PDA

Zobacz pełną wersję : Błysk w F80-problemy



rotor
18-10-2005, 21:30
Witam!
Czy ktoś miał może problemy z pomiarem błysku (słynnym 3D) w F80? Bo mój aparat regularnie niedoświetla ok 1,5EV-jesli chodzi o syt.gdzie błysk jest jedynym źródłem światła i prześwietla ca. 2/3 EV jeśli chodzi o doświetlanie cieni w dzień.Pikanterii dodaje fakt, że aparat był w tej sprawie w autor. serwisie i wszystko było wg.nich zgodne z normą fabryczną (dodam, że SB28 tez wysłałem do ekspertyzy-bez rezultatu). Lampka wbudowana też nie działa poprawnie. Jeszcze dodam, że te same objawy były w innym aparacie (fabrycznie nowym, poprzedni był ciut używany). Dzieki za odpwiedź :roll:

gALL
18-10-2005, 22:20
Pokaz przykladowe zdjecia, ale IMHO cos nie tak robisz.

rotor
18-10-2005, 22:36
Z tymi zdj. to bedzie problem, bo jak zakupiłem aparat to od razu robiłem test, wtedy w.w. problemy wyszły na jaw. Testy wyrzuciłem, a teraz wstawiam na stałe korekty w aparacie i, lub w lampie i wszystko jest -powiedzmy OK. Nauczyłem sie po prostu z tym felerem fotografowac.

gALL
18-10-2005, 22:41
Zaraz zaraz, oceniales po odbitkach?
To skad wiesz czy Ci lab nie spartolil?
Moze cos nagmerales w ustawieniach aparatu i lampy?
Wkrec rolke Koniki Centrurii Chrom 100 i bedziesz znal odpowiedz.

Az mi sie wierzyc nie chce, bo nie jeden slub obskoczylem F80 robiac na negatywach i slajdach z lampa i bez.

rotor
19-10-2005, 00:14
oceniałem po odbitkach i po negatywach-wiec LAB chyba nie nawalił (zresztą niedoswietlenie widac było na negatywie bez pudła-a niejeden film w życiu pstryknąłem), ale zrobiłem też slajd i nic-zawsze to samo. Zreszta gdyby wtedy było coś nie tak z ustawieniami, to teraz po wprowadzonej korekcie powinno byc przejarane-a nie jest.
A przechodząc do innego wątku, czy Twój F80 naświetla, tak jak piszą w gazetach, zachowując czytelne światła? Bo mój naswietla typowo "na cienie"

gALL
19-10-2005, 00:16
Na swiatla.

rotor
19-10-2005, 00:21
innymi słowy, czy naswietla tak jak to lubią negatywy(naświetlanie na cienie), czy tak jak to lubią slajdy(czytelne światła)

kubekch
02-11-2005, 21:37
He he he :) Czyli wygląda na to, że Twoj F80 działa jak najbardziej poprawnie.. Przede wszystkim błysk 3D matrix fill-in to błysk wypełniający czyli taki gdzie lampa nie jest głównym źródłem światła... Jak chcesz używać błysku 3D i żeby lampa była głownym źródłem światła to musisz wrzucić korektę.. Albo przejsc na tryb zwykłego mulitisensorowego TTL'a :) A odnosnie przeswietlania to musisz pamietać ze lampa nie jest mądra... ma tylko wbudowany algorytm, który sparwdza się w 90% przypadkach... Poza tym do doświetlania cieni w portretach to ja ustawiam korektę - to fotograf musi pomyśleć a nie lampa... Moze gdyby to był i-TTL to błedów byłoby mniej... Ja używam F90X i prostrzej lampy SB-24 i przez to ze staram sie kontrolowac co lampa robi mam 95 % poprawnie naświetlonych klatek :)