błyskową na aparacie.
Są celowniki kątowe, w każdym razie kiedyś były.
Zdecydowałem się zostać w Nikonie, porównanie OK, ale to nie ono wpłynie na (moją, ewentualną) decyzje zakupową.

cybulski
07-02-2023, 17:56
Irene Rudnyk w ten sam sposób trzyma. Tylko co z tego?
Aparat to nie karabin, gdzie można celownik pod kątem zamontować.

Ciekawe, jak wypadnie w porównaniu z Canonem RF.

85 Nikona wygląda ładniej moim zdaniem, cena katalogowa też sugeruje topowe parametry a przynajmniej bardziej wyśrubowane niż w RF. Zdziwiłbym się gdyby było inaczej. Nikon nie ustawiałby ceny wyżej gdyby parametry były gorsze, tak sądzę.

MstrG
07-02-2023, 18:00
85 Nikona wygląda ładniej moim zdaniem, cena katalogowa też sugeruje topowe parametry a przynajmniej bardziej wyśrubowane niż w RF. Zdziwiłbym się gdyby było inaczej. Nikon nie ustawiałby ceny wyżej gdyby parametry były gorsze, tak sądzę.

Obstawiam aptekarskie różnice w osiągach tych obiektywów. Cena zawsze w Nikon Store była wyższa, do tego to jest przedsprzedaż.

Jacek_Z
07-02-2023, 18:06
Ja mam obawy w tym względzie, bo Nikkor Z 50/1.2 S powinien zmiażdżyć wszystkie inne 50 mm, a .. jest gorszy. I jest drogi i wielki, nic z tego nie wynikło.
Mam obawy, że zrobią szkło ostre w centrum i odpuszczą brzegi. Zastosowano tylko 3 soczewki ze specjalnych szkieł. Noct 0,95 ma takich soczewek 7.

cybulski
07-02-2023, 18:20
Jacek dziś wstał lewą nogą.

MstrG
07-02-2023, 18:21
Ja mam obawy w tym względzie, bo Nikkor Z 50/1.2 S powinien zmiażdżyć wszystkie inne 50 mm, a .. jest gorszy. I jest drogi i wielki, nic z tego nie wynikło.
Mam obawy, że zrobią szkło ostre w centrum i odpuszczą brzegi. Zastosowano tylko 3 soczewki ze specjalnych szkieł. Noct 0,95 ma takich soczewek 7.

Właśnie ten 50/1.2S mnie zupełnie nie kręci. Patrzyłem na zdjęcia z tego obiektywu i bokeh jest przeokrutnie nudny. Odpuściłem i kupiłem 50/1.8S, bo jest lekki i bardzo dobry optycznie.
Jakoś o tego 85/1.2S jestem spokojniejszy, obym się nie mylił.

Dlaczego tak bardzo ważne są dla Ciebie brzegi w obiektywie typowo portretowym?
Ja z zakupem się wstrzymam. Mam czym robić zdjęcia. Może wreszcie doczekamy się Sigmy 85/1.4 A DG DN pod bagnet Z za 5000 i sprawa sama się rozwiąże ;)


Jacek dziś wstał lewą nogą.

Facet śpi po lewej stronie łóżka, więc lewa noga jako pierwsza jest najczęściej na podłodze ;)

Jacek_Z
07-02-2023, 18:45
Właśnie ten 50/1.2S mnie zupełnie nie kręci.

