PDA

Zobacz pełną wersję : Windows a Linux



tomajk
09-07-2007, 22:32
Mam mały problemik, mianowicie dostałem płytę, lecz niestety zapisaną pod Linuxem ale niestety nie posiadam takiego systemu, a muszę odczytać te dane, i dlatego mam pytanie, czy istnieje sposób na odczytanie takiej płyty w Windowsie, ewentualnie jaki program do tego służy, instalacja nowego systemu nie wchodzi w grę, mam za dużo cennych rzeczy na dysku i wszystko działa świetnie i nie chcę tego zepsuć.

The Structorr
09-07-2007, 22:38
Nie ma znaczenia czy płytka była zapisana w win czy w Linuksie. Powinno dać się ją odczytać, co najwyżej mogą wystąpić jakieś hopki z nazwami plików. Obawiam się, że płytka jest uszkodzona.

*edit*
Albo Twój napęd nie toleruje tego modelu płytki, zdarza się rzadko ale kto wie.

Hedonista00
09-07-2007, 22:46
A jakie to dane? Tzn. tekst,arkusze kalkulacyjne? Możesz nie instalować linukas jeżeli masz dwa napędy, to są wersje pingwina, które dzialają z płyty. W jeden napęd wkladasz pingwina a w drugi płytę z danymi i po kłopocie, przy małej ilości ramu może wolniej działać ale otwrzysz.

bmiller
09-07-2007, 23:02
Możesz nie instalować linukas jeżeli masz dwa napędy, to są wersje pingwina, które dzialają z płyty. W jeden napęd wkladasz pingwina a w drugi płytę z danymi
Przy jednym napędzie też jest to możliwe, trzeba mieć tylko co najmniej 128MB RAM :-) M.in. http://www.damnsmalllinux.org/ chwali się, że po załadowaniu systemu można wyciągnąć płytę systemową i korzystać z napędu do woli :-)

Pozdrawiam
Bartek

tomajk
09-07-2007, 23:14
Robię projekt i są to mapy geodezyjne do celów projektowych zapisane w CAD i JPEG.
Możliwe że płytka uszkodzona, bo wyświetliło że niewłaściwy system plików.
Dałem koledze do próby odczytania, jutro się okaże.
RAM to mam 2GB i napędy również 2 DVD więc spróbuję z tą płytową wersją Pingwina, tyle że sprawa dość nagląca a w moim mieście to CIĘŻKA SPRAWA ściągnięcie z netu nie wchodzi w grę.
Na cholerę mi było bawić się w mapy elektroniczne i projekty, najlepsze były rysunki na desce i kalce.
Dzięki za pomoc.

chicken
09-07-2007, 23:16
Jak tego windows nie czyta to tu linux nie pomorze....:? Co się dzieje po włożeniu do napędu?? Kręci nią w ogóle męczy coś czy daje spokój sobie i cisza…

Hedonista00
10-07-2007, 00:52
Nie wiem jak plik CAD ale JPEG powinien czytać bez względu na rodzaj systemu, może być uszkodzona płyta albo jest spakowane by upchać na płycie a Ty nie posiadasz programu do pakowania:???: Napędy DVD są bardziej wymagające od CD wystarczy mała ryska na płycie i może nie czytać. Powodzenia

tomajk
10-07-2007, 20:47
Już się udało, na szczęście kolega miał pingwina i odczytał płytę, i oczywiście jeszcze jakieś inne programy i poradził sobie z tym, więc dostałem na nowo zgraną płytę i już mogę pracować.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Ps. właśnie było to spakowane.