PDA

Zobacz pełną wersję : [pytanie] Lublin, Zamosc i okolice



vuki
12-07-2007, 10:39
te rubierze Polski sa jeszcze nie zdobyte przez mnie - pewnie w polowie sierpnia tam zawitam

interesuje mnie co jeszcze tam ciekawego w okolicy: palace, zamki inne dziwa natury;)

jakies namiary na tanie agroturystyczne pokoje zdala od zgielku cywilizacji

DonMaliniacco
15-07-2007, 04:42
Sam Zamosc wart jest spedzenia w nim co najmniej dwoch dni, co do jego okolic, to masa tego jest... polecam cale Roztocze. Szlak szumow, Grojecko, Zwierzyniec, Krasnobrod. Jezeli lubisz obcowanie z przyroda, to jest to wlasnie cos w sam raz. Jezdze tam pare razy w roku i zawsze niezapomniane widoki i wrazenia. Nie pamietam nazwy miejscowosci (dowiem sie)gdzie jest olbrzymia tama bobrow - wawoz i urocza knajpa na skraju skarpy z widokiem na tame. POlecam. Co do okolic Lublina - wszakze studiowalem tam,ale jakos szczegolnie nie ciagnelo mnie na wypady... Jedynie Kozlowka - palac no i jezeli gustujesz w klimatach, to jest tam nieopodal muzeum PRLu :)

bastek73
15-07-2007, 09:42
Palac w Kozłówce bardzo ładny ,ładny park przy pałacu- co do muzeum PRLu - przereklamowane i w zasadzie w jednym z bieszczadzkich barów mają więcej tych pamiątek jak w tym muzeum.
Warto zobaczyć ( oprócz tego co kolega powyżej polecił ) Zwierzyniec- k. Zamościa ( pomiędzy Biłgorajem a Zamościem) kapitalny kościółek na wyspie , stawy kilka kilometrów za miasteczkiem w lesie ,muzeum Roztoczańskeigo Parku Narodowego w samym Zwierzyńcu -noclegi znajdziesz tam bez problemu .
W zwierzyńcu jest browar i maja tam dobre piwo .Polecam też lubelską Perłę - fajne piwko .
Warto być w Suścu - przejść sie po ,,Szumach" - rezerwat z progami skalnymi na rzece - fajna sprawa szczególnie o świcie jak dobre światło.
Zamość - ładne miasto i koniecznie odwiedzić
Jadąc z Zamościa do Zwierzyńca po drodze masz Szczebrzeszyn- koło szpitala jest pomnik słynnego chrząszcza :).
Poza tym nic ciekawego tam nie znalazłem ale i nie szukałem .....

Ogólnie bardzo fajne tereny i polecam,dużo przydrożnych kapliczek ludzie ok, jeśli lubisz grzyby zbierać to raj dla grzybiarzy i wędkarzy - musisz mieć opłatę na wody górskie gdyż większość rzek na Roztoczu jest tak traktowana .
Kazimierz n. Wisłą również obowiązkowo trzeba odiewdzić choćby dlatego ,żeby sobie o nim wyrobić zdanie - tylko ,że w weekendy masa snobistycznych turystów i dlatego ja nie lubię tej miejscowości, promem przez Wisłę z Kazimierza popłyniesz do Janowca czy jak to się zwie - tam jest zamek taki sobie ale jest :).
Lublin - polecam starówkę ale za dnia ( teraz jest już raczej po remoncie ) gdyż wieczór dawniej zawsze można było tam zaliczyć .Ogólnie Lublin mi się zawsze podobał - studiowałem tam 6 lat i zawsze mam sentyment do tego miasta a teraz po remontach jest naprawde ślicznym miastem.
Nałęczów- niedaleko Lublina - uzdrowisko i park- warto zobaczyć .
Jadąc z Kazimierza na Lublin ( omijając Puławy ) po prawej stronie ( z 5- 10 km za Kazimierzem ) jest zajazd wybudowany w staropolskim stylu z drewna - niedrogo a bardzo dobre jedzenie i dają naprawde dużo na talerz :) i śliczna kelnerka .Lepiej zjeść tam jak w Kazimierzu gdzie jest kilka razy drożej .
Jak mi się coś przypomni to jeszcze doskrobię :).
Pozdrawiam

DonMaliniacco
15-07-2007, 13:18
Warto zobaczyć ( oprócz tego co kolega powyżej polecił ) Zwierzyniec- k. Zamościa

Cos mi sie zdaje, ze o nim wspomnialem ;)

Pozdrawiam:)

botak
15-07-2007, 14:27
Pochodze z Krasnegostawu który jest położony praktycznie w połowie drogi między Lublinem a Zamościem.

