PDA

Zobacz pełną wersję : Tamron wchodzi do gry ;)



Badol
01-09-2022, 09:40
Cześć,

https://www.optyczne.pl/17978-news-Tamron_zapowiada_obiektywy_z_mocowaniem_Nikon_Z.ht ml

No wreszcie coś się zaczęło dziać.
Wcześniej Nikkor 28-75 ewidentnie na "patencie" Tamrona. Teraz już Tamronowskie 70-300.
Ja osobiście nie mogę się doczekać 17-28 :D

FHR
01-09-2022, 12:18
Ja osobiście nie mogę się doczekać 17-28 :D

O tym samym myślimy :D

OjTam
01-09-2022, 12:27
Tylko pytanie, czy ten 17-28 to będzie Tamron, czy jednak Nikkor, jak z 28-75 było. ;)
I jest całkiem możliwy, skoro T robi G2 na Sony.

Ja się zastanawiam, na jakiej zasadzie N się z T dogadał. Bo raczej się dogadali, skoro 70-300 ma mieć działającą korektę optyczną z puszki.
Może, przykładowo, N skupi się na szkłach z S-line a resztę pozwoli Tamronowi klepać? Przez jakiś czas.

krzysztofz24
01-09-2022, 13:11
Ja się zastanawiam, na jakiej zasadzie N się z T dogadał. Bo raczej się dogadali, skoro 70-300 ma mieć działającą korektę optyczną z puszki.


To bylo tak;-)
Na pewnym zebraniu zarzadu, do glosu doszedl jakis Tegi Mózg z Nikona i powiedzial:
-kiedys dawno, za czasow tylko lustrzanek Nikon byl znany z bezproblemowej wspolpracy ze szklami firm trzecich. Canon zawsze mial jakies tam problemy z Sigmami a na Nikonie wszystko banglalo - i to bylo dobre.
A teraz Sony jeszcze, praktycznie wszystkim naokolo udostepnia swoj protokol i jest pelno szkiel od niezaleznych producentow dla ich korpusow. I trzepia na tym hajs i maja lepsze wynik niz my.

Tutaj Prezes Nikona, zadumal swe oblicze, po czym wstal, wydal okrzyk bokowy samuraja i "robimy ty"

65944

Przynajmniej tak to sobie wyobrazilem;-)

Badol
01-09-2022, 20:57
Tylko pytanie, czy ten 17-28 to będzie Tamron, czy jednak Nikkor, jak z 28-75 było. ;)
I jest całkiem możliwy, skoro T robi G2 na Sony.

Ja się zastanawiam, na jakiej zasadzie N się z T dogadał. Bo raczej się dogadali, skoro 70-300 ma mieć działającą korektę optyczną z puszki.
Może, przykładowo, N skupi się na szkłach z S-line a resztę pozwoli Tamronowi klepać? Przez jakiś czas.

Nikkor 28-75 to tak naprawdę Tamron V1 tylko z Napisem Nikon a nie Tamron ;)
W przypadku 17-28 może być podobnie. Nieważne. Mnie bardzo interesuje to szkło, bo jak już mówiłem i pisałem (na tym forum również) to szkło idealnie wpisuje się w koncepcję "mniejszego" systemu bezlusterkowców i bardzo by mi pasował. Sensownie zrobiony, fajne światło, sensowny zakres, nakręcane filtry, przyzwoita jakoś optyczna, dobry rozmiar i waga. W sumie do tego zooma biorę 50kę i na wiele wyjazdów nic więcej mi osobiście nie trzeba :D

Ja mam nadzieję, że N i T to tak naprawdę się jakoś wreszcie dogadali i szkła Tamrona będą w pełni "kompatybilne" jeśli wiecie o co mi chodzi.
Wpuszczenie "kontrolowanego" producenta alternatywnego w sumie może im wyjść na plus - jak to ma miejsce w przypadku Sony. Z jednej strony może sprzedadzą mniej szkieł, ale za to ruszy się w puszkach. Jak masz więcej szkieł do wyboru i to w różnych cenach, to jest większa szansa, że wybierzesz ten, a nie inny system. Z czasem i tak pewnie kupisz coś Nikkora, szczególnie jak złapiesz zajawkę i pójdziesz w bardziej "PRO". Puszki mają fajne. w entry lvl Z5 chyba bije wszystkich na głowę - ja przynajmniej nie widzę dla niego konkurencji, a ze swojego jestem bardzo zadowolony ;) Po sprzedaży DSLR (D810) i całej szklarni FF, Z5 naprawdę wystarczy do mojego okazjonalnego focenia, a plusów bezlusterkowca/systemu Z jest naprawdę dużo!

OjTam
01-09-2022, 21:07
Nikkor 28-75 to tak naprawdę Tamron V1 tylko z Napisem Nikon a nie Tamron ;)

No właśnie o to mi chodziło. ;)


Co do dogadywania się na linii Nikon - Tamron, to już wcześniej się przecież dogadywali. Mają kilka wspólnych patentów na szkła, podobno T parę soczewek dla N też produkuje. Do tego chyba nie było przypadku, że aktualizacja softu w DSLRach N ubiła szkła Tamrona, jak to się z Sigmami zdarzało.


PS. Skoro to wątek o Tamronach... 17-28 oraz 17-70/2.8 na DX wydają się być pewniakami na kolejne szkła. Nikon nie ma sensownego, jasnego szkła na DX, a 17-70 jest już i na Sony i na Fuji, więc N może być kolejnym kandydatem.
17-28/2.8 G2 Tamron dla Sony zapowiedział, jeszcze prawdopodobnie w tym roku ma być. Więc 17-28 G1 w korpus Nikkora i sruu. ;)

cz4rnuch
01-09-2022, 21:44
Nikkor 28-75 to tak naprawdę Tamron V1 tylko z Napisem Nikon a nie Tamron ;)
W przypadku 17-28 może być podobnie. Nieważne. Mnie bardzo interesuje to szkło, bo jak już mówiłem i pisałem (na tym forum również) to szkło idealnie wpisuje się w koncepcję "mniejszego" systemu bezlusterkowców i bardzo by mi pasował. Sensownie zrobiony, fajne światło, sensowny zakres, nakręcane filtry, przyzwoita jakoś optyczna, dobry rozmiar i waga. W sumie do tego zooma biorę 50kę i na wiele wyjazdów nic więcej mi osobiście nie trzeba :DMam od kilku lat i potwierdzam, choć ostatnio wyrosła mu konkurencja w postaci Sigmy 16-28/2.8 czyli z trochę lepszym zakresem ogniskowych przy zachowaniu równie kompaktowych rozmiarów. Ale tami nadal daje radę optycznie więc się nie przymierzam do przesiadki. Jedno co mi brakuje w tym szkle to jednak trochę większy zasięg. Wiem, że to by się wiązało z większymi gabarytami i wagą, ale jednak tak niewiele brakuje mu do ideału. Gdyby to było 17-35 to bym chyba na wakacje brał tylko ten obiektyw. A tak to trzeba, na wszelki wypadek, wrzucić jednak jeszcze coś dłuższego. Trochę szkoda, ale to takie marudzenie bez sensu.

