PDA

Zobacz pełną wersję : Zoom do reportażu (ale niskobudżetowy)



wede
30-06-2022, 21:40
Jestem tutaj nowy, więc chciałbym powiedzieć wszystkim dzień dobry, a może raczej dobry wieczór, bo za oknem jest już raczej ciemnawo :)

W życiu już trochę systemów przerobiłem, od analoga - M42, Yashikę, przez bezlusterkowce (micro4/3, Fuji, Sony), a stanęło na... lustrzankach Nikona. Tak mi pasuje z kilku względów, w tym finansowych, bo jestem raczej zwolennikiem rozwiązań względnie tanich, ale spełniających swoje zadanie.
Moim planem co do obiektywów było 28 2,8 i 50 2,8 na początek, bo do wcześniejszych systemów miałem więcej sprzętu, ale się musiałem zredukować, a w stosownym czasie zamiana 50 na 58 1,4G, a 28 na 1,4E i pozostanie z takim zestawem do końca życia (a trochę mi jeszcze zostało :mrgreen: ). Interesują mnie głównie reportaże, stąd taki pomysł. W międzyczasie okazało się, że muszę z pewnych względów, nazwijmy to służbowych, zacząć fotografować sport, więc doszło niedawno 80-200 2,8. No i w zasadzie byłoby super, ale okazało się, że i tu muszę dokonać korekty i do reportaży i innych zastosowań potrzebuję zooma. W zasadzie to nie sądziłem, że kiedykolwiek to stwierdzę, bo raczej zawsze starałem się trzymać stałe.k Przyszedłem tu po weryfikację obecnych poglądów na temat zakupu - pierwszy pomysł to 35-70 2,8 - zweryfikowany, obiektyw przyszedł, pomimo zapewnień sprzedawcy, ze skazami na optyce, podziękowałem, odesłałem. Może i byśmy się nawet polubili, ale chyba szukam czegoś nieco solidniejszego i niepodatnego na uszkodzenia. Na późniejsze zoomy o światłosile 2,8 wyprodukowane przez Nikona musiałbym wydać sporo, więc pomyślałem raczej o czymś takim jak Tokina 28-80 2,8. Nie jestem fanem żyletkowych zdjęć, ani perfekcyjnej jakości optycznej, obiektyw może mieć jakąś specyfikę, a na pewno nie musi być tak "laboratoryjny" jak Sigmy ART, ani ostry, ani nic podobnego. Szukam raczej czegoś co najmniej użytecznego. Może się mylę, ale 2,8 jest raczej najciemniejszym obiektywem na jaki mogę sobie pozwolić, żeby zachować uniwersalność (robiłem już na koncertach, meczach, uroczystościach i nie zawsze było super ze światłem, na fotografii nie zarabiam też jakoś wybitnie często, raczej okazjonalnie). Obiektyw nie musi mieć stabilizacji.

Korzystam z Nikona D610.

Czy to jest dobry kierunek? Na zoomach się za bardzo nie znam, jeżeli ta Tokina to jakieś totalne bagno, to proszę o odwiedzenie od tego pomysłu.

Pozdrawiam,
Wincenty

Ligo
30-06-2022, 21:55
Od lat standardem do reporterki jest 24-70/2.8 i to się nie zmienia.
Ogniskowa 28 mm na szerszym to będzie jednak często za wąsko.
Tak więc jak wyżej plus drugi obiektyw 70/80-200/2.8 i masz całą podstawę.
Najlepiej firmowe. Tokina nie jest zła, używałem kiedyś 80-200/2.8 i obrazek był porównywalny do ówczesnego Nikkora, ale za pół ceny.

wede
30-06-2022, 22:03
Może nie do końca jasno się wyraziłem, 80-200 Nikkora już mam, teraz szukam tej drugiej połowy zakresu, czyli np. Tokiny 28-80 itd.

Ligo
30-06-2022, 22:04
To tak, jak wyżej.
W pierwszym zdaniu.

wede
30-06-2022, 22:06
Czyli zostaje tylko Nikkor w tym zakresie? To chyba wyjdzie "ciut" drogo... Jestem w stanie raczej ten węższy kąt zaakceptować, skoro dotąd sobie radziłem ze stałoogniskowym 28.

