ostatni_wolny_login
27-03-2022, 15:33
Powitać.
Pewnie dla starych wyjadaczy ten post nie będzie niczym odkrywczym, ale jak długo buszuję po forum to nie znalazłem takiego, więc oto tworzę swój wklad w forum ;)
Cierpię na chroniczną nieostrość zdjęć. Wszędzie widzę szumy, mydła, poruszenia. Zwłaszcza na własnych produkcjach. Dlatego też uważam że jestem odpowiednim przypadkiem maniakalnego pedanta żeby opisać co następuje:
TL;DR DLA PERFEKCYJNEJ, MAKSYMALNEJ JAKOŚCI MOŻLIWEJ DO WYCIĄGNIĘCIA
Z WASZEGO OBIEKTYWU WYRZUĆCIE SWOJE FILTRY DO ŚMIECI
lub korzystajcie z krótszych ogniskowych :mrgreen:
Podkład muzyczny coby lepiej się czytało (https://www.youtube.com/watch?v=V6vO57MrSDk) :mrgreen:
Niezadowolony z jakości tego co do tej pory zrobiłem doszukiwałem się przyczyn w body, w kiepskich obiektywach, w technice. Technikę poprawiłem, zainwestowałem w porządny obiektyw a aparatowi usunąłem front focus (i skalibrowałem jeden z obiektywów pod body), w serwisie (https://www.serwisfoto24.pl/) rzecz jasna.
Dziś, słysząc helikopter nad blokiem poleciałem po aparat, szybkie klacnięcia i...
61283
No nie jest to coś czym chciałbym się chwalić publicznie xD
Wcześniej nim porwałem aparat, robiłem jakieś szyby, generalnie chodziło mi o to żeby nie było odblasków, więc nakręciłem polaryzator, z którym aparat schowałem do "szafki szybkiego dostępu".
Postanowiłem więc poeksperymentować.
Na statywie ustawiłem mojego D7100 z Nikkorem 70-300 AF-P, ustawiłem zwłokę w ekspozycji na 2sek żeby wykluczyć jakiekolwiek drgania i zrobilem dwie serie po trzy ujęcia.
Za każdym razem miałem potwierdzenie ostrości z detektora fazy :). I żeby nie było że "uuu, na pewno tylko autofocus pokaleczyło" - próbowałem ostrzyć z łapy no i jakbym się bawił moim lustrzanym Samyangiem, NIE DA się złapac ostrości.
Wszystkie detale oczywiście w EXIFach, dla chętnych link do rawów (https://drive.google.com/drive/folders/13u42D6oWrqGu5aoJYzTQKAfPxo3nhcQB?usp=sharing).
Jak pomniejszycie sobie rozmiar forum (trzymając CTRL+kręcąc kółkiem myszy) to zdjęcia ułożą się jedno obok drugiego.
Komin
6128861289
Budynek
6128661287
Nagrobki xD
6128461285
Zachęcony wynikami poszedłem po moje najgorsze szkło (Tamron 16-300 mm F/3.5-6.3 DI II VC PZD) z zoomów. Crop 1:1
Bez filtrów
61290
UV(!)
61291
CPL Seagull
61292
ND zmienny Seagull 0 przesłon
61293
ND zmienny Seagull 8 przesłon
61294
Przyznam że nie robiłem testów na krótszych ogniskowych, wystarczy mi wiedzieć że filtry kaleczą zdjęcia. Dla mnie jako początkującego był to srogi demotywator, ale teraz przynajmniej wiem czemu robiłem taką kaszanę :mrgreen:
Pewnie dla starych wyjadaczy ten post nie będzie niczym odkrywczym, ale jak długo buszuję po forum to nie znalazłem takiego, więc oto tworzę swój wklad w forum ;)
Cierpię na chroniczną nieostrość zdjęć. Wszędzie widzę szumy, mydła, poruszenia. Zwłaszcza na własnych produkcjach. Dlatego też uważam że jestem odpowiednim przypadkiem maniakalnego pedanta żeby opisać co następuje:
TL;DR DLA PERFEKCYJNEJ, MAKSYMALNEJ JAKOŚCI MOŻLIWEJ DO WYCIĄGNIĘCIA
Z WASZEGO OBIEKTYWU WYRZUĆCIE SWOJE FILTRY DO ŚMIECI
lub korzystajcie z krótszych ogniskowych :mrgreen:
Podkład muzyczny coby lepiej się czytało (https://www.youtube.com/watch?v=V6vO57MrSDk) :mrgreen:
Niezadowolony z jakości tego co do tej pory zrobiłem doszukiwałem się przyczyn w body, w kiepskich obiektywach, w technice. Technikę poprawiłem, zainwestowałem w porządny obiektyw a aparatowi usunąłem front focus (i skalibrowałem jeden z obiektywów pod body), w serwisie (https://www.serwisfoto24.pl/) rzecz jasna.
Dziś, słysząc helikopter nad blokiem poleciałem po aparat, szybkie klacnięcia i...
61283
No nie jest to coś czym chciałbym się chwalić publicznie xD
Wcześniej nim porwałem aparat, robiłem jakieś szyby, generalnie chodziło mi o to żeby nie było odblasków, więc nakręciłem polaryzator, z którym aparat schowałem do "szafki szybkiego dostępu".
Postanowiłem więc poeksperymentować.
Na statywie ustawiłem mojego D7100 z Nikkorem 70-300 AF-P, ustawiłem zwłokę w ekspozycji na 2sek żeby wykluczyć jakiekolwiek drgania i zrobilem dwie serie po trzy ujęcia.
Za każdym razem miałem potwierdzenie ostrości z detektora fazy :). I żeby nie było że "uuu, na pewno tylko autofocus pokaleczyło" - próbowałem ostrzyć z łapy no i jakbym się bawił moim lustrzanym Samyangiem, NIE DA się złapac ostrości.
Wszystkie detale oczywiście w EXIFach, dla chętnych link do rawów (https://drive.google.com/drive/folders/13u42D6oWrqGu5aoJYzTQKAfPxo3nhcQB?usp=sharing).
Jak pomniejszycie sobie rozmiar forum (trzymając CTRL+kręcąc kółkiem myszy) to zdjęcia ułożą się jedno obok drugiego.
Komin
6128861289
Budynek
6128661287
Nagrobki xD
6128461285
Zachęcony wynikami poszedłem po moje najgorsze szkło (Tamron 16-300 mm F/3.5-6.3 DI II VC PZD) z zoomów. Crop 1:1
Bez filtrów
61290
UV(!)
61291
CPL Seagull
61292
ND zmienny Seagull 0 przesłon
61293
ND zmienny Seagull 8 przesłon
61294
Przyznam że nie robiłem testów na krótszych ogniskowych, wystarczy mi wiedzieć że filtry kaleczą zdjęcia. Dla mnie jako początkującego był to srogi demotywator, ale teraz przynajmniej wiem czemu robiłem taką kaszanę :mrgreen: