PDA

Zobacz pełną wersję : Zasilanie lamp studyjnych w plenerze.



Eryk
07-07-2007, 14:47
Witajcie...

Coraz bardziej chciałbym wyjść ze swoimi lampkami w plener, lecz są one w pełni studyjne, nie ma do nich zadnych dedykowanych akumulatorach.

Znacie może jakieś tanie sposoby na zasilanie studyjnych lamp w plenerze?

Ktoś pisał coś o takim akumulatorze do PCta... ale nie ma już chyba tego tematu (temat o zasilaczu FOMEI).

Nie chcę wydawać 2000 - 4000 złotych aby zasilić lampę 180Ws...

koper_dg
07-07-2007, 16:16
generator prądotwórczy 3kW z silnikiem =1000 zł
i 50m przedłużacza żebyś odszedł z parą na bok =100 zł
razem 1100 zł

masz 240v spokojnie na dwie trzy lampy błyskowe 500W

sailor
08-07-2007, 17:32
generator prądotwórczy 3kW z silnikiem =1000 zł
i 50m przedłużacza żebyś odszedł z parą na bok =100 zł
razem 1100 zł
masz 240v spokojnie na dwie trzy lampy błyskowe 500W

za ta cene neisetty nei dostaniesz generatora ktorey bedzie bezpieczny dla elektroniki ..
najtansze sa w granicach 2kpln.
niestety tanich rozwiazan z pradem w plener chyba raczej nie ma.

yanoosh
08-07-2007, 22:32
No właśnie, podrążmy temat.
Jaka jest relacja pomiędzy parametrami prądu podawanego przez generator a wymaganiami lampy?
Czy lampę 300 Ws (jedną - pojedynczy odbiornik) mogę zasilić "walizkowym" generatorem o mocy max 800 W i mocy stabilnej 650 W? Czy sam prąd to nie wszystko, może jakieś układy stabilizacyjne, których proste generatory nie mają?
Czy jestem dziecinnie naiwny sądząc, że stworzę funkcjonalny zestaw z na przykład takiego generatora http://www.allegro.pl/item213603950_rewelacyjna_okazja_agregat_pradotwor czy_700_wat.html i jednej lampy 300 Ws (moc lampy nie jest przedmiotem pytania - interesuje mnie zastosowanie dla którego ta moc będzie wystarczająca).
Są to dla mnie zagadnienia zupełnie nieznane i dlatego stawiam te pytania. Jakie tu kryją się zasadzki?

QuadMan
08-07-2007, 22:56
Witam,

jeśli chodzi o agregaty i zasilanie elektroniki, a zwłaszcza tak kapryśnej, jak lampy błyskowe ( myślę, że o takich mówisz, Eryk ), potrzebny jest agregat inwerterowy z falownikiem. Żadne takie proste wynalazki, jak ten w linku, nie gwarantują bezpieczeństwa elektroniki, ze względu na niestabilność napięcia wyjściowego w funkcji obciążenia. Polecam agregaty inwerterowe Hondy np. EU-10i, ale to niestety jest koszt rzędu 2k PLN. Gdzieś widziałem chińską kopię takiego agregatu za duuuużo mniejsze pieniądze, ale zabijcie mnie, nie pamiętam gdzie.
Tak mi przyszło do głowy, że można by spróbować zasilanie lampy UPS-em, ale niestety często jest tak, że proste UPS-y przy małym obciążeniu dają Um na poziomie 400V i nie wiem, czy te lampy to zniosą.
Reasumując - ręczę za generatory inwerterowe, a każde inne rozwiązanie to loteria.

Pozdrawiam, QuadMan

yanoosh
08-07-2007, 23:07
No i dziękuję za rzeczową odpowiedź.
Jest tak jak myślałem: z gówna bata nie ukręcisz :mrgreen:
Nie ma co być naiwnym: ma być dobrze - musi kosztować.

