Zobacz pełną wersję : Śłub - kościół - jak to zrobić ???
Witam i proszę o pomoc
Znajomy poprosił mnie aby zrobić mu zdjęcia w kościele w czasie jego ślubu. Widizał kiedyś moje zdjęcia i chyba stwierdził że mam o fotografi JAKIEŚ pojęcie ... Mam do tego miesiąc czasu i ... spory problem. Wybrałem sie do kościoła z "modelem" aby wykonać próbne fotki. I wszystko co udało mi się uzyskać to poprawny pierwszy plan (czyli teoretyczna para młoda) i ... ciemne lub czarne tło. Dodam też że zdjęcie robiłem z planem oświetlonym "lampą na wprost" co daje (w moim guście) taką sobie estetykę. Próbowałem z nasuniętą na lampę "płytką rozpraszającą" - niewielka zmiana. Kiedyś widziałem jak fotograf ma wsunięty w lampę kawałek białego plastiku a lampę skierowaną w górę (niby takie światło odbite). Niestety w ten sposób otrzymałem zdjęcia ciemne jak ... nie powiem co. Najbardziej podobają mi się zdjęcia przy odbiciu światła od sufitu (w pokojach) - ale od czego tu odbić światło w kościele ? Może potrzebuję jakąś nakładkę na lampę (widziałem coś takiego na Allegro - chyba firmy Stofen). Proszę o poradę - jak to robią zawodowcy ??? Oglądałem zdjęcia w necie i widzę fotki z kościołów z pięknym, wyraźnym, doświetlonym całym zdjęciem (młodzi, ksiądz, goście, ołtarz, ściany ...). Chyba nikt do kościoła nie wstawia lamp studyjnych ? Rozważałem też możliwość robienia zdjęć bez lampy ale po pierwsze wszyscy musieliby stać jak wryci (poruszenie) a po drugie przy wysokich czułościach niestety ... ziarno widać jak byk. W grę wchodzą też zbliżenia (np obrączek w czasie zakłądania) co dodatkowo komplikuje sprawę.
Nie muszę dodawać że kościół jest duży i ciemny :(
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady, ustawienia aparatu, ustawienia lampy ... jestem w tych tematach trochę "zielony" a chciałbym aby mój przyjaciel dostał ode mnie piękne fotki jako "prezent ślubny".
Mój sprzet to Nikon D80, Nikor 18-200, Nikor 18-55, lampa SB600
ps. a może mój sprzęt nie nadaje się do takich imprez ? Jeżeli tak to co "dałoby radę" ?
Pozdrawiam.
Poradnik autorstwa naszego admina Piotra:
http://nikonklub.pl/poradnik.htm
Po drugie opcja "szukaj" bo trochę już było na temat ślubów.
I jeszcze jedna rada... ale ta może Ci się nie spodobać. Byłoby dobrze gdybyś mógł robić zdjęcia jako gość a nie fotograf. Wtedy ty możesz bez stresu robić zdjęcia bo jakby coś nie wyszło to zawsze są te zamówione u zawodowca. Ale wtedy młodzi płacą...
Szukałem info na Forum ale nic interesującego mnie nie znalazłem. Może źle szukałem ... poszukam jeszcze raz.
Niestety będę jedynym fotografem na ślubie
Dzięki za poradnik !!!
.... Niestety będę jedynym fotografem na ślubie ....
No to współczuję młodym. :wink:
No to współczuję młodym. :wink:
A ja fotografowi ;-)
sokrates
05-07-2007, 13:08
może wrzuć jakąś fotke z exifem - może uda się coś podpowiedzieć. wiem że sprzęt nie rewelacja ale widziałem zdjęcia z ciemnego, dość sporego kościoła z D50 (ISO800) + N18-70 + SB600 z nałożonym dyfuzorem bardzo poprawnej jakości. Więc nie wierzę że się nie da.
