PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z6_2 +FTZ + szkła. Pytanie



czarq
10-06-2022, 22:03
Cześć, witam.
Przymierzam się do zakupu body Nikona Z6_2. Posiadam po lustrzance 2 obiektywy. Jeden, to Nikon 50/1.8G i drugi Tamron 35/1.4. Korzystacie może z podobnego zestawu? Interesuje mnie szczególnie współpraca i jakość/kultura pracy body+Tamron 35/1.4. Pozdrawiam

TOP67
11-06-2022, 10:12
Zastanów się, czy potrzebujesz tego 1.4 w ogniskowej 35. Używanie FTZ jest upierdliwe, zwłaszcza pierwszej wersji. Przy dwóch szkłach, które mają natywne zamienniki, odpuścił bym sobie.
Sprzedając Tamrona, możesz kupić Nikkora 35/1.8S. Za cenę 50/1.8G + FTZ można już poszukać 50/1.8S.

JK
11-06-2022, 11:23
Jedyna rozsądna rada. Można jeszcze pomyśleć o starym Z6 - będzie jeszcze taniej. W przypadku tych obiektywów różnicy w jakości zdjęć pomiędzy Z6, a Z6II pewnie nie da się zauważyć.

PoPan
11-06-2022, 11:34
Jak jest kasa na Z6II to wolałbym Z7 albo zaoszczędzić i kupić Z6, wtedy dylemat czy stare obiektywy czy lepsze znika i brać natywne Nikon Z.

rockcat
13-06-2022, 09:13
Miałem 85mm 1.8 tamrona i 24-70 2.8 tamrona. Oba działały świetnie i miały super stabilizację, której w Z6 nie ma i to czuć. Trochę szkoda. Lista kompatybilności szkieł jest tutaj:
https://www.tamron.eu/pl/serwis/compatibility-nikon-z-and-canon-eos-r/

Z drugiej strony używanie adaptera, wygląd tego zestawu i jego ogólne odczucia w używaniu (zwłaszcza z cięższym 24-70) przekonały mnie do przejścia na szkła natywne. Minęły 2 lata, a szkieł alternatywnych producentów prawie nie ma. Viltrox ma kilka fajnych z AF, laowa jakiś UWA, artisany rybie oko na pełną klatkę i to tyle. Przemyśl sobie czy chcesz siedzieć w systemie nikona. Ja już kupiłem kilka obiektywów, w tym genialnego 35mm 1.8s, to mi się nie opłaca zmieniać. Jestem zadowolony, choć ciągle patrzę z zazdrością na system sony... To w sumie najbardziej racjonalny czas na zmianę systemu jeśli i tak będziesz wymieniać obiektywy. Jeśli interesują cię konstrukcje 1.4 albo 1.2, to na system Z takich nie znajdziesz. Za to na system E jest genialna sigma 35mm 1.2dn i 35mm 1.4dn. Ta 1.4 tak samo jak 1.8s nikona nie ma stabilizacji, a ma ciekawszą konstrukcję i jest w tej samej cenie co szkło nikona. Także ten...

Jacek_Z
13-06-2022, 09:34
Mnie nieco dziwi lista kompatybilnosci szkieł, bo mam Tamrona 24-70 w wersji I, który nie jest kompatybilny (nie ma go na liscie) ale on chyba o tym nie wie :mrgreen: bo normalnie działa, ma AF.
Może nie działa jakaś określona funkcja, nie wiem, nie wyłapałem tego.

. tak samo jak 1.8s nikona nie ma stabilizacji, ... Także ten...
Nikon Z6 ma stablizację matrycy, także ten ...

