PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z9 oficjalnie



Strony : [1] 2

TOP67
28-10-2021, 14:08
https://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/mirrorless/professional/z-9

Cena 27899,00 zł

57284

misiak76
28-10-2021, 14:13
Nie ma algorytmu szczęścia w ciągłym Af [emoji16] Ciekawe, który z producentów taki ma [emoji12]

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

markB
28-10-2021, 14:38
Nie widzę 16-bitowego nefa, chyba, że w przyszłości przez aktualizację software.

OjTam
28-10-2021, 15:01
A więc tak rozwiązali błysk:

Synchronizacja dla czasu otwarcia migawki 1/250 lub 1/200 s lub dłuższych (należy jednak pamiętać, że liczba przewodnia maleje przy czasach 1/200 do 1/250 s); obsługa automatycznej synchronizacji z krótkimi czasami migawki pozwalająca na stosowanie czasu 1/8000 s lub dłuższego

markB
28-10-2021, 15:16
Wstepne review na dpreview: https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z9-initial-review-we-take-a-detailed-look-at-nikon-s-new-pro-mirrorless-camera A jednak obrazek ma być nieco gorszy niż w D850 i Z7 II, przynajmniej jeśli chodzi o dynamikę sensora.

Zelber
28-10-2021, 18:24
Co ja tam ostatnio twierdziłem, że Z9 ma mieć, żebym się przesiadł?
1.) 45.7 Mpix.
2.) Bezproblemową współpracę ze szkłami F(z pełną prędkością).
3.) Globalną migawkę.
4.) Co najmniej 20 fps.
5.) Postęp pod względem AF względem topowych lustrzanek.
6.) Brak dziwnych patternów na matrycy w kontekście astrofoto.
7.) Jakość obrazu nie gorsza niż D850.
8.) Wbudowane, sensownie działające wifi.

No i wygląda na to, że nie będę miał wyboru :D
Szkoda tylko braku 16-bitowych rawów, które się przewijały w plotkach.

Btw info z youtuba Nikona:
Nikon Europe: the dynamic range is the same as the Z 7II
Nikon Europe​: The ISO performance is similar to the D6
Które imo zbyt trochę zbyt optymistycznie w kwestii ISO w stosunku do D6, bo nie wierzę, że to będzie poziom D6.

ksh
28-10-2021, 18:52
Może być ISO tak dobre, to nowy typ sensora, mało info jeszcze.

tojo
28-10-2021, 20:07
Wrzucę coś, bo wątek uschnie :)
https://www.youtube.com/watch?v=yjRBEw-NLlI

ksh
28-10-2021, 20:55
Jedno jest pewne już, sensor i aparat posiada dual stream czyli przesyła informacje z sensora do wizjera i do zapisu jednocześni z zachowaniem 4ms odczytu sensora, więc jest to chyba najbardziej istotna informacja techniczna.
Nie ma tu żadnego oszukiwania wzroku w wizjerze gdzie uzupełnia się klatki żeby symulować brak zaciemnienia itd.
Imponująca jest ajkość obrazu w wizjerze w trudnych warunkach oświetleniowych, czyli mamy rewelacyjne ISO i nie tylko dobry wizjer ale i ilość klatek, podejrzewam ale to już moje domysły że utrzymanie płynnego 30fps może być nawet na ekstremalnie wysokim ISO.

Druga sprawa to długość zapisu w 8K na max ustawieniach jest imponujący, czyli od strony technicznej sensor jest niesamowicie zaawansowany, internety podpowiadają że faktycznie tylko TowerJazz ma linię produkcyjną i tylko tam Nikon był w stanie to wyprodukować.
Czy 4K 120fps jest imponujące ? Jest biorąc pod uwagę resztę elektroniki i działania AF.


https://www.youtube.com/watch?v=GRZxoE28QaU


https://www.youtube.com/watch?v=l5wgMI5fNck


https://www.youtube.com/watch?v=lKXax73G27k


https://www.youtube.com/watch?v=NG5WyZ1wz84

esperal
28-10-2021, 21:01
Z wagą to się trochę wygłupili.
Z jednej strony matryca pozwalająca na coś więcej niż reporterka na polu bitwy a z drugiej przyspawany na stałe grip. Całość wielkości cegły.
Kiedy Nikon ogarnie w końcu, że czasy się trochę zmieniły i zrobi flagowca wielkości normalnego aparatu to będzie szok, jaka to rewolucja. Choć już przecież w historii tak było z D700

ksh
28-10-2021, 21:05
No... jakby był mniejszy to bym kupił :)

Jacek_Z
28-10-2021, 21:05
Ostatnio często krytykowałem Nikona. Ale tym razem pozamiatali. Najlepszy dowód to ... brak hejtu fanów Canona i Sony.
Najlepiej wygląda specyfikacja filmowa, ponad 2 godziny zapisu, gdy R5 się wykrzaczał po paru minutach...
Mało osób tu docenia fps, ale te 20 fps przy 45 Mpx - szacun (tak, wiem, Sony) czy 120 fps przy 11 Mpx.
Zintegrowany grip mi pasuje, 45 Mpx też, fps też. Tylko nerek brakuje ;)
Zaskakuje brak migawki, ale skoro można bez to dlaczego nie?
Fajnie, że jest kurtyna zasłaniająca matrycę. I odchylany ekran.

Zelber
28-10-2021, 21:08
I odchylany ekran.
Aaa to też chciałem i to też jest :D

A tak jeszcze co do imponującego ISO, to było powtarzane przy KAŻDEJ JEDNEJ nowej puszcze.
D750 miał mieć imponujące wysokie ISO.
D4s miała zmieść D4 pod względem ISO.
D5 miała mieć wysokie ISO lepsze od D4s o 2 EV.
D850 miała mieć najlepsze wysokie ISO.
A koniec końców różnice były kosmetyczne i na 99.9% tak też będzie w tym przypadku.

esperal
28-10-2021, 21:13
Odchylany ekran w końcu jest, wielkie brawa za kreatywność Nikon:-D

OjTam
28-10-2021, 21:14
Mało osób tu docenia fps, ale te 20 fps przy 45 Mpx - szacun (tak, wiem, Sony) czy 120 fps przy 11 Mpx.


A1 niby faktycznie te 30fps klepie, ale też z ograniczeniami: skompresowane rawki i migawka elektroniczna. Do tego nie z wszystkimi obiektywami. Z9 ma 20fps bez ograniczeń (oprócz bufora, rzecz jasna ;)).
A te 120fps to takie trochę jest bo jest: tylko jpgi. Jest jeszcze 30fps/45mpix, ale też tylko w jpg.
Tyle że AF i AE działają.

August68
28-10-2021, 21:14
Narzekać, że "flagowiec" jest za duży... ludziom się w głowie przewraca normalnie... ;-)
Rozumiałem takie narzekanie jak Olek w m4/3 pokazał E-M1X ale w przypadku pełnej klatki to się samo przez się rozumie.
Zresztą, mnie na jednocyfrowce stać nie było, ale grip zawsze dokupywałem - dla wygody pionowych ujęć.
A w Z9 w dodatku ekran jest dostosowany i do pionów - pięknie.
Kurczę, będzie o czym marzyć...

Jacek_Z
28-10-2021, 21:17
Aha. Jestem ciekawy oprogramowania Nikon NX Tether, niby je można pobrać, bezpłatnie, ale .. nie ma go na stronie Nikon Polska.

MstrG
28-10-2021, 21:19
Zaraz będą głosy, że tak powinien wyglądać pierwszy Z6 ;)
Specyfikacja powala, mi się podoba. Teraz tylko czekać, aż coś skapnie do niższych kolejnych modeli.

OjTam
28-10-2021, 21:20
Aha. Jestem ciekawy oprogramowania Nikon NX Tether, niby je można pobrać, bezpłatnie, ale .. nie ma go na stronie Nikon Polska.

Założyłem osobny wątek o nowym sofcie:
https://forum.nikoniarze.pl/threads/308150-Nowy-soft-Nikona

Pewnie prace nad spolszczeniem trwają i dlatego nie ma.

poste
28-10-2021, 21:24
Jeśli użytkownik innego systemu napisze coś niekorzystnego- źle. Jeśli nic nie napisze- jeszcze gorzej :mrgreen:

Nie moja liga ani potrzeby, więc czysto teoretycznie. Oczywiście aparat imponujący, jeśli komuś nie przeszkadza wielkość i waga. Te 120 fps to oczywiście czysty marketing, po co komu taka szybkość to po pierwsze, po drugie jpg jakiś gigantyczny crop. Interesująca jest rezygnacja z migawki mechanicznej, bardzo jestem ciekaw np. czy będą i jakie ograniczenia pracy z lampą błyskową, to był zawsze mankament migawki elektronicznej. Ale brawo za odwagę, sam zrobiłem 30 czy 40k zdjęć (muszę sprawdzić), przebieg migawki 3k;-). Jak ktoś chce z grubsza porównać z Sony A1
https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Sony_a1_vs_Nikon_Z9/BHitems/1619483-REG_1629829-REG

OjTam
28-10-2021, 21:28
Te 120 fps to oczywiście czysty marketing, po co komu taka szybkość to po pierwsze, po drugie jpg jakiś gigantyczny crop.
Nie crop, tylko mniej mpix. I jakość słabsza, bo jpg tylko normal i niżej. Jest w info na stronce N. Małymi literkami, ale jest. ;)
Edycja, bo mi się zapomniało: Paparazzi z szybkostrzelności się ucieszą. ;)
Zamiast jednego zdjęcia jakiejś gwiazdy grzebiącej w nosie, będą mieć ich naście/dziesiąt. :mrgreen:


Interesująca jest rezygnacja z migawki mechanicznej, bardzo jestem ciekaw np. czy będą i jakie ograniczenia pracy z lampą błyskową, to był zawsze mankament migawki elektronicznej.
https://forum.nikoniarze.pl/threads/308144-Nikon-Z9-oficjalnie?p=4198429&viewfull=1#post4198429

ksh
28-10-2021, 21:29
120 fps to oczywiście czysty marketing, po co komu taka szybkość
Leci to sobie na serwer FTP i redakcja wybiera co chce na fejsa, na portal, na bloga, na newsy itd.


Interesująca jest rezygnacja z migawki mechanicznej, bardzo jestem ciekaw np. czy będą i jakie ograniczenia pracy z lampą błyskową, to był zawsze mankament migawki elektronicznej.
Przecież już masz testy z lampami i omówioną tą kwestie, to nie jest rezygnacja z migawki mechanicznej tylko sensor działa inaczej i nie wymaga migawki mechanicznej.

esperal
28-10-2021, 21:29
To ja jeszcze ponarzekam jeśli można:-D

Cytat:
Aparat Z 9 sprawia, że nic nie oddziela Cię od obrazu. Odpowiednio do potrzeb możesz skonfigurować ekran informacji zdjęciowych, tak aby były na nim widoczne wybrane informacje o fotografowanej scenie lub sam podgląd kadru. Przewijanie zdjęć na monitorze dotykowym jest szybkie i bezproblemowe.

Co to ma być?
Zrobili w końcu możliwość usunięcia wszelkich informacji na wyświetlaczu, czy chodzi im o podgląd zdjęć? Jeśli mowa o podglądzie zdjęć to są mistrzami marketingu większymi niż Apple:mrgreen:

ksh
28-10-2021, 21:32
Chyba ( nie analizowałem filmów na yt ) chodzi o to że na ekranie sam ustalasz co chcesz żeby było.

OjTam
28-10-2021, 21:45
Nikt jeszcze nowej opcji NEFów nie zauważył/skomentował?

NEF (RAW): 14-bitowy; do wyboru kompresja bezstratna, wysoka wydajność (wysoka) oraz wysoka wydajność
Jakoby 2-3x mniejszy rozmiar przy zbliżonej jakości.

Jacek_Z
28-10-2021, 21:49
Założyłem osobny wątek o nowym sofcie:
https://forum.nikoniarze.pl/threads/308150-Nowy-soft-Nikona

Pewnie prace nad spolszczeniem trwają i dlatego nie ma.
Spolszczenie? U. Do tej pory go nie dawali w sofcie.

OjTam
28-10-2021, 21:50
Spolszczenie? U. Do tej pory go nie dawali w sofcie.

O. Hm, to nie wiem, dlaczego jeszcze nie ma. Może dopiero w przyszłym roku będzie, razem z tym do wysyłki.

Nie pamiętałem, że nie ma spolszczeń, bo soft N używałem... no dawno temu. ;)

cz4rnuch
28-10-2021, 21:52
Może to i nie rewolucja, ale i tak spełni z nawiązką wymagania 99% użytkowników. Wielkość i waga to jakiś kompromis. Części się nie spodoba, ale to pewnie ukłon w stronę posiadaczy lustrzanek typu D6. Za to cena dużo niższa od Sony a to może robić różnicę. Oczywiście za pół roku Canon wypuści R1 a wtedy będziemy mieli nowy benchmark i obiekt westchnień. Do tego czasu Nikon zbierze choć trochę śmietanki. Niektórzy zatwardziali lustrzankowcy pisali, że to kwestia 10 lat, ale po niespełna 3 latach już chyba śmiało można napisać, że nowych lustrzanek nie będzie (może poza jakimś entry level). D7, choćby skały srały, nie dobije specyfikacją do Z9. No chyba, że w trybie LV :)

Jacek_Z
28-10-2021, 21:58
. Te 120 fps to oczywiście czysty marketing, po co komu taka szybkość
Jak ktoś robi architekturę czy krajobraz to po nic. 120 fps to świetna sprawa, tylko szkoda, że same jpg. Wolałbym mniej fps, ale np sRAW. Bo jednak wtedy mozna poprawić np WB.
Każdy potrzebuje co innego, mi by wystarczała matryca 30 Mpx, by mogła mieć 30 fps w RAWach (30x30=900, tak jak 20x45=900).
Dziwię się, że we flagowym modelu dali tyle Mpx. Jednocyforwce mocno odstawały pod tym względem od np D850 i tak je reporterzy kupowali. Bo potrzeba fps.

Bateria z jednocyfrowców. Już samo to może sygnalizować szybszą pracę silnika w obiektywie, czyli szybszy AF. No i ilość zdjęć na 1 akku też będzie imponująca.

Aha - 20 fps, seria 1000 zdjęć. To znaczy, że taka seria będzie trwała 50 s. Powyżej tysiąca zdjęć na minutę. Dobrze, że on nie ma migawki, bo przebiegi aparatów by się stały kosmiczne. :)

poste
28-10-2021, 22:14
Czasem fotografuję serią, bynajmniej nie krajobraz ;) Ptaszki czy coś takiego, 10 fps w d500 to jest dla mnie często zbyt szybko. Wybieranie spośród dziesiątek zdjęć jest żmudne, a spośród setek? Nikt nie ma do tego ani czasu, ani ludzi. Poważnie, chciałbym zobaczyć jakieś sensowne zastosowanie tych 120fps w praktyce. Oczywiście można się tym ekscytować, pewnie było by mi miło mieć aparat do fotografowania F1, choć pewnie nigdy nie wybiorę się na taką imprezę:-D

cz4rnuch
28-10-2021, 22:19
Jak ktoś robi architekturę czy krajobraz to po nic. 120 fps to świetna sprawa, tylko szkoda, że same jpg. Wolałbym mniej fps, ale np sRAW. Bo jednak wtedy mozna poprawić np WB.WB można poprawić w każdym formacie. Zaleta RAWka to elastyczność. Ostatnio gdzieś przeczytałem cały wywód na temat tego, że sRAWy to wcale nie jest aż taka super sprawa. Pomijają elastyczność lepszą jakość daje np. heif jeśli chodzi o detal i kolory przy zachowaniu całkiem znośnego rozmiaru pliku. Nie wczytywałem się w specyfikację, ale jeśli Z9 ma heify przy serii 30fps to może to być całkiem użyteczna funkcja. Większa szybkostrzelność to w pewnym sensie upierdliwość. Już przy 20 fps jest aż za dużo do wybierania. Praktycznie każdą fazę ruchu i tak da się złapać, ale sam proces eliminacji jest znacznie mniej uciążliwy. To co powyżej, choć oczywiście może się okazać przydatne, to zbytek. Mało kto będzie miał czas by to ogarniać.