sorki za śmiałość ale nie chce mi się wierzyć że do ŁADNYCH fotek z kościoła potrezbuję body za kilkanaście tyś. zł. Proszę jedynie o kilka rad od osób które robiły/robią foty na ślubach - jak z posiadanym sprzetem zrobić PRZYWOITE (a jak da radę może i więcej niż przyzwoite) foty ze ślubu :(
sorki za śmiałość ale nie chce mi się wierzyć że do ŁADNYCH fotek z kościoła potrezbuję body za kilkanaście tyś. zł. Proszę jedynie o kilka rad od osób które robiły/robią foty na ślubach - jak z posiadanym sprzetem zrobić PRZYWOITE (a jak da radę może i więcej niż przyzwoite) foty ze ślubu :(
Nikt Ci tego nie napisał. Da się zrobić tym co masz. Potrzeba jednak umiejętności, których możesz nabyć w drodze prób i błędów. Dlatego napisałam, że byłoby najlepiej gdybyś był ale jako drugi fotograf. Zaproponuj im mimo wszystko, żeby kogoś zatrudnili. Jeśli się nie zgodzą to przynajmniej będziesz mógł powiedzieć, że ich ostrzegałeś i sami sobie będą winni.
W Twoim wypadku musi być wysokie ISO i dopalenie lampą.
Jesli ISO będzie niskie i walniesz na wprost lampą to drugi plan będzie ciemny.
Do kościoła - jasny obiektyw.
P.S.Coś słabo szukasz - może przy wyszukiwaniu zaznacz ostatni rok.
W D50,70,80 jest też topic o ślubach całkiem świeży.
o tym już wiedzą - ostrzegałem że za efekty nie ręczę. Teraz pozostaje mi wyjść z tego "z twarzą" i z samozadowoleniem. Nie wiem tylko jak podejść do tematu, jak ustawić aparat, robić z lampą czy bez itd. Liczę że ktoś coś podpowie z doświadczenia - bo to zawsze lepsze niż spędzić tydzień w kościele na bezowocnych próbach aż nie wpadnę (lub nie) na właściwą metodę "podejścia do tematu"
..., robić z lampą czy bez itd. ....
O robieniu zdjęć bez lampy z tym zestawem szkieł to lepiej zapomij. Jeśli nie masz jasnych stałek (1,4, 1,8, to długie czasy i wysokie ISO zapewne spowodują, że wyjdzie ciemno, szumiąco i prawie wszystko będzie poruszone. Gdybyś był drugim fotografem, to może i byłby to jakiś pomysł, ale ryzyko jednak jest dość duże.
Pamiętaj także że to dla Młodych najważniejszy dzień w życiu i będą wymagać jakości zdjęć a to w ciemnym kościele może się nie udać. Powodzenia bo jakieś szanse jednak są.
Wydaje mi się że nie ma jednej rady która by Cię zadowoliła, a wynika to z tego że Kościóły są różne,a zdjęcia w nich to całkiem poważne wyzwanie.
Kiedyś robiłem ślub w bardzo jasnym Kościele z normalnymi szybami w oknach,była ładna pogoda, słoneczko ładnie świeciło i sprzęt jaki mam pozwolił spokojnie zdobić dobre zdjęcia, co więcej lampę mogłem spokojnie odłożyć na bok.
Innym razem był już większy problem bo Kościół był ciemny w oknach wszystkie kolory tęczy, pogoda taka se, ksiądz nie sprzyjający współpracy, a na dodatek w połowie ślubu wyłączyli prąd bo przyszła burza. I bez lampy ani rusz a potem kupe czasu przed kompem żeby to jakoś wyglądało... Oczywiście zdjęcia były nieporównywalnej jakości co te wcześniejsze, ale mieściły się w skali poprawnych i ogólnie przyjętych za ładne. Ale to już zasługa photoshopa.
