PDA

Zobacz pełną wersję : Windows 11 nie jest super! problemy



Jacek_Z
22-11-2022, 19:01
Miałem stary laptop, bardzo stary, z 10 lat. Dell Vostro. Unowocześniałem go, np wymieniłem RAM, miałem 2 kości po 2GB, kupiłem 2x4 i miałem 8GB, więcej płyta nie obsługiwała. Karta grafiki - zintegrowana. Procesor i5 i to wczesny, żadna tam wielowatkowość. HDD wymieniłem na SSD. I działało to nieźle. No ale taki stary laptop, to kupiłem nowy. Lenovo Legion, aż 17 cali. Procesor i7, 6 wątków, 32 GB RAM, SSD 1 TB i mogę włożyć kolejny SSD bo nie ma stacji CD. Grafika RTX 2060 2+2 GB pamięci. Myślicie, że ten laptop chodzi szybciej? Teoretycznie wszystkie składowe ma szybsze, a .. chodzi wolniej. W dodatku nie ma odczepianego akku.
No to teraz o Windows 11 PRO, który mam na pokładzie. Ten system bardzo ogranicza mozliwości samodzielnego grzebania w bebechach. Uznali, że użytkownik może cos popsuć i nie dali funkcji, które były normą w W10. Pierwsze z brzegu - na pasku nie mogę sobie podejrzeć jakie procesy chodzą i ubić coś, co mi się zawiesza. A się zawiesza (na Win 10 - nic).
Usypianie nie działa. Dotknę czegokolwiek i sie włącza. Kiedyś wracam ze szkoły, a laptop gorący, działał w plecaku. Mówię zrobie test w domu. Pusciłem muzykę na YT, zamknąłem pokrywę. OK, ekran zgasł, muzyka ucichła. Poszedłem do kuchni, zrobiłem kawę. Wracam - pod pokrywą jasno!

Teraz mój problem.
Nauczanie indywidualne - zdalne. Google - Classroom i Meet do połączeń. Meet pokazuje mi włączoną kamerę (!!!), ale przekreślony mikrofon. Włączyć kliknąwszy na ikonę nie idzie. Pokazuje komunikat by w systemie ustawić dostępność mikrofonu dla Chrome. Nawet przenosi w te miejsce ustawień Windowsa. Tylko że na liscie kilkunastu programów którym mogę zmieniać ustawienia dostepu mikrofonu .. nie ma Chrome!
Wsparcie techniczne pokazuje jak to sie robi na Win 10, ale na Win 10 i 11 te panele wyglądają inaczej. Na YT porady dotyczą Win 10, nie 11. Gdzieś cos znalazłem, jak grzebać we wpisach w rejestrze, ale sie boje, nie ogarniam tego.
Wspaniały Win 11. :(
Napisałem post, ale w sumie nie mam nadziei na sukces. Łączę sie na starym laptopie, choć gigabajty materiałów do nauczania mam juz na nowym laptopie. :(

crusiek
22-11-2022, 19:31
Ja tych legionów nigdy nie lubiłem...
W win11 prawym przyciskiem myszy na start klikasz i tam znajdziesz swój task manager. Ew są skróty do tego.

Może np na sieciowce masz wake on łan uruchomione i to Ci włącza kompa. Ogólnie to zerknij sobie w podgląd zdarzeń, czy nie ma jakichś błędów dotyczących usypiania.



https://support.google.com/chrome/answer/2693767?hl=pl&co=GENIE.Platform%3DDesktop

Kojocisko
22-11-2022, 20:57
Sądzę, że to implementacja sterowników Lenowo. Mam W11 na Dellu Latitude i póki co działają bardzo dobrze. A to laptop z mnóstwem aplikacji i skonfigurowanymi zabezpieczeniami.
I poprawki w UI bardzo mi się podobają.

crusiek
22-11-2022, 21:01
Dell, to Dell, u mnie w frmie same delle już teraz. No ok, poza jednym asusem.

Kojocisko
22-11-2022, 21:22
Zgadzam się. Mamy od 15 lat wyłącznie Delle Latitude/Precision (teraz 30-40 sztuk) i do tego 20+ serwerów z macierzami, GPU, urządzeniami do backupów...

