PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z6 czy Z6II?



Poruczniku
28-07-2021, 19:22
Stoję obecnie przed dylematem kupna samego body Nikon Z6 + FTZ lub Nikon Z6II + FTZ. Różnica w cenie między tymi konfiguracjami to około 2,5 tysiąca złotych. Nie ukrywam, że mój budżet był obliczony na mniejszą kwotę.
Chciałbym poznać wasze zdanie czy warto dopłacić?

MstrG
28-07-2021, 20:05
Stoję obecnie przed dylematem kupna samego body Nikon Z6 + FTZ lub Nikon Z6II + FTZ. Różnica w cenie między tymi konfiguracjami to około 2,5 tysiąca złotych. Nie ukrywam, że mój budżet był obliczony na mniejszą kwotę.
Chciałbym poznać wasze zdanie czy warto dopłacić?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli nie będziesz używać dodatkowego gripa, nie potrzebujesz drugiej karty pamięci to wybieraj tańszą opcję. Ja jestem ciekawy jak poprawiony będzie soft zapowiedziany na wrzesień w Z6II, bo może się okazać, że wreszcie wykorzystają moc obu procesorów i AF będzie jeszcze lepszy.

4hunter
28-07-2021, 20:26
Stoję obecnie przed dylematem kupna samego body Nikon Z6 + FTZ lub Nikon Z6II + FTZ. Różnica w cenie między tymi konfiguracjami to około 2,5 tysiąca złotych. Nie ukrywam, że mój budżet był obliczony na mniejszą kwotę.
Chciałbym poznać wasze zdanie czy warto dopłacić?Mam oba I nie ma się co zastanawiać nad II tylko brać :)

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

ksh
28-07-2021, 21:53
Jeśli wykorzystasz potencjał jaki ma obecnie i może w przyszłości AF w dwójce i jest to najważniejsze np w pracy to wybór oczywisty.
Jedynka mimo to ma tak dobry AF że spokojnie brałbym i z tego co widzę różnica jest większa niż 2,5 tysiąca, chyba że jakiś sklep przegina z ceną jedynki.
Pozorna różnica w cenie kart szybko się zmienia na korzyść XQD/CFX bo jedną kartę masz na wiele wiele lat, a dobre SD to loteria i tanie tez nie są.

Poruczniku
29-07-2021, 08:58
Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli nie będziesz używać dodatkowego gripa, nie potrzebujesz drugiej karty pamięci to wybieraj tańszą opcję. Ja jestem ciekawy jak poprawiony będzie soft zapowiedziany na wrzesień w Z6II, bo może się okazać, że wreszcie wykorzystają moc obu procesorów i AF będzie jeszcze lepszy.

Tego się właśnie najbardziej obawiam, że za jakiś czas II zdystansuje bardzo I i bede sobie pluł w brodę..no nic moze nerke sprzedam ;)


Mam oba I nie ma się co zastanawiać nad II tylko brać :)



W sesnie, że brać II?


Jeśli wykorzystasz potencjał jaki ma obecnie i może w przyszłości AF w dwójce i jest to najważniejsze np w pracy to wybór oczywisty.
Jedynka mimo to ma tak dobry AF że spokojnie brałbym i z tego co widzę różnica jest większa niż 2,5 tysiąca, chyba że jakiś sklep przegina z ceną jedynki.
Pozorna różnica w cenie kart szybko się zmienia na korzyść XQD/CFX bo jedną kartę masz na wiele wiele lat, a dobre SD to loteria i tanie tez nie są.

Prawdopodobnie na ten moment nie wykorzystam całego potencjału II jeśli chodzi o AF ale człowiek sie rozwija....

Jak obserwujecie dodawanie nowych funkcji do I i II wraz z kolejnymi aktualizacjami..to czy czujecie podskórnie ze II rozwija się znacznie szybciej?

ksh
29-07-2021, 09:15
Model III będzie zapewne bardziej zaawansowany, obstawiam jeszcze jedną aktualizacje AF w modelach II.

Podejrzewam że dla wielu "dojście do ściany" możliwości AF w jedynce jest i będzie bardzo trudne, w dwójce zapewne w dynamicznych sportach zawodowiec może wykorzysta.
Jako amator miałem dylemat raczej czy Z7 nie będzie lepszą alternatywą niż wypruwanie flaków na drugi model bo AF podobno lepszy.