Reasumując: Doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie i trochę szczęścia to pewnie to czego najbardziej będzie Ci brakowało.
sorki za śmiałość ale nie chce mi się wierzyć że do ŁADNYCH fotek z kościoła potrezbuję body za kilkanaście tyś. zł. Proszę jedynie o kilka rad od osób które robiły/robią foty na ślubach - jak z posiadanym sprzetem zrobić PRZYWOITE (a jak da radę może i więcej niż przyzwoite) foty ze ślubu :( pewnie, ze da sie zrobic i gorszym. wydaje mi sie jednak, ze jesli nie masz wiedzy/umiejetnosci, to nawet i dobry sprzet niewiele pomoze. gorzej jednak wlasnie z brakiem doswiadczenia. czasami warto powiedziec mlodym wprost, ze nie czuje sie na silach zrobic im zdjecia. no chyba, ze nie stac ich na wydanie kasy na fotografa. wtedy darowanemu koniowi ..... ;-)
eldritch
05-07-2007, 17:02
Nie liczyłem kiedy był post i czy masz jeszcze ten miesiąc - ale przede wszystkim idź do tego kościoła w którym ma być ślub i ćwicz, ćwicz, ćwicz i ćwicz...
Sprzęt masz dobry - poza tym, 18-55. Nie sądzę byś chciał dokupić z okazji ślubu jakiś obiektyw nawet za 500 PLN stałkę 50 - więc zakręć ten 18-200.
D80 to bardzo dobre body zdjęcia wychodzą IMHO świetnej jakości. Rób zdjęcia w RAWach.
Jeżeli nie masz dokup dodatkowe komplety akumulatorów do lampy oraz akumulator do body.
Sztuczny sufit możesz sobie zrobić z kawałka białej pleksy oraz gumki do majtek - szerokiej. Osiedlowa krawcowa zszyje ci kawałek takiej gumki (10-15 centów) w kółeczko - założysz gumkę ;) i pod nią wsadzisz ;) białą pleksy ok 6/12 cm.
Już masz sztuczny sufit.
Możesz też pość do papierniczego i kupić papier kolorowy teraz mają tam takie cuda, że jest złoty i srebrny - oraz okleić jedną ze stron na srebrno (więcej światła) lub złoto (ciepłe światło).
PS Skoro nabyłeś taki bądź co bądź bardzo dobry aparat (D80) - to powinieneś mieć na tyle pojęcia o fotografii by ten jeden ślub zrobić - mając aż 30 dni na przygotowanie się.
Pamiętam jak zdawałem na prawo i byłem na takim śmiesznym kursie organizowanym przez uniwerek to pewien doktorek (zwany krawym Wackiem) powiedział na dzień przed egzaminem - macie jeszcze ponad 24 godziny - wiecie ile się można w 24 godziny nauczyć!
Powodzenia - uwierz w siebie - wiara czyni cuda! ;)
Jeżeli nie masz dokup dodatkowe komplety akumulatorów do lampy oraz akumulator do body.
Co do tego dodatkowego kompletu, to chyba kluczowa rada. Pare dni temu byłem jako "zapasowy fotograf" na ślubie kumpla (oczywiście "w ramach przyuczenia", czyli za free). No i właśnie prądu w lampie zabrakło. Na szczęście fotograf właściwy miał parę zapasowych, naładowanych kompletów na stanie, to mi użyczył. :)
Co do tego dodatkowego kompletu, to chyba kluczowa rada. Pare dni temu byłem jako "zapasowy fotograf" na ślubie kumpla (oczywiście "w ramach przyuczenia", czyli za free). No i właśnie prądu w lampie zabrakło. Na szczęście fotograf właściwy miał parę zapasowych, naładowanych kompletów na stanie, to mi użyczył. :)
No widzisz ile jeszcze nauki przed tobą. :wink:
Szukałem info na Forum ale nic interesującego mnie nie znalazłem. Może źle szukałem ... poszukam jeszcze raz.