...17-28/2.8 G2 Tamron dla Sony zapowiedział, jeszcze prawdopodobnie w tym roku ma być...Serio Tamron coś takiego oficjalnie zapowiedział? Możesz wrzucić jakiegoś linka?

OjTam
01-09-2022, 21:52
Serio Tamron coś takiego oficjalnie zapowiedział? Możesz wrzucić jakiegoś linka?

Oficjalnie? Nie. Pojawiło się w maju jako plotka:
https://www.sonyalpharumors.com/tamron-is-rumored-to-announce-a-new-17-28mm-di-iii-vxd-g2-lens/
Trochę źle zapamiętałem, widać... :(

Lukasz_85
02-09-2022, 12:33
Przynajmniej tak to sobie wyobrazilem;-)

Na bank tak było, wysłuchali modlitw Nikoniarzy. Teraz Canon będzie pase. Czekam na Zetkowe Sigmy, ale to pewnie za rok czy może później. Bo jak już Tamron będzie produkowany to czemu by nie Sigma. Niech każdy coś ma :) z tego systemu.

Cichy
02-09-2022, 15:52
To jest imo najlepsza wiadomość ostatniego czasu. Inna sprawa, ze Nikonowe szkiełka będą prawdopodobnie wycenione tak, jak w Fuji czyli drożej niż odpowiedniki do Sony.

cybulski
02-09-2022, 16:27
Teraz Canon będzie pase. ....

może zacznie być ale nie wcześniej gdy tamronowe 35-150/2-2.8 znajdzie się w Z .... kogo obchodzi zoom o parametrach 4.5-6.3 ? :D weekendowych spacerowiczów :D ??? !!!

Badol
02-09-2022, 19:44
Na bank tak było, wysłuchali modlitw Nikoniarzy. Teraz Canon będzie pase. Czekam na Zetkowe Sigmy, ale to pewnie za rok czy może później. Bo jak już Tamron będzie produkowany to czemu by nie Sigma. Niech każdy coś ma :) z tego systemu.

No właśnie z Sigmą może być różnie... Wszystko zależy czy i jak się dogadają.
Z perspektywy Nikona może im się bardziej opłacać dogadać/dopuścić jednego producenta
Raz, że za umowę exclusive mogą mieć z Tamronem lepszy układ/kasę, a dwa, że mogą mieć większy wpływ i kontrolę nad tym, co Tamron pod Zkę zrobi, a czego nie. Tak żeby sobie konkurencji dla własnych szkieł za bardzo nie zrobić.

Ps. Canon zawsze był pase :D :D :D

cybulski
02-09-2022, 20:03
Fujniedobry Canon :D

cz4rnuch
02-09-2022, 20:29
Gdybym jako konsument miał wybierać kogo z dwójki Tamron czy Sigma dopuścić do mojego bagnetu (jakkolwiek trochę dwuznacznie to brzmi) to chyba wybrałbym Tamrona. Ze względu na to, że w jego ofercie, moim zdaniem, są trochę ciekawsze, mniej typowe, inne szkła, powstające bardziej z myślą o bezlustrach. W Sigmie jednak, z kilkoma świetnymi wyjątkami, bardziej klepią to samo co i kilka lat wcześniej. Tylko mniej się przykładają do optyki i pewne rzeczy naprawiają profilami. Oczywiście by trochę odchudzić swoje zabawki. No i przez tą oryginalność oferta Tamrona trochę lepiej uzupełnia ofertę Nikona, który jest bardziej konserwatywny.

cybulski
02-09-2022, 20:47
Gdyby Tamton zrobił 17-35/2,8 (zamiast 17-28/2,8 + 35-150/2-2,8 do Z to taki zestaw załatwia "wszystko" z nawiązką i wynagradza Nikoniarzom oczekiwania :) w końcu nie musieliby patrzeć w męczarniach na kloca Z 70-200/2,8 :D
Rozumiem ideę, że chodziło o maksymalizację parametrów optycznych i przebicie tego co jest obecnie na rynku ale litości jak można robić takie potworki.

Badol
02-09-2022, 20:53
cz4rnuch - Dokładnie - też tak myślę. Sigma ma/miała świetne szkła na DSLR. Miałem 35 1,4 i to był absolutnie mój ulubiony obiektyw. Natomiast jeśli chodzi o bezlustra, to już tak pięknie nie jest. O ile dalej super optyczne, to jednak nie są to szkła zoptymalizowane pod małe puszki. Tamron poszedł w trochę innym kierunku, robiąc szkła z myślą o bezlustrach i jak widac, bardzo fajnie im to wychodzi. 28-75, 17-28, 35-150. Wszystkie naprawdę fajne, ciekawe i bardzo oryginalne. I to mogło przesądzić o wpuszczeniu ich do Nikona. System staje się bardziej atrakcyjny, przez większą gamę szkieł, a jednocześnie nie ma bezpośredniej konkurencji.

Jacek_Z
03-09-2022, 10:37
Ja Tamrona widzę jako firmę robiącą dobre szkła, ze średniej półki. Sigma za to stara się o szkła z ekstremalnymi parametrami (ostrość, jasne szkła). Tamrony są mniejsze, tańsze, nakręca sie na nie mniejsze filtry.

pysson
06-09-2022, 12:55
£ 699 preorder (https://www.wexphotovideo.com/tamron-70-300mm-f4-5-6-3-di-iii-rxd-for-nikon-z-mount-3065044/?utm_campaign=1221539_wex2767%20-%20Tamron%20lens%20launch&utm_medium=email&utm_source=dotmailer&e=email&sub=165272&sku=&dtm_email_hash=edf4774e50344bb08d1499bb6fb34973&dtmc_drop_id=1221539_wex2767%20-%20Tamron%20lens%20launch&dtm_user_id=165272&dm_i=4UQ5,Q6JN,13TQE0,3877S,1)

Cichy
06-09-2022, 18:27
SRP 3890 PLN, dostępność koniec września. Z rabatem forumowym wyjdzie trochę taniej, aczkolwiek zgodnie z przewidywaniami drożej zauważalnie niż wersja Sony.

robcio.m
06-09-2022, 19:45
W tej cenie nie wróżę sukcesu, sporo osób i tak ma adapter do mocowania F, a obecnie za nowego N70-300 F trzeba zapłacili około 2600 zł
Warto zauważyć, że ten sam obiektyw dla Sony kosztuje między 2000, a 2500 zł w zależności od promocji czy jej braku.

OjTam
06-09-2022, 19:49
Spokojnie, znajdą się osoby gotowe dopłacić tą 100-200 do ceny VR i FTZ, żeby mieć mniej i lżej.

Cena faktycznie większa, niż się spodziewałem.
To ile za 35-150 zawołają, jak się zdecydują? 12k? 15k?