Dlaczego tak bardzo ważne są dla Ciebie brzegi w obiektywie typowo portretowym?
Ja z zakupem się wstrzymam.
Ja też poczekam, nie będę sie zapisywał w ciemno. No bo jak nie będzie dla mnie OK, to go nie kupię tylko dlatego, że ma 1.2. Choc nie da sie ukryć, że to kusi.
Brzegi są dla mnie ważne, bo ciasnych portretów nie robię aż tak wiele, to mniej niż połowa zdjęć. Bo tylko w zdjęciu głowy oczy (a to one maja być ostre) są w centrum kadru. Czym szerszy kadr tym bardziej oczy wędrują w stronę brzegu zdjęcia. Zauważ, że w ogóle nie ma kalendarzy z ciasnymi portretami. Ciasny portret się nie sprzedaje w ogóle (no chyba, że zdjęcia legitymacyjne :mrgreen: ). Portret to działka dla hobbystów, artystów, coś na wystawy w galeriach. Albo do portfolio. Pieniędzy z tego nie ma. No może trochę w fotografii rodzinnej i dziecięcej, choć tu też polowa zdjęć to postać/półpostać. Gdzie są? Moda to najczęściej cała postać - głowa jest blisko brzegu kadru, poza obszarem APS-C i musi być ostra. Roznegliżowane dziewczyny w warsztatach samochodowych ;) to też nie są ciasne portrety. Reklamy czegokolwiek to bardzo często plan amerykański. Fakt, że w tematach jakie wymieniłem (i w wielu jakich nie wymieniłem) nie stosuje sie często ekstremalnie małej GO, bardziej tak f 2.8 (albo wręcz duża GO - 11), ale obiektyw musi być na brzegu ostry i już.

Co do 50 mm to ogniskowa, której używam najrzadziej. Mam bardzo dużo obiektywów 50 mm, ale to ze względu na moje domowe muzeum, gdzie są najrózniejsze aparaty, głównie ze standardami. Uwierzysz, że nie mam żadnej jasnej 50-tki, najjaśniejsza to Nikkor 50/1.8 śrubokrętowy, (najstarsza wersja, jeszcze nie D) i 50/1.8 Ai-S? Nie mam żadnej 50-ki z silnikiem do Z7 i nie wiem czy mi się chce kupować Nikkora Z 50/1.8

cybulski
07-02-2023, 19:09
U mnie jest dokładnie na odwrót w stalkach, 50tka gości większość czasu na body ff, potem 35. Ale gdy mogę odejść to nie zakładam 35. Nie chce mi się. Chociaż fakt że Rka zasłania matrycę migawką, psychologicznie pomaga zmieniać częściej niż gdy tej zasłony nie ma.

MstrG
07-02-2023, 19:44
Ja też poczekam, nie będę sie zapisywał w ciemno. No bo jak nie będzie dla mnie OK, to go nie kupię tylko dlatego, że ma 1.2. Choc nie da sie ukryć, że to kusi.
Brzegi są dla mnie ważne, bo ciasnych portretów nie robię aż tak wiele, to mniej niż połowa zdjęć. Bo tylko w zdjęciu głowy oczy (a to one maja być ostre) są w centrum kadru. Czym szerszy kadr tym bardziej oczy wędrują w stronę brzegu zdjęcia. Zauważ, że w ogóle nie ma kalendarzy z ciasnymi portretami. Ciasny portret się nie sprzedaje w ogóle (no chyba, że zdjęcia legitymacyjne :mrgreen: ). Portret to działka dla hobbystów, artystów, coś na wystawy w galeriach. Albo do portfolio. Pieniędzy z tego nie ma. No może trochę w fotografii rodzinnej i dziecięcej, choć tu też polowa zdjęć to postać/półpostać. Gdzie są? Moda to najczęściej cała postać - głowa jest blisko brzegu kadru, poza obszarem APS-C i musi być ostra. Roznegliżowane dziewczyny w warsztatach samochodowych ;) to też nie są ciasne portrety. Reklamy czegokolwiek to bardzo często plan amerykański. Fakt, że w tematach jakie wymieniłem (i w wielu jakich nie wymieniłem) nie stosuje sie często ekstremalnie małej GO, bardziej tak f 2.8 (albo wręcz duża GO - 11), ale obiektyw musi być na brzegu ostry i już.

Mnie również kusi, ale na razie się powstrzymuję. Pewnie gdybym nie miał 105/1.4E i by były fundusze to bym już przebierał nóżkami. Nie ukrywam też, że gdyby Sigma weszła z 85/1.4 A DG DN za 1/3 ceny i praktycznie połową wagi to bym miał ciężki orzech do zgryzienia.



