PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z6ii + Nikon AF-S 500 mm f/4D IF-ED II



gramus
02-01-2023, 22:20
Witam wszystkich z większym doświadczeniem , posiadam N D500 + N1.4 + N af-s 300/4 i
zastanawiam się jak niekosmicznym kosztem zamienić na Z6ii + jakimś tele ...
Myślałem o nowym N Z 400/4.5 (17k) , lub N 500/5.6 PF (15k)
ale to nadal duuużo i dlatego zastanawiam się nad tele Nikon AF-S 500 mm f/4D IF-ED II (10k uż.).
Zestaw mój służy głównie do przyrody , dynamicznych ujęć , stare szkło ale dosyć szybkie , tylko brakuje mi stabilizacji .
W tym 500/4 też nie ma VR ale body Z6ii ma , więc mam nadzieję że da radę ...
Kolega ma podobny dylemat i tu do Was pytanie czy to ma sens ???
Teraz mam 420mm na DX (czyli jak w FX ok. 600mm) spadnie mi na gołe 500mm ,
za to dojdzie VR i nowy sprzęt z wykrywaniem oka ptaków , jak przejdę w body Z6ii na dx to mam tylko 10Mpx ... mało .
Proszę o merytoryczne odpowiedzi , z góry dziękuję i pozdrawiam .

Arni10100
02-01-2023, 23:41
A może D500 plus Nikkor 300 f2.8 VR1 lub VR2. Będzie świetna jakość, światło, szybkość AF a na DX da to odpowiednik 450mm.
Będzie tanio i dobrze a i połączenie z TC1.4 nie powinno sprawiać żadnych problemów. Rozwiązania typu 500 lub 600 f4 będą droższe bo około 20-25 tys plus cena body

Jarecky83
03-01-2023, 00:20
A nie myślałeś, aby zamiast Z6II wziąć Z7/7II? Wtedy w trybie DX robi się już znośnie z Mpx;) Ja właśnie kombinuje podobnie, z tym, że mam już Z6II i Sigmę C150-600 i rozważam stałki: Nikkor 300 4pf+tc i przyszłościowo zmiana puszki na więcej Mpx, albo 500 5.6pf, albo właśnie 400 4.5 Z. Tylko nie wiem, gdzie widziałeś go po 17k, ja właśnie widzę w Fotojokerze za 14.600 zł.
69026

Wind Mill
03-01-2023, 01:03
..za to dojdzie ... nowy sprzęt z wykrywaniem oka ptaków....
Czy Z6II na pewno ma wykrywanie oka ptaków?
Bo Animal Eye AF to raczej koty, psy i podobne?

m_a_g
03-01-2023, 01:41
Czy Z6II na pewno ma wykrywanie oka ptaków?
Bo Animal Eye AF to raczej koty, psy i podobne?

Właśnie, 10/10.
Nie chcę tu zaczynać burzliwej dyskusji więc to co napiszę to tylko moje zdanie i nic więcej - i moim zdaniem jedyne bezlustro Nikona które nadaje się obecnie do przyrody czy ptaków do Z9. Chodzi mi o AF oczywiście, który dopiero w Z9 jest tak dobry jak w Sony / Canon.
Opinię wyrobiłem sobie w terenie - posiadam Z7II, kupiony głównie do krajobrazu / portretów, ale z ciekawości testowałem to body teleobiektywami Nikona (między innymi wspomnianym przez autora tematu 500 f5.6 PF), i co mogę powiedzieć - nie było dobrze.
No, ewentualnie jeżeli ktoś chce używać aparatu tak jak lustrzanki i nie korzystać z trybów śledzenia obiektu, ale w takim razie po co komu bezlusterkowiec...
Zdaję sobie sprawę że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i wiem że wiele osób historycznie siedzących w NIkonie i aktualnie korzystających z Z6/7 jest zadowolonych z AF, natomiast ja w bezlusterkowcach siedzę odkąd pojawiły się na rynku, i moim zdaniem AF w Z7 jest na poziomie Sony A7III mniej więcej (bardziej mniej).
Także jeżeli to ma być sprzęt typowo do przyrody to średnio to widzę.
gramus, na stabilizację w body z obiektywem 500mm raczej nie ma co liczyć, niestety IBIS nie jest efektywny z telefoto.

