PDA

Zobacz pełną wersję : Po raz kolejny: S 10-20 czy T 12-24



Anita&Andrzej
14-07-2007, 10:21
Wiem, wiem, że było wałkowane setki razy na innych forach, ale...
Potrzebuję szkła (jako uzupełnienie do N18-70) które charakteryzowałoby się: dobrą ostrością, właściwym przenoszeniem kolorów oraz szybkością AF. Na forum Canona bardzo wychwalają Tokinę, tu natomias zdania są bardziej wyważone.
No i mam dylemat.
Mimo dość intensywnego guglania nie udało mi sie znaleźć RAWów z obu szkieł zebranych w jednym opracowaniu.


Pomożecie?

leon28
14-07-2007, 10:23
Wiem, wiem, że było wałkowane setki razy na innych forach, ale...
Potrzebuję szkła (jako uzupełnienie do N18-70) które charakteryzowałoby się: dobrą ostrością, właściwym przenoszeniem kolorów oraz szybkością AF. Na forum Canona bardzo wychwalają Tokinę, tu natomias zdania są bardziej wyważone.
No i mam dylemat.
Mimo dość intensywnego guglania nie udało mi sie znaleźć RAWów z obu szkieł zebranych w jednym opracowaniu.


Pomożecie? pomozemy http://www.kenrockwell.com/tech/digital-wide-zooms/comparison.htm

Maciekkk
14-07-2007, 10:28
Nie będę niczego polecał bo to indywidualne preferencje, natomiast weź jeszcze pod rozwagę Sigmę 12-24EX. W moim przypadku właśnie to szkło zwyciężyło - jedyne z UWA pracujące w pełnym zakresie z FF.

nimlot
14-07-2007, 11:18
nie mam pojecia jakim sprzetem dysponuje pytajacy ale porownanie tej sigmy co wymieniles a tej co wymienia autor to kwestia cos kolo 1tys roznicy - biorac pod uwage tokine ....
jezeli autor nie chce podpinac pod d40(x) to jak najbardziej polecam t
przed wybraniem przeczytaj link do strony ken'a

Maciekkk
14-07-2007, 16:18
To prawda, S12-24 jest sporo droższa od S10-20 i T12-24. Jeśli autor nie będzie podpinał tego szkła pod analoga to rzeczywiście szkoda przepłacać.

nimlot
22-07-2007, 23:43
tak na marginesie to milo by bylo gdyby autor podzielil sie informacja na temat sprzetu a takze na temat pomyslow na swoje hobby - czy ma nadzieje pstrykac znajomym zdjecia na slubach chrzcinach itd ? - czy moze tylko i wylacznie hobbystycznie :) - w plener a pozniej do komputera - wrzucac na plyty i potem klasc do szafy ...

takze najlepiej jak autor cos sam napisze do czego potrzebuje

fotone
26-07-2007, 09:35
Dokładnie jak napisał Maciekkk.
Jeśli szkło tylko pod cyfre to brał bym tokinę, przemawia za nią możliwość nakrecenia tradycyjnych filtrów i cena, sigma jest lepiej zbudowana, i troche lepiej skorygowana - ale nie na tyle lepiej żeby dopłacać 1 k pln.

Ale jeśli masz jakiś analogowy korpus który będzie gadał z obiektywami typu "G" i od czasu do czasu zakładasz do niego jakąś rolkę... sigma 12-24 to jedyny słuszny wybór.

mskowronski
26-07-2007, 11:19
tokina tak na dobrą sprawę także działa z analogiem - owszem winietuje na najszerszym kącie (na co nic nie poradzimy), ale od 16-17 mm jest już ok, więc i tak wychodzi bardzo szeroko :))

iceman
26-07-2007, 22:49
Wybrałem Sigmę. Jestem zadowolony, choć trzeba testować kilka obiektywów i wybrać ten właściwy - Sigma Sigmie nie równa... ;- )
Uważam, że to bardzo dobre szkło, jak za cenę 2000zł. Do tego kupuje się takie obiektywy (ultraszerokokątne) po to, aby były... szerokie. 2mm na korzyść Sigmy robi wielką różnicę (choć jest problemem, jeśli chodzi o dobranie odpowiedniego filtra ND lub CPL).

