PDA

Zobacz pełną wersję : komputer...hmmm...nieco bardziej uniwersalny:)



ALF
07-07-2007, 22:26
no więc powoli kończy się mój zabytek klasy 0 czyli ADAX Delta i czas na zakup czegoś nowego, a nie tylko leczenie kiły witaminą C :)
po paru bezsennych nocach i dniach i przetrząśnięciu znanych mi zasobów netu wymyśliłem sobie jakąś tam konfigurację...
poproszę Was o ocenę i ewentualne refleksje na temat wyboru...
założenia:
ponieważ i tak nie mam wolnego grosza, to cena jest rzeczą drugoplanową :)
komputer jest przeznaczony do zdjęć, pracy biurowej, ale też żonka lubi film obejrzeć, a ja zagrać w Fighting Still, więc karty muszą być niezintegrowane, a Matrox odpada ze względu na multimedialność :)
kompa kupuję w sierpniu, więc nie będę czekał na nowości :)tam, gdzie zostawiłem kilka wersji mój preferowany wybór jest podkreślony:

Karta graficzna:
SAPPHIRE RADEON X1950PRO 256MB PCI-E DDR3
ASUS EAX1950PRO Radeon X1950PRO 256MB DDR3 BOX
GAINWARD GEFORCE 8600GT SILENT TV 256MB
GAINWARD GF-8600GTS PX 256 2DVI/TV
GAINWARD GeForce 8600GT 256MB HDTV & DVI (PCI-E) GoldenSample
PowerColor Radeon X1950XT 256MB DDR3

Karta muzyczna:
Creative Sound Blaster Audigy SE – 90zł
Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio – 230zł
Sound Blaster Audigy 2 – 150zł

Dysk twardy:
SEAGATE 250GB 7200OBR.16MB SATA II,NCQ
WESTERN DIGITAL WD CAVIAR 250 GB 16 MB WD2500KS
SEAGATE 320GB 7200OBR.16MB SATA II, NCQ
WESTERN DIGITAL WD3200YS 320GB RAID SATAII

Procesor:
Intel Core 2 Duo E6420 2,13GHz Conroe 4MB L2
Intel Core 2 Duo E6750 – 2,66 GHz
Intel Core 2 Duo E6550 – 2,33 GHz

Chłodzenie:
Scythe Infinity SCINF-1000

Buda:
ARCTIC COOLING SILENTIUM T4 PRO (z zasilaczem 500W)
I-BOX ORION 833 (bez zasilacza)

Płyta główna:
Abit AB9 Quad GT
Asus P5B Deluxe
Asus P5B-E 965P 514

RAM:
DDR2 2x1024MB PC-800 Corsair XMS2 (TWIN2X2048-6400C4) CL 4
PATRIOT DDR2 LLK DUAL 2x1GB 1000MHz CL5 800MHz CL4

Nagrywarka:
NEC AD7170S SATA

Paweł M
07-07-2007, 22:59
Powiem tak:

odnośnie grafiki:
"O ile pod względem zdolności w odciążaniu CPU przez GPU Radeon przegrywa sromotnie (ze względu na starszy procesor wideo) to już w grach, zarówno najnowszych jak i tych starszych spuszcza kartom NVIDII manto."

co do muzycznej, to nie wiem czy jest sens inwestować w Audigy. Na pokładzie płyty masz 8 kanałowy kodek, wiec spokojnie obsłuży ci zestaw 5+1 lub nawet 7+1, wiec "wywalanie" dodatkowej kasy na oddzielną muzę IMO mija się z celem.

Pamięci wybrałeś naprawdę dobre. Nie miałem do tej pory żadnych problemów z nimi

ALF
07-07-2007, 23:05
mam już takową zintegrowaną na 2 kompie i co jakiś czas waży się ze starszymi programami, z SBL nie było problemu, więc nie chcę popełnić podobnego błędu :)

Paweł M
07-07-2007, 23:16
Ja od 3 płyt mam integrę, i jeszcze mi się nie zdarzyło, że coś było by nie tak ... ale fakt, to zależy od programu...

co do płyty, to możesz zastanowić się też nad jakąś Intela na chipsecie 965 lub wyżej, tylko nie bierz 945 bo nie zawsze dual cory chcą poprawnie działać

timi
08-07-2007, 00:12
Odnośnie muzycznej audigy dwa (zs) zasadniczo nie rożni sie od Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio- jest tylko troszkę wyraźniejszy (słyszalne) bas. Ale samo brzmienie jest bardzo podobne. Posiadałem adigy 2zs mam X-Fi Xtreme Music. Mam rownierz na płycie zintegrowana 5,1 (asus a8n-sli se) . Tej karty wogole nie używam bo w połowie jakości dźwięku nie dorównuje chociażby starszej audigy 2 zs. Oczywiście aby to usłyszeć i poczuć różnice istotna i ważna kwestia jest dobór odpowiednich głośników.

