PDA

Zobacz pełną wersję : Co robię nie tak?Moje zdjecia po powiększeniu wyglądają na zaszumione i nieostre!



tom32
06-01-2022, 23:20
Witam! Jestem początkującym adeptem fotografii moimi obiektami do fotografii jest przyroda (ptaki) i lotnictwo,do tego celu używam nikon d7200 i tamron 150-600g2.Po powiekszeniu moich zdjęc wydają sie one jakby zaszumione i nieostre zresztą zamieszczam parę fotek dodam że obiektyw i aparat były na kalibracji w serwisie tamrona.Co robę nie tak co jest tego przyczyną czy to że robione z ręki bo brak mi już pomysłow,doradzcie coś!!Przyznam sie że jestem podłamany patrząc na foto innych użytkowników
1.
59263

2.
59266

3.
59262

4.
59265

LeonardZelig
07-01-2022, 13:01
Co robę nie tak co jest tego przyczyną czy to że robione z ręki bo brak mi już pomysłow,doradzcie coś!!
Może to?

Po powiekszeniu moich zdjęc wydają sie one jakby zaszumione i nieostre
Edytujesz zdjęcia po ich zrobieniu?

tom32
07-01-2022, 13:48
Delikatnie je edytuje w lr 6 badz nx studio ale tylko aby je rozjasnic i wykadrowac. Przeraża mnie ze wygladaja na takie rozmydlone a inni wrzucaja tutaj foty i wyrazne ostre itd robione takim samym sprzętem,dodam ze obiektyw nowy

markB
07-01-2022, 14:33
Pokaż dane dotyczące tych zdjęć - jakie czasy, przesłona, ogniskowa itp. Pierwsze wygląda na poruszone.

tom32
07-01-2022, 15:11
zdjecie nr 1; 1/640 s f/7.1 600 mm iso; 200
zdjecie nr2; 1/1250 s f/7.1 400 mm iso;200
zdjecie nr 3; 1/1250 s f/7.1 600 mm iso 200
zdjecie nr 4; 1/1600 s f/7.1 600 mm iso 400

akustyk
07-01-2022, 15:20
a masz na tym obiektywie jakis filtr ochronny?

Wind Mill
07-01-2022, 15:21
Przed zajrzeniem w EXIF-y też myślałem, że mogą być poruszone, ale nie przy tych czasach (może poza 1-ka, jeśli ręka jeszcze nie wyrobiona).
Ogólnie, to nigdzie nie ma ostrości - co oznacza iż masz jakoś felernie poustawiany AF (jakich trybów używasz, jakie ustawienia?), albo sprzęt mocno nie bangla.
Jeśli z innym obiektywem nie ma takich problemów, to wina Tamrona - albo ponowna kalibracja, albo zwrot (jeśli masz taką mozliwość); nie bawiłbym się w żadne reklamacje gwarancyjne tylko zwrot z tytułu tzw rękojmi.

tom32
07-01-2022, 15:23
Tylko biały tani chinczyk lensso uv,ale robilem bez niego i to samo zresztą zaraz zrobie jakieś foto testowe i wrzucę

LeonardZelig
07-01-2022, 15:30
Delikatnie je edytuje w lr 6 badz nx studio ale tylko aby je rozjasnic i wykadrowac.
Jakiej wielkości wycinek kadru widzimy? Pokażesz całość?

tom32
07-01-2022, 15:38
Tamron jest na gwarancji mam go rok po miesiacu czy dwoch wysłalem do serwisu i aparat i obiektyw odeslali po tygodniu i powiedzieli ze juz ok i te zdjecia dalej mydlane wychodza i ja już sam niewiem czy to wina obiektywu czy aparatu czy pprostu brak umiejetnosci robienia bo ja poczatkujacy,chociaż podpinając inne szkła zdjecia są ok59297

Wrzucam fote zrobioną przed chwilą celowałem na etykiete wiaderka ,zdjecie wyjete prosto z aparatu parametry 1/1000 s f/6.3 600 mm iso 250 robione na manual

LeonardZelig
07-01-2022, 15:53
Wygląda na BF. Próbowałeś wprowadzić korektę?

tom32
07-01-2022, 16:27
Wygląda na BF. Próbowałeś wprowadzić korektę?

