PDA

Zobacz pełną wersję : system cokin P dla początkującego....



MikeP
18-10-2005, 13:38
Witam.


Przymierzam sie wlasnie do zaopatrzenia sie w zestaw Cokin P.


Mam jednak pytanie do wszystkich uzywajacych tych filtrow i
posiadajacych w swojej kolekcji filtry.


Zamierzam zaopatrzyc sie w cos co pomogloby osiagnac ciekawe efekty
przy fotografii krajobrazu. Zalezy mi na niebie, chce wydobyc cos z
niego a nie pozostawiac je bialym. Mysle o polowkowych, ale waham sie
czy niebieskie czy szare...


Chcialbym Was spytac jakie filtry polecacie na poczatek. Z powodow
oczywistych ($$$) na poczatek chcialbym zaczac od powiedzmy 3 filtrow.
Jakie Wy macie i z jakich najczesciej korzystacie...


Dzieki za podpowiedz. Za wszelkie inne sugestie bede wdzieczny


Pozdrawiam


Michal

Lolas
18-10-2005, 13:41
Troche juz bylo na ten temat - poszukaj!
Jesli chodzi o szare polowki to polecam filtry Hitech, ktore kosztuja podobnie do Cokina, ale sa naprawde neutralne (Cokin daje zafarb). Jesli chcesz kupic 3 filtry na poczatek to na pewno warto nabyc 2 polowki neutralne i np. polowke niebieska.

MikeP
18-10-2005, 13:46
Troche juz bylo na ten temat - poszukaj!
Jesli chodzi o szare polowki to polecam filtry Hitech, ktore kosztuja podobnie do Cokina, ale sa naprawde neutralne (Cokin daje zafarb). Jesli chcesz kupic 3 filtry na poczatek to na pewno warto nabyc 2 polowki neutralne i np. polowke niebieska.

No wlasnie... tylko jaka gradacja polowek?

Gdzie w sieci mozna kupic Hitech?

Pozdrawiam

Michal

Gelo5
18-10-2005, 13:53
Tylko i wyłącznie w RayFoto - połówki najlepiej kup 3 , mają tam taki zestaw 0.3,0.6,0.9 - kosztuje 300zł (jedna 319zł).RaysFoto (http://www.raysfoto.pl/)

ALF
18-10-2005, 14:37
primo...do pełnego szczęścia przyda się kompedium, czyli 2 holdery + łącznik + adaptery na obiektywy+ osłony P/słoneczne

sekundo...filtry:
ND4 i ND8
sunset - dowolnej firmy
gradual grey G2 - cokina w wersji light lub soft
gradual thunder - dowolnej firmy
gradual (tu cała masa kolorów np. blue, brown, tabacco, orange) - dowolnej firmy
gradual fog 1 lub 2 cokina
połówkowe ND wyłącznie hitech, w wersji light gradacje od 0,3 do 0,9

tercjo...przejścia w wersji light zajmują prawie połowę filtra, więc nie zobaczysz wyraźnej różnicy na zdjęciu, soft to przejście twarde, ale rozłożone na większej przestrzeni, więc na jasnych zdjęciach będzie już minimalnie widać odkąd filtr zadziałał, przejścia hard można wykorzystywac wyłącznie w terenie płaskim (morze)...

Gelo5
18-10-2005, 15:36
ALF, miało być "na początek" a nie na początek i full :lol:

akustyk
18-10-2005, 16:43
niebieskie akurat odradzam. rzadko kiedy daja naturalny efekt, a najczesciej robia "wioche" i sztuczny plastikowy wyglad.

lepszy jest jakis lekki braz. wprowadza kolor, ktory dla oka jest znacznie naturalniejszy niz jakas niebieska, sztuczna zarowka

gALL
18-10-2005, 19:44
http://www.photosig.com/go/photos/view?id=1590323&forward=user

akustyk
18-10-2005, 19:55
http://www.photosig.com/go/photos/view?id=1590323&forward=user

co to jest za pomaranczowa polowka? PPL, Cokin, Hitech?

EDIT: jak ktos nie ma konta na Photosigu to tutaj miniaturke zobaczy. wrzuc gdzies indziej, zeby ew. zainteresowani tez mogli zobaczyc

gALL
18-10-2005, 20:10
Te filtry to chinskie niewiadomo-co.
Wrzuce pozniej i podlinkuje.

akustyk
18-10-2005, 20:29
Te filtry to chinskie niewiadomo-co.
Wrzuce pozniej i podlinkuje.
znaczy te Yuan-Ti co na Kazimierza Wielkiego (jesli dobrze pamietam) sprzedaja?

po ile od reki? (bo na allegro ciutke drogo te 65zl Kup Teraz)

gALL
18-10-2005, 22:18
Od kolegi odkupilem, za pomaranczowa polowke ok. 50 zl.

A i oto zdjecie (lewe bez filtrow, srodkowe polowka szara, prawe polowka pomaranczowa):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotogalleria.info/pic/rzeka_1.jpg)

akustyk
18-10-2005, 22:32
dobrze widze, ze to na Sluzie Opatowickiej robione?

gALL
18-10-2005, 22:43
Alez skad. Sluza Opatowicka jest nizsza, nie ma tych metalowych konstrukcji do cumowania barek. To jest robione z Mostu Milenijnego w stroche zachodnia.

akustyk
18-10-2005, 22:48
do cumowania to moze i sa, ale wysokosc faktycznie nie ta