Dziwię się, że we flagowym modelu dali tyle Mpx. Jednocyforwce mocno odstawały pod tym względem od np D850 i tak je reporterzy kupowali. Bo potrzeba fps. Już kiedyś zrobili wysokorozdzielczą jednocyfrówkę choć jednocyfrowa to ona była chyba tylko z wyglądu. Ale ogólnie to ja się nie dziwię. Choć może się to okazać błędem. Skoro można to Nikon to zrobił. Przy okazji nieźle to wycenił. Moim zdaniem to oznaka szacunku do klienta, który dostaje uniwersalne urządzenie w dobrej cenie. Choć jak znam życie to Canon zrobi lepszy biznes każąc klientom wybierać/dopłacać między szybkością a rozdzielczością i szybkością za cenę Nikona x 2. I pewnie Canon ma rację. Ale to Nikon robi ukłon w stronę klienta aparatem do wszystkiego w całkiem rozsądnej cenie. To przecież sporo taniej od D6, a możliwościami, przynajmniej na papierze, ten aparat po prostu zjada lustrzankę.

Jacek_Z
28-10-2021, 22:19
A ruch skrzydeł kolibra?
Szybki ruch ręki człowieka na 12 fps - 2 kolejne klatki to 2 położenia ręki w przesunięciu o 90 stopni. Siatkówka. Nie ma się ręki dotykającej piłki. Do kitu. To samo tenis - złap piłkę na rakiecie. Przy każdym uderzeniu.

poste
28-10-2021, 22:26
I naprawdę do tego potrzeba 120 fps? Uwielbiam fotografować kolibry, ale nie pamiętam nawet czy używałem serii :roll: Jaki sens ma faza ruchu skrzydełek? Nie wiem.

Dokładnie, podstawowym problemem jest nadmiar materiału przy takiej prędkości. To i tak pójdzie do kosza, 20-30 fps to już i tak najczęściej duży zapas prędkości. Ale 120 fps oczywiście marketingowo wygląda świetnie.

esperal
28-10-2021, 22:28
Czasem fotografuję serią, bynajmniej nie krajobraz ;) Ptaszki czy coś takiego, 10 fps w d500 to jest dla mnie często zbyt szybko. Wybieranie spośród dziesiątek zdjęć jest żmudne, a spośród setek? Nikt nie ma do tego ani czasu, ani ludzi. Poważnie, chciałbym zobaczyć jakieś sensowne zastosowanie tych 120fps w praktyce. Oczywiście można się tym ekscytować, pewnie było by mi miło mieć aparat do fotografowania F1, choć pewnie nigdy nie wybiorę się na taką imprezę:-D
Formuły nie fotografuje się w ten sposób. Akurat sport samochodowy jest w ogóle nie wymagający jeśli chodzi o sprzęt i średnio kumaty amator ogarnie to każdym lustrem powyżej serii 7000;-) Zdecydowanie ważniejsza jest pewna ręka, aby utrzymywać czasy 1/10 - 1/100 sek na np. 200 mm. O wiele bardziej wymagający dla af jest według mnie piłka nożna, już nie wspominając o ptakach, gdzie ten ruch jest naprawdę nieprzewidywalny.

Paweł Pawlak wspominał kiedyś o jakimś gatunku ptaka, który wykonuje czasami nagły ruch skrzydłami. Żeby to złapać w odpowiednim momencie trzeba naprawdę dużo fps

poste
28-10-2021, 22:37
esperal Dzięki za info. Jeśli ktoś rzeczywiście potrzebuje te 120 fps dla zadowalających rezultatów to nie ma konkurencji, tylko Z9 ;)

Jacek_Z
28-10-2021, 22:56
Nie rozumiem jak ci może być obojętne ułożenie skrzydeł. Skrzydła u góry czy na dole to zupełnie inne kadry.
Nie mówię, że musi być koniecznie 120. To zależy od szybkości ruchu. Czasami się przyda 30, 40 czy nawet 50. Byłoby super gdyby można było sobie wybierać fps. Selekcja nie jest problemem. Tzn może dla niektórych. To niech się nauczą.

cz4rnuch
28-10-2021, 23:08
Nie zaklinaj rzeczywistości. Selekcja trwa i nic się z tym nie da zrobić. Szczególnie gdy poszczególne ujęcia prawie się od siebie nie różnią. I nie mówię, że to jest wada Z9, bo spośród podobnych ujęć można po prostu nie wnikając wybrać jedno i tyle, ale wtedy to oznacza mniej więcej tyle, że faktycznie aż takie fpsy nie są potrzebne. Większość z nas ma takie dylematy i ograniczenia sprzętowe, że może sobie radzi z selekcją przy serii na poziomie 10-12fps. Ale wtedy proponuję proste ćwiczenie umysłowe. Pomnożyć ilość ujęć przez 10, a zróżnicowanie poszczególnych ujęć podzielić przez 10. To nie jest ani łatwe ani szybkie ani przyjemne. Oglądałem już serie 30 klatek/s z Sony i to jest prawdziwe umysłowe cierpienie :) Serio uważam, że takie 20fps to jest złoty środek. Wystarcza praktycznie do wszystkiego i nie jest aż tak upierdliwe. Wiem, że są różne potrzeby i jakiś promil będzie potrzebował więcej nawet jeśli w gorszej jakości. Wtedy ktoś taki może zadowoli się szybszymi seriami w jpg. Dla reszty 20fps to i tak będzie spełnienie marzeń. Tym bardziej, że bez kompromisów jeśli chodzi o jakość obrazka.

Zelber
28-10-2021, 23:14
Selekcja nie jest problemem. Tzn może dla niektórych. To niech się nauczą.
Zaczynałem pisać odpowiedź, a potem zobaczyłem ten fragment i tylko się ograniczę do jego zacytowania :D

TOP67
28-10-2021, 23:14
Dziwię się, że we flagowym modelu dali tyle Mpx. Jednocyforwce mocno odstawały pod tym względem od np D850 i tak je reporterzy kupowali. Bo potrzeba fps.


Bo 8K tego wymaga. Minimum 39 Mpix

ksh
28-10-2021, 23:18
Ale przynudzasz cz4rnuch, większość z nas takiego sprzętu nie kupi, ty pewnie też nie, jak jest 120fps to dla ciebie problem i musisz z tym jakoś żyć, dla mnie to obojętne.
Od strony technicznej 120fps to "efekt uboczny" wydajności sensora i elektroniki, na tyle pozwala sprzęt, masz także video 4K 120fps.

cz4rnuch
28-10-2021, 23:25
Dla mnie to ty wiecznie przynudzasz i szukasz zaczepki. Ani nigdzie nie piszę, że coś kupuję lub mam w planach ani nawet nie piszę, że to źle że Z9 ma tak szybko serię. Jedynie co to tylko przyznaję komuś rację, że nie jest to zbytnio potrzebne. Szczególnie, że niesie za sobą pewne ograniczenia. Przy okazji dodałem, że dla niektórych jednak może być to przydatne. W dodatku sam piszesz że to tylko efekt uboczny a nie kluczowa funkcja czyli niezbyt się różnimy w swoich osądach. Mimo to się czepiasz, bo najwidoczniej nie zrozumiałeś o czym piszę.

ksh
28-10-2021, 23:31
Ale jak jest to jest, może ktoś z tego skorzysta, traktuj to jako zaletę, a nie problem bo trzeba wybierać zdjęcia co dla ciebie stanowi problem, problem wirtualny.

Ja dostrzegam zaletę w połączeniu z wysyłaniem na żywo na serwer materiału, niech sobie redakcja wybiera z gotowych jpg co chce, ma to sens ? jak myślisz ?

Wind Mill
28-10-2021, 23:37
OK, aparat wydaje się zacny i och i ach, ale czy dopóki w sprzedaży nie będzie natywnych konkretnych teleobiektywów, to będzie z Z9 pożytek?
FTZII i "eFki" zrobią tę wyżyłowaną robotę?
Ja wiem, że łatwiej się komentuje niż prowadzi biznes, ale czy bez towarzyszącej szklarni Z9 nie jest nieco, póki co, sztuką dla sztuki?

ksh
28-10-2021, 23:42
Zobacz na filmy jakie obiektywy używają tam zawodowcy razem z Z9, jest tego wielki wysyp bo koniec NDA i można publikować, większość obiektywów lustrzankowych profesjonalnych działa idealnie co też potwierdzają ci zawodowcy.

cz4rnuch
28-10-2021, 23:45
Ale jak jest to jest, może ktoś z tego skorzysta, traktuj to jako zaletę, a nie problem bo trzeba wybierać zdjęcia co dla ciebie stanowi problem, problem wirtualny.

Ja dostrzegam zaletę w połączeniu z wysyłaniem na żywo na serwer materiału, niech sobie redakcja wybiera z gotowych jpg co chce, ma to sens ? jak myślisz ?

Żadnego. Już widzę jak redakcja, która na szybko wybiera materiał siedzi 10 minut na 5 sekundową serią składającą się z 600 fotek :) I dla mnie nie stanowi problemu ultra szybka seria, napisałem jedynie, że uważam iż generalnie nie jest to zbytnio potrzebna funkcja. Rozumiesz różnicę czy jakoś prościej Ci to muszę wytłumaczyć? Wyślesz tej samej redakcji 5 sekundową serię o szybkości 20 fps i nadal będzie wniebowzięta a i czasu mniej straci. Dlatego uważam, że kluczową funcją Z9 jest 20fps przy zachowaniu pełnej rozdzielczości i elastyczności. Możesz agencji słać mniejsze pliki jeśli czas gra kluczową rolę, masz też bardzo wysoką jakość jeśli jest Ci ona potrzebna. I dalej to Z9 będzie oferować znacznie więcej niż standardy, które obowiązują teraz. Bo standardem nadal jest lustrzanka. Dużo wolniejsza (może poza ostatnim Canonem w trybie lv) i z dużo mniejszą rozdzielczością.

- - - - kolejny post - - - - - -


Zobacz na filmy...Pisze osoba, która dotychczas zawsze i wielokrotnie negowała jakąkolwiek przydatność materiałów video :) Tyle, że wtedy nie pasowało to do tezy kolegi :)

ksh
28-10-2021, 23:49
Upierasz się przy swoim i nie rozumiesz, podajesz jakieś ekstremalne przykłady, wyobraź sobie mecz, Lewy właśnie strzelił gola, fotograf zrobił kilka serii i materiał już jest na serwerze, właśnie wybierają najlepsze z nich, wrzucają na portal, teoretycznie zanim sędzia odgwizdać środek zdjęcie już jest w necie.

- - - - kolejny post - - - - - -


Pisze osoba, która dotychczas zawsze i wielokrotnie negowała jakąkolwiek przydatność materiałów video :) Tyle, że wtedy nie pasowało to do tezy kolegi :)Napisałem o filmach od zawodowców, a nie od bajarzy co "testują" sprzęt, jest ich dużo, można zobaczyć ptasiarzy, od sportu, os samolotów, sporty motorowe itd.

Zelber
28-10-2021, 23:50
Ja tylko chciałbym przypomnieć, że pomiędzy meczem, a tym co można wypisać na forum jest jeszcze rzeczywistość, w której czasami problematyczne bywa wysłanie kilkudziesięciu MB zdjęć, bo internet nie daje rady :D

cz4rnuch
28-10-2021, 23:52
To o czym piszesz zdecydowanie nie wymaga 120 fpsów. Takich zdjęć Lewego widzę na pęczki, zapewne robione lustrzankami, które nie mogą równać się serią nie tylko z Z9. To właśnie dowód na to, że to twoje przykłady są jakieś oderwane od rzeczywistości, mości koeshu.

- - - - kolejny post - - - - - -


...Napisałem o filmach od zawodowców, a nie od bajarzy co "testują" sprzęt, jest ich dużo, można zobaczyć ptasiarzy, od sportu, os samolotów, sporty motorowe itd.Od dawna w tematach zetkowych powołujesz się na zwykłych jutuberów, czasami prawie zupełnie anonimowych :)

g69
28-10-2021, 23:55
Waga aparatu tez mocno słuszna i chyba tylko dla zawodowców...najcięższy ze stawki?

OjTam
28-10-2021, 23:56
Ja tylko chciałbym przypomnieć, że pomiędzy meczem, a tym co można wypisać na forum jest jeszcze rzeczywistość, w której czasami problematyczne bywa wysłanie kilkudziesięciu MB zdjęć, bo internet nie daje rady :D

Tak z ciekawości, jak to wysyłacie? Sieć stadionowa, czy modem 4G/5G do lapka i po sieci telefonicznej?


PS. Te 120fpsów można by użyć do filmików poklatkowych. 11mpix to większa rozdzielczość niż 4K. Ale jak duża tego przydatność...

ksh
28-10-2021, 23:56
Nowy soft do przesyłania i w aparacie serwer FTP.

OjTam
28-10-2021, 23:58
Waga aparatu tez mocno słuszna i chyba tylko dla zawodowców...najcięższy ze stawki?

Cięższy od R3. Ciekawe, skoro migawki nie ma.
Ale i tak lżejszy od luster.

Zelber
29-10-2021, 00:02
OjTam
Jak się da :D
Aparat -> Laptop -> I tu w zależności od tego co lepiej działa albo sieć (WIFI/kabel) zapewniona przez organizatora albo WIFI z telefonu.

Ogólnie to workflow w Polsce wygląda inaczej niż w największych zachodnich agencjach i do agencji idą już opisane zdjęcia, a nie surówka, więc prosto z aparatu się tego nie da słać.

OjTam
29-10-2021, 00:04
Czyli ta nowa apka i tak Cię nie zainteresuje, podejrzewam.

cz4rnuch
29-10-2021, 00:21
Funkcje video w Z9:


https://www.youtube.com/watch?v=_c6h6tmymLY

Zelber
29-10-2021, 00:22
OjTam
W sumie to rozbiłbym to na 2 przypadki:
A.) Stacjonarny sport:
To się wygodniej robi z lapka i tu z telefonu nie korzystam.
B.) Sytuacje wymagające ciągłego przemieszczania się, gdzie nie da się chodzić z otwartym lapkiem, to wtedy mój workflow wygląda następująco:
1. Zrzucenie zdjęcia na telefon po kablu -> 2. Lr mobile -> 3. własny program do importu i opisu zdjęć -> 4. wysyłka
W punkcie 1. część apki do przesyłania zdjęć może być bardzo przydatna.

grafo
29-10-2021, 08:16
Ja tam jestem zachwycony designem i parametrami, świetna pucha. Trochę szkoda, że ponad 1300g, ale w porównaniu do d5/d6 to i tak coś tam lżej więc tylko in plus. Myślę, że wbrew pozorom dużo ludzi go kupi bo cena wydaje mi się, że zaskoczyła pozytywnie. Może to będzie taki hit jak D3 w swoich czasach, zobaczymy ;) Skutek takiej sytuacji byłby dobry dla potencjalnych kupujących z rynku wtórnego bo po prostu po jakimś czasie będzie dostępnych trochę używek.

Lukasz_85
29-10-2021, 08:55
Superowa pucha, fajnie że Nikon wziął się w garść. Kupić jej nie kupię bo mnie nie na nią nie stać. Jestem ciekawy co z tych technologicznych nowości dostaną puszki z niższej półki cenowej. :) Już ten Dżared z bujną fryzurą powiedział, że AF z obecnych niższych modeli nie będzie nigdy tak dobry jak w Z9, bo te nie mają nowego procesora EXPEED 7. Czyli zapomnijcie o update.

ksh
29-10-2021, 09:03
Ciekawe czym będzie Z8, następca D850 może, tworzenia puszki z małą rozdzielczością nie ma sensu jeśli potrafią takie osiągi zrobić z dużą.
Może ten typ sensora trafi do innych modeli ale w wersjach "odchudzonych" ?

g69
29-10-2021, 09:06
Podejrzewam,że wyjdą nowe puszki typu z6III w których coś skapnie z poprawionego AF w cenach dla ludu..i oby! ..w końcu Nikon dołacza do wyścigu obok Sony i Canona..

