PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o poradę Nikon D7100



Marekkolejny
07-07-2022, 12:55
Kupiłem ostatnio używanego Nikona D7100.
Denerwuje mnie pewien efekt który generuje na zdjęciach. Wcześniej miałem D5200 i czegoś takiego nie zauważyłem.
Przykładowy fragment zdjęcia (50mm , f/4 1/400, ISO640). Występuje coś takiego również przy ISO 100. Moja wina czy sprzętu? Chodzi mi o taki szary meszek widoczny przy uchu i pod brodą. Nie jest to makijaż, ani brud i jest na wielu zdjęciach.Czasem wygląda okropniej niż na przykładzie.

lukasz_kk
07-07-2022, 22:41
Czytam forum przez telefon i nie widzę przykładu, ale strzelam wnioskując po opisie, że chodzi o korekcję aberracji chromatycznej. Ona działa tylko jak robisz w JPG, ewentualnie w przypadku plików NEF wywoływanych w oprogramowaniu Nikona (w obu sytuacjach korekta działa tylko dla obiektywów Nikkor z procesorem). Można to wyłączyć w menu, z tym że nie jest to nazwane wprost - bo jest ukryte razem z korektą dystorsji.

Ratel
08-07-2022, 14:46
Za duże ISO i masz po prostu niską rozpiętość tonalną i szumy.

eMGie
08-07-2022, 14:56
ISO 640 ???

Marekkolejny
09-07-2022, 12:25
Może niezbyt szczęśliwie przykład wybrałem, ale to samo pojawia sie przy ISO 100, zdjęcia robione w NEF

- - - - kolejny post - - - - - -


Za duże ISO i masz po prostu niską rozpiętość tonalną i szumy.

podobne szumy mam juz przy ISO 200, a przy ISO 100 też miodu nie ma., Zdjęcia robię w NEF