ALF
08-07-2007, 01:34
komp będzie podłączony do wieży yamachy (film i muza), a do normalnego użytkowania głośniki monitora
ta płyta, którą wybrałem jest właśnie na P965 :)

fIlek
08-07-2007, 02:15
Powiem tak:

co do muzycznej, to nie wiem czy jest sens inwestować w Audigy. Na pokładzie płyty masz 8 kanałowy kodek, wiec spokojnie obsłuży ci zestaw 5+1 lub nawet 7+1, wiec "wywalanie" dodatkowej kasy na oddzielną muzę IMO mija się z celem.

Łoj jest sens, jest Panie. To jakby słuchać muzy na pierdzącym radyjku, albo na jakimś sprzęcie Harmanna. Różnica jest zdecydowanie zauważalna (zasłychowalna??? ;) )

PS. Nie jestem audiofilem :grin:

nowart
08-07-2007, 10:19
skoro kasa nie gra roli to ciężko doradzać - wybór na pierwszy rzut oka dobry. Ja oczywiście zasugerowałbym zmianę kilku elementów na tańsze a po delikatnym podkręceniu wypadające tak samo lub po większym podkręceniu dużo lepiej ( np zamiast pamięci 800cl4 kup te same ale 675cl4 - to te identyczne kości tylko pracujące na niższym napięciu fabrycznym 1.9V - podnosisz w biosie ręcznie do 2.1V , taktowanie na 800 i 150zł w kieszeni, a w komputerze dokładnie to samo).
Tym sposobem mógłbyś zaoszczędzić ponad 500zł ale to Twój wybór oczywiście.
Nie wspomniałeś nic o głośności sprzętu - w poprzednim wątku już o tym pisałem - skoro nie wspominasz domniemywam, że nie zwracasz na to uwagi. A ciche to to nie będzie z przynajmniej pięcioma nie za cichymi wiatrakami na pokładzie... (zamiast serii NCQ wybierz Nearline - dużo cichsze :) )

Timi - niestety ale piszesz nie do końca prawdę. X-Fi Audio to najtańszy, wykastrowany na maksa układ Audigy 1. Widać to po samym laminacie, chipsecie a o dźwięku nie wspomnę. Oczywiście będzie dużo lepszy niż jakakolwiek integra a o subiektywnych odczuciach odsłuchowych nie ma co dyskutować ale jedno jest faktem - to lipa za ogromne pieniądze ze sporym szumami itd itp. Nie ma to NIC wspólnego z X-Fi. Audigy2 ZS, lub nowszy 4 to nieporównywalnie lepsze produkty za niższą cenę.

wavman
08-07-2007, 10:26
komp będzie podłączony do wieży yamachy (film i muza), a do normalnego użytkowania głośniki monitora
ta płyta, którą wybrałem jest właśnie na P965 :)


Przy podłączeniu do Yamahy usłyszysz wszystie wady toru audio, zintegrowaną sobie daruj. Zostań przy Audigy.
Kart miałem dużo i jedyna, która naprawdę mi pasuje to EM-U 1820 Creativa (podłączona coaxial'em do Pioneer'a D711 + B&W DM602).

Jeśli chodzi o resztę, to dobrze wybrałeś. Jedynie to dokupiłbym drugi dysk (większa wydajność zapis-odczyt-kopiowanie) i zmieniłbym tego Seagate'a na wersję Nearline (szybszy, większy MTBF a różnica w cenie mała).

maly_glod
08-07-2007, 11:00
A ja sie wypowiem w sprawie obudowy. Miałem z nią styczność i pierwsze co mi w niej nie pasowało to zasilacz. Bardzo nietypowa konstrukcja. Jak nie daj boże padnie to możesz mieć problemy z zakupem takiego wynalazku.
Kable zasilające do płyty głównej były za krótkie i trzeba było dokładać przedłużkę(zależy gdzie oczywiście jest gniazdo). W środku nie ma za wiele miejsca i ten kto będzie to składał trochę sie nagimnastykuje;). To tylko takie moje wrażenia po kontakcie z tym cudem ;-)

ALF
08-07-2007, 12:22
- w podkręcanie się raczej nie bawię...za małą mam wiedzę w tej dziedzinie, a brak czasu na jej zgłębianie :)
- co do dysku...skoro Nearline jest cichszy i szybszy, to będzie Nearline...na razie jeden, ale w przyszłości pewnie dokupię drugi - D200 generuje spore zapotrzebowanie na wolne miejsce :)
- dźwięk...hmmm...nie musi być w wersji audiofilskiej, od tego mam 2 wieże, ale musi być przyzwoity i stabilny, więc pewnie Audigy2 ZS w zupełności wystarczy :)
- no właśnie...obudowa...wahałem się czy nie lepiej kupić obudowę bez zasilacza i do tego jakiś dobry zasilacz...znalazłem stronkę, na której można sobie wyliczyć zapotrzebowanie na prąd dla mojej wersji kompa i wyszło na początek 400W, więc aby mieć zapas zasilacz musi mieć minimum 500W...ale tu już zabrakło mi serca (świtało) na dalsze szukanie - jeśli nie obudowa z zasilaczem, to która obudowa i który zasilacz?