Cichy
06-09-2022, 19:59
Nadmienię, że Tamron własnie podniósł ceny na wszystkie obiektywy, wersja do Z jest już dostosowana do tego nowego cennika, a wersja Sony kosztuje 2990 zł. Jak się wyprzedadzą ze starych dostaw to właśnie taka cena będzie do S.

35-150 to jest produkt praktycznie wirtualny. Od pół roku nie dostałem ani jednej sztuki.

cybulski
07-09-2022, 15:43
35-150 to jest produkt praktycznie wirtualny. Od pół roku nie dostałem ani jednej sztuki.

Może być podobnie jak z canonowym 28-70/2 gdzie przez długi okres nie był nigdzie dostępny, co się pojawił to go rozchwytywano, mimo że trochę kosztuje.

rockcat
10-09-2022, 10:16
SRP 3890 PLN, dostępność koniec września. Z rabatem forumowym wyjdzie trochę taniej, aczkolwiek zgodnie z przewidywaniami drożej zauważalnie niż wersja Sony.

Prawie 4k za ciemnego zooma bez stabilizacji. Jeśli tak wygląda nowa polityka cenowa, to średnio to widzę... Mnie przy tym dużym kursie dolara wyniosło podobnie z adapterem:
Zapłaciłem: 70-300 do sony za 2049zł + megadap etz21 1069zł + 388,87zł VAT = 3506,87
Adapter zostaje, a może coś jeszcze będę chciał dokupić, więc nie jest źle. Ciekawe jak ceny nowych puszek. Z7 i Z6 nie są już sprzedawane w JP, więc pewnie żaden firmware już nie wyjdzie.

ttb
12-09-2022, 10:08
Rynek bezlusterkowców jest takim trochę układem patowym, bo tak:
1. Sigma, Tamron i Samyang "traci" bo robi tylko dla Sony.
2. Canon i Nikon traci "swoich" i nowych klientów, bo ci wolą więcej tańszych obiektywów u Sonego.
3 Sony "traci" bo nie zarabia na "swoich" obiektywach.

Mam nadzieję (fakt, że bardzo małą), że ta współpraca to nie jedynie wyjątek, ale namiesza trochę na rynku.

poste
12-09-2022, 10:33
1. Firmy te robią dla Sony bo nie mają za bardzo innych opcji (poza może Fuji). Canon ewidentnie nie zgadza się, Nikon chyba też, plus obecnie ma małe wolumeny sprzedaży, więc to nie jest zbyt opłacalna zabawa.
2. Tu jest sporo prawdy, choć jest grupa majętniejszych użytkowników, której brak Sigm czy Tamronów nie przeszkadza.
3. Tu się nie zgodzę. Sony ma bardziej złożoną strategię marketingową, konkuruje głównie jakością swoich szkieł. Oczywiście są też ograniczenia dla firm trzecich, typu szybkostrzelność czy brak zgody na tc, ale generalnie sądownie nie walczą z konkurencją. Poza tym bywały mocne promocje, gdzie ich szkiełka nie wypadały na tle konkurencji dużo drożej ("dużo" to rzecz jasna określenie subiektywne). Mają też kilka linii obiektywów, wypełniających dobrze różne nisze, np. niedrogi, mały i ostry, ale trochę ciemniejszy. Poza tym wygląda, że Tamron raczej współpracuje z Sony, uzupełniając ich ofertę w segmencie tańszych szkieł (powiązania kapitałowe). Podobnie Zeiss, choć dziś już raczej odpadł z wyścigu, a segment premium spokojnie pokrywa samo Sony. Popatrz jak to wygląda na przykładzie sklepu w Japonii
https://www.sonyalpharumors.com/curiosity-the-yodobashi-japanese-store-says-all-their-best-10-sold-lenses-were-for-e-mount/

TOP67
12-09-2022, 10:38
Nie wiem czy Sony posiada własne fabryki optyki do fotografii. Nie wiem czy przejęli zakłady Minolty, czy tylko logo. Na pewno produkcja optyki to dużo mniejszy kawałek ich produkcji niż Canon czy Nikon.

poste
12-09-2022, 11:06
Podobno mają swoje fabryki, choć w dzisiejszym świecie optymalizacji kosztów produkcji można zapewne doświadczyć wielu zaskoczeń ;) Owszem, mniejszy kawałek produkcji w stosunku do wielkości firmy, ale w liczbach bezwzględnych raczej interesujący kawałek tortu. Warto pamiętać też o kamerach filmowych, to ten sam bagnet.

TOP67
12-09-2022, 11:52
Ten sam bagnet, ale inne obiektywy. Do filmu (nawet 8K) nie potrzeba takiej żylety. Za to nie może być efektu "oddychania". Czyli coś czego znowu nienawidzą fotografowie, bo skraca im ogniskową przy ostrzeniu. Nie wspominając już o obiektywach anamorficznych.

poste
12-09-2022, 13:08
Mam świadomość, że to trochę inne obiektywy, ale wliczają się w ich wolumen i skalę produkcji. Kolejna nisza, którą zapełniają.

Ps. Nisza, ale chyba spora, bo atrakcyjna dla innych producentów, np. Samyanga.

cz4rnuch
12-09-2022, 13:22
Sony zaczyna załatwiać problem oddychania softem. Funkcja "breathing compensation" pojawiła się najpierw w A7IV, ale jakiś czas temu trafiła też do typowo filmowej kamery FX6. Także to tylko kwestia czasu by pojawiło się to także w innych kamerach, których w implementacji nie będzie ograniczał hardware.

OjTam
12-09-2022, 13:27
Ps. Nisza, ale chyba spora, bo atrakcyjna dla innych producentów, np. Samyanga.

I dla chińczyków. A może zwłaszcza dla nich. Taka Laowa nie dość, że większość swoich szkieł ma też w wersji filmowej, to kupując anamorfy, można wybrać sobie kolor flary (serio!).

Badol
19-09-2022, 11:09
Czyżby 17-28? Ja trzymam kciuki ;)
https://nikonrumors.com/2022/09/18/confirmed-nikon-will-announce-another-rebadged-tamron-wide-angle-zoom-lens-next-week-nikkor-z-17-28mm-f-2-8.aspx/

aldam
19-09-2022, 11:54
nie wiem czy nie lepsza opcja to 20-40 2.8

Badol
19-09-2022, 12:18
Dla mnie 17-28 zdecydowanie lepsza niż 20-40 :D

Badol
20-09-2022, 07:28
No i mamy to :D
https://nikonrumors.com/2022/09/20/nikon-announces-a-new-nikkor-z-17-28mm-f-2-8-lens.aspx/

creep
18-10-2022, 22:34
No dobra... minęły dwa tygodnie od (teoretycznego) pojawienia się tego szkła w sklepach, czy ktoś już miał go w ręce i testował?

joint
19-10-2022, 13:40
No dobra... minęły dwa tygodnie od (teoretycznego) pojawienia się tego szkła w sklepach, czy ktoś już miał go w ręce i testował?