Niestety będę jedynym fotografem na ślubie
chyba faktycznie slabo szukales;) tu(http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=26121) znajdziesz moj post i calkiem sporo odpowiedzi wsrod ktorych znajdziesz tez kilka konkretnych postow ;)
co so sprzetu to naprawde mozesz z tym isc robic zdjecia, tak jak ktos mi napisal w moim watku ze mlodym bardizej zalezy na utrwaleniu ich emocji w tym dniu a nie na doskonalych technicznie fotkach, to znaczy jak cos bedzie troche za ciemne czy wyjdzie troche ziarno to jakos to przeboleja ;) wiem po sobie. Jesli prosza Ciebie o robieni im zdjec to znaczy ze sie licza z tym ze sie uczysz. Dasz rade napewno! podstawa to NEFy i zapasowe karty i baterie. Ja zapstrykalem 5GB kart razem ;) jesli moge Ci cos doradzic to rob duuzo zdjec (przeciez sie uczysz;) )a sposrod nich wybierzesz zawsze cos do pokazania mlodym.
tu czesc fotek z mojego debiutu: http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=30341
no i jak bedziesz juz po to pochwal sie swoimi fotkami
Ostatnio widziałem taki cytat: "Dobry osąd bierze się z doświadczenia. Doświadczenie bierze się ze złego osądu." Chyba w tym przypadku pasuje jak ulał. :)
Ciekaw jestem czy 80-tka z sabinką 800 z dyfuzorem i czułascia na automacie, oraz pomiarem matrycowym wypadnie dobrze w kosciele?
Kup chociaż 50 1.4, do kościoła jak znalazł. Można tym cały ślub obskoczyć.
PS. Lub ostatecznie 1.8.
Witaj, w najbliższą sobotę będę robił siostrzeńcowi zdjęcia na ślubie i całej imprezie z plenerkiem włącznie, mam to co w stopce, też nie bez wątpliwości. Jako doswiadczenie to wiele ślubów swoich przyjaciół wykonanych w latach siedemdziesiątych Prakticą i Zenitem, z obiektywami Pentacon auto 50/1,8 i Heliosem. Lampa do tego piszcząca ruska z zasilaczem na 4x R20 ładująca się dłuższą chwilę. Naprawdę wychodziło, oczywiście wymagania obecnie wzrosły ale i sprzęt też jest niebo lepszy, możliwość sprawdzenia efektów w czasie rzeczywistym. Z pewnością rób w NEFach, miej dużo zasilania i kart. Mam 5 Gb kart pamięci, kilka zmian akumulatorków, plus zapasową lampę Nissina 26T i F80 na wszelki wypadek. Pozdrawiam
No nareszcie kilka konkretów obok rad typu "daj sobie spokój, poradz młodym zawodowca ... " :)
Jeżeli tylko NEFy to podpowiedźcie jaki waszym zdaniem jest najlepszy soft do obróbki ? Zakładam że będzie trochę poprawiania .......
Co do stałek to pewnie że fajnie by było ... ale nie mam i nie kupię z tej okazji
Tak myślę o niskich czasach (ok. 1/30 - 1/50) + doświetlenie lampą. Czy wtedy uzyskam w miarę jasne tło ? Tylko czy pozostawić wtedy lampę samą sobie (automatyka) czy zaserwować jej jakieś konkretne ustawienia ? Oczywiście wkrótce wypróbuję to w kościele ale jak gadam bzdury to sprostujcie mnie za wczasu
Obiektyw założę 18-55 i przesłonę raczej otwartą na max.
Dzięki wszystkim za porady i czekam na dalsze
ps. no niby temat już był a widzę że spore zainteresowanie :)
ISO 800 to max czy warto popróbować z wyższymi wartościami ? Z postów wynika że raczej nie warto ...
Był podany link do artykułu Admina na temat ślubów, przeczytaj kilka razy uważnie, ja to zrobiłem już kilkakrotnie, do wywoływania NEFów kupiłem u Hesji program Nikon Capture NX wg. mnie wspaniały, darmowy to SYLKIPIX, ( skorzystaj z google ) wersja 30 dniowa, udostępnia wszystkie funkcje, jednak wyraźnie wg mnie słabszy od nikonowskiego ale dla początkującego bardziej przyjazny. Zalecam, uwierz w swoje siły ale z pokorą podejdź do tematu.
dodano :
tak jak radził w artykule Admin, załatwiłem z księdzem pełne oświetlenie i mozliwość swobodnego poruszania się, oczywiście z wyczuciem chwili,pozdrawiam
ISO 800 to max czy warto popróbować z wyższymi wartościami ? Z postów wynika że raczej nie warto ...
nie przejmuj sie, na pewno zdjecia wyjda. a dla rozluznienia atmosfery wrzucam kilka fotek "profesjonalistow" niemieckich, bioracych min. 400€ za slub.