Lukasz_85
29-10-2021, 09:15
Pytanie zielonego, jeśli tj. nowy rodzaj matrycy. Nie ma części mechanicznych to sprawdzanie przebiegu migawki traci sens?

cz4rnuch
29-10-2021, 09:30
...Jestem ciekawy co z tych technologicznych nowości dostaną puszki z niższej półki cenowej. :)...W wersjach drugich jest jakiś zapas mocy w prockach więc coś może trafić. Zapewne to co jest oparte na procku trafi do wersji III. Ale fajerwerki w Z9, kryją się jednak w matrycy a ta pewnie jeszcze przez jakiś czas nie trafi do niższych serii. Być może do Z8 jeśli taki jest w planach, ale czy Z8 ma teraz sens? Musieliby się w Nikonie mocno nagimnastykować by go jakoś wpasować między Z9 i Z7, bo Z9 ma wszystko w jednym. Szybkość i rozdzielczość. Może body bez zintegrowanego drugiego uchwytu, wolniejsze i z dużą rozdzielczością. Tyle, że takie coś już jest w Z7II. No chyba, że to będzie jakiś potwór z ogromną rozdzielczością.

ksh
29-10-2021, 10:18
Trudno coś wymyśleć z tym Z8, z jednej strony brakuje czegoś co zastąpi w 100% D850.
Sensor w Z9 może być koszmarnie drogi ( nie koniecznie, moje domysły ) ale nie można pozostawić go w jednym aparacie, musi być zwiększenie produkcji i może upchanie go w okrojonej puszce ?

TOP67
29-10-2021, 10:38
Pytanie zielonego, jeśli tj. nowy rodzaj matrycy. Nie ma części mechanicznych to sprawdzanie przebiegu migawki traci sens?

W zasadzie tak. Teraz należało by liczyć czas pracy matrycy, łącznie z kadrowaniem.

Lukasz_85
29-10-2021, 12:30
Ricci Talks gada trochę więcej o pracy AF, a raczej o trybach.


https://youtu.be/BoVu1OMDvOE

krzysztofz24
29-10-2021, 12:41
Największe na świecie szybkości skanowania matrycy i bardzo krótkie czasy otwarcia migawki praktycznie eliminują zniekształcenia spowodowane zapisem liniowym. Zdjęcia nie będą wyglądać na zniekształcone. Proste linie pozostaną proste.

Ciekaw jestem jak to bedzie ostatecznie juz w praktyce z efektem rolling shutter, ktory trapi migawki elektroniczne w pewnych sytuacjach.
Bo jestem sobie w stanie wyobrazic ze czasem elektronika moze nie nadazyc, w koncu najszybszy komp moze zlapac czkawke.

Na razie to tylko marketnig z prezentacji i pierwsze wrazenia z nowoscia w rece, mnie ciekawia pierwsze testy takie od A do Z i uzytkownicy szukajacy dziury w calym na wszelkie mozliwe sposoby;-).

crusiek
29-10-2021, 12:55
Mnie z kolei zastanawiają stratne skompresowane RAWy i to jak to wpłynie na końcową obróbkę takich plików. Liczę na jakieś testy w tym temacie :)
Bo to, że odpuścili nieskompresowane zostawiając skompresowane bezstratnie to był dobry ruch mz :)
P.S.
Sprzedam obie nerki :)

spiritus
29-10-2021, 13:22
https://www.youtube.com/watch?v=PCpPHjZpEEY

gremed
29-10-2021, 13:33
Mnie sam aparat interesuje póki co (i pewnie jeszcze długo) wyłącznie jako pokaz możliwości, technologii itp. Ale jako nikoniarza cieszy mnie fakt, że producent sprzętu, który wypełnia moją szafkę być może tą premierą złapie wiatr w żagle na następne lata.
(P.S. Ależ bym przytulił taki zestaw Z9+100-400)

OjTam
29-10-2021, 13:51
OjTam
W sumie to rozbiłbym to na 2 przypadki:
A.) Stacjonarny sport:
To się wygodniej robi z lapka i tu z telefonu nie korzystam.
B.) Sytuacje wymagające ciągłego przemieszczania się, gdzie nie da się chodzić z otwartym lapkiem, to wtedy mój workflow wygląda następująco:
1. Zrzucenie zdjęcia na telefon po kablu -> 2. Lr mobile -> 3. własny program do importu i opisu zdjęć -> 4. wysyłka
W punkcie 1. część apki do przesyłania zdjęć może być bardzo przydatna.

Apka umożliwia kadrowanie i prostowanie, więc jeśli tylko do tego LR M używasz, to już jeden krok mniej. ;)
Umożliwia też wysyłkę notatek głosowych, więc jeśli taki opis zdjęcia ujdzie, to kolejny krok mniej.

cz4rnuch
29-10-2021, 15:42
Blisko godzina o Z9 z kudłatym:


https://www.youtube.com/watch?v=OaZIURvvIvk

Ligo
29-10-2021, 20:51
Pucha nie z tej ziemi, nawet cena zjadliwa, jak ktoś potrzebuje. Ciekawi mnie, jak dokładnie rozwiązali czas synchro?

g69
29-10-2021, 23:14
Czy spowoduje przesiadki z Sony czy Canona..?? ;)

cz4rnuch
29-10-2021, 23:36
Myślę, że spowoduje sporo przesiadek z Nikona(lustrzanego) na Nikona(wiadomo jakiego) :) To masz jak w banku.

odzio
30-10-2021, 01:07
No dobra, wszyscy pitu pitu, a nikt nie zapyta o najważniejszą funkcjonalność: co z tym poziomem głośności migawki skoro jej nie ma! Oszukali nas, to tylko zwykły dźwięk!

A tak serio... Jestem w szoku, tak fajna pucha za kwotę niezupełnie oderwaną od rzeczywistości. Sony już się pokazał, canon jeszcze chwilę pewnie będzie projektowany (i pewnie znowu niestety pozamiata rynek pod względem osiągów i ceny w negatywnym znaczeniu), może Z9 potrzyma chwilę palmę lidera :)

Jacek_Z
30-10-2021, 01:59
Dziwi mnie negowanie zalety, jako nieprzydatnej. Bo nieprzydatnej komuś i ktoś wczuwa się ewentualnie w jedną dwie inne sytuacjie i stwierdza, że tamtym fotografom to też sie nie przyda.
Zapewniam (wszystkich) że aparaty bywają uzywane "dziwnie" i w celach o jakich byście nie pomyśleli. Trochę faktów.
1. Kwestia selekcji zdjęć. Moja osobista rozmowa (ładnych parę lat temu, po wernisażu wystawy) z Wacławem Wantuchem, kilka godzin w kawiarni bo i tak wracał pod Kraków następnego dnia. Otóż on robi gigantyczne ilości zdjęć (ma z sesji tyle materiału ile rozrzutny fotograf ślubny). Byłem przekonany, że cyzeluje kadr, ewentualnie że osiąga idealne kształty pomagając sobie PS (skraplanie itp). Nie. Robi ogromną ilość niemal bliźniaczych zdjęć. Oczywiście zapytałem o selekcję. Stwierdził że żaden problem, decyzje podejmuje błyskawicznie. No i że najlepiej by pracował naraz na 3 body, ze sobą zsychchronizowanych (i miał 3x więcej materiału). Dla mnie to był szok, bo mając kolejne aparaty pod innymi kątami miałby przejścia tonalne w innym miejscu. Czyli większość pracy w sumie to była selekcja kadrów, zrobionych niemal bez kontroli, a potem selekcja z tysięcy zdjęć.
2. Nikon F6. Ostatni analogowy flagowiec. Z gripem - szybki. Produkowany niesamowicie długo. Dlaczego? Po co go kupowano? Do reporterki? Nie. Do archiwizacji dokumentów państwowych. W wielu krajach wymagano by dokumenty były nie tylko w postaci cyfrowej, ale także w postaci mikrofilmów. F6 do pracy na stoliku reprodukcyjnym. Profanacja sprzętu. I kolejna profanacja:
3. Hasselblady, cyfrowe. Kto kupuje ich najwięcej? Wg jednego z dystrybutorów tego sprzętu firmy związane z rolnictwem. Robią nimi lotnicze zdjęcia upraw rolnych. Chcą dużo detalu na 1 zdjęciu a 100 Mpx im to zapewnia.
Zanim napiszecie więc, że funcja X jest nieprzydatna, to uświadomcie sobie, że dany sprzęt może być używany zupełnie inaczej niż myślicie. Do czegoś innego. A nawet w dziedzinie X można pracować inaczej niż się myśli (akty).

cz4rnuch
30-10-2021, 05:53
Domyślam się, że to m.in. do mnie ten wywód :) Tyle, że zupełnie niepotrzebny, bo ja jednak dodałem, że niektórym ta funcja będzie przydatna więc doskonale rozumiem, że ktoś się z tego ucieszy. Po prostu generalizowałem. Także mniej pouczania kto, co i jak ma myśleć, czasami wystarczy doczytać ;) A co do historii z Wacławem to właściwie potwierdziłeś to co napisałem wcześniej. Sam zaznaczyłeś, że większość jego pracy pozdjęciowej polegała na selekcji materiału :) Nie mnie oceniać mistrza. Skoro tak pracuje i odnosi sukcesy to nic mnie do tego. Ja jedynie stwierdziłem, że selekcja trwa. Podejrzewam też, że nie robił zdjęć z prędkością 120kl/s i pewnie do tej pory wystarczała mu znacznie wolniejsza seria. Gdyby jednak zaczął to roboty by mu przybyło. Pewnie tak z dziesięciokrotnie :)

poste
30-10-2021, 07:51
Jacek_Z Nie chciałem już śmiecić w tym wątku rozważaniami nad zdjęciami kolibrów czy selekcją zdjęć np. przy tzw. turystyce fotograficznej. Pozwolisz, że pozostanę przy swoim zdaniu, że 120 fps z jpg-iem 11 Mpix to ficzer marketingowy. Nie neguję, że 0,001% użytkowników kiedyś tego spróbuje bądź nawet wykorzysta, ale pozostałych ma to tylko przyciągnąć do zakupu. Nie neguję, ze ktoś może wykorzystać te fps w jakimś zastosowaniu ( ale da też radę z 20 fps, jestem przekonany). Ot, taki gadżet ładnie wyglądający na papierze, nic więcej. Brawo marketing Nikona, myślałem że nigdy tego nie napiszę :mrgreen:

Ps. Chyba jest oczywiste, że każdy pisze tu przez pryzmat swoich doświadczeń. Sam robię mnóstwo ujęć, jeśli temat mnie zaintryguje, karty mnie nie ograniczają. Jednak chyba pisanie o streamingu do redakcji tysięcy zdjęć lub natychmiastowej selekcji z tych tysięcy to dla mnie bajki.

fafniak
30-10-2021, 08:59
Ostatnio często krytykowałem Nikona. Ale tym razem pozamiatali. Najlepszy dowód to ... brak hejtu fanów Canona i Sony.
Najlepiej wygląda specyfikacja filmowa, ponad 2 godziny zapisu, gdy R5 się wykrzaczał po paru minutach...
Mało osób tu docenia fps, ale te 20 fps przy 45 Mpx - szacun (tak, wiem, Sony) czy 120 fps przy 11 Mpx.
Zintegrowany grip mi pasuje, 45 Mpx też, fps też. Tylko nerek brakuje ;)
Zaskakuje brak migawki, ale skoro można bez to dlaczego nie?
Fajnie, że jest kurtyna zasłaniająca matrycę. I odchylany ekran.

A ja się zastanawiam kto pierwszy wpadnie na pomysł że do aparatu także można wstawić szary filtr

- - - - kolejny post - - - - - -


Jacek_Z Pozwolisz, że pozostanę przy swoim zdaniu, że 120 fps z jpg-iem 11 Mpix to ficzer marketingowy. Nie neguję, że 0,001% użytkowników kiedyś tego spróbuje bądź nawet wykorzysta, ale pozostałych ma to tylko przyciągnąć do zakupu.
Niekoniecznie - rejestracja zdarzeń trwających bardzo szybko a zależy nam na obserwacji poklatkowej... 11mpx to jest w sumie sporo

TOP67
30-10-2021, 09:02
A ja się zastanawiam kto pierwszy wpadnie na pomysł że do aparatu także można wstawić szary filtr


Już są, ale w kompaktach. Taki filtr trzeba gdzieś chować, co wymaga sporej ilości miejsca i osłabia konstrukcję.

fafniak
30-10-2021, 09:05
Taki filtr trzeba gdzieś chować, co wymaga sporej ilości miejsca i osłabia konstrukcję.

Że miejsca trzeba - zgadzam się
Osłabia konstrukcję ? Kamery raczej nie są konstrukcyjnie słabe a rewolwerowy system (nie wejdzie do sony a7 bo za małe jest) ale do takiego grzmota jak ten nikon - raczej tak :)

cz4rnuch
30-10-2021, 09:55
A po co system rewolwerowy? W kamerach jest to realizowane elektronicznie.

fafniak
30-10-2021, 10:20
Nie wszystkich ale fakt że część ma całkowicie elektroniczny szary filtr i do tego prawie bezstopniowy :)
Mnie tylko zastanawia jak rozwiązano spadek jasności - bo wprowadzenie w tor optyczny filtra zawsze powodowało odcięcie części światła

Reglas
30-10-2021, 11:20
Fajna pucha z nowym 400 f2.8 będzie pewnie robić kosmiczną robotę ;)

OjTam
30-10-2021, 12:44
Tak się zastanawiam... Skoro przyszłoroczna aktualizacja softu ma dodać 8k60fps, to czy nie jest możliwe dodanie 30fps w RAWach, nie jpg, jak teraz jest?

Jacek_Z
30-10-2021, 13:47
Nie neguję, ze ktoś może wykorzystać te fps w jakimś zastosowaniu ( ale da też radę z 20 fps, jestem przekonany).
pisanie o.. natychmiastowej selekcji z tych tysięcy to dla mnie bajki.
Tia, zawsze kiedy dodawano fps to pisano że da radę focić na mnieszej ilości fps. I że można robić klatki pojedyncze, trafiając w moment. Tylko czy robiąc pojedynczą klatkę Muybridge mógłby rozstrzygnąć zakład jak galopuje koń?
Pisałem o szybkiej selekcji, nie natychmiastowej. Jesli ona zajmie Wantuchowi kilkadziesiąt minut to dużo? Czasami obróbka jednego zdjęcia trwa więcej. Więc nie przesadzajmy z tym problemem selekcji.

A ja się zastanawiam kto pierwszy wpadnie na pomysł że do aparatu także można wstawić szary filtr

Niekoniecznie - rejestracja zdarzeń trwających bardzo szybko a zależy nam na obserwacji poklatkowej... 11mpx to jest w sumie sporo
Niezależne firmy produkują "wkładki" w "komorę lustra" ;) Nikonów Z i Canonów R i do tego komplecik filtrów, nie tylko szary.
Jeszcze prościej FTZ z filtrami, gdzie można używać nawet polara.
57323

57324

57325

Zelber
30-10-2021, 14:10
Jednak chyba pisanie o [...] natychmiastowej selekcji z tych tysięcy to dla mnie bajki.
Z jakiś 600-1000 zdjęć z meczu jestem w stanie wybrać 10-15% z nich, wywołać z rawów, opisać i wysłać w świat jakieś 5-30 minut po meczu. Jak najbardziej jest to możliwe, tylko wymaga dwóch rzeczy: umiejętności i mocnego kompa.

Zelber
30-10-2021, 14:43
W sensie mocnego kompa do obróbki, bo selekcja i tak się odbywa na poziomie aparatu.

odzio
30-10-2021, 15:32
120 fps pewnie ma taką użyteczność jak ISO 1 000 000 w D...5? Któryś to miał. Pewnie znajdzie się 5 użytkowników na świecie, którzy z tego odniosą realną korzyść, ale będzie za to 10 000 testów na YT krzyczących "Z9 test 120fps!". Marketing pełną gębą. Z drugiej strony: po co się kłócić, lepiej mieć i niewykorzystać niż nie mieć i utracić to jedno ujęcie ;) Pamiętacie grzejące się przy 8k Rki? :) co do gripa, choć jestem ogromnym fanem (zawsze z tego powodu marzyłem o jednocyfrowce), to zastanawiam się czy kiedyś uda się zrobić porządny odczepiany uchwyt... Nie jakiś szajs przykręcany śrubkami tylko coś, co się montuje szybko (może szyna acra Swiss, która zostaje po zdjęciu gripa?), można łatwo zostawić w domu, a po odpięciu niech też spełnia jakieś funkcje w stylu zdalnego sterowania, zamiast durnowatej apki na telefonie... Ot biadolenie. Może kiedyś ludzkość ogarnie technologię pozwalającą tworzyć praktyczny sprzęt zamiast klepać to samo przez dziesięciolecia... Za coraz bardziej oderwane od rzeczywistości ceny.