Co do 50 mm to ogniskowa, której używam najrzadziej. Mam bardzo dużo obiektywów 50 mm, ale to ze względu na moje domowe muzeum, gdzie są najrózniejsze aparaty, głównie ze standardami. Uwierzysz, że nie mam żadnej jasnej 50-tki, najjaśniejsza to Nikkor 50/1.8 śrubokrętowy, (najstarsza wersja, jeszcze nie D) i 50/1.8 Ai-S? Nie mam żadnej 50-ki z silnikiem do Z7 i nie wiem czy mi się chce kupować Nikkora Z 50/1.8

Uwierzę, bo ja po sprzedaniu 50/1.4G wiele lat temu nie miałem potrzeby posiadania tej ogniskowej. Mam manualnego planara od palecwnosie, dwa heliosy i pentacona (z czego używałem jak już tylko planara). Jakoś ostatnio postanowiłem dać szansę 50/1.8S.

Jacek_Z
07-02-2023, 20:20
Zerknąłem na swój wykaz sprzętu. Mam .. 16 obiektywów o ogniskowej 50 mm (wliczyłem w to też 58 mm Heliosy). I sporo zoomów, które można ustawić na 50mmm :mrgreen:
Można do tego doliczyć sporo obiektywów które mają ogniskową standardową, ale nie 50 mm, bo są na średni format i mają np 75 czy 80 mm.

paparapa
07-02-2023, 20:41
Składam, ale nie chcą mi sprzedać ;)
"Nie możesz dodać produktu do koszyka, który już zawiera produkt z przedsprzedaży ani umieścić w ramach tego samego zamówienia produktu z przedsprzedaży w koszyku z produktem znajdującym się na stanie. Produkty z magazynu i z przedsprzedaży należy ujmować w odrębnych zamówieniach. Ponadto, poszczególne produkty objęte przedsprzedażą należy rezerwować odrębnie – nie mogą zostać ujęte w jednym zamówieniu."

Wstrzymam się w takim razie do następnego natychmiastowego rabatu Nikona, pewnie będzie już za pół ceny ;)

https://www.youtube.com/watch?v=fSFN_spGLzI&

https://www.youtube.com/watch?v=rauML-4u0PI

Słabo składasz to zamówienie. :)
3350 euro i jest Twój w ca. pięć dni.

MstrG
07-02-2023, 21:14
Słabo składasz to zamówienie. :)
3350 euro i jest Twój w ca. pięć dni.

Dobrze składałem, ale na tamten czas wyświetlało się to co napisałem w tamtym poście, wtedy nawet ceny jeszcze nie było: https://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-z-lenses/auto-focus-lenses/fx/single-focal-length/nikkor-z-85mm-f-1-2-s


//edit

https://www.nikon-image.com/products/nikkor/zmount/nikkor_z_85mm_f12_s/sample.html
https://www.bhphotovideo.com/explora/videos/photography/nikon-85mm-26mm/BI/2446/KBID/3285/SID/DFF/DFF/d50
https://www.adorama.com/alc/nikon-85mm-lens-review/

MstrG
08-02-2023, 08:57
Ciekawe jak będzie wyglądało bezpośrednie porównanie z Canon RF 85mm f/1.2 L USM. Cena ta sama (2800$), rozmiar podobny (Nikkor trochę dłuższy), waga praktycznie taka sama, bo różnica to 35g na korzyść Nikona. Konstrukcyjnie Nikkor 15 elementów w 10 grupach, 11 listków przysłony a Canon 13 elementów w 9 grupach, 9 listków przysłony.



https://www.youtube.com/watch?v=r7BfACEScHw&ab_channel=RicciTalks

cybulski
08-02-2023, 09:44
Ciekawe jak będzie wyglądało bezpośrednie porównanie z Canon RF 85mm f/1.2 L USM.

Wg mnie sens będzie miało porównanie pokazujące rozmycia i czy są ewentualnie różnice, ostrość niekoniecznie, nie ostrość jest sensem takich szkieł.
Będąc w Nikonie posiadałem 85/1.4G, obecnie w Canonie mam od ponad 4 lat 85/1.2L II. Nie wnikając w testy ostrości, w zbliżeniach bardziej podobało mi się to co produkował Nikkor, mogło to wynikać z MFD 0,85 Nikkora vs 0,95 Canona.
To z mojej praktyki, nie testów które wyczytałem :) Wiadomo, że są różne preferencje i nie zawsze testy, szczególnie portretówek, będą odpowiadać szczególnym preferencjom.

Są też opinie, że niby wersja EF ma bardziej analogowy look niż RF. Dopóki nie ma szans sprawdzić osobiście to nie wiem czy to prawda.