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=473&mode=next#TopPic
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=481&mode=prev#TopPic
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=123&mode=prev#TopPic
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=121&mode=prev#TopPic
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=118
leon28 - jeżeli oni biorą za takie fotki 400E to gratuluję :)
eldritch
06-07-2007, 18:43
Eee, czy to aby nie emigranci od nas robią te fotki? ;)
bukowy dziad
06-07-2007, 19:03
podejrzewam, ze u nich 400E za slub to marne grosze za taka robote i naleza do tamtejszego najgorszego sortu fotografow slubnych...
lepiej nie pocieszac sie, ze inni odwalaja chale za duzo kasy, tylko samemu dazyc do poziomu, pozwalajacego robic dobra robote i czesac kasy jeszcze wiecej:)
za 400Euro, to tacy sami profesjonaliści, jak u nas ci co biorą 300 zł.
No nareszcie kilka konkretów obok rad typu "daj sobie spokój, poradz młodym zawodowca ... " :)
Co do stałek to pewnie że fajnie by było ... ale nie mam i nie kupię z tej okazji
Aha, no jeśli tak, to dołączę się do grona, którzy polecą zawodowca :)
Bez żadnego jasnego szkła w kościele można się co najmniej cmoknąć, bo nikkorowym kitem to mozna pstrykać, ale raczej nie w kościele, a z lampą jakie efekty wychodzą to każdy wie.
Zarzucę jakąś fotę ze swoich ostatnich wojaży, może zobaczysz różnicę w zdjęciach lampowych a zastanych :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img216.imageshack.us/img216/5361/kosciollh5.jpg)
Kościół Św. Wojciecha w Poznaniu, kto był ten wie, że do jasnych nie należy.
bialy260
08-07-2007, 18:58
Witam
Ja mam takie pytanko, a mianowicie jeżeli zastosuje już lampę ale zależy mi na dużej głębi ostrości czyli wyrażny drugi plan i podkręce przesłone powiedzmy na 15f lampa błyśnie konkret przy TTLBL ake zdjecie bedzie zbyt ciemne co w tym przypadku zrobic podbić ISO? Oczywiscie zalezy mi na jasnosci w pierwszym i drugim planie
jeżeli zastosuje już lampę ale zależy mi na dużej głębi ostrości czyli wyrażny drugi plan i podkręce przesłone powiedzmy na 15f lampa błyśnie konkret przy TTLBL ake zdjecie bedzie zbyt ciemne co w tym przypadku zrobic podbić ISO? Oczywiscie zalezy mi na jasnosci w pierwszym i drugim planie
Panie, takie rzeczy, to tylko w Erze :D F 15 w kościele. Czy ty w ogóle jesteś troszkę obeznany ze sprzętem ?
Kup chociaż 50 1.4, do kościoła jak znalazł. Można tym cały ślub obskoczyć.
PS. Lub ostatecznie 1.8.
Zgadzam się w całej rozciągłości. 50 po cropie niby jest do niczego (75 to byle jaka ogniskowa), ale...
1. Na portert "popiersie" w sam raz
2. Na tyle krótka że można jakiś szerszy plan (również w kościele - byle nie małym) objąć
Szczerze polecam F1.4. Wczoraj byłem chrzestnym i wykorzystałem okazję - pstryknąłem kilka zdjęć w kościele. Kościół (płocka fara) raczej ciemny, światło dzienne z okien (okna wysoko, raczej małe), oświetlenie sztuczne - nie mało, ISO 500-800 i przy F2.0 czasów brakowało. Przy F1.4-1.8 było bardzo OK.