Ja wiem ile może zaoferować nowszy model bo miałem Sony i tam miedzy dwójką, a trójka jest przepaść, w Nikon między jedynką, a dwójką nie ma takich różnic i nie będzie bo jak się przekonać że AF lepszy jeśli wyjazd za wyjazdem ktoś przywozi 100% trafionych zdjęć z jedynki ?
Za to przesiadka z 24Mpix na 46Mpix to jest różnica odczuwalna, zauważalna i dająca opad szczeny, a niby gorszy AF w Z7 nadal nie zauważalny, za to śledzenie i precyzja AF jest lepsza na Z7.

4hunter
29-07-2021, 11:51
Model III będzie zapewne bardziej zaawansowany, obstawiam jeszcze jedną aktualizacje AF w modelach II.

Podejrzewam że dla wielu "dojście do ściany" możliwości AF w jedynce jest i będzie bardzo trudne, w dwójce zapewne w dynamicznych sportach zawodowiec może wykorzysta.
Jako amator miałem dylemat raczej czy Z7 nie będzie lepszą alternatywą niż wypruwanie flaków na drugi model bo AF podobno lepszy.

Ja wiem ile może zaoferować nowszy model bo miałem Sony i tam miedzy dwójką, a trójka jest przepaść, w Nikon między jedynką, a dwójką nie ma takich różnic i nie będzie bo jak się przekonać że AF lepszy jeśli wyjazd za wyjazdem ktoś przywozi 100% trafionych zdjęć z jedynki ?
Za to przesiadka z 24Mpix na 46Mpix to jest różnica odczuwalna, zauważalna i dająca opad szczeny, a niby gorszy AF w Z7 nadal nie zauważalny, za to śledzenie i precyzja AF jest lepsza na Z7.Opad szczeny w czym? Bo większy obrazek? Miałem D810 mam teraz z6 I z6ii matryca mniejsza a ja zadowolony, aczkolwiek chętnie pozbyłbym się z6 gdyż od czasu wyjścia II o aktualizacji można zapomnieć, a Focus dużo lepszy jest na 2 nie wspominając o dwóch slotach pamięci, a aktualizacji nie musisz obstawiać bo jest zapowiedziana :d

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Maciek N
29-07-2021, 12:02
a Focus dużo lepszy jest na 2
Poproszę o jakieś konkrety zarówno w wideo jak i foto. Jakieś przykłady.

tomgol
29-07-2021, 14:05
Ja przeszedłem drogę z Z6I na Z6II mając przeczucie że podwójny procesor został dodany, aby przyszłościowo "udźwignąć" kolejne modyfikacje softu.
Podejrzewam że zapas mocy jest wystarczający aby obrobić nowe funkcje, a przynajmniej te które ma już konkurencja :) tym bardziej że Nikon przynajmniej
z zakresie działania AF musi trochę nadgonić. Tak że jak można to lepiej iść w Z6II.

ksh
29-07-2021, 14:20
Przyszłościowy sprzęt to będzie Z6 III, IV itd :)
Aktualizacje do Z6II będą to jest oczywiste, jeszcze lepszy AF ale tez do pewnego poziomu, który przecież obecnie nawet w Z6 jedynce jest na tak wysokim poziomie że amator tego nie wykorzysta, a wielu zawodowców też, specyficzne warunki i sytuacje tylko.

Bardziej się można skupić nad tym co Z6II może otrzymać na plus np w video ale tu też ograniczenia są wielkie.
Dwa sloty to wyolbrzymiana zaleta dwójek, ważniejszy jest grip i praca w pionie aparatem, to też dla zawodowca istotne.

- - - - kolejny post - - - - - -


Opad szczeny w czym? Bo większy obrazek? Miałem D810 mam teraz z6 I z6ii matryca mniejsza a ja zadowolony, aczkolwiek chętnie pozbyłbym się z6 gdyż od czasu wyjścia II o aktualizacji można zapomnieć, a Focus dużo lepszy jest na 2 nie wspominając o dwóch slotach pamięci, a aktualizacji nie musisz obstawiać bo jest zapowiedziana :d

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Ty serio porównujesz D810 do Z7/Z7II ?
W czym u ciebie ten lepszy AF sie objawia, masz 101% celnych zdjęć ? :)
Dwa sloty kart tu nie będę się kłócił mimo że dla mnie jeden XQD/CFX miał i ma sens, backup tego w aparacie na drugiej karcie nie jest mi potrzebny, przecież to nie są karty SD żeby histeryzować.