W tych rejonach jest bardzo duzo do zobaczenia. Tylko musisz powiedziec co Cie interesuje.
Lublin - warto zobaczyć standardy jak "zamek, brama krakowska itp.,"
Zamość - tez standardy: rynek razem z zalozeniami "idealnego miasta" warto zejsc troche ze szlaku i zajzec w miejsca o kotrych zdaje sie ze wszyscy zapomnieli (albo sie przyzwyczaili)
Po drodze polecałbym:
Puławy - Azoty puławskie w nocy i wieczorem dzieki oswietleniu sa super podswietlone.
Chełm - centrum miasta jest bardzo malo znieksztalcone przez urbanistow PRL'u.
Rejowiec - cementownia
Krupe - ruiny zamku i dworek
Krasnystaw - Najwazniejszy i najfajniejszy jest barokowy kościół św. Franciszka (w sumie to cale tamto zalozenie urbanistyczne)
Jest kilka fajnych cerkwi na lubelszczyznie, Stadnina koni w Białce, Wąwozy lessowe,
Wioski które wyglądają jak skanseny,
Roztocze, to wogole juz calkiem inny temat :)

Musisz powiedziec ile bedziesz mial czasu, to moge Ci cos zaproponowac.

Prawdopodobnie w tym okresie bede u rodziców, więc jak by co to mogę służyć za przewodnika.

Chrf
15-07-2007, 17:16
Jadąc z Kazimierza na Lublin ( omijając Puławy ) po prawej stronie ( z 5- 10 km za Kazimierzem ) jest zajazd wybudowany w staropolskim stylu z drewna

a o pałacu Czartoryskich w Puławach to już nikt nie pamięta...

Vuki moi przedmówcy już wymienili większość miejsc wartych zobaczenia,
pewne i tak nie będziesz miał czasu aby wszędzie zajrzeć a zależy Ci na oderwaniu się od zgiełku cywilizacji,
w tej sytuacji polecałbym Ci Roztocze a dokładnie małą miejscowość Susiec, są tam tanie kwatery, szlaki turystyczne, m.in Szumy, niedaleko do Zwierzyńca - na Zwierzyńca ;) ...

http://www.susiec.com.pl/

Może napisz jaką trasą będziesz jechał to wtedy będzie łatwiej powiedzieć gdzie wstąpić.

Chrf
15-07-2007, 18:51
Vuki jak będziesz jechał samochodem to ja bym polecał taką trasę:
domyślam się, że w twoim profilu chodzi o Rawicz w woj. wielkopolskim.
Wyjeżdżasz z Rawicza, jedziesz przez Kalisz, Łask, Sulejów do Radomia. W Radomiu nie ma za bardzo co oglądać więc zatrzymujesz się tylko na siku i jedziesz dalej prosto do Puław. W Puławach oglądasz pałac Czartoryskich, jak chcesz to i zakłady azotowe ;), i stamtąd odbijasz na Kazimierz Dolny (ok. 14 km od Puław). Z Kazimierza w którym zapewne zejdzie Ci trochę czasu kierujesz się na Nałęczów. Napiłeś się już wody w Nałęczowie więc siadasz w auto i wio dalej. Z Nałęczowa kierujesz się na Garbów (przecinasz trasę na Warszawę) a stamtąd na Lubartów - i teraz tak, piszę z pamięci więc dokładnie nie pamiętam - z Nałęczowa możesz jeszcze kierować się na Wąwolnice, tam obejrzysz sobie ładny kościółek, jedziesz dalej kierując się na Kamionkę, z Kamionki rzut beretem do Kozłówki, gdzie jest pałac Zamojskich. Z Kozłówki parę kilometrów i jesteś w Lubartowie, możesz jeszcze odbić na Kock z Lubartowa, bo tam jest również ciekawy pałac. W Lubartowie możesz zobaczyć pałac Sanguszków, ale tylko z zewnątrz bo w środku urzęduje starosta i nie tylko, oraz kościół św. Anny. Z Lubartowa 30km i masz Lublin, tu już wcześniej zostało napisane co możesz zobaczyć. Z Lublina przez Piaski, Krasnystaw do Zamościa. Tu też już wiesz co masz zwiedzać. Z Zamościa przez Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród do Suśca. Weź ze sobą dobrą mapę. Na pewno w przeciągu jednego dnia nie dojedziesz tam chcą to wszystko zobaczyć. Musiałbyś wziąć pod uwagę jakiś nocleg.

