PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Przed wschodem słońca



harb
13-02-2022, 20:18
Dębki


pierwsza fota z nowego Nikona 14-24mmF2.8s mega szkło


60267

pozdrawiam :)

Kojocisko
13-02-2022, 20:32
Piękne zdjęcie. A co do obiektywu, o ile pamiętam, uznawałeś wersję f4 za bardzo dobry obiektyw. Czyli wersja 2.8 musi już zupełnie wymiatać.
F4 przy przysłonie 11 ma ok. 48lpmm (przy wyniku maksymalnym ok. 62), ciekawe ile ma wersja 2.8?

harb
13-02-2022, 21:05
Piękne zdjęcie. A co do obiektywu, o ile pamiętam, uznawałeś wersję f4 za bardzo dobry obiektyw. Czyli wersja 2.8 musi już zupełnie wymiatać.
F4 przy przysłonie 11 ma ok. 48lpmm (przy wyniku maksymalnym ok. 62), ciekawe ile ma wersja 2.8?

14-30mmF4 to mz. jakosc starego14-24F2.8 ale stary miał troche lepsza plastyke, był w moim odczuciu bardzierj "analogowy", w nowym wszystko jest tak dopracowane ze chyba długo nie bdzie nastepcy, detal a nie podbite krawędzie, ostrosc, kolor i ta plastyka, przeciez ta fotka jest robiona w lutym, dojezdzalismy do Debek to były zamrzniete kałuze, mało tego fota zrobiona przed wschodem słonca, wychodzi dopiero po prawej zza lasu - a zdjecie wyglada jakby było zrobione latem

Kojocisko
13-02-2022, 21:17
Szkoda, że nie mogłeś zrobić zdjęcia porównawczego z wersji F4. Ale ofkoz ufam w pełni twojemu doświadczeniu. Zresztą to chyba ta 1/3 świętej trójcy, której raczej nie kupię, jakoś nigdy nie fotografowałem czymś szerszym niż 24mm.

harb
14-02-2022, 07:22
Szkoda, że nie mogłeś zrobić zdjęcia porównawczego z wersji F4. Ale ofkoz ufam w pełni twojemu doświadczeniu. Zresztą to chyba ta 1/3 świętej trójcy, której raczej nie kupię, jakoś nigdy nie fotografowałem czymś szerszym niż 24mm.

zalezy co fotografujesz, jezeli krajobraz dominuje, to jedno i drugie szkło Nikona warto kupic, z tym ze drozszą wersje zdecydowanie do duzej matrycy Z7, ma wieksze wymagania wzgledem szkieł.

Krzysztofh
14-02-2022, 08:10
Zdjęcie super. Chyba czas dość długi, co widać po chorągiewkach. Nowe szkło na pewno fajne, tylko gorzej z filtrami.

harb
14-02-2022, 10:56
Zdjęcie super. Chyba czas dość długi, co widać po chorągiewkach. Nowe szkło na pewno fajne, tylko gorzej z filtrami.

NiSi zrobiło holder na 100mm 380zł i nie winietuje, tutaj uzyłem ND1.8 Haida ( 3 przysłony ) i tej firmy ND0.8 soft połowka ( 3 przysłony ) . Szkło mam 88,5 mm i spokojnie pracuje na setkach chyba bym sie na nie nie zdecydował gdybym znowuz musiał chodzic z " oknem łazienkowym " na obiektywie :) , czyli fitrami 150x170

crusiek
14-02-2022, 12:11
Bardzo ładnie wyszło to zdjęcie, ja ostatnio grzebałem się przy ujściu Pilicy ale nie trafiłem zupełnie na warunki.


