Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Duzy format - przygotowanie



locos
19-09-2021, 16:17
cześć,
przymierzam się do wysłania zdjęć do wydruku w dużym formacie (50x70) i w związku z tym mam kilka pytań:


1) wyostrzanie zdjęć - jakieś specjalne kroki czy zwykle unsharp mask wystarczy ( mówimy o zdjęciach wywoływanych z netów, ostrych juz prosto z puszki, d700 ) ?
2) czy zapisywanie do formatów bezstratnych (tiff) jest koniecznie?
3) polecacie jakiś konkretny lab ?
4) na co jeszcze zwrócić uwagę zanim wyśle do LABa ?


dzięki za wszelkie wskazówki!

sruba
19-09-2021, 17:59
cześć,
przymierzam się do wysłania zdjęć do wydruku w dużym formacie (50x70) i w związku z tym mam kilka pytań:


1) wyostrzanie zdjęć - jakieś specjalne kroki czy zwykle unsharp mask wystarczy ( mówimy o zdjęciach wywoływanych z netów, ostrych juz prosto z puszki, d700 ) ?
2) czy zapisywanie do formatów bezstratnych (tiff) jest koniecznie?
3) polecacie jakiś konkretny lab ?
4) na co jeszcze zwrócić uwagę zanim wyśle do LABa ?


dzięki za wszelkie wskazówki!

1) osobiście ostrzę filtrem górnoprzepustowym, natomiast stopień doostrzenia dobrze sprawdzić na wydruku próbnym (crop 1:1), na stopień ostrzenia ma wpływ nie tylko samo zdjęcie ale tez papier na którym chcesz drukować, jego powierzchnia, struktura. W dobrym labie powinna być możliwość wykonania próbki. Ostrzenie wykonaj już po przygotowaniu do finalnego rozmiaru. Unikaj interpolacji, ja wykonywałem wydruki z D700 do wspomnianego przez Ciebie formatu, finalnie rozdzielczość wychodziła 180 ppi i przynosiło to przy dobrze przygotowanym pliku lepszy efekt niż dmuchanie do 300. Znowu, wszystko zależy od pliku, sposobu przygotowania i obróbki, i znowu, najlepiej sprawdzić to na wydruku próbnym co przynosi dobry efekt a co niekoniecznie.
2) nie jest konieczne, ponieważ wydruk zrobisz ze wszystkiego, problemem jest jak on będzie wyglądał. Zapisanie do TIFFa jest wskazane, jak również AdobeRGB (będzie to miało znaczenie zwłaszcza przy dużych wysyceniach koloru).
3) https://4tframe.com/druk
4) wydruk może się różnić od tego co widzisz na monitorze, ponieważ wchodzi tu szereg czynników, nie wiem jak przygotowałeś pliki, na jakim monitorze pracujesz, czy jest poprawnie skalibrowany. Poproszenie o wydruk testowy i na tej podstawie wprowadzenie korekt jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Różne rodzaje papierów też dają różne efekty, papiery błyszczące są zwykle bardziej kontrastowe, dają głębsze czernie, matowe fine arty z kolei będą trochę bardziej "płaskie"... znowu, zależy co i na czym chcesz drukować.