PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon - Capture NX



gadas
09-07-2007, 18:57
Nikon- Caputure NX + Nikon- Color Efex Pro 2,0 COMPLETE - 75 filtrów
Czy ktoś posiada i ma jakieś uwagi do tych programów ? Czy warto je posiadać ?

Borowa
09-07-2007, 20:20
Niki polecam i to bardzo
A do NX wlasnie próbuję się poraz drugi przekonać - pierwszy raz trwał jak zawsze krótko..... znaczy nie spodobał mi się interfejs i nie tylko więc odinstalowałem....

markB
09-07-2007, 20:23
NX ma tutaj na forum sporo osób. Ja akurat sobie ten program chwalę, bo z tego co posiadałem do NEFów najlepiej je wywołuje.

sinner
09-07-2007, 21:03
ja zostałem przy Nikon Capture 4 i NX nie przypadł mi do gustu tragiczny interfejs (przynajmniej dla mnie) z okienkami które trzeba za każdym uruchomieniem od nowa ustawiać, chyba że coś poprawili w tym względzie
dlatego najpierw proponuję pobawić się 4 - ką a potem porównać do NXa

251kris
10-07-2007, 09:29
Tak, przejrzystość i prostota obsługi NC 4.4 jest nie do pobicia. Dowolne komponowanie palet z narzędziami, funkcja "markers" itd. Przejscie z NC 4.4 na NX jest na tyle bolesne, że czasem nie do przeskoczenia.

gadas
10-07-2007, 10:04
Jako że nie miałem wczesniejszej wersji (od razu wchodze na NX firma kupiła takie oprogramowanko) muszę tylko wiedzieć czy jest ok .
Mam PS i czy to op. nie gryzie sie z NX .

Valwit
10-07-2007, 10:27
Nikon- Caputure NX + Nikon- Color Efex Pro 2,0 COMPLETE

filtry Nik Color Efex Pro nie sa kompatybilne z NX, mozna je uzywac z Capture 4

co do NX: interfels wymaga przyzwyczajenia, ale warto. technika colorpoints jest genialna.

gadas
10-07-2007, 15:48
filtry Nik Color Efex Pro nie sa kompatybilne z NX, mozna je uzywac z Capture 4

co do NX: interfels wymaga przyzwyczajenia, ale warto. technika colorpoints jest genialna.

Fotopolis (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3947)
To ja już sie poddaję ci twierdzą że jest to nowy Capture następca 4 ale nic nie mowią o tym że są to
programy nie kompatybilne z Nik Color Efex Pro .
Piszę do Nikona w sprawie filtrów czy są na rynku wersje ze sobą kompatybilne .
( może sa a nie informują jeszcze o tym )

Valwit
10-07-2007, 15:51
to jest nastepca, ale filtry sa nikompatybilne bo i sam soft sie sporo zmienil. support nikona od wrzesnia pociesza ze ma byc nowa wersja filtrow dzialajaca z nx, tylko terminu nie podaja.

btw: na stronie nikona masz 30 dniowa wersje probna nxa

gadas
10-07-2007, 16:07
to jest nastepca, ale filtry sa nikompatybilne bo i sam soft sie sporo zmienil. support nikona od wrzesnia pociesza ze ma byc nowa wersja filtrow dzialajaca z nx, tylko terminu nie podaja.

btw: na stronie nikona masz 30 dniowa wersje probna nxa

Troszkę dupnie (juz kupione) bo oprogramowanie jak w/w ma do mnie dojechac 16-07-2007 i nic mi nie mowiono ze nie bedzie kompatybilne
Czekam na odpowiedz z nikosia PL


Edit : http://nikon.pl/product/pl_PL/products/narrow/781/overview.html a tu :
Program Nikon Capture NX jest zgodny z bogatym asortymentem dodatkowych modułów filtrów nik

markB
10-07-2007, 17:15
Miałem zarówno Capture 4.X (kilka uaktualnień), a teraz NX, i nie sprawiło mi problemów przejście na nowy program. Do tego Capture 4.4 nie będzie uaktualniane i nie bedzie obsługiwało nowych puszek Nikona. A z filtrami powinno działać, przynajmniej ich wersja kompatybilna z NX miała być wypuszczona w maju lub czerwcu tego roku.

