PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia z Panasonic FZ20 lepsze niż Nikon D90 i D5600



stiepan
11-11-2022, 15:56
Witam. Co jest nie tak, że zarówno zdjęcia testowe z Panasonic FZ20 są lepsze (WG MNIE!) niż Nikon D90 18-70mm f/3.5-4.5G czy Nikon D5600 VR 18-55mm f/3.5-5.6G

Przesłona F8
Nikon D5600
67626

Nikon D90
67627

Panasonic FZ20
67625

F3.5/F3.3
Nikon D5600
67628

Nikon D90
67629

Panasonic FZ20
67630

D5600 mam po upadku i już pisałem, że obiektyw chyba nie domyka przesłony. D90 mam z używanym obiektywem, lekko lata tubus.

Ale patrząc na fotki zwłaszcza w F8 to Panasonic daje najwięcej szczegółów - zdjęcie jest najwyraźniejsze. Ostrość ustawiana na pudełko z kaszą. Panasonic nie ma RAW (tylko TIFF), zdjęcia z Nikonów eksportowane z RAW bez żadnych przeróbek - mogłem jeszcze dla testów ustawić JPG w nikonach.

Wieczorem będę miał Nikona 18-105 do D90. Niestety w D5600 mam fizycznie zablokowany obiektyw więc nie mam jak zamienić obiektywów.

tbogdanowicz
11-11-2022, 17:35
Moim zdaniem :-), zdjęcia z D5600 są najlepsze.
Zdjęcia z D90 są nieostre/poruszone.
Zdjęcia z FZ20 są najjaśniejsze i przerobione przez program aparatu. Do tego mała matryca (powierzchnia nie ilość pikseli) powoduje większą GO, co sprawia że w pierwszej chwili zdjęcia mogą wydawać się lepsze. Ale i tak zdjęcia z FZ 20 mają większy szum, który widać nawet na tak małych wersjach jak zamieściłeś.

Ustaw w Nikonach kontrast powyżej średniej, to samo zrób z wyostrzaniem i odszumianiem. Kolory ustaw Vivid i wtedy zrób JPG, które można porównywać.
Może się okazać że trzeba ustawić coś jeszcze, ale to kwestia tego co się lubi.

Pawel_M
11-11-2022, 23:11
(...) Wieczorem będę miał Nikona 18-105 do D90. Niestety w D5600 mam fizycznie zablokowany obiektyw więc nie mam jak zamienić obiektywów.

Jakość obrazu z tych obiektywów 18-105 i 18-70 będzie porównywalna - o ile któryś nie jest walnięty . Jeśli chcesz kombinować z tym co masz, to zamiast kupowania kolejnych używanych kitowych zoomów, spróbowałbym gdzieś naprawić D5600 - o ile cena nie będzie dla Ciebie za wysoka. Jeśli chcesz inwestować pieniądze w obiektywy DX, to polecam raczej dodać do tego co masz stałkę DX 35/1.8. Byle nie w ciemno z jakiegoś OLX. Albo - bez wydawania kasy - zainwestuj godzinę i naucz się obrabiać RAWy z D90 - choćby w darmowym programie Capture NX-D. Będziesz mieć pełną kontrolę nad efektem końcowym, nie tylko nad ostrością.

Jacek_Z
12-11-2022, 02:05
Pierwsze trzy zdjęcia - Nikony mają większą matrycę i przez to daja mniejszą głębię ostrości. W Panasonicu głębia olbrzymia.
Dla krajobrazowców to świetnie. Dla portrecistów to fatalnie. (upraszczam, sorry)

stiepan
24-11-2022, 19:51
Zrobiłem testy ze statywu i D90 i D5100 i obiektywy 18-70mm f/3.5-4.5G oraz VR 18-105mm f/3.5-5.6G. Podpinałem obiektywy do każdego z aparatów. Odpuściłem przy testach z FZ20 bo o ile przy idealnym świetle zdjęcia są nawet ok, to przy sztucznym świetle w pokoju już jest kiszka totalna.

Konkluzje:
- najostrzej wychodzi D5100+VR 18-105mm f/3.5-5.6G. Przy F11 i dużym powiększeniu lepsza ostrość na wyłączonej stabilizacji.
- 18-70mm f/3.5-4.5G w każdym momencie gorszy niż kit - mydło, ostrość kiepska, ucieka mi na lewo i do tyłu - tarcza nie jest ostra, a dysk SSD po prawej lepiej wyostrzony.
- D5100 zapewne ze względu na ciut większą matryce daje przy powiększeniu ostrzejsze detale.
- Dodając do porównania D5600 (nie mam tutaj fotek, ale robię nim zdjęcia) z 24 mpx to jest przepaść. Wiem, wiem - "na cholerę tyle powiększać". Ale brakuje ogniskowej i są zdjęcia w plenerze to przy "wycinaniu kadru" jest przepaść 12 vs 24 mpx. Także D5600 idzie do serwisu żeby odpiąć kit 18-55 i będzie ok.

Ten mój 18-70 ma stosunkowo spore luzy na tubusie - ale zdjęcia były robione ze statywu. Jest sens go dawać do serwisu?

PS. Napaliłem się na Sigma 17-50 2.8 i niestety przyszła zablokowana.... Na szczęście zakup z komisu na allegro i idzie do zwrotu.