OjTam
30-06-2022, 22:10
Ta Tokina ma AF na wiertarkę. Z D610 za szybkie to nie będzie.
Najsensowniejszy chyba Tamron 24-70/2.8 VC USD G1 ~2k używka.
Możesz też Tamrona 28-75/2.8 poszukać, ale też ma różne opinie. ¯\_(ツ)_/¯

lukasz_kk
30-06-2022, 22:13
Nie napisałeś jaki masz budżet, w sumie mógłbym się tego domyślić, gdybym się orientował ile wspomniana Tokina jest warta, ale się nie orientuję ;)

Zmierzam w każdym razie do tego, że za około 3000 zł z hakiem da się już znaleźć Nikkora 24-70 2.8, trzeba tylko trochę poczytać o jego najczęstszych usterkach (jest o tym wątek na tym forum), żeby uważać na pewne mankamenty, które się temu modelowi przytrafiają (niby pancerne szkło reporterskie, ale mimo wszystko jednak trochę delikatne). Może warto troszkę dozbierać i mieć bardzo dobry obiektyw systemowy.

wede
30-06-2022, 22:16
Ten 28-75 to chyba taki rozsuwający się przy zmianie ogniskowej plastik-fantastik, jak dobrze kojarzę. Tego drugiego Tamrona też brałem pod rozwagę, ale jakaś posucha sensownych ofert sprzedaży. Albo tyle co za Nikkory, albo rysy na przedniej soczewce i to niemałe.
Jeżeli wytrzymuję z 80-200 w pierwszej wersji, które łapie dość powoli na śrubokrętowym AF, to chyba nic "gorszego" (gorszego w cudzysłowie, bo wcale nie jest tak źle) mnie już nie spotka...
A jakie body lepiej sobie radzą z takim autofokusem d300/d500/d3/d4 itd.?

EDIT: Budżet 2k maks., raczej zawsze wolałem uczyć się na tym co kupowałem za mniejsze pieniądze i później wymieniałem to na lepszy sprzęt. To nie ma być raczej docelowy obiektyw tylko coś na przeczekanie, dozbieranie.

LeonardZelig
30-06-2022, 23:55
Z takim budżetem, to może Nikkor 24-120/4? Może być na przeczekanie, może być na zawsze. Sam stosuję go w reportażu i daje radę.

fafniak
01-07-2022, 08:22
EDIT: Budżet 2k maks., raczej zawsze wolałem uczyć się na tym co kupowałem za mniejsze pieniądze i później wymieniałem to na lepszy sprzęt. To nie ma być raczej docelowy obiektyw tylko coś na przeczekanie, dozbieranie.

Ta tokina o której wspominałeś jest pancernie zbudowana. Ale optycznie i "sprawnościowo" AF dość słaby. To chyba wolałbym tamrona kupić choć jest plastik fantastic

cybulski
01-07-2022, 09:09
Jeśli pracujesz na stąłkach 28,50 (to są stąłki D ?) a zoom będzie sporadycznie to może podpasuje Ci mały zoom 28-105D (https://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=nikkor+af+28+105+D&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=af+28+105&_ssc=1), szukać go trzeba na ebayu, tam są dobre ceny i stan, np z Japonii.
Użuwałem go z d610, był to mój podstawowy zoom, w bonusie jest makro 2:1. Budowa solidna, metal.
Bo 24-120/4 za ciężki i duży dla mnie a też wolę stałki niż zoomy dlatego chciałem czegoś względnie małego do torby.
Mam znajomego, który do dziś go używa z body d810 na wyjazdach jako spacerniak.

wede
01-07-2022, 11:44
Ta Tokina ma AF na wiertarkę. Z D610 za szybkie to nie będzie.
Najsensowniejszy chyba Tamron 24-70/2.8 VC USD G1 ~2k używka.
Możesz też Tamrona 28-75/2.8 poszukać, ale też ma różne opinie. ¯\_(ツ)_/¯

A gdybyś wybierał pomiędzy Tamronem 24-70, a Nikonem 28-70, to co jest lepsze? Tamron, bo zakres ogniskowych, czy Nikon, bo systemowy?
Jest jeszcze niby Sigma, ale ona jest, zdaje się, słynna z racji problemów z AF.

OjTam
01-07-2022, 11:46
Raczej Tamrona. Ogniskowe no i stabilizacja jest.

wede
05-07-2022, 22:42
Skoro tyle osób pomogło przy wyborze, to niegrzecznie byłoby nie napisać na co ostatecznie padło :)
Kupiłem, zgodnie z poradą, Tamrona 24-70, na jego korzyść przeważyła masa i wielkość.