Zelber
30-10-2021, 16:06
120 fps pewnie ma taką użyteczność jak ISO 1 000 000 w D...5? Któryś to miał. Pewnie znajdzie się 5 użytkowników na świecie, którzy z tego odniosą realną korzyść, ale będzie za to 10 000 testów na YT krzyczących "Z9 test 120fps!". Marketing pełną gębą
Moment wpadania piłki do bramki/parady bramkarza w piłce nożnej(to akurat przy 400 wychodzi mniej więcej pełny kadr, więc te 11 Mpix nie będzie tutaj aż tak boleć)
Wszystkie sporty zawierające piłkę i coś do jej uderzania typu tenis, baseball, gdzie umożliwi to łapanie piłki na... urządzeniu do jej odbijania.
Moment dotknięcia poprzeczki/ziemii w lekkiej atletyce.
Łapanie momentu dochodzenia ciosu w sportach walki.
Tego naprawdę można wymieniać jeszcze dużo, bo tyczy się to właściwie każdego przypadku, gdzie prosto z puszki można mieć kadr dosyć bliski docelowemu, a to co chcemy złapać wydarzy się w czasie możliwym do przewidzenia.

Kolekcjoner
30-10-2021, 16:07
A ja się zastanawiam kto pierwszy wpadnie na pomysł że do aparatu także można wstawić szary filtr

Raczej stawiam na to, że nie będzie to ani Sony ani Canon - co do tego drugiego jestem tego pewien ;)....


Ot biadolenie.
Otóż to, nigdy nie dogodzisz...

Może kiedyś ludzkość ogarnie technologię pozwalającą tworzyć praktyczny sprzęt zamiast klepać to samo przez dziesięciolecia... Za coraz bardziej oderwane od rzeczywistości ceny.
Tanio to już było ;)...

cz4rnuch
30-10-2021, 16:40
Z tymi filtrami to bym postawił na Panasa.

poste
30-10-2021, 17:19
Z jakiś 600-1000 zdjęć z meczu jestem w stanie wybrać 10-15% z nich, wywołać z rawów, opisać i wysłać w świat jakieś 5-30 minut po meczu. Jak najbardziej jest to możliwe, tylko wymaga dwóch rzeczy: umiejętności i mocnego kompa.

A teraz wyobraź sobie, że jedna 5s seria to 600 zdjęć. Ile robisz serii w czasie meczu, jak długie? Pytam poważnie, to nie mój temat i zwyczajnie nie wiem.


Tia, zawsze kiedy dodawano fps to pisano że da radę focić na mnieszej ilości fps. I że można robić klatki pojedyncze, trafiając w moment. Tylko czy robiąc pojedynczą klatkę Muybridge mógłby rozstrzygnąć zakład jak galopuje koń?
Pisałem o szybkiej selekcji, nie natychmiastowej. Jesli ona zajmie Wantuchowi kilkadziesiąt minut to dużo? Czasami obróbka jednego zdjęcia trwa więcej. Więc nie przesadzajmy z tym problemem selekcji.
...

Ale czy rzeczywiście rozmawiamy o tym samym? Różnicy i korzyści między serią 5 a 10-15 czy 20 zdjęć nie neguję. Seria 5s i dostajemy 25 zdjęć albo 50 czy nawet 100 (pomijam spowalnianie) to jest ewidentna korzyść. Jak ktoś lubi pracę, wybierze z tego idealne ujęcie. Ale 5s seria i 600 zdjęć? Może się mylę, ale powiedzmy na meczu przyciskam 20x5s (dużo? Zelber) i mam 12k zdjęć. Na każde poświęcam 1s przy selekcji, to daje ponad 3h pracy. A gdzie te "normalne" zdjęcia z meczu, pojedyncze klatki?

Sorry za OT, nie ja go pociągnąłem. Można to wydzielić jako inny temat, chętnie się czegoś dowiem.

Frodo
30-10-2021, 18:37
Jest mnóstwo sytuacji gdzie ultrawysoki FPS jest na wagę złota. Choćby w fotografii sportowej, przyrodniczej, czy fotografii lotniczej. Zdążają się takie momenty również w reportażu, oraz oczywiście w konkretnych, indywidualnych leceniach fotograficznych.

Kilka dni temu robiłem zdjęcia na poligonie w Szwajcarii - trzeba było zrobić ujęcie komandosa operującego wyrzutnią pocisków przeciwpancernych. Chciałem zrobić zdjęcie podczas wystrzału - tak aby pocisk był widoczny w kadrze (dodatkowo we właściwym miejscu - kompozycja!)...

120 fps załatwiłoby taką sprawę od ręki

ksh
30-10-2021, 19:07
11Mpix to nie jest przecież nic mocno ograniczającego, to nadal kawał kadru ale marudy do wszystkiego się przywalą.
Z takich opinii od zawodowców co mnie rozbawiła wypowiedź że nareszcie kije w golfie są proste podczas zamachu i uderzenia na zdjęciach :)

Testujący wspominają też o ustawieniach innych gdzie mają 50-70fps, nie wiem dokładnie o co chodzi.

Matthias
30-10-2021, 19:13
Kochani… mamy 10 stron, z czego ponad połowa jest o tym, komu potrzebne jest 120fps.
Pewnie znajdzie się ktoś kto to wykorzysta. Lepiej miec taka mozliwość, niż jej nie mieć. Selekcja zdjeć? Jak natrzaskasz 10tyś zdjęć podczas pierwszej połowy meczu, to juz Twój wybór, i problem żeby to przebierać. Nikt nie kazał…Nie chcesz tej możliwości wykorzystać, to nie korzystasz, tyle.

poste
30-10-2021, 20:41
Lepiej mieć niż nie mieć, to jest argument ;) Bo komuś się zdarzy fotografować rakietę... no tak 8-). Ponawiam propozycję wydzielenia tematu fps, zdaję sobie sprawę że to może przeszkadzać w podziwianiu obiektu westchnień. :)

Ps. Sądzę, że alternatywą jest wycięcie klatki z filmu, o ile oczywiście aparat dysponuje odpowiednią ilością klatek/s.

OjTam
30-10-2021, 20:46
Ps. Sądzę, że alternatywą jest wycięcie klatki z filmu, o ile oczywiście aparat dysponuje odpowiednią ilością klatek/s.


https://youtu.be/GMG4O1Ms7Cc
;)

ksh
30-10-2021, 20:47
Niby można wyciąć klatkę z filmu ale chyba nie o to chodzi w szybkiej serii, nie wiem i podejrzewam że użytkownik mając tyle możliwości sam dojdzie do rozwiązań jakie jemu odpowiadają.

Zelber
30-10-2021, 21:10
Popełniłeś jeden podstawowy błąd w założeniach: taki, że decydujący moment chcesz łapać serię 5s, gdzie w praktyce są to okolice 0.5-1s, tak przywołując kompilację, którą kiedyś zrobiłem na potrzeby podobnej dyskusji(d4 na 10 fps):
57330
Moment od kiedy piłka wleci w kadr i z niego wyleci, to jakieś 0.5-1 sekundy, więc robienie serii po 5s nie ma absolutnie sensu.
Kolejną rzeczą jest też to, że łapanie na 120 fpsach kadrów typowo bieganych też nie ma żadnego sensu, bo tutaj spokojnie wystarczy 20, więc 120 lepiej będzie zostawić na specjalne okazje. Otwartą kwestią będzie tutaj to, gdzie będzie ta granica pomiędzy robieniem na 20/30/120 fps, bo to wyjdzie dopiero w praniu i zobaczeniu jak będzie wyglądała jakość obrazka, AF i realna liczba fpsów przy śledzeniu w tych trybach.

poste
30-10-2021, 21:36
Zelber Generalnie potwierdzasz to, o czym cały czas piszę. Nie prowadzę żadnej krucjaty, więc już nic nie będę przeliczał i tego ciągnął, każdy widzi czy te 120 fps mają dla niego sens, czy nie. Alternatywę gadżetu pt. 120 fps potwierdza film Nikona od OjTam, tylko że trudniej to sprzedać marketingowo. 120 fps widać w każdej specyfikacji, na możliwość wycinania klatek z filmu mało kto zwróci uwagę ;)
Fajnie mieć zabawkę z możliwościami, których większość pewnie nigdy nie wykorzysta... świadczy to dobrze o marketingu Nikona ;) Imponujący aparat, dobry marketing, reszta okaże się w praniu.

OjTam
30-10-2021, 21:46
W sumie wycinanie klatki z filmu 8k30fps to też żaden gadżet, skoro można spokojnie te 30fpsów wyklepać w jpgach. ¯\_(ツ)_/¯

PS. Astronauci często sprawdzają stan ISS przelatując od pkt A do pkt B z zablokowaną migawką, a później oglądają zdjęcia na kompie. 120fps/11mpix czy 30fps/45mpix daje więcej możliwości, niż 14fps/20mpix, nie? :D

PS2. Żartobliwy sposób użycia 120fps: makro. Aparat na statyw, spust migawki blokujemy i przejeżdżamy cały zakres ostrości obiektywu, kręcąc pierścieniem. A później stacking. :mrgreen:

krzysztofz24
30-10-2021, 22:09
Niby można wyciąć klatkę z filmu(...).
tylko ze toby juz nie byla fotografia i robienie zdjec;-).

gremed
30-10-2021, 22:14
Czytając te kilka stron o 120 kl/s można zacząć się zastanawiać, czy ten Nikon ma w ogóle możliwość robienia zwykłych, pojedynczych zdjęć... Bo urosło to do rangi megaproblemu.
A gdyby tak porównać do nowego samochodu... Kupujecie samochód, którego prędkość maksymalna wynosi powiedzmy 280 km/h. Jest to problem czy nie? Chwyt marketingowy czy nie? Szansa, że to wykorzystacie prawdopodonie taka sama jak na wykorzystanie tych 120 klatek.
P.S. Pozostaje mieć nadzieję, że socjaliści z Brukseli w końcu wydadzą jakąś dyrektywę ograniczającą ilość klatek na sekundę! I skończy się rozpusta i problem.

poste
30-10-2021, 22:23
Pewien poziom bzdur ciężko komentować :(

notdot
30-10-2021, 22:29
no właśnie, to że kilka osób na świecie to będzie wykorzystywało to nie jest problem, kwestią najważniejszą jest że Nikon pokazał że ma matrycę i procesor które to pozwolą osiągnąć, owszem jest to marketing ale tak to już jest, inna sprawa, że nikt nikogo nie zmusza do stosowania takich parametrów, możesz robić na 30fps z lepszą jakością, której inni nie mają

Keek
30-10-2021, 22:51
Ech... Fajnie to sobie skonfrontować z przeszłością. Pod koniec XX wieku kombinowaliśmy w Życiu Warszawy czy nie dałoby się wyciąć klatki z kamery VHSu i puścić do druku. Kiedy rozmarzyłem się, że kiedyś będą aparaty, które będą słały zdjęcia bezpośrednio na kompa redakcji, to koledzy patzryli na mnie jak na idiotę. Co następne? Droid z AI zamiast fotografa na temacie?

OjTam
30-10-2021, 22:54
Porównanie specyfikacji Z9 vs:
D6 (https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Nikon_D6_vs_Nikon_Z9/BHitems/1515330-REG_1629829-REG)
A1 (https://www.bhphotovideo.com/c/compare/Sony_a1_vs_Nikon_Z9/BHitems/1619483-REG_1629829-REG)

Jacek_Z
31-10-2021, 02:22
Popełniłeś jeden podstawowy błąd w założeniach: taki, że decydujący moment chcesz łapać serię 5s, gdzie w praktyce są to okolice 0.5-1s, tak przywołując kompilację, którą kiedyś zrobiłem na potrzeby podobnej dyskusji(d4 na 10 fps):

Moment od kiedy piłka wleci w kadr i z niego wyleci, to jakieś 0.5-1 sekundy, więc robienie serii po 5s nie ma absolutnie sensu.
Otwartą kwestią będzie tutaj to, gdzie będzie ta granica pomiędzy robieniem na 20/30/120 fps, bo to wyjdzie dopiero w praniu i zobaczeniu jak będzie wyglądała jakość obrazka, AF i realna liczba fpsów przy śledzeniu w tych trybach.
Dokładnie.
Czy ktoś pamięta taki aparat jak D3, D3s (D700)? Chętnie na nich pracowano? Ile to miało Mpx? Więcej niż 11? No tak, 12.
Całkiem możliwe, że jeśli ta granica między 20/30/120 fps będzie znacząca, to większość fotoreporterów sportowych będzie chciało mieć taki aparat i czasami korzystać z max fps. A to oznacza tysiące ludzi w tym kraju (tylu nie kupi, bo tyle nie wyda, jeśli robia tylko 3 ligę w małym miasteczku) i setki tysięcy na świecie.

Fajnie mieć zabawkę z możliwościami, których większość pewnie nigdy nie wykorzysta... świadczy to dobrze o marketingu Nikona ;)
Jednak prowadzisz krucjatę i to jaką.
Marketing Nikona na mnie nie wpływa. Focę zawodowo ponad 30 lat (od 1990) i dokładnie wiem czego oczekuję od sprzętu. Nigdy nie użyłem HDR, kilka razu użyłem ADL, nigdy nie użyłem bracketingu, nigdy nie filmowałem lustrzanką. Choć pół świata się tym filmowaniem zajmuje (przynajmniej w dyskusjach). 8K przez 2 godziny i 5 minut to jest zapewne coś. Marketing mnie nie kupuje niczym. Nie kupię tego aparatu dla filmowania 8K, czy dla 120 fps. Natomiast kwestionowanie przydatności tych funkcji dla wielu osób to po prostu brak wyobraźni osób to piszących. Odzio napisał, że kilka osób na świecie to wykorzysta (fps). Kilka osób to będzie to wykorzystywało w Warszawie. I to zdecydowanie niedoszacowana liczba.
Zelber, możemy sobie pisać, oni wiedzą lepiej co masz robić i co ci powinno wystarczyć. Bo oni nie focą seriami.

Wind Mill
31-10-2021, 02:30
Eee tam, 120fps? Co to za ficzer?
Prawdziwy ficzer, to śrubokrętowy napęd AF zabytkowych obiektywów.
Ech, gdyby tylko Nikon to wprowadził w Zetkach, rynek foto cały ich! :mrgreen:

skiper63
31-10-2021, 07:39
A ja się zastanawiam kto pierwszy wpadnie na pomysł że do aparatu także można wstawić szary filtr



Albo cos pt. " braketing przysłony" :D

fafniak
31-10-2021, 08:44
A to po co ?

jans-s
31-10-2021, 12:31
https://www.facebook.com/nrblog/videos/558774928890861

odzio
01-11-2021, 08:29
Tak sobie myślę o tych 11mpix bez cropa. Teoretycznie można by tu było dodać bezstratny zoom cyfrowy w takiej sytuacji, nie? Po prostu zawężać obszar odczytu danych z matrycy. Byłby całkiem fajny bajer do wydłużania teleobiektywów :)

Lukasz_85
01-11-2021, 10:52
57343

Kadr z testu buforu w Z9


https://youtu.be/YND5oacJBl4

TOP67
01-11-2021, 18:13
Za NR (tłumaczenie google)

Niesamowita liczba otrzymanych przedpremierowych zamówień na Nikon Z9 – z łatwością przewyższająca modele D700/D800/D850 – czy to najbardziej udany aparat, jaki kiedykolwiek sprzedano?

Skontaktowałem się z kilkoma sprzedawcami detalicznymi na całym świecie i otrzymałem tę samą informację zwrotną – zainteresowanie i ilość zamówień w przedsprzedaży nowego Nikona Z9 już przewyższyły szaleństwo przedsprzedaży aparatów D700, D800 i D850 sprzed kilku lat.
To wszystko świetnie, ale w 2021 nadal będziemy musieli radzić sobie z niedoborami części, trudnościami z wysyłką, a przede wszystkim z COVID. Oczekuj wkrótce oficjalnego słowa od firmy Nikon na ten temat. Jeśli jeszcze nie złożyłeś zamówienia na Z9, możesz z łatwością patrzeć na 12-miesięczny czas oczekiwania.

