PDA

Zobacz pełną wersję : Obłoki perłowe



poste
02-02-2022, 14:24
Widzieliście lub słyszeliście o takim zjawisku?
https://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/perlowe-chmury-nad-husavikiem

60013

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polarne_chmury_stratosferyczne

tbogdanowicz
02-02-2022, 14:59
Tak,
widuję je co jakiś czas:

https://forum.nikoniarze.pl/threads/306928-Ob%C5%82oki-srebrzyste-i-sod%C3%B3wki-%29?highlight=

lub:

https://forum.nikoniarze.pl/threads/303535-NLC-i-C-2020-F3-Neowise?highlight=

poste
02-02-2022, 15:03
Ale to nie są NLC tylko PSC ;)
https://www.google.com/search?q=polar+stratospheric+clouds&sxsrf=APq-WBsvTm_FO9ApK60xF9W2ILuaiGmD7w:1643806941051&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjBprOGiuH1AhUfCRAIHdbqA2YQ_AUoAXoECAIQA w&biw=1422&bih=684&dpr=1.35

Szczerze mówiąc nigdy o nich nie słyszałem wcześniej.

tbogdanowicz
02-02-2022, 15:09
Ale to nie są NLC tylko PSC ;)

No tak. :-)
W sumie na zdjęciach widziałem takie chmury i nie zastanawiałem się nad różnicą. Myślałem że różnica kolorów wynika z szerokości geograficznej na jakiej się je widzi, lub innych okoliczności przyrody :-).

poste
02-02-2022, 15:16
Wrzucałem kiedyś zdjęcia z Islandii (nr36)
https://forum.nikoniarze.pl/threads/306156-Islandia-zim%C4%85/page7

Nie mam pojęcia czy to jakaś forma tego zjawiska, czy po prostu malowniczy zachód na Północy.

poste
09-01-2024, 12:37
Odkopię. Znowu natknąłem się na zdjęcia tych chmur, co ciekawe tym razem z Włoch.
https://spaceweathergallery2.com/indiv_upload.php?upload_id=202797