PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony A7 IV



MstrG
09-11-2021, 11:07
Jakoś w ciszy wszedł nowy model popularnej A7. Sony swoim zwyczajem podniosło cenę względem starszego modelu - A7 III na dniu premiery kosztowało 9999zł, A7 IV kosztuje 13500zł. Myślicie, że nowy model odniesie taki sukces jak poprzednik?

https://www.sony.pl/electronics/aparaty-z-wymiennymi-obiektywami/ilce-7m4
https://www.optyczne.pl/838.1-artyku%C5%82-Sony_A7_IV_w_r%C4%99kach_fotografa.html
https://www.fotomaniak.pl/152887/sony-a7-iv-test-recenzja-opinie/

https://www.youtube.com/watch?v=-jUV0HMo8vQ

poste
09-11-2021, 12:06
Nie wiem czym akurat czwórka zasłużyła sobie na oddzielny wątek. W każdym razie trochę dyskutowaliśmy o tym aparacie https://forum.nikoniarze.pl/threads/237671-Sony-A7-i-A9/page1853

MstrG
09-11-2021, 13:06
Nie wiem czym akurat czwórka zasłużyła sobie na oddzielny wątek. W każdym razie trochę dyskutowaliśmy o tym aparacie https://forum.nikoniarze.pl/threads/237671-Sony-A7-i-A9/page1853

Czym A7R IV (https://forum.nikoniarze.pl/threads/298385-Sony-A7r-IV-oficjalna-prezentacja) sobie zasłużyła?


Niczym sobie nie zasłużyła. Założyłem, że ten wątek będzie tylko i wyłącznie o A7IV. Tamten wątek jest o wszystkim i pewnie duża część użytkowników nawet przez niego nie przebrnie w poszukiwaniu dyskusji o tym body.

poste
09-11-2021, 15:16
To może spróbuj wydzielić tamtą dyskusję i wrzucić tu? Z pewnością byłoby bardziej przejrzyście.

Mnie się bardzo spodobała rozdzielczość matrycy, jednak cena skutecznie schłodziła chęć zakupu w preorderze :(

MR
09-11-2021, 20:16
czekałem na tą premierę upatrując następcy dla c5dmkIII, 13,5 k.. troche sporo :/

ksh
09-11-2021, 20:21
Dzisiaj na amazon fr i de był aparat solo za ~12500zł i w zestawie z kitem ale nie wiem ile wychodził, poszło szybko, pewnie wiele nie było w takiej promocji.

O ile Sony w wersji III zrobili skok odnośnie AF i paru rzeczy, które w dwójce były zacofane, to wersja IV raczej w AF skoku nie otrzyma bo co można jeszcze więcej zrobić co by nie uderzało w wyższe modele albo w model RIV, dlatego sensor moim zdaniem będzie nakręcał im sprzedaż i to jest przełomowe, nic jak więcej pikselków tak dobrze nie działa na klienta amatora :)

Kolekcjoner
09-11-2021, 20:30
Jakoś w ciszy wszedł nowy model popularnej A7. Sony swoim zwyczajem podniosło cenę względem starszego modelu - A7 III na dniu premiery kosztowało 9999zł, A7 IV kosztuje 13500zł. Myślicie, że nowy model odniesie taki sukces jak poprzednik?
Moim zdaniem szanse na to są zerowe.

MstrG
09-11-2021, 21:15
Moim zdaniem szanse na to są zerowe.

No właśnie. Nie jest to taki przeskok jak pomiędzy II a III. 3500zł różnicy na starcie premier to moim zdaniem sporo.
Niech Nikon zrobi wreszcie aktualizację firmware w Z6II, bo znowu się okaże, że największym wygranym będzie Canon, teraz z modelem R6. Dwóch moich znajomych już powróciło do Canona po romansie z A7III.

ksh
09-11-2021, 21:19
Ale co ma ta aktualizacja dać, przecież obecnie AF w dwójkach jest na tak wysokim poziomie że w obiektywnych testach nie ma różnic w działaniu miedzy sony, canon i nikon w podobnym przedziale cenowym.
Na EyeAF świat się nie kończy, są inne parametry istotne, nawet wydające sie takie drobiazgi jak menu, guziki, ekrany, wizjery itd.

Canon i Sony póki co nawet nie ma godnej konkurencji dla Nikon Z5, więc muszą nadrobić te zaległości.