Valwit
10-07-2007, 18:13
Edit : http://nikon.pl/product/pl_PL/products/narrow/781/overview.html a tu :
Program Nikon Capture NX jest zgodny z bogatym asortymentem dodatkowych modułów filtrów nik

no to maja nizlego byka na stronce :) ciekawe jak z tego wybrna :)

gadas
10-07-2007, 19:26
Powiem/dodam ze mam wydrukowaną juz tą stronkę więc nic nie pomoże jej zmiana.
No ja nie wiem bogata firma przecież Nikoś Polska :)

gadas
12-07-2007, 11:23
Info z dnia dzisiejszego Nikoś przyznał sie do byka na www i twirdzi iż umożliwi mi zwrot oprogramowania
NX lub Color Efex Pro 2,0 COMPLETE - 75 filtrów .
Troche durna koncepcja brac NX bez Niki ale chyba tak będę musial zrobić i grzecznie poczekać upg. filtrów .
(dodam iż ze zwrotem NX nie ma problemu tylko Niki był zamawiany na zamowienie i to na niego czekałem około 2 tygodnie)

Valwit
12-07-2007, 11:49
tak szczerze mowiac to imo te filtry tak naprawde sa zbedne :) CNX broni sie sam. ale fajnie ze nie robia problemu.

ravajas
26-07-2007, 21:42
czy nikon capture nx będzie szybko działał na kompie z 2,0 Gb RAMem? napiszcie prosze na jakich kompach pracujecie i jak to się ma do szybkości NCNX
dzieki, pozdrawiam

251kris
28-07-2007, 11:07
Psioczyłem, psioczyłem, ale zrobiłem jeszcze trzecie podejście do NXa i pokochałem drania.:-D
Te upointy i inne takie ficzery sprawiają, że Psuja używam tylko do korety "walących się domów"
W NX mamy do czynienia prawie z pracą na warstwach z opcjami ich mieszania- miód !
Nie mniej jednak, jak pisałem wcześniej, AL ładniej radzi sobie czasem z przepałami na skórze.:-?
Na Celernie 3GHz i 1GHz ramu, NX jest trochę szybszy od NC4.4.

stig
28-07-2007, 11:30
Tak sie zastanawiam... Co takiego jest w NC NX (oprocz U-pointow), czego nie ma Photoshop i Camera RAW?
Czy U-pointy (ktore tak naprawde nie sa zadna rewelacja i to samo mozna zrobic w PSie -- tyle, ze w nieco inny sposob), rekompensuja Wam czasami kilkunastosekundowa konwersje (na szybkiej maszynie) RAWa do TIFFa? U-pointy zastepuja Wam tez swietne zarzadzanie, przegladanie, porownywanie, sortowanie i opisywanie zdjec jakie np. jest w Bridge'u?
Szczerze -- nie moge zrozumiec zachwytu tym softem. Probowalem podchodzic do niego kilka razy, ale zawsze mnie zniechecal ten durny interface, zolwia predkosc i kompletna niewygoda pracy. Wiekszosc uzytkownikow NC ma rowniez PS'a. PS wraz z Bridgem i CameraRAW tworzy kompletne srodowisko pracy dla fotografa, a wszelkie operacje na NEFach, to wrecz dziecinna igraszka. Wytlumaczcie mi -- po co sie tak katujecie tym Nikon Capture...? Nie, zebym na sile probowal kogos przekrecac, ale chcialbym po prostu poznac te "magie" NC. :)

szymony
28-07-2007, 12:07
stig - może cena ;-) Zdaje sobie sprawę, że to inne kategorie. Są również tacy, co twierdzą że soft Nikona, najlepiej konwenteruje rawy. Niby logiczne, ale czy tak jest w istocie?
Na NX Nikon znów oskubał swych userów z paru $. Niby kosztuje +/- tyle co Capture, tyle tylko że ten ostatni, jeszcze umożliwiał sterowanie puszką. NX już tego nie abla, i trza się szarpnąć NCP.

stig
28-07-2007, 12:30
Są również tacy, co twierdzą że soft Nikona, najlepiej konwenteruje rawy. Niby logiczne, ale czy tak jest w istocie?To prawda -- NC najlepiej konwertuje NEFy, niemniej roznica miedzy obrazkami z NC a z CR jest tak znikoma, ze trzeba "wywolac" to samo zdjecie i ogladac je jedno po drugim w skali 1:1 (albo i 2:1), zeby to zauwazyc. Roznice w detalach mozna dojrzec jedynie w efektach wyostrzania i odszumiania -- sa tak minimalne, ze w zaden sposob nie rekompensuje nerwow traconych podczas pracy. Podobno jeszcze widac to w niektorych kolorach. ;) Ja jednak jakos nigdy nie narzekalem na kolory z innego softu niz NC. :) To, ze NC zrobi to inaczej niz PS -- nie znaczy, ze lepiej, bo "lepiej" jest tak bardzo wzgledne, jak ilosc ludzi, ktorzy to beda ogladac.
PhotoShop (a raczej jego elementy, ktorych uzywam do zarzadzania/wolania NEFow) irytowal mnie swego czasu powolnoscia pracy. Nie moglem sobie pozwolic, zeby przemiedlic nim 500 NEFow, z ktorych wybrane 100 mialo byc za 3 godziny w sieci. Z racji tylko wydajnosci mojej owczesnej maszyny; Athlon 1 GHz. Ratunkiem wtedy byl dla mnie Capture One -- demon predkosci nawet na tym procesorze. Kiedy zmienilem komputer (3 GHz, 3 GB RAM), postanowilem sprawdzic kolejny raz NC (prawde mowiac na tym komputerze podchodzilem do niego ze 3 razy). I w koncu po wielu pakietach zdjec obrobionych zarowno w C1, jak i NC i PS, zdecydowalem sie na tego ostatniego. Daje bardzo dobra jakosc przy zadowalajacym tempie pracy i bardzo duzych mozliwosciach.