Nie ale jesli jakoś to nieskomplikowane i ktos wytłumaczy badz podesle link jak to zrobic to spróbuje

LeonardZelig
07-01-2022, 18:01
Instrukcja obsługi, strona 270.

gremed
07-01-2022, 18:05
Zrób porządnu test na statywie, z różnych odległości, wyłącz stablizację, nie dotykaj aparatu. Będziesz wiedział czy trafia czy nie. I wiele sie wyjaśni.

tom32
07-01-2022, 22:00
Chyba jednak wysle do serwisu niech sprawdzą tym bardziej że szklo na gwarancji

LeonardZelig
07-01-2022, 22:24
Szybciej zweryfikujesz samemu - może się okazać, że mała korekta załatwi sprawę i kłopot z głowy.

Wind Mill
07-01-2022, 22:38
Korekta w body daje dobre efekty dla zooma? Nie będzie różnie dla różnych ogniskowych?
Poza tym, na pierwszych zdjęciach ostrości nie ma nigdzie, to nie jest BF/FF.
Zdjęcie z wiaderkiem jest trudne do oceny (kiepskie światło) - ja na podstawie takowego niczego bym nie wyrokował.

tom32
07-01-2022, 22:39
Wertuję instrukcje dokopałem się do precyzyjne ustawianie af i widzę że można samemu korygowć i w przypadku bf trzeba skalą zjechać na minus i teraz pytanie co obrać za wzorzec tą etykiete wiaderka którą wstawiałem tylko ze statywu na różnych ogniskowych czy coś innego?

Wind Mill
07-01-2022, 22:53
Polecam wpis #149 w tym wątku (https://forum.nikoniarze.pl/threads/55208-Miniporadnik-jak-sprawdzi%C4%87-w-sklepie-czy-obiektyw-ma-BF-FF/page15).

tom32
07-01-2022, 23:04
Korekta w body daje dobre efekty dla zooma? Nie będzie różnie dla różnych ogniskowych?
Poza tym, na pierwszych zdjęciach ostrości nie ma nigdzie, to nie jest BF/FF.
Zdjęcie z wiaderkiem jest trudne do oceny (kiepskie światło) - ja na podstawie takowego niczego bym nie wyrokował.

To co twoim zdaniem może być przyczyną, brak umiejętnosci, awaria puszki czy obiektywu?

Krzysztofh
07-01-2022, 23:04
Do mikroregulacji przydaje się przyrząd, który sam możesz zrobić. Zajrzyj na tą stronę a dużo ci się rozjaśni: http://www.zts.skibek.pl/produkt/foccal-2-3xxl/

Wind Mill
07-01-2022, 23:09
To co twoim zdaniem może być przyczyną, brak umiejętnosci, awaria puszki czy obiektywu?

Jeśli z innymi obiektywami bangla - puszka jest ok.
Pierwsze zdjęcia wyglądają na zupełnie bez ostrości - kwestia obiektywu.

Ale, żeby miarodajnie coś powiedzieć musisz wykonać serię zdjęć testowych - info co i jak masz w linkowanym wątku; powyżej linkowany przyrząd (lub coś podobnego) jest wielce przydatny.

Krzysztofh
07-01-2022, 23:18
Przyrząd jest OK, ale aby był użyteczny musi być wydrukowany jak największy, szczególnie, że będziesz korygował puszkę z długim obiektywem. Po oddaleniu się na kilka metrów nic nie ustawisz jak wydruk będzie mały. Odległość obiektywu od przyrządu wyznacza się dla zoomów 50x ogniskowa, więc trzeba dużo miejsca i warto zadbać o przyzwoite światło.

gremed
08-01-2022, 00:42
Dla identyfikacji problemu nie porzeba drukować żadnych karteczek i przyrządow. tom32 - nie kręć żadną kalibracją na podstawie zdjęcia wiadra!
Weź sprzęt, statyw, znajdź kawałek ogrodzenia z siatki albo metalowych płaskowników. Obierz jakiś większy słupek (albo zawieś coś na siatce, np. klucze). Ustaw się pod małym kątem (tak żebyś mógł ocenić ostrośc na siatce) do tego ogrodzenia i strzelaj do tych kluczy. Najmniejsza przysłona, różne ogniskowe. Dostaniesz jak na dłoni odpowiedź gdzie trafiona jest ostrość już na etapie podglądu na LCD. Twój problem wydaje sie na tyle duży i niezbadany, że na początek trzeba zastosować takie toporne ale proste i skuteczne metody.

tom32
08-01-2022, 09:01
Tu masz rację do tematu trzeba podejsć na chłodno mam tu akurat kawałek płotu betonowego ze szebllami na tym tle uwiąże coś co bedzie tzw punktem ostrosci i na kazdej ogniskowej porobie zdjęcia.Oczywiscie na statywie z wyłaczoną stabilizacją.