I jeszcze jedno z moich ostatnich doświadczeń - przy tak ostrym szkle nie można przesadzać z czasami, bo natychmiast wychodzi poruszenie. Odwrotność ogniskowej to najdłuższy czas z jakim mogę pstrykać (i tak część poruszę).
nie przejmuj sie, na pewno zdjecia wyjda. a dla rozluznienia atmosfery wrzucam kilka fotek "profesjonalistow" niemieckich, bioracych min. 400€ za slub.
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=473&mode=next#TopPic
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=481&mode=prev#TopPic
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=123&mode=prev#TopPic
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=121&mode=prev#TopPic
http://www.diggis-hochzeitsforum.de/album_showpage.php?pic_id=118
:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgr een:
Obejrzałem...
:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgr een:
Kup chociaż 50 1.4, do kościoła jak znalazł. Można tym cały ślub obskoczyć.
PS. Lub ostatecznie 1.8.
zgadzam, się poniżej z ostatniej soboty zrobione N50/1,8 fotkai z exifami, bez użycia lampy
http://img168.imageshack.us/img168/2263/dsc8881xpp6.jpg
http://img168.imageshack.us/img168/8332/dsc8905axbl8.jpg
http://img394.imageshack.us/img394/4764/dsc8878xnw9.jpg
http://img455.imageshack.us/img455/8104/dsc8882bxvc9.jpg
Niezłe, popracowałbym jeszcze troszke nad kadrami i obróbką.
PS. Co to za kościół, że młodzi siedzieli 3 kilometry od siebie ?
Niezłe, popracowałbym jeszcze troszke nad kadrami i obróbką.
PS. Co to za kościół, że młodzi siedzieli 3 kilometry od siebie ?
Kościół w Lusówku, neogotyk, pierwszy ślub po ok. 25 latach przerwy w tej tematyce, oczywiście cały byłem zgrzany, co do kadrów i obróbki to fakt, muszę popracować, ta pani na 2 to świadek, od niespełna tygodnia mam pełną wersję Capture NX
i jeszcze jeden przykład poniżej :
http://img482.imageshack.us/img482/3747/dsc8865axtp7.jpg
wlopis - fajne czyste foteczki. Tak się właśnia zastanawiam, czy sobie nie kupić takiej 50'tki 1.8 do pstrykania na ślubach.
wrrum - pokaż parę tych fotek z katedry. Jestem ciekaw jak sobie poradziłeś z tym światłem.
Witajja pstrykam śluby od kilku lat.
Moja rada czułość minimum 400 lepiej 800 czas 1/30, przy ruchu i obrączkach dla bezpieczeństwa 1/40 przysłona 4-5,6 synchro na drugą lamelę, też dla bezpieczeństwa. Fotki lepiej robić z pewnej odległości od młodych szczególnie całe postacie i gości (by różnica w oświetleniu I i II planu nie była za duża). Ja się nie bawię w żadne rozpraszacze, odbłyśniki itp. (może czasem dla kilku ujęć). Trzeba uważać by w kościele nie było zbyt jasno (np poświeci kamerzysta i wszystko wypali ten wątek był dziś poruszany na forum) Jeśli kościół jest naprawdę ciemny to tego nie przeskoczysz. To co oglądasz na stronach to te lepsze prace, tych z ciemniejszych kościołów raczej nikt nie zamieszcza. Przy takich ustawieniach uzyskasz przyzwoite fotki.
A i uwaga jeśli jest jasno 0 ÷ -1 EV to na 1/30 można poruszyć wtedy 1/40
Życzę powodzenia
Na przekór Twojej opinii najlepsze foty zrobiłem w najciemniejszym dotychczas kościele :)
Ciekaw jestem czy 80-tka z sabinką 800 z dyfuzorem i czułascia na automacie, oraz pomiarem matrycowym wypadnie dobrze w kosciele?
Mój ojciec ma zdjęcia ślubne robione jakąś Zorką czy czymś takim. Jedyna elektronika to była przetwornica do ładowania lampy. Powyższe pytanie rozumię więc: "ciekawe, jak badzo te procesory i inne matryce przeszkodzą w zrobieniu dobrych fotek ?" :) :)
Z Fary.
Wrzucę, jak wrócę do domu.