david555
28-07-2007, 14:03
Witaj stig! Spróbuję pokrótce. Prawdopodobnie chodzi o ilość przerabianych fotek i jeśli ktoś ma do obrobienia 100, to NC lub NX zupełnie mu wystarcza i nie musi sięgać po inne 'narządka', ale jeśli tak jak Ty, ktoś wykonuje w jednej sesji 300-500 fotek i musi je szybko obrobić, wówczas wskazana przez Ciebie droga wydaje się słuszniejsza. Pozdrawiam

stig
28-07-2007, 14:34
Witaj stig! Spróbuję pokrótce. Prawdopodobnie chodzi o ilość przerabianych fotek i jeśli ktoś ma do obrobienia 100, to NC lub NX zupełnie mu wystarcza Nawet 100 nie chcialbym bym obrabiac w NC. Kiedy juz bardzo sie zmuszalem do pracy w nim, zeby sie w koncu zaprzyjaznic, nerwy puszczaly mi po okolo 5-10 zdjeciach. Korekta 100 zdjec w CameraRAW, zajmuje;
-- od kilku minut -- przy tych samych warunkach fotografowania, gdy roznice miedzy zdjeciami polegaja tylko na np. kadrze, a wszystkie inne parametry sa wspolne,
-- do moze 30 minut, kiedy np. polowe z nich trzeba nieco bardziej miedlic (temperatura, nasycenie, wyciaganie cieni, wygaszanie przepalow).
Nawet na mojej maszynie -- takie 30 minut NC strawilby na samo tylko otwieranie i pozniejsze zapisywanie do TIFFa tych 100 NEFow. A gdzie czas, na otwarcie tych cholernych paletek? Gdzie czas oczekiwania na odswiezenie niektorych zmian? Ehhh... Strata czasu. I nie mam tu na mysli tego czasu, ktory zostaje miedzy wykonaniem zdjec a ich "oddaniem", ale nawet tego prywatnego, ktory mozna poswiecic na cokolwiek innego.

grzegorzant
28-07-2007, 16:40
Czytam i czytam i ...hmmm, już prawie go (NX) kupiłem, ale nie sposób nie zgodzić się z faktem, że jakkolwiek daje on b. dobre efekty, ale w dłuuuuuuuuugim czasie:( (u mnie sempron 3000 + 1GB pamięci). Że już nie wspomnę o takiej błahostce jak brak możliwości wybrania do obróbki kilku Nef-ów z folderu, gdzie znajduje się ich więcej. W sumie kończy mi się trial i mam problem bo jak pisałem efekty jak dla mnie świetne, ale obsługa (nawet z pomocą Erie-go;)) pod psem.
BTW Ciekawe czy przy 2 GB byłoby szybciej ?

BugsBunny
28-07-2007, 16:47
jest jeszcze taki drobny szczegół jak cena: Capture NX - ok.500zł, PS - ok.2500zł
mnie by to przekonało jak najbardziej, i wielu hobbystów pewnie też

Erie
28-07-2007, 17:05
To prawda -- NC najlepiej konwertuje NEFy, niemniej roznica miedzy obrazkami z NC a z CR jest tak znikoma, ze trzeba "wywolac" to samo zdjecie i ogladac je jedno po drugim w skali 1:1 (albo i 2:1), zeby to zauwazyc. Roznice w detalach mozna dojrzec jedynie w efektach wyostrzania i odszumiania -- sa tak minimalne, ze w zaden sposob nie rekompensuje nerwow traconych podczas pracy. Podobno jeszcze widac to w niektorych kolorach. ;)

Stig, niestety sie z Tobą nie zgodzę. Capture NX wczytuje mi ustawienia z puszki i potem pozostaje mi lekka korekta w tym kierunku, w którym chcę. ACR na start narzuca mi swoje jakieś tam automatyczne ustawienia. Dodatkowo kolory z NXa są bardziej zblizone do tego co w rzeczywistości widziałem wykonując zdjęcie, więc korekta jest mniej wymagająca czasowo, szczególnie jeszcze przy wykorzystaniu naprawdę wspaniałych u-pointów.