Reglas
01-11-2021, 18:57
Niech wypuszczą coś w miarę podobnego w cenie 14 tys. zł to dopiero zobaczą super sprzedaż ;)

Zbyszek
01-11-2021, 18:59
Ja jeszcze niedawno zastanawiałem się nad Z6II (względnie Z7) i się nie zdecydowałem (kupiłem D850 :-P), ale gdybym posiadał odpowiednią ilość gotówki to Z9 zamówił bym jak najszybciej. 8)

Zelber
01-11-2021, 20:01
Ja się wstrzymuję do pierwszych egzemplarzy produkcyjnych i testów, bo w dalszym ciągu jest kilka znaków zapytania, chociaż wygląda to bardzo obiecująco.

esperal
01-11-2021, 20:40
Ja się wstrzymuję do pierwszych egzemplarzy produkcyjnych i testów, bo w dalszym ciągu jest kilka znaków zapytania, chociaż wygląda to bardzo obiecująco.

Ten model jest bardzo ważny dla Nikona i wiele od niego zależy. Oczywiście szansa, że coś skopali istnieje zawsze, jednak mało to prawdopodobne.
Ja w każdym bądź razie zamówiłem bo uwiódł mnie ten gibany wyświetlacz:smile:

Zbyszek
01-11-2021, 21:02
Ja się wstrzymuję ....Ja się wstrzymuję bo i tak nie mam gotówki aby go kupić. :lol: Zbieranie trochę potrwa. Prędzej Z9 mocno stanieje niż dozbieram tą kwotę którą teraz trzeba zapłacić. :mrgreen:

Zelber
02-11-2021, 01:10
Ten model jest bardzo ważny dla Nikona i wiele od niego zależy. Oczywiście szansa, że coś skopali istnieje zawsze, jednak mało to prawdopodobne.
Ja w każdym bądź razie zamówiłem bo uwiódł mnie ten gibany wyświetlacz:smile:
Ja mam trochę obaw/wątpliwości(często dotyczących bardzo niszowych zastosowań):
-Czy migawka elektroniczna nie będzie sprawiała problemów w specyficznych warunkach.
-Jak będzie wyglądał DR na niskim ISO.
-Czy na matrycy przy mocnym wyciąganiu nie zaczną wychodzić wzorki od czujników AF.
-Czy nie będzie żadnych problemów przy współpracy ze szkłami supertele typu G, a inne obiektywy w tym Sigmy ART będą działały ok.
-Kiedy RAW'y będą bezproblemowo obsługiwane przez wszystkie programy.
-Jakie dokładnie karty będą potrzebne do sensownej obsługi zdjęć seryjnych.
Mam też wrażenie, że z tych 28k po dołożeniu adaptera, drugiej baterii i kart pamięci szybko zrobi się 35k :D

ksh
02-11-2021, 10:28
-Czy migawka elektroniczna nie będzie sprawiała problemów w specyficznych warunkach.
Właśnie cały czas jest o tym że nie ma znanych problemów ponieważ inaczej działa migawka elektroniczna niz to znamy z tanich konstrukcji.

[QUOTE]-Czy nie będzie żadnych problemów przy współpracy ze szkłami supertele typu G, a inne obiektywy w tym Sigmy ART będą działały ok.
Pierwsze śmigają w testach na youtube, a sigmy to raczej kwestia sprawdzenia czy na poprzednich Zetkach działają czy nie.


-Kiedy RAW'y będą bezproblemowo obsługiwane przez wszystkie programy.
Po aktualizacji danego oprogramowania lub konwersja na dng.


-Jakie dokładnie karty będą potrzebne do sensownej obsługi zdjęć seryjnych.
Typowa CFE o prędkościach zapisu 1400 MB/s nie ogranicza wydajności.

Reglas
02-11-2021, 11:26
Mnie ciekawi jak Z9 będzie śmigał z nowym 400 f2.8 bo wbudowany TC i waga w okolicach 3kg to obiektyw marzenie do przyrody ;)

FHR
02-11-2021, 14:24
Czyżby to już czas zamienić D5 i D850 na jeden aparat? :D

Tomaszek21
02-11-2021, 14:57
Czyżby to już czas zamienić D5 i D850 na jeden aparat? :D

Wczoraj miałem myśl czy mojego całego sprzętu nie sprzedać (ten ze stopki) poza N300/4 i dołożyć do Z9, niestety za dużo bym musiał dołożyć :D

markB
02-11-2021, 15:36
Ja mam trochę obaw/wątpliwości(często dotyczących bardzo niszowych zastosowań):
-Jak będzie wyglądał DR na niskim ISO.


Sprawdzili na DPReview: In sheer image quality terms, we expect the Z9 to offer broadly comparable results for still imaging as the Z7/II at most ISO sensitivity settings. Despite the all-electronic, fast readout shutter, our initial tests indicate that base ISO dynamic range trails the Z7 II by only a little less than a stop.

OjTam
02-11-2021, 23:18
Kolejny review Z9:

https://youtu.be/yn0zWZRAjFo
-HSS (działa bez problemu)
-Auto AF (działa b. dobrze)
-wykrywanie twarzy i oczu w ciemnicy
-zachowanie migawki w dziwnym oświetleniu
-serie na wolnej karcie
i jeszcze parę.
Najogólniej facio mocno zachwycony.

Tomaszek21
03-11-2021, 14:18
Mnie najbardziej zastanawia na ile skuteczne będzie śledzenia oka u ptaków. O ile przy ptakach dużych niezbyt szybko się poruszających funkcja powinna działać bardzo dobrze o tyle zastanawia mnie jak sytuacja się ma do ptasiej drobnicy w locie.

markB
03-11-2021, 15:46
Porównanie Z9 z Sony A1 wg Spencera Coxa: https://photographylife.com/nikon-z9-vs-sony-a1

Tomaszek21
03-11-2021, 17:03
Porównanie Z9 z Sony A1 wg Spencera Coxa: https://photographylife.com/nikon-z9-vs-sony-a1

Niestety na prawdziwe porównania przyjdzie nam poczekać, aktualnie mamy zestawienia danych na papierze, ale prędzej czy później zapewne na yt wpadnie porównanie tych obu aparatów ;)

ksh
03-11-2021, 19:53
Mnie najbardziej zastanawia na ile skuteczne będzie śledzenia oka u ptaków. O ile przy ptakach dużych niezbyt szybko się poruszających funkcja powinna działać bardzo dobrze o tyle zastanawia mnie jak sytuacja się ma do ptasiej drobnicy w locie.

Coś tam już pokazują ludziaki na yt, ptaszki są na 2:20


https://www.youtube.com/watch?v=8BewZi1H25s

Paapaj
03-11-2021, 20:56
No profesjonalistka pełną gębą, noszenie na ramieniu sprzętu czyli obiektyw plus korpus plus statyw trzymając to wszystko za osłonę obiektywu to pogratulować.Parę kilogramów dźwigni robi swoje

Wind Mill
03-11-2021, 21:13
...Parę kilogramów dźwigni robi swoje
Taaa, szczególnie jeśli punt podparcia na ramieniu wypada tam, gdzie jest środek ciężkości zestawu. Paręnaście kilogramów dźwigni jak nic. :mrgreen: :roll:

cz4rnuch
03-11-2021, 21:33
No profesjonalistka pełną gębą, noszenie na ramieniu sprzętu czyli obiektyw plus korpus plus statyw trzymając to wszystko za osłonę obiektywu to pogratulować...Faktycznie dyskwalifikujące :)

ksh
03-11-2021, 22:11
Prawdziwy profesjonalista stosuje się do profesjonalnych uchwytów, postaw i nawet min :)

OjTam
04-11-2021, 01:37
Dźwięk migawki Z9 (3 poziomy głośności, zarówno w trybie pojedynczym jak i seryjnym. Do tego dźwięk tych lamelek chroniących matrycę):

https://youtu.be/ppUPm5Htfpg

Trójka głośna.

Paapaj
04-11-2021, 06:57
Jak ustawienia wydechu w sportowej furze, takie rzeczy panie.

Jacek_Z
04-11-2021, 11:30
Ja to chce w Z7. Ustawione na 3, oczywiście.

crusiek
04-11-2021, 11:38
Tak półżartem powinna być jeszcze opcja 4, czyli klapnięcie powodujące ruchy płyt tektonicznych ;)

tomeekm
04-11-2021, 11:41
Strzela prawie jak Nikon D700 :grin:

odzio
04-11-2021, 12:11
Tak półżartem powinna być jeszcze opcja 4, czyli klapnięcie powodujące ruchy płyt tektonicznych ;)
czyli naturalne działanie D700, o którym pisał tomeekm:

Strzela prawie jak Nikon D700 :grin:
Tam nie było wątpliwości czy zdjęcie zostało wykonane, nawet stojąc 2m od statywu jeśli nie poczuło się kłapnięcia, to wystarczyło spojrzeć na pokruszone płyty chodnikowe w punktach podparcia ;)

Ale i ja przyznaję, że coś w tym jest, nie przeszedłem na migawkę elektroniczną w Z5, bo źle się czuję jak nie słyszę momentu wykonania zdjęcia. Fotografia zatoczyło koło, ficzer jak w kompaktowym ultrazoomie lumixa, który miałem... sporo lat temu :)

OjTam
04-11-2021, 12:21
Pytanie, czy będzie możliwość dogrania własnego dźwięku migawki... ??

crusiek
04-11-2021, 12:29
Pytanie, czy będzie możliwość dogrania własnego dźwięku migawki...

w stylu nadepnięta gumowa kaczuszka np.... :) a sesja w studio jaka luźna by przy tym była :)

poste
04-11-2021, 12:33
Pytanie, czy będzie możliwość dogrania własnego dźwięku migawki...

To by było dobre! Dla szybkich serii proponuję dźwięk MG42:mrgreen:

OjTam
04-11-2021, 12:35
To by było dobre! Dla szybkich serii proponuję dźwięk MG42:mrgreen:

W myślach mi czytasz. :mrgreen:
Choć ja bardziej o Ma Deuce (M2) myślałem. ;)

odzio
04-11-2021, 12:37
albo dźwięk monety wypadającej z automatu, przy serii dawałoby sugestię zleceniobiorcy, że tanio nie będzie, taki przekaz podprogowy :D

OjTam
04-11-2021, 12:38
I dźwięk ptaka/zwierzaka dla fotoprzyrodników. :D

poste
04-11-2021, 12:45
A co by pasowało do tzw. sesji intymnych? 8-):-P

OjTam
04-11-2021, 12:49
Hm, raczej nie da się tego publicznie napisać. ;)

ksh
04-11-2021, 15:05
I dźwięk ptaka/zwierzaka dla fotoprzyrodników. :D

https://www.youtube.com/watch?v=oMP0ZijxQ0g
Lyrebird, sporo tego jest na temat dźwięków jakie naśladuje i co ciekawe, przekazuje to młodym, które nigdy nie słyszały takich dźwięków :)

Keek
04-11-2021, 18:32
Dźwięk migawki Z9 (3 poziomy głośności, zarówno w trybie pojedynczym jak i seryjnym. Do tego dźwięk tych lamelek chroniących matrycę):
https://youtu.be/ppUPm5Htfpg

Trójka głośna.

A mogli zrobić taki ficzer, że byłaby możliwość ustwiania dźwięku migawki z każdego poprzedniego aparatu firmy.

gremed
04-11-2021, 18:57
A mogli zrobić taki ficzer, że byłaby możliwość ustwiania dźwięku migawki z każdego poprzedniego aparatu firmy.

I dźwięk ręcznego naciągania kliszy :-)

odzio
04-11-2021, 19:04
I dźwięk ręcznego naciągania kliszy :-)

Przy 120 FPS brzmiałby ciekawie ;)

OjTam
04-11-2021, 19:32
I dźwięk ręcznego naciągania kliszy :-)

Aż dziw, że w Zfc tego nie dali. ;)

misiak76
06-11-2021, 09:47
I dźwięk ptaka/zwierzaka dla fotoprzyrodników. :DJakiegoś drapieżnika co by ptaki do ucieczki się zrywały [emoji16]

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

sabur
06-11-2021, 10:04
Wczoraj w Warszawie było wydarzenie BEIKS, trochę późno o tym przeczytałem ale skoczyłem na szybko aby przetestować interesujące mnie szkiełka od NIkona.
Zabawek foto i video w ilości jakiej sobie nie wyobrażałem ;) sprzęt od amatorskiego po pełne profi - każdy znajdzie coś dla siebie.

Oczywiście był i Z9 - podobno jedyny egzemplarz w kraju. Niewiele można powiedzieć po 20 min zabawy jednak zabrałem swoją kartę i jest kilka fot z wydarzenia.
Aparat obłędnie szybki, Z6 nie zamula ale nagle okazuje się, że wszystko może włączać się szybciej.
Wykrywanie twarzy / oczy - jeżeli tylko ktoś się pojawi, już tam jest szary kwadrat. TO czego brakuje w z6, czyli tryb śledzenia oraz wykrywanie oczu razem, mając kwadrat do śledzenia przy wykryciu twarzy aparat informuje szarym polem dzięki czemu można błyskawicznie przeskoczyć na śledzenie danej osoby - super opcja. Samo śledzenie trzyma się mało kontrastowych rzeczy jak rzep psiego ogona. W podobnych chwilach z6 lata już na manowcach.
Jeżeli dobrze rozpoznałem, aparat umożliwia zapamiętanie innych zastawów AF w zależności od kadru pion czy poziom.
Mnogość trybów AF: m.in. 3 rozmiary 9polowego trybu śledzenia, tryb A,B,C - zapewne do skonfigurowania czułość lub inne parametry - nie było czasu na przeszukiwanie menu.
Wielkość korpusu - lubię pionowe uchwyty, w zecie mam tylko dokładkę - namiastka pionowego jest nieakceptowalna. Z9 ma bardzo wygodne oba uchwyty a jednocześnie rozsądnej wielkości korpus - nie ma cegły jak d700+grip.
Odchylanie ekranu fajny bajer, jednak odchył lewo / prawo wymaga trochę siły - solidny mechanizm.
Bezgłośne pstrykanie - w momencie robienia foty, krawędzie obrazu lekko migają w celu ukazania chwili trzaskania fot bo...przy 20fps lecą szybko :)

Jeżeli korpus będzie działał lepiej z nowym ftz na starych szkiełkach, może być hitem dla wielu osób twardo trzymających się przy d850/d6.

Tymczasem, ja swoje z6 wysyłam na serwis w ostatnich dniach gwarancji, bo nikon trzyma tradycję i gumy odchodzą.

Paapaj
06-11-2021, 11:55
Jakiegoś drapieżnika co by ptaki do ucieczki się zrywały [emoji16]

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

W sklepie pewnym w Warszawie są już 4 zamówienia na ten aparat, chciałbym zobaczyć foty z ujęć drapali w locie, rybołowa w chwili gdy chwyta rybę/woda mocno wtedy bryzga/bielika i inne ptaszory w momencie tym najbardziej ciekawym.Bo wtedy śledzenie AF oka się sprawdzam nie pozowane zdjęcia z zoo prawie że.

Myszowor
06-11-2021, 12:10
Paapaj a mogłeś poczekać chwilę i zamiast A1 kupić Z9 ;)

Paapaj
06-11-2021, 13:54
Paapaj a mogłeś poczekać chwilę i zamiast A1 kupić Z9 ;)

Jakoś nie czuję sentymentu, z A1 jestem zadowolony/oczywiście nie można inaczej nawet myśleć po takim zakupie trzeba być konsekwentnym/.Najbliższy czas pokaże, ktoś pewnie zrobi jakiś test porównawczy zwłaszcza w kwestii wydajności AF.Oba aparaty mają wiele wspólnych cech, cała sztuka w umiejętności wykorzystania.Tu bardzo istotne również jest to ile to waży w zestawie takim czy innym.

ksh
06-11-2021, 13:58
Zamówień na Z9 jest podobno już prawie pół miliona, a obecna produkcja to ~35 tysięcy miesięcznie, więc ten tego :) inna sprawa że podobno Nikon produkcje uruchomił już w lecie, więc może coś tam na magazynie mają, a z wielu preorderów i tak nie będzie zamówień jak zawsze.

spiritus
06-11-2021, 14:38
Miałem to bydle wczoraj w rękach. Wielkie i ciężkie. Można było porobić kilka zdjęć na własnej karcie więc tak też uczyniłem. Niestety zgubiła mnie rutyna i byłem pewny, że aparat ma ustawione raw+jpg... niestety jak się później okazało były jpg ustawione. Gdyby ktoś chciał zerknąć to wrzucam.
Podpięte szkło to nikkor Z 50/1.2 S

https://we.tl/t-kWQPWJ1Ada

OjTam
06-11-2021, 18:26
Zamówień na Z9 jest podobno już prawie pół miliona, a obecna produkcja to ~35 tysięcy miesięcznie, więc ten tego :) inna sprawa że podobno Nikon produkcje uruchomił już w lecie, więc może coś tam na magazynie mają, a z wielu preorderów i tak nie będzie zamówień jak zawsze.