Macro
08-07-2007, 17:07
W kwestii obudowy zawsze bardzo liczą się indywidualne gusta. Rozejrzyj się czy coś Chiefteca nie będzie ci pasowało. Jak dla mnie wykonanie tych puszek jest rewelacyjne. Dużo miejsca, swobodny ruch powietrza i szczególnie patenty na szybki dostęp do dysków i napędów, niewymagający śrubokręta. No i, co może nie byc oczywiste, wykończenie kantów praktycznie uniemożliwiające skaleczenie się.
Tak tylko podrzucam pomysł.

nowart
08-07-2007, 17:13
- w podkręcanie się raczej nie bawię...za małą mam wiedzę w tej dziedzinie, a brak czasu na jej zgłębianie :)
- co do dysku...skoro Nearline jest cichszy i szybszy, to będzie Nearline...na razie jeden, ale w przyszłości pewnie dokupię drugi - D200 generuje spore zapotrzebowanie na wolne miejsce :)
- dźwięk...hmmm...nie musi być w wersji audiofilskiej, od tego mam 2 wieże, ale musi być przyzwoity i stabilny, więc pewnie Audigy2 ZS w zupełności wystarczy :)
- no właśnie...obudowa...wahałem się czy nie lepiej kupić obudowę bez zasilacza i do tego jakiś dobry zasilacz...znalazłem stronkę, na której można sobie wyliczyć zapotrzebowanie na prąd dla mojej wersji kompa i wyszło na początek 400W, więc aby mieć zapas zasilacz musi mieć minimum 500W...ale tu już zabrakło mi serca (świtało) na dalsze szukanie - jeśli nie obudowa z zasilaczem, to która obudowa i który zasilacz?

1. O podkręcenie się absolutnie nie martw - po to kupujesz taką drogą płytę główną aby ten potencjał wykorzystać. Wchodzisz w bios, przestawiasz kilka parametrów i cieszysz się sprzętem dużo wydajniejszym za sporo mniejszą kasę - w razie problemów mogę Tobie pomóc - 10 minut pracy. Poza tym sam Intel przyznał, że dziwne byłoby kupowanie najniższych serii C2D i nie podkręcanie ich. Tak naprawdę to wiele podzespołów niczym się nie różni od wyżej taktowanych poza fabrycznie zwiększonymi napięciami, taktowaniami - to samo zrobisz za darmo w biosie dobrej płyty głównej - a taką masz w planach.
2. Tak jak pisałem - dyski Nearline są sporo cichsze - nie słychać tak pracy głowicy jak w NCQ, które w zasadzie i tak nie przekłada się na wydajność za bardzo...
3. Zamiast Audigy 2ZS weź pod uwagę nowszego i tańszego Audigy4 (kupiłem ostatnio nowego z gw. sklepową za 150zł). Chyba, że dałeś się złapać na jakieś "złote" końcówki... ;)
4. Zasilacz... Stary!! Co Ty tam chcesz wsadzić? Konwektor? ;) Mi przy słabszej grafice ale sporo mocniejszym procku (podkręcony) wyszło w szczytowym poborze ok 160W. Skąd u Ciebie 400W?? Procesor zje ok 65W, grafika przy pełnym wykorzystaniu max 80W, reszta typu HDD, napędy, wiatraki, płyta to pstryki rzędu kilku W. Gdzie tu 400W?
Weź pod uwagę sprawdzone Chiefteci - mini lub midi tower za ok 200zł, dobrą zasiłkę 350-400W za ok 250zł, wiatrak na wyciągu 120mm i cieszysz się jakością na lata, ciszą połączoną z niską temperaturą.

ALF
08-07-2007, 18:30
po wprowadzeniu wszystkich danych wyszło mi dokładnie 399W
http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp
a z doświadczenia wiem, że nie warto za bardzo oszczędzać na zasilaczu :)
ja kompa kupuję na co najmniej 4 lata, a w międzyczasie będzie modernizowany, więc zapas musi być :)

nowart
08-07-2007, 22:24
To powiem krótko - o kant d... te wyliczenia - na chłopski rozum nie wyjdzie tyle nawet gdybyś 2 takie zestawy miał.
Grafika max 80W, procesor max 65W, płyta, dysk, pamięci i napęd to max 25W. W życiu nie wyjdzie więcej niż 180W (po sporym podkręceniu nawet) o 400 nie wspominając.
oblicz tutaj - wiarygodne wyniki jeśli chodzi o zużycie prądu.
http://web.aanet.com.au/SnooP/psucalc.php
Ja mam sporą konfigurację i mi pokazuje dokładnie max 159W. Zasilacz mam dobry - Tagana 300W. Po ostrym podkręceniu grafiki, procka i pamięci i torturowaniu w benchmarkach żadnej zwiechy a napięcia bardzo stabilne. Złożyłem tak wiele komputerów i żaden ze znajomych nie miał mocniejszego niż 380W - nikt nie narzeka.
Oczywiście to takie dywagacje gwoli wyjaśnienia - co kupisz to i tak będzie dobrze - oby dobry i markowy.