tandori
08-01-2022, 16:56
W moim przypadku było inaczej. Kilka osób namawiało mnie na kalibrację obiektywu bo niby po pewnym czasie AF może się rozjustować. Moje zdjęcia z Tamrona 150-600 G2 były ostre, ale wydawało mi się, że brakuje mi jakości na najdłuższych ogniskowych. Oddałem obiektyw wraz z aparatem do nieautoryzowanego chwalonego serwisu gdzie razem z body wgrane zostało nowe oprogramowanie i kalibracja za pomocą Consoli Tamrona. jakie było moje zdziwienie jak ostrość była tylko na najniższej ogniskowej a na pozostałych mydło. Po ponownej wizycie serwisant stwierdził że nic więcej zrobić nie może. Oddałem do ponownej kalibracji tym razem do autoryzowanego serwisu i problem ustąpił, opinia była taka że źle przeprowadzono kalibrację. Ja na Twoim miejscu zrobiłbym zdjęcia które dołączysz wraz z opisanym problem i jeszcze raz odeślij obiektyw do serwisu wraz z aparatem. Sprawdź na kilku ogniskowych czy w całym zakresie jest problem.

tom32
08-01-2022, 21:02
W moim przypadku było inaczej. Kilka osób namawiało mnie na kalibrację obiektywu bo niby po pewnym czasie AF może się rozjustować. Moje zdjęcia z Tamrona 150-600 G2 były ostre, ale wydawało mi się, że brakuje mi jakości na najdłuższych ogniskowych. Oddałem obiektyw wraz z aparatem do nieautoryzowanego chwalonego serwisu gdzie razem z body wgrane zostało nowe oprogramowanie i kalibracja za pomocą Consoli Tamrona. jakie było moje zdziwienie jak ostrość była tylko na najniższej ogniskowej a na pozostałych mydło. Po ponownej wizycie serwisant stwierdził że nic więcej zrobić nie może. Oddałem do ponownej kalibracji tym razem do autoryzowanego serwisu i problem ustąpił, opinia była taka że źle przeprowadzono kalibrację. Ja na Twoim miejscu zrobiłbym zdjęcia które dołączysz wraz z opisanym problem i jeszcze raz odeślij obiektyw do serwisu wraz z aparatem. Sprawdź na kilku ogniskowych czy w całym zakresie jest problem.

Mozesz napisac na pw co za serwis czego unikac itd

Kojocisko
08-01-2022, 21:42
Nie ma co pisać na priv. Są dwa serwisy w Polsce, które umieją zrobić kalibrację fabryczną (poprzedni i obecny serwis fabryczny). Może dołączyło do tego zestawu Studio5s, ale nie wiem. Cała reszta to zawracanie głowy.

tom32
08-01-2022, 21:56
Nie ma co pisać na priv. Są dwa serwisy w Polsce, które umieją zrobić kalibrację fabryczną (poprzedni i obecny serwis fabryczny). Może dołączyło do tego zestawu Studio5s, ale nie wiem. Cała reszta to zawracanie głowy.

Ja wysyłałem do obecnego serwisu Tamrona szkło razem z body na gwarancji i jest jak jest ale wysle raz jeszcze niech poprawią,a poprzednim serwisem fabrycznym kto był za nim został Proclub?

gremed
08-01-2022, 22:01
Ja wysyłałem do obecnego serwisu Tamrona szkło razem z body na gwarancji i jest jak jest ale wysle raz jeszcze niech poprawia

3 strony wątku a my w punkcie wyjścia. To teraz wyobraź sobie co zrobisz jak serwis odeśle sprzęt z adnotacją - 'nie stwierdzono nieprawidłowości"... Ale nic... Zrób jak uważasz.

tom32
08-01-2022, 22:46
3 strony wątku a my w punkcie wyjścia. To teraz wyobraź sobie co zrobisz jak serwis odeśle sprzęt z adnotacją - 'nie stwierdzono nieprawidłowości"... Ale nic... Zrób jak uważasz.