Pozdr.

Terrorysta
27-07-2007, 23:50
A ja kupiłem Tokinke, jest megafajna, wykonanie piękne, stałe światło, ostra od f4, daje super kolorki itp itd ;)
tak czy siak polecam
można dorwać za 1800 i 70zł zwracają

Siupes
29-07-2007, 04:41
jak by nie patrzec to 10 a 12 mm to jest roznica, wiec zastanow sie czy to cos zmieni.
ja mam 10-20 bo tokina nie jest/byla dostepna w normalnym obiegu w toronto.
jestem z niej zadowolony, 10mm robi roznice, najlepiej wez do reki i sprawdz co ci naprawde lepiej pasuje.
tak czy inaczej gratulacje z uw szkielka, cokolwiek nie wybierzesz bedziesz zadowolony.

remek
31-07-2007, 09:55
Andrzeju,
Jeśli nie wiesz co wybrać to polecam to co ja zrobiłem. Idziesz do BlueCity w Warszawie. Na poziomie -1 jest sklep fotograficzny (na przeciwko rossmana) i tam możesz sobie wypożyczyć obiektywy Sigma (nawet na kilka dni; ale trzeba zapłacić niewielką kwotę 30PLN za dzień + kaucja) albo zrobić zdjęcia na miejscu. Następnie w tym samym centrum handlowym idziesz na poziom (chyba) 2 i na samym końcu koło salonu Apple masz drugi sklep fotograficzny a tam Tokinę 12-24. Panowie są bardzo mili i pożyczą na 100% tokinę do testów wewnątrz BlueCity. Zrób zdjęcia i gwarantuję, że będzie łatwiej.

Pozdrawiam
Remek

Valwit
04-08-2007, 01:50
to ja sie podepne: moglby mi ktos podeslac nefa z sigmy 10-20?

fotoGRAFIK
04-08-2007, 12:21
Jeszcze raz:

sigma tokina

+ szersza + ostrzejsza
+ praktycznie nie aberruje - aberruje i to mocno
- wyciąga ekstremalnie rogi + bardzo dobrze skorygowana
+ mniejsza + jaśniejsza
+ szybsza

Do krajobrazu Do fotografowania ludzi, pomieszczeń etc

Ja tak to widzę - miałem oba obiektywy

Valwit
04-08-2007, 21:43
ja szukam czegos do krajobrazu wiec jasnosc jest dla mnie niewazna. masz moze przyklad tych wyciagnietych rogow sigmy?

Jacek_Z
07-08-2007, 20:12
napiszę tak: w sigmie na 10 mm to lepiej nie miec ludzi poza centrum kadru.
W karajobrazie to nie powinno specjalnie przeszkadzać

gadas
07-08-2007, 20:16
Wiem, wiem, że było wałkowane setki razy na innych forach, ale...
[...] Pomożecie?

Stawiam na Sigmę 10-20mm mam i za skarby swiata nie oddam !

Valwit
08-08-2007, 23:39
napiszę tak: w sigmie na 10 mm to lepiej nie miec ludzi poza centrum kadru.
W karajobrazie to nie powinno specjalnie przeszkadzać

no wlasnie widzialem pare fotek i na nich nie widzialem jakiejs masakry.

Jacek_Z
08-08-2007, 23:53
a ja sie dałem podpuścić i w ciasnym pokoju zrobiłem zdjęcie grupowe 9 osób. Wszyscy się zmieścili. Tylko ci co są z boku mają głowy w kształcie rombu i są szerocy jakby pakowali na siłowni. Karykatura. Nigdy więcej tego nie zrobię.

KJO
09-08-2007, 11:17
Dokładnie jak napisał Maciekkk.
Jeśli szkło tylko pod cyfre to brał bym tokinę, przemawia za nią możliwość nakrecenia tradycyjnych filtrów i cena, sigma jest lepiej zbudowana, i troche lepiej skorygowana - ale nie na tyle lepiej żeby dopłacać 1 k pln.