Jacek_Z
08-02-2023, 11:10
To jeszcze ciekawszy od tych co miałeś był N 85 1.4D, niestety śrubokrętowy.
Czym nowocześniejsze szkło, to jak się konstruktorzy postarają jest bardziej doskonałe. Czyli wnosi mniej swojego charakteru, czegoś co niektórzy szukają. Trzeba kupować Viltroxa ;)
Systemy AF działają lepiej jak na matrycę/czujniki pada finalnie ostry obraz, a nie mydełko. N 85/1.4D niestety pod światło nie ostrzył dobrze, ART go pobił w tym względzie na głowę.
Ten 85/1.2 zapowiada się na bardzo szybkie szkło (2 silniki).
Czytam fejsa i inne miejsca. Narzekają na wagę, zapominając ile ważyły ARTy? (lustrzankowe, nie te na Sony)


Hm, na wideo wyżej mówi facet, że 85/1.2 jest mniej ostry na 1.2, na 1.8 zrównuje si,e z 85/1.8 Z.

A niżej, że AF w Nikonie trafia Z9 w rzęsy a nie w źrenice. Ja czasami też tak mam na innym zestawie (Z7II z ART 85/1.4)

https://www.youtube.com/watch?v=-kYH8SKV37g

MstrG
08-02-2023, 11:52
Ten 85/1.2 zapowiada się na bardzo szybkie szkło (2 silniki).

W 85/1.8S też są dwa silniki.

https://cdn-4.nikon-cdn.com/e/Q5NM96RZZo-RRZZFeeMiveET0gpU-PYm90DZMEpiBfbO3-BAzqncaf9Lfi2R7v9mGVR_vm7eZFEx7_P7cyYB_A==/Overview/Multi-Focus.gif


Czytam fejsa i inne miejsca. Narzekają na wagę, zapominając ile ważyły ARTy? (lustrzankowe, nie te na Sony)

85/1.4 Art pod Nikon F waży 1130, tutaj dostajemy jaśniejszy obiektyw cięższy raptem o 30g. Ktoś się spodziewał, że będzie sporo lżejszy od Canon RF 85mm f/1.2 L USM? Ja się cieszę po 50/1.2S, że nie jest większy ;)
Sigma 85/1.4 A DG DN waży 630g, jak oni to zrobili? :)

notdot
08-02-2023, 12:02
Ta Irene nie ma body z gripem, a o to tu chodzi. Body bez gripa połowa ludzi trzyma tak jak ona. Ja sam trzymam na oba sposoby, gdy mam lampę błyskową na aparacie.
Są celowniki kątowe, w każdym razie kiedyś były.
Zdecydowałem się zostać w Nikonie, porównanie OK, ale to nie ono wpłynie na (moją, ewentualną) decyzje zakupową.

mojemu kumplowi w takim przypadku jak piszesz, czyli prawą ręką na lewe oko z gripowym aparatem przeszkadza ... nos, więc czasami robi wygibasy jak pani z filmu, czyli obraca aparat w drugą, przeciwną stronę
(pomijam brak podparcia obiektywu drugą ręką dla poprawy stabilności)

cz4rnuch
08-02-2023, 12:31
...Sigma 85/1.4 A DG DN waży 630g, jak oni to zrobili? :)Grubasek. Najnowsza wersja Samy 85/1.4 II waży 509g :) Co do Nikkora to waga w normie skoro podobnie do Canona, raczej nikt nie liczył, że będzie lekki więc i rozczarowanych brak. Optycznie piszą, że również nie gorszy od Canona a af ponoć szybszy. Nie wiem dlaczego silniczków liniowych tam nie wsadzili, skoro to obiektyw z najwyższej półki, ale widocznie nie było takiej potrzeby.

cybulski
08-02-2023, 13:42
https://forum.nikoniarze.pl/images/tf_ideal_dark/gray/misc/quote_icon.png Zamieszczone przez MstrG https://forum.nikoniarze.pl/images/tf_ideal_dark/buttons/viewpost-right.png (https://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=4255058#post4255058)
...Sigma 85/1.4 A DG DN waży 630g, jak oni to zrobili? :smile:

Zrobili tak, że pewnie bez korekcji w body to już nie jest takie super idealne szkło. Myślę że kompromisy muszą być w takim wypadku gdy obcina się tyle wagę.