Jeśli chodzi o 70-300 to właśnie wczoraj przyszedł do mnie, porównuję go "naocznie" i "amatorsko" w domowych warunkach z AF-P 70-300 pod Z6 II - pierwsze wrażenia pozytywne, aczkolwiek przy obecnej cenie raczej się nie przesiądę, może jak będzie za 3k ;)

Z plusów jakie do tej pory zauważyłem:
- szybki i celny AF, porównywalny z Nikkorem,
- lekka i zwarta budowa, dużo lżejszy niż Nikkor + FTZ,
- przyjemny w dotyku pierścień zoom umieszczony w zdecydowanie lepszym miejscu niż w 70-210/4 którego kiedyś skosztowałem,
- minimalnie ostrzejszy w centrum na obu końcach od Nikkora,
- dość zauważalnie ostrzejszy od Nikkora na brzegach kadru na obu końcach,

Minusy:
- tulipan zrobiony z takiego dziwnego plastiku, że rysuje się od patrzenia na niego,
- przy włączaniu aparatu słychać jakieś szuranie, jakby coś się ustawiało do pracy i trwa to nieco dłużej niż w Nikkorze,
- minimalna odległość ostrzenia na 300mm jest sporo większa niż w Nikkorze,
- na długim końcu ciemniej niż w Nikkorze, ale to jakby cecha, a nie wada,
- cena ;)

Dodam, że mój Nikkor to obiektyw po przejściach, kupiłem go z uszkodzoną stabilizacją za śmieszne pieniądze, oddałem do naprawy i teraz wszystko działa, ale może coś gdzieś zostało niedostatecznie skalibrowane, także proszę się nie sugerować takim porównaniem :)
Może w weekend uda mi się zabrać go na spacer to sprawdzę jak się spisuje w terenie.

markB
19-10-2022, 15:32
No właśnie - cena, prawie patol więcej od Nikkora.

TOP67
19-10-2022, 15:59
Nie ma sensu porównywać cen obiektywów z różnymi bagnetami. Tamron ma jeszcze tańszy 70-300 z bagnetem F.

joint
19-10-2022, 16:08
Nie ma sensu porównywać cen obiektywów z różnymi bagnetami. Tamron ma jeszcze tańszy 70-300 z bagnetem F.

Zgadza się, po doliczeniu ceny FTZ różnica nie robi się już taka duża ;) W każdym razie gdyby cena była taka jak za wersję pod Sony to Nikkora i FTZ wystawiłbym już na sprzedaż ;)

creep
19-10-2022, 22:37
Jeśli chodzi o 70-300 to właśnie wczoraj przyszedł do mnie, porównuję go "naocznie" i "amatorsko" w domowych warunkach z AF-P 70-300 pod Z6 II - pierwsze wrażenia pozytywne, aczkolwiek przy obecnej cenie raczej się nie przesiądę, może jak będzie za 3k ;)

Dziękuję bardzo za te pierwsze wrażenia... Jestem aż zdziwiony informacjami odnośnie ostrości, bo tych kilku zagranicznych youtuberów których obejrzałem raczej negatywnie się wypowiadało szczególnie o ostrości na brzegach na krótszym końcu. Pozostałe informacje są dla mnie tylko na plus, czyli mały, lekki i zwarty, a minusy nie są tak istotne - 90% zdjęć będzie robione ze statywu, więc powoli, pewnie na jakimś f8, i bez tulipana (bo filtry). Cena - przyznam że liczę na jakieś promocje na Black Friday, ale to raczej niezbyt prawdopodobne dla takiego świeżego szkła. Z drugiej strony, podejrzewam że w obecnej cenie nie będzie aż takiego tłumu chętnych do zakupu.

joint
19-10-2022, 22:54
Jestem aż zdziwiony informacjami odnośnie ostrości, bo tych kilku zagranicznych youtuberów których obejrzałem raczej negatywnie się wypowiadało szczególnie o ostrości na brzegach na krótszym końcu.

Tak jak pisałem, porównuję amatorskim okiem ze szkłem, które nie jest jakimś wyznacznikiem ostrości - dla mnie jest super, ale jutuberzy to pewnie mają wyższe wymagania jak korzystali z drogich jasnych szkieł ;)

creep
20-10-2022, 19:06
Mi wystarczy, abym nie miał istotnego pogorszenia jakości - szczególnie ostrości - w stosunku do obecnego N70-200f4, który nawet przez niespecjalnie wygodny FTZ sprawdza się pod tym względem rewelacyjnie :)

rockcat
26-10-2022, 11:16
Jeśli chodzi o 70-300 to właśnie wczoraj przyszedł do mnie, porównuję go "naocznie" i "amatorsko" w domowych warunkach z AF-P 70-300 pod Z6 II - pierwsze wrażenia pozytywne, aczkolwiek przy obecnej cenie raczej się nie przesiądę, może jak będzie za 3k ;)
- przy włączaniu aparatu słychać jakieś szuranie, jakby coś się ustawiało do pracy i trwa to nieco dłużej niż w Nikkorze,


Ha, to ciekawe. Mój podłączany przez adapter ETZ21 do Z6 nie wykazuje takiego zachowania.

joint
26-10-2022, 11:33
Ha, to ciekawe. Mój podłączany przez adapter ETZ21 do Z6 nie wykazuje takiego zachowania.

Podejrzewam, że to kwestia oprogramowania, pewnie kiedyś to poprawią i będzie można zaktualizować oprogramowanie używając portu usb-c w obiektywie - koniec z dockami :)

joint
26-10-2022, 16:35
Mój podłączany przez adapter ETZ21 do Z6 nie wykazuje takiego zachowania.

Przy okazji pytanie - jak się spisuje takie połączenie? Nie ma jakichś luzów, zwiech, błędów czy coś? Biorąc pod uwagę cenę za wersję Sony to nawet kupując adapter wychodzi taniej za taki komplet niż wersja pod Z, a jak była promka jesienna w abfoto kilka dni temu to za sam obiektyw było 1919zł, więc cena okazyjna.

CODI
11-12-2022, 17:14
Panowie, po podłączeniu Tamrona 24-70 przez adapter do ZII pojawia się błąd z komunikatem- "naciśnij przycisk spustu migawki , aby zresetować " . Aparat nie współpracuje z obiektywem w trybie auto , w innych jest ok. Ramka z komunikatem pojawia się po każdym dotknięciu spustu co utrudnia operowanie ustawieniami. Czy można coś z tym zrobić?

OjTam
11-12-2022, 17:16
Jeśli to G1, to nic. Jeśli G2, to Tap-In i aktualizacja softu.

capo-di_tutti-capi
09-03-2023, 15:00
Z wywiadu z Kota Misawa Marketing Planning Manager Tamron na Cp+


Mocowania E i Z są praktycznie takie same, więc łatwo jest zastosować te same konstrukcje optyczne, ale trzeba zaprojektować zupełnie nowe oprogramowanie i potrzebne są nowe układy scalone, co zajmuje więcej czasu.