PoPan
13-06-2022, 09:41
Każdy Nikon Z w pełnej klatce póki co ma stabilizacje matrycy i z doświadczenia spisuje się ona zdecydowanie lepiej niż stabilizacja optyki w obiektywie, pewnie są wyjątki bo przecież nie miałem wszystkich obiektywów.
Nikkory Z 50mm i 85mm f/1.8 są genialne, ostrość w pełnym kadrze, szybkość, ciche, no i waga bez FTZ, to wszystko przekłada się na komfort i zadowolenie.

rockcat
13-06-2022, 13:07
Mnie nieco dziwi lista kompatybilnosci szkieł, bo mam Tamrona 24-70 w wersji I, który nie jest kompatybilny (nie ma go na liscie) ale on chyba o tym nie wie :mrgreen: bo normalnie działa, ma AF.
Może nie działa jakaś określona funkcja, nie wiem, nie wyłapałem tego.

Nikon Z6 ma stablizację matrycy, także ten ...

Ta stabilizacja działa tak sobie. Tamronem z VR można było strzelać zdjęcia z ręki późnym wieczorem na pełnej dziurze przy 2s, także ten... Fajnie że jest, fajnie że działa, i jest to duża pomoc. Po prostu przytykam, że do mechanizmu VR w tamronie się nie umywa. Przy cenie szkieł nikona jest to wada. Do jakości obrazka z obiektywów nikona nie mogę się przyczepić. Są świetnie, używam ich i jestem zadowolony. Kolega szukał szkieł o konstrukcji 1.4 i być może będą go interesować też takie o konstrukcji 1.2 a tutaj raz że wybór jest znikomy, a dwa że trzeba mieć worek siana. Sony wygrywa na tym polu.

Btw. będę testował w przyszłym miesiącu tamrona 70-300 4.5-6.3 FE bez stabilizacji z tą nową przejściówką na Z od megadap to dam znać :-P

Jacek_Z
13-06-2022, 16:40
Nadal się nie zgadzam. Stabilizacja Nikkorow S i szkieł bez stabilizacji (np Sigma ART 85) jest lepsza niż Tamronowskie VC. W te stabilizacje 2 s uwierzę jak zobaczę. Dodam, że stabilizowanie dłuższych szkieł jest bardziej wymagająca niż szerokich kątów. Może z 24 mm coś ci się udało, wyjątkowo.

JK
13-06-2022, 17:41
Ta stabilizacja dla 2 sekund to raczej nie z ręki, tylko z pomocą jakiegoś pnia, murka, albo innej ściany. Jakoś nie wyobrażam sobie utrzymania w dłoniach aparatu i w konsekwencji nieporuszonego kadru przez 2 sekundy, na dodatek bez podglądu kadru w wizjerze. Jeśli się jakaś fotka udała, to bardziej wynik szczęścia, niż przemyślanego działania i VR. No chyba, że się postawi korpus aparatu na jakimś murku, albo oprze o jakąś ścianę, czy o coś podobnego i mocno dociśnie, ale wtedy trudno mówić o VR. Raczej o pseudo statywie. No i 2 sekundy, w takich warunkach to żaden rekord - 10 sekund też tak można, nawet jak się VR wyłączy. :wink:

rockcat
13-06-2022, 17:57
Miałem tylko te dwa tamrony co podałem. 85mm 1.8 o którego stabilizacji pisałem i 24-70. Nic mi się nie pomyliło. 85 zacząłem używać dawno temu jeszcze na d3300. Tam nie można było sobie tak bezkarnie podbijać iso na 2000 jak w Z6. Co do obiektywów to tak jak napisałem wyżej, sprzedałem i zamieniłem na szkła natywne pod Z, więc nie jestem w stanie tego pokazać. Do lustrzankowych obiektywów i tak nie chcę wracać. Dlatego też sprzedałem FTZ jakiś czas temu. Tak jakby ktoś się zastanawiał, to FTZ działa świetnie. Jest po prostu brzydki, a wachlowanie pomiędzy szkłami na F i tymi Z trochę uciążliwe. Jeśli ma się dwa czy trzy obiektywy na F, to lepiej to po prostu powoli wymieniać.