PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor AF-S 400mm f/2.8 G ED VR do użytku na Z9



m_a_g
10-12-2022, 00:22
Nie wiem czy to najepszy dział do tego pytania, ale lepszego nie umiem znaleźć.
Otóż: planowałem zakup nowego Nikkora Z 400 f2.8 TC, ale raz że nie jest obecnie dostępny i trzeba czekać, a dwa że trochę drogi, chociaż to w sumie nie problem.
Natomiast mam możliwość zakupu Nikkor AF-S 400mm f/2.8 G ED VR w idealnym stanie za jakieś $4000, czyli 33% ceny wersji z bagnetem Z.
Wiem że nowy obiektyw jest lżejszy, ma TC, i tak dalej, ale w moim przypadku potrzebuję sprzęt do okazyjnego fotografii na statywie z czatowni, a nie do biegania po lesie (do tego mam po prostu inny, lżejszy).
Czy ktoś z forum może się podzielić wrażeniami o tej wersji (G) obiektywu?
No i czy ktokolwiek używa tego szkła przez FTZ na bezlusterkowcu?

marekawo
10-12-2022, 00:42
Jak nie problem z kasą to czekaj za 400 z TC, tak bym zrobił :-)

grafo
10-12-2022, 00:44
4tys dolców nie brzmi jak mega okazja - dla mnie brzmi jak normalna, dobra cena, dawniej igłę możnabyło trafić sporo taniej, teraz wiadomo jakie są czasy więc jest różnie i niektórzy mocno windują cenę. Z tego co napisałeś to u Ciebie sytuacja wygląda wybornie, czyli jak finanse na 400Z to nie problem to serio - zamawiaj i czekaj. Czas raczej też nie jest u Ciebie problemem bo po prostu masz czym fotografować. 400 G VR to wybitne szkło, dość stare ale naprawdę ciągle świetne tylko mając z9 i środki na Z400 raczej szedłbym już tylko w to nowe i projektowane stricte pod ML.

Wind Mill
10-12-2022, 00:47
Nie o to pytasz, ale ja gdyby było mnie na tę Z-kę stać, nie zastanawiałbym się tylko ją brał. Wliczając w "koszta" oczekiwanie na dostępność.

Zelber
10-12-2022, 00:47
Czy ktoś z forum może się podzielić wrażeniami o tej wersji (G) obiektywu?
No i czy ktokolwiek używa tego szkła przez FTZ na bezlusterkowcu?
Tak i tak ;)
Wszystko działa super, nawet kiedyś coś wrzuciłem z tego zestawu: https://forum.nikoniarze.pl/threads/312579-%C5%9Al%C4%85sk-Wroc%C5%82aw-vs-Widzew-%C5%81%C3%B3d%C5%BA-bonus

marekawo
10-12-2022, 00:55
Dla samej wygody na duży plus, że nie trzeba FTZ i TC

- - - - kolejny post - - - - - -

Robię fotki z 400 FL na Z9 i brakuje mm do takich dużych ptaków jak żurawie, często podpinam TC-1.4. Po ciemku i w marnych warunkach to zawsze lecą przekleństwa ;-)

m_a_g
10-12-2022, 01:29
Tak i tak ;)
Wszystko działa super, nawet kiedyś coś wrzuciłem z tego zestawu: https://forum.nikoniarze.pl/threads/312579-%C5%9Al%C4%85sk-Wroc%C5%82aw-vs-Widzew-%C5%81%C3%B3d%C5%BA-bonus

No i pozamiatane, dziękuję ślicznie!

- - - - kolejny post - - - - - -


4tys dolców nie brzmi jak mega okazja - dla mnie brzmi jak normalna, dobra cena, dawniej igłę możnabyło trafić sporo taniej, teraz wiadomo jakie są czasy więc jest różnie i niektórzy mocno windują cenę. Z tego co napisałeś to u Ciebie sytuacja wygląda wybornie, czyli jak finanse na 400Z to nie problem to serio - zamawiaj i czekaj. Czas raczej też nie jest u Ciebie problemem bo po prostu masz czym fotografować. 400 G VR to wybitne szkło, dość stare ale naprawdę ciągle świetne tylko mając z9 i środki na Z400 raczej szedłbym już tylko w to nowe i projektowane stricte pod ML.