Ja jednak jakos nigdy nie narzekalem na kolory z innego softu niz NC. :) To, ze NC zrobi to inaczej niz PS -- nie znaczy, ze lepiej, bo "lepiej" jest tak bardzo wzgledne, jak ilosc ludzi, ktorzy to beda ogladac.
Co kto lubi :), nikomu nie można narzucać swojego rozwiązania i nikt nie będzie raczej namawiał Ciebie do zmiany. Szczególnie biorąc pod uwagę Twoje umiejętności w zakresie obróbki :). Jeżeli wygodniej Ci z narzędziem A to nie wymieniasz go na B, ktore Ci nie odpowiaa prawda? W każdej dziedzinie życia :D.

stig
28-07-2007, 17:11
jest jeszcze taki drobny szczegół jak cena: Capture NX - ok.500zł, PS - ok.2500zł
mnie by to przekonało jak najbardziej, i wielu hobbystów pewnie teżJesli mialbym placic 500 zl za NXa, to wolalbym kupic karte Sandiska z numerkiem do Capture One LE. W koncu jeden i drugi sluzy tylko do ustawienia kolorkow, ekspozycji, kontrastu, wykadrowania i wygenerowania koncowego pliku. Nic wiecej sie w nich nie da zrobic. Photoshop to nie tylko koreks, powiekszalnik i kuwetka (jak dwa wczesniej wspomniane). To rowniez pedzelki, maski i filtry. To dodatkowa chemia, kopiorama, rzutnik, zindeksowane archiwum i system wystawienniczy. To wszystko, czego potrzebuje wspolczesny fotograf.

Erie
28-07-2007, 17:12
Czytam i czytam i ...hmmm, już prawie go (NX) kupiłem, ale nie sposób nie zgodzić się z faktem, że jakkolwiek daje on b. dobre efekty, ale w dłuuuuuuuuugim czasie:( (u mnie sempron 3000 + 1GB pamięci). Że już nie wspomnę o takiej błahostce jak brak możliwości wybrania do obróbki kilku Nef-ów z folderu, gdzie znajduje się ich więcej. W sumie kończy mi się trial i mam problem bo jak pisałem efekty jak dla mnie świetne, ale obsługa (nawet z pomocą Erie-go;)) pod psem.
BTW Ciekawe czy przy 2 GB byłoby szybciej ?

Hehe, mówiłem już - im więcej pamieci tym szybciej ten gad działa - cholerne .net :(, ale rekompensuje sobie szybkość łatwością i wygodą korekt oraz jakością. Oczywiście w PSie czy w dowolnym innym programie można zrobić taką samą korektę, albo i nawet lepiej, ale... wymaga to a) dobrej znajomości narzędzi, b) uciążliwego maskowania, kopiowania na nową warstwę itd. Przy prostych obiektach z dobrym tabletem taki np. Czornyj potrafi w kilkanaście sekund zaznaczyć obiekt. Przy wykorzystaniu U-pointów można korektę, do której w PSie byłby potrzebny nowy obiekt, wykonać w 5 sekund - zysk czasowy spory :), a i wygoda duzo większa - parę kliknięć, przesunąć parę uchwytów i gotowe.

bukowy dziad
28-07-2007, 17:16
Photoshop to nie tylko koreks, powiekszalnik i kuwetka (jak dwa wczesniej wspomniane). To rowniez pedzelki, maski i filtry. To dodatkowa chemia, kopiorama, rzutnik, zindeksowane archiwum i system wystawienniczy. To wszystko, czego potrzebuje wspolczesny fotograf.

a aparat?;)

noo..na dobra sprawe ps aparat czasem moze zastapic, nx nie bardzo:)

stig
28-07-2007, 17:18
Stig, niestety sie z Tobą nie zgodzę. Capture NX wczytuje mi ustawienia z puszki i potem pozostaje mi lekka korekta w tym kierunku, w którym chcę. ACR na start narzuca mi swoje jakieś tam automatyczne ustawienia. Automatyczne? A co za problem raz sobie ustawic i zapisac jako defaultowe? :) Ustawiasz wszystkie kolory i inne rzeczy tak, jak Ci pasuje (nawet lepiej, niz jest w stanie to wygenerowac soft puszki), a pozniej zapisujesz jako default. Od tego momentu wszystko wyglada tak jak chcesz.



Dodatkowo kolory z NXa są bardziej zblizone do tego co w rzeczywistości widziałem wykonując zdjęcie, więc korekta jest mniej wymagająca czasowo, szczególnie jeszcze przy wykorzystaniu naprawdę wspaniałych u-pointów. Troszke sobie przeczysz? Skoro chcesz miec takie kolory, jakie widziales w rzeczywistosci, a dodatkowo -- NX pokazuje Ci je takie, jakie widziales wykonujac zdjecie, to po kiego Ci te u-pointy, ktore sluza do korekcji? :D Poza tym ile takie zdjec sie wykonuje, ktore maja wygladac dokladnie tak jak w rzeczywistosci (pod wzgledem barwnym)? Gdyby tak bylo -- fotografia bylaby jedynie technika dokumentacyjna, bez krzty indywidualnych cech fotografa... A co za tym idzie -- niczym szczegolnym. Na pewno nie fascynacja tak wielu ludzi...