bukowy dziad
08-07-2007, 22:38
co do grafy: x1950 chyba nie obsluguje jeszcze dx10?
wiec logicznym wyborem pozostaje ktoraj 8600...

co do cytatu swoopa (tego o radkach i nvidii) to z calym szacunkiem, ale tak sie ma do rzeczywistosci jak tekst w stylu "dobre zdiecia da sie zrobic tylko C...;)"

Paweł M
08-07-2007, 23:43
co do cytatu swoopa (tego o radkach i nvidii) to z calym szacunkiem, ale tak sie ma do rzeczywistosci jak tekst w stylu "dobre zdiecia da sie zrobic tylko C...;)"

zapraszam do lektury: http://www.idg.pl/news/112126_1.html

ALF
09-07-2007, 01:08
pomijając fakt, ze nic do DX-10 nie ma, to 8600 jest za słaby do jego obsługi :)

strona, którą podałeś nie daje wszystkich możliwości w porównaniu z moim testem, a i tak mam wynik 207W...
Recommended PSU wattage for generic brand PSU: 482W
z obu moimi kompami nigdy nie miałem problemów...poza jednym razem, po którejś modernizacji komp stał się mało stabilny, a wkrótce padł - wynik był jednoznaczny, powodem był zasilacz...przy obecnej prądożerności kompów, solidny zasilacz, to gwarancja stabilnej pracy nawet za parę lat przy kilkukrotnej modernizacji...

nowart
09-07-2007, 02:09
wyliczenia na stronie biorą pod uwagę wszystkie elementy standardowego zestawu - od MB po ilośc wentylatorów i urządzeń pod usb. wskazali mi ją znacznie więksi spece od tych tematów niż my wszyscy razem wzięci...
przy Twoch zasugerowanych podzespołach oraz 2 karty PCI, 8 urządzeń pod usb, 2 napędy DVD i 4 wiatraki wyszło mi max 169 - wszystko wziąłem na max więc nie wiem skąd Twoje 207W ale nieważne bo nudne się to robi.
Przy zasilaczu z tej strony bierz pod uwagę decent PSU a nie generic bo te są brane jakoś z choinki - tak wielokrotnie słyszałem. A tu pokazuje, że odpowiedni to ok 280W. Do 480W z generic ma się to nijak - skąd niby dodatkowe 200W energii skoro cały komp w pełni mocy nie zużyje tyle... bez sensu jak widzisz
Jedyna zaleta kupowania takiego pół kilowego zasilacza to mniejszy hałas pod obciążeniem. Poza tym strata pieniędzy.
A podzespoły obecnie nie są coraz bardziej prądożerne tylko bardziej energooszczędne - po to w końcu przechodzi się na nowsze procesy technologiczne. Procesory C2D w technologii 65nm zużywa max 65W będąc dwukrotnie wydajniejszym od mojego poprzedniego kaloryferka P4 3Ghz w technologii 90nm, który żarł prawie 100W. To samo graika, którą chcesz kupić - wykorzystując proces 90nm a nie jak starsi bracia 110nm zuzywa sporo mniej energii. Wspominam o tych elementach bo one właśnie konsumują najwięcej cennych watów.

Antonina
09-07-2007, 08:11
Zasilacz polecam BE QUIET http://www.be-quiet.net/be-quiet.net/index.php?StoryID=17 jest naprawdę cichy. Ja z karty x1950GT 512MB jestem zadowolona twoja będzie szybsza bo na PCI-e ja jeszcze korzystam z AGP

King
09-07-2007, 11:18
http://www.komputronik.pl/Komputery_PC/Komputery_Komputronik/Komputronik_Infinity/Seria_limitowana__100_wyjatkowych_komputerow_Ultim ate_Racing_PC/Komputer_Ultimate_Racing_PC/pelny,id,41494/

Polecam, ponieważ nie znam lepszego składaka - taka konfiguracja starczy Ci na co najmniej 5 lat.

A poza tym jak obudowy to tylko chiefteca - nie znam lepszych, super lodówki, pancerne a zarazem ciche.

I tak jeszcze na marginesie jak Ciebie stać to bierz bez zastanawiania:
http://www.komputronik.pl/Procesory/Intel/Quad_Core_S775_quad_core_64_bit_/Intel_Core2_Quad_Q6600_2_40_GHz_S775_BOX/pelny,id,39422/

Płyta główna i Ramy wybrałeś jedne z najlepszych, dyski twarde zresztą też a co do hałasu to są one podobne - każdy z nich hałasuje ale niezbyt głośno :), karta muzyczna jak już wcześniej mówiono jak jest kasa to lepiej brać zewnętrzną.

