PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z9 w praktyce



Strony : [1] 2

JK
23-12-2021, 16:38
Chyba już czas założyć praktyczny wątek na temat Z9. Niektóre egzemplarze już dojechały, inne dojadą niebawem. Mam jednak nadzieję, choć wiem, że zapewne płonną, że będzie to wątek dla tych, którzy mogą coś konkretnego napisać na temat użytkowania Nikona Z9. Napisać tu coś co wynika z ich własnych oświadczeń, a nie z internetowych wykopalisk. Że nie będzie to kolejny watek dla przeróżnych niespełnionych marzycieli, internetowych mędrców i innych fantastów.

Myślę także, że już najwyższy czas nieco przeorganizować to Zetkowe forum, wracając do starego dobrego podziału na sprzęt profesjonalny i amatorską resztę.

Użytkownikom Nikona Z9 życzę wszystkiego najlepszego.

JK
24-12-2021, 17:24
Załączona instrukcja (ta do pobrania ze strony też, bo to jest to samo) jest baaardzo uboga. Może kiedyś to się zmieni. Niby wszystko wiadomo, bo jak ktoś kiedyś fotografował korpusem jednocyfrowym, to wszystko jest niby podobne, ale różnice i nowe ustawienia jednak są. Czasem nie do końca wiadomo o co chodzi z tymi polskimi tłumaczeniami nazw funkcji (lepiej sprawdzić w wersji angielskiej), ale po krótkim praktycznym sprawdzeniu daje się to ogarnąć. Może komuś przydadzą się zalecenia Nikona odnośnie ustawiania AF dla potrzeb sportu. Co nieco już sprawdziłem i myślę, że warto się z tym zapoznać - nawet jak się robi zdjęcia lustrzankami.
https://download.nikonimglib.com/archive4/7P6pH00hOAlU05gMtVp16ADYvD19/Z9_TG_AF_En(Pl)01.pdf
I jeszcze jedno. Ten brak blackoutu to jednak jest taka drobna ściema. Tak zresztą myślałem od początku i to się potwierdziło. Jest dużo lepiej niż było w Z7/Z6, myślę, że nawet lepiej niż w jednocyfrowych lustrzankach, ale pisanie że blackoutu nie ma to nie jest prawda. To od początku budziło moje wątpliwości, np. fotografowanie bez blackoutu przy mocnym oświetleniu błyskowym mogłoby zagrażać oczom fotografa.:| Ale to jest chyba temat na później, jeśli kogoś zainteresuje.

ksh
24-12-2021, 20:58
Wizjer elektroniczny ogranicza na tyle że nie zaszkodzi ci błysk lampy, to tak samo jak patrzenie jak ktoś spawa, a patrzenie na video jak ktoś spawał.
Jestem bardzo ciekaw kwestii blackout, napoisz coś więcej, jestem zaskoczony ponieważ jeśli jest to przeczy całkowicie działaniu sensora jaki jest w Z9.

JK
25-12-2021, 13:45
Tu są różne grupy problemów.

Pierwszym z nich jest marketing Nikona oraz poziom "specjalistów" z YT, którzy ochoczo, oczywiście za kasę, zajęli się testowaniem Nikona Z9. W efekcie twórczo przetworzyli oficjalne informacje techniczne. Sam jestem inżynierem i sadzę, że inżynierowie z Nikona całe zagadnienie blackoutu opisali zapewne jakoś tak: podczas wykonywania zdjęć seryjnych Nikonem Z9 przy zastosowaniu odpowiednich parametrów fotografowania zjawisko blackoutu jest niewidoczne w wizjerze aparatu. I to jest prawda. Nie oznacza to jednak, że blackout nie występuje, a tylko to, że nie jest widoczny w wizjerze w określonych warunkach. Następny mały kroczek zrobił marketing Nikona, a kolejne już milowe kroki wykonali różni "geniusze" z YT i wyszło coś takiego: Nikon Z9 pozbawiony jest efektu blackout. Fajnie brzmi.

I tu dochodzimy do strony technicznej. Ustawiamy czas migawki na 30 sekund, naciskamy spust migawki i w wizjerze widzimy ciemność. Jak najbardziej normalne zachowanie aparatu z blackoutem. Aby matryca mogła zarejestrować taki obraz, trzeba kolejno: skasować jej pamięć, uruchomić proces rejestracji obrazu, odczekać te 30 sekund, a dopiero po tym czasie przerwać proces rejestracji obrazu i przystąpić do odczytu danych. Tak to działa i tak działało wcześniej. Otrzymujemy zdjęcie naświetlone tak, jak chcieliśmy. A co z wizjerem? Nic, czyli ciemno. Blackout. Żeby ewentualnie zlikwidować taki blackout i wyświetlać sensowny obraz w wizjerze, trzeba by jakoś stworzyć te około 25 klatek na sekundę przez 30 sekund. Powinniśmy więc jakoś zarejestrować 750 sztuk takich klatek. Nie ma jednak jak ich wygenerować z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze matryca cały czas rejestruje obraz i danych przez cały czas przybywa. Po drugie, nawet gdyby udało się odczytywać tę pracującą w trybie ciągłym matrycę 25 razy na sekundę i w miarę dokładnie obliczać przyrost wartości od poprzedniego odczytu, musielibyśmy zastosować wzmocnienie na poziomie 9-10EV, żeby wyświetlić sensowny obraz w wizjerze. To pewnie możliwe, ale zapewne dostaniemy jeden wielki mało użyteczny szum. A co będzie kiedy wymyślimy sobie nocne fotografowanie i jeszcze bardziej wydłużymy czasy naświetlania? Albo założymy jakiś mocny filtr ND, żeby lepiej rozmywać wodę lub chmury? Gdzie tu ustawić granice dla likwidacji takiego blackoutu? Może kiedyś to się uda, ale jeszcze nie dziś. Obecnie takiego blackoutu nie zlikwidujemy. Na dodatek nie wydaje się to działanie sensowne, czy jakkolwiek przydatne.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa ze zdjęciami seryjnymi. Zacznijmy od tych najszybszych. Ustawiamy 120fps wciskamy spust i zdumienie - nie ma blackoutu. To znaczy jest, ale go nie widzimy, bo można go łatwo ukryć. Wystarczy wyświetlać w wizjerze każde ze 120 zdjęć zarejestrowanych podczas jednej sekundy serii i po sprawie. Tak naprawdę wystarczy wyświetlać co czwarte zdjęcie, bo wtedy dostaniemy 30 takich klatek, a obraz w wizjerze wyda się nam ciągły i stabilny. Wniosek - blackoutu nie stwierdzono:wink:. Przestawiamy na 30fps i ponawiamy próbę. Uzyskujemy 30 zdjęć na sekundę i także wystarczy je kolejno wyświetlać w wizjerze, żeby blackout nie był zauważalny. Dla przeciętnego "testera" z YT wynik jest oczywisty - blackoutu nie stwierdzono:wink:. No to jedziemy dalej. Mamy do dyspozycji serie od 1 do 20fps. Na reklamowych filmikach Nikona jest to zazwyczaj 20fps, ale przy czasach krótszych niż 1/1000 sekundy (np. 1/1600"). Oznacza to, że w ciągu jednej sekundy serii musi zostać "ukryte" mniej niż 20 razy 0.001 sekundy. Żaden problem - wystarczy przedłużyć wyświetlanie każdego zdjęcia o 0.001 sekundy i po sprawie - nikt niczego nie zauważy. Dostaniemy co prawda tylko 20 klatek na sekundę, ale jeśli to zbyt mało, można przecież uzupełnić klatki odczytami pomiędzy wykonywanymi zdjęciami. Efekt - blackoutu nie stwierdzono:wink:.

Problem zaczyna się jednak dla serii, przy których chcemy wykorzystać trochę dłuższe czasy na poziomie 1/20, czy 1/10 sekundy. Do tego mogą dochodzić różne dodatkowe funkcje takie jak Priorytet Ostrości i inne przeszkadzajki rozregulowujące serię. Wtedy może wystąpić konieczność zamaskowania wyraźnie dłuższych czasów blackoutu (dla 9fps i 1/10" jest to 9 razy 0.01 sekundy, a to już będzie widoczne w wizjerze). Można to próbować maskować na różne sposoby: albo zamrażając na chwilę poszczególne klatki, choć będzie to wyraźnie widoczne, albo dodając krótkie czarne ramki, wzorując się na lustrzankach. I właśnie z wykorzystaniem tych sposobów jest to robione w Nikonie Z9, w przypadku sytuacji wątpliwych i serii nietypowych, które należy traktować jak przejście od szybkich serii ze skutecznie zamaskowanym blackoutem do zdjęć na długich czasach, gdzie blackout jest i zapewne będzie jeszcze długo.

Czego by o tym blackoucie nie powiedzieć, ostateczne efekty oceniam dużo lepiej, niż to co było realizowane w Z7/Z6, a nawet wyraźnie lepiej, niż to co widzieliśmy w wizjerach jednocyfrowych lustrzanek. Trzeba to wszystko jeszcze nałożyć na realne potrzeby fotografa, bo przecież mało kto używa serii z czasami poniżej 1/50". Czasem może się przytrafić taka potrzeba, ale raczej nie jest to regułą. W mojej ocenie realnie stosowane czasy naświetlania i szybkości serii zostały dość skutecznie oczyszczone ze zjawiska zwanego blackoutem, a tu gdzie nie udało się tego zrealizować w całości wpływ blackoutu został mocno zminimalizowany.

To są oczywiście tylko pierwsze próby poukładania sobie tego, co się dzieje z blackoutem w Nikonie Z9 (w warunkach braku pełnej instrukcji obsługi). Być może coś jest realizowane nieco inaczej, niż zakładam, może trzeba jeszcze ustawić coś czego nie wiem, albo coś jeszcze się zmieni po aktualizacjach softu, ale na dzień dzisiejszy tak mi to właśnie wygląda.

ksh
25-12-2021, 14:03
Tylko przypomnę kwestie techniczną i że występowanie blackout nie jest możliwe od strony technicznej ponieważ masz osobny przesył danych do wizjera i do zapisu zdjęcia, jest to w pełni niezależne, w pełni na siebie nie wpływające, nazywa się to dual-stream i sporo jest materiałów o tym, rozwiązanie Nikona jest ciut inne niż Canona i Sony ale generalnie chodzi o to samo, kwestia tylko jaki sensor w jakiej technologii dana firma ma i jak oprogramowany.


https://www.youtube.com/watch?v=IQYsjqeFP7M

Nie chcę dyskutować z praktykiem nie mając sprzętu i chętnie poczytam więcej ale coś mi tu nie pasuje i nie bierz tego do siebie, mnie to interesuje i dociekam takich rzeczy.

Technologia pozwala na niezależne wyświetlanie obrazu w wizjerze i niezależny zapis, pytanie czy odbywa sie to synchronicznie czy z zachowaniem jednakowej ilości fps w wizjerze i w zapisie czy jednak nie jest ze sobą połączone ale raczej to drugie.

Druga sprawa ilość fps w wizjerze jak wiemy jest mocno powiązana z tym jakie mamy warunki oświetleniowe bo tu fizyki nie przełamiemy, czas ekspozycji jednej klatki musi być na tyle krótki żeby obraz w wizjerze był nadal płynny, więc kwestia co się dzieje podczas procesu zapisywania i przesyłania do wizjera jeśli mamy warunki oświetleniowe np wymagające 12800 ISO ?

No i ta jak napisałem, nie mam sprzętu, opieram się wyłącznie na opisie technologii i na testach z netu, które póki co są beznadziejne bo więcej czasu poświęcają klapce baterii niż tak istotnym sprawom praktycznym, wielu nawet nie rozumie jak działa sprzęt i co można ustawić w menu.
Podejrzewam że wiele czasu minie zanim ludzie poznają sprzęt i jeszcze pewnie wiele aktualizacji będzie zmieniających może coś istotnego.

notdot
25-12-2021, 14:41
Można to próbować maskować na różne sposoby: albo zamrażając na chwilę poszczególne klatki, choć będzie to wyraźnie widoczne, albo dodając krótkie czarne ramki, wzorując się na lustrzankach
to w takim razie mnie ciekawi (też nie mam sprzętu w ręce stąd pytam) czy możliwe jest aby mieć na wizjerze cały czas "ciągły" obraz, bez czarnych ramek? czyli robimy serię zdjęć z krótkimi czasami ale na wizjerze cały czas widzimy płynny obraz dzięki czemu możemy bardziej dokładnie podążać za poruszającym się przedmiotem (autem, ptakiem, samolotem, itp) czyli czy pomiędzy zdjęciami nie powinno był "przełączenie" na obraz live z matrycy, tylko to "przełączenie" nie powinno być widoczne? czyli mamy płynny obraz na wyświetlaczu samo zapisywanie klatki zdjęcia jest w tle bez przerywania tego ciągłego obrazu na wizjerze
bo według tego co pisze JK jest inaczej a miało być to co na filmie wklejonym przez koesh

JK
25-12-2021, 15:30
Może przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisałem.

Jeśli ustawisz sobie serię i czas naświetlania na poziomie 1/500", 1/1000" lub krócej, to właśnie tak masz, jak oczekujesz.
Natomiast nie jest tak, że robisz pojedyncze zdjęcie na czasie na przykład sekundy i cały czas masz podgląd w wizjerze. Nie masz.

ksh
25-12-2021, 15:55
No to właśnie o to chodzi ponieważ to obala całą technologię dotyczącą tego sensora i dual-streaming, więc zostawiłbym wszystko inne i drążył ten temat bo jeśli jest jak piszesz to Nikon może spodziewać się sporych problemów łącznie z procesami sądowymi.

JK
25-12-2021, 16:09
Przesadzasz z tymi procesami. To co jest na filmikach i w oficjalnych materiałach tak właśnie działa, jak opisano i pokazano. Czym innym są jednak internetowe brednie, wyobrażenia domorosłych "specjalistów" i oczekiwania gawiedzi, a czym innym jest oferta handlowa Nikona. Widziałeś gdzieś w materiałach Nikona zapewnienie, że będziesz miał podgląd w wizjerze podczas naświetlania zdjęcia na długim czasie?

Ten aparat służy do robienia zdjęć, a nie do dywagowania o dual-streaming. Jeśli Nikon Z9 dla typowych czasów i serii używanych w sporcie (głównie takie przykłady były zamieszczane) nie wykazuje blackoutów, to jest OK. Niezależnie od tego jak taki rezultat osiągnięto. Liczą się efekty, nie wyobrażenia.

ksh
25-12-2021, 16:27
Chodzi oczywiście przy robieniu zdjęć z czasami "normlanymi" z ręki, piszesz że widzisz blackout i to przeczy temu co ta technologia ma oferować.
Ale ok, testuj sprzęt i pisz bo ja tu nic nie wymyślę teoretyzując.

notdot
25-12-2021, 19:18
Może przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisałem.


no ale to właśnie ja się pytam jak jest bo to ty masz aparat

TOP67
25-12-2021, 21:27
Bardzo łatwo to sprawdzić, jak ktoś będzie miał Z9 w rękach. Wystarczy ustawić czas np. 5s i nacisnąć spust, najlepiej poruszając aparatem. Jeśli w wizjerze będzie obraz i to poruszający się, to znaczy, że jest niezależny odczyt sensora.

JK. Masz już Z9?

JK
25-12-2021, 22:18
Oczywiście. Od czwartku. Przecież wszyscy wiecie, że nie lubię fantazjować. Przynajmniej powinniście to wiedzieć.

Napisałem im jak to jest, ale nie wierzą. Co ja na to mogę poradzić? Jak im trzy lata temu pisałem, że Z7 to bardzo dobry aparat, to też nie wierzyli. A dziś wielu z nich pokupowało Z7 lub Z6, bo to dobre aparaty. :wink:

Jacek_Z
25-12-2021, 22:23
Ciekawe jak to jest w Sony A1 czy A9, bo tam też reklamowali taki podgląd jak Nikon w Z9. Trzeba zapytać tych co mają takie Sony. wpkx ? Co pokazuje Twój aparat w trakcie naswietlania, gdy ruszasz aparatem, przy długim czasie?

Zbyszek
25-12-2021, 22:44
Tak sobie czytam te dyskusje na temat balckoutu i nie mogę uwierzyć w to że niektórzy mają tak elementarny brak wiedzy. I mam takie pytanie jak sobie wyobrażaliście takie naświetlanie trwające powiedzmy 5 sekund bez zaciemnienia ekranu? Czas naświetlania dla występowania tego efektu ma małe znaczenie. Od niego będzie zależeć czy blackout będzie widoczny czy nie. Ta nowa matryca z Z9 ma podwójny system odczytu (osobny dla zdjęć i osobny dla podglądu) i dzięki temu efekt jest zminimalizowany. Ale pomimo tego przecież do podglądu jak i fotografowania są używane te same piksele i nie można tego robić równocześnie i do tego z różnymi parametrami wzmocnienia (czułości). Jeśli scena wymaga tak długiego naświetlania to jest oczywiste że światła jest za mało aby dało się taki obraz naświetlić przez 1/30 sekundy i 150 razy wyświetlić sensowny obraz. Oczywiście teoretycznie można zwiększyć czułość ale przecież nie w tym samym czasie gdy trwa długie naświetlanie na niskiej czułości. I nie można wykonać wielu odczytów z matrycy dla wyświetlenia na LCD gdy trwa naświetlanie 5 sekund dla zdjęcia. W tym czasie trzeba by wielokrotnie kasować zawartość pikseli.

Jacek_Z
25-12-2021, 22:46
Wiesz, nieraz myślano, że się nie da, a potem okazywało się, ze ktoś to zrobił.

JK
25-12-2021, 23:24
Jeszcze raz. Krótko i na temat, bo raz już o tym było. Podczas naświetlania matrycy na dłuższym czasie w wizjerze jest czarno, bo tak musi być. W przypadku pojedynczych zdjęć widać w wizjerze krótszy lub dłuższy blackout w postaci zaciemnionego kadru (to ma też dobrą stronę, bo widać kiedy zdjęcie jest wykonywane). Dla szybkich serii blackout jest całkowicie "zamaskowany" metodami sprzętowymi i programowymi i w efekcie go nie widać w wizjerze, bo da się to zrobić - napisałem jak. Dla wszystkiego co można umieścić po środku tych granicznych czasów efekty są różne, w zależności od konkretnych parametrów fotografowania i różnych przeszkadzajek (np. Priorytet Ostrości), choć blackout jest także w miarę możliwości sprzętowo i programowo minimalizowany. Nie jest moją winą, że ubzduraliście sobie jakieś dziwne teorie i nie chcecie wierzyć w rzeczywistość. A może tylko nie do końca rozumiecie jak działa lub może działać ta cała elektronika.

TOP67
25-12-2021, 23:28
Ale pomimo tego przecież do podglądu jak i fotografowania są używane te same piksele i nie można tego robić równocześnie i do tego z różnymi parametrami wzmocnienia (czułości).

Oczywiście, że można. Wzmacniacz jest za matrycą. Tak działa Canon magic lantern.

Oczywiście wiem, że odczyt komórki jest destrukcyjny. Ale są co najmniej dwa sposoby na uzyskanie podglądu podczas długiego czasu. Oczywiście nic za darmo, bo obniża to jakość.
1. Wielokrotny odczyt całej matrycy i elektroniczne sumowanie wyników.
2. Odczyt co któregoś wiersza lub nawet specjalnych pixeli


Oczywiście powstaje pytanie, po co wyświetlać obraz podczas tak długich czasów. Z zasady powinien on być nieruchomy, a aparat na statywie.