MstrG
09-11-2021, 21:30
Ale co ma ta aktualizacja dać, przecież obecnie AF w dwójkach jest na tak wysokim poziomie że w obiektywnych testach nie ma różnic w działaniu miedzy sony, canon i nikon w podobnym przedziale cenowym.
Na EyeAF świat się nie kończy, są inne parametry istotne, nawet wydające sie takie drobiazgi jak menu, guziki, ekrany, wizjery itd.

Canon i Sony póki co nawet nie ma godnej konkurencji dla Nikon Z5, więc muszą nadrobić te zaległości.


Myślę, że nowy firmware może jeszcze poprawić działanie Z6II, nie mówię tu o samym eyeAF, ale choćby o trakingu 3D. Mam Z6 i Z6II, używam ich naprzemiennie. Był rumor o real-time tracking, na razie takiej aktualizacji nie ma. Może teraz po wyjściu Z9 coś się ruszy. Moim zdaniem jest potencjał sprzętowy do jeszcze lepszej pracy.
To wątek o A7IV i chciałbym się tego trzymać.

Kolekcjoner
09-11-2021, 21:48
No właśnie. Nie jest to taki przeskok jak pomiędzy II a III. 3500zł różnicy na starcie premier to moim zdaniem sporo.
Niech Nikon zrobi wreszcie aktualizację firmware w Z6II, bo znowu się okaże, że największym wygranym będzie Canon, teraz z modelem R6. Dwóch moich znajomych już powróciło do Canona po romansie z A7III.
Z tego co sami mówią (ustami przedstawicieli Canon USA), dzięki bardzo dużemu sukcesowi rynkowemu R6/R5 śpią spokojnie. Co oznacza że najbliższe premiery firmy to będą odgrzewane kotlety... Podejrzewam że z Sony jest podobnie. Póki co odcinają kupony od sukcesów AI-AIII i też dali odgrzewanego kotleta. Ja akurat to całkowicie rozumiem. To jest biznes a nie zaspokajanie potrzeb entuzjastów jednego lub drugiego systemu.

poste
09-11-2021, 22:23
Aaaa, to po to ten wątek ;) Pojechać po Sony i wychwalać konkurencję... jasne, że też od razu na to nie wpadłem :mrgreen:

cz4rnuch
09-11-2021, 22:57
Dobry wątek. Sporo się można dowiedzieć o 4ce :) Czym waszym zdaniem różni się to co zrobili przy okazji premiery 4ki od tego jak to wyglądało w przypadku 3ki? Bo moim zdaniem prawie niczym. Do 3ki wsadzili lekko okrojony AF z A9 i sporo funkcji video z SII. W czwórce mamy lekko okrojony AF z A1 i dużo funkcji video z SIII, w niektórych względach nawet eSkę wyprzedza. Do tego kilka drobniejszych rzeczy typu hybrydowy slot na karty, menu, gibaniec itp, które wymagały poprawy by nie zostać w tyle. 3ka również nawet jak na swój okres nie rozpieszczała wizjerem i ekranem, ot średnia krajowa. 3ka nie miała jakichś przełomowych rozwiązań, czerpała z innych, lepszych aparatów. I tak samo czerpie 4ka.

fafniak
10-11-2021, 12:15
gdzieś na jutjubie widziałem ciekawy materiał dotyczący manualnego ostrzenia i wspomagania, z zaznaczeniem GO w postaci kolorów... poszukam

- - - - kolejny post - - - - - -

https://www.youtube.com/watch?v=ijx5G57rAkA&t=355s
6.46

- - - - kolejny post - - - - - -

no i focus shift :) -szkoda że tylko z kilkoma szkłami

MstrG
10-11-2021, 12:21
gdzieś na jutjubie widziałem ciekawy materiał dotyczący manualnego ostrzenia i wspomagania, z zaznaczeniem GO w postaci kolorów... poszukam

- - - - kolejny post - - - - - -

https://www.youtube.com/watch?v=ijx5G57rAkA&t=355s
6.46

- - - - kolejny post - - - - - -

no i focus shift :) -szkoda że tylko z kilkoma szkłami

Ciekawe to. Podczas trybu foto też to tak działa? Nie miałem czasu obejrzeć całości.


