PDA

Zobacz pełną wersję : Silverfast wybór rodzaju negatywu



RMC
02-02-2023, 10:08
Zacząłem w końcu zabawę w skanowanie starych filmów. Skanuję do TIFF więc myślę, że sporo później da się skorygować w Lightroomie lub PS niemniej fajnie by było "materiał wejściowy" mieć jak najlepszy. W Silverfaście jest możliwość wybrać z listy kilka rodzajów negatywów (różnych firm) albo zaznaczyć - inny. Nie będę ukrywał (wg mnie oczywiście), że po wybraniu jakiegoś typu, wizualnie wyglądało to lepiej niż na ustawieniu "inny". Ciekawią mnie jednak dwie rzeczy:
1. Chcąc zachować zgodność z oryginałem :) - filmy ORWO, Fomapan itp. polecacie jakieś ustawienie? Ja dla ORWO wybrałem sobie AGFA (bo to i to niemieckie :)) i mi się widziało
2. A może z doświadczenia macie jakieś sprawdzone presety, które warto ustawić w programie?

TOP67
02-02-2023, 13:00
Ja ustawiam taki profil, który najlepiej pasuje wizualnie. W latach 90-tych były sprowadzane różne wynalazki, których nie ma na liście i często nie mają nawet naświetlonej nazwy

Jak widoczna na tym zdjęciu FUDA 100

69770

W samym programie dosyć trudno się coś ustawia, zakres regulacji jest mały, a kontrolki jeszcze mniejsze. Wolę to poprawiać w LR.

fafniak
02-02-2023, 13:12
ściągnij sobie vuescan - jak przebrniesz przez ustawienia dostajesz naprawdę fajne wyniki

RMC
02-02-2023, 13:38
Silverfasta miałem w komplecie z Plustekiem. Z przyzwyczajenia i tego właśnie, że już kojarzę co gdzie ustawić mi pasuje :)

Vuescan niby też mam. Kupiłem pod inny skaner HP, do którego nie było dobrego sterownika pod Win10. Mało go używałem do tej pory, trzeba by rozgryzać. No ale może...