Moja rada taka:
- jeżeli chcesz bezlustro Nikona, i musi być Nikon, to poczekaj na jakieś nowe body, może Z6MK 3 lub Z7 MK 3, albo Z8, cokolwiek, co będzie miało lepszy AF;
- jeżeli nie musi być Nikon, to Canon R6II, albo Sony A74, i do tego odpowiednie obiektywy (jeżeli nie wiesz jakie to pisz pomogę trochę ich miałem).

grafo
03-01-2023, 09:51
Mam Z6II+Sigma 500 F4 Sport. Fakt jest taki, że wykrywanie oka na zwierzętach nie działa, jest praktycznie całkowicie nieużywalne w temacie przyrody - taka jest prawda bez owijania w bawełnę. Niedawno dokupiłem Z9 i to jest już przepaść na plus - EYEAF w wildlife działa i można śmiało używać, choć ja czasem i tak wolę sam wybierać punkty.

gramus
03-01-2023, 10:26
Dziękuję wszystkim za merytoryczne odp. , mój wniosek to to co planuję od dawna -czyli dokupić N 300/2.8 vr ( słusznie Arni10100 ) ,
albo poczekam na Z8 ... jak będzie przetestowany i stanieję -czyli za 5 lat .
Ja ogólnie jestem zadowolony z mego zestawu , najczęściej brak aktorów na scenie , ale chciało by się Vr i wykrywanie oka i większą matrycę i ....
Raczej poczekam , dziękuję za praktyczne rady , zwłaszcza Z7ii -brak wykrywania oka , i nie działanie VR w starej 500/4 - o tym nie wiedziałem (tylko się domyślałem ).
Pozdrawiam i udanych bezkrwawych łowów życzę .

andystar
03-01-2023, 16:07
5 lat to kawał życia.

tojo
03-01-2023, 17:02
Jedyną przewagę bezlustra jaką dostrzegam po doświadczaniach z D500 i Z6II to prawie bezgłośna migawka w Z6II. Jakość obrazu, iso, szybkość af na praktycznie identycznym poziomie, wg mnie D500 z dużymi teleobiektywami (500/4) jest wygodniejsze w obsłudze.

Jarecky83
03-01-2023, 18:57
Właśnie, 10/10.
Nie chcę tu zaczynać burzliwej dyskusji więc to co napiszę to tylko moje zdanie i nic więcej - i moim zdaniem jedyne bezlustro Nikona które nadaje się obecnie do przyrody czy ptaków do Z9. Chodzi mi o AF oczywiście, który dopiero w Z9 jest tak dobry jak w Sony / Canon.
Opinię wyrobiłem sobie w terenie - posiadam Z7II, kupiony głównie do krajobrazu / portretów, ale z ciekawości testowałem to body teleobiektywami Nikona (między innymi wspomnianym przez autora tematu 500 f5.6 PF), i co mogę powiedzieć - nie było dobrze.
No, ewentualnie jeżeli ktoś chce używać aparatu tak jak lustrzanki i nie korzystać z trybów śledzenia obiektu, ale w takim razie po co komu bezlusterkowiec...
Zdaję sobie sprawę że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i wiem że wiele osób historycznie siedzących w NIkonie i aktualnie korzystających z Z6/7 jest zadowolonych z AF, natomiast ja w bezlusterkowcach siedzę odkąd pojawiły się na rynku, i moim zdaniem AF w Z7 jest na poziomie Sony A7III mniej więcej (bardziej mniej).
Także jeżeli to ma być sprzęt typowo do przyrody to średnio to widzę.
gramus, na stabilizację w body z obiektywem 500mm raczej nie ma co liczyć, niestety IBIS nie jest efektywny z telefoto.

Moja rada taka:
- jeżeli chcesz bezlustro Nikona, i musi być Nikon, to poczekaj na jakieś nowe body, może Z6MK 3 lub Z7 MK 3, albo Z8, cokolwiek, co będzie miało lepszy AF;
- jeżeli nie musi być Nikon, to Canon R6II, albo Sony A74, i do tego odpowiednie obiektywy (jeżeli nie wiesz jakie to pisz pomogę trochę ich miałem).

