PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z5 + lampa Yongnuo - nie działa błysk w trybie TTL



krystian159_12
27-04-2022, 16:42
Hej, Jestem użytkownikiem Nikona Z5 oraz D750. Ostatnio zakupiłem dwie lampy Yongnuo (YN685 oraz YN968N). Po podpięciu na sanki Nikona Z5 nie jestem w stanie wyzwolić błysku w trybie TTL zarówno z modelu YN685 jak i YN968N. W trybie manualnym oraz multi błysk działa bezproblemowo. W przypadku podpięcia do Nikona D750 problem ten nie występuje. Czy ktoś z Was jest w stanie mi doradzić, o co chodzi? U kogoś wystąpił podobny problem?

rockcat
27-04-2022, 18:44
Cześć, mam 565ex z TTL i działa z Z6. Podejrzewam jeden z tych kłopotów:
- lampa źle siedzi w sankach, spróbuj docisnąć, zakręcić zacisk, dopasować
- zobaczyć w jakim trybie fotografujesz, jeśli używałeś trybu "cichego", to wyłącz i zobacz czy coś to zmieni. Zobacz szybkość migawki, nie powinieneś móc ustawić nic poniżej 1/200
- zaktualizuj firmware w aparacie (w lampie nigdy nie próbowałem, ale może znajdziesz coś na stronie producenta odnośnie kompatybilności stricte z Z5)

krystian159_12
27-04-2022, 19:22
- lampa dobrze siedzi w sankach, sprawdzane kilkukrotnie
- nie korzystałem z trybu cichego, z migawką nie zejdę poniżej 1/200 czyli jest "poprawnie"
- co do aktualizacji, w międzyczasie trochę poszperałem w necie i rzeczywiście ma sens to, co piszesz. Z tym, że znalazłem info mówiące o tym, że dla lampy YN968N wersja oprogramowania 1.09 jest najaktualniejsza (chyba że jednak się mylę i jest już coś nowszego). Taką właśnie wersje posiadam. Nikon Z5 zaktualizowany do wersji 1.20

Jacu
15-05-2023, 23:12
Odkopałem ten wątek, ponieważ w dniu dzisiejszym przywieziono mi zza oceanu nowiutkiego, pachnącego fabryką Nikona Z5. Oczywiście cieszę się nim jak głupi :) A że jestem posiadaczem również lampy Yongnuo 685 również zacząłem testować, czy będzie mi to chodziło.
W pierwszej kolejności zaktualizowałem soft zarówno w aparacie (do 1.40) jak i w lampie YN685 do wersji 1.3.8, oraz w wyzwalaczu YN622N-TX do wersji 1.13 (ostatnie jakie znalazłem w sieci) .
Tak jak u opa, u mnie również występuje problem synchronizacji błysku poprzez i-TTL. Co ciekawe tryb M w lampie i Multi działa bez problemu, lampa odpala, natomiast po przełączeniu na I-TTL, aparat robi zdjęcie, ale lampa nie odpala. Autofokus lampy działa bez problemu - kręcę zoomem, lampa zmienia ogniskową. Jeszcze jedna ciekawostka - przy ustawieniu aparatu na błysk z redukcją czerwonych oczu - lampa nawet w trybie I-TTL daje przedbłyski, natomiast nie ma błysku głównego. To dla mnie już całkiem niezrozumiałe.
Kolejna próba z tą samą lampą oraz wyzwalaczem Yongnuo YN622N-TX założonym na aparat. Okazuje się, że przy takiej konfiguracji lampa elegancko mi błyska zdalnie w trybie I-TTL. Nie ma żadnych problemów, zauważyłem jedynie, że nie działa jedynie w wyzwalaczu wspomaganie AF diodą (laserkiem), a szkoda.
Wynika chyba z tego, że aby użyć lampy YN685 z Z5, trzeba by było założyć do aparatu jakieś sanki na lampę, na aparat założyć wyzwalacz i wtedy robić foty. Tylko jak to by wyglądało.
Acha, żeby wykluczyć brak kontaktu lampa-aparat, styki lampy przemyłem IPA, zresztą z moim starym Nikonem D3300 lampa śmiga wyśmienicie.
72184