Teraz twierdzą, że jest literówka: 3.5k produkowanych i 40k preorderów. :roll:
Choć najśmieszniej będzie, jak się okaże, że jest 3.5k produkowanych i te 400k preorderów...

ksh
06-11-2021, 18:57
40k preorderów to od samych nikoniarzy poszło ;)

Paapaj
07-11-2021, 09:06
Czyli wszystko zgodnie z zasadami marketingu, grzać temat do granic wytrzymałości, tu jakiś przeciek tam jakaś ploteczka i się kręci

ksh
07-11-2021, 10:29
Właśnie jest odwrotnie, przecież prezentacje zrobili w momencie jak mają produkcje, a nie że zaprezentujemy i można składać zamówienia bo pół roku ruszamy z produkcją :)
To raczej Canon teraz się wygłupia bo na drugi dzień po prezentacji Z9 podał info "my tez będziemy mieli taki aparat" :)

odzio
07-11-2021, 10:44
I pewnie będą :P Sony "odważnie" zaprezentował swoją "jedynkę", mnie nie porwał, Nikon też odsłonił karty (dla mnie obiekt westchnień), natomiast Canon napędzony dobrą koniunkturą pewnie znowu wjedzie ze sprzętem za cebuliony, którym ustawi konkurencję w szeregu :)

jony
07-11-2021, 15:40
Czyli wszystko zgodnie z zasadami marketingu, grzać temat do granic wytrzymałości, tu jakiś przeciek tam jakaś ploteczka i się kręci

Nikon miał zawsze bardzo dobry marketing, ale za długo czekał z wprowadzeniem do produkcji flagowego modelu bezlusterkowca na poziomie Nikona Z9. Nie potrzebnie Nikon angażował zasoby R&D w tworzenie lustrzanki Nikon D6 zamiast skupić się na rozwoju linii profesjonalnej Zetek.

OjTam
07-11-2021, 15:43
Nie potrzebnie angażowali zasoby R&D w tworzenie lustrzanki Nikon D6

A co tam aż takiego mogli zaangażować w RiD, skoro D6 to dopakowana D5?

Co do Z9. Może od początku chcieli, żeby to był flagowiec wywalony w kosmos, ale nie potrafili technicznie i rozgryzali małymi krokami?

jony
07-11-2021, 15:55
I pewnie będą :P Sony "odważnie" zaprezentował swoją "jedynkę", mnie nie porwał, Nikon też odsłonił karty (dla mnie obiekt westchnień), natomiast Canon napędzony dobrą koniunkturą pewnie znowu wjedzie ze sprzętem za cebuliony, którym ustawi konkurencję w szeregu :)

W 2020 roku można było przetestować bezpłatnie dwa korpusy Canon R oraz Canon RP z dwoma obiektywami RF 24-105 mm F4L IS USM oraz RF 24-240 mm F4-6.3 IS USM. Jeśli ktoś chciał przetestować obiektywy od lustrzanek cyfrowych z tymi korpusami, miał też do dyspozycji dodatkowo adapter RF-EF. Kiedy taką bezpłatną akcje marketingową robił Nikon?
Dla niedowiarków link do akcji: Wielki test systemu EOS R (https://www.canon.pl/wielkitesteosr/).

Jacek_Z
07-11-2021, 15:56
Czyli wszystko zgodnie z zasadami marketingu, grzać temat do granic wytrzymałości, tu jakiś przeciek tam jakaś ploteczka i się kręci
Może poszli po rozum do głowy i będą tak trochę częściej i więcej. Bo co wiemy o tym nad czym teraz pracują?
Sony robiło i robi wkoło siebie dużo szumu, Canon też to potrafi (jak ponownie zobaczę kolejną listę patentów Canona na nowe obiektywy to wybuchnę ;) )

Nikon miał zawsze bardzo dobry marketing, .
Uważam wręcz przeciwnie. Zresztą zależy kto co uważa za dobry marketing. Nikon bardzo, bardzo, bardzo oszczędnie mówi o swoich planach. W efekcie o produktach firmy mało sie mówi, plotkuje. A to takie czasy, że nazwa firmy musi na okrągło się przewijać w mediach. Internetowych. O Nikonie jest zdecydowanie za cicho.

Mi sie nie podoba tego typu marketing. To produkty powinny świadczyć o firmie i go reklamować. A teraz klikalność jest wszystkim.

jony
07-11-2021, 16:05
A co tam aż takiego mogli zaangażować w RiD, skoro D6 to dopakowana D5?

Co do Z9. Może od początku chcieli, żeby to był flagowiec wywalony w kosmos, ale nie potrafili technicznie i rozgryzali małymi krokami?

Nikon robił przymiarki do modeli D7600, D760, D860, D900. Nikon miał zapewne ograniczone środki na R&D jedyne co mógł zrobić na polu lustrzanek to opracować nową wersje D5. Podobnie z drugą generacją Z6 i Z7, które nie posiadają nowej generacji procesora obrazu, a tylko podwójne procesory obrazu.

OjTam
07-11-2021, 16:10
Nikon robił przymiarki do modeli D7600, D760, D860, D900.
A skąd takie info? Z NR?
No i D760 nie ma, ale powstał D780. Czyli lekko okrojony D750 z matrycą Z6. ¯\_(ツ)_/¯


a tylko podwójne procesory obrazu.
Słabo pisać o rozwiązaniu używanym przez flagowce tylko.
D5, D6, D500, ostatnia 1D canona... A1 chyba też... Tam wszędzie są podwójne procki.

jony
07-11-2021, 16:19
Mi sie nie podoba tego typu marketing. To produkty powinny świadczyć o firmie i go reklamować. A teraz klikalność jest wszystkim.

Uważam podobnie. Dobry produkt sam sprzedaje się bez wielkiej akcji marketingowej. W przypadku Sony na rynku pojawiają się coraz to to nowe produkty. Jedne bardziej udane inne mniej ale ekosystem obiektywów do bezlusterkowców z serii Sony A7/A9/A1 jest dużo bogatszy niż do Canona lub Nikona.

- - - - kolejny post - - - - - -


A skąd takie info? Z NR?
No i D760 nie ma, ale powstał D780. Czyli lekko okrojony D750 z matrycą Z6. ¯\_(ツ)_/¯


Słabo pisać o rozwiązaniu używanym przez flagowce tylko.
D5, D6, D500, ostatnia 1D canona... A1 chyba też... Tam wszędzie są podwójne procki.

Prawdopodobnie mieli spore zapasy procesorów obrazu, gdyż prognozowali większą sprzedaż aparatów w Nikonie.

Zelber
07-11-2021, 17:46
Z tego co pamięta, to Nikon twierdził, że wypuścić bezlustro klasy pro dopiero wtedy, gdy będzie ono mogło być lepsze niż lustrzankowe jednocyfrówki, stąd ta zwłoka.

jony
07-11-2021, 18:52
Z tego co pamięta, to Nikon twierdził, że wypuścić bezlustro klasy pro dopiero wtedy, gdy będzie ono mogło być lepsze niż lustrzankowe jednocyfrówki, stąd ta zwłoka.

Swego czasu Nikon oficjalnie twierdził, że VR w obiektywach jest lepsze od VR w korpusie.

Zelber
07-11-2021, 18:58
Swego czasu Nikon oficjalnie twierdził, że VR w obiektywach jest lepsze od VR w korpusie.
Ale w przypadku lustrzanek to jest prawda :D

jony
07-11-2021, 19:07
Ale w przypadku lustrzanek to jest prawda :D

Oczywiście, że profesjonalne szkła oferują lepszą stabilizacje niż stabilizacja w amatorskiej lustrzance Pentaxa lub Sony.

Zelber
07-11-2021, 19:11
Oczywiście, że profesjonalne szkła oferują lepszą stabilizacje niż stabilizacja w amatorskiej lustrzance Pentaxa lub Sony.
Ale tu nie chodzi o samą skuteczność stabilizacji, a o to, że w przypadku lustrzanek stabilizacja w obiektywie stabilizuje obraz jednocześnie dla matrycy i czujników AF, czego stabilizacja samej matrycy już nie zapewni.

ksh
07-11-2021, 19:57
Nikon robił przymiarki do modeli D7600, D760, D860, D900.
Podaj jakieś oficjalne źródło poza tymi pierdołami z rumorsów gdzie często trolle trollują trolli :)


Nikon miał zapewne ograniczone środki na R&D jedyne co mógł zrobić na polu lustrzanek to opracować nową wersje D5.
Akurat R&D Nikona to jedno z ważniejszych w branży foto, nie zapominaj że tam powstają najważniejsze rozwiązania dla sensorów, z których korzystało nawet Sony, które jest największym producentem sensorów, a teraz Nikon produkuje w TowerJazz i sporo współpracuje z potęgą TSMC.


Podobnie z drugą generacją Z6 i Z7, które nie posiadają nowej generacji procesora obrazu, a tylko podwójne procesory obrazu.
Nie do końca tak to działa :) Potraktuj to jako osobne rdzenie jednostki obliczeniowej, to całkiem nowa płyta główna z nowym chipem, do tego całkiem inne układy odpowiedzialne za kodeki, kompresje, bufor itd, zwiększanie mocy obliczeniowej ma być efektywne i nie może być prądożerne, a tego nie uzyskasz zwyczajnie wkładając dwa układy.

odzio
07-11-2021, 20:01
Nikon robił przymiarki do modeli D7600, D760, D860, D900

A skąd takie info? Z NR?

jony podbijam pytanie :)

jony
07-11-2021, 20:27
Akurat R&D Nikona to jedno z ważniejszych w branży foto, nie zapominaj że tam powstają najważniejsze rozwiązania dla sensorów, z których korzystało nawet Sony, które jest największym producentem sensorów, a teraz Nikon produkuje w TowerJazz i sporo współpracuje z potęgą TSMC.


Koesh, wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz, gdzie dzwonią. Powtarzasz wersję powtarzaną przez blogerów promujących produkty Nikon. Matryce produkują jedynie Sony i Canon. Technologię produkcji matryc typu Stacked CMOS z globalną migawką Sony już posiadało na przełomie 2018-2019 roku.

ksh
07-11-2021, 20:32
Akurat ja blogerów nie słuchałem żadnych w tym temacie, więc nie wiem co oni tam wymyślają, sugeruję się raczej informacjami ze specjalistycznych stron gdzie oczywiście jest sporo przypuszczeń ale i faktyczne dane.


Matryce produkują jedynie Sony i Canon
taa... możemy zakończyć dyskusję :)

jony
07-11-2021, 20:41
Akurat ja blogerów nie słuchałem żadnych w tym temacie, więc nie wiem co oni tam wymyślają, sugeruję się raczej informacjami ze specjalistycznych stron gdzie oczywiście jest sporo przypuszczeń ale i faktyczne dane.

@ Koesh Te specjalistyczne, strony z których korzystasz prezentują poziom niższy niż NR.

Wind Mill
07-11-2021, 20:47
Koesh, wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz, gdzie dzwonią. Powtarzasz wersję powtarzaną przez blogerów promujących produkty Nikon. Matryce produkują jedynie Sony i Canon. Technologię produkcji matryc typu Stacked CMOS z globalną migawką Sony już posiadało na przełomie 2018-2019 roku.
Do pełno klatkowych ML PanaSłonika też? ;)
Ciekawe czemu Sony jako pierwsze zatem nie wypuściło aparatu bez mechanicznej migawki?

jony
07-11-2021, 20:58
Ciekawe czemu Sony jako pierwsze zatem nie wypuściło aparatu bez mechanicznej migawki?

Dlaczego nie zapytałeś o to na prezentacji Sony Alpha 1? Wątpię czy ktoś z Sony chciałby odpowiedzieć na Twoje pytanie.

OjTam
07-11-2021, 21:08
Matryce robi jeszcze izraelski TowerJazz, czy jakoś podobnie, kilka razy nazwy zmieniali, kto by to spamiętał...
Edycja. Tower Semiconductor, o. I to właśnie Tower robi matryce do Panasonica. Spółka joint-venture.

Wind Mill
07-11-2021, 21:14
Dlaczego nie zapytałeś o to na prezentacji Sony Alpha 1? Wątpię czy ktoś z Sony chciałby odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Tutaj w dyskusji nie prezenterzy Sony się udzielają, zatem ich nie pytam.
Sony z takim aparatem czekało na Nikona Z9, dla którego przecież robią matrycę. :)

Walle
07-11-2021, 21:27
@ jony
Sprawdź może, kiedy to ''swego czasu'' miało miejsce i czy wówczas stabilizacja w obiektywach nie była najbardziej wydajna?
A tak na marginesie. Używasz Nikona, czy Sony?

ksh
07-11-2021, 22:00
jony ok może masz rację ale wrzuć linki jakieś, poczytam, lubię takie informacje techniczne, póki co plotki zaczynają się potwierdzać że sensory Nikon od pewnego czasu produkuje w Tower Semiconductor, a Sony korzysta z R&D Nikona, które po cześci zostało kupione razem z Toshiba i z porozumień jakich nie znamy.
Nawet jeśli w Z9 okaże się że jest sensor wyprodukowany w Sony to nic nadal nie zmienia, sensor ten jest na patencie Nikona i Sony może zacznie produkować coś podobnego lub już produkuje ale to są spekulacje.

Trolle na forach wymyślały zawsze że "nikon bierze co mu sony sprzeda" itp, nie ma sensu tego powielać bo nie znamy dokładnie jak działają te korporacyjne porozumienia.
Najnowsze technologie kosztują miliardy i nie powinno dziwić już od dawna że np AMD produkuje w TSMC swoje procesory i to nie TSMC je wymyśliło, a obok linii z ryzenami idą najnowsze intele bo ten gigant nadal ma problemy z własnymi fabrykami, takich przykładów jest wiele.

Póki co najnowocześniejsze sensory potrafił wykonać Tower Semiconductor, a nie Sony, do gry wchodzi tez TSMC i Samsung, który jest potęgą w sensorach ale tych małych, nie zapominajmy oczywiście o Canonie, który zawsze był o kilka kroków w tyle ale obecnie nadąża za najnowszymi rozwiązaniami.

odzio
07-11-2021, 22:01
Nikon robił przymiarki do modeli D7600, D760, D860, D900. Nikon miał zapewne ograniczone środki na R&D jedyne co mógł zrobić na polu lustrzanek to opracować nową wersje D5. Podobnie z drugą generacją Z6 i Z7, które nie posiadają nowej generacji procesora obrazu, a tylko podwójne procesory obrazu.


jony podbijam pytanie :)

Ciekawe, że przez tonem jakbyś osobiście zamawiał podzespoły do Nikona, a to pytanie już drugi raz trafia w pustkę....

Kolekcjoner
08-11-2021, 01:13
.... a teraz Nikon produkuje w TowerJazz ...
A jakieś źródło?

markB
08-11-2021, 02:09
Tak sądzi Thom Hogan: https://www.zsystemuser.com/nikon-z-system-news-and/who-will-make-nikons-next.html
Ponadto Nikon współpracuje z Tower Semiconductor (dawniej Tower Jazz) od 2001 roku przy produkcji półprzewodnikowych "wafli" używanych m.in. do matryc: https://www.eetimes.com/nikon-and-tower-semiconductor-sign-equipment-supply-agreement/. Sam Tower Semiconductor enigmatycznie podaje, że produkuje matryce dla leading DSLR camera supplier, nie wymieniając nazwy tego dostarczyciela aparatów.

ksh
08-11-2021, 12:21
A jakieś źródło?