Jacek_Z
08-02-2023, 17:50
Na YT filmów od groma. Przestaje oglądać. Chcę podpiąć ten obiektyw.

https://www.youtube.com/watch?v=WgjKtzEx-7I

MstrG
08-02-2023, 21:43
https://www.youtube.com/watch?v=wFy7CdY2X0s&t=1s&ab_channel=DPReviewTV

cybulski
08-02-2023, 23:06
Porównanie z RF https://youtu.be/-kYH8SKV37g

odzio
09-02-2023, 01:40
Było, Jacek wrzucał :)

cz4rnuch
09-02-2023, 22:42
Było, Jacek wrzucał :)

Drugie porównanie z Canonem i z N 85/1.8 S na dokładkę. I tu też wychodzi na to, że różnić brak (w porównaniu z Canonem).


https://www.youtube.com/watch?v=Qc_hjPUIrb4

I tu ciekawostka, że akurat tańszy Nikkor trafia w rzęsy. Czyli nie ma reguły. Choć droższy w sumie też, ale rzadziej.

odzio
10-02-2023, 12:16
po tym co gość wspomniał o braku 85/1.2 od sony, dziwię się (i chyba nawet cieszę), że nie powróciła dyskusja o średnicy bagnetu (przynajmniej u na forum). Choć w internecie osoby smarujący obiektywy lubrykantem już pewnie się przerzucają świętymi racjami :)

Z innej beczki, chciałbym zobaczyć zestawienie przychodów ze sprzedaży tego szkła z full-pro super tele, których się już kilka pojawiło na Z :)

robcio.m
10-02-2023, 12:56
Ciekaw jestem na jak duża racjonalizacje ceny można liczyć wobec pierwszych opinii, że różnic wobec Canona nie ma pod kątem fotograficznym.

cybulski
10-02-2023, 13:11
Docelowo cena powinna się zrównać z aktualną RF, chociaż Nikon ma jednak cichszy af więc jest trochę lepszy.

Zdebik
10-02-2023, 18:57
Nikon pokazuke pazura, 50 i 85 lepsze niż u Canona ;(

cybulski
10-02-2023, 20:45
odnośnie RF50/1.2 to nie powiedziałbym.
Optycznie widać na razie że 85tki są sobie równe, tak po obrazie patrząc, pewnie różnice na plus dla Nikona wyjdą w testach.

Jacek_Z
11-02-2023, 00:57
Albo i nie ;) ale i tak fani f 1.2 sie znajdą.
Co ty tak nagle za Nikonem?

Wg mnie nie jest najważniejsze czy 85/1.2 C czy N jest lepsze. Ale to czy spełnia oczekiwania konkretnego użytkownika. Bo inaczej damy się zwariować i będziemy skakali po systemach? Co w sytuacji (hipotetycznej) że lepszy jest C 85/1.2, ale z kolei 105/1.4 będzie lepszy w N? Będzie się łaziło z dwoma body na szelkach, jak ślubniacy i pracowało na dwa body, każde z inną ergonomią?

cybulski
11-02-2023, 05:55
Subiektywnie myślę że po prostu dłuższa 85 Nikona powinna być trochę lepsza optycznie w którymś parametrze. Tu zastanawia tylko czemu Canona obiektyw jest cięższy mimo że krótszy.

cybulski
11-02-2023, 06:36
Do śmigania mam obecnie Fuji z małymi jasnymi szkłami, jak dotąd nie było systemu ff który spełniałby (moje) wymogi, np gdy lecimy z bagażem 10kg i małym podrecznym plecaczkiem. Nikon ma już 3 małe stalki, Canon 2, które nie wystają za wiele poza uchwyt. W wątku o 26/2.8 dałem porównanie z 3 systemów wielkości body plus szkielko. Bo wiadomo że zachwyt i dyskusje są w szklach topowych ale życie jest trochę inne i nie da się targać na streeta ze sobą dużych klocków. Np zoom canona RF 24-105, mimo że jest optymalny rozmiarem, jednak Fuji 18-55 czy sigma do X 18-50/2.8 są wg mnie nie do pobicia jeśli chodzi o kompromis parametrów vs mały rozmiar.