JK
25-12-2021, 23:59
Oczywiście powstaje pytanie, po co wyświetlać obraz podczas tak długich czasów. Z zasady powinien on być nieruchomy, a aparat na statywie.
A to akurat takie oczywiste nie jest. Na przykład ciągły podgląd kadru ułatwiał by utrzymanie prawie nieporuszonego obiektywu i tym samym umożliwiał by zwiększenie efektywności VR (bez statywu). Albo umożliwiał by panoramowanie obiektów ruchomych na sporo dłuższych czasach, co ułatwiało by separację obiektu od tła. Zastosowania pewnie by się znalazły, ale na razie możliwości brak.

JK
26-12-2021, 10:13
Jeśli ktoś chce poczytać, to tu jest pełna instrukcja:
https://download.nikonimglib.com/archive4/QgJlG00htyyr05Dwv0y23ILbEU27/Z9RG_(En)01.pdf

jjj
26-12-2021, 13:06
Ciekawe jak to jest w Sony A1 czy A9, bo tam też reklamowali taki podgląd jak Nikon w Z9.
A9II, przy najkrótszym czasie dla migawki elektronicznej, tj. 1/8s, ma pełen podgląd (sprawdzone z poruszaniem aparatem i widokiem na ruchomy obraz w tv).

paparapa
26-12-2021, 13:19
Trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś będzie potrzebował serii z czasem ekspozycji np. 5s. Ja wiem że życie zaskakuje, ale jednak.
Teraz pytanie do jedynego tu posiadacza Z9 jak jest w Nikonie.

JK
26-12-2021, 13:36
A9II, przy najkrótszym czasie dla migawki elektronicznej, tj. 1/8s, ....
Dobrze że tego nie kupiłem, bo najkrótszy czas 1/8s to chyba do fotografowania ślimaków seriami. :wink:




Teraz pytanie do jedynego tu posiadacza Z9 jak jest w Nikonie.
Ale o co chodzi?

Generalnie w Nikonie jest dobrze. :wink:

jjj
26-12-2021, 13:50
Dobrze że tego nie kupiłem, bo najkrótszy czas 1/8s to chyba do fotografowania ślimaków seriami.
Czeski błąd... Najdłuższy oczywiście.
Najkrótszy 1/32000s, ...tak na marginesie ;)

JK
26-12-2021, 13:57
No to margines mamy taki sam. :wink:

ksh
26-12-2021, 13:59
Czyli jeśli mamy czas ekspozycji plus blackout to jaki najdłuższy czas ekspozycji pozwala na pełną najszybsza serię ?

JK
26-12-2021, 14:06
Przestań już mieszać. Blackout to jest właśnie czas ekspozycji (bo matryca w tym czasie nie może robić innych rzeczy). Resztę (np. zapisy danych, wyświetlanie, podgląd, itp.) można realizować równolegle, ale czasu ekspozycji nie. Blackout wynikający z czasu ekspozycji można ewentualnie zamaskować programowo, jeśli nie jest zbyt długi.

andystar
26-12-2021, 14:49
Czy to zaciemnienie (blackout) w czymś przeszkadza w fotografowaniu?

Jacek_Z
26-12-2021, 14:59
A9II, przy najkrótszym czasie dla migawki elektronicznej, tj. 1/8s, ma pełen podgląd (sprawdzone z poruszaniem aparatem i widokiem na ruchomy obraz w tv).

A przy mechanicznej? Zrób to z czasem 4 s.

TOP67
26-12-2021, 15:17
Czy to zaciemnienie (blackout) w czymś przeszkadza w fotografowaniu?

Nic nie widać w wizjerze

jjj
26-12-2021, 15:36
A przy mechanicznej? Zrób to z czasem 4 s.
...ciemność

ksh
26-12-2021, 16:05
Przestań już mieszać. Blackout to jest właśnie czas ekspozycji (bo matryca w tym czasie nie może robić innych rzeczy). Resztę (np. zapisy danych, wyświetlanie, podgląd, itp.) można realizować równolegle, ale czasu ekspozycji nie. Blackout wynikający z czasu ekspozycji można ewentualnie zamaskować programowo, jeśli nie jest zbyt długi.

Czyli podczas robienia serii np z czasem 1/20s jest:
1. zaciemnienie między zdjęciami
2. zauważalne klatkowanie
3. płynny obraz
?

Druga sprawa, jeśli jest zaciemnienie to co się dzieje z AF, gdzie wtedy pomiar i np śledzenie ?

JK
26-12-2021, 16:18
Ile jeszcze można? Zaciemnienie masz nie pomiędzy zdjęciami, tylko podczas rejestracji zdjęcia, kiedy naświetlana jest matryca. Jak jest rejestrowane zdjęcie (naświetlana matryca), to AF nie działa, bo matryca robi coś innego i aparat nie ma dostępu do obrazka sceny, którą rejestrujesz, ani do czujników AF. ........ Może weź sobie kartkę papieru i narysuj całą sekwencję czynności, jakie należy wykonać podczas takiej serii - taki diagram. Spokojnie to przemyśl, może zrozumiesz o co tu chodzi, bo na tę chwilę chyba nie wiesz o czym mowa.

Jacek_Z
26-12-2021, 16:32
...ciemność
Czyli marketingowcy Nikona poszli śladem marketingu Sony... :???:

ksh
26-12-2021, 16:54
Ile jeszcze można? Zaciemnienie masz nie pomiędzy zdjęciami, tylko podczas rejestracji zdjęcia, kiedy naświetlana jest matryca. Jak jest rejestrowane zdjęcie (naświetlana matryca), to AF nie działa, bo matryca robi coś innego i aparat nie ma dostępu do obrazka sceny, którą rejestrujesz, ani do czujników AF. ........ Może weź sobie kartkę papieru i narysuj całą sekwencję czynności, jakie należy wykonać podczas takiej serii - taki diagram. Spokojnie to przemyśl, może zrozumiesz o co tu chodzi, bo na tę chwilę chyba nie wiesz o czym mowa.

Dokładnie tak, nie wiem bo nei mam sprzętu, a testy na yt są mizerne i póki co jedyną informację można otrzymać od ciebie.

Czyli robiąc serię z czasem 1/20s nie ma zaciemnienia, trzaskasz 20fps z płynnym obrazem w wizjerze ?

( Czas odczytu matrycy w Z9 to 1/250s )

JK
26-12-2021, 17:28
Dziś porobiłem trochę sensownych zdjęć. Miałem ze sobą Z7 i Z9. Pierwsze wnioski są takie, że z punktu widzenia samego obrazka różnice są trudno wykrywalne. Matryce mają takie same parametry, oprogramowanie Nikona (NX Studio) generuje prawie identyczne obrazki. Oczywiście obie puszki poustawiałem tak samo. Mam wrażenie, że przy ISO6400 (i więcej) Z9 produkuje troszkę mniej szumu, ale to może być złudne - efekt nowości. Bardziej też podobają mi się kolory JPG prosto z puszki z Z9, ale to także może nie być obiektywne, a na dodatek można to wszystko poustawiać tak, żeby były prawie identyczne. Myślę, że jeśli komuś zależy tylko na jakości obrazka, to taniej wyjdzie Z7 i poważniejszych różnic w końcowych efektach nie będzie. I nie piszę tu o internetowych miniaturkach, na których nic nie widać, ale o dużych zdjęciach do druku albumów fotograficznych i na wystawy. O wygodzie użytkowania, o AF, o szybkości, o akumulatorze, itp. nawet nie ma co pisać, bo to wszystko jest oczywiste i nie podlega dyskusji.

jjj
27-12-2021, 01:31
Czyli marketingowcy Nikona poszli śladem marketingu Sony... :???:
Ale, o ile się nie mylę, Z9 nie ma migawki mechanicznej a A9II na migawce elektronicznej ma pełen podgląd w serii niezależnie os czasu migawki, tj. w przedziale od 1/8s do 1/32000d.

Jacek_Z
27-12-2021, 02:08
Nie chodzi o serię. O długie czasy.
O serię w sumie też, ale przy spełnieniu kolejnych założeń, co może być trudniej wyłapywalne.
Swoją drogą to w Sony problem jest jeszcze większy, bo żeby mechaniczna mogła zadziałać to musi się wpierw zamknąć czyli odciąć światło padające na matryce, czyli nie ma jak pokazywać realistycznego podglądu tego co się dzieje przed obiektywem. I to przy każdym czasie migawki, nie tylko przy długich.

Krzysztofh
27-12-2021, 13:00
Może wsadzę kij w mrowisko, ale określenie zaciemnienia ekranu przez określony czas wynikający z czasu długiej ekspozycji określany jako blackout jest nieco nieszczęśliwe, bo to określenie w zasadzie określa zjawisko zaniku zasilania w wyniku rozległej awarii głównie w sieciach elektroenergetycznych. Generalnie określa coś niepożądanego co wynika ze stanu awarii, a tu nie możemy określać tego stanu aparatu jako awaria.

odzio
27-12-2021, 13:46
nie wsadzisz, bo piszesz nieprawdę :D "blackout" w przypadku awarii elektrycznej jest nazwą potoczną. Co więcej mógłbym zaryzykować, że może się wywodzić z czasów IIWŚ, kiedy w miastach gaszono/zasłaniano źródła światłą by utrudnić przeciwnikom bombardowania więc jest tym bardziej nietrafione dla przypadku który opisujesz. To słowo oznacza "zaciemnienie", co jest akurat bardzo trafne w tym przypadku.

ksh
27-12-2021, 14:01
Mnie ciekawi jaki najdłuższy czas można ustawić żeby oko nie wyłapywało zaciemnienia i w wizjerze/ekranie był płynnie wyświetlany podgląd, na filmach widzę że przy 1/100s jest wszystko ok ale nie ma nic na krótszych czasach ?

Krzysztofh
27-12-2021, 14:06
Zajrzyj sobie do Wikipedii. I to ty mijasz się z prawdą. Nie jest to żadna nazwa potoczna, tylko oficjalna nazwa tego zjawiska. Pracuję w KDM więc wiem o czym mówię. Z resztą nie tylko zarezerwowana dla krajowego systemu elektroenergetycznego, ale systemów energetycznych na całym Świecie i jednoznacznie dotyczy zjawiska związanego z awarią. Nie twierdzę, że nie może być tu stosowany, tylko ma nieco inne znaczenie, w każdym razie nie wskazuje na zjawisko związane z awarią.

ksh
27-12-2021, 14:18
Jeszcze możemy podyskutować co znaczy "ZAMEK" i też nie będzie offtop ? :)

TOP67
27-12-2021, 14:52
Mnie ciekawi jaki najdłuższy czas można ustawić żeby oko nie wyłapywało zaciemnienia i w wizjerze/ekranie był płynnie wyświetlany podgląd, na filmach widzę że przy 1/100s jest wszystko ok ale nie ma nic na krótszych czasach ?

Odświeżanie wizjera nie może być częściej niż czas naświetlania + czas pomiaru AF. Z drugiej strony seria też nie może być szybsza niż te czasy. Zatem dla serii 20 fps, graniczny czas to ok 1/25s. Pomiędzy klatkami da się wtedy zrobić pomiar AF i odczyt matrycy.

JK
27-12-2021, 15:11
Widzę, że nikogo tu nie obchodzi Nikon Z9. Ważne są jedynie jakieś durne OT, czyli jak zawsze na tym forum, a posty zwracające uwagę na niestosowność prowokowania takich OT przez moderatorów są kasowane. Wyłączam się z tej pseudo "dyskusji". Jeśli ktoś ma pytania na temat Nikona Z9 proszę je kierować bezpośrednio do mnie, z pominięciem tego całego forumowego bałaganu.

Krzysztofh
27-12-2021, 17:54
Ależ obchodzi. Mój OT może niepotrzebny ale na pewno nie durny. Z zainteresowaniem przeczytałem cały wątek. Mam Z7 i Z9 z pewnością nie kupię, bo fotografia w moim przypadku to hobby. Jeszcze nie robiłem długich czasów, więc czytam z zainteresowaniem. Czy Z7 ma podobną funkcjonalność dla ekspozycji 5s? Domyślam się że tak, ale chyba nie mamy z tym co walczyć bo w czym to przeszkadza w większości przypadków.

andystar
27-12-2021, 18:37
Widzę, że nikogo tu nie obchodzi Nikon Z9. .

Nikon Z9 ma bardzo słaby wyznacznik "value for money"
Myślę, że Z7 plasuje się dużo wyżej, a Z6 jeszcze wyżej.

Zelber
27-12-2021, 18:59
Widzę, że nikogo tu nie obchodzi Nikon Z9.
Ja bym chętnie poczytaj opinie o tej puszce kogoś, kto ją posiada i jest kompetentny fotograficznie, tylko jeszcze się w tym temacie nie pojawiła taka osoba :)

Wind Mill
27-12-2021, 19:12
Tak, blackout w wizjerze podczas trzydziestu sekund naświetlania to zaiste bardzo praktyczny problem.
Tak paczam w ten wątek i oczom nie wierzę. :mrgreen:

andystar
27-12-2021, 19:18
Game over.
Z9 turn off

ksh
27-12-2021, 19:31
Odświeżanie wizjera nie może być częściej niż czas naświetlania + czas pomiaru AF. Z drugiej strony seria też nie może być szybsza niż te czasy. Zatem dla serii 20 fps, graniczny czas to ok 1/25s. Pomiędzy klatkami da się wtedy zrobić pomiar AF i odczyt matrycy.

Tak zgadza się, dla mnie nie ma tu nie zrozumiałej rzeczy, zwykła matematyka, kwestia rozwiązań technicznych bo może odczyt matrycy jest częścią dual-stream i wtedy mamy tą graniczną wartość ekspozycji 1/20s że była seria maksymalna ale interesuje mnie bardziej kwestia płynności czyli też komfortu ale i precyzji w pracy z AF, a tu już teoretyzowanie nic nie da, musi być informacja od użytkownika, który chce i potrafi przetestować takie rzeczy.

OjTam
27-12-2021, 19:44
Ja bym chętnie poczytaj opinie o tej puszce kogoś, kto ją posiada i jest kompetentny fotograficznie, tylko jeszcze się w tym temacie nie pojawiła taka osoba :)

Daj znać jak (jeśli?) kupisz. ;)

FHR
27-12-2021, 20:25
Jeśli ktoś ma pytania na temat Nikona Z9 proszę je kierować bezpośrednio do mnie

Jacku, 25 grudnia o 12:36 napisałem do Ciebie prywatną wiadomość w sprawie Z9... ;)

Ligo
27-12-2021, 21:43
Daj znać jak (jeśli?) kupisz. ;)
Kiedy Zelber ma rację, bo nawet jeśli dysponuje się jakimś sprzętem i zdążyło posiąść wiedzę na jego temat, to jeszcze trzeba chcieć i umieć ją przekazać. A nie robić "foch, foch"...;-)

OjTam
27-12-2021, 21:46
Kiedy Zelber ma rację, bo nawet jeśli dysponuje się jakimś sprzętem i zdążyło posiąść wiedzę na jego temat, to jeszcze trzeba chcieć i umieć ją przekazać. A nie robić "foch, foch"...;-)

Wiem. I dlatego jestem ciekaw opinii Zelbera, jeśli się na Z9 skusi.

Zelber
27-12-2021, 22:57
Ligo Ja osobiście na wyciągniecie jakiś w miarę wiążących wniosków o puszcze potrzebuję intensywne 2-3 tygodnie. No właśnie, intensywne 2-3 tygodnie, a początek roku to u mnie dosyć martwy okres fotograficznie, tak więc na razie czekam na rozwój wydarzeń i recenzje innych.

Ligo
28-12-2021, 01:29
Wiadomo, że to musi trochę potrwać i nawet 3 tygodnie może być mało.
Mogę go wziąć na miesiąc czy dwa na testy, ale go nie kupię, bo raz że drogi, a dwa że znacznie powyżej moich potrzeb.
Za to chętnie poczytam tu o nowoczesnych technologiach.

JK
28-12-2021, 11:17
Może się zrzućcie na to Z9. Jak wreszcie dostaniecie to cudo, to będziecie przynajmniej wiedzieli o czym dyskutować. ;)

A, jeszcze jedno. Ci którzy wiedzą co i jak warto sprawdzać mogą to zrobić dużo szybciej, niż wam się wydaje. Takich ludzi nazywa się "specjalistami", a tę umiejętność nazywa się "wiedzą". Laik oczywiście też może coś sobie sprawdzać, tylko musi to robić "na czuja" i dlatego tyle to trwa. Niestety. Ja twierdzę, że to najlepsza puszka w historii Nikona, lepsza od tych wszystkich D850, czy D6 razem wziętych i jedna z najlepszych puszek na rynku. Wy to zrozumiecie za jakieś pół roku, albo później, ale zawsze będzie można wrócić do tego wątku i sprawdzić, kto i jak oceniał Z9. Dodam tylko, że z Z7 trzy lata temu było tak samo - można sprawdzić w starych wątkach, kto jakie głupoty wypisywał.

Powodzenia życzę w dyskusjach o żelaznym wilku. :grin:

ksh
28-12-2021, 11:32
Czyli ty masz Z9 czy nie masz ?

Dla mnie Z6 było aparatem przełomowym w Nikonie i do tej pory twierdzę że jest to rewelacja nawet na tle konkurencji, do Z7 podchodziłem sceptycznie z dystansem zwłaszcza przez kosmiczną cenę, teraz mam i wszystko co złe o tym aparacie napisałem mogę przekreślić.
Z6 i Z7 to pierwsze aparaty, które mam tak długo i nie spieszna mi je zmieniać.

JK
28-12-2021, 11:47
Oczywiście, że mam. Leży na stole obok mnie. Te wszystkie bzdury o Z9 też przekreślisz. Inni także. Nawet Zelber przekreśli, ale musi mieć najpierw możliwość zrobienia zdjęcia Lewandowskiemu jak ssie palucha. ;) Problem polega na tym, że zamiast szanować cudze zdanie, na tym forum przeciwników się hejtuje. Nie wiedząc o nich nic. Nie wiedząc nic o ich wykształceniu, wiedzy i doświadczeniu. Nie zamierzam o tym dyskutować, ale napiszę tylko, że pierwsze zdjęcia sportowe robiłem pięćdziesiąt lat temu, na filmie, całkowitym manualem, bez AF, bez pomiaru, bez serii i się dało. Wielu z was nawet w planach wtedy nie było, kiedy powstawały te zdjęcia. ;-) A teraz dyskutujcie o tym, czego na oczy nie widzieliście - no może tylko na internetowej fotce.

Kojocisko
28-12-2021, 11:57
Jakoś nie widzę w tym wątku krytyki Z9, a raczej mniej lub bardziej teoretyczne rozważania "jak działa". Wiele osób to lubi, w czym problem?
Pewnie trudno dyskutować z tezą, że to najlepszy dotychczas korpus Nikona (opinie w sieci są dosyć zgodne). Świetnie, mnie zależy na rozwoju technologii Nikona i jakości jego produktów.
A skoro już ustaliliśmy, że jesteś wybitnym specjalistą, inni się nie znają i masz Z9, to napisz o nim coś ciekawego, poza opinią, że jest znakomity.
I po co się zrzucać na wcale nie taki drogi aparat?

JK
28-12-2021, 12:14
Nie wiem, czy do wszystkich dotarło, że w tytule tego wątku zapisano "Nikon Z9 w praktyce".