Ale jeśli masz jakiś analogowy korpus który będzie gadał z obiektywami typu "G" i od czasu do czasu zakładasz do niego jakąś rolkę... sigma 12-24 to jedyny słuszny wybór.


o co chodzi z możliwością nakręcania tradycyjnych filtrów ? W sigmie bez problemu używam UV, polara (oba nie-slimy ) czy cokinów. Do tej pory mówiło się że tokina winietuje z polarami

barkowx
09-08-2007, 11:56
to komu i ile tych nefów mam podesłać ?

Valwit
10-08-2007, 00:23
ja bym prosil kilka, na pics at valwit kropka net

Siupes
10-08-2007, 01:39
Jacek_Z (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=2637) gdzies widzialem super szybki i latwy ps-fix na krawedzie, niestety nie pamietam gdzie :(

jacoslavgth
14-08-2007, 12:11
ja moge ze swojej strony powiedziec tylko tyle, ze sigma 10-20 mnie urzekla, nie musialem przebierac w egzemplarzach, moja spisuje sie rewelacyjnie, na 10 jest pieknie szeroko, tokiná nie robilem, ale uwazam ze jakosc wykonania sigm ex-ow jest swietna, sama s 10-20 daje swietne efekty, wiele osob narzeka na przerysowania i znieksztalcenia, ale chyba wlasnie o to chodzi :) ogolnie jestem zadowolony ze wszystkoch swoich sigm - daja mi wiele radosci i piekne zdjécia :)

Valwit
14-08-2007, 13:31
ja moge ze swojej strony powiedziec tylko tyle, ze sigma 10-20 mnie urzekla,

a gdzie kupowales? ostatnio widze w usa i hongkongu po ~350 eur a to juz calkiem mila cena

kaktus
15-08-2007, 20:03
Taki post nic nie wnoszacy do dyskusji, ale mam ochote to napisac - nie krzyczcie :)

Sigmy w reku nie trzymalem, ale jestem od 2 tygodniu szczesliwym posiadaczem kompletu wymarzonych (dostosowalem marzenia do funduszy i amatorszczyzny) obiektywow - Tokine wybralem zgodnie z forumowymi opiniami, glownie ze wzgledu na wieksze mozliwosci przy foceniu architektury. W poniedzialek wrocilem z Tatr i w zasadzie przez tydzien chodzenia wieksza radosc sprawialo mi fotografowanie Tokina niz samo chodzenie i podziwianie widokow. Jesli ktos widzial usmiechnietego Nikonowca, nie przejmujacego sie ulewami i slaba widocznoscia - to bylem ja.

A teraz do sedna: Tokina jest ostra juz od pelnej dziury, przymknieta do f8 wymiata. Odwzorowanie kolorow mnie zachwycilo - jak po powrocie pokazalem krewnym i znajomym krolika fotki, to wszyscy byli zachwyceni. Osoby, ktore nie bawily sie takim obiektywem - to jest niesamowite, te 12mm to jest tak szeroko, ze znajomi (pstrykalem tez fotki wakacyjne) nie mogli uwierzyc, ze mieszcza sie w kadrze - a widokow nie przyslaniali. Jedyny juz wspomniany w wielu tematach mankament to znieksztalcenia twarzy - gdy fotografujemy kogos z bliska. A wracajac jeszcze do ogniskowych - przez caly wyjazd tylko 3 razy podpialem na kilka zdjec N50/1.8, w reszcie przypadkow 12-24 do krajobrazu gorskiego byl fantastyczny.

jacoslavgth
15-08-2007, 20:30
a gdzie kupowales? ostatnio widze w usa i hongkongu po ~350 eur a to juz calkiem mila cena

kupowalem w irlandii, dalem 500 euro ale tutaj szkla sa niestety drozsze :( ale poniewaz mieszkam w irlandii jeszcze przez 4 miesiące a szklo kupowalem 8 miechow temu i bralem ze sklepu to wolalem tutaj zeby potem nie bylo cyrkow z odsylaniem i czekaniem na lepszy egzemplarz, powiem szczerze ze na jednej ulicy mam 3 wypasione sklepy z taka iloscią szkiel ze leb spada :) nic tylko wydawac cięzko zarobione euraki :):):)

Valwit
15-08-2007, 20:43
w Dublinie tez kolo 500 spiewaja. Zobacze we wrzesniu jak ceny w Ladku wygladaja, moze bedzie ciekawiej :)