Aaaa, to po to ten wątek ;) Pojechać po Sony i wychwalać konkurencję... jasne, że też od razu na to nie wpadłem :mrgreen:

A gdzie tam. Ja cieszę się, że jest taki wybór i jakaś konkurencja, która wymusza postęp.
Na samo body nie narzekam, jest dobrze skrojone. Dla mnie minusem jest cena startowa, znowu wyższa od poprzednika.

cz4rnuch
10-11-2021, 12:38
...no i focus shift :) -szkoda że tylko z kilkoma szkłamiNo i focus breathing compensation. Działa tylko z niektórymi szkłami. Nie chodzi nawet o kundelki. Nie łapią się nawet wszystkie szkła Sony. Choć może to akurat zmienią.

Małe porównanie z chyba głównym rywalem:


https://www.youtube.com/watch?v=K9n4NriXMqk

Test AFu trochę nieuczciwy, bo w przypadku R6 użył starszego szkła zamiast najnowszej RFki.

I z dwoma rywalami. Już nie takie małe:


https://www.youtube.com/watch?v=8qSprhPmx_M

poste
10-11-2021, 17:20
A gdzie tam. Ja cieszę się, że jest taki wybór i jakaś konkurencja, która wymusza postęp.
Na samo body nie narzekam, jest dobrze skrojone. Dla mnie minusem jest cena startowa, znowu wyższa od poprzednika.

To przeczytaj spokojnie pierwszą stronę i zobacz czy nie mam racji:twisted:

Rozważasz w ogóle zakup jakiegoś aparatu Sony?

ck_dezerter
10-11-2021, 17:52
Szanowni Państwo,
Ja tu dodam od siebie to, co zawsze - co mnie bardziej rajcuje w Sony niż w Nikonie Z od około roku - tanie i dobre "kundelkowe" szkła (i ich wybór) oraz wielkość/waga puszki. Do gó..ego wizjera i odjechanego menu i klawiszologii już się przyzwyczaiłem. Dodatkowo - cenowo wszystkie alfy serii r są tańsze od Z7 (a brakuje mi ostatnio rozdzielczości i planuję jakąś alfa-r-kę...). Do Nikon ciągnie mnie sentyment (ostatnie 14 lat focenia...) i adapter, ale ceny natywnych szkieł odstraszają skutecznie. Z tego sentymentu mam jeszcze d750 ale nie wiem, jak długo jeszcze....
pozdrowienia!

MstrG
10-11-2021, 18:23
To przeczytaj spokojnie pierwszą stronę i zobacz czy nie mam racji:twisted:

Rozważasz w ogóle zakup jakiegoś aparatu Sony?

Nie widzę nic niepokojącego na pierwszej stronie oprócz offtopu o aktualizacji FW w zetkach.
Czy ja rozważam? Na obecną chwilę nie, ale A7III był w kręgu body do rozważenia, nawet miałem go wypożyczonego na kilka dnia. Zostałem w Nikonie głównie przez 105/1.4E które posiadam i uwielbiam to szkło.
Czy jako posiadacz innego systemu nie mogę wypowiadać się o Sony? Miałem a6000 kiedyś. Liczy się? ;)
Raczej staram się być obiektywny i nie zwracam uwagi na markę.


Szanowni Państwo,
Ja tu dodam od siebie to, co zawsze - co mnie bardziej rajcuje w Sony niż w Nikonie Z od około roku - tanie i dobre "kundelkowe" szkła (i ich wybór) oraz wielkość/waga puszki. Do gó..ego wizjera i odjechanego menu i klawiszologii już się przyzwyczaiłem. Dodatkowo - cenowo wszystkie alfy serii r są tańsze od Z7 (a brakuje mi ostatnio rozdzielczości i planuję jakąś alfa-r-kę...). Do Nikon ciągnie mnie sentyment (ostatnie 14 lat focenia...) i adapter, ale ceny natywnych szkieł odstraszają skutecznie. Z tego sentymentu mam jeszcze d750 ale nie wiem, jak długo jeszcze....
pozdrowienia!