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyście założyli sobie wątek "Nikon Z9 w teorii i marzeniach" i pisali tam na temat swoich wizji i halucynacji. To może być nawet ciekawe. ;-)

andystar
28-12-2021, 12:23
zdjęcia sportowe robiłem pięćdziesiąt lat temu, na filmie, całkowitym manualem, bez AF, bez pomiaru, bez serii i się dało.

Ja fotografuje od ponad 50 lat. Jestem od kilku lat na emeryturze.
Może wrzuć jakieś zdjęcia z przed 50 lat.
Poniżej moje z lat 70 XX wieku. Grabarka - Ta cerkiew która została 13 lipca 1990 spalona.

58878

ksh
28-12-2021, 12:24
Oczywiście, że mam. Leży na stole obok mnie. Te wszystkie bzdury o Z9 też przekreślisz. Inni także. Nawet Zelber przekreśli, ale musi mieć najpierw możliwość zrobienia zdjęcia Lewandowskiemu jak ssie palucha. ;) Problem polega na tym, że zamiast szanować cudze zdanie, na tym forum przeciwników się hejtuje. Nie wiedząc o nich nic. Nie wiedząc nic o ich wykształceniu, wiedzy i doświadczeniu. Nie zamierzam o tym dyskutować, ale napiszę tylko, że pierwsze zdjęcia sportowe robiłem pięćdziesiąt lat temu, na filmie, całkowitym manualem, bez AF, bez pomiaru, bez serii i się dało. Wielu z was nawet w planach wtedy nie było, kiedy powstawały te zdjęcia. ;-) A teraz dyskutujcie o tym, czego na oczy nie widzieliście - no może tylko na internetowej fotce.

Ale tak na szybko przeglądam ten wątek i ty raczej się obraziłeś i nie odpowiadałeś na pytania praktyczne, strzeliłeś focha i teraz coś tam sobie dorabiasz w dyskusji jako pokrzywdzony przez tych co nie mają sprzętu i jeszcze maja czelność pytać o praktyczne informacje ?
Pytanie, czy przy czasie 1/25s masz w pełni płynną pracę w wizjerze, AF i pełna dostępna seria, matematyka i teoria potwierdza ze tak ale co na to praktyk, nie ma co męczyć sprzętu na marne trzaskaniem serii to fakt ale jak kiedyś to sprawdzisz daj znać.

JK
28-12-2021, 12:35
Już dawno to sprawdziłem. To zależy od ustawionych parametrów. W Menu są cztery opcje sygnalizowania momentu robienia zdjęcia: A - chwilowe (bardzo krótkie) zaczernienie kadru, B - chwilowe wyświetlenie ramki wokół kadru, C - chwilowe wyświetlenie dwóch linii pionowych po lewej i po prawej stronie kadru, D - OFF, czyli bez sygnalizacji (może być problem jeśli fotografujemy bezgłośnie, bo nie wiemy, kiedy aparat robi zdjęcia). Dostaniesz to, co sobie ustawisz, ale to nie jest związane z jakimś tam blackoutem. Jest jedynie sygnalizacją faktu wykonania zdjęcia. A to, czy 1/25" wystarczy zależy także od wielu innych poustawianych lub nie poustawianych parametrów.

TOP67
28-12-2021, 12:39
Ja fotografuje od ponad 50 lat. Jestem od kilku lat na emeryturze.
Może wrzuć jakieś zdjęcia z przed 50 lat.
Poniżej moje z lat 70 XX wieku. Grabarka - Ta cerkiew która została 13 lipca 1990 spalona.

To nie jest wątek martyrologiczny, a fota na pewno nie jest z Z9. Nie róbmy kolejnego OT.


Pytanie, czy przy czasie 1/25s masz w pełni płynną pracę w wizjerze, AF i pełna dostępna seria, matematyka i teoria potwierdza ze tak ale co na to praktyk, nie ma co męczyć sprzętu na marne trzaskaniem serii to fakt ale jak kiedyś to sprawdzisz daj znać.

W Z9 nie ma elementów mechanicznych, poza zasłoną matrycy, więc raczej nic się nie zużyje. Przysłona poniżej f8 też się nie domyka w trakcie zdjęć.

JK
28-12-2021, 13:26
Jest jeden dość skomplikowany do regulacji (i pewnie naprawy) element mechaniczny - "gibany" LCD. Szczerze mówiąc on mi wygląda na jedyny słaby punkt konstrukcji mechanicznej. Niestety nie da się tego zabezpieczyć na stałe, a drobne pociągniecie może go częściowo otworzyć np. podczas wkładania/wyjmowania z torby. Dalej już tylko krok do przypadkowego zgięcia czegoś, co później uniemożliwi lub utrudni dokładne złożenie LCD. Chyba to trochę zbyt wiotkie jest. Ja bym wolał, gdyby te zatrzaski były jakoś dodatkowo zabezpieczone (np. tak jak klapka od kart pamięci), ale nie są. Trochę mnie to drażni, bo nie używam odchylanego LCD, nawet jak jest taka możliwość, a potencjalne kłopoty mogą wystąpić.

TOP67
28-12-2021, 13:40
Ale nie jest to zależne od ilości zdjęć.

Ekranik można zakleić taśmą izolacyjna. Tylko dobrej firmy, żeby nie zostawiała kleju. Zabezpieczałem tak kiedyś D750 na festiwal kolorów i zostało na dłużej.

JK
28-12-2021, 13:45
To jest oczywiste, że można zakleić, ale nie jest też wykluczone, że jakiś sensowny patent wymyśli chińczyk, jeśli zaczną się z tym jakieś kłopoty.
Na razie to dmuchanie na zimne, ale kto wie co się może wydarzyć.

ksh
28-12-2021, 15:29
Już dawno to sprawdziłem. To zależy od ustawionych parametrów. W Menu są cztery opcje sygnalizowania momentu robienia zdjęcia: A - chwilowe (bardzo krótkie) zaczernienie kadru, B - chwilowe wyświetlenie ramki wokół kadru, C - chwilowe wyświetlenie dwóch linii pionowych po lewej i po prawej stronie kadru, D - OFF, czyli bez sygnalizacji (może być problem jeśli fotografujemy bezgłośnie, bo nie wiemy, kiedy aparat robi zdjęcia). Dostaniesz to, co sobie ustawisz, ale to nie jest związane z jakimś tam blackoutem. Jest jedynie sygnalizacją faktu wykonania zdjęcia. A to, czy 1/25" wystarczy zależy także od wielu innych poustawianych lub nie poustawianych parametrów.

No i to mi chodziło, a te opcje sygnalizujące zrobienie zdjęcia całkiem fajne.

JK
28-12-2021, 16:37
Imponujący jest dolny zakres działania AF. Nikon Z9 ustawia ostrość od -6.5EV, a po wybraniu trybu nocnego od -8.5EV. To jest właściwie "ciemnica", w której człowiek praktycznie nic nie widzi, a AF nadal działa bardzo dobrze. Oczywiście nie tak szybko jak w normalnych warunkach, ale problemów z ustawieniem ostrości nie ma.

odzio
28-12-2021, 23:01
wynik rewelacyjny! Choć mam nadzieję, że nie z wykorzystaniem tego zetkowego nocturna? :D

Ligo
29-12-2021, 02:23
Może się zrzućcie na to Z9. Jak wreszcie dostaniecie to cudo, to będziecie przynajmniej wiedzieli o czym dyskutować. ;)
Ale jaja... Napisałem, że jest drogi, a nie że "za drogi".
Czujesz subtelną różnicę? ;-)

JK
29-12-2021, 10:15
A co ma do rzeczy taka "subtelna" różnica.

Ja piszę o tym co mam w torbie, a wy dyskutujecie o czymś, czego nie widzieliście na oczy. Ta różnica nie jest subtelna. :wink:

Ligo
29-12-2021, 18:58
Czy widział ktoś ten sprzęt dostępny na półce? Bo w moim źródełku, czyli B&H które zwykle ma dostępny jako jeden z pierwszych, na razie ni widu, ni słychu.

JK
29-12-2021, 20:41
Oj, oj, panowie znafcy, geniusze fotografii piki kopanej. Myślicie, że świat się kręci tylko wokół tej waszej piłki kopanej? Kopanej na stadionie z mocnym sztucznym oświetleniem dla transmisji TV? Myślicie, że w każdej dziedzinie sportu jest tak, że robi się foty na polu karnym seriami przez 90min, żeby później z nich coś wybrać? Wyobraźcie sobie że są jeszcze inne dyscypliny sportowe, gdzie tak się nie da fotografować. Gdzie najczęściej nie da się zrobić zdjęcia drugi raz, bo nikt nie będzie powtarzał biegu finałowego. Gdzie nie da się być wszędzie i trzeba wybierać. Czasem robi się zdjecia na stadionie, w samo południe przy mocnym słońcu, albo podczas padającego deszczu. Czasem po zachodzie słońca i bez żadnego sztucznego oświetlenia. Czasem w lesie (kto kiedyś robił zdjęcia w lesie, ten pewnie wie o czym piszę). To nie są warunki rodem z boiska ekstraklasy kopanej podczas transmisji TV.

Tu macie kilka zdjęć z Drużynowych Mistrzostw Polski w LA. Zdjęcia zrobione Nikonem Z7, tym którym podobno zdjęć sportowych nie da się robić. Zawody zaczęły się około południa w pełnym słońcu, a kończyły się po zmroku. W międzyczasie kropił deszcz. A sztucznego oświetlenia nie było.

http://www.jks.com.pl/f/z7-1.jpg

http://www.jks.com.pl/f/z7-2.jpg

http://www.jks.com.pl/f/z7-3.jpg

http://www.jks.com.pl/f/z7-4.jpg

http://www.jks.com.pl/f/z7-5.jpg

http://www.jks.com.pl/f/z7-6.jpg

http://www.jks.com.pl/f/z7-7.jpg

http://www.jks.com.pl/f/z7-8.jpg

Zapewniam was, że ludzie przedstawieni na tych zdjęciach biegają dużo dużo szybciej, niż najszybsi kopacze piłki, wiec AF Z7 ma tu trochę do roboty.

Żeby nie było, że tylko LA, to macie jeszcze pierwsze z brzegu zdjęcie z lasu - z zawodów UCI MTB. To też Z7, które ponoć nie nadaje się do sportu.

http://www.jks.com.pl/f/z7-9.jpg

Nie chcę tu tworzyć kolejnego OT. To tylko dla wyjaśnienia niektórym, że nie wszyscy tu wiedzą o czym piszą.

esperal
29-12-2021, 20:49
Czy widział ktoś ten sprzęt dostępny na półce? Bo w moim źródełku, czyli B&H które zwykle ma dostępny jako jeden z pierwszych, na razie ni widu, ni słychu.Ja też nie widziałem.
Zamówiłem dwie sztuki i wyglada na to, że ich w tym roku nie dostanę. Największy sklep foto w Norge dostał kilka dni temu... DWIE kur....a sztuki, które powędrowały do kogoś innego. To jest jakiś kiepski żart.
Ten kupiony przez JK pochodzi z czarnego rynku, bez gwarancji i w dodatku model przedprodukcyjny. Tak mi napisał na priv;-)

JK
29-12-2021, 20:58
Bujną masz wyobraźnię. Ten mój Nikon Z9 został kupiony bezpośrednio w Nikon Store w Holandii. Zamówiłem go pierwszego dnia, kilka godzin po prezentacji. Podobno zamówienia były realizowane w takiej kolejności, w jakiej były składane, ale kto tam za tym trafi. Szybko zamówiłem, to i szybko dostałem. :wink:

patronat
29-12-2021, 21:06
JK skoro Ci nie wierzą to wrzuć jakąś fotke z teraz z exifem i po sprawie.

JK
29-12-2021, 21:18
Mam gdzieś, czy mi wierzą, czy nie wierzą. To ich problem. Jeśli będziecie pytać o konkrety, to w miarę możliwości będę odpowiadał. I nie jest tak, że wszystko w Z9 jest zrobione idealnie. Już znalazłem kilka drobiazgów (albo i nie drobiazgów), które można było zrobić inaczej - lepiej. Ale spokojnie. Na to też przyjdzie czas.

P.S. Nie masz edytora Exifów? Exif to żaden dowód, bo wszystko wszędzie można wpisać. :wink:

ksh
29-12-2021, 21:54
Nie wiem czy znasz takiego gościa co na youtube miał nick Testoviron i jak nagrał film o zakupie Rolexa ale ten temat mi podchodzi mocno pod coś takiego.


https://www.cda.pl/video/6868042

OjTam
29-12-2021, 21:56
Ech...

Panowie, ale (w miarę) grzecznie i bez prztyczków osobistych poproszę.

sufenta
29-12-2021, 22:08
Do pupy ten watek- ani jednego zdjecia z9 i ani jednego zdjecia zrobionego z9. Ja zaloze 2 watki- jeden o Linhof a drugi o Alpa. "No i co mi pan teraz zrobi?"

TOP67
29-12-2021, 22:15
W tym wątku jest już 7 zdjęć Linhofa ;)

Zelber
29-12-2021, 22:42
W temacie Z9, to na photonstophotos pojawiły się pomiary Z9:
https://photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%20R3,Nikon%20D6,Nikon%20Z%207I I,Nikon%20Z%209

TLDR: niskie ISO 1/3-1/2 EV słabsze od Z7II/D850, wysokie bardzo zbliżone, wygląda to lepiej niż mówiły pierwsze informacje po premierze Z9. Do tego przy mocnym wyciąganiu plików nie wychodzą żadne patterny od AF'u.

No i tak w ramach wyjaśnienia dla osób, które mogą nie być w temacie AF'u w fotografii sportowej:

Dlaczego piłka nożna jest bardziej wymagająca dla AF'u od LA?
1.) Największym problemem w przypadku PN nie jest śledzenie biegnącego piłkarza, bo z tym radzi sobie i D750. Problemem jest szybkie przeostrzanie pomiędzy różnymi celami i zaczęcie śledzenia tego celu.
W przypadku LA konieczność szybkiego przeostrzania odpada, bo wiadomo zarówno to, z którego miejsca fotografowany obiekt będzie startował, jak i to w którym kierunku będzie się poruszał.
Przytaczanie skoku o tyczce / wzwyż w kontekście rozmowy o AF to już zupełny absurd, bo mi osobiście najwygodniej się to robi na MF. Po co AF jeżeli dokładnie wiadomo w którym miejscu będzie się znajdowała twarz skoczka?

2.) W przypadku LA w porównaniu do PN i innych sportów drużynowych typu Football Amerykański dużo rzadziej występuje sytuacja przesłaniania jednego zawodnika przez drugiego, lub zbicia się kilku osób w grupę, a w takich przypadkach AF lubi się gubić i uciekać na innego zawodnika.

3.) Argument o warunkach także jest oderwany od rzeczywistości, bo w przypadku sportów drużynowych także można trafić na warunki wymagające ISO 51200 przy f/2.8. Wystarczy wyjść poza ekstraklasę czy 1 ligę. To samo tyczy się argumentacji o tym, że w LA nie można powtórzyć biegu. W PN też nie można powtórzyć akcji po której padł gol.

4.) W przypadku LA można dużo dokładniej przewidzieć to, w którym miejscu stadionu będzie zawodnik w momencie, gdy będziemy go chcieli fotografować. Sporty drużynowe już tego komfortu nie dają, bo wymagają pokrycia całego boiska i często bardzo mocnego kadrowania, które znowu wymusza konieczność idealnego trafienia z ostrością.

I jeszcze dla jasności:
Zdjęcia z LA z akceptowalnie trafioną ostrością wyglądają tak:
58914

58915

58916

A nie tak jak na poprzedniej stronie, gdzie co najmniej 6/8 zdjęć ma nietrafioną ostrość i to mimo olbrzymiej GO.

JK
30-12-2021, 04:09
To mają być zdjęcia sportowe? Pierwsze to finisz kobiet na 1500m, taki trochę szybszy trucht :wink:, a te dwa następne to nie są żadne zdjęcia sportowe, tylko zdjęcia sportowców. Czujesz różnicę? Dynamiczne są jak diabli. Taka dynamiczna statyka, aż do bólu. Trzeba było jeszcze chwilę poczekać, aż Lisek usiądzie, żeby kolce zawiązać, albo się położy - jeszcze bardziej dynamiczne by wyszło. Pokaż nam może skoczka w dal podczas odbicia, albo podczas skoku, skoczka wzwyż nad poprzeczką. Płotkarza biegnącego na 110m. Startującego lub finiszującego sprintera. A może miotacza w chwili wyrzutu sprzętu - tak żeby było widać kulę, dysk, czy oszczep i jeszcze żeby mu rąk i nóg nie poucinać. Takich nie masz? :wink:

odzio
30-12-2021, 10:04
coż... jako że się nie znam to może się wypowiem ;) Gdy czasem wpadnie mi w oko jakiś artykuł nt. sportu to raczej widzę tam zdjęcia w stylu tych, które zamieścił Zelber... Z całym poszanowaniem dla trudu wykonania Twoich zdjęć, JK, i tego, że je wrzuciłeś: wydaje mi się, że większość z nich to spektakl "mistrzów drugiego planu" i bałaganu w tle. Nie wiem czy zajmujesz się tematem zawodowo, czy hobbystycznie, ale zdecydowanie nie kojarzę z gazet i portali internetowych fotek z nogami wystającymi z głowy zawodnika czy siatki i samochodów na granicach obiektu sportowego. Mimo wszystko, to kolejny offtop. Czekamy na fotki z Z9 ;)

Myszowor
30-12-2021, 12:41
Nie widzę zdjęć JK, możesz jeszcze raz wstawić bom ciekawy Z9...

slaweko
30-12-2021, 13:18
coż... jako że się nie znam to może się wypowiem ;) Gdy czasem wpadnie mi w oko jakiś artykuł nt. sportu to raczej widzę tam zdjęcia w stylu tych, które zamieścił Zelber... Z całym poszanowaniem dla trudu wykonania Twoich zdjęć, JK, i tego, że je wrzuciłeś: wydaje mi się, że większość z nich to spektakl "mistrzów drugiego planu" i bałaganu w tle. Nie wiem czy zajmujesz się tematem zawodowo, czy hobbystycznie, ale zdecydowanie nie kojarzę z gazet i portali internetowych fotek z nogami wystającymi z głowy zawodnika czy siatki i samochodów na granicach obiektu sportowego. Mimo wszystko, to kolejny offtop. Czekamy na fotki z Z9 ;)

Zdjęcia JK to jest antyreklama Z7. Ja bym się wstydził coś takiego publicznie zamieszczać...