Antonina
09-07-2007, 12:55
Ja myślę że możecie użyć do tego agregatu takiego taniego ja mam w domu taki http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=211263689 on nie ma takiego regulatora napięcia w każdym bądź razie nic o tym nie pisze w instrukcji, jak nie ma prądu to idzie większość urządzeń a także komputer tylko między gniazdkiem a komputerem jest UPS i tak samo możecie wykorzystać jakiegoś UPS-a z zabezpieczeniem do takich lamp TAK MI SIĘ WYDAJE !!!

madburn
09-07-2007, 13:46
panowie "nie da sie"
a kobieta pokazala ze sie da ;) :*

sailor
09-07-2007, 19:33
da sie .. tel ze za ta cene masz przenosny akumulator fomei z zasilaniem an dwie lampy .. nie halasuje nie potrzeba upsa itd ..
a za ok 2kpln mozesz wyrwac jakis maly agregacik kipora z dedykacja do elektroniki.
kobieta pokazala ze sie da ale drogo .. :)

madburn
10-07-2007, 00:10
jesli uzyjesz tylko upsa z konkretnymi bateriami (czyli ciezki a nie to co w marketach sprzedaja) to zrobisz sesje - to to samo co generator :) generuje prad zmienny ze stalego :)

w dzien piloty na softach a nawet parasolkach sa zbedne - no chyba ze maja po 500W lub wiecej - ale badzmy powazni takie lasery ma tylko gwiaza smierci oraz sprzet profi - a jak profi to wtedy jest i kasa na generator :P

jesli nie trzeba pilotow o duzej mocy to ups jest dobrym rozwiazaniem
ja np uzywam apc smartups900 - ma chyba z 15 lat - z demobilu z pracy odkupilem za grosze - nowe aku to 2x50zl
trzyma 2 kompy, switch i bramke wifi przez 4h - po wylaczeniu mojego kompa to zdechnac nie chce ;)
z ciekawosci podpialem lampe - dzaila - wiec jak bede potrzebowal to wiem skad "pozyczyc" prad ;)

innym rozwiazaniem sa tanie sabiny np sb28 - maja fotocele i regulacje mocy blysku - stawia sie to na statyw, zapiona kabel i 2 mozna juz zrobic calkie calkiem sejse - na strobist jest pelno przykladow ze az sie wierzyc nie chce ze nie uzyli sprzetu studyjnego

Eryk
10-07-2007, 09:49
Czyli na UPS'ach da rade? 180Ws to nie jest dużo - pilot jest mi zbędny.
Do takiego UPS trzeba kupić akumulator?

Np.
http://www.allegro.pl/item211816103_ups_400va_easy_gw_2lata_f_vat_super_ cena_.html
http://www.allegro.pl/item214146432_haze_12v_9ah_nowy_gwarancja_np_do_up s_ow_.html

Dobrze myśle?
Tylko czemu w tym UPS nie widze gniazdka 230V?

madburn
10-07-2007, 16:41
hehe to ups na 30sek :)

tam jest chyba z 3Ah aku :)

normalnie ups z 2 aku 12v 7Ah to jakies 12Kg

http://www.allegro.pl/item212870906_nowy_mustek_350va_nowe_aku_apc_2lata gw_igielka_fv.html
tutaj masz na wtyczki - ale aku slaby - mozna podlaczyc do samochodowego to dluzej popracuje - ale moze miec za maly prad ladowania zeby naladowac za duze aku

ups maja wtyczki takie jak komputer tylko meskie - czyli z dzydzolkami - kupic na allegro mozna - serwerowe kable maja te 5m
mozna tez kupic wtyczki i zarobic zamiast wtyczki przedluzacza - a do tego lampy podlaczasz
wes podlacz sie do jakiegos upsa i sprawdz czy lampa nie swiruje - choc nie powinna - czas ladowania powinien byc podobny , ja stosuje 15 letnie grzmoty i dzialaja - a komputery chodza na ups wiec elektronika lapy tez powinna dac rade ;)

http://www.allegro.pl/item213998260_apc_smart_700_gwarancja.html
ten jest sprawny - ale da sie upolowac z padnietymi aku za grosze