4hunter
29-07-2021, 15:08
Poproszę o jakieś konkrety zarówno w wideo jak i foto. Jakieś przykłady.Mało tego w internecie?

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

4hunter
29-07-2021, 15:11
Przyszłościowy sprzęt to będzie Z6 III, IV itd :)
Aktualizacje do Z6II będą to jest oczywiste, jeszcze lepszy AF ale tez do pewnego poziomu, który przecież obecnie nawet w Z6 jedynce jest na tak wysokim poziomie że amator tego nie wykorzysta, a wielu zawodowców też, specyficzne warunki i sytuacje tylko.

Bardziej się można skupić nad tym co Z6II może otrzymać na plus np w video ale tu też ograniczenia są wielkie.
Dwa sloty to wyolbrzymiana zaleta dwójek, ważniejszy jest grip i praca w pionie aparatem, to też dla zawodowca istotne.

- - - - kolejny post - - - - - -



Ty serio porównujesz D810 do Z7/Z7II ?
W czym u ciebie ten lepszy AF sie objawia, masz 101% celnych zdjęć ? :)
Dwa sloty kart tu nie będę się kłócił mimo że dla mnie jeden XQD/CFX miał i ma sens, backup tego w aparacie na drugiej karcie nie jest mi potrzebny, przecież to nie są karty SD żeby histeryzować.Chodziło mi o wielkość matrycy a nie porównanie aparatu jako takiego, mam w ręce z6 I z6ii a mam wrażenie że na oczy tych aparatów nie widziałeś i nie masz pojęcia jak działa AF w 1 a jak w 2

I tak od czasu zmiany zdjęcia są żyleta

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

OjTam
29-07-2021, 15:45
Chodziło mi o wielkość matrycy a nie porównanie aparatu jako takiego, mam w ręce z6 I z6ii a mam wrażenie że na oczy tych aparatów nie widziałeś i nie masz pojęcia jak działa AF w 1 a jak w 2

I tak od czasu zmiany zdjęcia są żyleta

Raczej nie wielkość, a rozdzielczość, skoro już tak się czepiamy.
I dodatkowo, z tego co wiem, to koesh ma/miał i Z6 i Z7. ¯\_(ツ)_/¯

Co do tej żylety, ciekawe. Rozkalibrowany AF w D810? ?
Na tych samych szkłach sprawdzałeś?

ksh
29-07-2021, 16:52
Chodziło mi o wielkość matrycy a nie porównanie aparatu jako takiego, mam w ręce z6 I z6ii a mam wrażenie że na oczy tych aparatów nie widziałeś i nie masz pojęcia jak działa AF w 1 a jak w 2

I tak od czasu zmiany zdjęcia są żyleta
Jak zmienisz kiedyś na Z7/Z7II to podyskutujemy.
Jeśli twierdzisz że dopiero na Z6II "zdjęcia są żyleta" to albo miałeś jakiś uszkodzony Z6 albo może coś z obiektywami ?

Nie jesteś w stanie udowodnić i pokazać wyższość AF po aktualizacjach w Z6II, to nie takie proste, to wymaga specyficznych sytuacji, po pierwsze trudnych warunków oświetleniowych i po drugie muszą to być bardzo dynamiczne sceny.
No i potrzeba obiektywnego podejścia, a nie tylko ślepo wierzyć w to co piszą inni.

To że ci coś wydaje po zakupie nowego aparatu nie oznacza nagle że przekłada się to na efekty w zdjęciach.
Oczywiście Z6II jest lepszy i tego nikt nie neguje ale tak jak napisałem, większość użytkowników nigdy nie skorzysta z tej lepszości AF baa... nawet nie wykorzysta tego co ma pierwsze Z6.

odzio
29-07-2021, 21:52
Przyszłościowy sprzęt to będzie Z6 III, IV itd :)
Aktualizacje do Z6II będą to jest oczywiste, jeszcze lepszy AF ale tez do pewnego poziomu, który przecież obecnie nawet w Z6 jedynce jest na tak wysokim poziomie że amator tego nie wykorzysta, a wielu zawodowców też, specyficzne warunki i sytuacje tylko.

