PDA

Zobacz pełną wersję : Samyang MF 14mm f/2.8 Nikon Z - opinie



Ariel_B
16-07-2022, 16:41
Cześć
Czy ktoś z użytkowników Nikona Z miał może możliwość robić zdjęcia tym obiektywem i może się na ten temat wypowiedzieć? Macie może porównanie do wersji na mocowanie "F"?
Czy warto w niego zainwestować czy jednak lepiej np. w IRIX15 + FTZ?

odzio
19-07-2022, 16:01
Używam wersji lustrzankowej 14/2.8 z FTZ i działa bez zarzutu. Wersja z bagnetem Z jest właściwie niedostępna na rynku wtórnym, a na pewno nie uda Ci się jej wyrwać w granicach ~500-600zł za które da się kupić to szkło z mocowaniem F. W stosunku do Irixa głownie musisz sobie odpowiedzieć do czego chcesz ten obiektyw wykorzystywać. Jeśli architektura to zdecydowanie nie Sammy, myślę, że nawet nie Irix, a prędzej jakaś Laowa z serii Zero-D. Do krajobrazu oba są właściwie tak samo dobre (choć Irix ok. 2 razy droższy (wciąż piszę o używkach)). Przy fotografii gwiazd, z jeśli dobrze pamiętam opisy w testach, to Samyang ma mniejszą komę na rogach i wypada lepiej. Niestety te testy czytałem dawno temu, więc nie pamiętam dokładnie wszystkich obszarów gdzie dany obiektyw był lepszy, ale uznałem ostatecznie, że do mojego spontanicznego pstrykania nie ma sensu dopłacać. Aha, nie pamiętam też dokładnego porównania wymiarów, ale Samyang z fabrycznym mocowaniem Z wygląda jakby po prostu miał doczepioną przedłużkę, więc podejrzewam, że gabarytowo nie będzie będzie specjalnie mniejszy niż F mount + FTZ.

- - - - kolejny post - - - - - -

Otworzyłem z ciekawości stronę sklepu z 14/2.8 Z i z tego co widzę, nie ma tam styków do komunikacji z body. Jak dla mnie bez sensu, skoro możesz kupić obiektyw na bagnet F i cieszyć się sterowaniem przysłoną z poziomu aparatu oraz automatycznym przekazaniem informacji o ogniskowej, dzięki czemu stabilizacja będzie działać jak należy. Szczerze mówiąc, jeśli miałbym kupić nowy 14mm Z za 1800zł to wolałbym dopłacić 700zł do wersji z AF i korzystać z FTZ. Ale tu już decyzja należy do Ciebie :)