Pozostaje tylko ustalić trasę powrotną ;)

botak
15-07-2007, 20:31
a ja polecam nocleg w Nałęczowie.
Ceny wcale nie są takie duże.
Potem cały dzień na zwiedzanie Lubelszczyzny i nocleg gdzies na roztoczu - Susiec albo Zwierzyniec
Na roztoczu chyba jeszcze nik nie napisal o kamieniolomach piaskowca i rezerwacie Konika Polskiego.
Kościolek na wodzie moim zdaniem jest przereklamowany... ale to juz inna historia.
Wszystko to o czym piszemy jest warte obejzenia, a my tak moglibysmy pisac i pisac... :)

hcman
16-07-2007, 22:27
Ja polecam wyjazd trochę poza lublin i odwiedzenie Poleskiego Parku Narodowego-naprawdę piękne tereny!!
http://www.poleskipn.pl/

zainteresowanym polecam odwiedzenie PPn-u we wrześniu - wtedy na jednym ze stawów jest zlot żurawi - ponad 2000 sztuk, piękne widowisko podobno. Sam jeszcze nie widziałem, wybieram się w tym roku. może jakiś mały zlocik??

oggy
17-07-2007, 07:40
W Rejowcu obok cementowni kopalnia marglu. Bednarze i garncarze z jakims muzeum.
W Chełmie cerkiew, kilka ładnych kościołów, górka, pomnik JP II i kilka innych ciekawych miejsc.

DonMaliniacco
17-07-2007, 09:30
zainteresowanym polecam odwiedzenie PPn-u we wrześniu - wtedy na jednym ze stawów jest zlot żurawi - ponad 2000 sztuk, piękne widowisko podobno. Sam jeszcze nie widziałem, wybieram się w tym roku. może jakiś mały zlocik??

A no to ja sie pisze... bede we wrzesniu w Polsce

botak
17-07-2007, 20:59
no to i ja bym sie wybral

hcman
17-07-2007, 21:01
to się skrzykniem. Podam dokładną datę przylotu za czas jakiś:)

fotone
26-07-2007, 10:28
Dajcie znac kiedy, bo i ja mam nie daleko....bym sie wybrał :)

vuki
06-08-2007, 21:27
wiem juz wszystko, bede mial pewnie malo czasu
co konkretnie ciekawego w Lublinie i Zamosciu
Rynek i okolice, czy jest jakas perelka?

bukowy dziad
07-08-2007, 00:56
jak malo czasu to po prostu Stare Miasto w Lublinie (bo jak wiecej to mozna zwiedzac naprawde dlugo i wielu rzecyz sie nie odkryje).. cale SM jest perelką, a nie jest jakies takie znowu wielkie, by sie zmachac. Zagladaj w rozne zaulki - niektore beda wciaz niestety bardziej przypominac smietnik niz perelke starych miast europy (chociaz i to sie fajnie foci), ale sporo na pewno zaskoczy bardzo pozytywnie - trudno wymieniac gdzie sa konkretnie - ale jak juz mowielm to nie jest praga by byl problem odwiedzic wiekszosc z nich.
jak lubisz koscioly to na starym miescie masz przepiekna bazylike o.dominikanow i odnowiona barokową katedre.

fotoGRAFIK
17-08-2007, 12:21
jak bede mial czas to sie moge przejechać

atar
17-08-2007, 14:26
Też jestem chętny na wypad do PPN-u. Jakieś propozycje terminu?

W Chełmie warto odwiedzić podziemia kredowe.

ADAS
17-08-2007, 14:57
wiem juz wszystko, bede mial pewnie malo czasu
co konkretnie ciekawego w Lublinie i Zamosciu
Rynek i okolice, czy jest jakas perelka?