ups to generator zmiennego pradu (przetwornica) z pradu stalego
problemem jest obciazalnosc - np sama lampa blyskowa bedzie powoli i z przerwami drenowac aku - pilot wyzre szybko - ups przy duzych obciazeniach bardzo szybko drenuja aku :(

im mniejszy prad oobciazenia tym dluzej ciagnie
lepsze upsy sa wyposazone np w falownik - daja bardoz zblizony przebieg sinusoidy napiecia do pradu w gniazdku
(ups generuje pseudosinusoide calkujac prad ;) czyli schodki
najlpesze (najdrozsze) sa ups Online - to te bez czasu przelaczania - prad laduje aku - z aku transformator robi prad zmienny - zawsze - wada jest stale obciazenie aku

zwykly offline tez dziala - bo w terenie bez 220v nie ma znaczenia czsa pprzelaczania ;)

ikonay
11-07-2007, 17:39
Madburn, dobrze prawisz... ja jeszcze kombinowałem takie coś jak akku samochodowy żelowy + falownik do zamiany prądu. Musiałbym tylko znaleść jakiegoś magika, który by mi taki układ zmontował, tak żeby to było w miarę poręczne w uzytkowaniu w terenie, choć akumulator sam w sobie już ma rączkę.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, jak taki ups który polecałeś wypada pojemnościowo do POWERMATE 300 z funsportsu tamten powerpak wygląda na dość mały i niepozorny, podejżewam że konstrukcja działania taka sama (akkumulatorki jakieś plus falownik wszystko zamknięte w jedną skrzynkę).

Taka mała dygresja:
W firmie używam lamp markoflash z akumulatorami, ale te akumulatory są słabiutkie, napewno nie wygenerują Wam tyle błysków, co deklaruje producent, poza tym same lampy to takie samo dziadostwo co funsports, bez wentylacji, co z tego że 600Ws kiedy jedna błyska nieco jaśniej od drugiej. Generalnie niecałe pół roku uzytkowania a już w jednej kondensator strzelił i jeździła do serwisu. Poza tym dla mnie to nie jest żaden polski producent, skoro na obudowie widnieje napis jinbei, a na zasilaczu same chińskie krzaczki i napis Szanghaj (kolejna wada akumulatory są oddzielnie, a falownik-zasilacz odzielnie i trochę się dużo tych pudełek robi).

5.10
15-07-2007, 15:12
czyli co zapodaje sobie upsa wymieniam ogniwa i powinien 2x600 quanty uciagnac???

ktos z was takim zestawem foci??? na ile blyskow pelnej mocy to wystarcza???

arcana
16-07-2007, 18:03
Agregat o mocy 2kw nie radził sobie z mocą lamp 750Ws.

Eryk
16-07-2007, 18:13
Ja mam lampunie 180Ws, więc jaką moc musi mieć UPS?

ikonay
16-07-2007, 19:55
czyli co zapodaje sobie upsa wymieniam ogniwa i powinien 2x600 quanty uciagnac???

ktos z was takim zestawem foci??? na ile blyskow pelnej mocy to wystarcza???

...a na cholerę Ci w terenie pełna moc lampy 600Ws? W ogóle te lampy to niezbyt plenerowe są, ale ja myślę, że ustawiasz je na 300Ws maks i wtedy nie musisz jakiegoś hiperUPSa; przecież chodzi o to żeby dopalić lekko pierwszy plan, najczęściej twarze, a poza tym w 80% przypadków dobra blenda daje radę, więc musisz sobie odpowiedzieć na ********** proste pytanie: w ilu procentach przypadków potrzebujesz lamp w terenie. Jeśli wychodzi Ci poniżej 50%, to olej ten temat, podobnie jak ja go na razie olałem i zainwestuj w blendy. Jeśli zaś masz wynik >50%, to zakładam, że bawisz się w to profesjonalnie i wtety jedyną słuszną koncepcją jest kupno zestawu Bowensa z travelpakiem za jedyne 8 tys PLN, który Ci się zwróci po jakichs 3-4 robótkach.
Dużo zdrowia życzę,
IKO.