Erie
28-07-2007, 17:30
Automatyczne? A co za problem raz sobie ustawic i zapisac jako defaultowe? :) Ustawiasz wszystkie kolory i inne rzeczy tak, jak Ci pasuje (nawet lepiej, niz jest w stanie to wygenerowac soft puszki), a pozniej zapisujesz jako default. Od tego momentu wszystko wyglada tak jak chcesz.

do czasu, gdy zacznę obrabiać inne zdjęcia, z innymi parametrami i wówxczas... znów kicha, bo mam jakieś defaultowe. Ja chcę aby punktem wyjściowym było to co z puszki wychodzi, a ACR na to nie pozwala - no chyba że się mylę.



Troszke sobie przeczysz? Skoro chcesz miec takie kolory, jakie widziales w rzeczywistosci, a dodatkowo -- NX pokazuje Ci je takie, jakie widziales wykonujac zdjecie, to po kiego Ci te u-pointy, ktore sluza do korekcji? :D Poza tym ile takie zdjec sie wykonuje, ktore maja wygladac dokladnie tak jak w rzeczywistosci (pod wzgledem barwnym)? Gdyby tak bylo -- fotografia bylaby jedynie technika dokumentacyjna, bez krzty indywidualnych cech fotografa... A co za tym idzie -- niczym szczegolnym. Na pewno nie fascynacja tak wielu ludzi...

Nie przeczę, u- pointy służą mi do tego, aby skorygować np. cienie pod oczami, aby poprawić niedoskonałości matrycy i szybko oraz wygodnie skorygować ciemne obszary zdjęcia bez naruszania jasnych itd, itp. Dodatkowo mi jako człowiekowi zajmującemu się tworzeniem algorytmów przetwarzania obrazów algorytm odtwarzania kolorów z mozaiki bayera użyty w ACR po prostu nie odpowiada. A co do ilosci zdjęć które mają wyglądać jak w rzeczywistości - hmm, dużo moich zdjęć to zdjęcia obiektów i one mają wyglądać tak jak w rzeczywistości, więc trochę by się znalazło ;).

BugsBunny
28-07-2007, 17:32
Jesli mialbym placic 500 zl za NXa, to wolalbym kupic karte Sandiska z numerkiem do Capture One LE. W koncu jeden i drugi sluzy tylko do ustawienia kolorkow, ekspozycji, kontrastu, wykadrowania i wygenerowania koncowego pliku. Nic wiecej sie w nich nie da zrobic. Photoshop to nie tylko koreks, powiekszalnik i kuwetka (jak dwa wczesniej wspomniane). To rowniez pedzelki, maski i filtry. To dodatkowa chemia, kopiorama, rzutnik, zindeksowane archiwum i system wystawienniczy. To wszystko, czego potrzebuje wspolczesny fotograf.
kupiłem :mrgreen:
patrząc z Twojego punktu widzenia - a o ile się orientuję, zajmujesz się retuszem/edycją zdjęć - zapewne tak
nie korzystam co prawda z NX a z NC4.4.2, ale możliwości C1 są nawet od niego jednak sporo mniejsze i faktycznie poza konwersją i podstawowymi korektami niewiele można w nim zrobić, główne zalety to szybkość i cena
Photoshop mnie zdecydowanie przerasta, zarówno cenowo jak i możliwościowo, a nie sądzę żebym pod tym względem należał do nielicznych wyjątków, i dla takich jak ja NX jest w sam raz

stig
28-07-2007, 17:41
do czasu, gdy zacznę obrabiać inne zdjęcia, z innymi parametrami i wówxczas... znów kicha, bo mam jakieś defaultowe. Ja chcę aby punktem wyjściowym było to co z puszki wychodzi, a ACR na to nie pozwala - no chyba że się mylę. Nie odczyta ustawien z puszki -- rzecz jasna. To od dawna przeklinany "brak" w kazdym sofcie, ktory nie jest firmowany logo Nikona. Podrobienie ustawien puszki to kilka minut. Zapisujesz jako default. Otwierasz raz jeszcze -- korygujesz i zapisujesz pod nazwa "Default -- less contrast" (to na wypadek gdyby Ci sie zachcialo zmniejszyc kontrast w puszce). Zwiekszasz nasycenie, zapisujesz pod nazwa "default, more saturation". Zrobisz to raz i masz swiety spokoj. Na dobra sprawe jednak -- jak czesto zmieniasz ustawienia w puszce? Robiac NEFy, ciagle gmeranie w tych ustawieniach kompletnie jest pozbawione sensu.
A co do "innych zdjec". W ACR mozesz sobie zapisac banki ustawien. Mozna zapisac jakikolwiek jako default i wszystkie inne pod konkretnymi nazwami. Np. "studio -- sesja z kredkami", "koszykowka hala Anwilu" czy "ekstremalnie popier...ony eksperyment". Jeden klik i ladujesz caly set do swojego zdjecia. Drugi klik i masz te ustawienia przyczepione do tryliona zdjec z calej sesji. :)