Efekt świetny - w końcu nie mam czarnego/b. ciemnego tła.
wrrum - przy okazji napisz przy fotkach jakie miałeś ustawienia aparatu... :)
No to siup!
1. F 1.7 1/45s ISO 640
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img101.imageshack.us/img101/7074/adsc4640ky5.jpg)
2. F 1.7 1/60s ISO 640
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img124.imageshack.us/img124/1269/adsc4641hw9.jpg)
3. F 1.4 1/250s ISO 500
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img526.imageshack.us/img526/7962/adsc4652sa9.jpg)
O ostrości wiem!
Zdjęcia są ostre, jak na takie przysłony, tylko nie wiem w którym programie (Linux) mogę na szybko wyostrzyć. W żadnym prostym programie nie znalazłem tej funkcji. Gimpa nie używam (no, rzadko), bo chodzi u mnie "pod górkę".
Co prawda nie slub ale tez z kosciola, jak ktos zna to z Uniwersyteckiego we Wroclawiu w dosc pochmurny dzien (kosciol jest ciemny, do tego paskudnie odwietlony, a jest to barok).
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=140
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=141
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=200
Wszystkie zdjecia robione 85/1.8 przy ISO 640 do tego lampa to SB-600, przyslona ok 2-2.8, stalem jakies 5 do 10 m od Oli.
Wrrum, jakoś nie mam przekonania do tych kadrów nadal. Niby technicznie OK, ale czegoś im wyraźnie brakuje.
przedstawię jeszcze jeden przykład zrobiony N50/1,8 parametry 1/60, f 2,5 , ISO 800
http://img340.imageshack.us/img340/434/dsc8902s800xhu1.jpg
Co prawda nie slub ale tez z kosciola, jak ktos zna to z Uniwersyteckiego we Wroclawiu w dosc pochmurny dzien (kosciol jest ciemny, do tego paskudnie odwietlony, a jest to barok).
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=140
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=141
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=200
Wszystkie zdjecia robione 85/1.8 przy ISO 640 do tego lampa to SB-600, przyslona ok 2-2.8, stalem jakies 5 do 10 m od Oli.
Rozumiem, że na lampę nie zakładałeś dyfuzora?
Palnik na wprost?
Wrrum, jakoś nie mam przekonania do tych kadrów nadal. Niby technicznie OK, ale czegoś im wyraźnie brakuje.
1. Obróbki
2. Czasu na focenie
Mam za wolnego kompa na NEFy i cały czas focę w JPG, co siłą rzeczy nie daje szerokiego pola manewru przy dalszej obróbce, dlatego jej raczej nie robię. Może to też efekt ustawienia Adobe RGB w puszce, na kompie nie konwertowałem do sRGB, zresztą jestem jeszcze cienki w obróbce. Nie mam kiedy do tego przysiąść.
Fotki pstryknięte na szybko, tuż przed i tuż po mszy, z małym zamieszaniem za plecami. To nie była fucha.
Poza tym orłem nie jestem i cały czas się doszkalam, również dzięki Wam.
Co prawda nie slub ale tez z kosciola, jak ktos zna to z Uniwersyteckiego we Wroclawiu w dosc pochmurny dzien (kosciol jest ciemny, do tego paskudnie odwietlony, a jest to barok).
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=140
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=141
http://ola.fotogalleria.info/index.php?id=200
Wszystkie zdjecia robione 85/1.8 przy ISO 640 do tego lampa to SB-600, przyslona ok 2-2.8, stalem jakies 5 do 10 m od Oli.
Tia. Miałem przyjemność zapoznać się z owym miejscem kultu, nawet przedstawiciel wszechmogącego ten sam był.
Trochę inne podejście w kwestii WB.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.serv-net.pl/~usr22/Foto/DSC9683.jpg)
Szymony, wlasnie wylazlo fatalne oswietlenie kosciola, jak ustawiasz balans na prezbiterium to tlo trupiosinozielone. Jak na reszte to "zoltomoczowate" prezbiterium. Nijak sie nie da tam znalezc zlotego srodka. Focilem tam juz pare razy, wlasny slub tez tam mialem ... cholery mozna dostac.