FotoDam
30-12-2021, 13:48
No to fotki z Z9 i moje spostrzeżenia.
https://i.postimg.cc/L6ZQ4GMC/DKW0105.jpg

https://i.postimg.cc/4x68Vtyp/DKW0169.jpg

https://i.postimg.cc/vZtJMCrR/DKW0155.jpg

AF mega jeżeli chodzi o szybkość działania, świetnie przyklejony do oka ptaka i ciężko go od niego oderwać. Szumy wypadają średnio, mogłoby być lepiej ale biorąc pod uwagę wielkość matrycy powiedzmy że nie jest źle. Obrazek "płaski" ale to mankament wszystkich bezluster, fociłem C R5 i testowałem S A1 i to samo. Bateria trzyma bardzo dobrze a obawiałem się tego najbardziej. Kiepsko działa punktowy pomiar światła a że tylko takiego używam to jeden punkcik ode mnie mniej dla Z9. Na dzień dzisiejszy ciężko jest mi coś więcej napisać bo jest ze mną jeszcze za krótko żeby wyciągnąć jakieś konkretne wnioski a pisać tylko po to żeby pisać jest bez sensu.

notdot
30-12-2021, 16:03
Tu macie kilka zdjęć z Drużynowych Mistrzostw Polski w LA. Zdjęcia zrobione Nikonem Z7

myślałem że to wątek o Z9
założony zresztą przez JK który w którymś poście już się zdążył obrazić ale powrócił żeby udowodnić że my maluczcy nic nie wiemy i nie umiemy robić zdjęć oraz że mamy mu zazdrościć że on ma z9 a my nie
- takie mam wrażenie o tym wątku -

odzio
30-12-2021, 18:11
FotoDam dzięki za opinię i zdjęcia (jak zwykle zresztą doskonałe!). Co do punktowego pomiaru światła zauważyłem już to w moim Z5 w stosunku do starutkiego D700, mam wrażenie jakby punkt był jakiś dziwnie duży i nie mierzył jednak punktowo (uprzedzając ewentualne wątpliwości: nie mówię o trybie ochrony przed prześwietleniami). W D700, gdy ustawiałem punktowy pomiar na twarzy fotografowanej osoby zawsze była poprawnie naświetlona, tło wiadomo - czasem czarne, czasem prześwietlone. W zetkach jakoś inaczej to działa, nie do końca rozumiem jak. Czasem zastanawiam się, czy w przypadku eye-af punkt pomiaru światłu jest na pewno w tym samym miejscu, gdzie wykryte oko... Zawsze zrzucałem to na karb bieda-body, nie spodziewałem się podobnej opinii o dziewiątce.

PS: jakim obiektywem trzaskałeś te ptaki? Podejrzewam, że sigma albo nikkor ze starego bagnetu? Jak wygląda jego współpraca z body?

Ligo
30-12-2021, 18:32
Obrazek "płaski" ale to mankament wszystkich bezluster, fociłem C R5 i testowałem S A1 i to samo.
No właśnie. O ile AF, czy pomiar światła da się poprawić w razie potrzeby, to akurat ten efekt wynika, jak mniemam z bliskiej odległości szkła od matrycy, więc z tym już chyba nic się nie zrobi.

Mimo tego dzięki za fajne foty.:-)

FotoDam
30-12-2021, 19:19
odzio Pod Zetkę podpięty był Nikkor 600/4 FL i według mnie współpracują idealnie. Ciekawe gdyby była 600-tka z mocowaniem Z to wtedy miałbym jakiś punkt odniesienia ale na razie talkowej nie ma i pewnie nie prędko będzie. W D5 i D6 punktowy pomiar światła działał idealnie, tutaj zdjęcie doświetlone jest identycznie czy celujesz w ptaka czarnego czy też białego a tak być nie powinno. 5 stycznia ma być jakaś aktualizacja i nóż widelec będzie właśnie tego się tyczyła bo na chwilę obecną to nie działa, znaczy się działa ale nie tak jak powinno.

Wind Mill
30-12-2021, 19:39
...Kiepsko działa punktowy pomiar światła a że tylko takiego używam...
Tak z ciekawości, nie miałeś przypadkiem wybranego Auto-area AF? Albo może taki tryb sam wchodzi przy śledzeniu oka zwierza?

Ligo
30-12-2021, 20:35
Ligo zasugerował teorię, ale mnie brakuje wiedzy, żeby próbować się do niej odnieść.
Mnie też brakuje, ale skoro autor używał przelotki, to teoria zaczyna kuleć.;-)

Jacek_Z
03-01-2022, 01:24
Jak zapewne większość zauważyła ubyło tu kilkadziesiąt postów o płaskim obrazku (?), zostały one przeniesione do wątku https://forum.nikoniarze.pl/threads/309934
Dalsze rozważania oczywiście proszę tam. Tu się skupmy na samym Z9.

JK
05-01-2022, 10:12
Nowe oprogramowanie sprzętowe: https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/432.html

JK
09-01-2022, 13:36
Jeśli ktoś się zastanawiał do czego można wykorzystać 120fps to tu jest jeden z przykładów:

https://www.youtube.com/watch?v=FerSXP1kyPc

Widać też szybkość działania AF dla 120fps.

Jacek_Z
09-01-2022, 19:09
Z ankiety wynika, że nie masz Z9 ;)

JK
09-01-2022, 19:11
Ja się w takie debilne ankiety nie bawię. Może sobie kup Pegasusa. :wink:

FotoDam też chyba olewa takie ankiety. :wink:
I słusznie.

marekawo
09-01-2022, 20:58
No bo w jakim celu te ankiety... ? ;-)

JK
09-01-2022, 21:14
No widzisz wielce szanowny supermoderatorze. Znów zrobiłeś OT. Gratuluję pomysłów. :wink:

marekawo
09-01-2022, 21:16
Nieżle... :-))

marekawo
09-01-2022, 21:49
Z9 - jestem ciekawy o aparat? Nigdy nie miałem Zetki. Robię zdjęcia przyrody. Zamówiłem Z9 dwudziestego listopada, dostałem informację ze sklepu, że być może coś przyjdzie po dwudziestym stycznia.... :-) Zobaczymy? Czytam każdą dostępną informację o tym aparacie ;-)

jo44
09-01-2022, 22:28
Zamówiłem Z9 dwudziestego listopada, dostałem informację ze sklepu, że być może coś przyjdzie po dwudziestym stycznia.... :-)
Przypuszczam, że wątpię.... :)

Ligo
09-01-2022, 22:36
Jeśli chodzi o 20.01.2023, to jakaś szansa jest...

JK
09-01-2022, 22:56
Z9 - jestem ciekawy o aparat? Nigdy nie miałem Zetki. Robię zdjęcia przyrody. Zamówiłem Z9 dwudziestego listopada, dostałem informację ze sklepu, że być może coś przyjdzie po dwudziestym stycznia.... :smile: Zobaczymy? Czytam każdą dostępną informację o tym aparacie :wink:


Jedyną szansą było zamówienie Z9 w pierwszych dniach przedsprzedaży. Dlatego dziś mam Z9, bo zamówiłem go już pierwszego dnia przedsprzedaży i to w Nikon Europe B.V..

A odnośnie wyboru mogę tylko napisać, że taki wybór jest bardzo dobry. Jak chcesz sobie wyobrazić co to jest Z9, to wyobraź sobie matrycę z Z7 (parametry ma praktycznie takie same) wsadzoną do puszki od D6 (oczywiście z pominięciem lustra, migawki, pryzmatu, ....) plus jeszcze trochę dodanych ułatwień obsługi oraz dużo więcej możliwości w dziedzinie AF i szybkości działania. Ale to nie jest odkrywcze - to mówią wszyscy, którzy Z9 już dostali i mogą go używać.

Jeśli masz jakieś konkretne pytania, to pisz na PM. Tu jak zwykle zrobiła się ........ . Nie napisze co bo mnie zbanują. :wink:

jo44
09-01-2022, 22:58
Krótko mówiąc: Nikon odrobił lekcje. :)

czupacabra
10-01-2022, 18:24
To mi się podoba:

https://www.moosepeterson.com/blog/z-9-3d-autofocus-wow/


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

marekawo
10-01-2022, 19:35
Jak przyjdzie Z9, to skrobnę w temacie lustro i bez w foto przyrody. Foto noclegowiska żurawi, to jest fajny temat, żeby porównać fotki, zdjęć dużo z jednego poranka. Widać co było robione wcześniej a co z nowego aparatu, myślę o płaskie zdjęcia czy nie. Na swoim przykładzie miałem przez chwilę D4s i szybko sprzedałem bo fotki nie były takie jak w D850, w D850 dokupiłem grip i ilość klatek jest wystarczająca, zazwyczaj robię fotki w cichym ustawieniu aparatu. Rozumiem o czym pisze FotoDam, to trzeba być w tym miejscu co robimy fotki, robić im dużo zdjęć i w różnych porach dnia a w tedy widać o czym mówimy. Tak myślę... ?

JK
12-01-2022, 11:33
Przejrzałem wątek: https://forum.nikoniarze.pl/threads/310005-Zamra%C5%BCanie-%C5%9Bwiat%C5%82em-lampa-reporterska-vs-studyjna i postanowiłem spróbować, czy seria 120fps z Z9 czasem nie załatwi sprawy. I wyszło, że w większości przypadków powinna sprawę załatwić. Oczywiście z ręki (bo czas naświetlania i VR robią robotę), bez specjalnych przygotowań, bez lampy, bez HSS. Oczywiście można to robić ze statywu, ale nie zawsze trzeba. Wychodzi, że bez większych kłopotów można tak robić różne kropelki, rozpryski, czy inne posypywania. Ze śledzeniem tych kropelek (AF bez problemu daje sobie radę) lub bez śledzenia, jak kto potrzebuje i jak sobie wymyśli. Na dodatek można sobie dowolnie wybierać kadry (fazy ruchu) według upodobań, bez wykonywania wielu często nieudanych podejść. Jakieś źródło (lub źródła) kolorowego światła czasem się zapewne przyda, ale nie tyle do zamrażania ruchu, co do "pokolorowania" obrazka. Jeśli komuś wystarczy 11Mpix, a do internetu wystarczy z nawiązką, to jest to kolejne dość wygodne zastosowanie dla trybu 120fps z Nikona Z9.

tomgol
12-01-2022, 13:54
Mam pytanie do użytkowników Z9 ja sprawuje się FTZ (I i II) z zakresie AF. Szczególnie interesuje mnie sprawa dłuższych ogniskowych
i porównanie z "starszymi" aparatami. Czy są jakieś różnice w przypadku gorszego światła, dynamicznych kadrów. Z neta coś tam pisali
że AF z FTZ niby bardziej "myszkuje", ciekawe czy prawda to czy coś jeszcze się dzieje.

FotoDam
12-01-2022, 14:30
tomgol Dla mnie AF działa świetnie i bezproblemowo, jest szybki i celny a śledzenia oka działa rewelacyjnie. Bardziej boli mnie PŚ, kiepsko działa w zasadzie w ogóle nie działa bo punktowym celując w ptaka białego czy czarnego zdjęcie doświetlone jest niemal identycznie a co ciekawe nawet czas naświetlania zbytnio się nie zmienia a powinien i to kolosalnie. Na matrycowym są identyczne parametry jak na punktowym co również nie jest rzeczą normalną.

JK
12-01-2022, 15:14
FotoDam, nie za bardzo rozumiem o czym piszesz? Moim zdaniem nie ma się co czepiać pomiaru, bo wszystko działa OK. Jak już pisałem - sprawdź, czy nie masz czegoś źle ustawionego, bo o to nie trudno. Tych parametrów jest tyle, że można coś przeoczyć. Ustaw w wizjerze podgląd histogramu i sprawdź - będziesz na bieżąco widział, co mierzysz i jak to się przekłada na histogram oraz na wskaźnik ekspozycji (niedoświetlenia/prześwietlenia). U mnie jest tak, jak być powinno. Celuję w ciemne, to parametry się zmieniają (przysłona w dół, albo czas w górę, ewentualnie ISO w górę - w zależności od trybu). Przekadrowanie na jasne i parametry w drugą stronę. Problem może być tylko wtedy, gdy dojdziesz do granicy takich zmian (np. ustawiony czas w trybie S, pełna dziura i koniec zakresu ISO), albo kiedy robisz w trybie M (ustawiasz przysłonę i czas), a nie wystarcza zakresu zmian dla ISO. Wtedy masz na wskaźniku pokazany poziom niedoświetlenia, czy prześwietlenia. Wszystko działa OK. Wierzyć mi się nie chce, że coś tu może źle działać, ale jeszcze to trochę pomęczę. Może napisz jak Ty masz to wszystko ustawione u siebie - będzie łatwiej sprawdzić.

FotoDam
12-01-2022, 15:40
Mam na bank ustawione dobrze, Manual i zakresu ISO jest duża rezerwa a on nie reaguje.

Jacek_Z
12-01-2022, 15:44
Zmień na jakiś tryb automatyczny (A, S) i ustaw ISO na sztywno. Nadal teraz jest?

JK
12-01-2022, 15:47
A AutoISO masz ustawione? Jak nie masz, to niczego nie zmieni, tylko pokaże niedoświetlenie/prześwietlenie.

FotoDam
12-01-2022, 15:54
Mam ISO auto. Kilka lat fociłem tak na D5/D6 i działało jak trzeba.

JK
12-01-2022, 15:58
U mnie w Z9 też działa jak trzeba. Albo szukamy, co jest nie tak, albo nie. :wink:
Jeśli wolisz, możemy z tym przejść na PM. Tu i tak nikt nam nie pomoże.

MstrG
12-01-2022, 16:27
U mnie w Z9 też działa jak trzeba. Albo szukamy, co jest nie tak, albo nie. :wink:
Jeśli wolisz, możemy z tym przejść na PM. Tu i tak nikt nam nie pomoże.

Pomiar światła w Z9 działa inaczej niż w Z7/Z7II czy Z6/Z6II?

JK
12-01-2022, 17:03
Czytałeś tę wymianę zdań od poczatku, czy tylko tak sobie głupoty wypisujesz dla zabawy? Zaraz powstanie kolejna kretyńska teoria spiskowa i kolejna dyskusja o niczym. Wszystko działa jak trzeba, ale moim zdaniem FotoDam może mieć coś źle ustawione. Albo ma coś uszkodzone - oby nie. Na razie tyle tego szukania sensacji. W Z9 wszystko działa jak trzeba.

MstrG
12-01-2022, 17:36
Czytałeś tę wymianę zdań od poczatku, czy tylko tak sobie głupoty wypisujesz dla zabawy? Zaraz powstanie kolejna kretyńska teoria spiskowa i kolejna dyskusja o niczym. Wszystko działa jak trzeba, ale moim zdaniem FotoDam może mieć coś źle ustawione. Albo ma coś uszkodzone - oby nie. Na razie tyle tego szukania sensacji. W Z9 wszystko działa jak trzeba.

Czytałem. Jakie głupoty? Proste pytanie.
Teraz jesteś jedynym specjalistą w temacie Z9, że piszesz "Tu i tak nikt nam nie pomoże."? Z9 jest jakiś inny i posiadacz niższych modeli nie jest w stanie pomóc?
Nawet jak się uda rozwiązać ten problem to fajnie by było, aby to zostało na forum publicznym. Nie dość, że sam chętnie czegoś się dowiem (pewnie inni również), to być może nawet ktoś jeszcze coś podpowie (szczególnie mówię tu o osobach uprawiających ten sam typ fotografii co FotoDam).

ksh
15-01-2022, 15:15
Ale widzę że redukcja szumu w puszce dobrze zrobiona?

https://www.youtube.com/watch?v=S6ChM_FJBl8

ksh
16-01-2022, 23:16
Matt Granger udostępnia sporo swoich raw, przykładowo:
https://drive.google.com/file/d/12SHbLLFpOACH4173Ey_-IeZyLt0dE_jc/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/18191A9_fws_ljnx5scZNr3T8tUmdzy1i/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1bJKiLTLE_0c5Vt1NlLKZ5dyoBxhUC_-u/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1RWUU9HIra94jF8zejg29NPhCaQnRZvgt/view?usp=sharing


https://www.youtube.com/watch?v=Y5xn0s1SSy8

ksh
16-01-2022, 23:25
Tu ciekawe porównanie EyeAF.

https://www.youtube.com/watch?v=WCmVtAdKtUA

Paapaj
17-01-2022, 09:10
Przynajmniej nie było mu zimno w trakcie testu, na marginesie dlaczego wszystkie aparaty pomimo uchwytu statywowego w obiektywie zamocowane są na mocowaniu w body?Obiektyw też swoje waży.

cz4rnuch
17-01-2022, 10:22
Pewnie dlatego, że wcześniej były testowane 50ki. Potem tylko przełożyli obiektywy. Poza tym te 70-200 ważą prawie tyle samo co te 50ki. A niektóre nawet mniej :)

jalk
17-01-2022, 12:52
W temacie pomiaru światła. Przyszło mi do głowy pewne spostrzeżenie po wczorajszej chałturze. Może to dziwne działanie pomiaru światła ma związek z ustawieniem wykrywania twarzy, oczu w aparacie. Rozstałem się z nikonem ładnych kilka lat temu i nie mam jak sprawdzić, a obecnie w fuji mam taką sytuację, że pomiar działa poprawnie przy wyłączonych "wspomagaczach" af-u. Jak tylko włączę wykrywanie twarzy, oka, zaczyna żyć własnym życiem :). Dąży do poprawnego naświetlenia twarzy, bez względu na to, co znajduje się w kadrze.

JK
17-01-2022, 14:24
No ale dlaczego uważasz, że to żyje własnym życiem?
Jeśli ustawia ekspozycję w miejscu ostrości (na oku, na twarzy) to wszystko jest OK.
Jeśli chcesz inaczej, to przecież można przełączyć na manual lub zablokować ekspozycję.

jalk
17-01-2022, 16:27
Ale ja to wszystko wiem i zresztą napisałem jak to działa i mi to problemu nie stwarza. Bardziej mi chodziło o zwrócenie uwagi na aspekt, z którego sobie może część użytkowników nie zdawać sprawy. I jeszcze raz napiszę, dotyczy to fuji, jak jest w nikonie nie wiem.

marekawo
20-01-2022, 21:01
Pomiar światła działa dobrze w moim aparacie, tak samo dziala jak w D850. Może w Twoim Damian jest coś nie tak? Mam pytanie czy da się Lv przypisać do przycisku? Przypisałem to do moje menu - organ. wybór trybu monitora - ale to są trzy kliki, trzeba odhaczyć - autom. przełącznik wyśw. i zaznaczyć - najpierw wizjer, żeby powrócić z powrotem to tak samo trzy kliki. Jak tylko w ten sposób to można zrobić to słabo? Mam aparat na statywie z węzykiem, żeby przejść z Lv na wizjer w D850 to tylko jeden klik guzikiem i to jest super. Lampa Metz 50 AF - 1 digital nie działa na Z9, nie wyzwala błysku, zoom przesuwa palnik, może jest już za stara w Z? W D850 działa dobrze. Szkoda, że nie dali możliwości wyłączenia stabilizacji w obiektywie, myślę o 400 FL, żeby malutki suwaczek poszukać i przesunąć dobrze w mroku i na mrozie w rękawicy, nie jest takie proste. Super były obiektywy VR z pierścieniem stabilizacji. W nowym obiektywie Z pewnie da się sterować z aparatu. Wizjer dużo lepiej mi pasuje w D850. Szkoda też, że nie idzie wyłączyć mechanicznego sterowania przysłony, hałasuje to bez potrzeby. Bateria trzyma długo, rano na mrozie aparatem bawiłem się trzy godziny i jest 50%, super. Odchylany ekran mi nie przeszkadza, dobrze jest zamocowany. Ergonomia - wielkość jest bardzo dobra, jedynie szkoda, że nie ma przycisków po lewej stronie ekranu. Lewym kciukiem szybko, wygodnie coś zmienić w ustawieniach. Czy drugi raz bym kupił Z9 a nie został z D850 , chyba nie. D 850 z gripem i wizjerem optycznym to jest bardzo dobry aparat do przyrody. :-)

Ligo
20-01-2022, 21:11
Lampa Metz 50 AF - 1 digital nie działa na Z9, nie wyzwala błysku, zoom przesuwa palnik, może jest już za stara w Z?
Nie zrobili w Z9 przypadkiem tak, że sygnał nie jest wysyłany na stopkę, jeśli aparat nie wykrywa firmowej SB?

marekawo
20-01-2022, 22:17
Zoom jak zmieniam ogniskową w obiektywie to w lampie też działa ale palnik nie błyska?