Behaviour
22-11-2022, 21:31
Ja po 10 latach użytkowania Dell Latutide mam kolejnego i załapałem się jeszcze na WIN10. Natomiast brak wyjmowanej baterii wkurza....

Jacek_Z
22-11-2022, 22:17
Wy mi tu o Dell. Teraz mam Lenovo Legion.
Crusiek - Win 11, ustawienia systemu, mikrofon przetestowany, działa na teście. Chrome - ustawienia mikrofonu - zezwalaj. No i nic z tego nie wynika, po odpaleniu Meet jest przekreslony. Normalnie sie na to klika i on się powinien włączyć. Nie robi tego. Pokazuje informacje i nawet link do miejsca w systemie W11 gdzie sie zmienia ustawienia. Ale jak pisałem, na liscie aplikacji nie ma Chrome. Firefoxa zreszta tez tam nie ma.
Jak wchodziłem na Meet na Dell to mikrofon był domyślnie włączony i musiałem go wyłączać (na radzie pedagogicznej, dajmy na to).

crusiek
22-11-2022, 22:24
A co masz w tym miejscu w windowsie? Pokaż screen.
No i czy w chromie masz wybrane to urządzenie z listy?
Win 10 nie miał tej funkcji zabezpieczeń. Ot i cała filozofia.

Albo jeszcze inaczej, spróbuj to zrobić na Edge. Wykluczysz bug przeglądarki albo i nie [emoji846]

Jacek_Z
23-11-2022, 02:08
1. Wchodzę na Meet. Kamera uruchomiona (zaklejona folią), mikrofon nie. Nie daje sie włączyć.
68010

Mogę kliknąć na sprawdzenie dźwięku i obrazu.
Z rozwijalnej listy, tej po prawej, mogę wybrać jakąś z 3 pozycji, to nic nie zmienia, na żadnej nie działa.
68016

2. Jestem na transmisji. Mikrofon nie działa.Nie daje sie włączyć.
68011

3. Jak kliknę na mikrofon to pokazuje się taki komunikat:
68012

4. Klikam na ten niebieski napis: W ustawieniach systemowych otwórz ustawienia prywatnosci ..... i mnie przenosi na te miejsce w systemie W11 PRO. Wygląda ono tak:
68013
Jak widać nie ma w wykazie ani Google Chrome, ani Chrome, ani Firefox. Jest Przeglądarka sieci web aplikacji klasycznych, ma to dostep.

5. No to popatrzmy na ustawienia Chrome.
68014
Strony mogą prosic o zezwolenie
na dole w dodatku jest napisane
Zezwolono na używanie mikrofonu
htpps://meet.google.com:443

6. Kolejny zrzut z Chrome:
68015
Mikrofon - zezwalaj.

W systemie jak zrobiłem test mikrofonu to widać że działa (jak mówię to chodzi linka wysterowania sygnału).

Ktoś ma pomysły?

Pawel_M
23-11-2022, 02:18
To może byś sprawa ustawień Meet/Google, Windowsów (urządzenia domyślne itd.), uprawnień albo sterownika. Spróbuj sprawdzić według tej listy (tekst po ang.):
https://www.techpout.com/google-meet-audio-not-working/
A jeśli ogólnie w Windowsach różne rzeczy się posypały, to można je naprawić zgodnie z procedurą opisaną np. tu:
https://www.itechtics.com/dism-sfc-chkdsk/#how-to-use-dism-to-repair-windows

crusiek
23-11-2022, 09:30
Sprawdź z inną przeglądarka czy działa mic na meetsach. Może masz jakiś dodatek, bloker, który ten mikrofon wyłącza.
Ustawienia są ok.

notdot
23-11-2022, 09:43
POLECAM WINDOWS 10, nie wiem czemu ludzie się męczą z W11, tym bardziej, że nie narzekali na W10, dobrze im to chodziło a nagle wszyscy dostali zbiorowego zaćmienia mózgu i przechodzą na W11 (piszę ogólnie nie o Jacku) ;)

crusiek
23-11-2022, 09:50
Pamiętam psioczenie na 10, że to 7 najlepszy... pamiętam psioczenie na 7 że to xp najlepszy...
Ot taka natura człowieka, nowe funkcje, inne ustawienia i się człowiek gubi, to zrozumiałe.
Jak do tego dojdą błędy od producenta w sterownikach, albo zwiechy, to problem tylko narasta.
Windows 11 niewiele się różni od 10. Ale nic mu nie brakuje, jadę w domu i w pracy od wcześniej bety. Ale u mnie to wynika z ciekawości i zawodu, lubię i chce wiedziec.