A testowałeś może Olympusa? Bo podobno (z tego co czytałem) tam AF wymiata przy zwierzętach w ruchu, w sensie taki dobry i jestem ciekaw.

gremed
03-01-2023, 19:29
Dziękuję wszystkim za merytoryczne odp. , mój wniosek to to co planuję od dawna -czyli dokupić N 300/2.8 vr ( słusznie Arni10100 ) ,
albo poczekam na Z8 ... jak będzie przetestowany i stanieję -czyli za 5 lat .
Ja ogólnie jestem zadowolony z mego zestawu , najczęściej brak aktorów na scenie , ale chciało by się Vr i wykrywanie oka i większą matrycę i ....
Raczej poczekam , dziękuję za praktyczne rady , zwłaszcza Z7ii -brak wykrywania oka , i nie działanie VR w starej 500/4 - o tym nie wiedziałem (tylko się domyślałem ).
Pozdrawiam i udanych bezkrwawych łowów życzę .

Przerabiałem D500, przerabiam 300 mm 2.8 VRII, przerabiam TC14III. Gdybym miał takie dylematy i doświadczenie z tym co miałem i mam, to mój wybór padłby na D500 plus 300mm plus TC14. Masz wszystko: potężny zasięg, szybkość, jasność. I jakość level high.

m_a_g
03-01-2023, 19:36
A testowałeś może Olympusa? Bo podobno (z tego co czytałem) tam AF wymiata przy zwierzętach w ruchu, w sensie taki dobry i jestem ciekaw.

Tak, robiłem (w sumie ciągle robię) dużo zdjęć Olympusem M1X z 300f4 PRO. AF działa bardzo dobrze, coś na poziomie Z9, gdyby taki AF był z Z6 / Z7 to byłoby super.
Ale Olympus i jego obiektywy są tak absurdalnie drogie że stosunek ceny do jakości jest kiepski, w tej cenie można kupić zestaw FF który da tak samo dobry albo lepszy AF, dużo lepszą jakość i uniwersalność, np. Sony A7IV + FE 200-600. I pewnie jeszcze zostanie kasy.
Ja kupiłem tylko i wyłącznie bo miałem naprawiany bark i przez kilka miesięcy musiałem się oszczędzać, a że mnie było stać to kupiłem...
Do tego taki dobry AF jest tylko w M1X, w innych body jest gorszy, a nowy OM1 (bo Olympusa już w sumie nie ma) to porażka, AF działał gorzej niż w poprzednikach, na forum Olympusa wszyscy narzekali.

Jarecky83
03-01-2023, 20:17
Tak, robiłem (w sumie ciągle robię) dużo zdjęć Olympusem M1X z 300f4 PRO. AF działa bardzo dobrze, coś na poziomie Z9, gdyby taki AF był z Z6 / Z7 to byłoby super.
Ale Olympus i jego obiektywy są tak absurdalnie drogie że stosunek ceny do jakości jest kiepski, w tej cenie można kupić zestaw FF który da tak samo dobry albo lepszy AF, dużo lepszą jakość i uniwersalność, np. Sony A7IV + FE 200-600. I pewnie jeszcze zostanie kasy.
Ja kupiłem tylko i wyłącznie bo miałem naprawiany bark i przez kilka miesięcy musiałem się oszczędzać, a że mnie było stać to kupiłem...
Do tego taki dobry AF jest tylko w M1X, w innych body jest gorszy, a nowy OM1 (bo Olympusa już w sumie nie ma) to porażka, AF działał gorzej niż w poprzednikach, na forum Olympusa wszyscy narzekali.

Dzięki wielkie! Dobrze przeczytać opinię z pierwszej ręki od kogoś kto używał. Przyznam szczerze, że sam zastanawiam się, czy do fot przyrody nie wrócić do lustra typu D500 i jakieś 300mm. Ale VRII odpada ze względu na cenę, prędzej VRI albo 300 f4 PF.

andystar
03-01-2023, 23:55
Do D500 dokupiłem Sigma 4,5/500. Niedługo sprawdzę jak ten duet się sprawuje.

gramus
04-01-2023, 23:15
andystar to napisz , ja też jestem ciekaw , myślałem i o takim zestawie