Robiłem te testy co pisałes własnie sie wgrywają

- - - - kolejny post - - - - - -

Witam;))Dziś mając trochę czasu postanowiłem przeprowadzić parę testów o których pisał kolega gremed, tak więc wrzucę parę fotek na różnych ogniskowych i oceńcie sami ale na całej rozpiętośći jest mydło do testu posłuzyłem sie puszką po pepsi celowałem w okrągłe kółko na puszce i takie sa efekty tegoż eksperymentu ;https://ibb.co/278h8Dt
https://ibb.co/h1CJZTP
https://ibb.co/jM0PXP9
https://ibb.co/tMTVGtD
https://ibb.co/G0LR1JM
https://ibb.co/YkHpfSN

Idąc dalej tym tropem postanowiłem sprawdzic precyzyjną korekcje AF i tu zamieszczam pare zdjęc gdzie modelami były 3 puszki rozstawione od siebie okolo 20 cm foty robione dla mniejszej ogniskowej z 6m a dla maksymalnej ponad 10.Wszystkich zdjęć nie zamieszczam aby nie robic smieciowiska tylko te na ktorych widać jakaś rożnice i ustawiałem wartosci kolejno od zera co pięć i wyszło że przy -15 poprawiła sie ostrosc co udokumentuje przykładowymi zdjeciami ktore zrobiłem ptakom https://ibb.co/d41fwC5
https://ibb.co/0ytxxcf
https://ibb.co/TRnV9Hz
https://ibb.co/XJ0vrCR
https://ibb.co/FgXYXz2
https://ibb.co/6mBNgVv

a teraz kilka przykladowych zdjeć po tej mini korekcji gdzie widać że ostrość sie poprawiła ale nie do konca; https://ibb.co/xYTXnZ9
https://ibb.co/6HNF9wg
https://ibb.co/pyRsvSt
https://ibb.co/ZgY3J1R

gremed
08-01-2022, 23:50
Wiesz co? Wyślij ten sprzęt do tego serwisu. Nie jestem przekonany, że coś tu jest nie halo z nim ale na pewno sam tego nie sprawdzisz.
Robisz test ostrości i przymykasz przysłonę do f8, ISO 500 a aparat na statywie. Nic tutaj nie ma sensu. Im bardziej domkniesz przysłonę tym trudniej ocenić Ci czy ostrość trafiona czy nie bo tego ostrego masz więcej w kadrze.
Zdjęcia ptaków nie mają żadnej poprawy (są najgorsze z tych wszystkich), żadna ostrość się nie poprawiła (na ostatnim zdjęciu ostry jest karmnik), pozostałe strzelane przez gałęzie mają zero ostrości i zero wartości jako materiał do oceny
Nie zrozumiałeś o co chodzi z tą siatką. Puszka powinna wisieć tak, żeby siatka była przed nią i za nią (czyli na tym słupeczku widocznym na lewo od niej), tak żeby ocenić gdzie jest ostrość. Ale to nie w takiej ciemnicy, nie na przymkniętej przysłonie.
Nie walcz więcej tylko zleć to komuś ;-)

rwpb
09-01-2022, 00:52
Zrób zdjęcia z ustawieniem tak jak na rysunku poniżej. Na każdym daj maksymalnie wielki otwór przysłony. Daj natywne ISO (100). Ostrość na każdym na puszkę. Daj zdjęcia przy różnych ogniskowych.

59358

tandori
09-01-2022, 01:35
Napisałem priv do kolegi. Jeszcze problemem może być uderzenie obiektywu lub jakiś upadek warto to tez brać pod uwagę. Jeśli serwis po sprawdzeniu działania aparatu z obiektywem nie stwierdził wady obiektywu to może być źle wykonana kalibracja. Kojocisko Nie spieprzył mi tej kalibracji serwis Studio5s.

Krzysztofh
09-01-2022, 10:08
Jak byś przeczytał materiał na stronie, który ci polinkowałem to nie robił byś takich testów. Test ma być na pełnej dziurze bo GO jest najmniejsza i robione pod kątem do jakiejś powierzchni która ma jakąś strukturę dla oceny FF lub BF (patrz przykład na rysunku powyżej) a ty robisz zdjęcia puszek prostopadle do płaszczyzny przewidywanej ostrości.
Być może obiektyw jest wadliwy lub źle zrobiona kalibracja ale twoje testy raczej tego nie ocenią.

marekawo
09-01-2022, 22:26
tom32 - może mieszkasz, będziesz w pobliżu Słupcy to zapraszam. Zawsze co dwie głowy to nie jedna :-)
Do tych ciemnych zmiennooginiskowych obiektywów to potrzeba bardzo dobrego światła i najbliższej odległości do tego co chcemy pokazać.

tom32
10-01-2022, 22:16
tom32 - może mieszkasz, będziesz w pobliżu Słupcy to zapraszam. Zawsze co dwie głowy to nie jedna :-)
Do tych ciemnych zmiennooginiskowych obiektywów to potrzeba bardzo dobrego światła i najbliższej odległości do tego co chcemy pokazać.

Witam! Jestem z okolic Słupcy, odezwij sie na pw

marekawo
18-01-2022, 22:05
Poszło na PW