Zdaję sobie sprawę że $4000 to normalna cena. W sumie są nawet sztuki za $2500, ale mocno używane, a za $4000 mam praktycznie nówkę.
Zastanawiam się po prostu czy jest sens wydawać 14,000 USD zamiast 4,000 USD i czy zobaczę te $10,000 różnicy w cenie na moich zdjęciach. Doświadczenie mówi mi że chyba nie :-)
Poza tym za różnicę w cenie mogę sobie spokojnie kupić jeszcze jedno Z9 dedykowane do użytku z tym szkłem, nie lubię zmieniać obiektywów zwłaszcza w terenie,

- - - - kolejny post - - - - - -


Dla samej wygody na duży plus, że nie trzeba FTZ i TC

- - - - kolejny post - - - - - -

Robię fotki z 400 FL na Z9 i brakuje mm do takich dużych ptaków jak żurawie, często podpinam TC-1.4. Po ciemku i w marnych warunkach to zawsze lecą przekleństwa ;-)

FTZ na stałe podpięty do obiektywu m nie przeszkadza, TC nie używam ni nie mam zamiaru szczerze mówiąc, mam inne, dłuższe szkła, a tu potrzebuję po prostu jasne.
Inaczej bym się nawet nie zastanawiał i brał nową wersję Z.

m_a_g
10-12-2022, 02:18
Zelber, jeszcze jedno pytanie: brakuje Ci czegoś w obecnym obiektywie? Gdybyś był w mojej sytuacji, dopłacałbyś do wersji Z czy zadowoliłbyś się obecną?

Zelber
10-12-2022, 04:06
To jest w sumie trudne pytanie. Są rzeczy, których mi osobiście brakuje*:
- Wbudowanego TCka.
- Mniejszego winietowania mechanicznego (wychodzi to przy astrofotografii), ale w E/Z nie jest pod tym względem lepiej.
- Mniejszej wagi/lepszego wyważenia przy robieniu z ręki.
*A z drugiej strony wersja G ma przy moich zastosowaniach jedną przewagę nad Z - możliwość użycia filtrów 52mm.

Ale przy założeniu "normalnych", dziennych zdjęć ze stacjonarnej lokacji, bez potrzeby użycia TC nic mi nie brakuje, ale też nie miałem okazji korzystać z wersji Z, więc nie mam porównania.
Czy w takiej sytuacji bym dopłacał? A to już zależy od finansów, bo z jednej strony różnica przy opisanych zastosowaniach raczej nie będzie duża(o ile jakaś będzie) i warta dopłaty). Z drugiej może się okazać, że te 3kg wagi jest akceptowalne i obiektyw będziesz też używał w bardziej mobilnych sytuacjach, a tu już dopłata może mieć sens. Wszystko się tutaj moim zdaniem rozbija o to ile dla kogoś jest warte te +-50k różnicy między wersją G a Z.

m_a_g
10-12-2022, 15:19
Dziękuję Wszystkim bardzo za podzielenie się opinią, wychodzi na to że tu nie ma złego wyboru, widzę że wersja G jest dobrym obiektywem i na Z9 robi rewelacyjne zdjęcia (@Zelber), wersja Z jako nowsza konstrukcja jest zapewne jeszcze lepsza no i do tego lżejsza i ma TC.
Teraz sam muszę sobie muszę odpowiedzieć na pytanie czy te przewagi wersji Z są dla mnie warte ekstra $10,000 i czekenie :-)

m_a_g
12-12-2022, 02:23
Decyzja podjęta, obiektyw kupiony - kupiłem starszą wersję AF-S 400mm f/2.8 G ED VR, w zasadzie nowy egzemplarz nigdy nie używany.
Bardzo mi pomogliście z wyborem to podzielę się z Wami tym co wpłynęło na moją decyzję.
Paradoksalnie jest to waga wersji Z... Pomimo tego że nowsza konstrukcja jest dużo lżejsza od lustrzankowej wersji G, to i tak jest 3KG na sam obiektyw.
Z doświadczenia wiem że nie jestem w stanie używać tak ciężkich obiektywów z ręki przez dłuższy okres czasu. Tak, wiem że jest znakomity VR, ale to nie o to chodzi, ludzie którzy fotografują przyrodę pewnie od razu wiedza co napiszę - chodzi o wygodne trzymanie aparatu przy oku przez dłuższy okres czasu kiedy czeka się na zwierzaki w czatowni.
Najcięższym obiektywem którego w miarę wygodnie używa mi się bez statywu jest Sony FE 200-600, który waży 2.1KG i i to jest już i tak trochę za dużo, do tego inne wyważenie.
Tak więc skoro i tak będę używał ten obiektyw na statywie z gimbalem, a obiektyw w wersji G z tego co czytam i tu mi koledzy pisali na forum jest doskonały optycznie jak i AF działa bardzo dobrze, nie widzę sensu zakupu wersji Z za dodatkowe $10,000.
Zdecydowanie wolę te środki przeznaczyć na Nikkora Z 800 f6.3 PF który ze swoją małą wagą i dużą ogniskową jest idealny do fotografii z podchodu bez statywu, i może jeszcze jedno body Z9.