Dodatkowo mi jako człowiekowi zajmującemu się tworzeniem algorytmów przetwarzania obrazów algorytm odtwarzania kolorów z mozaiki bayera użyty w ACR po prostu nie odpowiada. Erie, prosze Cie -- pokaz mi to na jakims obrazku... Przy calej mojej ignorancji dla rozumienia wszelkiej masci algorytmow, moze takie sensowne porownanie zmieni takze moje poglady estetyczne... :)

Erie
28-07-2007, 17:51
Nie odczyta ustawien z puszki -- rzecz jasna. To od dawna przeklinany "brak" w kazdym sofcie, ktory nie jest firmowany logo Nikona. Podrobienie ustawien puszki to kilka minut. Zapisujesz jako default. Otwierasz raz jeszcze -- korygujesz i zapisujesz pod nazwa "Default -- less contrast" (to na wypadek gdyby Ci sie zachcialo zmniejszyc kontrast w puszce). Zwiekszasz nasycenie, zapisujesz pod nazwa "default, more saturation". Zrobisz to raz i masz swiety spokoj. Na dobra sprawe jednak -- jak czesto zmieniasz ustawienia w puszce? Robiac NEFy, ciagle gmeranie w tych ustawieniach kompletnie jest pozbawione sensu.
Na dobrą sprawę wszystko się na tym świecie da zrobić (nie licząc trzaskania obrotowymi drzwiami i otwierania parasolki w pewnym miejscu, o któym nie wypada wspominać publicznie ;)), tylko po co, skoro mam to gotowe od razu w okreslonym narzędziu?


A co do "innych zdjec". W ACR mozesz sobie zapisac banki ustawien. Mozna zapisac jakikolwiek jako default i wszystkie inne pod konkretnymi nazwami. Np. "studio -- sesja z kredkami", "koszykowka hala Anwilu" czy "ekstremalnie popier...ony eksperyment". Jeden klik i ladujesz caly set do swojego zdjecia. Drugi klik i masz te ustawienia przyczepione do tryliona zdjec z calej sesji. :)
A w NXie się nie da? Mogę zapisać wszystkie parametry, łącznie nawet z położeniem i wartościami poszczególnych u-pointów, które potem przy obróbce zdjęcia numer 2, 3.. 10 mogę dowolnie przesunąć, skorygować itd, ze wszystkimi instrukcjami co ma być ze zdjęciem zrobione. Wygodniejsze nawet niż akcje w PSie.


Erie, prosze Cie -- pokaz mi to na jakims obrazku... Przy calej mojej ignorancji dla rozumienia wszelkiej masci algorytmow, moze takie sensowne porownanie zmieni takze moje poglady estetyczne... :)
W wolnym czasie przygotuję Ci przykład. Wątpię jednak, aby Cię to przekonało, bo będzie to raczej coś w stylu opinii "szumy Nikona bardziej mi się podobają niż szumy Canona" (lub odwrotnie). Mi osobiście najbardziej odpowiadał algorytm użyty w RAWTherapee, ale inne elemety tego programu mi nie pasują i dlatego korzystam z tego programu tylko tam gdzie nie mam NXa, np. w byłej pracy, bo nie chcieli inwestować w żaden program do konwersji RAWów, a Threapee jest darmowy.

stig
28-07-2007, 18:42
Na dobrą sprawę wszystko się na tym świecie da zrobić tylko po co, skoro mam to gotowe od razu w okreslonym narzędziu? Przesuniecie kilku suwakow w celu ustawienia defaultowych preferencji odpowiadajacych obrazowi z puszki, to mniej czasu niz potrzebuje NC na zapisanie kilkunastu obrobionych NEFow do zjadliwszego formatu. :) Chcialem Ci tylko pokazac, ze fakt iz NC czyta ustawienia puszki nie jest zadnym argumentem w tej dyskusji.
Sensem w wyborze miedzy NC a PS jest (jak kolega wyzej wspomnial) cena i niechec do dalszej pracy nad zdjeciem. To chyba wszystko.



A w NXie się nie da? Mogę zapisać wszystkie parametry, łącznie nawet z położeniem i wartościami poszczególnych u-pointów, które potem przy obróbce zdjęcia numer 2, 3.. 10 mogę dowolnie przesunąć, skorygować itd, ze wszystkimi instrukcjami co ma być ze zdjęciem zrobione. Taaaa... Tylko kazde z tych zdjec musisz pozniej otworzyc, co trwa koszmarnie dlugo, a do ACRa mozesz zaladowac dziesiatki czy setki zdjec od razu i korekte wprowadzac na wszystkich lub wybranych zdjeciach jednoczesnie. Nie trzeba czekac, nie trzeba nic otwierac i zapisywac. Dajesz "synchronize", a pozniej "done" i po krzyku. Wszystko trwa ulamki sekund, a nie jak w NC cale dlugie minuty. Oczywiscie, ze w NC mozesz zapuscic batcha z przygotowanymi parametrami, ale nie bedziesz pewny, czy np. w zdjeciu 10, 14, 37 i 69 Twoj wspanialy U-point nie trafil w zupelnie inne miejsce. :) I tak musisz otworzyc w tym zolwiu kazde zdjecie z osobna, zeby wszystko sprawdzic. :) Trwa to wieki i zniecheca do pracy.