Odlewnia lublin
Co dokolegów to podają przewodnikowe miejsca.
Ja poleciłbym okolice narola. A mianiwicie W narolu pałac i centrum miasteczka. Jakinteresuje Cię II wojna swiatowa wo nieopodal są radzieckie bunkry zaliczane do linni Molotowa- ciekawe. Znajdują się na Wielkim dziale 390m oraz Krągłym Goraju i Węgierskiej Górce. Ty chyba jesteś ptasznikiem. Sa tam wrzosowiska. Jeśli chodzi o ciekawe dla mnie klimaty roztocza prucz samego terenu i krajobrazu (tu polecam Zwierzyniec i jegookolice np Bukowa Góra (noclegi z internetu około 30 zł) Można też pojechać w okolice Rudy i Huty Rożanieckiej. Droga z Suśca 7 km po prawej szumy czyli standard polecam wieczorem lub świtem potem tłum. drogą w górę docieramy do działu roztocza i tu dopiero widoki na Puszczę Solską. Po drógiej stronie góry kościółek cmentarzem chyba unitów tzn to co z nich zostało (warto ) jadąc dalej przez puszczę docieramy do ciekawej cerkwi, zresztą trzeba poczytać przewodnik.
Warto zobaczyć jest kilka kirkutów ja widziałem w polach opuszczone zarośnięte nie wiadomo gdzie. Szklak zaczyna się w Szczebrzeszynie ku kamienołomom.
Jeśli chodzi o Lublin nieznany i ciekawy to w zależności co Cię szczególnie interesuje Jak PRL zapraszany na Czechów :) lata 70. jak wcześniejszy to na RDM na Racławickich (centrum)
polecam szlak Lublin Kazimierz (PRL- jest po drodze dom gdzie ukrywał sie pierwszy prezydent) jak wcześniej to jest bursztynowy kościuszkowski. Można zaliczyć Jastków. polecam Sobibór to trochę dlalej pomiędzy Chełmem a Włodawą ciekawe bagienka.
A na roztoczu warto rozmawiać z ludźmi zczegolnie w wioskach do których turyści nie zaglądają.
Zamość to miasto mojego Ojca. Ogród ZOO nie polecam jak twierdzi mój brat tam tradycyjnie śmierdźi (choć ja zawsze go odwiedzam). Ciekawostka to to że Zamość nigy nie był wsią. Jest zbudowany od początku do końca jako miasto idealne (renesans) Ciekawe założenie obronne. Wiele fortów. Dobre lody.
Jak lubisz w suścu najlepsze śa jagodowe. Jak już o Suścu to noclegi 25-35 zł . Warto pochodzić szlakami po puszczy po jelonku (tu dużo ludzi) ale warto. Poszukaj informacji o cerkwiach jest ich tu sporo.

vuki
19-08-2007, 23:30
dzieki wszystkim za infirmacje, juz wroclilem
przywiozlem dla wszystkich co mi pomogli prezent:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img251.imageshack.us/img251/2406/perlabu4.jpg)
jest w tych okolicach wiele "perel", ktore warto ...poznac;) blizej - dziekuje!

HDB
31-08-2007, 11:09
Cholera spóźniłem się. A podsunąłbym kilka fajnych pomysłów.
Swoją drogą Perełka jak z reklamy.

hcman
31-08-2007, 17:30
Panowie !

Odnośnie PPN-u to się termin trochę pochrzanił. Przeważnie ten zlot żurawi jest w połowie września , a w tym roku niespodzianka-już przyleciały. Potrwa to jeszcze do tygodnia max. Jak ktoś ma ochotę jechać to chyba tylko ten weekend (ja raczej nie dam rady,gdybym jednak mi się udało to znak rozpoznawczy... Nikon oczywiście). To jest na bagnie Bubnów 14 km od Urszulina.
Więcej szczegółów można uzyskać dzwoniąc do siedziby PPN'u:
http://www.poleskipn.pl/ (http://www.poleskipn.pl/)

o samym bagnie natomiast:
http://przyroda.polska.pl/regiony/polesie/bagno_bubnow/opis.htm (http://przyroda.polska.pl/regiony/polesie/bagno_bubnow/opis.htm)

ku6i
31-08-2007, 18:00
Jakby ktoś miał jakieś informacje nt. Lublina, to byłbym wdzięczny, bo chciałbym się tam wybrać ze znajomymi za jakiś tydzień-dwa. Okoliczne miasta raczej odpadają, bo jesteśmy niezmotoryzowani.

Interesują mnie głównie jakieś galerie, może muzea, ew. fajne (i niedrogie) knajpki też byłyby wskazane. A jak wygląda kwestia noclegu? Da się dorwać coś w miarę taniego nie na obrzeżach miasta? Jakieś hostele/akademiki? Jakiego rzędu kwot można się spodziewać i gdzie uderzyć? Bedzie nas max 5 osób, może nawet 3, nie jesteśmy wymagający pod względem luksusów, ale cen niestety tak (ciężki jest żywot studenta...). Będę wdzięczny za wszelkie informacje

HDB
31-08-2007, 19:15
Muzea właściwie na starym mieście. Można zwiedzić Muzeum Matrylologii na Majdanku. Dojazdy trolejbusami czyli koszt rzędu 1zl. Jak jest z cenami w muzeum i samym fotografowaniem tam niestety nie wiem jak sprawa stoi.
Polecałbym też bulwar nad Bystrzycą. Ciekawy układ itd. Wartym polecenia jest też Plac na Farze jak i Zamek Lubelski.
Co do innych atrakcji to zapewne lubelskie parki, jaki tor żużlowy. Można też odwiedzić Teatr w budowie jak i Miasteczko Akademickie.
Moje pomysły to dodatkowo kolej. Parowóz przy dworcu głównym, ale nie każdego to interesuje.
Co do noclegów to rozeznany nie jestem ale polecam Hotel Relax a dokładniej jego filie, właściwie w samym centrum.
Dla wielu ludzi atrakcją są kursujące po Lublinie trolejbusy. Co do ciekawych miejsc to polecam także Plac Litewski, i wszystkie lubelskie zabytki.