Ligo
20-01-2022, 22:26
Tak jest w niektórych aparatach, że sygnał przy niefirmowych lampach nie jest podawany na stopkę.

JK
20-01-2022, 22:49
..... Mam pytanie czy da się Lv przypisać do przycisku? Przypisałem to do moje menu - organ. wybór trybu monitora - ale to są trzy kliki, trzeba odhaczyć - autom. przełącznik wyśw. i zaznaczyć - najpierw wizjer, żeby powrócić z powrotem to tak samo trzy kliki. Jak tylko w ten sposób to można zrobić to słabo? Mam aparat na statywie z węzykiem, żeby przejść z Lv na wizjer w D850 to tylko jeden klik guzikiem i to jest super. .....
A po co tak? Masz w menu "Ogran. wybór trybu monitora". Zaznaczasz tylko "Autom. przełącznik wyśw." (reszta wyłączona lub nie w zależności co potrzeb). Jeśli tych opcji zostanie więcej niż jedna, to przyciskiem po lewej obok wizjera wybierasz co chcesz mieć. Jak ustawisz automat i zbliżysz oko do wizjera, to masz wizjer, a jak oddalisz oko od wizjera, to masz Lv. Automatycznie. Bez przyciskania czegokolwiek. Możesz też sobie zostawić dwie opcje "Tylko wizjer" i "Tylko monitor" - wtedy tym przyciskiem wybierasz co ma być. Jednym przyciśnięciem.

- - - - kolejny post - - - - - -


.... Czy drugi raz bym kupił Z9 a nie został z D850 , chyba nie. D 850 z gripem i wizjerem optycznym to jest bardzo dobry aparat do przyrody. :smile:
Pewnie nie miałeś jeszcze żadnej Z-ki. :wink: Trochę inaczej to się obsługuje. Trzeba się do pewnych rzeczy na nowo przyzwyczaić.

marekawo
20-01-2022, 23:14
Właśnie o tym myślę, Nie chcę Autom w menu Organ dlatego, że jak siedzę w ciemnicy a aparat na statywie to zapala się ekran bez potrzeby jak oko oderwę od wizjera. Dużo światła z ekranu jest niepotzrebne w tych zasiadkach. Dlatego przeszkadza to, guzik na wierzchu albo Lv albo wizjer.
Szkoda, że tych wyświetlanych parametrów w wizjerze też nie można przyciszyć, chociaż w Z to tylko oko razi, ale aż razi i bolą oczy. I tak lepiej w Z jak w lustrzankach bo tych jasnych świateł nie widać w obiektywie gdzie patrzą zwierzaki

JK
20-01-2022, 23:21
No to zostaje druga wersja. Przełączasz tym przyciskiem, kiedy chcesz. Można jeszcze rozważyć jakieś zasłonięcie czujnika (jest nad wizjerem) i odsłanianie go wtedy, kiedy chcesz mieć Lv.

Parametry w wizjerze możesz wyłączyć. W menu masz cztery własne definicje wizjera i monitora. Wybierasz, co potrzebne. Możesz też wszystko powyłączać.

marekawo
20-01-2022, 23:39
Dziękuję :-) Przez cały dzień nie zobaczyłem tego guzika po lewej stronie, nieżle... Teraz zrobiłem tak jak myślę, czyli z jednego guzika po lewej stronie mam natychmiast Lv i wizjer. Super! :-)
Nie miałem nigdy Zetki. Wizjer elektroniczny to nie w moim stylu

JK
20-01-2022, 23:45
Przywykniesz. I wtedy powiesz, że ten wizjer (czasem noktowizor :wink:) jest dużo lepszy. Ja sobie ustawiłem na początek tylko podstawowe parametry (czas, przysłonę, ISO, ...), a do tego siatkę linii pomocniczych, wirtualny horyzont i podgląd histogramu na żywo. Ale co kto lubi. W lustrach tak się nie dawało.

marekawo
20-01-2022, 23:59
Uczę się Zetki. Rano to byłem rozczarowany, że trzeba tyle klików zrobić, żeby dostać się do Lv i z powrotem... nieżle ;-)

JK
21-01-2022, 00:06
To jeszcze jeden "myk". Jest kilka funkcji, których nie można w menu włączyć na stałe. Daje się to zrobić tak: przypisujesz taką funkcję (na chwilę) do jakiegoś przycisku funkcyjnego, włączasz ją, a potem do tego przycisku przypisujesz inną funkcję. Ta włączona pozostaje włączona.

marekawo
21-01-2022, 00:10
Szkoda, że nie można z body wyłaczyć stabilizacji w obiektywie. A drugie, że nie można wyłączyć mechanicznej regulacji przysłony, żeby było bezglośnie

- - - - kolejny post - - - - - -

Tak. Super "myk"

JK
21-01-2022, 00:11
Nie ma rozdziału na VR w obiektywie i w matrycy. Albo VR jest włączony, albo nie. W przypadku obiektywów z bagnetem Z działa to podobno łącznie (raczej ciężko to sprawdzić), ale te obiektywy od lustrzanek działają tak, że jak się włączy VR na obiektywie, to działa tylko VR obiektywu, a jak się wyłączy VR na obiektywie, to VR nie działa w ogóle.

Ligo
21-01-2022, 00:11
Sprawdzi ktoś, co z tymi niefirmowymi lampami?

JK
21-01-2022, 00:18
Nie mam lamp niefirmowych. Ale w Z9 porobili sporo różnych (w gruncie rzeczy oczywistych) zabezpieczeń. Jak włączysz (lub podepniesz lampę) bez prawidłowo włączonego AutoFP, to czas jest automatycznie ograniczany do 1/200". Krótszego nie ustawisz (oczywiście z lampami Nikona). To samo dotyczy SU-800. Jak wybierzesz serię 120fps, to nie ustawisz czasu dłuższego niż 1/125". Mogli wiec jeszcze coś zablokować.

marekawo
21-01-2022, 00:29
Metz nie błyska, tylko zoom w lampie działa jak zmieniam ogniskową w obiektywie. Patrzyłem na różnych czasach itd.

Ligo
21-01-2022, 00:36
Tak, to pisałeś. Gdyby tak jeszcze założyć na próbę inną prostą lampę, choćby tylko w manualu, albo na automatyce własnej, byłoby wszystko wiadomo.

JK
21-01-2022, 00:53
Może tu: https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/branza/35336-nikon-zawiazuje-wspolprace-z-nissin-i-profoto jest odpowiedź.

Ligo
21-01-2022, 01:17
Niestety, nie ma. Jest tylko, że Profoto i Nissin, że może gdzieś, kiedyś...

Tymczasem sporo ludzi ma cały system Strobossa/QL i byłoby szkoda, gdyby nagle to wszystko przestało działać.

JK
21-01-2022, 10:09
Jak nie ma? Jeśli rzeczywiście podpisali umowy o współpracy, to wszystkim będzie zależało na takich ograniczeniach. Na promowaniu jednych i blokowaniu starego sprzętu innych producentów. Jest nowa profi-puszka, to jest okazja, żeby wytworzyć popyt dla nowych "wspólników". Kasa musi się zgadzać. :wink:

ksh
21-01-2022, 10:31
Tymczasem sporo ludzi ma cały system Strobossa/QL i byłoby szkoda, gdyby nagle to wszystko przestało działać.
Quadralite to brand chińskiego Godox, są jeszcze przynajmniej dwie inne nazwy tego sprzętu, składają to nie tylko w Chinach ale i w Rosji, myślisz że Nikon przejmuje się firmą tworzącą elektrośmieci ? :)

JK
21-01-2022, 10:58
No nie. Ligo przejmuje się tylko zbieraczami tych "elektrośmieci". Producenci nie są ważni. :wink:

Ligo
21-01-2022, 19:32
Dałem, jako przykład popularnego sprzętu firmy trzeciej.

Swoją drogą Nikon też potrafi robić "elektrośmieci" - patrz SB-500.:-)

JK
21-01-2022, 19:45
Ale bardzo dobrze trafiliście. Kiedyś, jeden raz, zmówiłem taką małą lampkę Quadralite RGB. Dostałem nówkę, pudełko fabrycznie oklejone, tylko akumulator nie chciał się ładować - taki drobiazg. Odesłałem. Wymienili na nową , ale znów to samo. Odesłałem ponownie i poprosiłem, żeby sami sprawdzili i przysłali mi dobrą sztukę. Po dwóch dniach telefon, że sprawdzili wszystkie, jakie mieli, kilka sztuk, ale żadna nie działa. Zwrócili kasę i na tym się skończyło. Jak tego czegoś nie nazywać "elektrośmieciem"?

tomgol
22-01-2022, 22:50
Pytanie dot. softu. Czym czytacie i obrabiacie pliki z Z9 poza NXStudio ? Czy poza NXStudio inne programy czytają też ustawienia np. Picture Control z aparatu?

JK
22-01-2022, 23:24
Na dziś to chyba tylko NX-Studio. Wstępnie obrabiam NEF-y w NX-Studio (WB, ekspozycja, podstawowe korekty, ...) i zapisuję to jako 16-to bitowy TIFF, a dalej to już można wszystko. Próbowałem jeszcze Capture One i NEF-y z Z9 dają się otwierać, ale można używać tylko bezstratnego trybu zapisu (może kiedyś będzie reszta trybów zapisu). Jak ktoś, potrafi to można też w pliku NEF z Z9 zamienić binarnie tekst "Z9" na "Z7" i wtedy można otwierać te pliki we wszystkim, co otwiera NEF-y z Z7, ale też tylko kompresowane bezstratnie (mogą być drobne przebarwienia), ale się da.

OjTam
22-01-2022, 23:40
Adobe Camera Raw otwiera pliki z Z9 od wersji 14.0, która była w listopadzie, jak dobrze kojarzę.

tomgol
23-01-2022, 12:27
A w C1 v12 da się jakiś upgrade zrobić, aby Z9 otwierać, czy tylko ta wersja 22 może to zrobić.

JK
27-01-2022, 23:43
Jeśli ktoś się obawia migawki elektronicznej w Z9, to niepotrzebnie. Tu: https://www.youtube.com/watch?v=grqjuVp6YYs jest krótkie porównanie z Z7II.

paparapa
28-01-2022, 00:17
Tiaaaa migawka migawką, ale w filmie widać jaką "cegłą" jest nowa zetka. Niech sobie ją kupują profi. :)

JK
28-01-2022, 00:25
No przecież miał być grip, miał być pojemny akumulator, miały być dwie karty, ... . I są. Teraz znów rozmiar przeszkadza? Sami nie wiecie czego chcecie. :wink:

paparapa
28-01-2022, 01:47
No przecież miał być grip, miał być pojemny akumulator, miały być dwie karty, ... . I są. Teraz znów rozmiar przeszkadza? Sami nie wiecie czego chcecie. :wink:

Potraktuj to co napisałem jako moje spostrzeżenie. Bo gdy oba aparaty leżą obok siebie doskonale widać różnicę.

I nie sami nie wiecie czego chcecie. Wiem czego potrzebuję. Wystarcza mi jedna karta, gripa nie potrzebuję.
Przyzwyczaiłem się do wielości i wagi Z7 . Bardzo wdzięczna pucha i nie zamierzam jej zmieniać na taką cegłę :)
Do studia ok, ale idź porobić nią wieczorne fotki w zaułkach miasta. Można wrócić bez aparatu i rozbita łepetyną.

JK
28-01-2022, 10:10
No to po co krytykujesz coś, czego nie potrzebujesz, czego nie umiesz wykorzystać i właściwe nie wiesz po co to jest? To nie są aparaty do studia. To nie są aparaty do łażenia po zapyziałych zaułkach i robienia zdjęć różnym menelom. Jeśli to lubisz, to nawet Z7 może się okazać bardzo łakomym kąskiem. Lepiej sobie kupić niedużego smartfona - będzie mniejsza strata. ;-)

Reglas
28-01-2022, 11:43
Z9 to jak dla mnie najlepiej wyglądający ML na rynku. Tylko kurde niech zrobią coś podobnego z mniejszą matrycą.

JK
28-01-2022, 11:58
No co ty. Wtedy kol. paparapa (https://forum.nikoniarze.pl/members/80525-paparapa) będzie pisał, że nie tylko wielki kloc, ale jeszcze ma malutką matrycę, jak jakieś amatorskie D3xxx. ;-) Nie wierzę, żeby coś takiego zrobili. Jeśli już weszli na poziom 45Mpix. w FX, jeśli dało się to dobrze zrobić, to cofać się raczej nie będą.

paparapa
28-01-2022, 12:18
No to po co krytykujesz coś, czego nie potrzebujesz, czego nie umiesz wykorzystać i właściwe nie wiesz po co to jest? To nie są aparaty do studia. To nie są aparaty do łażenia po zapyziałych zaułkach i robienia zdjęć różnym menelom. Jeśli to lubisz, to nawet Z7 może się okazać bardzo łakomym kąskiem. Lepiej sobie kupić niedużego smartfona - będzie mniejsza strata. ;-)

Powtarzam bo nie dociera. To moje spostrzeżenie, a nie krytyka. A nawet gdyby, czy mi nie wolno krytykować ?

Zejdę do twojego poziomu i napiszę tak.
Zapewne wielki mistrzu, ty wykorzystasz ten sprzęt w 100%. :mrgreen: Ja bym nie umiał i nie miałbym pojęcia do czego to mogłoby służyć. Te wszystkie guziczki , pokrętła i inne dingsy. Ty to co innego. :)




To nie są aparaty do studia. To nie są aparaty do łażenia po zapyziałych zaułkach i robienia zdjęć różnym menelom. ;-)


Zaczynam się zastanawiać, czy ten aparat służy do czegokolwiek poza karmieniem ego. :)... Do studia niet, do streetu niet, do krajobrazu niet.....
Bardziej zarozumiałego facia, leczącego swoje fobie gadżetami nie widziałem od lat. Tragedia w greckim stylu.
Nie odpisuj proszę. :)



No co ty. Wtedy kol. paparapa (https://forum.nikoniarze.pl/members/80525-paparapa) będzie pisał, że nie tylko wielki kloc, ale jeszcze ma malutką matrycę..


Nie będzie tu więcej pisał, bo z tobą się nie da rozmawiać. :)
A teraz możesz iść i poskarżyć się na mnie, "modom" wielki mistrzu 9 Zakonu .:mrgreen:

JK
28-01-2022, 13:08
No to chwilę pomyśl. Po co komu taki duży, ciężki, pancerny i szybki aparat do studia? Do krajobrazu? Do streetu? Po co? Modeli będziesz straszył? Panienki będziesz focił w studio serią 120fps? To jest aparat reporterski. Rozumiesz. Sport, wojna, masowe "kryteria uliczne", koncerty, dzika przyroda, ..., śluby ;-), ... i takie tam. Tu szukaj zastosowań. Ten aparat oczywiście może być wykorzystany do wszystkiego. Nawet do macro, do architektury, do domowych kotków i piesków, na statywie, w astrofotografii, czy do bloga. Takie zdjęcia i filmy też można nim robić, tylko po co do tego taki sprzęt? Drogi. Pancerny, Szybki. Ale żeby cię pocieszyć napiszę, że może być też bardzo dobrym narzędziem do obrony przed tymi menelami ze streetu. ;-) Jak kiedyś stary dobry Zenek. Jest nawet lepszy bo nie ma lustra, migawki i jeszcze kilku drobiazgów, więc uszkodzenie czegoś (poza LCD) w takiej dynamicznej akcji obronnej jest mało prawdopodobne. :lol:

Jacek_Z
28-01-2022, 23:01
Bardzo chętnie bym porobił ruch w studiu, jakieś 20 fps by się przydało. Problemem są lampy, te "normalne" nadążają z ładowaniem do kilku fps.

JK
28-01-2022, 23:19
No to musisz polubić światło ciągłe. ;-)

tomgol
19-02-2022, 21:21
Czy ktoś wie jak w przypadku aparatów Z da się tak ustawić coś tak aby VR (w obiektywach F) włączał się dopiero po aktywacji AF ,bo np. w Z9 VR działa od razu jak aparat
"wzbudzi" się po uśpieniu. W D5 zaczynał działać dopiero jak wciśnie się np. AF-ON.

TOP67
19-02-2022, 21:30
W D5 zaczynał działać dopiero jak wciśnie się np. AF-ON.

W trybie LV też?

Zdaje się, że tylko nowsze obiektywy z trybem sport mają taki bajer.

tomgol
20-02-2022, 09:09
W d5 w LV było tak samo, tzn. VR się załączał od razu. Ale w nim z niego nie korzystałem, więc problemu nie było :).

TOP67
20-02-2022, 10:20
Bezlusterkowce pracują tylko w trybie LV.

marekawo
20-02-2022, 12:42
Też patrzyłem czy można wyłączyć VR w obiektywie z poziomu aparatu, ale nie, szkoda. Jeszcze w obiektywach VR był wygodny, duży pierścień do wył. wł. VR . A w obiektywach FL ten mały suwak do VR to trudno żeby szybko to wyłączyć, jeszcze jak obiektyw zamaskowany.

MstrG
20-02-2022, 12:57
Też mnie ta stabilizacja irytuje jak podłączę 70-200mm pod Z6/Z6II. Całe szczęście rzadko już z niego korzystam.

grafo
20-02-2022, 13:53
Chyba każdego to na początku irytuje, ale z czasem nie jest to uciążliwe, mi już nie przeszkadza :)

odzio
20-02-2022, 22:49
Gdzieś kiedyś padło stwierdzenie, że sam rozruch i zaparkowanie soczewek układu stabilizacji obrazu kosztuje więcej prądu, niż jego ciągła praca. Podejrzewam, że w niektórych warunkach to kompletna bzdura (długie czekanie przy wizjerze na te parę zaplanowanych klatek) ale może w codziennej pstrykopracy jest w tym ziarno prawdy? Nie wiem, są ludzie, którzy lubią technikalia. Ktoś z nich może nawet nie jest jeszcze zbanowany i jest w stanie wypowiedzieć się na ten temat:)

Paapaj
21-02-2022, 20:12
No dobra,to takie zagadnienie, może istniejące w innych systemach.Jak wygląda kwestia ewentualnego poruszenia zdjęcia lub nieostrego w sytuacji gdy naciskamy spust system AF zaczyna pracę,stabilzacja zaczyna pracę,czas płynie obiekt w ruchu i wychodzi na zdjęciu co widać.Kwestia jak przekłada się cały ten zespół mechaniczno optyczno elektroniczny do wyniku w postaci zdjęcia?Starsze systemy VR miały charakterystyczny moment drgnięcia w chwili naciśnięcia spustu i mogło to mieć wpīw na zdjęcie

TOP67
21-02-2022, 20:22
W Nikkorach i Tamronach, gdy stabilizacja jest wyłączona, to soczewka jest utrzymywana centralnie przez układ mechaniczny. Po naciśnięciu spustu, zostaje odblokowana i zaczynają działać elektromagnesy. W tym momencie zawsze nastąpi drobne poruszenie. Czy zarejestruje się na zdjęciu? Zależy od masy soczewek, opóźnienia układu AF oraz samego czasu naświetlania. Paradoksalnie, im dłuższy tym mniej. Inaczej jest w niektórych Sigmach, w których elektromagnesy cały czas są włączone (czyli ciągną prąd). Za to po zaniku zasilania, soczewka lata swobodnie z dużym luzem.