jakubs
29-07-2007, 19:04
Wg mnie PS jest profesjonalnym narzędziem rozwijanym chyba od 20 lat, jeśli nie dłużej i z pewnością jest programem o wysokim stopniu skomplikowania przy jednoczesnych potężnych możliwościach.
NC NX to nowość i posiada wady z tym związane, ale różnica w cenie jest duża, różnica w prostocie obsługi jest spora. Dla mnie interfejs NX jest jasny i czytelny, a szybkość realizacji poleceń (nie licząc otwierania, zamykania i konwersji) bardzo dobra. Rozwiązanie z u-pointami jest genialne w swej prostocie, podobnie jak możliwość wyłączenia dowolnej zmiany w dowolnym momencie.

ravajas
29-07-2007, 23:22
jest jeszcze taki drobny szczegół jak cena: Capture NX - ok.500zł, PS - ok.2500zł
mnie by to przekonało jak najbardziej, i wielu hobbystów pewnie też

a jak kombinuję tak: mam PS 6.0 EN i upgrade do CS2 PL kosztuje 900 zł. Potem podłączę Camera Raw i będzie chyba po bólu. Bo i tak muszę coś kupić i tak. Mam Celerona D (niestety) 3 GHz i RAM 1,0 Gb, ale na dniach dołożę jeszcze 1,0 Gb. mam nadzieję, że to wszystko mi będzie działać bez zarzutu. Na Camera Raw pracowałem i jest dobra.

wlopis
30-07-2007, 08:18
Witam, od miesiąca używam program Capture NX, jestem z niego zadowolony. Jest to program w mojej ocenie przejrzysty, łatwy w obsłudze, szczególnie doceniam U Point-y które pozwoliły mi na obróbkę wielu NEFów z którymi miałem bardzo poważne problemy stosując SILKYPIXa. Cena też nie jest zaporowa choć mogła być niższa. Przy obróbce amatorskiej ilości zdjęć na sprawność tego programu nie narzekam. W swoim domowym komputerze postawiłem na legalność całego oprogramowania więc Photoshop CS2 (CS3 ) jest dla mnie poza zasięgiem. Posiadam Photoshopa Elements 2.0 był dołączony do skanera Dual IV.
Pozdrawiam

jakubs
30-07-2007, 09:11
Nie wiem, czy wchodziłeś ostatnio na stronę pomocy społeczno-technicznej Nikona. Pojawił się tam zbiór dokumentów związanych z kilkunastoma trickami... Przy niektórych szczęka mi opadła (zwłaszcza po zastosowaniu) :), ale większości jeszcze nie czytałem, bo ściągnąłem to dopiero wczoraj wieczorem.

Erie
30-07-2007, 09:15
Nie wiem, czy wchodziłeś ostatnio na stronę pomocy społeczno-technicznej Nikona. Pojawił się tam zbiór dokumentów związanych z kilkunastoma trickami... Przy niektórych szczęka mi opadła (zwłaszcza po zastosowaniu) :), ale większości jeszcze nie czytałem, bo ściągnąłem to dopiero wczoraj wieczorem.

jakis link dla leniwego człowieczka?

jakubs
30-07-2007, 12:34
jakis link dla leniwego człowieczka?

Erie Ty się chyba zgrywasz, ale ja w swojej prostocie wkleję Ci go : http://nikoneurope-pl.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_pl.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=21261&p_created=1175078828&p_sid=nOG2_THi&p_accessibility=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfc m93X2NudD01MTImcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPSZwX3B2PSZwX2N 2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX25sJnBfc GFnZT0x&p_li=&p_topview=1

:)

ps
Przy okazji odkryłem Kingsajz dl każdego !!! (www.capturenx.com)

Erie
30-07-2007, 12:38
Erie Ty się chyba zgrywasz, ale ja w swojej prostocie wkleję Ci go : http://nikoneurope-pl.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_pl.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=21261&p_created=1175078828&p_sid=nOG2_THi&p_accessibility=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfc m93X2NudD01MTImcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPSZwX3B2PSZwX2N 2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX25sJnBfc GFnZT0x&p_li=&p_topview=1

:)

nie zgrywałem się - po prostu byłem trochę zaspany i nie wpadłem na to, że chodzi Ci o te dokumenty :), myślałem że coś nowego się pokazało

wlopis
30-07-2007, 12:47
jakis link dla leniwego człowieczka?