I to na tyle,
Pozdrawiam

bukowy dziad
09-07-2007, 13:13
zapraszam do lektury: http://www.idg.pl/news/112126_1.html

sor - prawdopodobnie z racji poweselno-poprawinowego "zmeczenia" odebralem cytowany przez Ciebie tekst jako autorytatywnie odnoszacy sie do ogolnej konkurencji nvidia vs. ati. a jak wiadomo takie rozwazania maja tyle samo sensu co "intel vs. amd", "canon vs. nikon", "wieklanoc vs. boze narodzenie" itp.;)
oczywiscie wydajnosciowo 8600 obrywa od tego radka - ba, obrywa nawet od 7900gs. nie wiem tylko, czy to jest strata az tak istotna, by dobrowolnie rezygnowac z najnowszych technologii (w podanym przez ciebie linku tabelka wskazuje, ze osiagane wyniki sa i tak bardzo wysokie - w malo ktorej grze roznica by byla odczuwalna - roznica na tyle istotna by rodzila dyskomfort w grze dotyczyla chyba 2 tytulow w maks detalach i wysokiej rozdzialce) ).

Alf: a moze nie isc tu na kompromis, dorzucic 300zl do asusowego 8800gts 320mb - i miec najnowsze technologie i do tego znakomita wydajnosc w jednym?:)

King
09-07-2007, 14:14
dorzucic 300zl do asusowego 8800gts 320mb

popieram w 100% - karta na dzień dzisiejszy wymiata ;)

ALF
09-07-2007, 16:41
ale ja raczej nie korzystam z najnowszych gierek, a ATI lepsze do filmików i ma wejście TV :)

chicken
09-07-2007, 17:11
Moje sugestie:

1. Płytka jak najbardziej Asus P5B jest bardzo dobry, stabilny i wydajny a nade wszystko CICHY sprzęcik!! Posiada tylko pasywne chłodzenie co sprawia go bezawaryjnym i cichym. Osobiście radzę jeszcze spojrzeć na P5W DH Delux (http://pl.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=248&l4=0&model=1198&modelmenu=1) zyskujesz Pilocika do obsługi multimedii oraz fajna funkcje wyłączania i włączania kompa za jego pomocą, wi-fi, rajda systemoweho i wiele wiele innych.. ale to wlinku.

2. Procek - to chyba najbardziej kłótliwa sprawa…. :-? Ja tak samo stałem przed dylematem… płacić kilka stówek więcej i Core duo czy P4? I wybrałem taniego P4 3Ghz 800 Mhz Prescota i nie żałuje!! pod żadnym względem Płyta jest wysokiej klasy i pozwala temu prockowi się wykorzystać na maxa a według mnie p4 ma wielki potencjał. W końcu core duo to wielo zadaniowość a wiec zastanów się

3. Grafika – W gry o których wspomniałeś to każda karta ci umożliwi grę, ja osobiście nie palił bym się tu na żadne wysokie loty JEDEN warunek MARKOWA i nie chodzi tu o procka czy nVidia , Ati ale producenta ASUS, SAPPHIRE te dwie marki dla mnie się liczą ja osobiście posiadam Asusa 1600 Silent (http://pl.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=8&l3=241&l4=0&model=1477&modelmenu=1) 512mb na pokładzie i nie dość ze cicha to bardzo wydajna. Nie oszukujmy nie będziesz grał na turniejach :-D wiec po co…. A i uczulam abyś nie sugerował się n pamięciami np: DDR III bo wzrost wydajności nie odczuwalny i już nie jeden artykuł przerobiłem na ten temat a i praktyki też było.

- Ważny jest procek ja polecam Ati,
- Marka jak wspomniałem ASUS, SAPPHIRE
- Pamięć na końcu i tu zawracam uwagę na jeszcze jedna zmienną a mianowicie jej przepustowość lepiej mieć 256 Mb i 128bit niż 512 z 64bit jest to tak wąskie gardło ze szkoda nawet gadać…

4. Ram – pamięci dobre wybrałeś i w dulau jak widze :mrgreen: W zasadzie to i kingstony dobrze działały chyba ze kolega bawi się w podkręcanie czego się da… jeśli nie to zastanowił bym się czy to nie potrzebna inwestycja … moim zdaniem….

5. Zasilacz – Alf z całym szacunkiem, ale 500W to ZA DUŻO!!:shock: :shock: Tyle to pobiera mój cały pokój z wszystkim sprzętem włączonym na raz Ja powiem tylko jedno MARKOWY

- Fortran
- Fell
- Enermax
i każdy z nich z mocą nawet 350W uciągnie więcej niż jakiś 700W no name

Z doświadczenia na sobie wiem ze 400W markowe uciągnie przez ciebie wymieniony sprzęt BEZ NAJMNIEJSZEGO problemu. Tak wiec lepiej kupić osobno zasilacz i samą obudowę.

