PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z50 wrażenia - dylemat



wulisu
11-10-2021, 23:17
Witam wszystkich dawno tutaj nie zaglądałem.
Wczoraj zupełnie spontanicznie bo nadarzyła się okazja, kupiłem Z50 z kitowym szkłem 16-50 i FTZ stan sklepowy jeszcze z gwarancją. Dlaczego Z50 ? Dobre pytanie :) a na poważnie , dlatego że od dawna chciałem mieć drugi lżejszy aparat z możliwością kręcenia filmów. Zauważyłem że od dłuższego czasu mniej focę i powodem tego jest i waga i gabaryty i poręczność , zwłaszcza kiedy jadę gdzieś rowerem na kilkudniową wyprawę. Mój D600 daje radę ale co tu będę dużo mówić, miłości już nie ma. Zawsze brakowało mi większej ilości i szerzej rozstawionych punktów AF. D600 demonem szybkości nie jest. Z6 jeden slot i drogie karty nie dla mnie choć aparat dosyć fajny. Z6II podwójny procesor , 2 sloty ale trochę zbyt mało jak za tą cenę. Pomyślałem że kupię najtaniej Z50 potem dokupię w pierwszej kolejności 35 1.8 S i spokojnie przeczekam aż Z6II stanieje albo trafi się okazja. A Z50 byłby na lekko na codzień . Jak wiemy nie ma nic sensownego ze szklarni Nikona. Te 2 zoomy to jak dla mnie to tylko do krajobrazu bym użył. I trochę żal nie nie ma nic w ofercie :( Chciałem zostać w jednym systemie żeby móc stosować różne obiektywy. Dlatego nie myślałem o
Fujifilm XF f/2.8-4R LM albo Xt30II z takim Fujifilm XF 18-55 f/2.8-4R LM z takim światłem już da się żyć. Oba Fuji są też jeszcze mniejsze . Retro wygląd mi pasuje . Sam teraz nie wiem czy trzymać tego Z50 obiektywy które planowałbym dokupić to moje 2 ulubione 35 i 85 1.8 S będą już pod FF. Tylko że to z kolei trochę bez sensu . Może jednak kupić tego Fujika z takim zoomem czy stałką 28-35 f2 . Albo w ogóle się nie pakować w Z50 i kupić sobie iPhone 13 PRO. Całkiem dobre 3 rożne obiektywy od krajobrazu po portret i mam zawsze przy sobie. W ciemności raczej nie focę , może nie jest to głupi pomysł. Swoje D600 i szklarnię zamierzam sprzedać, tylko mam poczucie że Z6II to nie jest jeszcze albo czekać na okazję nie śpieszy mi się. No i Sony za rogiem https://www.sonyalpharumors.com/confirmed-sony-a7iv-will-be-announced-on-october-21-at-15-1600-london-time/
Potrzymam jeszcze tego Z50 z czystej ciekawości podepnę wszystkie moje szkła , żeby zobaczyć jak to jest z bezlusterkowcem bo ideologicznie jestem na tak.
Pewnie za dużo mi nie doradzicie ale warto napisać. Po przeczytaniu wielu postów czy to Z50 czy Z6 czy Z7 stwierdziłem że po prostu trzeba kupić i się przekonać żeby mieć jakieś odniesienie.
Pozdrawiam

MstrG
12-10-2021, 07:07
Dlaczego nie brałeś pod uwagę Z5?

wulisu
12-10-2021, 07:30
Hej. Bo jak wspomniałem chciałem aparat mniejszy i lżejszy . O Z6ii myślałem w przyszłości. Rozwiązaniem może być zakup nowego 40f2 szkoda że nie ma takiego w wersji DX. Co do Z5 jeśli gdzieś się trafi dobra okazja może rozważę taką opcję.

Lukasz_85
12-10-2021, 08:48
Jak nie chcesz inwestować w szkła do DX a tanie 40 f.2 to jednak pod dx ok węższy kąt, możesz kupić np.: Viltrox AF 23mm F1.4.

wulisu
12-10-2021, 10:26
Jak nie chcesz inwestować w szkła do DX a tanie 40 f.2 to jednak pod dx ok węższy kąt, możesz kupić np.: Viltrox AF 23mm F1.4.
Tylko ze ten Viltrox 23 1.4 jest duży. Wolałbym coś mniejszego z f2-2.8 rzucę okiem na to.

wulisu
12-10-2021, 14:54
W sumie ten obiektyw wygląda całkiem sensownie. Myślę że dam mu szansę i spróbuję zawsze mogę oddać. Ktoś na forum ma to szkło?