Wind Mill
11-02-2023, 11:27
...Tu zastanawia tylko czemu Canona obiektyw jest cięższy mimo że krótszy.
Gdybając (nie wnikałem w specki), może Canon daje więcej metalu w obudowie niż Nikon?

cybulski
12-02-2023, 09:02
Może ma "grubsze" soczewki, wycięte bardziej ze środka z większej soczewki przedniej. Nie znam się na tym czy tak się robi ale wiemy przecież że środek soczewki ma ostrzej.

Wesoły_pstrykacz
02-03-2023, 21:58
http://www.youtube.com/watch?v=dhb4hkYNwgo - trochę sampli.

Wesoły_pstrykacz
03-03-2023, 18:48
https://www.youtube.com/watch?v=FmIkkCj85GU - porównanie do 85mm 1.8 S

aldam
04-03-2023, 12:28
cybulski
Sprzedałeś ef135l ? Gorzej wypadał Twoim zdaniem w porównaniu do EF85l?

cybulski
05-03-2023, 00:01
cybulski
Sprzedałeś ef135l ? Gorzej wypadał Twoim zdaniem w porównaniu do EF85l?

Tak sprzedałem. 85L też rzadko używam. Nie przepadam za tak wąskimi kątami. Obecnie w większości używam 50/35.
Czy gorzej to bym nie powiedział, po prostu doszedłem do wniosku że na dłuższą metę nie lubię kadrów i separacji ze 135/2L, więc to szkło stało się u mnie zbędne.

g69
05-03-2023, 15:34
Na początku wątku piszesz,że 85ka właśnie dała Ci do myślenia o przesiadce na Zetke... hmm??

cybulski
05-03-2023, 21:29
Na początku wątku piszesz,że 85ka właśnie dała Ci do myślenia o przesiadce na Zetke... hmm??

Napisałem tak, że komplet dwóch szkieł. Bardziej mnie interesuje na ten moment sam naleśnik 26 bo mógłby to być powód, jeden z powodów, do redukcji Fuji apsc. Decyzja nie jest łatwa bo jest wiele elementów które składają się na całość. Problem u mnie jest taki, że do tej pory nie udało mi się znaleźć wszystkiego co chce w jednym systemie.
Mam ten komfort że w tym roku Żona chce update swego starego już Sony A7. Więc jest szansa że nie będzie to Sony a Nikon Z5. Ale Sony ma ten mały 28-60 w miarę ok a Nikon naleśnika nowego. Stawka mocno wyrównana i nic nie jest przesadzone. U mnie natomiast na zmianę Canona w tym roku nie ma na razie szans. Nie widzę jeszcze większych plusów tej zamiany. Większym sensem byłaby zmiana na średni format Fuji niż skakanie po różnych pełnych klatkach.

cybulski
05-03-2023, 22:18
Do poprzedniej wypowiedzi mogę dodać, iż mam równiez ten komfort obracania się w trochę szerszym środowisku użytkowników różnych systemów canon/nikon/sony/panasonic/Fuji apsc i średni format. Więc docierają do mnie różne opinie, nie ograniczone tylko poprzez pryzmat jednego systemu. Nie chcę się więcej rozpisywać o tym aby nie wywoływać żadnych wojenek :) Ale musisz wiedzieć, że nie jestem mentalnie przywiązany do żadnego logo jak też nie mam żadnych sentymentów, czy też nawyków oglądania się wstecz tudzież sięgania do historii aby rzucać argumentami na temat wyższości, którejkolwiek z brandów. Podchodzę do tego do bólu pragmatycznie. Ale biorę też pod uwagę, przy zmianach, głębokość rynku wtórnego. W wawie jest duża łatwość dostępu do sprzętu, niekoniecznie tylko poprzez przeczytanie informacji w internecie.

g69
06-03-2023, 01:21
I bardzo popieram osobiście takie podejście :) ogładałem kiedys jakiegoś yt który również używał róznych systemów do róznych rzeczy. Zetke chwalił za najlepszy obrazek prosto z puszki, przy którym wystarczą mu kosmetyczne zmiany w obróbce i juz jest super,używał jej właśnie do portretów :)

cybulski
06-03-2023, 01:34
Jak wspomniałem wcześniej, w moim środowisku ludzi z którymi się spotykam, nie dominuje żaden jakoś konkretniej system z trójki C/N/S. Pojawiają się coraz częściej sprzęty ff Panasonica i Fuji GFX. Nadal są to jednostkowe przypadki ale są. Jest jeszcze w użyciu sporo luster Canona i Nikona. Gdyby nie lustra to dominacja widoczna jest w systemach Canona i Sony. Z faktami nie ma co dyskutować, są jakie są.