6. Dźwięk- zintegrowana na płycie P5B gra dobrze tak samo P5W DH (pierwsza z niech miałem drugą obecnie) i grają dobrze, Proponowałbym najpierw sprawdzić czy ciebie to satysfakcjonuje, jeśli nie to dopiero potem kupić osobno. Jeśli chodzi o ich działanie to NIGDY nie miałem problemu. Oczywiście od razu zaznaczam, że nie zagrają tak jak Osobne wcześniej wymienione karty. Co nie znaczy ze te na płycie grają źle.

Tak wiec ja tak to wildze drogi kolego. Oczywiście to będzie twój wybór i możesz mieć inne spojrzenie na niektóre sprawy ja tylko na koniec dodam abyś się dobrze zastanowił nad tym, co kupujesz czy warto np: kupić grafe z najnowszej kolekcji i za duże sianko skoro nie wykorzystasz jej potencjału…. Dla mnie to strata kasy. lepiej dokupic kolejny dysk bo jak wspomniałeś D200 ma duże potrzeby :mrgreen:

Pozdrawiam i nie linczujcie mnie za to, co napisałem hiii :| Ale każdy ma swoje zdanie....

chicken
09-07-2007, 17:12
ale ja raczej nie korzystam z najnowszych gierek, a ATI lepsze do filmików i ma wejście TV :)

no własnie Ati :-D aby nie nieżej niż 1600 a bedzie dobrze :-D

bukowy dziad
09-07-2007, 17:20
Pozdrawiam i nie linczujcie mnie za to, co napisałem hiii :| Ale każdy ma swoje zdanie....

no linczowac, ani palic na stosie nie bede... to sie robilo za tezy wywrotowe, ale majace oparcie w faktach;) jedynie cichutko sobie wspomne (tak calkiem nawiasem), ze juz niech lepiej Alf zostanie przy swojej konfiguracji;) - choc z tego jak ja zlozyl to pewnie doskonale sam wie, ze lepiej;)

nowart
09-07-2007, 20:13
2. Procek - to chyba najbardziej kłótliwa sprawa…. :-? Ja tak samo stałem przed dylematem… płacić kilka stówek więcej i Core duo czy P4? I wybrałem taniego P4 3Ghz 800 Mhz Prescota i nie żałuje!! pod żadnym względem Płyta jest wysokiej klasy i pozwala temu prockowi się wykorzystać na maxa a według mnie p4 ma wielki potencjał. W końcu core duo to wielo zadaniowość a wiec zastanów się


Opiszę tu kilka rzeczy bo dostałem kilka PM z prośbą o wyjaśnienie pewnych spraw.
Tu nie ma się o co kłócić bo to fakty a nie przypuszczenia - architektura P4 oparta na NetBurst wyczerpała swój potencjał przy częstotliwościach 3.6Ghz. Sam miałem wspomniany przez Ciebie P4 i potencjału to on niestety w konfrontacji z nową 65nm architekturą C2D nie ma prawie żadnego. Dlaczego?
P4 za ok 200zł nie podkręcisz za bardzo - może do 3.6 - 4.0 Ghz - wtedy to grzałka niesamowita. Tu się kończy jego potencjał.
Natomiast najwolniejszy C2D 1.8Ghz za ok 400zł i magistrali 800Mhz jest w testach ok 50% wydajniejszy od P4 3.0Ghz. Ale szkopuł w tym, że dopiero C2D ma potencjał - magistralę bez problemu przekręcasz na 1333Mhz przy taktowaniu ok 3.0Ghz. I TO PRZY OBNIŻONYM NAPIĘCIU - taki potencjał ma ta architektura. W ten sposób z procesora za 400zł robisz potwora, których jeszcze w produkcji nie ma - a nawet gdyby był to kosztowałby tysiące złotych. Taki procesor to dopiero inwestycja na kilka lat - potężna moc obliczeniowa, wydajnie i chłodno bez nadmiernego poboru energii. Różnicę widać z zamkniętymi oczami - PS uruchamia się w 7 sekund, Tiffy w obróbce śmigają aż miło itd itp
Każdemu myślącemu nad zmianą gorąco polecam najwolniejsze modele C2D - potwory !!