wulisu
27-10-2021, 13:01
Minął już drugi tydzień pierwsze foty porobione zarówno kitowym 16-50 jak też stałkami przez FTZ. Dużą zaletą dla mnie jest fakt że jest mniejsze , lżejsze i łatwo mogę zabrać ze sobą do plecaka. Wiem że w przyszłości dokupię albo Z6ii albo poczekam na Z6iii nie śpieszy mi się jestem cierpliwy. Na chwilę obecną mam taki dylemat :
Posiadam 35 1.8 ED / 35 1.8 G DX / 50 1.8 G / 85 1.8G Jupiter 135 3.5
35 1.8 ED sprzedaję na pewno.
Zastanawiam się czy dopóki nie mam pełnej klatki , zostawić pozostałe szkła z FTZ adapterem ?
Z 35 1.8 dx jest to ciągle całkiem lekkie to samo z 50 1.8 G Jakość od pełnej dziury jest też bardzo dobra. Rozważam czy nie sprzedać 80 1.8 G i nie kupić wersji 85 Z to szkło akurat często używam.
Jest jeszcze nowe Z 40 f2 pod FF fajna alternatywa jako jeden obiektyw spacerowy. Pod dx trochę ciasno. Takie pomiędzy 35 a 50 które już mam. Jakościowo pewnie podobnie .
Co myślicie ?

ksh
27-10-2021, 13:10
Sprzedać wszystko i jeśli 85mm pasuje to brać, alternatywa to Viltrox 85mm, mam i chwalę, jeśli 40mm za wąsko może NIKKOR Z 28mm F/2.8 ?
Idź w kierunku pozbycia sie FTZ i adaptacji jeśli gabaryty odgrywają rolę, wiem po sobie jak bardzo na plus jest posiadanie obiektywów natywnych lub mniejszych jeśli tylko się da, tu adaptacja z Sony ma sens, adaptery TechArt dwie wersje i Megadap, ma to 2mm grubości, a obiektywy jakieś tam można wyrwać fajne ale... czy jest sens ?

wulisu
27-10-2021, 13:38
Sprzedać wszystko i jeśli 85mm pasuje to brać, alternatywa to Viltrox 85mm, mam i chwalę, jeśli 40mm za wąsko może NIKKOR Z 28mm F/2.8 ?
Idź w kierunku pozbycia sie FTZ i adaptacji jeśli gabaryty odgrywają rolę, wiem po sobie
Zgadzam się docelowo pozbędę się wszystkiego . Tylko na chwilę obecną próbuję to jakoś ogarnąć od strony finansowej. W/w szkła już mam. Ta 35 1.8 g dx to tania na maxa adapter też już mam. Nowe z 35 1.8 s na pełnej dziurze nie robi szalu dopiero przymknięte pokazuje pazura. 50 z 1.8s jest ostrzejsze ale nie posiadam, powtarzam tylko co wyczytałem z testów. 28 f 2.8 fajne ale wolałbym f2

ksh
27-10-2021, 13:44
No nie wiem, na Z7 ta 35-tka S to inna liga w porównaniu do lustrzankowych, może to nie jest taki mocarz jak 50-tka ale w całym kadrze masz bardzo dobrą jakość, jednak wolałbym kompromisowe 40mm f/2.
Na 28mm f/2 to bajer niż użyteczna rzecz, miałem w Sony bardzo fajny ale to f/2 nie było sensu używać i przesiadłem się na malutkiego samyanga 24mm f/2.8, którego i tak przymykałem do f/4 żeby mieć głębię ostrości większą ( pełna klatka ).

wulisu
27-10-2021, 13:59
No nie wiem, na Z7 ta 35-tka S to inna liga w porównaniu do lustrzankowych, może to nie jest taki mocarz jak 50-tka ale w całym kadrze masz bardzo dobrą jakość, jednak wolałbym kompromisowe 40mm f/2.
Na 28mm f/2 to bajer niż użyteczna rzecz, miałem w Sony bardzo fajny ale to f/2 nie było sensu używać i przesiadłem się na malutkiego samyanga 24mm f/2.8, którego i tak przymykałem do f/4 żeby mieć głębię ostrości większą ( pełna klatka ).
Ja też bym wolał 40 f2 na FF ale póki co będzie to pod DX . Dlatego nie mam takiego ciśnienia jeszcze na wymianę na Z 35 . Moje 35 1.8 dx z ftz jest ciągle lżejsze i jakość jak dla mnie jest bardzo dobra, może mam ostrą sztukę. Wrzucę później kilka zdjęć w poście o Z50 . Pewnie gdybym miał FF to inaczej bym na to patrzył. Póki co tak sobie myślę że na razie sprzedam 35 ed, 50 i 85 i kupię tylko nowe z 85 i będę miał combo do portretów a na wypad rowerowy i krajobrazów, kitowe 16-50 .To szkło mnie miło zaskoczyło. A w przyszłości jak już dokupię pełną klatkę to takie z 40 f2 na spacery .

lukasz_kk
27-10-2021, 14:30
A nie lepiej zostawić 35 1.8 ED a sprzedać wersję pod DX? Jak w przyszłości kupisz korpus FX, to ta 35ka w wersji pod DX przełączy aparat w tryb crop, którego nie da się przestawić z powrotem w FX jak w lustrzankach (biorąc pod uwagę możliwość od biedy użytku wersji pod cropa na matrycach pełnoklatkowych). Zostawiając wersję ED, będziesz miał to samo co w wersji DX na Z50, a w przyszłości pełnoprawne szkło do matrycy FX. A waga i rozmiar jakoś szczególnie się nie różnią akurat w tym przypadku.