Hmm tez miales stycznosc z proboszczem.
Hmm tez miales stycznosc z proboszczem.
Ano byłem się "zameldować" przed foceniem. Wymieniliśmy standartowe grzeczności i tyle. A co "groźny" jest?
Tło wylazło "nielebieskie", jednak faktycznie obiekt trudny do focenia, a szkoda, bo ładny.
Nie bede proboszcza oceniam, bo nie moja to rola. Ale dla mnie byl nieprzyjemny, a to parafia mojej malzonki.
Nie bede proboszcza oceniam, bo nie moja to rola. Ale dla mnie byl nieprzyjemny, a to parafia mojej malzonki.
Rozumieć. Nas (byliśmy razem z kamerzystą) pytał tylko czy "umim" się zachować. Video operator przyznał się bez bicia że osobiście jakiś miejscowy hierarcha go szkolił, a ja stwierdziłem że mam "flepy" z kurii gnieźnieńskiej i się mogę okazać. Nie wiem co zrobiło na nim większe wrażenie, czy to że mam papiur, czy to że z Gniezna, bo tylko z uśmiechem skwitował "nie mam więcej pytań". Reszta poszła gładko.
grzegorzant
14-07-2007, 15:14
Szymony
Najwyżej mnie zabij, ale nie mogłem się powstrzymać !
Jeśli uważasz, że skopałem to dokop ile wlezie, potraktuje to z pokorą jako naukę (również w kwestii wtrącania się w nie swój wątek).
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img515.imageshack.us/img515/8219/dsc9683aq4.jpg)
pozdrawiam
Szymony
Najwyżej mnie zabij, ale nie mogłem się powstrzymać !
Jeśli uważasz, że skopałem to dokop ile wlezie, potraktuje to z pokorą jako naukę
pozdrawiam
WB to sprawa dyskusyjna, każdy ma jakieś inne upodobania. Przedstawiłeś swoją wersję. Drugi plan jest mniej "nielebieski", ale przy okazji pogubiłeś szczegóły jasnych partii na pierwszym planie. Suknia jest prawie biała, a była "ekrii" (czy jak to się tam pisze). Posadzka i balaski już w czerwone lecą. Tak że złotego środka ni ma. Chyba że by rzeźbić, każdą partię obrazu osobno.
grzegorzant
14-07-2007, 18:49
Czyli jednak tak jak piszesz, złotego środka niet !
i chyba jednak PIERWSZY PLAN najważniejszy szczególnie w takich razach;)
pozdrawiam
dodam jeszcze, że moja wersja ma się nijak do rzeczywistości. W karzdym razie chodzi o to, że nigdy nie byłem w tym pięknym jak widać kościele. Nawet nie wiem czy, te wnęki przy oknach czasem nie są niebieskie.
Polecam kompeksowo zwiedzic caly Uni Wroc, Aule Leopoldina, Sale Muzyczna i ten kosciol. Slaski barok w najlepszym wydaniu.
grzegorzant
14-07-2007, 22:34
Polecam kompeksowo zwiedzic caly Uni Wroc, Aule Leopoldina, Sale Muzyczna i ten kosciol. Slaski barok w najlepszym wydaniu.
No więc wybieram sie wybieram !
Ostatnio byłem w '86:-D
sorry za OT
pozdrawiam
Wątek pozwolę sobie odkopać i poprosić o aktualizacje linku do poradnika admina z 2 posta bo zdechł :/
Ja pochwale się że mój największy wyczyn to pstrykanie Pentaxem K10D z kitem 17-55 3.5.- 5.5 bodajże i wbudowaną lampą :) Oczywiście u kuzyna na ślubie, iso 800 nie schodziło, kościół poszedł dość gładko ale zabawa potem była problemem, się wszyscy ruszają, ciemno no i jeszcze disco światła :)
Rodzina woli oglądać moje zdjęcia niż 3płyty dvd z filmem :)
Link do poradnik: klik (http://poczta.nikonklub.pl/old/poradnik.htm)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.