Dwa sloty kart tu nie będę się kłócił mimo że dla mnie jeden XQD/CFX miał i ma sens, backup tego w aparacie na drugiej karcie nie jest mi potrzebny, przecież to nie są karty SD żeby histeryzować.
Ale drugi procesor tak samo nie poprawi skuteczności samego AF, tylko skuteczność przetwarzania i analizy obrazu. Tu chodzi o to, żeby ta sztuczna pseudoineligencja zaczęła przejawiać jakieś objawy myślenia. Teraz wykrywa oko, spoko. W II wykrywa je szybciej, też ok. Ale nie widzę żadnej inteligencji w tym, że jeśli model się odwróci na 2s to aparat nie będzie śledzić jego głowy tylko zacznie sypać durnymi czerwonymi prostokątami po całym ekranie i w końcu wyostrzy na jakimś krzaku na pierwszym planie, z którego się nie przestawi choćby model fikołki z tylu robił. Jakby te procesory były wykorzystane tak jak powinny pod potrzeby analizy zawartości i rozpoznawania tematu zdjęcia to wykorzystałby to zwłaszcza amator do cykania zdjęć bombelków i kitku.

prz3mo
01-08-2021, 23:21
Wrzucę kij w mrowisko ;) Mam Z6I i Z6II. W mojej ocenie AF w dwójce wcale nie jest lepszy. Mam praktycznie identyczne wyniki jeśli chodzi o ilość nietrafionych zdjęć. Korpusów używam w reporterce ślubnej i sesjach portretowych.
Będąc użytkownikiem Nikona od 15 lat... nie wierzę w to, że dwójka doczeka się dużego skoku jakości AF. Niestety w tej firmie było tak od zawsze, gdy chciałeś mieć lepiej musiałeś kupić kolejny model. W sumie ch... wie po co jest tak ten drugi procek. Chyba głównie po to by ładnie wyglądał w folderze reklamowym. Bo raczej nie od obsługi drugiego slotu...

ksh
01-08-2021, 23:41
Drugi procesor już teraz teoretycznie daje lepszy AF ale są to tak małe różnice że ciężko przecież to nawet pokazać na testach, a to nie wina że jest lepiej w Z6II tylko że jest tak dobrze w Z6 :)
Większa moc obliczeniowa to też kwestia kodeków i zapisu w video ale i skuteczność AF przy dużych seriach, nie wiem co jeszcze ale razem ze zwiększeniem mocy nie ma spadku poboru prądu, więc tez jest postęp, no i bufor w Z6II mieści więcej i to sporo więcej, więc jak widać ta moc jest wykorzystywana.

Mało popularne porównania są odnośnie Z7II, a tu doszukiwałbym się maksymalnej efektywności w wykorzystaniu większej mocy obliczeniowej bo jest tam jednak więcej punktów AF, mniejsze, precyzyjniejsze EyeAF na większym dystansie i inne zalety, tylko jak to pokazać na testach, samo och ach użytkownika jest mało wiarygodne.

Paapaj
02-08-2021, 07:06
Wrzucę kij w mrowisko ;) Mam Z6I i Z6II. W mojej ocenie AF w dwójce wcale nie jest lepszy. Mam praktycznie identyczne wyniki jeśli chodzi o ilość nietrafionych zdjęć. Korpusów używam w reporterce ślubnej i sesjach portretowych.
Będąc użytkownikiem Nikona od 15 lat... nie wierzę w to, że dwójka doczeka się dużego skoku jakości AF. Niestety w tej firmie było tak od zawsze, gdy chciałeś mieć lepiej musiałeś kupić kolejny model. W sumie ch... wie po co jest tak ten drugi procek. Chyba głównie po to by ładnie wyglądał w folderze reklamowym. Bo raczej nie od obsługi drugiego slotu...