Jak masz sporo czasu to w wielu informacjach masz linki źródłowe i można sporo ciekawych rzeczy wyczytać.
http://image-sensors-world.blogspot.com/

Generalnie przez rozwijającą się branże pojazdów i urządzeń autonomicznych branża związana z sensorami i algorytmami śledzenia ma obecnie wielkie wpompowywanie miliardów kasy i tam okazuje się Nikon ładnie daje sobie radę.
Samsung, Intel, Omnivision, Nikon, TSMC, Tower ale i Microsoft czy Tesla rozwijają wiele wydających się bardzo absurdalnych rzeczy, przykładowo nowe sensory z czujnikami w kształcie piramidy, które zbierają o 90% więcej światła, sensory wykorzystujące 99,95% powierzchni na czujniki gdzie wyeliminowano martwe miejsca między nimi, TSMC i Samsung z nowymi procesami, które umożliwiają na powierzchni sensora 1" aż ~600Mpix itd.

Kolekcjoner
08-11-2021, 13:03
Jak masz sporo czasu to w wielu informacjach masz linki źródłowe i można sporo ciekawych rzeczy wyczytać.
http://image-sensors-world.blogspot.com/

Znam to - pytałem o źródło bo piszecie jakby to był pewnik. To że jest dużo poszlak to wiem. Myślałem że to gdzieś potwierdzili oficjalnie.

cz4rnuch
08-11-2021, 13:27
A jakieś źródło?

Jedyna (prawie) potwierdzona informacja o tym w których Nikonach Tower umieszcza swoje matryce pochodzi z ulotki, którą można było zobaczyć przy okazji jakiejś prezentacji firmy (jest o tym post na NR) i dotyczy tego, że w tej ulotce umieszczono zdjęcie Nikona D7500 i Z50 oraz jakiejś aparatury medycznej i kamery Arri lub Reda (nie pamiętam). To co podlinkował MarkB dotyczy wcześniejszej współpracy Nikona, głównie aparatury medycznej. Jest tam też info o tym, że firma produkuje matryce CMOS w oparciu o technologię Toshiby a więc firmy, która już dawno temu została sprzedana Sony czyli akurat ten link mocno się zestarzał. To w jakich obecnie aparatach i czy w ogóle siedzą matryce Tower to się dowiemy jak ktoś już rozbierze na części bezlustra Nikona i przeczyta co tam gdzieś siedzi na jakiejś mikroskopijnej naklejce znamionowej :) Bo Nikon robi z tego tajemnicę. Póki co to potwierdziło się chyba jedynie to, że matryca Z7 i D500 są produkcji Sony. Nic nowszego nie znalazłem. Nie znajdziemy też nigdzie informacji, że Tower robi najlepsze matryce, bo nawet nie wiadomo, które to są :)



...Ciekawe czemu Sony jako pierwsze zatem nie wypuściło aparatu bez mechanicznej migawki?Na Dpreview czytałem, że powodów może być kilka. Nawet w tak szybkiej matrycy w jakiejś hipotetycznej sytuacji może dojść do tego, że przy elektronicznej migawce pojawi się jednak jakiś choćby szczątkowy efekt rolling shutter. Może nie będzie duży, ale mechaniczna migawka problem eliminuje. Nawet jeśli wydumany. Drugi to chyba szybszy czas synchro przy migawce mechanicznej. Sam sobie też dopowiedziałem trzeci. Na razie we wszystkich aparatach, które widziałem na tablicy testowej dpreview obrazek przy użyciu migawki elektronicznej ma minimalnie gorszą jakość (odrobinę większy szum a co za tym idzie ostrość, oraz DR) niż uzyskany z tego samego aparatu w trybie migawki mechanicznej. Nie są to duże wartości, ale dla miłośników najwyższej możliwej jakości obrazka może to być jakiś argument za. Oczywiście czy tak jest w przypadku Z9 nigdy się nie dowiemy, z wiadomych względów, ale jestem pewny, że ogólnie na jakość obrazka mało kto będzie narzekał. Niemniej jednak. Oczywiście kwestią otwartą jest to czy dla takich pierdoł warto zostawiać kolejną część, która może się popsuć (choć Nikon w jej miejsce wstawił akurat kolejną) i do tego generuje dodatkowe koszty, które zawsze ponoszą klienci, ale nie jest to tak, że usunięcie migawki to jakaś nowa technologia. Można ją usunąć z każdego aparatu, który dysponuje migawką elektroniczną. Nic to nie kosztuje, a nawet koszty zmniejsza. Nie jest to także wyzwanie inżynierskie.

Paapaj
08-11-2021, 13:48
Jest chętny żeby kupić Z9 i dla nauki rozbebeszyć na detale coby zaspokoić głód wiedzy?:)

TOP67
08-11-2021, 14:25
Nawet w tak szybkiej matrycy w jakiejś hipotetycznej sytuacji może dojść do tego, że przy elektronicznej migawce pojawi się jednak jakiś choćby szczątkowy efekt rolling shutter. Może nie będzie duży, ale mechaniczna migawka problem eliminuje.

Nieprawda. Każda migawka szczelinowa ma ten problem (na czasach krótszych niż synchronizacji). Jedynie migawka centralna (a w cyfrach globalna) jest go pozbawiona. Dopóki czas odczytu matrycy był większy niż czas przebiegu szczeliny, to opłacało się wstawiać migawkę mechaniczną. Czas odczytu matrycy w Z9 to 4 ms, co odpowiada 1/250 s. Taki jest też czas przebiegu mechanicznych migawek (w niższych modelach nawet dłuższy).

cz4rnuch
08-11-2021, 14:36
...Czas odczytu matrycy w Z9 to 4 ms, co odpowiada 1/250 s. Taki jest też czas przebiegu mechanicznych migawek (w niższych modelach nawet dłuższy).A w A1 nawet szybszy, bo odpowiednio 1/400 dla ff i 1/500 dla apsc. Czyli dla jakichś specyficznych, rzadkich zastosowań widocznie nadal niektórzy widzą sens wsadzania migawki mechanicznej nawet jeśli sama matryca jest bardzo "szybka" więc jakby nadal nie kłóci się to z moją, a właściwie dpreview, argumentacją. Przynajmniej tak mi się wydaje.

TOP67
08-11-2021, 14:41
Migawka mechaniczna ma też wady, jak blackout w wizjerze.

cz4rnuch
08-11-2021, 15:03
Nigdzie nie napisałem, że nie ma. I dlatego niektórzy widocznie uważają, że na wszelki wypadek warto mieć obie opcje. Ja osobiście gdybym miał migawkę elektroniczną tak szybką jak w Z9/A9/A1/R3 (za rozsądną cenę, dlatego nie mam :)) czy może nawet jak w R6 to chyba bym odłączył mechaniczną na stałe. No, ale może jak ktoś wydaje 30 tysi na aparat to jest bardziej wymagający ode mnie.

Jacek_Z
09-11-2021, 02:20
.. Dobry produkt sam sprzedaje się bez wielkiej akcji marketingowej.
Byłoby fajnie, ale to nie wystarcza. Idealistyczne podejście, bardzo nieaktualne. I jest tu wiele założeń, niestety nieprawdziwych. To zagadnienie jest zdecydowanie bardziej złożone, takie na duży artykuł.

jony
09-11-2021, 07:48
Byłoby fajnie, ale to nie wystarcza. Idealistyczne podejście, bardzo nieaktualne. I jest tu wiele założeń, niestety nieprawdziwych. To zagadnienie jest zdecydowanie bardziej złożone, takie na duży artykuł.

Może podaj przykład słabego sprzętu, który sprzedaje się znakomicie?

Kolekcjoner
09-11-2021, 15:24
Może podaj przykład słabego sprzętu, który sprzedaje się znakomicie?
To nie jest takie proste. Jest silna korelacja pomiędzy ceną i wielkością sprzedaży, tak samo jak pomiędzy ceną, a jakością produktu. I proste porównywanie sprzedaży produktów w różnych kategoriach cenowych niczego tak na prawdę nie pokazuje.

jony
09-11-2021, 16:21
To nie jest takie proste. Jest silna korelacja pomiędzy ceną i wielkością sprzedaży, tak samo jak pomiędzy ceną, a jakością produktu. I proste porównywanie sprzedaży produktów w różnych kategoriach cenowych niczego tak na prawdę nie pokazuje.
Nie pytam o korelacje. Pytam tylko o konkretne przykłady słabiutkich produktów (model, producent, rok), które znakomicie sprzedają się lub sprzedawały się.

Jacek_Z
09-11-2021, 16:50
Co to znaczy słabiutki produkt? Cała seria D3xxx to słabiutkie aparaty, a sprzedawano je w dużych ilościach. Przecież nikt nie powinien ich kupować. CCC - cena.

MstrG
09-11-2021, 20:44
Proszę trzymać się wątku. Następne posty nie na temat związany z Z9 będą kasowane.
jony, Jacek_Z - ostrzeżenia wzrokowe ;)

jony
09-11-2021, 21:06
Canoniarze już dostrzegli, że Z9 nie robi 30 fps w formacie RAW, ale czują respekt wobec Z9. Fragment z dyskusji z forum Canon Rumors: The Z9's major weakness among high performance bodies is not being able to do 30fps raw. Sorry, 30fps jpeg is a cop-out, and it seems 120fps 11mp is extremely niche. For the target audience of pro action photographers, to me the R3 is still much more capable than the Z9 because of the 30fps raw, despite the lower resolution which again, for the target audience, is not an issue.I can't keep wondering how the R1 will compete against the $5500 Nikon Z9...The R1 will have to match the alpha-1 and the Z9 in both therms of MP and FPS. Bother camera set a high bar to match, or even improve. Global shutter could be the game changer.

Reglas
09-11-2021, 21:30
Niech Canon nie zapomni kiedyś będzie odpowiedź na R1 8)
Z9- Jak dla mnie to genialny aparat mamy super matryce i 20fps a przy D850 było marne 9 ;)
Możliwe że nie będzie tak dobry obrazek na wysokim iso jak na D5/6 ale korzystając z obiektywów f2.8 to nie ma dla mnie dużego znaczenia.

Jacek_Z
09-11-2021, 23:43
Fakt, już nie będę. Ja mówiłem o tym w kontekście sprzedaży Nikonów. To inni się rozpędzili.

krzysztofz24
10-11-2021, 02:09
Nieprawda. Każda migawka szczelinowa ma ten problem (na czasach krótszych niż synchronizacji). Jedynie migawka centralna (a w cyfrach globalna) jest go pozbawiona. Dopóki czas odczytu matrycy był większy niż czas przebiegu szczeliny, to opłacało się wstawiać migawkę mechaniczną. Czas odczytu matrycy w Z9 to 4 ms, co odpowiada 1/250 s. Taki jest też czas przebiegu mechanicznych migawek (w niższych modelach nawet dłuższy).

Czas synchroniacji z lampa blyskowa interesuje nas wtedy kiedy wogole uzywamy lampy blyskowej;-) Akurat rolling shutter na migawce elektronicznej wystepuej przewaznie wtedy kiedy fotografuje sie bardzo dynamiczne sceny z ciaglym ruchem (np smiglo samolotu) i chce zamrozic ruch czasem krotszym niz 1/250s.
A to sie raczej robi bez lampy blyskowej.
Na pewno producent testowal sporzet mniej lub bardziej zanim go wypuscil, ale ja jestem ciekaw jak Z9 trafi w rece kogos kto za wszelka cene bedzie chcial znalezc jakas wade (np rolling shutter w niektorych rzadkich przypadkach). Na razie to sa tu analizy zachwytow "atorytetow z YT"
I jaki dzwiek bedzei mozna ustawic jako dzwiek migawki;-).

A dywagujac, to Nikon zawsze robil swietne aparaty, ale ja jakos nie kojarze tej firmy jako pioniera i oredownika nowinek w sprzecie. Raczej Nikon to taki konserwatyzm troche byl zawsze...

Jacek_Z
10-11-2021, 02:54
Średnio. W tej chwili patrzę na leżącego na półce Nikona FA - pierwszy pomiar matrycowy. Pierwsza filmująca lustrzanka to był D90. Z9 jako pierwszy aparat bezlusterkowy bez mechanicznej migawki też sie tu załapie. I tego jest więcej. W obiektywach to już w ogóle było wiele niespotykanych konstrukcji.

TOP67
10-11-2021, 07:53
Czas synchroniacji z lampa blyskowa interesuje nas wtedy kiedy wogole uzywamy lampy blyskowej;-) Akurat rolling shutter na migawce elektronicznej wystepuej przewaznie wtedy kiedy fotografuje sie bardzo dynamiczne sceny z ciaglym ruchem (np smiglo samolotu) i chce zamrozic ruch czasem krotszym niz 1/250s.
A to sie raczej robi bez lampy blyskowej.

Czas synchronizacji jest tu tylko wyznacznikiem szybkości przebiegu migawki. Przy czasach dłuższych od niego nie występuje rolling shutter. Przy czasach krótszych matryca nigdy nie jest odsłonięta w całości.

cz4rnuch
10-11-2021, 08:49
Średnio. W tej chwili patrzę na leżącego na półce Nikona FA - pierwszy pomiar matrycowy. Pierwsza filmująca lustrzanka to był D90. Z9 jako pierwszy aparat bezlusterkowy bez mechanicznej migawki też sie tu załapie. I tego jest więcej. W obiektywach to już w ogóle było wiele niespotykanych konstrukcji.
Krzysiek ma jednak sporo racji. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Zrobisz podobną listę w przypadku firm takich jak Olympus, Panasonic czy nawet Pentax to będzie ona znacznie dłuższa. Albo takich, których już między nami od dawna nie ma :) D90 to akurat smutny przykład. Miałem ten aparat i choć wtedy jeszcze nic nie wiedziałem o filmowaniu to jarał mnie już sam fakt, że taka opcja w nim jest. A jak jeszcze zobaczyłem klip nim nagrany ("Reverie" zdaje się) z tym filmowym lookiem to prawie popuściłem. Tyle, że na tym się skończyło. Nikon nie dostrzegł potencjału, pojawił się Canon i spił całą śmietankę. Brak mechanicznej w Z9 to raczej przykład na to, że jednak trochę nabrałeś się na marketing Nikona na który tak narzekasz ;) Sprytny ruch, zrobienie atutu a przynajmniej czegoś o czym się dyskutuje z usunięcia czegoś. No, bo samo usunięcie mechanicznej w tym przypadku nie stanowi żadnej wartości dodanej dla użytkownika. Funkcjonalnie oczywiście, bo być może dzięki temu udało się obniżyć cenę. Inna sprawa czy bycie pionierem i innowacyjnym się w ogóle opłaca? Jeszcze bardziej zachowawczy zdaje się być Canon co nie przeszkadza mu w liderowaniu w sprzedaży od wielu lat. Dorobił się także przez to rzeszy wyznawców.

Ligo
10-11-2021, 23:51
Sprytny ruch, zrobienie atutu a przynajmniej czegoś o czym się dyskutuje z usunięcia czegoś. No, bo samo usunięcie mechanicznej w tym przypadku nie stanowi żadnej wartości dodanej dla użytkownika. Funkcjonalnie oczywiście, bo być może dzięki temu udało się obniżyć cenę.
Cenę niekoniecznie, chociaż na pewno koszty produkcji.
Części mechaniczne są najbardziej podatne na uszkodzenia, więc jednak dochodzi jakaś wartość dodana dla usera. Drugą wartością jest brakujący hałas brakującej migawki.:-)

cz4rnuch
11-11-2021, 00:02
Tyle, że w miejsce migawki wstawili inną mechaniczną część, ruchomą osłonę matrycy ;)

Wind Mill
11-11-2021, 00:09
Tyle, że w miejsce migawki wstawili inną mechaniczną część, ruchomą osłonę matrycy ;)

I chwała im za to. Naprawdę porównujesz migawkę ruszająca się za każdym zdjęciem do osłony, ruszającej się za każdą wymiana obiektywu? :mrgreen:

cz4rnuch
11-11-2021, 00:21
Nie. Piszę tylko, że wstawili inną część mechaniczną, która zgodnie z prawem Murphyego może się popsuć. Nie napisałem, że będzie równie trwała jak migawka, bo nie wiem z czego jest zrobiona. Może gdzieś Nikon napisał na ile cykli ją zaprojektowano, ale nie doczytałem. Bardziej chodzi mi o to, że samo usunięcie migawki to żaden ficzer, jak chyba nawet ty sugerowałeś. Mechanicznej nie trzeba używać jeśli się ma tak szybką matrycę, sam bym pewnie nie używał, ale mimo wszystko uważam, że nie zaszkodziłoby gdyby jednak tam była na wszelki wypadek. Nie żebym sam za to chciał dopłacić jeśli miałoby to wpłynąć na cenę.