OjTam
17-03-2023, 22:45
Paczka rawków od czytelnika NR:
https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1LX36tv9oSRCZuSnUPYg0t-aY1Ilio91L

Jacek_Z
21-04-2023, 22:18
Tak czekam i czekam kiedy będzie informacja, że można go kupić a on już jest. Niestety w cenie wyższej niż prognozowano. 15.600. Miałem nadzieję na 12-13 tys. Bez pomacania, tzn wykonania nim choć jednej sesji na pewno nie kupię (o ile w ogóle kupię, bo mnie cena ostudziła). Tylko kurcze nikt w okolicy go nie ma. Może ktoś go ma i zabierze na plener?

MstrG
22-04-2023, 19:22
https://www.digitalcameraworld.com/reviews/nikon-z-85mm-f12-s-review

NimnuL
23-04-2023, 07:12
15.6k PLN za portretowe i krótkie szkło? ;)
Czy ja dobrze pamiętam, że bezlusterkowe miały być tanie i małe? :-)

cybulski
23-04-2023, 10:06
15.6k PLN za portretowe i krótkie szkło? ;)
Czy ja dobrze pamiętam, że bezlusterkowe miały być tanie i małe? :-)

Tak, był taki okres, radosnej beztroski, gdy bezlustro brało się z tych właśnie powodów, bo nie chciało się nosić kloców.

Jacek_Z
23-04-2023, 11:08
...
Czy ja dobrze pamiętam, że bezlusterkowe miały być tanie i małe? :-)
Są małe i tanie i lekkie. 40/2 to tylko 170 g. 26/2.8 to maleństwo.
Ktoś mówił, że wszystkie obiektywy będą małe i tanie?
Wierzysz we wszystko co ludzie piszą? Nawet gdy nie mają pojęcia o czym piszą i traktują swoje (a nie np moje) oczekiwania jako coś co będzie miało miejsce?

MstrG
09-05-2023, 20:52
https://www.fotopolis.pl/testy/obiektywy/36770-nikon-nikkor-z-85-mm-f-1-2-s-zdjecia-przykladowe

Jacek_Z
09-05-2023, 21:27
Tylko szkoda, że użyto body Z6 czyli 24 Mpx.
Pierwsze zdjęcie ostrość na rękawie,
Drugie zdjęcie - sam bokeh, OK, okrągłe plamki świateł.
Trzecie zdjęcie - ISO 200 a czas 1/5000 s
Kolejne - podobnie, ISO 200. Dużo światła, f 1.2 a ktos podnosi ISO do 200.
Ostrość w środku kadru wygląda dobrze
Niektóre zdjęcia poruszone (i to bywa, że na 1/400s)
Sporo zdjęć po prostu nieostrych, nie wiadomo dlaczego.
Niestety nie ma ujęć gdzie ostrość powinna być ustawiona na brzegu kadru, a na tym mi też zależy.
Niestety wszędzie ostrość jest na rzęsach, a nie na źrenicy i tęczówce. Źle to wygląda. Tak jest na wszystkich zdjęciach! No i pytanie czy to wina Z6 pierwszej generacji i jak to będzie na Z7 II? Gdzie aparat ustawia ostrość? Jak ma się pracować na 1.2 to kwestia podstawowa. Bo jak będzie konieczność przymykania to po kiego 1.2?
Niestety testy trzeba umieć robić. Jak dla mnie to ten test jest bezużyteczny. Nie taki korpus jak mój, nie wiem jak mój będzie łapał oko, za mało Mpx, brak zdjęcia z czymś ostrym na brzegu kadru.

cybulski
09-05-2023, 21:47
Niestety testy trzeba umieć robić. Jak dla mnie to ten test jest bezużyteczny.

Dokładnie, nie wystarczy wziąć f1.2 pierwszy zapewne raz do ręki ... taki test to w sumie wstyd dla portalu.

