Zobacz pełną wersję : czemu wychodzi mi za duza kompresja ?
witam
przed chwila wrocilem z lotniska i zabieram sie za obrabiane fot ale juz mnie Ku.. no wiecie bierze, a to dlatego ze nic mi nie wycodzi a dodatkowo nie wiem co zle robie :( przykladowo fotka zrobiona w RAW ( ~5mega ) , obrobiona w RAWSHOOTER i zapisana jako JPG najwyzszej jakosci ma juz 3 mega nastepnie w gimpie lekko podostrze choc rzadko i zmiejszam do 1024 px i tu juz fotka ma 50-70kb :/ i nie wiem czego to jest wina :( kiedys jak robilem fotki na EPWA to tak samo obrabialem fotki i po zmiejszeniu do 1024 px mialby ~500kb !
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ec65fdff1bdcf9e0
przykladowo ta fotka ma 3 mega a po zmiejszeniu tylko 60kb :| w czym tki ten problem? dlaczego tak jak kiedys fotki nie mialy po ~500kb? pomoglby mi ktos i wytlumaczylby mi jak obrobic takie zdjecia nie tracac az tyle na kompresji?
z gory dziekuje i pozrawiam
chyba wiem na czym polega problem
wszystko opiera sie na metodzie kompresji
uzywajac gimpa do zmiany rozmiaru, pewnie robisz to przez opcje (Image / Scale Image...) i tam ustawiasz sobie rozmiar docelowy obrazu.
Standardowo w Gimpie ustawiono metodę kompresji na linearną, musisz zmienic to na metdę Lanczosa (QUALITY Interpolation: Sinc: Lanczos3)
To powinno wystarczyc. (oczywiscie na samym koncu przy zapisywaniu jpg'a opcje jakosci na full)
Jesli chcesz dowidziec sie wiecej skad sie to bierze, sprawdz haslo "interpolacja". Na wikipedi jest to fajnie wytlumaczone
dobra juz znalazlem ta opcje i ustawilem jak mowiles i jak zmniejszylem ta fotke to tez miala 50kb ale to pewnie wina ze nie ustawilem w opcjach zapisu opcji na full i wlasnie kolejne pytanie gdzie to ustawic w gimpie opcje zapisu na full? kurna jeszcze duzo przedemna w naucke obrobki zdjec ... ech:(
robisz 'save as' i wyskakuje okienko w ktorym możesz ustawić kompresję suwaczkiem
no wlasnie o to chodzi ze mi zadne okienko nie wyskakuje:/
chodzi o ta ramke?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/61e12c479f055c84-2.jpg
źródło (www.fotosik.pl)
jesli tak to w niej co powinienen wcisnac?
chodzi o ramke ktora pokazuje sie pozniej.
Tylko musisz wybrac opcje zapisu jako jpg
screny po kolei pokazuja jak zmienic rozmiar jpg'a w gimpie z najmniejsza strata jakosci:
1. wybierasz opcje zmiany rozmiaru
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.botak.nazwa.pl/tutor/1.jpg)
2. ustalasz rozmiar i w opcji jakosc [quality] ustawienie interpolacja [interpolation] wybierasz metode lacznosa [Sinc Lanczos 3]
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.botak.nazwa.pl/tutor/2.jpg)
3. zapisujesz obraz jako nowy plik
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.botak.nazwa.pl/tutor/3.jpg)
4. wybierasz typ pliku jako "jpg"
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.botak.nazwa.pl/tutor/4.jpg)
5. ustalasz jakosc obrazu [od 1 do 100, gdzie 1 - najgorsza (najmniejszy plik), 100 -najlepsza (najwiekszy plik)]
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.botak.nazwa.pl/tutor/5.jpg)
napisalem od poczatku co i jak, zeby wyczerpac temat watku. Moze komus innemu tez to sie przyda
dzieki serdeczne za pomoc! wszystko juz jest OK... teraz mam tylko problem z wysotrzaniem bo straszne zabkowanie sie pojawia ale tu bede sie bawil zasada prob i bledow :) jeszcze raz DZIEKI
ech chyba nie dam rady bez waszej pomocy:(
Sharpness w rawshooter jest na 0, w gimpie nic nie wyostrzylem i moj blad ze w aparacie mialem ustawione sharper zamiast normal :/
czemu w takim razie na tym zdjeciu jest tyle zabkow? co znow zle robie?:/ jak moge sie tego pozbyc?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/773929ecce64ca2a-2.jpg
źródło (www.fotosik.pl)
prosilbym o screeny bo z nich lepiej sie nauczyc ;)
nie chce mi sie screnow wrzucac :)
przy ostatnim okienku w gimpie gdzie ustawiasz jakosc sowakiem, kliknij na "+" przy "Advanced Option"
tam znajduje sie sowak wygladzania. Pobaw sie tym - na pewno da efekty
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.