W tym roku planujemy poszerzyć naszą ofertę mocowania Z.

Jeśli to możliwe, chcielibyśmy, aby cała nasza oferta mocowania Sony E została opracowana dla mocowania Z. Nie zdecydowaliśmy jednak jeszcze, które dokładnie modele zostaną opracowane.

Według naszej analizy obiektywy z mocowaniem APS-C Z nie sprzedają się obecnie zbyt dobrze. Musimy więc sprawdzić, czy jest wystarczające zapotrzebowanie na opracowanie obiektywów APS-C do mocowania Z.


https://phototrend.fr/2023/03/interview-tamron-cpplus-2023/

Jacek_Z
09-03-2023, 23:50
"Według naszej analizy obiektywy z mocowaniem APS-C Z nie sprzedają się obecnie zbyt dobrze. Musimy więc sprawdzić, czy jest wystarczające zapotrzebowanie na opracowanie obiektywów APS-C do mocowania Z. "

No to dwie uwagi.
1. Dlaczego prezentują więc jako pierwsze 3 obiektywy APS-C?
2. Teraz niezadowoleni wiedzą, dlaczego oferta Nikona (Canona) APS-C jest traktowania jako drugorzędna. No i na 100% dalej tak będzie.

OjTam
09-03-2023, 23:53
Tamron nie pokazał szkieł APS-C na Ztki. To Sigma była. ;)

No i coś, czego praktycznie nie ma, jak się ma dobrze sprzedawać?

Jacek_Z
10-03-2023, 00:35
Fakt, tu Tamron tak mówi. Ale zobacz, ja też się już wcześniej dziwiłem, dlaczego Sigma mówi o spadkach na APS-C a daje Nikoniwi APS-C. Przypomnę co pisałem o Sigmie:

Za to mówią, że odpuszczają sobie (tzn projektowanie nowych szkieł) OM tzn 4/3 tłumacząc, że jest duży spadek sprzedaży w tym segmencie. I spadki w APS-C, najlepiej się trzyma FF. Czyli pojawiają się moce przerobowe na ... najlepiej FF, dziwne więc, że na Nikona Z chcą oferować DX...
Nikon proponuje mało na APS-C.
No jak trzy firmy mówią albo robią to samo, to coś jest na rzeczy.

OjTam
10-03-2023, 00:48
Zarówno N, C i S mają niskie priorytety dla APS-C, żeby nie napisać dosadniej.
Tylko pytanie, z czym to związane?

capo-di_tutti-capi
10-03-2023, 00:50
Zacytowałem tylko to dotyczące Nikona.

Zacytuję pozostałe o aps-c


Jeśli chodzi o mocowanie Fujifilm X, Tamron ma teraz 4 obiektywy: 3 modele oparte na APS-C Sony i jeden, który wydaje się inspirowany wersją pełnoklatkową. Jakie są kolejne kroki dla mocowania X?
-20 lutego ogłosiliśmy nasz nowy model, 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD z mocowaniem X.
Wszystkie obiektywy Tamrona z mocowaniem X sprzedają się bardzo dobrze, więcej niż się spodziewaliśmy. Obecnie oferujemy 11-20mm, 17-70mm; 18-300 mm i 150-500 mm. Są to wszystkie obiektywy z mocowaniem typu E opracowane na podstawie mocowania typu X.
Następnym krokiem będzie zaplanowanie nowych obiektywów APS-C.
Tak, więc być może będziesz w stanie wypuścić nowe obiektywy zarówno z mocowaniem E, jak i X?
-Tak, może.


Nikon Z aps-c to nie Fujifilm X.
Przykre, ale prawdziwe.

capo-di_tutti-capi
10-03-2023, 01:20
Nie ma co się czarować -Nikon w aps-c oferuje jeden model w trzech ubrankach.
Takie same: matryca, szybkostrzelność, wideo [limit pomijam], LCD, wizjer [w dwóch], akumulator...

poste
10-03-2023, 01:42
Kiedyś już widziałem taki wywiad z którymś z szefów Sigmy czy Tamrona i wyglądało to podobnie. Dziennikarz zadawał pytania sugerujące, boss przez grzeczność odpowiadał "być może" czy "niewykluczone". Tamron ma świetny obiektyw do aps-c, 17-70/2.8. Naprawdę zrobiłby różnicę w ofercie Nikona.

Ogólnie to apsc-c poza Fuji wygląda teraz kuriozalnie. Canon wypuścił świetne body, do którego nie ma co podpiąć. Sony ma sporo nowych, bardzo interesujących szkieł swoich i firm trzecich, body aps-c traktuje po macoszemu. Są drogie i mało zróżnicowane, w tym roku powinni pokazać nowe modele aparatów, jeśli myślą o tym segmencie poważnie. Nikon też nie ma się czym pochwalić, ani body, ani szkłami. Zasadniczo to nie wiem, czy lepiej nie sprzedają się obecnie aps-c zaprojektowane pod vlogerów, bez wizjera, z dobrym wideo i możliwością transmisji. Kto wie, może taki podział się utrwali, ff dla fotografów, aps-c dla vlogerów.

150-500 nie jest "inspirowany" wersją ff, to jest szkło zaprojektowane na pełną klatkę Sony i adaptowane dla Fuji.

Jacek_Z
10-03-2023, 11:09
W ofercie do Sony jest bardzo dużo szkieł APS-C. Tylko popatrzmy kto je robi i jakie one są. Część z AF, część bez. Część nawet bardzo jasnych, ale mydlanych. Główna zaleta - małe i tanie, a wiadomo CCC. Tak, generalizuję, bo są też bardzo dobre Sigmy czy wymieniony Tamron. Dlatego ludzie żonglują szklarnią, licząc na znalezienie perełki. Jakość kosztuje. Zobaczcie co robi Canon z systemem R.

poste
10-03-2023, 12:15
Jak zwykle nie zauważasz wielu obiektywów Sony i budujesz opinię na podstawie mocno niepełnych informacji.
https://scentre.pl/lista/sony/obiektywy-aps-c.html?limit=24&order=_popularity_summary_integer,desc

Po części masz natomiast rację, różne firmy sporo nawypuszczały pod aps-c, jeśli kogoś to interesuje to oprócz chińskiej taniochy trafi się też jakiś Zeiss sprzed lat (Zeiss generalnie chyba odpuścił sobie rynek foto)
https://sonyalpha.blog/2018/07/15/aps-c-lenses-for-sony-e-objectifs-aps-c-pour-sony-e/

Ostatnie wypusty to 11/1.8, 15/1.4 oraz 11-20/4. Jest też tele, dla którego można nawet rozważać wejście w aps-c, ze względu na niewielki rozmiar i b.dobrą jakość, czyli 70-350. Wczesnym latem mają też pokazać nowe aparaty dla fotografów, nie tylko vlogerów.
https://www.sonyalpharumors.com/rumor-sony-will-announce-a-new-high-end-aps-c-e-mount-camera-before-summer/