Edit: Dopiero teraz doczytałem, że przy przejściu na FX kupiłbyś Z 40/2. W takim przypadku chyba rzeczywiście lepiej sprzedać wersję ED a zostawić DX :)

wulisu
27-10-2021, 14:35
A nie lepiej zostawić 35 1.8 ED a sprzedać wersję pod DX? Jak w przyszłości kupisz korpus FX, to ta 35ka w wersji pod DX przełączy aparat w tryb crop, którego nie da się przestawić z powrotem w FX jak w lustrzankach (biorąc pod uwagę możliwość od biedy użytku wersji pod cropa na matrycach pełnoklatkowych). Zostawiając wersję ED, będziesz miał to samo co w wersji DX na Z50, a w przyszłości pełnoprawne szkło do matrycy FX. A waga i rozmiar jakoś szczególnie się nie różnią akurat w tym przypadku.
Rozumiem do czego zmierzasz. Tylko ja w momencie jak będę miał puszkę FF odrazu dokupię pełno prawne Z 35 . A na chwilę obecną w zestawieniu z Z50 taki zestaw mi pasuje i jest lżejszy i mniejszy. Wersja pod dx jest tak tania ze nie ma już większego znaczenia kiedy ja sprzedam . Natomiast 35 ed mam wrażenie że będzie tracić na wartości.

odzio
27-10-2021, 15:04
Z35s nie robi szału na 1.8? Może ja nie mam kosmicznych wymagań, ale jest jak dla mnie jest bardzo ostry. Fakt, że AF-S 35mm bawiłem się niewiele, miał w sobie "to coś", jednak również brak "klinicznej" ostrości od rogu do rogu. Ale właśnie "eska" ma tę ostrość, pewnie nawet kosztem tej nieopisanej magii :) Chyba, że chodziło Ci o to, że wypada gorzej w porównaniu z Z50s, no to fakt, tylko że tu go zestawiasz z wybitnymi właściwościami optycznymi :)

Wszystko zależy od preferencji i priorytetów: jeśli skupiasz się głównie na rozmiarze to pchaj wszystkie Nikkory i bierz Vitroxa 85 + 40/2, te 5, czy 10mm zwykle krokiem wstecz/w przód powinno się udać nadrobić, a 2 obiektywy masz z głowy. Z35s i Z50s pewnie są niewiele mniejsze (waga pewnie też porównywalna) niż ich lustrzane odpowiedniki z FTZ. Choć 50s nie miałem w rękach, to Z35 jest naprawdę sporym kawałkiem słoika. No i ceny... Nie wiem który system oferuje droższą 50/1.8 niż ta pod Z.. Może jakaś Leica, ale tu podatek od hipsterstwa trzeba doliczyć :D 35. też tania nie jest. 2000zł za używkę to nie lada okazja...

Mnie gabaryty obecnie mocno nie bolą, a że na spacerach w 3/4 przypadków korzystam z Z35 i AF-P 70-300, to FTZ nie jest tu żadnym problemem, zmieniam jak natywne :)

ksh
27-10-2021, 15:34
Viltrox wypuszcza wiele modeli aps-c ale i do pełnej klatki do Z, więc też można zerknąć.
Można tez się mocno zastanowić nad 50mm S zamiast 85mm, to co ten obiektyw robi z ostrością/rozdzielczością w całym kadrze to serio opad szczeny.

wulisu
27-10-2021, 15:59
Dobra chlopaki. Ja szybko działam:) 35 ed , 50 1.8 G i 85 1.8G zaniosłem na pocztę, nie ma odwrotu. Tak jak mówiłem teraz na spokojnie bede czekał na okazję. Zobaczymy co się trafi. Tak z50 też biorę pod uwagę wtedy na dx mam już małą portretówkę. Tak sobie jeszcze myślę że wolałbym bym mieć male lekkie szkła pod dx żeby to właśnie było mobilne . Jak kupię FF to ze szkłami Z wcale lekkie i male to nie będzie więc taki zestaw raczej będę brał jak będę potrzebował lepszej w puszki w w trudnych warunkach oświetleniowych. Na spokojnie teraz sobie przemyślę temat i zobaczymy jakie okazje pojawią się na horyzonie . Black Friday już nie długo może wtedy coś się uda kupić. Co do 35 Z 1.8 ja nie mówię że to jest słabe szkło, tylko czytałem artykuł i test osoby która miała oba 35 1.8 ED i Z 35 1.8S i na tabeli na 1 8 oba szkła wypadały podobnie . Dopiero od f4 Z 35 pokazało pazura i różnica już była kolosalna. Mówimy o testach. Widziałem dobre zdjęcia i reportaże na Z 35 i osobiście niczego mi nie brakowało. Dzieki za wasze opinie . Wrzucę później kilka zdjęć posta o Z50 .