5.10
16-07-2007, 20:01
wiesz musze foty na studia zrobic i potrzebuje zasilanie do lamp w plener bo nie ma tam pradu i dlatego pytam a niestety sie nie znam na elektronie i elektryce tak jak niekturzy z was i dlatego prosze o porade:)

sailor
16-07-2007, 20:14
...a na cholerę Ci w terenie pełna moc lampy 600Ws?

oj przydaloby sie nawet wiecej .. ;) takie 2x1200 w plener ...ech.. marzenie :D


zainwestuj w blendy.

dobra blenda nie nie jest zla :)

jedyną słuszną koncepcją jest kupno zestawu Bowensa z travelpakiem za jedyne 8 tys PLN,

moze nie jedynie sluszna aczkolwiek wyjatkowo wygodna ;) ..mozesz nawet w kaluzy postawic i nie bedzie narzekal :)
do elfo mozesz tez dokupic przenosny akku fomei .. wyglada calkiem ciekawie aczkolwiek nie wiem czyktos go jzu testowal w terenie.

ikonay
16-07-2007, 23:36
do elfo mozesz tez dokupic przenosny akku fomei .. wyglada calkiem ciekawie aczkolwiek nie wiem czyktos go jzu testowal w terenie.
No tak, ale fomei to juz wydatek rzędu 2,5 tysia. Z tego co pytałem ludzi, którzy siedzą w temacie podobno, naprawdę solidny sprzęt i dobrze daje radę, niewątpliwą zaletą jest stosunkowo mały rozmiar i niewielka waga [7kg]. Z tak zwanych flash feederów dedykowanych do fotogrfii plenerowej, ponoć znakomity jest sprzęcik słoweńskiej firmy ELEKTRONA, można go zobaczyć tutaj (http://www.elektrona.si/flash_feeders.htm), ale to już koszt kosmiczny, ok 6 tysiaków. Ergo wnioski są jak dla mnie proste jak konstrukcja cepa: Bowens... - póki mnie na niego nie stać to olewam elfo, markoflash i tanie chińskie żarcie.
PS.1 Sailor, 1200Ws w plenerze powiadasz? To chyba mówisz o świeceniu jakiejś architektury, lub innych większych planów. No tutaj to się nie wypowiem, bo to kompletnie nie moja cup of tea, mi do dopalenia 1-2 osób trzysetki spokojnie wystarczą.
PS.2 Jest jeszcze jedna nieznana firma z Korei która robi ponoć niesamowity, a tani sprzęt. Mam go w niedługim czasie oglądać i testować. Na razie nic więcej nie powiem, póki nie będę wiedział wszystkiego. O wynikach napiszę w oddzielnym wątku.

pozdrawiam serdecznie,
ikonay

Jacek_Z
17-07-2007, 00:28
1200Ws w plenerze powiadasz? To chyba mówisz o świeceniu jakiejś architektury, lub innych większych planów. No tutaj to się nie wypowiem, bo to kompletnie nie moja cup of tea, mi do dopalenia 1-2 osób trzysetki spokojnie wystarczą.

jaka architektura? Wystarczy miec lampy odsadzone o pare metrów od modelki, uzyc parasolki lub softbox i pracować w słoneczny dzień. Mocy nigdy za wiele. Szczególnie jak się chce przysłonic do 8 - 11 (nic dziwnego przy 6x7 cm)

sailor
17-07-2007, 00:34
Sailor, 1200Ws w plenerze powiadasz? To chyba mówisz o świeceniu jakiejś architektury, lub innych większych planów. No tutaj to się nie wypowiem, bo to kompletnie nie moja cup of tea, mi do dopalenia 1-2 osób trzysetki spokojnie wystarczą.


JacekZ jzu odpowiedzial :)


PS.2 Jest jeszcze jedna nieznana firma z Korei która robi ponoć niesamowity, a tani sprzęt. Mam go w niedługim czasie oglądać i testować. Na razie nic więcej nie powiem, póki nie będę wiedział wszystkiego. O wynikach napiszę w oddzielnym wątku.


daj znac jak najszybciej :)