HDB
31-08-2007, 19:36
Jeszcze jedna sprawa.
Ogród Botaniczny UMCS i likwidowana odlewnia Ursus.
Poza tym Filharmonia, Teatr.

ku6i
31-08-2007, 20:54
HDB, dzieki za informacje. Poszukałem tego hotelu i znalazłem coś na ul. Mełgiewskiej 7/9, ale cennik mnie poraził. Może źle się wyraziłem: szukamy dachu nad głową, żeby można było skorzystać z łazienki/toalety i się przespać :)

ADAS
31-08-2007, 21:45
relax jest daleko. ja bym polecał jednak akademiki. Co miejsc do w samym lublinie do focenia to jedno z ciekawszych starych miast (tu uwaga na wyrwy) polecam urocze bramy i podwórka. Warto odwiedzić kirkut i wz. czwartek. No dla przjezdnych podobno KUL i zapaśnicy na dziedzińcu sa atrakcją. Jak głosi legenda ich poza ma związek z kulinarnymi atrakcjami kulowskiej stołówki.
A warto yobacyz yamek y kaplic trjcy
Co do uroczych miejsc to zalew Zemborzycki (z centrum Plac Wolności linią Dąbrowa do samego konca)
Warto zobaczyć Muzeum wsi lubelskiej (cena za wjazd to 6 zł za focenie chyba 5 ale tylko plenery koncesja na wszystko wnętrza itp 100 zł (ździercy)) Sta ciekawy szlak do Dąbrowicy (możliwy powrót linią 3) calość około 2 godz szybkim marszem z przystankami na siusiu. po drodze strusie, ciekawa cegielnia, i wiele atrakcji przyrodniczych.)
trolejbusty można też zobaczyć od strony zajezdni na ul. Nałęczowskiej.
Wycieczki jednodniowe poza Lublin w ramach standardu i możliwosci dojadu PKS BUS:
Kazimierz, Nałęczów, Kozłówka, Lubartw )fajna zabudowa

HDB
01-09-2007, 15:42
Chodziło mi o ten Hotel Relax przy Al. Zygmuntowskich 4, tam koło MOSiR-u. Pokój 4 osobowy z TV i łazienka to 120 zl, lub 90 zl z łazienką wspólną dla dwóch pokoi.
Zresztą: tu jest link do tego o czym mówię. (http://www.noclegirelax.lublin.pl/noclegi/index.html)
Osobiście polecam.
Jeszcze znalazłem coś takie jakieś kwatery prywatne na Powstańców Śląskich 15. Ceny już od 20 - 30 zł.

ku6i
01-09-2007, 16:01
Rzeczywiście, te ceny są o wiele bardziej przystępne ;) Chociaż za Chiny Ludowe bym nie znalazł tej strony. Po hasłem '"Hotel Relax" Lublin' google wyrzuca milion odpowiedzi.
Zobaczę co i jak, dzięki bardzo za linka

HDB
01-09-2007, 16:37
Ależ nie ma za co.
W razie potrzeby służę pomocą.
Co do miejsc dla fotografii to polecić można jeszcze chociażby lubelskie bocznice kolejowe. Ciekawą jest ta wrotkowska odbijająca od towarowej grupy torów w prawo.
Znajduje się przy niej EC Lublin Wrotków i przepompownia paliw Orlen. Są to jednak obiekty wymagające zgody na fotografowanie niestety.

zibi50
22-09-2007, 21:32
a o lubelskim skansenie nikt nie napisał, a tyż warto.

lovelas
22-09-2007, 22:53
A o skansenie nik nie napisał bo drogo chca za foty :P a co do noclegu najtaniej chyba jest w instytucie medycyny wsi :P mają tam chotel wygodnie tam nie jest bo bez tv ani żadnych wygód tyle ze jest gdzie spać i sie umyc :) a;e na 2 czy 4 dni jak znalazł :D

HDB
27-10-2007, 22:20
Napisałem że ogród botaniczny a Muzeum Wsi i OB toż to to samo właściwie jest, a bedąc w jednym trafi się prędzej czy później do drugiego.