Jacek_Z
10-03-2023, 18:25
Ty się o moją orientację nie martw. Bo tu chodzi o ocenę tego co jest, a ocena jak to ocena jest subiektywna.
Pierwszy link - Laowa, 7Artisans, Lensbaby, Meike, Yasuhara, Pergear, Brightin Star, Kamlan, Samyang, Nisi, AstrHori, Viltrox, Zonlai, Kaxinda, Sirui, Neweer, Jackar, Kaxinda, Mitakon, SLR magic, Craphy, Handelvision, Kipon.
Zgadnij ile z tych szkieł mnie interesuje? Myslisz, że mam czas i chęć tracić czas by je podpiąć?
Jak ktoś sie jara bokehem to sie nimi pobawi. Jak ktoś szuka szkieł f/1.0 za 1100 zł to zrozumiem. Jak ktoś szuka lekkich maluchów to rozumiem. Za to zrozum, że większość zawodowców nie spojrzy w te stronę. Ta szeroka oferta jest iluzoryczna dla pewnych fotografów. Nie istnieje. W ogóle APS-C będzie dołowało, nie ma co zaklinać rzeczywistości. Zresztą jak tam sobie chcesz, zaklinaj, tym i tak niczego nie zmienisz.
Gramy na innych podwórkach w innych dyscyplinach sportu. Pojmij to wreszcie. Nie przekonasz mnie, nie próbuj.

Zauważ, że nie wymieniłem na tej liście Sony, Sigmy, Tamrona, Tokiny czy Zeissa. Brakującego na liście Voigtlandera. Choć ja osobiście skreślam nawet też jeszcze Tamrona, Tokinę, no i szkła bez AF czyli Voigtlandera. Szkoda, bo to dobra optyka, super mechanika, w odróżnieniu od mojej opinii o np Tamronie na którym się 3x naciąłem.

poste
10-03-2023, 20:00
W pierwszym linku wrzuciłem dostępne od ręki obiektywy Sony pod aps-c ;) Zapytałeś

Tylko popatrzmy kto je robi i jakie one są
no to pokazałem, że nie są to wyłącznie same chińskie produkty, jak mogłoby się wydawać po tym co piszesz. Klika naprawdę dobrych obiektywów Sony aps-c, wytrzymujących porównanie z pełnoklatkowymi. Ten poziom trzyma tylko Fuji.

Aps-c dla zawodowców? Błagam, gdzie ja to napisałem? Do filmowania ten format się obroni, ale to 100% oferta dla fotografujących amatorów. Fajnie, że też dla tych bardziej zaawansowanych, nie tylko 2-3 kity w systemie.

W drugim linku pokazałem tylko, ile tego koksu Chińczycy wypuścili, przyznałem ci rację, przecież do niczego nie przekonuję :). Też nie kręcą mnie te obiektywy, ale wrzucanie wszystkich do jednego wora to nie do końca ma sens. Jakieś naprawdę fajne niszowe szkiełka tam się znajdzie, np. anamorficzne Sirui do filmowania. Ludzie lubią się bawić fotografią, fajnie że są takie możliwości. Nie wszyscy to zawodowcy! Zawodowiec na to nawet nie spojrzy, ja to doskonale rozumiem ( o ile po godzinach nie bawi się fotografią ;) ).

W ogóle nie odnoszę się do obiektywów ff, które jak wiadomo też działają na aps-c. Amatorzy wybierają aps-c głównie dlatego, że jest mniejsze i tańsze. Tak, wiem, zawodowca to nie interesuje!

Co do Tamrona to teraz gra w tej samej lidze co Sigma. Tak, prostsza budowa, ale optycznie super. To co wypuszczali 10 lat temu nijak się ma do dzisiejszych ich szkieł.

Zgoda też co do tego, że ilość nie przechodzi w jakość. Jeszcze niedawno najpopularniejszym obiektywem do Nikona, takim dla bardziej zaawansowanych amatorów, była Sigma 17-50/2.8. Teraz ten obiektyw (jego następca) zaspokaja apetyty entuzjastów aps-c dla Sony i Fuji. Często takie szkło trzyma cały system, małe, niedrogie, jasne i dobre optycznie. Oczywiście nie dla zawodowców!

Behaviour
17-03-2023, 21:22
Ciekawy wywiad o planach tamrona: https://www.digitalcameraworld.com/news/tamron-reveals-itll-release-more-z-mount-lenses-this-year

OjTam
17-07-2023, 16:17
Plotka (od gościa z dużą wiarygodnością, zobaczymy jak tym razem będzie). T35-150/2-2.8 dla N/Z na dniach.

paparapa
18-07-2023, 00:09
Plotka (od gościa z dużą wiarygodnością, zobaczymy jak tym razem będzie). T35-150/2-2.8 dla N/Z na dniach.

Jak się faktycznie pojawi, to ciekawe ile przebije tamrona na bagnet E....
Cena będzie cztero czy pięcio cyfrowa?

OjTam
18-07-2023, 00:11
Jak się faktycznie pojawi, to ciekawe ile przebije tamrona na bagnet E....
Cena będzie cztero czy pięcio cyfrowa?

Czterocyfrowa. Dodatkowo dwa miejsca po przecinku.
9999,95PLNów.

:lol:

odzio
18-07-2023, 01:10
To by była faina wieść, choć go nigdy nie kupię, to miło wiedzieć, że jest taka możliwość:) natomiast na tę ciemniejszą wersję już bym łakomiej spoglądał w perspektywie kilku lat ;)

paparapa
18-07-2023, 08:56
Czterocyfrowa. Dodatkowo dwa miejsca po przecinku.
9999,95PLNów.

:lol:

Ja się zastanawiam czy cztero czy pięciocyfrowa liczba, a Ty magicznie wykreowałeś sześciocyfrową. Brawo!
To się nazywa kreatywność. :)

OjTam
04-10-2023, 22:36
Eee...
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2023/10/Tamron-150-500mm-f5-6.7-DI-III-VC-VXD-lens-for-Nikon-Z-mount.png

Błąd, czy niezamierzony przeciek?

Hmm...
https://i.imgur.com/McIy7Ty.png

joint
04-10-2023, 22:55
Eee...
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2023/10/Tamron-150-500mm-f5-6.7-DI-III-VC-VXD-lens-for-Nikon-Z-mount.png

Błąd, czy niezamierzony przeciek?

Hmm...
https://i.imgur.com/McIy7Ty.png

Wyszukałem kod EAN w google i wyskoczył też w bardziej mi znanym sklepie: https://www.fotokoch.de/Tamron-150-500mm-f-5-6-7-Di-III-VC-VXD-Nikon-Z_60578.html - bagnet wizualnie nikon Z na bank, wygląda na to, że ktoś chyba się pospieszył z ofertą :P

OjTam
04-10-2023, 22:59
No i niedopuszczanie producentów niezależnych w przypadku podobieństwa do obiektywu systemowego poszło się paść...
Chyba że Nikon ma takie problemy z 180-600, że stwierdzili, iż lepiej dopuścić Tamrona, niż stracić klientów dla konkurencji...