Paapaj
23-02-2022, 10:23
W Nikkorach i Tamronach, gdy stabilizacja jest wyłączona, to soczewka jest utrzymywana centralnie przez układ mechaniczny. Po naciśnięciu spustu, zostaje odblokowana i zaczynają działać elektromagnesy. W tym momencie zawsze nastąpi drobne poruszenie. Czy zarejestruje się na zdjęciu? Zależy od masy soczewek, opóźnienia układu AF oraz samego czasu naświetlania. Paradoksalnie, im dłuższy tym mniej. Inaczej jest w niektórych Sigmach, w których elektromagnesy cały czas są włączone (czyli ciągną prąd). Za to po zaniku zasilania, soczewka lata swobodnie z dużym luzem.

Właśnie o tę kwestię mi chodzi w pytaniu, jak te ulotne chwile gdy system VR zaczyna pracować, spust naciśnięty AF pracuje i jest zdjęcie.Oglądamy i mówimy coś tu nie halo, nie ma tej tzw żylety.
Prawdopodobnie /tak ja to sobie interpretuję/to kwestia gorszej, lepszej generacji systemu VR,sprawności fotografującego i wielu wielu okoliczności.

JK
15-04-2022, 22:03
Prezentacja zmian w menu Z9:
https://www.youtube.com/watch?v=fRdB3Qg8W8s

ATnet
17-04-2022, 02:28
Dzięki Bogu nie sugerowałem się tym wątkiem przy decyzji zakupowej co do Z9, po wielu przygodach udało mie się kupić aparat ( a nie jest to trywialne zadanie). Można wiele o nim mówić, oczywiście ma pewne wady. Przede wszystkim tylny wyświetlacz mógłby być jaśniejszy w słońcu i nieco większy. Natomiast AF jest po prostu szokujący, w porównaniu do Z7 to jest po prostu przepaść. Nie będę chwalił ergonomi bo wiadomo Nikon Is The Best... Polecam, Nikon zrobił wreszcie bezkompromisowe body do świetnych szkiel "Z"... To jak pracuje stabilizacja z 70-200/2.8 wprawia w zdumienie.... No cóż czas zacząć składać dudki na coś dłuższego 600 albo 800mm.

m_a_g
17-04-2022, 02:44
Natomiast AF jest po prostu szokujący, w porównaniu do Z7 to jest po prostu przepaść. Nie będę chwalił ergonomi bo wiadomo Nikon Is The Best... Polecam, Nikon zrobił wreszcie bezkompromisowe body do świetnych szkiel "Z"... To jak pracuje stabilizacja z 70-200/2.8 wprawia w zdumienie.... No cóż czas zacząć składać dudki na coś dłuższego 600 albo 800mm.
Sam mam ten aparat i jestem nowy na grupie więc nie chcę tu nikogo urazić, ale ten "szokujący" AF to po prostu znaczy "wreszcie działający porównywalnie do tego co oferuje konkurencja" ;-) No chyba że szokiem jest że w ogóle działa ;-) Do tego co oferuje Canon i Sony to jeszcze mu trochę brakuje ale bardzo niewiele (to opinia którą wyrobiłem sobie poprzez jednoczesne używanie kilku aparatów w różnych systemach), i może nowe firmware które wychodzi za kilka dni coś tu jeszcze poprawi. Tak czy owak to naprawdę świetny aparat który wreszcie ustawia Nikona jako liczącego się gracza na rynku bezlusterkowców, bo do wyjścia Z9 Nikon jednak odstawał na minus od konkurencji.

Jurek Ż
17-04-2022, 07:44
Tak więc mamy Nikona z poprawnym AF i to za niewielkie pieniądze.:grin:

ATnet
18-04-2022, 23:55
Widzę że "pieniądze" się robią coraz większe, podrożał właśnie o 1300,- PLN... a to podobno nie koniec.... Nikon nie wyrabia się z produkcją, a nowy Firmware ma niby z niego zrobić super maszynę do Video... Co mnie akurat nie kręci... ale może dodatkowo jeszcze wzmóc popyt. Tak że kupowanie foto może się okazać swoistą lokatą kapitału, prawie jak zakup samochodu... MASAKRA....
Każdy kolejny dzień z Z9 daje moc pozytywnych wrażeń....

sufenta
19-04-2022, 10:31
Jestem zdrajca i przeszedłem do obozu canona: m_a_g, czego barkuke z9 w porównaniu do r5?

JK
19-04-2022, 10:43
Może zewnętrznego przenośnego klimatyzatora? ;-)

FotoDam
19-04-2022, 10:46
A ja na szczęście Z9 się wyzbyłem i już nie szarpię się w temacie. Pozdrawiam.

m_a_g
19-04-2022, 13:04
Jestem zdrajca i przeszedłem do obozu canona: m_a_g, czego barkuke z9 w porównaniu do r5?

Czego brakuje? Niczego. Z9 ma potencjał na lepszy aparat (do moich zastosowań), bo w odróżnieniu od R5 w Z9 można sobie wybrać ilość FPS, a w Canonie R5 nie ma takiej możliwości - jak się używa migawki elektronicznej to ma się 20fps i koniec.
Generalnie w porównaniu z Canonem i Sony uważam że Nikon ma najlepsze menu i możliwości konfiguracji pod użytkownika.
Jedyny mankament Z9 który zauważyłem to praca AF z teleobiektywami (500mm) przy użyciu FTZ. Czasami kiedy aparat "przestrzeli" z ostrością i ustawi ją na nieskończoność za nic nie chce wrócić z powrotem choćby miało się obiekt w centrum kadru.
To się nie zdarza często, ale jednak, i nie wiem czy to kwestia samego aparatu czy obsługi adaptera. W R5, z adapterem RF / EF, takich przypadków nie mam.
Generalnie oba aparaty (Z9 i R5) są bardzo porównywalne, oba są znakomite, i gdybym mógł mieć tylko jeden to wybrałbym Z9 bo fotografuję na migawce elektronicznej a ta w Z9 jest lepsza (szybsza).
Na szczęście mam obydwa i nie muszę wybierać :-)

grafo
19-04-2022, 16:51
m_a_g używasz Z9 i R5 do przyrody? Jak przy nich wypada z7ii?
No i jak wyglada ISO w tych trzech puchach?

JK
19-04-2022, 17:04
Może poczekaj z tym pytaniem do jutra. Zapowiadają, że ma być duża aktualizacja softu Z9, a także Z7II i Z6II. Wtedy takie informacje będą bardziej miarodajne.

grafo
19-04-2022, 17:06
Słusznie, choć i tak mnie ciekawi ta kwestia nawet na aktualnym sofcie.

m_a_g
19-04-2022, 17:45
m_a_g używasz Z9 i R5 do przyrody? Jak przy nich wypada z7ii?
No i jak wyglada ISO w tych trzech puchach?

Tak, używam Z9 i R5 do przyrody.
Co do Z7II... powiem wprost - MOIM ZDANIEM ten aparat nie nadaje się do przyrody, a w każdym razie są lepsze aparaty w podobnej cenie. Dlaczego tak uważam? Gdyż AF odstaje na wyraźny minus, do tego tylko 5 fps...
Tak, wiem że można ustawić 10 fps (tryb H+), ale wtedy jest taki blackout że nie da się fotografować, obraz w wizjerze skacze jakby miał odświeżanie 1hz, wygląda to komicznie po prostu.
Co do jakości obrazu to Z7II jest świetny pod tym względem, moim zdaniem ten aparat daje tak samo dobry obrazek jak R5 i Z9. ISO1600 we wszystkich tych aparatach praktycznie wcale nie szumi, 6400 w zupełności używalne do jako materiał do dalszej obróbki, wyżej nie używam, bo jestem onanistą jakościowym :-)
Osobiście używam Z7II do krajobrazu / portretu i tu ten aparat sprawdza się znakomicie. Do przyrody - można, ale po co?

- - - - kolejny post - - - - - -


Może poczekaj z tym pytaniem do jutra. Zapowiadają, że ma być duża aktualizacja softu Z9, a także Z7II i Z6II. Wtedy takie informacje będą bardziej miarodajne.

Ale wtedy to będzie inne pytanie :-) Jutro przecież nie będę miał doświadczeń terenowych z nowym firmware. Do tego nie sądzę aby w z7II była duża poprawa.

grafo
19-04-2022, 20:08
Co podpinasz pod 9 i 5? Z7II aż tak bardzo odbiega od R5?

m_a_g
19-04-2022, 22:47
Pod Z9 używam Nikkor AF-S 500mm f5.6 PE VR ED wraz z FTZ adapterem.
Pod R5 używam Canon EF 500mm f4 L IS USM wraz EF/RF adapterem.
Tak, Z7II pod względem AF jest najgorszy z tej trójki. R5 jest pierwszy, Z9 drugi, potem długo długo nic, i dopiero Z7II.
Autofocus w Z9 jest prawie tak dobry jak R5 (poza tą jedną przypadłością o której pisałem wcześniej o gubieniu ostrości), i praktycznie nie czuję żadnej różnicy używając zamiennie te dwa zestawy.
Natomiast kiedy weźmie się do ręki Z7II, to od razu widać ile mu brakuje pod względem prędkości AF do Z9 / R5.
Proszę jednak pamiętać że cały czas piszę tu pod kątem fotografii przyrodniczej i bardzo ruchomych, skaczących obiektywów jak małe ptaki itp.
Nie chciałbym żeby ktoś sobie pomyślał że Z7II ma kiepski AF który do niczego się nie nadaje. Używam tego aparatu do fotografii ludzi, krajobrazu, i nie mam zastrzeżeń.

Ligo
19-04-2022, 22:57
Pod Z9 używam Nikkor AF-S 500mm f5.6 PE VR ED wraz z FTZ adapterem.
Pytałeś wcześniej o dobrą portretówkę pod Z9.
A skoro używasz FTZ, to czemu nie Nikkor 105/1.4?

m_a_g
19-04-2022, 23:03
Pytałeś wcześniej o dobrą portretówkę pod Z9.
A skoro używasz FTZ, to czemu nie Nikkor 105/1.4?

Bo nie chcę już więcej bawić się w adapter, męczy mnie to po prostu.
Mam już teraz 105/f1.4 pod Canona (używany z adapterem), wymiana na taki sam w Nikonie żeby używać z adapterem nie ma sensu.
Wolę używać to co mam, i wymienić na wersję z natywnym bagnetem kiedy taka się ukaże (oby).

Ligo
20-04-2022, 00:47
Ok, sprawa jasna.

grafo
20-04-2022, 06:08
m_a_g dzięki za info. Spoko, pytałem o przyrodę bo tylko ten temat mnie interesuje. Ciekawi mnie jeszcze jak by wyglądało z9 z 500 F4 vs R5 z 500 F4 bo może różnica o której piszesz pokazuje się na klasie szkieł. 500 5.6PF to świetne szkło ale odbiega od 500 F4. Sam przeszedłem z D5 na Z6II i szczerze mówiąc nie odczuwam dyskomfortu w pracy AF. FPS jest oczywiście widocznie mniej, H+ nie ma co używać (zgadzam się z tym co pisałeś o blackoucie). W tej sytuacji po zapięciu R5/Z9 powinienem chyba poczuć mega zmianę w pracy AF i to brzmi zachęcająco. Zwłaszcza, że w mojej S500Sport za stosunkowo nie dużą kwotę mogę zmienić bagnet na EF ;)

Paapaj
20-04-2022, 08:29
Proponuję sprawdzić czułość Af,chodzi o to jak szybko aparat ma reagować na przemieszczanie obiektu.Ustawienie na max może powodować że aparat szybko szuka i łapie tło.
Czego brakuje? Niczego. Z9 ma potencjał na lepszy aparat (do moich zastosowań), bo w odróżnieniu od R5 w Z9 można sobie wybrać ilość FPS, a w Canonie R5 nie ma takiej możliwości - jak się używa migawki elektronicznej to ma się 20fps i koniec.
Generalnie w porównaniu z Canonem i Sony uważam że Nikon ma najlepsze menu i możliwości konfiguracji pod użytkownika.
Jedyny mankament Z9 który zauważyłem to praca AF z teleobiektywami (500mm) przy użyciu FTZ. Czasami kiedy aparat "przestrzeli" z ostrością i ustawi ją na nieskończoność za nic nie chce wrócić z powrotem choćby miało się obiekt w centrum kadru.
To się nie zdarza często, ale jednak, i nie wiem czy to kwestia samego aparatu czy obsługi adaptera. W R5, z adapterem RF / EF, takich przypadków nie mam.
Generalnie oba aparaty (Z9 i R5) są bardzo porównywalne, oba są znakomite, i gdybym mógł mieć tylko jeden to wybrałbym Z9 bo fotografuję na migawce elektronicznej a ta w Z9 jest lepsza (szybsza).
Na szczęście mam obydwa i nie muszę wybierać :-)

JK
20-04-2022, 12:07
..... Na szczęście mam obydwa i nie muszę wybierać :smile:
No, to jest dobre podsumowanie. W końcu można nosić ze sobą oba i nie trzeba niczego wybierać, bo przecież można robić tym wszystkim na cztery ręce. Tak mi się nasunęło. ;-)

Zainstalowałem ten nowy soft 2.00 i powiem, że ciekawie wygląda tryb rejestrowania zdjęć przed wciśnięciem spustu (i po jego puszczeniu). Szkoda tylko, że dotyczy to jedynie 30fps i 120fps, czyli samych JPEG-ów. Gdyby to działało jeszcze dla normalnego trybu 20fps (RAW, albo RAW/JPEG), to byłoby super. Po krótkim naciśnięciu spustu, mniej więcej w czasie, gdy chcemy wykonać zdjęcie, dostajemy kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt klatek (zależy to od ustawień) i raczej nie przeoczymy tej właściwej. Bardzo łatwo jest ograniczyć ilość klatek w takiej serii i niepotrzebnie nie zapychać kart pamięci. Oczywiście dla 120fps ma to dużo większe znaczenie, bo tam wyprodukowanie przykładowych 480 zdjęć, jest bardzo łatwe i zajmuje około 4 sekund. A jak przytrzymamy dłużej to, może tego być dobrze ponad 1000 - większość najczęściej niepotrzebna, do przebrania i ręcznego wyrzucenia. Pewnie zapytacie po co to komu? Jeśli ktoś nie wyobraża sobie takich zastosowań, to trudno, jego strata. Ja sobie wyobrażam i już zdarzyło mi się użyć trybu 120fps. Ciekawie wygląda też możliwość prawie dowolnego definiowana grup pół AF. Jeśli robimy zdjęcie na którym jest kilka osób i sensownie ustawimy taką grupę pól, to nie musimy się obawiać, że ostrość pójdzie gdzieś niżej, czy wyżej ponad głowy. Jak robimy ptaka, czy inne zwierzę, to można dopasować sobie grupę pól do jego wielkości w kadrze. Trzeba to oczywiście przetestować, ale wygląda zachęcająco. Coś tam jeszcze poprawili, coś zmienili, ale to tylko drobiazgi, bo większa część tej aktualizacji dotyczy filmowania, a nie robienia zdjęć. Jak ktoś to robi, to chyba powinien być zadowolony. ;-)

m_a_g
20-04-2022, 13:28
@JK, również zainstalowałem, jestem rozczarowany. Nowe udogodnienia są fajne, ale najbardziej cieszyłem się na pre-release capture, ograniczenie wyłącznie w JPG sprawia że ta funkcja jest dla mnie bezużyteczna. Zdecydowanie wolałbym 20fps w RAW niż 120 fps w JPG do tego 11mpix... No cóź, dużo szumu o nic.

- - - - kolejny post - - - - - -


Proponuję sprawdzić czułość Af,chodzi o to jak szybko aparat ma reagować na przemieszczanie obiektu.Ustawienie na max może powodować że aparat szybko szuka i łapie tło.

To sytuacja innego rodzaju. Nawet nieruchome obiekty są problemem.
Wyobraź sobie pustą polanę na której ustawiasz patyk, gdzie masz nadzieję że usiądzie ptak (wabisz go tam).
Za tym patykiem nie ma nic, 20 metrów pustej przestrzeni, żeby mieć ładne rozmyte tło.
Ty siedzisz w ukryciu powiedzmy 5-7 metrów od tego patyka, i fotografujesz ptaki które na nim siadają, i nagle AF myli się i ustawia ostrość na te krzaki 20m za patykiem w centrum kadru.
OK, bywa, każdy aparat tak się czasami myli.
Problem w tym że w Z9 za nie chce w takiej sytuacji szukać od nowa ostrości. Masz rozmyty patyk w centrum kadru, celujesz w niego punktem AF, a aparat nic - dalej ostrzy na krzaki 20 metrów za obiektem, ignorując to co na pierwszym planie.
Ja osobiście podejrzewam że może to mieć związek z używaniem obiektywu z adapterem FTZ, widziałem kilka recenzji Z9 na youtube robionych przez fotografów przyrody i kilku z nich opisywało podobne zjawisko, oni również używali FTZ zamiast natywnych obiektywów.

JK
20-04-2022, 13:44
@JK, również zainstalowałem, jestem rozczarowany. Nowe udogodnienia są fajne, ale najbardziej cieszyłem się na pre-release capture, ograniczenie wyłącznie w JPG sprawia że ta funkcja jest dla mnie bezużyteczna. Zdecydowanie wolałbym 20fps w RAW niż 120 fps w JPG do tego 11mpix... No cóź, dużo szumu o nic.


No nie do końca. Taki tryb 120fps może być wykorzystywany np. w celu dokumentacji szybkozmiennych procesów. Tam 120fps może się przydać, a i 1200fps nie byłoby za dużo. Ja użyłem 120fps żeby pomóc znajomemu w rejestracji zmian naprężeń w takiej części z tworzywa, która za szybko się zużywała. Obiektyw makro 5:1, szybka seria i około 1000 zdjęć pomogły rozwiązać problem. To nie są zdjęcia do pokazywania, ale do tego też służą takie aparaty.