Wracając do brzegu.
Jak wszystko działa, w sensie ustawienia są dobre, to jako zwykły użytkownik musisz sobie radzic droga zawężania problemu.

Skoro na chrome nie działa, sprawdzilbym na innej przeglądarce, na operze, Edge czy tam Firefoxie.
Sprawdzilbym antywirusa, wyłączając na chwilę, sprawdzilbym w aplikacji desktopowej, np teams, albo Skype czy innej.

Powody mogą być różne, mogą być też związane z dedykowanym softem Lenovo.
Lenovo dobrze wygląda tylko jako logo serwerowe, a i tak wiadomo, że pod spodem jest porzadna naklejka IBM xD

Jak masz ochotę, to możemy zrobić sesje zdalna i zerkne Ci do kompa przez np teamviewera.
BTW powyżej 2, 3 posty całkiem sensowny zbiór linków pomocowych, można spróbować.

rlat
23-11-2022, 20:11
Nie ma opcji powrotu do 10 ? Z Windows 11 na laptopie Acer z i7 8 generacji wytrzymałem miesiąc (więc sprzęt 4 letni, spełniający wszystkie wymogi Microsoftu).
Sypał się na podpisanych sterownikach nvidii. Windows 10 = zero problemów.
11 nadal cierpi na choroby wieku dziecięcego.

jurkarol
23-11-2022, 21:59
Niektórych składników w win11 nie da się odinstalować ot tak z poziomu panelu sterowania, jak w win10. Trzeba już pisać komendy w terminalu. Chodzi mi tu np. o sprawiający czasem z niektórymi programami msedge webview runtime.

Nie jest jeszcze tak źle jak w mac os gdzie wszystko samo się robi dopóki działa, a jak przestanie to trzeba terminal i gołym linuksem jechać...

tomkep
23-11-2022, 22:29
Nie wiem jak to jest z Windows 11 OEM (preinstalowanym na laptopie czy innym kompie) ale wersje pudełkowe używają dokładnie tych samych kluczy, co Windows 10 i na 99% procent mając jeden z tych dwóch - powinno dać się zrobić upgrade lub downgrade do drugiego (z dokładnością do wymagań sprzętowych). Sam pewnie bym tego spróbował przy dostatecznym poziomie irytacji, ale jest jednak pewne ryzyko utraty danych lub problemów z przywróceniem oryginalnego systemu. Jakby ktoś chciał iść tą ścieżką, to proponuję pełne sklonowanie dysku przed spróbowaniem.

AndrzejK1965
17-12-2022, 21:54
Czy przypadkiem nie masz zainstalowanego Kasperskyego, ten ostatnio robi dziwne rzeczy z przeglądarkami. Na swoich komputerach odinstalowałem i problemy się skończyły.

Cursordiy
13-06-2023, 20:47
Chrome instalowany ze strony czy z msstore?
Mam wrażenie, że coraz więcej aplikacji nastawionych jest na instalację pośrednio z msstore, a nie bezpośrednio jak dawniej

Jacek_Z
13-06-2023, 22:50
Nie pisałem co się ostatecznie okazało?
Wszystkiemu winne Lenovo (Legion), który jest fabrycznie bzdurnie skonfigurowany zarówno jeśli chodzi o podpięty profil koloru wyświetlacza LCD jak i dźwięk. Trzeba (dźwięk) uruchomić program Lenovo Vantage i tam pozmieniać (już nie pamiętam co dokładnie).
Możliwe, że winne jest to, że kupiłem laptop "wzbogacony" przez X-kom (albo Komputronik, juz nie wiem gdzie kupiłem), wlutowano kartę grafiki i być może nie zmieniono ustawień w taki sposób by wszystko działało bezproblemowo.