Zobacz pełną wersję : Nikon D5300 na początek?
Dzień dobry.
Szukam aparatu na początek przygody związanej z fotografią.
Po wstępnej analizie różnych opinii wytypowałam Nikona 5300.
Chciałam prosić o opinię jaki obiektyw mogłabym do niego dokupić?
Wstępnie zaplanowałam kupić body i do niego obiektyw (za ok 2000-2500 zł).
Zazwyczaj fotografuję dzieci i domowe zwierzęta. Dość często w ruchu i na dworze. Myślałam o obiektywie 85. Czy to byłby dobry wybór na początek?
Na stronie foto-shop znalazłam taki aparat w cenie 2500 zł, z ekspozycji. Co mnie zastanawia czy warto inwestować w takie egzemplarz? Poza tym nie widziałam żeby był dostępny w innych sklepach wieć zakładam, że mogę mieć problem z kupieniem tego modelu.
Będę wdzięczna za pomoc:)
gadas2019
12-08-2021, 19:52
Hej
Tego aparatu już nie ma w sprzedaży jako nowy (może gdzieś jakieś pozostałości magazynowe). Jesli sklep daje jakąś gwarancję to można chyba zaryzykować.
A na początek najlepszym, uniwersalnym obiektywem będzie Sigma 17-50 2.8.
Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
Kojocisko
12-08-2021, 20:19
W tej chwili za ten (fajny) aparat 2500 to za drogo. Zdecydowanie bym poszukał na Allegro. Sporo osób sprzedaje mało używane aparaty za mniej niż połowę tej ceny.
Jak napisał kolega, Sigma 17-50/2.8 to najlepszy w swojej klasie obiektyw do tego typu aparatu, ale....
Do zwierzaków w ruchu warto mieć coś o dłuższej ogniskowej. Z opcji budżetowych Nikkor 18-105?
Nikkor 85/1,8G to świetny obiektyw, ale nie wiem, czy nie będzie za mało uniwersalny?
Dziękuję za odpowiedź:)
Czy w zastępstwie mogę rozważać Nikon d5600 czy może innym model?
gadas2019
12-08-2021, 21:47
D5600 to ta sama 'półka' co D5300, więc jak na poczatek przygody ok.
Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
W tej chwili za ten (fajny) aparat 2500 to za drogo. Zdecydowanie bym poszukał na Allegro. Sporo osób sprzedaje mało używane aparaty za mniej niż połowę tej ceny.
Jak napisał kolega, Sigma 17-50/2.8 to najlepszy w swojej klasie obiektyw do tego typu aparatu, ale....
Do zwierzaków w ruchu warto mieć coś o dłuższej ogniskowej. Z opcji budżetowych Nikkor 18-105?
Nikkor 85/1,8G to świetny obiektyw, ale nie wiem, czy nie będzie za mało uniwersalny?
dziękuję:)
Zgodnie z sugestią, sprawdziłam allego.
Znalazłam takie dwie opcje:
samo body
https://allegro.pl/oferta/body-nikon-d5300-przebieg-7481-10947206720
albo opcja ze wspominanym obiektywem 18-105:
https://allegro.pl/oferta/nikon-d5300-nikkor-vr-18-105-mm-przebieg-630-11005942160#
czy warto wziąć pod uwagę którąś ofertę, czy jednak lepiej kupić nowy D5600?
Zastanawia mnie jeszcze dlaczego Nikkor 85/1,8G będzie mało uniwersalny? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jednym obiektywem nie zrobię wszystkiego, tylko myślałam, że na początek kupię jeden lepszy (jaśniejszy) a później dokupię drugi, jak już będę miała więcej doświadczenia i będę wiedziała czego dokładnie mi brakuje:) Sugerowałam się opiniami, dlatego wspominałam o "85".
Rozumiem, że w opcja obiektyw (wspomiana Sigma lub 85 plus 18-105) powinno być dla mnie dobrym zestawem:) ?
Widziałam również, że ten drugi obiektyw również nie jest zbyt popularny, choć znalazłam go na allegro w cenie 600 zł (NIKKOR AF-S 18-105/3.5-5.6G ED DX VR|Mega ostry)
A jaka jest różnica między 18-105 a 55-200? (takie opcje też widziałam z tym modelem). (Robię zdjęcia córki w czasie treningów konnych, zawodów.)
- - - - kolejny post - - - - - -
Dziękuję za informację;)
gadas2019
13-08-2021, 07:39
Obie oferty sa raczej zawyzone choć aparaty wydaja sie byc w stanie idealnym (stad moze takie 'odwazne' ceny).
Ja kupuję fabrycznie nowe urządzenia nawet jeśli to wymaga dluzszego zbierania budzetu [emoji4]. Dlatego pewnie wybralbym fabrycznie nowy D5600. Ale to troche taki mój fetysz. [emoji2960]
85mm to obiektyw choc ogólnie świetny w swojej kategorii, to mało uniwersalny i do malych wnętrz wręcz sie nie nadaje ze wzgledu na dlugosc ogniskowej. Sam ciagle mam 18-105 (i zostawię go sobie dozywotnio) i uwazam ze to bardzo przyzwoity obiektyw dla amatora. Idealny do oceny i nauki czego dany amator tak naprawde potrzebuje do dalszego rozwoju umiejętności.
Roznica pomiedzy 18-105 i 55-200 to przede wszystkim zakres ogniskowych. 55-200 nie nada sie do malych wnętrz..
Kojocisko
13-08-2021, 08:43
Obiektyw 18-105 jest jak tanie wino. Tani i dobry (w swojej klasie). Pozwoli ci też zorientować się jakie ogniskowe ci się najbardziej przydadzą. Do koni zgodnie z moim doświadczeniem lepiej mieć ze 200mm i więcej. Do Nikonów D5300-5600 pewnie najlepszy byłby do fotografowania koni Nikkor AF-P 70-300 (wersja DX). https://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/dx/zoom/af-p-dx-nikkor-70-300mm-f-4-5-6-3g-ed-vr. Znów, za te pieniądze bardzo porządny optycznie z znakomitym w swojej klasie autofokusem. Oczywiście cały czas mówimy o niedrogim sprzęcie dla amatora.
Jeszcze raz dziękuję za te cenne informacje;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.