71986

Jacek_Z
09-05-2023, 22:11
Widać dokładnie o czym mówię. Rzęsy ostre (i brew), a samo oko nie.
Znam ten problem z lustrzanki, ale tam nie mam wykrywania oka. Punkt na oku - ustawia na to co ma kontrastowego w kwadraciku. A największy kontrast daje czarna rzęsa na jasnym tle.
Na Arcie na Z7II raz mam ostrość na oku, raz na rzęsach.
Oko wcale nie jest tak daleko od centrum zdjęcia. To tak jak bok DX. Mnie interesuje ciasny kadr stojącej postaci. Wtedy głowa jest blisko góry zdjęcia, a to daleko od centrum. Nie ma tu takiego zdjęcia.

cz4rnuch
09-05-2023, 22:58
...Niestety testy trzeba umieć robić. Jak dla mnie to ten test jest bezużyteczny...Tyle, że to nie test a zdjęcia przykładowe :)

david555
10-05-2023, 00:16
Widać dokładnie o czym mówię. Rzęsy ostre (i brew), a samo oko nie.
Znam ten problem z lustrzanki, ale tam nie mam wykrywania oka. Punkt na oku - ustawia na to co ma kontrastowego w kwadraciku. A największy kontrast daje czarna rzęsa na jasnym tle.
Na Arcie na Z7II raz mam ostrość na oku, raz na rzęsach.
Oko wcale nie jest tak daleko od centrum zdjęcia. To tak jak bok DX. Mnie interesuje ciasny kadr stojącej postaci. Wtedy głowa jest blisko góry zdjęcia, a to daleko od centrum. Nie ma tu takiego zdjęcia.

Jacku , rzecz jest w rozmiarach punktów AF i to jest prawdziwą bolączką AF Nikona.

Jacek_Z
10-05-2023, 01:06
W przypadku lustrzanek tak, tylko że to normalne. Ale w bezlustrach wykrycie oka to nie jest użycie jednego punktu (wielkość nieistotna), tylko analiza obrazu.
W dodatku Z6 (24 Mpx) ma punktów 273, a Z7 II (45 Mpx) ma ich 493. Czyli Z7 ma mniejsze punkty, a to ten aparat mam i trafianie Z7 mnie interesuje.

david555
10-05-2023, 08:11
Mnie także, niemniej punkty AF w Zetkach są na tyle duże, że wykrywają w zasadzie rzęsy a nie tęczówkę/rogówkę.

cybulski
10-05-2023, 09:49
Mnie także, niemniej punkty AF w Zetkach są na tyle duże, że wykrywają w zasadzie rzęsy a nie tęczówkę/rogówkę.

To powiem szczerze jest dość dziwne, bo np u mnie w R-ce Canona, punkty ostrości też nie są małe. To jest coś co mnie denerwuje trochę bo 5dmk4 miał opcję mały kwadracik i punktowy.
Jednak fotografując nawet wiekową Sigmą 50art na 1.4 z R-ką, dodam że normalny kwadrat w af jest stosunkowo duży ale gdy wykryje oko zmienia się sam z siebie na malutki na oku i trafia w soczewkę oka. A jak wiemy R-ka Canona nie grzeszy tym af-em.

Zdebik
10-05-2023, 10:10
Mnie także, niemniej punkty AF w Zetkach są na tyle duże, że wykrywają w zasadzie rzęsy a nie tęczówkę/rogówkę.Napewno to poprawią w następnym uaktualnieniu.

W Canonie też różnie było a na dzień dzisiejszy R5 z rf85 1.2ds trafia w punkt. Najgorsze, że od pełnej dziury obrazek ostry jak brzytwa.

cybulski
10-05-2023, 10:56
Napewno to poprawią w następnym uaktualnieniu.

W Canonie też różnie było a na dzień dzisiejszy R5 z rf85 1.2ds trafia w punkt. Najgorsze, że od pełnej dziury obrazek ostry jak brzytwa.

Nayebac się trza w fotoretuszu, na szczęście AI mają portrecisci i samo zrobi? Ja też widzę że taka sigma 50art za ostro daje na 1.4, ef85L aż tak ostro nie idzie ale ostry jest na 1.2.