PDA

Zobacz pełną wersję : Głośna praca obiektywu przez FTZ



raziel79
30-08-2021, 14:39
Cześć,

nie wiedziałem gdzie umiescić ten temat więc podpiąłem pod obiektywy do Z ponieważ dotyczy pracy z adapterem FTZ.

Zauważyłem, że wszystkie moje obiektywy z F podpięte do Z6 przez FTZ bardzo głośno pracują. Każda zmiana przysłony jest głośna, dźwięk podobny do kliknięcia. Dotyczy to wszystkich obiektywów, zarówno Nikkor jak i Tamron czy Sigma. Po podpięciu Tamrona 70-200 G2 takie głośne kliknięcie pojawia się między f/2.8 a 5.6 następnie ustaje przy dalszym przymykaniu ponieważ przyszłona nie jest dalej przymykana bez naciśnięcia spustu migawki.

Czy zauważyliście u siebie podobną przypadłość?

badtorro
30-08-2021, 14:47
Nie. Obstawiam uszkodzony FTZ

lukasz_kk
30-08-2021, 15:05
Ja akurat mam Z 5, i ostatnio była aktualizacja firmware, która naprawiała opisaną przez Ciebie przypadłość. Akurat takie problemy u mnie nie występują, więc softu nie aktualizowałem (bo mam tylko Sigmy, które jeszcze działają ;)), ale być może u Ciebie po aktualizacji Z 6 problem zniknie, o ile nie masz już najnowszej wersji FW.

https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/407.html


Zmiany w wersji 3.31 oprogramowania sprzętowego „C” w stosunku do wersji 3.30

• Dodano obsługę obiektywów NIKKOR Z MC 50mm f/2.8 oraz NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S.
• Usunięto problem występujący po aktualizacji oprogramowania sprzętowego aparatu do wersji 3.30, który czasami wzmacniał dźwięki generowane przez mechanizmy przysłony podczas obracania pierścieniem zoomu lub pierścieniem ustawiania ostrości w niektórych obiektywach z mocowaniem F podłączonych za pośrednictwem adaptera do mocowania FTZ.

Edit: FTZ też warto zaktualizować do v. 1.10, aczkolwiek w opisie aktualizacji nic na temat ww. problemu nie ma.

raziel79
30-08-2021, 15:22
No właśnie problem w tym, że wszystko mam zaktualizowane do najnowszej wersji. Zarówno korpus jak i FTZ.

lukasz_kk
30-08-2021, 17:26
To niestety nie wiem jak pomóc

Maciek N
09-09-2021, 16:59
Nie widzę różnicy w głośności pracy przesłony miedzy D750 a Z6 z FTZ. Dobrze gdybyś sprawdził działanie przesłony z obiektywem bez FTZ. Jeśli będzie ok, to raczej uszkodzony FTZ Tak czy siak czeka się serwis.

TOP67
09-09-2021, 17:19
Dobrze gdybyś sprawdził działanie przesłony z obiektywem bez FTZ.

Takie porównanie nie ma sensu. Obiektywy Z mają przysłonę elektromagnetyczną.


Nie widzę różnicy w głośności pracy przesłony miedzy D750 a Z6 z FTZ

I tak ma być, bo D750 ma osobny silnik do zmiany przysłony. Każde pokręcenie kółkiem powoduje przesunięcie popychacza. Oczywiście tylko w LV.

Autor ma D7200, który nie zmienia przysłony w LV i domyka ją tylko przy naciąganiu migawki. Bo wszystko jest tam napędzane jednym silnikiem (lustro, migawka i przysłona). Dlatego ten dźwięk jest dla niego nowością.


Zauważyłem, że wszystkie moje obiektywy z F podpięte do Z6 przez FTZ bardzo głośno pracują. Każda zmiana przysłony jest głośna, dźwięk podobny do kliknięcia. Takie głośne kliknięcie pojawia się między f/2.8 a 5.6 następnie ustaje przy dalszym przymykaniu ponieważ przyszłona nie jest dalej przymykana bez naciśnięcia spustu migawki.

Czy zauważyliście u siebie podobną przypadłość?

Tak ma być.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ja akurat mam Z 5, i ostatnio była aktualizacja firmware, która naprawiała opisaną przez Ciebie przypadłość. Akurat takie problemy u mnie nie występują, więc softu nie aktualizowałem (bo mam tylko Sigmy, które jeszcze działają ;)), ale być może u Ciebie po aktualizacji Z 6 problem zniknie, o ile nie masz już najnowszej wersji FW.

https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/407.html



Ten problem występował przy zmianie ostrości i ogniskowej, a nie przysłony