Ligo
11-11-2021, 00:35
A jeszcze - bym zapomniał... Brakująca migawka mniej waży i zajmuje mniej miejsca.;-)

Tak z ciekawości - czy ktoś coś wie o migawkach mechanicznych dla Nikona, w sensie czy robiło to dla nich Seiko, czy inna firma? I ewentualnie koszty w hurcie?

OjTam
11-11-2021, 00:48
Nie. Piszę tylko, że wstawili inną część mechaniczną, która zgodnie z prawem Murphyego może się popsuć. Nie napisałem, że będzie równie trwała jak migawka, bo nie wiem z czego jest zrobiona. Może gdzieś Nikon napisał na ile cykli ją zaprojektowano, ale nie doczytałem. Bardziej chodzi mi o to, że samo usunięcie migawki to żaden ficzer, jak chyba nawet ty sugerowałeś. Mechanicznej nie trzeba używać jeśli się ma tak szybką matrycę, sam bym pewnie nie używał, ale mimo wszystko uważam, że nie zaszkodziłoby gdyby jednak tam była na wszelki wypadek. Nie żebym sam za to chciał dopłacić jeśli miałoby to wpłynąć na cenę.

Myk taki, że puszka nawet z zepsutą lamelką zasłony powinna działać (zakładając, że nie odbije w matrycę, czy nie zatnie systemu stabilizacji). Zwłaszcza, że opcję zamykania da się wyłączyć.
Nie wiem, z czego ta osłona jest, ani na ile N obliczył jej żywot, ale jeden z testerów twierdził, że lamelki są dużo grubsze i wyglądają na solidniejsze, niż te w migawce.

ksh
11-11-2021, 00:49
Nie wiem czy takie dylematy były ponad 20 lat temu że wsadzili do aparatu sensor ale wolałbym żeby na wszelki wypadek była też klisza ? :)

cz4rnuch
11-11-2021, 01:02
Żeś wymyślił :) Elektroniczna migawka nadal nie jest doskonała, tylko tyle. Gdy pojawi się globalna wtedy nie będzie dylematów. Nie piszę o sobie, mnie by wystarczyło nawet to co oferuje R6 w elektronicznej.

Ligo
11-11-2021, 01:10
Nie wiem, z czego ta osłona jest, ani na ile N obliczył jej żywot, ale jeden z testerów twierdził, że lamelki są dużo grubsze i wyglądają na solidniejsze, niż te w migawce.
Lamelki w migawce, ale takiej porządnej - klasy 1/8000s, albo nawet i 1/12000s muszą być bardzo mocne i lekkie, żeby nie urwały się przy bardzo konkretnych przyspieszeniach. Kurtynka używana jest raz na jakiś czas i aż taka precyzja, jak w migawce moim zdaniem nie jest wymagana.



Elektroniczna migawka nadal nie jest doskonała, tylko tyle. Gdy pojawi się globalna wtedy nie będzie dylematów.
Śledzę nowinki, ale nie aż tak bardzo. Co jest nie tak z migawką w Z9?

ksh
11-11-2021, 01:11
Żeś wymyślił :) Elektroniczna migawka nadal nie jest doskonała, tylko tyle. Gdy pojawi się globalna wtedy nie będzie dylematów. Nie piszę o sobie, mnie by wystarczyło nawet to co oferuje R6 w elektronicznej.

Nie śledzę tematu, jakieś wady braku migawki elektronicznej w Z9 już znaleziono ?

OjTam
11-11-2021, 01:15
Lamelki w migawce, ale takiej porządnej - klasy 1/8000s, albo nawet i 1/12000s muszą być bardzo mocne i lekkie, żeby nie urwały się przy bardzo konkretnych przyspieszeniach. Kurtynka używana jest raz na jakiś czas i aż taka precyzja, jak w migawce moim zdaniem nie jest wymagana.

No właśnie. A tu skoro mają służyć tylko do ochrony, to mogą je dać mocniejsze i cięższe. Mechanizm też może być wolniejszy i nie aż tak precyzyjny (czyli tańszy).

- - - - kolejny post - - - - - -


Nie śledzę tematu, jakieś wady braku migawki elektronicznej w Z9 już znaleziono ?

Chyba tylko taką, że dalej HSS wymaga. ;)



https://youtu.be/yn0zWZRAjFo
Jest pokazany HSS, AF i ta kurtyna co chroni matrycę.

Do tego nie jestem pewien, czy już go nie wstawiałem. ;)

Ligo
11-11-2021, 01:21
No właśnie. A tu skoro mają służyć tylko do ochrony, to mogą je dać mocniejsze i cięższe. Mechanizm też może być wolniejszy i nie aż tak precyzyjny (czyli tańszy).
Założę się, że w tym przypadku księgowi w Nikonie byli jednogłośni.;-)

- - - - kolejny post - - - - - -


Do tego nie jestem pewien, czy już go nie wstawiałem. ;)
Nie szkodzi, ja nie widziałem.:-)

cz4rnuch
11-11-2021, 01:26
Pisałem już odpowiadając windmillowi chyba kilka dni temu. Zalety posiadania mechanicznej jakieś jednak są, przynajmniej wg dpreview, które cytowałem. Ale skoro wszyscy tu jej brak uważają za jakąś nową funkcję to może ktoś napisze co faktycznie z tego ma użytkownik w porównaniu z aparatem posiadającym zarówno szybką matrycę jak i mechaniczną migawkę? Albo lepiej nie, bo już mi się nie chce ciągnąć tematu.

Ligo
11-11-2021, 01:34
To nie jest nowa funkcja, tylko realizacja zadania za pomocą innej metody. A ponieważ świat idzie do przodu, ta metoda wcale nie musi być gorsza.

- - - - kolejny post - - - - - -

Cz4rnuch, ogarnij się! I tak Cię lubię.:-D

cz4rnuch
11-11-2021, 02:06
Nie wiem o co Ci Liguś biega? I w sumie nie pisałem akurat do Ciebie. Sam też uważam, że usunięcie migawki mechanicznej to nie jest nowa funkcja więc nie musisz mnie do tego przekonywać. Tylko kilka osób twierdzi, że to jest jakaś rewolucja. Sam siedzisz w Canonie i wiesz, że oni także mają bardzo dobrych ksiegowych. I mimo to do swojego R3 wsadzili zarówno stak sensora jak i mehanikal szatera. Pewnie po to by się pozbawić dodatkowego zysku :) Ja lamp nie używam więc jakiś szybszy czas synchro przy mechanicznej nie robi mi różnicy. Nie robi mi różnicy, że czas przebiegu mechanicznej w A1 jest prawie dwa razy krótszy od czasu sczytywania z całej matrycy Z9, podaje za Topem który jako jedyny odniósł się do tego co wcześniej pisałem i to tu wyliczał (jeśli coś pomyliłem to sorki), a co jak tłumaczyli inżynierowie z Sony, może się przydać w jakichś ekstremalnych sytuacjach do eliminacji efektu rolling shutter. Nie jestem też piksel piperem i to, że generalnie elektroniczna migawka w jakimś małym stopniu degraduje obraz mnie też nie rusza. Czy tak jest w przypadku Z9 nigdy się nie dowiemy, ale jest tak w przypadku innych kamer w trybie migawki elektronicznej. I żeby była jasność to zdaję sobie również sprawę z tego, że to jakieś drobiazgi. Zdaję sobie sprawę z tego, że mechaniczna też ma swoje ograniczenia. Gdybym miał wybierać między mechaniczną z dowolnego aparatu a tą z Z9 to bez wahania wybrałbym elektroniczną. Ale nie o tym pisałem, bo jeśli byłaby opcja wsadzenia obu rozwiązań to moim zdaniem byłaby to opcja bardziej uniwersalna. Nie widzę za to profitów z usunięcia mechanicznej i chyba do tej pory nikt tu takich nie podał? Poza tym, że mogło to mieć wpływ na cenę końcową.

PS I żeby uspokoić fanów marki to uważam, że Z9 na papierze jest świetnym sprzętem. Nie ma aparatów bez wad i skoro w Z9 generalnie można się przyczepić jedynie do braku migawki mechanicznej to chyba jest to duży komplement dla firmy Nikon?

Ligo
11-11-2021, 02:41
Nie wiem o co Ci Liguś biega? I w sumie nie pisałem akurat do Ciebie. Sam też uważam, że usunięcie migawki mechanicznej to nie jest nowa funkcja
Nie no, ja wiem...
Przy takim rozwoju techniki standardowa migawka mechaniczna okazuje się być bardziej przeszkodą, niż tzw. wartością dodaną.



Sam siedzisz w Canonie i wiesz, że oni także mają bardzo dobrych ksiegowych.
Ja bardzo przepraszam, nigdzie nie siedzę, póki co jestem wolnym człowiekiem, a przynajmniej tak mi się wydaje.;-)
Poza tym na urlop wziąłem Lumixa.:-)



Zdaję sobie sprawę z tego, że mechaniczna też ma swoje ograniczenia. Gdybym miał wybierać między mechaniczną z dowolnego aparatu a tą z Z9 to bez wahania wybrałbym elektroniczną.
Takiej opcji nie będzie, bo nie chodzi o to, żeby zrobić użytkownikowi dobrze, tylko żeby sprzedać mniej za więcej.

OjTam
11-11-2021, 20:46
Wspierane karty (https://www.nikonimgsupport.com/ni/NI_article?articleNo=000044081&configured=1&lang=en_US)

Broszurka PDF (https://www.nikon-asia.com/tmp/Asia/2419865273/3760176746/2586568015/286546384/152549275/92909824/3726938141/3948025830.pdf) (Eng, spory plik).

Linki pod tekstem, bo długawe. ;)

Pawel Pawlak
16-11-2021, 17:12
Posłuchałem relacji fotografa sportowego, pobawiłem się RAWami z iso2000-3200 i główkuję jak zebrać odpowiednią kwotę ;)
Świetnie się zapowiada :)

Zelber
16-11-2021, 17:25
Posłuchałem relacji fotografa sportowego, pobawiłem się RAWami z iso2000-3200 i główkuję jak zebrać odpowiednią kwotę ;)
Świetnie się zapowiada :)
Jak Twoim zdaniem wypadają w stosunku do tego co prezentuje D850? Ten sam poziom, czy widać postęp?

jony
16-11-2021, 22:47
Posłuchałem relacji fotografa sportowego, pobawiłem się RAWami z iso2000-3200 i główkuję jak zebrać odpowiednią kwotę ;)
Świetnie się zapowiada :)

Ciekawi mnie czy ISO 12800 jest używalne w Z9?

Pawel Pawlak
17-11-2021, 11:10
To zapewne będzie zależało tego jak się postaramy przy obróbce i czego oczekujemy od finalnej pracy ;)
Ja często nie mam problemu żeby korzystać z takiej czułości w d500 i na efekty nie narzekam. Nie miałem RAWów z takiej czułości z Z9, ale wierzę że będzie lepiej ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


Jak Twoim zdaniem wypadają w stosunku do tego co prezentuje D850? Ten sam poziom, czy widać postęp?
Pliki sprawdzałem zupełnie inaczej niż RAWy z d850 które kiedyś obrabiałem, ponieważ żaden sensowny soft ich nie otwiera - więc trudno mi bezpośrednio porównać. Wg mnie kluczowy będzie proces właśnie wywołania plików, ponieważ oczywiste jest że one szumią już na iso2000 doś zauważalnie. Ale fantastycznie trzymają detal a szum jest na tyle delikatny że łatwo można go sunąć pozostawiając najdrobniejsze faktury i detale (zupełnie odmiennie od tego co widać w JPGach prosto z body ;) )

GoldJoker
17-11-2021, 20:30
Ciekawa dyskusja nad aparatem, który dopiero od kilku dni jest w przedsprzedaży. Osobiście mnie interesuje jakość gotowych jpg-ów, które generuje Z9. Nie obawiam się o jakość działania AF, bo aparat był testowany kilka miesięcy. W ramach kampanii reklamowej Nikona będą publikowane coraz to nowe filmiki z testów Nikona Z9 w trudnych warunkach atmosferycznych. Brak migawki mechanicznej w Z9 to duży plus.

spiritus
18-11-2021, 13:46
https://www.youtube.com/watch?v=LZTT-vMazQ4

Paapaj
18-11-2021, 14:49
No ten film to d... nie urywa,przydałoby się trochę zdjęć,opis menu w Nikonie które jest powieleniem z innych modeli to chyba nie jest to co chciałbym w ponad godzinnym opowiadaniu.Panowie pokażcie możliwości sprzętu a nie cmokajcie ochy i achy.

ksh
18-11-2021, 15:25
Też nie wiem jaki jest cel w takich materiałach, jakieś noname opowiadają sobie o aparacie, przecież na yt jest sporo materiału już od praktyków i prezentowania w akcji.

esperal
18-11-2021, 15:30
Też nie wiem jaki jest cel w takich materiałach, jakieś noname opowiadają sobie o aparacie, przecież na yt jest sporo materiału już od praktyków i prezentowania w akcji.

Nurkiewicz został właśnie noname[emoji16]

Paapaj
18-11-2021, 15:36
Jeśli ktoś podejmuje się trudu zrobienia filmu o najnowszym modelu Nikona to chyba warto zrobić to profi.Opowiadanie przed kamerą w kapelusiku który z całego filmu najbardziej zapamiętałem jest lekko mówiąc marnowaniem czasu widza.Takie sceny dobre są w niedzielę w klubie stodoła przy kawie.Wystarczy zrobić kilka zdjęć,pokazać możliwości sprzętu i z tym do ludu,a nie cmokanie o kolorze wyświetlacza,komu takie opowieści są potrzebne?

ksh
18-11-2021, 15:43
Nurkiewicz został właśnie noname[emoji16]

Ale co w tym filmie zasługuje na pochwalenie, nudna godzina opowiadania, gościu na kolorowo ubrany, jak ktoś nie jest w temacie to nazwisko nic mu nie mówi.
Jakbym napisał och ach bo to Nurkiewicz byłoby lepiej pewnie.

- - - - kolejny post - - - - - -


https://www.youtube.com/watch?v=nMY8zZlBh8M

spiritus
18-11-2021, 15:46
Kurde, sory chłopaki :D
Myślałem, że film będzie bardziej wartościowy. Wrzuciłem go jeszcze przed obejrzeniem... jednak nie warto.

ksh
18-11-2021, 15:54
Pytał ktoś w temacie, chyba dość ciekawe porównanie tej kwestii, sample do ściagnięcia itd


https://www.youtube.com/watch?v=rF6vEz7GCYI

- - - - kolejny post - - - - - -

Tu ciekawe pokazane możliwości w praktyce


https://www.youtube.com/watch?v=BPtZfc5bUpE

jo44
18-11-2021, 17:14
No ten film to d... nie urywa,przydałoby się trochę zdjęć,opis menu w Nikonie które jest powieleniem z innych modeli to chyba nie jest to co chciałbym w ponad godzinnym opowiadaniu.Panowie pokażcie możliwości sprzętu a nie cmokajcie ochy i achy.

Przerost FORMY nad FOTO.

Frodo
18-11-2021, 17:32
Moim zdaniem świetny film.
Który w założeniu nie miał być testem.

Adam jest niesamowitym, niezwykle kreatywnym fotografem - miałem okazję poznać Go osobiście i rozmawiać z Nim wielokrotnie. Opowiedział po prostu o wrażeniach z użytkowania sprzętu, który używał kilka razy. Odnosząc się też do modelu D6.

Nagranie oglądałem z wielką przyjemnością.

GoldJoker
18-11-2021, 21:05
Pisałem wcześniej, że powstało wiele wartościowych filmów z testów Nikona Z9, które będą sukcesywnie publikowane.

- - - - kolejny post - - - - - -



https://www.youtube.com/watch?v=BoVu1OMDvOE

grafo
24-11-2021, 11:11
Wiadomo już jak z9 + ftz II + niesystemowe szkła typu sigma, tamron?

ksh
24-11-2021, 21:37
https://www.youtube.com/watch?v=IQYsjqeFP7M

Zelber
27-11-2021, 22:25
Wiadomo już jak z9 + ftz II + niesystemowe szkła typu sigma, tamron?
Trafiłem na: https://www.youtube.com/watch?v=nGg16osTZQY od około 10:20.
TLDR: Tamrony i Nikony działają dobrze, Sigma 85 ma problemy.