http://nikoneurope-pl.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_pl.cfg/php/enduser/popup_adp.php?p_sid=7N9t2UHi&p_lva=&p_li=&p_faqid=18957&p_created=1154705445&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfc m93X2NudD01MTImcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPSZwX3B2PSZwX2N 2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX25sJnBfc GFnZT0x

pozdrawiam

Erie
30-07-2007, 12:53
http://nikoneurope-pl.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_pl.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=21261&p_created=1175078828&p_sid=7N9t2UHi&p_accessibility=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfc m93X2NudD01MTImcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPSZwX3B2PSZwX2N 2PSZwX3NlYXJjaF90eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX25sJnBfc GFnZT0x&p_li=&p_topview=1

pozdrawiam

już dostałem wcześniej link :D

lechupe
30-07-2007, 13:59
to wszystko + studia przypadków + pdfy z tutorialami jest przeciez na www.capturenx.com

jakubs
30-07-2007, 14:30
to wszystko + studia przypadków + pdfy z tutorialami jest przeciez na www.capturenx.com

Nie mówię, że nie, bo bynajmniej... ale czy możesz podać bezpośredni link?

Natomiast polecam jeszcze te wyniki: http://support.nikontech.com/cgi-bin/nikonusa.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_sid=eVr7pUHi&p_lva=&p_li=&p_new_search=1&p_accessibility=0&p_srch=1&p_sort_by=&p_gridsort=&p_row_cnt=58&p_prods=42%2C298&p_cats=0&p_pv=2.298&p_cv=&p_search_text=&p_search_type=answers.search_nl&p_nav=head&p_li=&p_page_head=1&p_page=1&p_page_foot=2 a w każdym razie kilka z nich.

lechupe
30-07-2007, 14:37
Nie mówię, że nie, bo bynajmniej... ale czy możesz podać bezpośredni link?

Natomiast polecam jeszcze te wyniki: http://support.nikontech.com/cgi-bin/nikonusa.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_sid=eVr7pUHi&p_lva=&p_li=&p_new_search=1&p_accessibility=0&p_srch=1&p_sort_by=&p_gridsort=&p_row_cnt=58&p_prods=42%2C298&p_cats=0&p_pv=2.298&p_cv=&p_search_text=&p_search_type=answers.search_nl&p_nav=head&p_li=&p_page_head=1&p_page=1&p_page_foot=2 a w każdym razie kilka z nich.


to jest bezposredni link. Nie znam sie na tym, ale klikajac dalej - ten głowny - na pasku adresu - sie nie zmienia.
Klikasz English i masz w gornym menu Case Studies (4 filmiki) i Tutorials (filmiki i pdfy)

koziak
15-08-2007, 21:51
Stig - mam tu dwa cropy z Nefów wywołanych w Nikon NX I ACR (zapisane do JPG w maks. jakości). . Na Nefie z ACR widać zdecydowanie większą kaszę, większe nasycenie i wogóle różni się od NEFA z NXa. Kolory mogę sobie ustawić ale z szumami nie mogę sobie poradzić. Chciałbym bardzo pracować w ACR bo jest zdecydowanie szybszy i wygodniejszy w obsłudze od NXa, ale ta różnica mnie trochę denerwuje.

Crop z NXa.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/DSC_4351_nx_net-1.jpg
źródło (http://fotpix.superhost.pl/foty/DSC_4351_nx_net.jpg)

Crop z ACR.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/DSC_4351_acr_net-1.jpg
źródło (http://fotpix.superhost.pl/foty/DSC_4351_acr_net.jpg)

I jeszcze jedno, dlaczego w PS CS2 w Nikon Bridge nie widzę miniatur NEFów?

PS. Zdjęcia nie są wyostrzone, wrzuciłem surowiznę.

cris14
17-06-2010, 12:37
witam, od niedawna jestem szczesliwym posiadaczem capture nx 2. Chwale sobie ten programik poniewaz moge za pomoca niego w latwy sposob obrobic zedjecie realistycznie. W przeciwienstwie do CR... tam zawsze wszystko mam przekoloryzowane, zbyt wyostrzone itp...

ogolnie git

denerwuje mnie tylko jedna rzecz: jesli ustawilem juz ekspozycje, kontrast, redukcje szumow i przechodze do ustawien (u-pointow, kontrastu, konwersji do bw (genialne w NX2) to potem jesli chce jeszcze skorygowac wczesniejsze, podstawowe ustawienia to te pozniejsze mi sie wylaczaja i widze znow podstawowy obraz...

czy tak musi byc? czy moge to gdzies ustawic? Dodam ze nawet jesli zapisze zdjecie po podstawowych ustawieniach to i tak jest to samo...

dzieki pozdrawiam

stig
17-06-2010, 12:48
czy tak musi byc? czy moge to gdzies ustawic?W preferencjach zaptaszkuj opcje "Keep all steps active in edit list".

ekonet
17-06-2010, 13:02
W preferencjach zaptaszkuj opcje "Keep all steps active in edit list".
O ile masz w miarę mocną maszynę - na słabej CNX będzie umierał przy włączonej tej opcji. ;)