Moim zdaniem jest kilka drobiazgów, które mogłyby być ważne dla wielu użytkowników i nie powinny powodować żadnego problemu dla Nikona. Na przykład dziwi mnie wyłączenie tych 30 i 120fps z trybu fotografowania z przesunięciem ostrości. Gdyby to odblokowali i trochę zmienili obsługę tego trybu, to seria 60 zdjęć macro do stackowania zajmowała by około 0.5 sekundy. Przy podglądzie i VR można by to spokojnie z ręki robić. No ale nie można. Teraz to samo z pre-release. Też nie można, właściwie bez powodu, bo możliwości techniczne przecież są. Jeśli można to zrobić z JPEG 30fps, to można też to zrobić z RAW 20fps. Jak brakuje mocy obliczeniowej lub pamięci, to można ograniczyć czas wyprzedzenia do 1/3 sekundy. Wystarczyło by. A może jednak pilnują, żeby ten Z9 jednak nie był za dobry, bo przecież kiedyś będą chcieli sprzedawać Z9II. ;-)

m_a_g
20-04-2022, 13:59
m_a_g dzięki za info. Spoko, pytałem o przyrodę bo tylko ten temat mnie interesuje. Ciekawi mnie jeszcze jak by wyglądało z9 z 500 F4 vs R5 z 500 F4 bo może różnica o której piszesz pokazuje się na klasie szkieł. 500 5.6PF to świetne szkło ale odbiega od 500 F4. Sam przeszedłem z D5 na Z6II i szczerze mówiąc nie odczuwam dyskomfortu w pracy AF. FPS jest oczywiście widocznie mniej, H+ nie ma co używać (zgadzam się z tym co pisałeś o blackoucie). W tej sytuacji po zapięciu R5/Z9 powinienem chyba poczuć mega zmianę w pracy AF i to brzmi zachęcająco. Zwłaszcza, że w mojej S500Sport za stosunkowo nie dużą kwotę mogę zmienić bagnet na EF ;)

Wiesz co, wszystko jest możliwe, nie testowałem bo nie mam tylu obiektywów więc to co piszę to są tylko moje przypuszczenia.
Ja osobiście podejrzewam że problem jest spowodowany przez oprogramowanie lub adapter. Nikkor 500 f5.6 ma znakomity AF, naprawdę bardzo szybki, i kiedy aparat nie wariuje to praktycznie wszystko jest trafione.
W Canonie na 500mm f4 też są takie sytuacje że aparat przestrzeli, ale w takich razem bez problemu wyszuka ponownie ostrość po wskazaniu obiektu punktem AF, po prostu wróci i od nowa przejedzie cały zakres.
Widziałem ostatnio w sieci testy Z9 i nowego Nikkora Z 800mm f6.3 i tam ten problem nie występował chociaż obiektyw dłuższy i ciemniejszy.

Co do zmiany aparatu - o tak, jeżeli zamienisz Z6II na Z9 lub R5 to gwarantuję Ci pierwsze dwa dni nie będziesz przychodził do domu tylko siedział w terenie trzaskając foty, bo zmiana jest jak to zgrabnie ująłeś "mega" ;-)

- - - - kolejny post - - - - - -


No nie do końca. Taki tryb 120fps może być wykorzystywany np. w celu dokumentacji szybkozmiennych procesów. Tam 120fps może się przydać, a i 1200fps nie byłoby za dużo. Ja użyłem 120fps żeby pomóc znajomemu w rejestracji zmian naprężeń w takiej części z tworzywa, która za szybko się zużywała. Obiektyw makro 5:1, szybka seria i około 1000 zdjęć pomogły rozwiązać problem. To nie są zdjęcia do pokazywania, ale do tego też służą takie aparaty.

Moim zdaniem jest kilka drobiazgów, które mogłyby być ważne dla wielu użytkowników i nie powinny powodować żadnego problemu dla Nikona. Na przykład dziwi mnie wyłączenie tych 30 i 120fps z trybu fotografowania z przesunięciem ostrości. Gdyby to odblokowali i trochę zmienili obsługę tego trybu, to seria 60 zdjęć macro do stackowania zajmowała by około 0.5 sekundy. Przy podglądzie i VR można by to spokojnie z ręki robić. No ale nie można. Teraz to samo z pre-release. Też nie można, właściwie bez powodu, bo możliwości techniczne przecież są. Jeśli można to zrobić z JPEG 30fps, to można też to zrobić z RAW 20fps. Jak brakuje mocy obliczeniowej lub pamięci, to można ograniczyć czas wyprzedzenia do 1/3 sekundy. Wystarczyło by. A może jednak pilnują, żeby ten Z9 jednak nie był za dobry, bo przecież kiedyś będą chcieli sprzedawać Z9II. ;-)

To prawda, zapewne są ludzie którym się to przyda. Ja niestety do nich nie należę, bo jestem nauczony fotografować w RAW i dopiero tam zajmować się balansem bieli i kolorami. Nie potrafiłbym przerzucić się na ustawianie tego przez zrobieniem zdjęć z poziomu aparatu, to bardzo ogranicza.
Szczerze, to nie mogę zrozumieć w czym Nikon ma problem żeby zaimplementować tą funkcję w RAW - skoro mój Olympus M1X bez problemu daje mi w tym trybie 17 fps ze śledzeniem obiektu i zapisem RAW, lub 60 fps bez śledzenia obiektu i zapisem w RAW.
Może Twoja teoria o Z9II jest słuszna, z tym że Nikon niech się martwi o to jak wypuścić na rynek więcej Z9 - bo ja chcę kupić drugie body i nie mogę :-)

OjTam
20-04-2022, 14:07
Nikon to chyba w ogóle szybko nowej puszki nie wypuści, nie mówiąc już o Z9II, na którego jest zresztą za wcześnie.
Na necie chodzą ploty, że N specjalnie nie żyłuje Z9, czekając prezentacje Canona R1. Czy to prawda, można tylko gdybać.

JK
20-04-2022, 14:47
..... bo ja chcę kupić drugie body i nie mogę :smile:
No to się trochę spóźniłeś. Jeden z naszych forumowych kolegów właśnie pozbył się Z9, bo się do niczego nie nadawało. ;-)

m_a_g
20-04-2022, 16:45
No to się trochę spóźniłeś. Jeden z naszych forumowych kolegów właśnie pozbył się Z9, bo się do niczego nie nadawało. ;-)

Tak, widziałem. Ja jestem tylko amatorem, wiem że to do niczego aparat ale mnie Z9 wystarczy do moich skromnych zastosowań ;-)

grafo
20-04-2022, 22:21
m_a_g można gdzieś zobaczyć Twoje foty z R5 i Z9?

m_a_g
20-04-2022, 22:40
grafo poszedł PW z linkiem.

Ligo
21-04-2022, 00:21
Oj tam, na PW...
Nie szczyp się, dawaj tutaj. Przecież wiadomo, że mało która fota będzie mistrzostwem świata, a każdy by chciał zobaczyć, jakie są różnice w porządnych sprzętach.

m_a_g
21-04-2022, 01:47
Oj tam, na PW...
Nie szczyp się, dawaj tutaj. Przecież wiadomo, że mało która fota będzie mistrzostwem świata, a każdy by chciał zobaczyć, jakie są różnice w porządnych sprzętach.

Moim zdaniem żadnej różnicy pomiędzy R5 a Z9 nie widać.
Nie mam żadnego portfolio ze zdjęciami, mam profil na 500px, bardzo niekompletny zresztą bo nie wstawiam tam dużo, ale zawsze można coś zobaczyć: https://500px.com/p/martingora?view=photos
Proponuję tylko czytać opisy bo naprawdę ciężko zgadnąć które zdjęcie czym robione.

m_a_g
21-04-2022, 23:28
No to w praktyce, po uaktualnieniu firmware do wersji 2.0, i spędzeniu dzisiaj rano 4 godzin z aparatem w terenie (czego wynik wrzuciłem na forum), nie zauważyłem żadnych zmian w działaniu AF.
To znaczy wiem że są nowe funkcje i tak dalej, ale nie o tym mówię. Jeżeli chodzi o szybkość i celność nie odczułem aby aparat działał inaczej, ani lepiej, ani gorzej, z nowym firmware jest tak samo dobrze jak było poprzednio.
Używałem jak zwykle - 3d tracking z włączonym subject tracking - animals. Przepraszam że po angielsku ale wiadomo o co chodzi chyba, a ja nie wiem jak się w polskim menu aparatu nazywają te funkcje.

Pawel Pawlak
22-04-2022, 21:35
Myślę że przewaga AF w foto R5 nad Z9 w tym porównaniu wynika ze szkieł. 500PF jest bardzo dokładny, ale to muł straszny w stosunku do 500/4 - zupełnie inne konstrukcje, inne silnika AF. Kolega który przeszedł w ubiegłym roku na R5 (po latach z D3,D4,D4s i D5) obecnie mam R5(jeszcze) i wraca do Z9 m.in. ze względu na AF w foto.

m_a_g
23-04-2022, 13:25
Myślę że przewaga AF w foto R5 nad Z9 w tym porównaniu wynika ze szkieł. 500PF jest bardzo dokładny, ale to muł straszny w stosunku do 500/4 - zupełnie inne konstrukcje, inne silnika AF. Kolega który przeszedł w ubiegłym roku na R5 (po latach z D3,D4,D4s i D5) obecnie mam R5(jeszcze) i wraca do Z9 m.in. ze względu na AF w foto.
Wiesz co, nie mogę tego wykluczyć, ale akurat w moim przypadku nie wydaje mi się.
Canon EF 500 f4 L IS USM którego używałem (piszę w czasie przeszłym bo właśnie sprzedał się na eBay) to była konstrukcja ponad 20 letnia - 1999 rok. Zaprojektowana jeszcze w czasach kiedy o bezlusterkowcach nikt nie słyszał.
Nikkor F 500 f5.6 PF VR ED to konstrukcja z 2018 roku wypuszczona razem z Nikonem Z, co prawda bagnet F ale jednak ten sam rok premiery, czyli konstrukcja 19 lat nowsza i była wypuszczana na rynek kiedy wiadomo było że będzie używana z adapterem na bezlustrach. W obu konstrukcjach wykorzystany jest silnik ultradźwiękowy (USM w Canonie, Silent Wave Motor w Nikkorze). Z całą pewnością nie powiedziałbym że Nikkor to „muł” w porównaniu z obiektywem Canona. Wszystko zależy oczywiście co i jak się fotografuje, w sensie w jakim trybie AF. Ja w obu aparatach używam trybu tracking ze śledzeniem i wykrywaniem obiektu. I już patrząc w wizjer można zauważyć jak Canon odczuwalnie szybciej wyświetla ramkę na wykrytym ptaku i ta ramka bardzo szybko za nim podąża. Na Z9 jest zauważalne opóźnienie w wykryciu obiektu, później już jest tak samo. Do tego w R5 obiekt może wypełniać małą część kadru a i tak zostanie wykryty, w Z9 jednak musi być trochę większy żeby zaskoczyło. Ja myślę że Twój kolega wraca do NIkona raczej z sentymentu do systemu używanego przez długi czas, w końcu jak kupował rok temu R5 to Z9 jeszcze nie było. Nie dziwię mu się w każdym razie. Jak widzisz pomimo tego co napisałem sam pozbyłem się obiektywu Canona i zostaję w Nikonie, z zamiarem kupna nowego Nikkora Z 800 f6.3 PF :-)

Pawel Pawlak
26-04-2022, 21:07
To nie ma dużej znaczenia, Nikkor AFI300/2.8 który powstał 30lat temu i nie ma nawet silnika AFS, zabija AFS500PF5.6. po prostu to inne konstrukcji :)
Pewnie niebawem potestuję Z9 z nowym 800VR6.3 i pewnie z moim staruszkiem 400VR2.8

FotoDam
26-04-2022, 21:14
Pawel Pawlak Napisz na priv swoje spostrzeżenia jak go potestujesz. Jestem ciekaw czy zauważysz te same minusy co ja i zwróć uwagę na obrazek, nawet sony nie daje tak "płaskiego i zgrzanego". Pozdrawiam.

czupacabra
26-04-2022, 22:26
A dlaczego na priv ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

m_a_g
26-04-2022, 22:44
To nie ma dużej znaczenia, Nikkor AFI300/2.8 który powstał 30lat temu i nie ma nawet silnika AFS, zabija AFS500PF5.6. po prostu to inne konstrukcji :)
Pewnie niebawem potestuję Z9 z nowym 800VR6.3 i pewnie z moim staruszkiem 400VR2.8

Rozumiem. Dzięki za informacje, jestem nowy w systemie więc nie znam się na starszych Nikkorach.
Daj znać jaki będzie efekt testów.

JK
18-05-2022, 14:05
Wreszcie można się przeprosić z JPEG-ami z Z9. Są tak dobre, że praktycznie nie trzeba się martwić o NEF-y. Ostatnie duże roboty w trudnych warunkach (kilka przedstawień teatralnych i dwa koncerty z dynamicznymi tańcami i dużą ilością kolorowych świateł - łącznie kilka tys. zdjęć) nie wymagały otwarcia żadnego NEF-a. Oczywiście jeszcze te NEF-y zapisuję dla bezpieczeństwa, ale już chyba tylko dla bezpieczeństwa. Być może jak coś z tego pójdzie do druku w naprawdę dużych formatach, to trzeba będzie NEF-a wykorzystać, ale kilka wydruków 40x60 bez żadnych problemów poszło bezpośrednio z JPEG-ów.

m_a_g
27-05-2022, 02:21
Mam dość idiotyczne pytanie, ale co tam: jak włączyć odświeżanie 120 Hz w EVF? Ponoć nowe firmware 2.0 daje taką opcję.
Teraz nie wiem czy trzeba to gdzieś włączyć, bo nie widzę nic w menu w tej kwestii, czy po prostu nowe szybsze odświeżanie jest domyślnie aktywne i nic nie trzeba robić.
Wiecie jak to działa?

markB
27-05-2022, 03:13
Po wgraniu firmware 2.0 w menu ustawień osobistych powinna pojawić się nowa zakładka d20.

JK
27-05-2022, 09:31
Nie możesz znaleźć? Nic ważnego. Szkoda czasu na szukanie. To jest tak bardzo potrzebny bajer, że nawet nie zauważysz różnicy podczas normalnej pracy. Włączyłem, sprawdziłem i wyłączyłem, bo szkoda akumulatora na coś, co jest tylko bajerem i kwiatkiem do kożucha. No ale Canon ma, Sony ma, to Nikon też ma. Tylko nie wiadomo po co. Ale to już zupełnie inna sprawa.

m_a_g
27-05-2022, 13:46
markB dziękuję bardzo, faktycznie jest, nie wiem jak mogłem to przeoczyć :confused:

m_a_g
30-05-2022, 14:42
Dwie kwestie w sprawie Z9 którymi chciałem się podzielić:

1. AF przy fotografii ptaków w locie. Wczoraj pierwszy raz używałem Z9 do tego typu fotografii, i nie mam tu wielkiego doświadczenia.
Fotografowałem rybołowa, w trybie AF-C + 3D Tracking + Subject Detection zrobiłem w trybie seryjnym 3000 zdjęć (w aparacie miałem dwie karty po 128GB, jedna była pełna + część drugiej). Na te 3000 zdjęć nietrafionych jest może 100 sztuk.
I myślę że to z mojej winy, w sensie na początku serii AF nie złapałem ptaka punktem od 3D tracking i nacisnąłem przycisk migawki, więc cała seria była do niczego, bardzo mocno przestrzelona.
Cała reszta zdjęć idealnie ostra, przykładowa fotka tu:
63290

2. W kwestii żywotności baterii (i ogólnie różnych opinii że bezlusterkowcem nie da się zrobić tyle zdjęć co lustrzanką na jednej baterii). Po zrobieniu tych 3000 zdjęć w czasie około 20 minut, zostało mi 87% baterii. Tyle w temacie. Bezlusterkowiec to nie lustrzanka, tutaj żywotność baterii należy raczej liczyć w roboczogodzinach (patrzenie przez EVF) a nie w samej ilości zdjęć. Jeżeli chodzi o same zdjęcia to jestem przekonany że bez problemu można by zrobić 10,000 zdjęć w trybie seryjnym pod warunkiem posiadania dostatecznie dużej karty pamięci, co jest nieosiągalne dla lustrzanek po każde zdjęcie wymaga przesuwania lustra, a wiadomo że wszelkie ruchome elementy mechaniczne są przeważnie bardziej energochłonne niż elektronika w bezlusterkowcu.

odzio
31-05-2022, 00:57
O, widzisz, ja właśnie raczę się tradycyjną polską kuchnią w kebsowni w centrum miasta, bo mi padła bateria w Z5. Miałem ostatnią kreskę 30, może 50 klików temu ;) ale niestety musiałem ustawiać ostrość ręcznie w większości przypadków

TOP67
31-05-2022, 07:01
W Z5 można ładować baterię z powerbanka czy ładowarki telefonicznej. Tu również da się natrzaskać kilka tysięcy zdjęć. Na ostatnim plenerze po 2 tysiącach miałem ponad połowę baterii (na cichej migawce).

tomgol
31-05-2022, 09:35
m_a_g jakim szkiełkiem fociłeś ?

JK
31-05-2022, 11:21
W Z5 można ładować baterię z powerbanka czy ładowarki telefonicznej. Tu również da się natrzaskać kilka tysięcy zdjęć. Na ostatnim plenerze po 2 tysiącach miałem ponad połowę baterii (na cichej migawce).
Ale tu nie chodzi o jakieś doładowywanie, czy inne powerbanki. Tyle trzyma akumulator Z9. Dwa tygodnie temu zrobiłem około 2 tys. zdjęć podczas trzydniowej imprezy, a wskaźnik stanu naładowania spadł o jedną kreskę. Po włożeniu akumulatora do ładowarki okazało się, że zostało ponad 80%. Jak dla mnie więcej nie potrzeba.

TOP67
31-05-2022, 16:15
Ja się odnosiłem do wpisu o Z5. To, że Z9 ma dużo większy akumulator i brak migawki jest wiadome.

JK
31-05-2022, 17:26
Tylko dlaczego w wątku na temat Z9 odnosisz się "do wpisu o Z5"? Nie lepiej to było skasować, jeśli jest nie na temat lub przenieść do wątku o Z5, jeśli jest wartościowe?

m_a_g
31-05-2022, 18:41
m_a_g jakim szkiełkiem fociłeś ?

Nikkor 500 f5.6 PF

bubol
14-07-2022, 20:16
Glupie pytanie ale szukam odpowiedzi. Czy sa jakieś Wam znane zamienniki akumulatorów do Z9 ? Czy tylko oryginał ?

JK
14-07-2022, 22:14
Wszystkie wcześniejsze wersje EN-EL18. Mogą być bez problemu używane, choć mają oczywiście mniejszą pojemność, a co za tym idzie szybciej się rozładowują. Nie można ich niestety ładować w Z9 przez USB i trzeba też uważać na ładowarki, bo one zamienne nie są. Ale same akumulatory z poprzednich wersji "jedynek" można używać bez przeszkód.

bubol
18-07-2022, 21:38
Wszystkie wcześniejsze wersje EN-EL18. Mogą być bez problemu używane, choć mają oczywiście mniejszą pojemność, a co za tym idzie szybciej się rozładowują. Nie można ich niestety ładować w Z9 przez USB i trzeba też uważać na ładowarki, bo one zamienne nie są. Ale same akumulatory z poprzednich wersji "jedynek" można używać bez przeszkód.

Nieststy jesteś w błędie bo kupiłem 2 różne ale zamienniki wysokiej jakości i aparat pokazuje wiadomoć że nie rozpoznano elektroniki akumulatora. Być może działają oryginalne wersje a,b,c Ale róznica w cenie niewielka więc kompletnie nie opłaca się ich kupować Lepiej wersję " d "

PoPan
18-07-2022, 22:01
Magiczne słowo "zamiennik", nigdy nie kupujemy zamiennika bez potwierdzenia jak działa, to samo jest z EN-EL15.

Zbyszek
18-07-2022, 22:19
Magiczne słowo "zamiennik", nigdy nie kupujemy zamiennika bez potwierdzenia jak działa, to samo jest z EN-EL15.
A ja się już z zamienników generalnie wyleczyłem i nie dotyczy to tylko Nikona. Po prostu zawsze to była gówniana oszczędność.