Szczerze mówiąc, bardziej bym się spodziewał 50-400 niż tego...

Wind Mill
04-10-2023, 23:04
No i na zdjęciach do Nikona jest podpięty. ;)

OjTam
04-10-2023, 23:08
Jutro prezentacja 2 nowych szkiełek Sigmy. Jeśli się okaże, że będą też na N/Z... świat się kończy... xD

paparapa
05-10-2023, 00:17
To wszystko prawda. Można zamawiać to szkło za 1399 Euro.
Tylko że wersja na Sony kosztuje 1099 euro.
Dziękuję Nikonie. :mrgreen:

OjTam
05-10-2023, 00:22
Nie ma za co:

Launch prices:

- E-mount (April 2021): €1,499
- X-mount (September 2022): €1,599.

Czyli te 1399 jurków na dzień-dobry to nie tak źle.
Tylko pytanie, czy z czasem spadnie.

PS. Ceny w PL ~5.3k dla Sony E, 7.1k dla Fuji X. WTF?

paparapa
05-10-2023, 00:31
Nie ma za co:


Czyli te 1399 jurków na dzień-dobry to nie tak źle.
Tylko pytanie, czy z czasem spadnie.

Może stówkę.....

Można zrobić interes życia. Kupuje trzy szkła z bagnetem E. Zostaje mi w kieszeni ca. 1000 Euro. Sprzedaję zetkę. Kupuje paskudne S.
I po kolejnych dwóch, trzech szkłach wychodzę na swoje. :)
I jeszcze w premii lepszy AF. :mrgreen:

joint
05-10-2023, 00:36
A czy wersje pod Sony i Fuji też mają port usb-c do aktualizacji softu? Pamiętam, że 70-300 ma tylko w wersji dla Nikon Z :P

OjTam
05-10-2023, 00:45
Można zrobić interes życia. Kupuje trzy szkła z bagnetem E. Zostaje mi w kieszeni ca. 1000 Euro. Sprzedaję zetkę. Kupuje paskudne S.
I po kolejnych dwóch, trzech szkłach wychodzę na swoje. :)
I jeszcze w premii lepszy AF. :mrgreen:

Czyli jakaś opcja jest. ;)


Pierwszy Tammi ze stopką dla N/Z. Może ktoś z N weźmie go w łapy, doda 2 do 2 i też zaczną robić ARCA dla tele-szkieł...


No i gdzie, do cholery, 11-20 i 17-70/2.8?

robcio.m
05-10-2023, 07:27
No i niedopuszczanie producentów niezależnych w przypadku podobieństwa do obiektywu systemowego poszło się paść...
Chyba że Nikon ma takie problemy z 180-600, że stwierdzili, iż lepiej dopuścić Tamrona, niż stracić klientów dla konkurencji...

Szczerze mówiąc, bardziej bym się spodziewał 50-400 niż tego...

Myśle, że Nikon jako firma udzielająca licencji ma wgląd do tego co licencjonuje i ktoś uznał, że drugie tele (krótsze, ciemniejsze, być może bez telekonwertera) to nie problem, a kasę za licencje miło przytulić.

To nie jest nowa konstrukcja Tamrona niewykluczone, że ktoś sprawdził, że to sprzęt dobry ale jednak N180-600 lepszy i im to nie koliduje, a podnosi atrakcyjność systemu jako całości bo jest wybór.

cz4rnuch
05-10-2023, 07:57
To wszystko prawda. Można zamawiać to szkło za 1399 Euro.
Tylko że wersja na Sony kosztuje 1099 euro.
Dziękuję Nikonie. :mrgreen:Ale na początku obiektyw kosztował znacznie więcej. Ja kupiłem za ok 900 ojro, ale to było wiele miesięcy po premierze. Z resztą u Tamrona często szkła mocno tanieją po kilku miesiącach do roku.


Można zrobić interes życia. Kupuje trzy szkła z bagnetem E. Zostaje mi w kieszeni ca. 1000 Euro. Sprzedaję zetkę. Kupuje paskudne S.
I po kolejnych dwóch, trzech szkłach wychodzę na swoje. :)
I jeszcze w premii lepszy AF. :mrgreen:Do tego czasu Tamrony z bagnetem Nikona też już mogą potanieć.


A czy wersje pod Sony i Fuji też mają port usb-c do aktualizacji softu? Pamiętam, że 70-300 ma tylko w wersji dla Nikon Z :PNie ma potrzeby, bo np. w sony aktualizację tampona można przeprowadzić bezpośrednio z aparatki.


No i niedopuszczanie producentów niezależnych w przypadku podobieństwa do obiektywu systemowego poszło się paść...Może jednak uznali, że to nie do końca aż tak podobne szkło. Inny zakres, wysuwający się tubus, bardziej kompaktowy, trochę ciemniejszy, nie wiem czy zadziała z TC.

Chyba że Nikon ma takie problemy z 180-600, że stwierdzili, iż lepiej dopuścić Tamrona, niż stracić klientów dla konkurencji...Szczerze mówiąc, bardziej bym się spodziewał 50-400 niż tego...Ej, nawet Tamron na prędce nie skleci nowego szkła tylko po to by na chwilę odciążyć innego producenta. Nie przesadzajmy :) A 50-400 to bardziej premium szkło. I nowsze. Może chcą jeszcze odczekać.

paparapa
05-10-2023, 08:37
Czyli jakaś opcja jest. ;)


Jasne, opcja jest.




Pierwszy Tammi ze stopką dla N/Z. Może ktoś z N weźmie go w łapy, doda 2 do 2 i też zaczną robić ARCA dla tele-szkieł...

No i gdzie, do cholery, 11-20 i 17-70/2.8?


Marzyciel... :)

Miał się pokazać fajny Viltrox na Z, i już zniknął z planu produkcyjnego. :mrgreen:
To są "cuda".





Ale na początku obiektyw kosztował znacznie więcej. Ja kupiłem za ok 900 ojro, ale to było wiele miesięcy po premierze. Z resztą u Tamrona często szkła mocno tanieją po kilku miesiącach do roku.

Do tego czasu Tamrony z bagnetem Nikona też już mogą potanieć.




Mam nadzieję, ale nie za bardzo w to wierzę. Może jakieś 100 euro potanieje.
Jest parę szkieł na rynku chyba od T na bagnet E i Z.
I dystans cenowy się nie zmniejsza, mimo że od premiery trochę czasu minęło.
Zobaczymy.

cz4rnuch
05-10-2023, 08:49
...Jest parę szkieł na rynku chyba od T na bagnet E i Z.
I dystans cenowy się nie zmniejsza, mimo że od premiery trochę czasu minęło...Zdaje mi się, że jest tylko jedno takie szkło. I faktycznie do Nikona o kilka stówek droższe.

OjTam
05-10-2023, 11:45
Gwoli ścisłości, ten będzie trzecim Tamronem na N/Z. Zgubiłeś 35-150, przypuszczam.