jarwlos
09-07-2007, 20:26
To teraz napiszcie ile toto wszystko w kupie bedzie kosztowało :) Sam planuje wymianę kompa, to może się w niedalekiej przyszłości przydać :)

chicken
09-07-2007, 20:47
Opiszę tu kilka rzeczy bo dostałem kilka PM z prośbą o wyjaśnienie pewnych spraw.
Tu nie ma się o co kłócić bo to fakty a nie przypuszczenia - architektura P4 oparta na NetBurst wyczerpała swój potencjał przy częstotliwościach 3.6Ghz. Sam miałem wspomniany przez Ciebie P4 i potencjału to on niestety w konfrontacji z nową 65nm architekturą C2D nie ma prawie żadnego. Dlaczego?
P4 za ok 200zł nie podkręcisz za bardzo - może do 3.6 - 4.0 Ghz - wtedy to grzałka niesamowita. Tu się kończy jego potencjał.
Natomiast najwolniejszy C2D 1.8Ghz za ok 400zł i magistrali 800Mhz jest w testach ok 50% wydajniejszy od P4 3.0Ghz. Ale szkopuł w tym, że dopiero C2D ma potencjał - magistralę bez problemu przekręcasz na 1333Mhz przy taktowaniu ok 3.0Ghz. I TO PRZY OBNIŻONYM NAPIĘCIU - taki potencjał ma ta architektura. W ten sposób z procesora za 400zł robisz potwora, których jeszcze w produkcji nie ma - a nawet gdyby był to kosztowałby tysiące złotych. Taki procesor to dopiero inwestycja na kilka lat - potężna moc obliczeniowa, wydajnie i chłodno bez nadmiernego poboru energii. Różnicę widać z zamkniętymi oczami - PS uruchamia się w 7 sekund, Tiffy w obróbce śmigają aż miło itd itp
Każdemu myślącemu nad zmianą gorąco polecam najwolniejsze modele C2D - potwory !!

Zgadzam się z Tobą w 100% To też nie napisałem ze p4 jest lepszy i wydajniejszy od C2D, chciałem tylko powiedzieć, że P4 jest naprawdę wydajny (tu bierzemy pod uwagę co zamierzamy robić, jeśli to będzie obróbka video, foto dużego kalibru to bezapelacyjnie C2D bije tu P4, wszytsko od potrzeb) i nie wydaje mi się żeby Alf miał zapotrzebowanie na więcej „….mogę się mylić….:? ” Mi on osobiście wystarcza i nie zauważam „braku mocy obliczeniowej” mało tego nawet go nie kręciłem. Tak wiec popieram twoja wypowiedz, że potencjał w porównaniu do C2D jest znikomy…. Faktem jest, że różniąca w cenie na obecna chwile jest niewielka i może naprawdę nie warto oszczędzać 200 zł….

Pozdrawiam

nowart
09-07-2007, 21:13
Mi on osobiście wystarcza i nie zauważam „braku mocy obliczeniowej” mało tego nawet go nie kręciłem. Tak wiec popieram twoja wypowiedz, że potencjał w porównaniu do C2D jest znikomy…. Faktem jest, że różniąca w cenie na obecna chwile jest niewielka i może naprawdę nie warto oszczędzać 200 zł….

Pozdrawiam

Każdy z nas na tym forum ma zapotrzebowanie na więcej bo zajmujemy się głównie obróbką foto/video a jak to pochłania zasoby wszyscy wiedzą doskonale.
Co ważne - oczywiście mając P4 również nie odczuwałem braku mocy obliczeniowej - chodzi o to, że niewielkim nakładem finansowym można unowocześnić komputer i odczuć przynajmniej dwukrotne przyspieszenie wykonywanych zadań - a to już gra warta świeczki :)

chicken
09-07-2007, 22:10
- chodzi o to, że niewielkim nakładem finansowym można unowocześnić komputer i odczuć przynajmniej dwukrotne przyspieszenie wykonywanych zadań - a to już gra warta świeczki :)

Po namyśle przyłączam się do tej wypowiedzi:) . Faktycznie przy tych cenach jak teraz patrzę to jak Alf składa nowego kopma od podstaw nie ma się, nad czym zastanawiać. Tak wiec C2D jest jak najbardziej trafnym prockiem:-P

Pozdrawiam

ALF
09-07-2007, 22:13
dzięki wszystkim za dotychczasowe i przyszłe wypowiedzi...każdą pilnie i uważnie czytam i rozważam, a co więcej, biorę pod uwagę :)
kompa kupuję na długie lata, więc musi być na dziś wypasiony...mam pytanie konkursowe: kto wie, w którym roku pojawił się na rynku Adax Delta? :D
cena mojego zestawu to ok 4500zł nie liczę klawita, ogonka i innych bo zostają ze starego kompa...

chicken
09-07-2007, 22:21
ale tych adax-ow delta jest kilka wersji :mrgreen: dla mnie poczatek 2006

ALF
09-07-2007, 22:34
chicken (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=10543)
1 chyba jednak pozostanę przy 965, pilot mi zbędny...mam na ATI pilota i nie korzystam :)
2 bezwzględnie będzie to core duo
3 grafika...hmmm, te karty nie są tak strasznie drogie, więc nie zaoszczędzę na nich zbyt wiele, a pamiętaj, że będą służyć przez co najmniej 5 lat :) Sapphire na ATI jak Gainward na nvidii :) takie nierozłączki :D
4 nazwa kingston jest piękna, ale nie chcę...mam złe skojarzenia, od zawsze (1997) jadę na markowych, dobrych pamięciach i nigdy się nie zawiodłem, więc zawsze biorę te lepsze :)
5 tu się spierał nie będę...jeśli znajdę obudowę z dobrym zasilaczem, to wezmę komplet, jeśli nie, to będzie osobno...tu kwestia otwarta zostaje...
6 korzystałem już ze zintegrowanej i nie chę więcej...nawet słabszą, ale osobną :D