No faktycznie w reporterce ślubnej to AF w Z6II to ma bardzo trudną pracę...
Jakoś tu nie argument moim zdaniem nie trafiony w kwestii drugiego procesora.
Będzie pewnie tak że procesorów będzie w aparatach przybywało bo coraz więcej danych musi aparat przetwarzać

prz3mo
02-08-2021, 08:47
No faktycznie w reporterce ślubnej to AF w Z6II to ma bardzo trudną pracę...
Jakoś tu nie argument moim zdaniem nie trafiony w kwestii drugiego procesora.
Będzie pewnie tak że procesorów będzie w aparatach przybywało bo coraz więcej danych musi aparat przetwarzać

Po pierwsze nigdzie nie pisałem czy af ma w reporterce ślubnej "łatwo czy trudno". Tylko opisałem swoje odczucie odnośnie AF w Z6 vs Z6II i dodałem gdzie ich używam. Tyle.

patronat
02-08-2021, 08:52
No faktycznie w reporterce ślubnej to AF w Z6II to ma bardzo trudną pracę...
Jakoś tu nie argument moim zdaniem nie trafiony w kwestii drugiego procesora.
Będzie pewnie tak że procesorów będzie w aparatach przybywało bo coraz więcej danych musi aparat przetwarzać

Czyli reasumując, dzisiaj jest dopłata 2500 do drugiego slotu. Bez owijania w bawełnę, nie ma potrzeby dopłacania, korzyści z drugiego procesora są niewielkie o ile w ogóle występują ?

Paapaj - a gdzie wyjdzie różnica w AF? W jakich warunkach jeśli nie np. reporterka ślubna?

prz3mo
02-08-2021, 08:58
Patronat, korzyść na pewno jest. Drugi slot czy większy bufor... to jednak zalety. Ale jeśli tego aż tak nie potrzebujesz to bralbym Z6. Chyba, że się okaże że rzeczywiście Nikon da dopał AF w przyszłej aktualizacji... No, ale to na razie gdybanie.

ksh
02-08-2021, 09:50
Czyli reasumując, dzisiaj jest dopłata 2500 do drugiego slotu. Bez owijania w bawełnę, nie ma potrzeby dopłacania, korzyści z drugiego procesora są niewielkie o ile w ogóle występują ?

Paapaj - a gdzie wyjdzie różnica w AF? W jakich warunkach jeśli nie np. reporterka ślubna?

Wielu usiłuje porównań i twierdzi że obecnie Z6II ma lepszy af od Sony A7III dzięki ostatniej aktualizacji ale to co widać na testach trudno jednoznacznie ocenić, to jest chyba ten poziom działania AF, który już trudno zaobserwować w warunkach testowych.
Różnica AF moim zdaniem wyjdzie w dynamicznym sporcie i to jeszcze wtedy gdy oświetlenie nie koniecznie jest np stadionowe.

prz3mo
02-08-2021, 10:09
To zależy w jakim sporcie. Zetkami też fociłem piłkę nożną czy żużel... Tu nie ma problemu. Ale w reporterce ślubnej gdy warunki są słabe, ciemna sala, z np. kontrowym światłem i chaotyczne ruchy bawiących się ludzi.. Tu już tak różowo nie jest.
Nie dalej jak w sobotę fociłem naprzemian coś takiego zetkami i... dziadkiem D700. Z tym drugim czuję się pewniej :)

ksh
02-08-2021, 12:36
Dość odważna teza z tym dziadkiem ale potrafię to zrozumieć, jeszcze nie tak dawno biorąc do ręki D750 czy D600 jakos tak pewniej się pstrykało, intuicyjnie, bez sprawdzania co i jak ale obecnie jak intuicyjnie używam Z6/Z7, a po przeglądnięciu materiału mam 100% trafień to wszelkie tezy, domysły i własne preferencje odchodzą na bok, fakty przemawiają same za siebie :)

szOk
02-08-2021, 14:33
Cześć Panowie
Nie będę zakładał nowego tematu.
W niedługim czasie będę stał przed wyborem aparatu, ogólnie fotografia produktowa packshoty, nieraz coś bardziej ambitnego.
Jakieś chrzciny, imprezy rodzinne może z czasem ślub.
No i teraz finał- będzie mi się zdarzało motocross fotografować i czasem zwierzęta.
Po walce o system między sony a nikonem przyszedł czas na wybór aparatu, sony odpadł.
Teraz pytanie nikon z6ii czy nikon z7 bo wersja druga z7 będzie poza budżetem.
Czy może polować jeszcze na D850, chociaż niekoniecznie bym chciał, wolałbym tworzyć nowy system oparty na ML, tym bardziej że do tej pory miałem APS-C także obiektywy mnie nie trzymają przy lustrze.