Czornyj fajne zdjęcia wrzucał zrobione Samyangami. Bokeh nie był taki współczesny co mi się podobało. Samyangi to był jeden z powodów mojego zainteresowania się A7III.

ck_dezerter
10-11-2021, 18:34
Nie widzę nic niepokojącego na pierwszej stronie oprócz offtopu o aktualizacji FW w zetkach.
Czy ja rozważam? Na obecną chwilę nie, ale A7III był w kręgu body do rozważenia, nawet miałem go wypożyczonego na kilka dnia. Zostałem w Nikonie głównie przez 105/1.4E które posiadam i uwielbiam to szkło.
Czy jako posiadacz innego systemu nie mogę wypowiadać się o Sony? Miałem a6000 kiedyś. Liczy się? ;)
Raczej staram się być obiektywny i nie zwracam uwagi na markę.



Czornyj fajne zdjęcia wrzucał zrobione Samyangami. Bokeh nie był taki współczesny co mi się podobało. Samyangi to był jeden z powodów mojego zainteresowania się A7III.

U mnie to samo. Mam s18/2.8 i s4/1.8 (od Cichego) i to mnie przekonuje do Sony. Jak dorobią np. s200/4 to już zupełnie....
pozdrowienia!

- - - - kolejny post - - - - - -

...Oczywiście 45/1.8.... :-)

poste
10-11-2021, 20:01
MstrG Ależ oczywiście, że możesz się wypowiadać o Sony. Dystans z uwagi na nieposiadanie jest nawet wskazany :mrgreen: Mnie natomiast nudzi to narzekanie przy okazji premier, czasem jest to wręcz żenujące. Może dla odmiany ktoś by pochwalił aparat? ;)

Ludzie się czepili fps. Moim zdaniem to faktycznie chyba najsłabsza strona 4, rok temu 10 fps byłoby ok, dziś już poprzeczka jest wyżej. Widać, że nie chcą zaszkodzić swoim wyższym modelom, a9 i a1. Sądzę że konkurencja pójdzie tą samą drogą po pokazaniu całej gamy aparatów, chcesz fps kup odpowiednie body. Skompresowane (różnie) czy nieskompresowane RAW-y to jak dla mnie nie ma znaczenia dla jakości obrazka, czyste teoretyzowanie. Gorzej, że jak gdzieś widziałem 10fps jest tylko z CFExpress. Myślę, że ciut przesadzili z tym obcinaniem fps, procesor i af spokojnie dałby radę :(
ck_dezerter Menu w 4 masz już zmienione ;)

ck_dezerter
10-11-2021, 20:21
MstrG Ależ oczywiście, że możesz się wypowiadać o Sony. Dystans z uwagi na nieposiadanie jest nawet wskazany :mrgreen: Mnie natomiast nudzi to narzekanie przy okazji premier, czasem jest to wręcz żenujące. Może dla odmiany ktoś by pochwalił aparat? ;)

Ludzie się czepili fps. Moim zdaniem to faktycznie chyba najsłabsza strona 4, rok temu 10 fps byłoby ok, dziś już poprzeczka jest wyżej. Widać, że nie chcą zaszkodzić swoim wyższym modelom, a9 i a1. Sądzę że konkurencja pójdzie tą samą drogą po pokazaniu całej gamy aparatów, chcesz fps kup odpowiednie body. Skompresowane (różnie) czy nieskompresowane RAW-y to jak dla mnie nie ma znaczenia dla jakości obrazka, czyste teoretyzowanie. Gorzej, że jak gdzieś widziałem 10fps jest tylko z CFExpress. Myślę, że ciut przesadzili z tym obcinaniem fps, procesor i af spokojnie dałby radę :(
ck_dezerter Menu w 4 masz już zmienione ;)

Aha, że zmienione to OK, tylko ciekawe w którą stronę.... fps zupełnie mnie nie rusza, bo seria mi jest potrzebna w jednym na ok 100 przypadków.

poste
10-11-2021, 21:07
Menu z A1 I A7SIII, które dali w 4 jest ponoć bardziej przejrzyste.
https://www.youtube.com/watch?v=zNqUvgREN5s

Ps. Po około 20 latach używania głównie Nikonów jakoś ogarnąłem Sony i zasadniczo aparat mi nie przeszkadza ;)

fafniak
13-11-2021, 11:07
No i focus breathing compensation. Działa tylko z niektórymi szkłami. Nie chodzi nawet o kundelki. Nie łapią się nawet wszystkie szkła Sony. Choć może to akurat zmienią.


Właśnie o to mi chodziło, nie wiem dlaczego napisałem focus shift :D