Ten tekst o opóźnieniu 180-600 i wypuszczeniu tego był lekkim przytykiem do ostatnio popularnego tekstu Nikona o przekroczeniu spodziewanych ilości zamówień i opóźnieniu wysyłki...

cz4rnuch
05-10-2023, 11:53
Nie tylko Nikon. Inne firmy tez stosują podobne zagrywki.

OjTam
05-10-2023, 12:00
Może. Tylko ostatnio u N to standard.
Zf problem, większe zapotrzebowanie niż możliwość produkcji.
180-600 problem, j/w
135/1.8 problem, j/w
etc, etc.

poste
05-10-2023, 12:08
Fakt, że oferta Tamrona wygląda coraz lepiej do Z. Generalnie Nikon ma szansę stać się drugim bieda-systemem obok Sony:mrgreen: Zwłaszcza jeśliby 28-200 dodali.
Gdyby jeszcze 50-400 wypuścili do Z... ale w sumie to Nikon ma zarabiać na swoim 100-400 nie robić dobrze użytkownikom. Z drugiej strony ten 150-500 też będzie trochę podgryzał 180-600, więc może, może ;)

MstrG
05-10-2023, 14:54
Mam nadzieję, ale nie za bardzo w to wierzę. Może jakieś 100 euro potanieje.
Jest parę szkieł na rynku chyba od T na bagnet E i Z.
I dystans cenowy się nie zmniejsza, mimo że od premiery trochę czasu minęło.
Zobaczymy.

Obecnie jest promocja na 35-150/2-2.8 na Sony, więc różnica jest większa. Bez promocji to w ramach jednego sklepu 8689 vs 8999:
https://www.cyfrowe.pl/obiektyw-tamron-35-150mm-f-2-28-di-iii-vxd-sony-e-p.html
https://www.cyfrowe.pl/obiektyw-tamron-35-150-mm-f-2-28-di-iii-vxd-nikon-z-p.html

Może trzeba poczekać aż minie podatek od nowości na to szkło pod bagnet Z, może niedługo też wpadnie jakaś promocja...

OjTam
05-10-2023, 22:29
Marzyciel... :)

Miał się pokazać fajny Viltrox na Z, i już zniknął z planu produkcyjnego. :mrgreen:
To są "cuda".

A no, marzyciel. Tak jakoś wyszło... Do tego sceptyczny pesymista. Dobre, nie? :mrgreen:

Zakładam, że pisząc o znikającym Vitku, masz na myśli 16/1.8, który faktycznie jakoś zniknął?

27/1.2DX i 20/2.8 mają Q4 2023 na mapce, niby...

paparapa
05-10-2023, 23:14
A no, marzyciel. Tak jakoś wyszło... Do tego sceptyczny pesymista. Dobre, nie? :mrgreen:

Zakładam, że pisząc o znikającym Vitku, masz na myśli 16/1.8, który faktycznie jakoś zniknął?

27/1.2DX i 20/2.8 mają Q4 2023 na mapce, niby...

Każdy ma jakieś marzenia i potrzeby. I chciałby jak najtaniej. :)
Tak chodziło mi o tego Vitka.
Miałem na niego ochotę...
Ale zdecydowałem się na Irixa 15/2.4 przez FTZ.

m_a_g
06-10-2023, 22:26
Każdy ma jakieś marzenia i potrzeby. I chciałby jak najtaniej. :)
Tak chodziło mi o tego Vitka.
Miałem na niego ochotę...
Ale zdecydowałem się na Irixa 15/2.4 przez FTZ.

Nie dziwię Ci się że miałeś, bo to świetny obiektyw, ja kupiłem jakiś czas temu.
Tylko że do Sony. Kupiłbym do Nikona gdyby był, no ale właśnie - zniknął.
Za te pieniądze zwyczajnie nie mogłem się powstrzymać. Oryginalny zamysł był taki aby kupić Nikkora Z 14-30f4. UWA bardzo mało używam ale jednak chciałem jakiś mieć.
Tylko Nikkor kosztuje $1349, a Viltrox $549, wagowo prawie identycznie - 50g różnicy, do tego Viltrox jest 2EV jaśniejszy. Co do braku zooma - nie oszukujmy się, zoomy UWA używa się przeważnie na szerokim końcu, czego nie ogarnę Viltroxem na 16mm to ogarnę 24-120 i tyle.
Czy wolałbym obiektyw systemowy i do tego do Nikona? Bym wolał. Ale mnie nie stać :-)

poste
06-10-2023, 22:57
Możecie dopisać do listy życzeń na bagnet Z Tamrona 17-50mm F4 VXD ;) Właśnie pojawił się do Sony, oczywiście wersja ff
https://dustinabbott.net/2023/10/tamron-17-50mm-f4-di-iii-vxd-review/

Zastosowanie to raczej podróże itp. Cena ciekawa, 699 USD w Stanach, filtr 67 mm, tańsza, prosta konstrukcja.

OjTam
06-10-2023, 22:59
Raczej nie. Jeszcze. To świeży obiektyw, a poprzednie miały już kilka latek na karku, więc... ;)

A szczerze mówiąc, zakres, światło i cena (3,7k w PL gdzieś mi mignął) ciekawe.

cz4rnuch
07-10-2023, 06:15
...Co do braku zooma - nie oszukujmy się, zoomy UWA używa się przeważnie na szerokim końcu, czego nie ogarnę Viltroxem na 16mm to ogarnę 24-120 i tyle...Czyli brak zooma ogarniasz innym zoomem :) Też myślałem, ze zoomy UWA używa się tylko na "najszerszej" ogniskowej (w sumie to samo myślałem również o zoomach tele tyle, że w drugą stronę). Ale jak już zacząłem używać to się okazuje, że te najszersze ogniskowe często są zbyt szerokie. Dlatego zoom się przydaje. Choć zdaję sobie sprawę, że niektórzy mają inne podejście.

OjTam
27-03-2024, 18:48
Hm....
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2024/03/Tamron-28-75mm-f2.8-Di-III-VXD-G2-lens-for-Nikon-Z-mount.jpg


I to jako Tamron, nie Nikkor?

Podobno już jutro/dziś w nocy (różnica w czasie, wiadomo).

joint
27-03-2024, 18:59
79129

taki wynik dało wyszukanie modelu po kodzie - strony sprzedażowe chyba już przygotowane ;)

OjTam
27-03-2024, 19:06
900$... Cena w dolcach jak za wersję na Sony, nie licząc promocji.

Ciekawe, ile u nas zawołają?
I co z ceną Nikkora?


PS. Teraz jeszcze mocniej pytanie: "gdzie, do cholery, APS-C 11-20/2.8 i 17-70/2.8?!" się ciśnie na klawiaturę. :mrgreen:

OjTam
28-03-2024, 14:07
Hm, mniej-więcej 2.5 roku różnicy między wersją na Sony i na Nikona.

To co? 20-40/2.8 i 50-400 końcówka tego roku lub początek przyszłego? ;)