ALF
09-07-2007, 22:43
ale tych adax-ow delta jest kilka wersji :mrgreen: dla mnie poczatek 2006

młody jesteś :) dla mnie to 1997r. :D
tyle lat ma mój komputer z którego piszę te słowa (oczywiście kilkakrotnie modernizowany, ale w chwili zakupu kosztował ponad 4500, czyli ok tyle, ile wydam na nowego), ten nad którym znęca się teraz moja żonka powstał w 2006r.

chicken
09-07-2007, 22:56
Hee

Alf ja się cieszę, że mogłem zabrać tu głos, który został zauważony:) . Jeśli przejechałeś się, na Kingstonach to na pewno cię do niech nie przekonam a dobra pamięć to podstawia i nie znaczy ze ma być to Kingston bo jest wiele lepszych, sam miałem z nią kiedyś problem i to pierwsza kość tej marki, jaką kupiłem…:-? po prostu zaśniedziała na stykach tak o… zupełnie jak bym miał klimat tropikowy w pokoju… i co mi z dożywotniej gwarancji jak z takim przypadkiem to do sprzedawcy nawet nie było po co się fatygować, wyczyściłem i działała ale fakt został…. hee To samo z dźwiękową tak to jest ze złych doświadczeń nie będę tu podważał.

Chłopie grunt, aby wszystko działało ze sobą!! Życzę powodzenia no i pochwal się jak to wszystko ze sobą współpracuje!

Pozdrawiam

PS: Hee 1997 powiadasz ahhh:-D piękne czasy też posiadam komputer od tego roku (z tym że ty jeszcze z niego korzystasz a mojego już dawno zutylizowali:-D ) pamiętam jego wszystkie parametry na pamięć:mrgreen: i to ze jak go kupiłem to w tym okresie był największy boom w tej branży i po około 3miesiacach nie wart był połowy ceny….

ALF
09-07-2007, 23:18
mój był prawie z najwyższej półki i miał solidne podstawy, więc można go było długo modernizować, ale teraz nadszedł kres...drugi komp (też już modernizowany) zastąpi tego w necie, a nowy będzie zdjęciowo/gierkowo/filmowo/roboczy - oboje z żonką jesteśmy belframi, więc solidna maszyna do pisania/pedeefowania itp jest niezbędna :)

chicken
10-07-2007, 00:04
mój był prawie z najwyższej półki i miał solidne podstawy

Nie wiem jak u ciebie ja miałem procka Pentium 200 MhzMMX karte grafiki 6Mb i dysk 3 Gb, 32mb ramu i wszystko jeszcze w standardzie AT. a po 3 miesiącach było już Pentium II 233 w górę, karty z 3D :? słynne akceleratory voodo :mrgreen: i przede wszystkim płyty ATX z złączem AGP hee.... pamiętam jak dziś że byłem u kolegi on dał komendę w windowsie aby się system wyłączył i wstał od kompa i mówi idziemy a ja do niego poczekaj jeszcze kompa trzeba wyłączyć a on że sam się wyłączy a ja takie oczy:shock: . A mnie w moim kompie to jakoś wszystko ominęło.....:( ani agp nie miałem ani atx-a ahhhh


a nowy będzie zdjęciowo/gierkowo/filmowo/roboczy

Takie Media Center ma sie rozumiec :mrgreen:


oboje z żonką jesteśmy belframi, więc solidna maszyna do pisania/pedeefowania itp jest niezbędna :)

Wiem coś o tym moja mamuska też podziela z wami zawód :-D


Pozdrawiam

Jacek_Z
10-07-2007, 02:30
a ja nadal mam pentium 133 Mhz, grafika S3 - 2 MB, Ram - wypasione 64 MB, dysk twardy 4 GB, napęd CD 8x.
Win 98. W pracy. internet nie chce na tym szaleć - jak strona ma flash to komp się zawiesza. Do tekstów starcza. No i ma scasii do skanera i dlatego ten antyk trzymam.

nowart
10-07-2007, 14:55
Jacek, potrzymaj go jeszcze kilka lat a może Intel odkupi go od Ciebie jako zabytek klasy 0 :D
No ale jako maszyna do pisania się jeszcze nada :)

ALF
10-07-2007, 15:15
a myślałem, że tylko ja zbieram zabytki :D
a swoją drogą, to nie znoszę stron flashowych...jak trafiam na tokową, to od razu wyciepiam :)