NiSi zrobiło holder na 100mm 380zł i nie winietuje, tutaj uzyłem ND1.8 Haida ( 3 przysłony ) i tej firmy ND0.8 soft połowka ( 3 przysłony ) . Szkło mam 88,5 mm i spokojnie pracuje na setkach chyba bym sie na nie nie zdecydował gdybym znowuz musiał chodzic z " oknem łazienkowym " na obiektywie :) , czyli fitrami 150x170

Janie, podrzuciłbyś model tego holdera, widzę dość sporo rodzajów i wersji mają. Powinien pasować do cokina również.
Osobiście używam Cokina do UWA na moim DX, ale niestety do 12-13, łapie mi holder.
Teraz jeszcze zamówiłem na 82mm variable nd 8-128 od K&F okrągły/nakręcany, nie powinien łąpać crossa wg wszelkich opinii (ma ogranicznik). Zobaczę co to warte.
Wybaczcie mi mały OT...

harb
14-02-2022, 12:36
Bardzo ładnie wyszło to zdjęcie, ja ostatnio grzebałem się przy ujściu Pilicy ale nie trafiłem zupełnie na warunki.



Janie, podrzuciłbyś model tego holdera, widzę dość sporo rodzajów i wersji mają. Powinien pasować do cokina również.
Osobiście używam Cokina do UWA na moim DX, ale niestety do 12-13, łapie mi holder.
Teraz jeszcze zamówiłem na 82mm variable nd 8-128 od K&F okrągły/nakręcany, nie powinien łąpać crossa wg wszelkich opinii (ma ogranicznik). Zobaczę co to warte.
Wybaczcie mi mały OT...

Czesc, ten holder jest zrobiony tylko do Nikona 12-24mmF2.8s do niczego innego nie bedzie pasował, najpierw wkrecasz w gwint osłony przeciw słonecznej specjalny pierscien , jest z małym pokretełkiem, blokujesz go, nastepnie na niego zapinasz juz normalny holder taki jak np V 5 , V6 na ktory zakładasz filtry

https://www.youtube.com/watch?v=5b-QURTDX7o

crusiek
14-02-2022, 13:43
Dzięki. Nie zwróciłem uwagi, że to dedykowany :)
Cóż, V6 ogarnia 14-30 na 14mm więc można spróbować. Wybiorę się do sklepu popróbować.

Kojocisko
14-02-2022, 14:40
....tutaj użyłem ND1.8 Haida (3 przysłony) i tej firmy ND0.8 soft połowka (3 przysłony ) ....
To jeśli pozwolisz, pociągnę wątek uczenia się od ciebie. Filtr połówkowy - rozumiem, wyrównałeś scenę i masz dobrze doświetlenie dołu przy dosyć jasnym niebie, doświetlonym wschodzącym słońcem.
A jeszcze ND - w celu "uspokojenia' wody i chmur? I trochę uwypuklenia łódki na pierwszym planie? A masz może zdjęcie bez ND? Choć im dłużej patrzę na zdjęcie, tym bardziej doceniam "pastelowość" wody (choć chyba morze i tak było spokojne).

harb
14-02-2022, 14:49
To jeśli pozwolisz, pociągnę wątek uczenia się od ciebie. Filtr połówkowy - rozumiem, wyrównałeś scenę i masz dobrze doświetlenie dołu przy dosyć jasnym niebie, doświetlonym wschodzącym słońcem.
A jeszcze ND - w celu "uspokojenia' wody i chmur? I trochę uwypuklenia łódki na pierwszym planie? A masz może zdjęcie bez ND? Choć im dłużej patrzę na zdjęcie, tym bardziej doceniam "pastelowość" wody (choć chyba morze i tak było spokojne).

morze było z falami, brak swiatła usprawiedliwił zastosowanie tylko ND1.8 a nie ND3.0, długi czas powoduje lepsze naswietlenie fotografii, wyciaga detal z połcieni i z czerni lub szarosci, poprawia nasycenie, jednak nie kazdy to lubi. I trzeba umiejetnie obrabiac fotografie zeby jej nie popsuc nadmiernym rozswietleniem, bo ND juz nam pomógł i mamy juz detal i ładne płynne przejscia kolorów. Ponadto chciałem uzyskac efekt rozmytych chmur, miedzy innymi po to zeby bardziej wyeksponowac łodke, taki efekt 3D, O połowce juz napisałes.

Kojocisko
14-02-2022, 15:03
....brak swiatła usprawiedliwił zastosowanie tylko ND1.8 a nie ND3.0, długi czas powoduje lepsze naswietlenie fotografii, wyciaga detal z połcieni i z czerni lub szarosci, poprawia nasycenie, ...

dziękuję!