JK
18-07-2022, 22:49
Nieststy jesteś w błędie bo kupiłem 2 różne ale zamienniki wysokiej jakości i aparat pokazuje wiadomoć że nie rozpoznano elektroniki akumulatora. Być może działają oryginalne wersje a,b,c Ale róznica w cenie niewielka więc kompletnie nie opłaca się ich kupować Lepiej wersję " d "


Cóż. Oryginał to jest EN-EL18d. Tylko ten akumulator pozwala (na dziś) realizować wszystkie funkcje korpusu Z9. Stare wersje EN-EL18, te z literkami a, b i c, są właśnie zamiennikami. Zamiennikami, które pozwalają pracować (w lekko ograniczonym zakresie) i nie powodują kolizji z żadną tajemną "elektroniką". Sprawdzałem to z EN-EL18a i działa to, co ma działać, choć zauważalnie krócej niż z oryginałem, czyli z akumulatorem EN-EL18d. A to, że jakieś chińskie badziewie nie działa, to oznacza tylko, że nie jest to zamiennik. Swoją drogą, to trochę przerażają mnie goście, którzy wydają na korpus prawie 30 tys. PLN, a później robią wszystko, żeby zaoszczędzić kilka stówek, ryzykując awarię Z9. Awarię, która z pewnością nie zostanie naprawiona w ramach gwarancji przez serwis Nikona.

- - - - kolejny post - - - - - -

Zresztą mam wątpliwości, czy zapasowy akumulator do Z9 jest niezbędny. Ostatnio robiłem zdjęcia na trzydniowej imprezie, na której zrobiłem prawie 2 tys. zdjęć i akumulator bez problemu wytrzymał. A nawet gdyby nie wytrzymał, to jest zasilacz sieciowy, który można podłączyć bezpośrednio do Z9 i akumulator podładować. Można też użyć powerbanku i zrobić to samo bez zasilacza sieciowego. Myślę, że te cudowne chińskie zamienniki są kolejnym bezsensownym przyzwyczajeniem ze starych czasów.

OjTam
19-07-2022, 09:01
Z tego co się orientuję, ostatni pad puszki przez zamiennik akumulatora był jeszcze za czasów D700. Od tego czasu zdarzały się tylko zawieszenia albo nagłe rozładowania.
I nie, też nie rozumiem, dlaczego ktoś kupił drogą puszkę i żałuje na akumulatory.
Ja to nawet do swojego starego DXowego DSLRa mam oryginały. :lol:

JK
19-07-2022, 10:49
To chyba taka trochę dziwaczna mania. Kupowanie sprzętu ponad stan, a później oszczędzanie na siłę na wszystkim, bo kasy brakuje na życie. Zresztą tu na forum bardzo często czytamy o jakichś "inwestycjach". Ktoś tam "inwestuje" w korpus, inny "inwestuje" w obiektyw, a jeszcze inny w sprzęt studyjny. Zdajmy sobie wreszcie sprawę, że inwestycja jest wydatkiem, który ma przynosić zysk. Ma przynosić kasę większą, niż ta którą wydaliśmy, ma przynosić dochody, to jest inwestycja. Jak więc można nazwać inwestycją zakup drogiego sprzętu fotograficznego, czasem na kredyt, czy inne raty, przez kompletnego amatora, który tym sprzętem nie zarabia na życie? To jest zwykła konsumpcja, a ten sprzęt na nic nie zarabia, tylko traci wartość z dnia na dzień. Jeśli za chwilę brakuje kasy na akumulator, to jest nadmierna konsumpcja. Wniosek jest prosty. Nie warto kupować drogiego korpusu (np. Z9), jeśli za chwilę jest problem zakupu oryginalnego, także drogiego, wyposażenia (akumulatory, obiektywy, itp.). I nie mam nic przeciwko kupowaniu sobie zabawek, różnych zabawek, drogich zabawek, ale trzeba to robić z rozsądkiem i nie ponad stan. Żeby później nie mieć dylematów, że cena akumulatora jest zbyt wysoka. Potrzebny zapasowy akumulator? To się go kupuje i tyle. Potrzebne dla wygody dwa FTZ-y (żeby ich ciągle nie przepinać)? To się je kupuje i po sprawie. Tak to powinno działać nawet w przypadku zabawek. Ale każdy ma swoje preferencje i może robić ze swoją kasą co tylko zechce.

Zelber
25-07-2022, 21:51
Tak zbierając w całość pierwsze wrażenia po zaliczeniu kilku różnych zdjęć, to ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne, a tak zbierając w całość największe plusy i drobne minusy to mniej więcej tak to widzę:

Na plus:
+ EVF
+ Pomiar światła działa lepiej niż w lustrzankach
+ WB działa lepiej niż w lustrzankach
+ AF działa bez problemów przy trudnym świetle, kontrastowym świetle
+ AF jak już złapie cel(o czym niżej) myli się praktycznie tylko wtedy, kiedy użytkownik użytkownik mu w tym pomoże
+ Pod względem działania AF'u najwięcej zyskały obiektywy średnio działające na DSLR
+ Ergonomia jest kapitalna
+ Czas życia na baterii wypada podobnie jak jednocyfrówki lustrzankowe
+ Stabilizacja pozwala wyciągnąć czasy z 5 EV lepsze niż 1/ogniskowa

Neutralne obserwacje:
* Obrazek wygląda dokładnie jak ten z D850, może z trochę lepszymi kolorami ooc. Żadnej płaskości nie zaobserwowałem
* Przy tej dokładności AF i ilości mpix czasy wymagane do idealnego zamrożenia ruchu idą mocno w górę, 1/2500s to za mało, żeby zamrozić ruch przy piłce kopanej.

Na minus:
- Bateria ładuje się długo, co nie jest dziwne jeżeli jest ładowana natężeniem 1.6A. Przy cenie baterii + ładowarki na poziomie 2000 zł to trochę żart.
- Dołączony kabel to USB-A. W 2022 roku? Serio?
- Mechanizm odchylania ekranu do mnie nie przemawia, wolałbym rozwiązanie z R3
- Głębokość bufora w przypadku Rawów nieskompresownych jest zbyt mała, żeby ich w 100% bezstresowo używać w sporcie.
- Banki zdjęć zamiast trybów U1/U2.
- Brak możliwości ustawienia wizjera w tryb jednocześnie 1 + 3

- AF jest zbugowany. Czasami zdarza się sytuacja, w której przy AF-3D wybieramy cel, klikamy AF-ON, aparat wykrywa cel i zaczyna go śledzić, a AF w obiektywie nie rusza.
Występuje to w momencie przeogniskowywania o jakieś 30-40m, gdy cel znajduje się na granicy detekcji głowy przez system AF. Żeby ruszył AF w obiektywie trzeba wtedy poczekać około 1s, albo ponownie kliknąć AF-ON i łapie wtedy ostrość. Do tej pory udało mi się to uzyskać tylko na 400 2.8G przez FTZ II.

Brakuje mi:
! Drugiego spustu migawki, który można by ustawić inaczej niż 1, np spust 1 RAW 20 fps, spust 2 JPG 120 fps.
! Opcji wyłączenia podglądu zdjęcia przy przełączaniu się z ekrany na wizjer.Wychodzi tutaj moje przyzwyczajenie z lustrzanek, gdzie selekcjonowałem zdjęcia na tylnym LCD, a gdy pojawiała się jakaś akcja na boisku przykładałem wizjer do oka i od razu mogłem śledzić akcję, a tutaj kończy się to przeglądaniem ostatnio zrobionych zdjęć w wizjerze.

Yanis
26-07-2022, 09:51
Takie 3 pytanka od potencjalnego testera pod kątem przydatności Z9 w samolociarstwie.

1 - Jakiego trybu AF byście używali focąc samoloty na tle drzew (czyli zlewający się z tłem obiekt) na długiej ogniskowej (600,800mm)? AF 3D ustawiony w opcji wykrywania samochodów będzie reagował na samoloty? W necie widziałem, że motocykle rozpoznaje.
2 - Można ładować akumulator w aparacie w trakcie robienia zdjęć? Wiecie... Powerbank na ziemi albo w kieszeni i długi kabel... Tak pytam w razie sytuacji awaryjnej (tylko jedno aku w zestawie).
3 - Ktoś porównywał paningowanie z dedykowanym szkłem oraz klasyczną efką z przejściówką? Jakaś zauważalna różnica? Wszyscy w necie testują szybkość AF, nie znalazłem nigdzie żadnego praktycznego info o wrażeniach z pstrykania dynamiki na czasach rzędu np. 1/30s. Gdzieś na youtubach znalazłem tylko info od gościa, który paningował ptaki na 1/60s. Jedno dobre zdjęcie na 20 strzelonych nie napawa optymizmem. Ale to może kwestia umiejętności fotografa. Ptak też raczej do takich eksperymentów nie jest najlepszym przykładem...

JK
26-07-2022, 11:12
To ile tysięcy tych zdjęć chcesz robić na jednym akumulatorze? Zajechanie akumulatora do Z9 to jest jednak spore wyzwanie. Ale tak. Można ładować akumulator w body z sieci, można z powerbanku, tylko po co? Zamiast wozić zasilacz, przedłużacz i szukać gniazdka, zamiast kupować i wozić ze sobą powerbank i jeszcze jakieś kable, zawsze lepiej kupić drugi akumulator - wyjdzie taniej i wygodniej. Tylko, czy trzeba? Ja mam dwa - dla bezpieczeństwa - ale nigdy jeszcze nie wymieniałem akumulatora podczas roboty. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć, co warto mieć i ile warto na to wydać.

Teraz uwaga odnośnie tego nieszczęsnego panoramowania i działania AF. Przecież podczas panoramowania AF prawie nie jest potrzebny. Złapie ostrość i koniec pracy - może się nawet wyłączyć. Zdecydowanie większą rolę ma tu VR, a największą - pewna ręka i oko fotografa. Przecież panoramowanie polega na tym, żeby tak zmieniać położenie aparatu, aby obiekt pozostawał w jednym stałym punkcie kadru i nie poruszał się względem tego kadru. Żeby w tym kadrze pozostawał we względnym bezruchu. Co tu ma do roboty śledzenie pojazdów, motocykli, czy samolotów, tryby 3D i inne wynalazki. Żaden AF tego nie załatwi. Jeśli fotograf nie utrzyma przez odpowiednio długi czas obiektu w bezruchu w tym samym miejscu kadru, to zdjęcie nie wyjdzie - fotograf wspomagany przez skuteczny VR, a nie przez AF i jakieś śledzenie tego obiektu. To chyba jakieś pomylenie pojęć.

Yanis
26-07-2022, 11:49
Dobra... Może ktoś znający realia pokazów lotniczych coś naskrobie? Za długo bym musiał koledze tłumaczyć.
Na pokazy nie jedzie się tylko panoramować. To chyba jakieś pomylenie pojęć. Pytanie 1 i 3 dotyczą innych sytuacji.
Co do aku - nie polecę do sklepu kupować dodatkowych aku, jeśli wypożyczam jednorazowo aparat do testów. Wyjazd kilkudniowy. Bateria jedna. Spanie pod namiotem, z dostępem do prądu może różnie być, więc biorę prąd ze sobą.

PS. Pytanie, jaki wpływ ma stabilizowana matryca z dedykowanym szkłem kontra sama stabilizacja w obiektywie, w sytuacji paningowania, mimo wszystko, wciąż uważam za zasadne.

gremed
26-07-2022, 13:05
Przecież podczas panoramowania AF prawie nie jest potrzebny. Złapie ostrość i koniec pracy - może się nawet wyłączyć.
Wow! Odważnie!
Wiec krótko i tylko w temacie AF ogólnie a nie Z9, którego nie posiadam (na szczęście ten tak wielbiony przez Ciebie produkt nie wywrócił do góry nogami wszystkich zasad) - AF w panoramowaniu pracuje a nie odpoczywa. Jedynie krótki czas, gdy obiekt znajduje się na wprost fotografującego porusza się on prawie nie zmieniając odległości od matrycy. Wcześniej i pózniej po tym momencie oraz w sytuacji, gdy fotografujemy obiekt poruszający się w naszym kierunku (nalatujący na nas kątem samolot na przykład) zdecydowanie łatwiej jest łapać ostrość z pracującym AF.

JK
26-07-2022, 13:58
1 - Znasz jakiś aparat (może być lustro, bezlustro, kompakt, ...., co tam jeszcze chcesz), który umożliwia ciągłą pracę AF i śledzenie podczas naświetlania zdjęcia? Taki, który przestawia obiektyw i zmienia ostrość podczas otwarcia migawki? Nie znasz, bo takiego nie ma.

2 - Jeśli obiekt podczas naświetlania zdjęcia zbliża się do aparatu lub się oddala, to zmienia się jego wielkość w kadrze. W konsekwencji można zapomnieć o ostrym obiekcie na zdjęciu w trybie panoramowania. Obiekt będzie mniej lub bardziej rozmazany, ale ostry nie będzie. Można by (przynajmniej teoretycznie) kompensować ten efekt kręceniem pierścieniem zooma, ale to bardziej pobożne życzenia, niż praktyka fotograficzna. No chyba, że znasz jakiś aparat, który automatycznie koryguje ustawienie kąta widzenia obiektywu podczas naświetlania zdjęcia. Znasz?

To co napisałeś wyżej, to są jakieś kompletne bzdury, które tylko ci się wydają. I żadna tzw. "praktyka" nic tu nie zmieni. Ani AF, ani zoom, nie pracują podczas naświetlania zdjęcia. To chyba oczywiste. AF działa tylko do momentu otwarcia migawki (mechanicznej, elektronicznej). Później już nie może działać, aż do momentu zamknięcia migawki. Możesz próbować kręcić pierścieniami na obiektywie i produkować pseudoartystyczne "mazańce", ale chyba nie o to tu chodzi. A może tylko nie zrozumiałeś o czym napisałem. Może tak załóżmy. :wink:

Zelber
26-07-2022, 14:22
JK Wyjaśnij mi tylko jedno, jak to jest, że gremed "nie ma pojęcia o czym pisze", a bez problemu można znaleźć jego bardzo dobre zdjęcia z panoramowania, a Ty wiesz wszystko najlepiej, a nikt Twoich zdjęć z tej tematyki nie widział? Bo coś mi się tu nie klei w całość :)

Yanis
1 - Jak do tej pory do wszystkiego(ludzie, zwierzęta, sport, nieruchome rzeczy) najlepiej sprawdza mi się 3D, ale samolotów czy innej motoryzacji nie robiłem
2 - Można
3 - Nie moje klimaty zdjęciowe, więc się nie wypowiem

Yanis
26-07-2022, 14:38
Ech... Przeleciałem cały ten wątek i widzę, że nie tutaj znajdę odpowiedzi na swoje pytania. Po wieloletnich doświadczeniach focenia na pokazach lustrzankami mam okazję po raz pierwszy zetknąć się z bezlustrem, które, według wielu opinii, jest już na tyle dobre, że można myśleć o nowej rzeczywistości w świecie fotografii lotniczej. Okoliczności jednak nie sprzyjają, bo dostanę sprzęt do rąk w ostatniej chwili - brak czasu na wstępne zapoznanie się z nim. A to rodzi problem złych ustawień i zniechęcenia. Przeglądam internety - opinie i testy. A te potrafią być skrajnie różne. Co gorsze, żadnych opinii z dziedziny, która mnie interesuje. Wrzucam więc pytania laika w świecie bezlusterkowców na forum, gdzie sam od lat staram się pomóc w zakresie, gdzie umiem, i trafiam na wątek opanowany przez jakąś frustrację sprzętową.

JK, ile ty masz lat? Bo mam wrażenie, że pisze do mnie dziecko nie rozumiejące treści pytań... Pytam o AF 3D, który nawet w moim D850 nigdy nie był używany bo po prostu był słaby. A ponoć w Z9 jest genialny. Pytałem o konkretne sytuacje jak np. ta z pierwszego zdjęcia poniżej (sytuacja z tych samych pokazów, gdzie niedługo jadę). Obiekt przemieszcza się kilkaset km/h w dużej odległości. Do tego mało kontrastowy - zlewa się z tłem. Śledzę go przez teleobiektyw 600/800/850 mm. Lepiej robić to po staremu czyli z ustawionym na sztywno w centrum kadru AF czy pokusić się o śledzenie dynamiczne, które może nagle stwierdzi, że dymy ze smugaczy są wdzięczniejszym obiektem do fotografowania... Pół biedy, gdy samolot jest w tej pozycji jak na tym foto. Ale często leci w twoją stronę i dymy masz za nim. Niby proste pytanie, a wywołuje aż tak wielkie emocje? Co do różnic między działaniem stabilizacji wspomaganej w matrycy lub nie, chyba też można jakieś różnice wyłapać? Czy te dwa uzupełniające się VR-y (w obiektywie i matrycowy), maja pozytywny wpływ na prowadzenie obiektu w paningu, czy też nie? A może wręcz przeszkadzają i lepiej używać tylko VR ze szkła?
Fotki to jpegi z rawów bez kadrowania i obróbki - w celach poglądowych.

64934 64935

JK
26-07-2022, 15:11
Yanis. Problem polega na tym, że jedni umieją naciskać spust, a inni czegoś się w życiu nauczyli i dość dokładnie rozumieją, jak wygląda proces powstawania zdjęcia. Taka drobna różnica. Wiem, że dziś to nie jest popularne podejście do tematu, bo przecież każdy może dyskutować o wszystkim, niezależnie od tego czy coś wie, czy nie wie. Tak się niestety porobiło.

A odnośnie tych zdjęć, to ja bym zaczął od wypróbowania trybu z automatycznym wyborem pola AF. Ten tryb w założeniu szuka najbliższego obiektu, a na tych zdjęciach (szczególnie na drugim) najbliższymi obiektami są samoloty. AF powinien je wyłapać bezbłędnie, choć wiem, że używanie trybu automatycznego jest kompletnie nieprofesjonalne. :wink: Inną kwestią jest, czy oba samoloty z pierwszego zdjęcia zmieszczą się w GO. Jeśli nie, a ten bliższy jest złym wyborem, to trzeba jakoś wskazać ten, o który chodzi, a to może nie być łatwe ze względu na niezbyt duży kontrast pomiędzy samolotami, a tłem. Myślę, że jak już AF w Z9 złapie taki samolot, to go będzie śledził, nawet po przekadrowaniu. Problemem jest tylko to, jak najwygodniej będzie go wskazać. Na tryb 3D bym uważał, bo kontrast i różnice kolorystyczne pomiędzy samolotami i tłem są niewielkie, a są one w tym trybie mocno brane pod uwagę.

Dopiszę jeszcze o tym VR, bo to ważne. Nie możesz wybrać tego, czy tamtego. Albo masz VR, albo nie. Kiedyś pisali, że jeśli VR jest w obiektywie systemu F, to ten na matrycy nie działa, jeśli nie ma VR w obiektywie, to działa ten z matrycy. W dokumentacji napisali, że dopiero w długich obiektywach natywnych systemu Z będzie to współdziałać, ale nigdy tego nie sprawdzałem.

Yanis
26-07-2022, 15:12
Z mojej strony wygląda to tak, że wiele lat temu kupiłem jeden "przełomowy" aparat ze stajni Nikona. Był to D800. Specjalnie do Niemiec po niego jechałem i dałem worek pieniędzy. Szybko okazało się, że aparat jest fajny, ale do fotografii dynamicznej w trybie seryjnym się nie nadaje ze względu na wadę konstrukcyjną. Więc Nikon wypuścił D810, za którego znowu dałem worek pieniędzy. Z9-tke traktuję właśnie jako taki prototyp techniki, która wkracza w mój świat foto. A to, że kosztuje worek pieniędzy, nie oznacza, że jest wolna od wad i nadaje się do wszystkiego. Czy odrobina sceptycyzmu jest w tym wypadku grzechem?