prz3mo
02-08-2021, 15:59
Dość odważna teza z tym dziadkiem ale potrafię to zrozumieć, jeszcze nie tak dawno biorąc do ręki D750 czy D600 jakos tak pewniej się pstrykało, intuicyjnie, bez sprawdzania co i jak ale obecnie jak intuicyjnie używam Z6/Z7, a po przeglądnięciu materiału mam 100% trafień to wszelkie tezy, domysły i własne preferencje odchodzą na bok, fakty przemawiają same za siebie :)Odważna, ale nie tylko moja :) Mam kilkoro znajomych, którzy mają podobne odczucia do mojego :) Może to też trochę wynika, że ogólnie af w ML pracuje trochę na innej zasadzie. W D700 jest to bardziej zero/jedynkowe. Jak nie trafił to od razu jest widać że np. mocno przestrzelił. W zetkach np. gdy mam pod rząd kilka strzałów jakiejś szybko tańczącej pary to jest tak, że część jest z niedużym przesunięciem ostrości, ale jednak.
I jeszcze coś. I tu będę się mocno upierał - minimalny lag w zetkach, od tego co w wizjerze do wciśnięcia spustu. W lustrze jestem w stanie wstrzelić się idealnie w pewne dynamiczne momenty. W zetkach jest minimalna zwłoka. Przykład - facet podnosi babkę na ręce, chcę mieć dokładnie moment ten moment. W DSLR obserwuje w optycznym wizjerze, cyk i mam. W bezlustrze (a przynajmniej w Z) jest minimalnie później robione zdjęcie w stosunku do tego co widzę w elektronicznym EVF.

Paapaj
02-08-2021, 19:32
Odważna, ale nie tylko moja :) Mam kilkoro znajomych, którzy mają podobne odczucia do mojego :) Może to też trochę wynika, że ogólnie af w ML pracuje trochę na innej zasadzie. W D700 jest to bardziej zero/jedynkowe. Jak nie trafił to od razu jest widać że np. mocno przestrzelił. W zetkach np. gdy mam pod rząd kilka strzałów jakiejś szybko tańczącej pary to jest tak, że część jest z niedużym przesunięciem ostrości, ale jednak.
I jeszcze coś. I tu będę się mocno upierał - minimalny lag w zetkach, od tego co w wizjerze do wciśnięcia spustu. W lustrze jestem w stanie wstrzelić się idealnie w pewne dynamiczne momenty. W zetkach jest minimalna zwłoka. Przykład - facet podnosi babkę na ręce, chcę mieć dokładnie moment ten moment. W DSLR obserwuje w optycznym wizjerze, cyk i mam. W bezlustrze (a przynajmniej w Z) jest minimalnie później robione zdjęcie w stosunku do tego co widzę w elektronicznym EVF.
Może to jest kwestia wprawy,umiejętności przewidywania tego co za chwilę się w kadrze stanie, kwestia tzw trzeciego oka, wiele elementów można by tu wymieniC.Może w ustawieniach jest opóźnienie spustu?
Osobiście jakoś nie mam problemu

ksh
02-08-2021, 19:40
Odważna, ale nie tylko moja :) Mam kilkoro znajomych, którzy mają podobne odczucia do mojego :) Może to też trochę wynika, że ogólnie af w ML pracuje trochę na innej zasadzie. W D700 jest to bardziej zero/jedynkowe. Jak nie trafił to od razu jest widać że np. mocno przestrzelił. W zetkach np. gdy mam pod rząd kilka strzałów jakiejś szybko tańczącej pary to jest tak, że część jest z niedużym przesunięciem ostrości, ale jednak.
I jeszcze coś. I tu będę się mocno upierał - minimalny lag w zetkach, od tego co w wizjerze do wciśnięcia spustu. W lustrze jestem w stanie wstrzelić się idealnie w pewne dynamiczne momenty. W zetkach jest minimalna zwłoka. Przykład - facet podnosi babkę na ręce, chcę mieć dokładnie moment ten moment. W DSLR obserwuje w optycznym wizjerze, cyk i mam. W bezlustrze (a przynajmniej w Z) jest minimalnie później robione zdjęcie w stosunku do tego co widzę w elektronicznym EVF.

Jakby Zetki miały takie wady jak opisujesz to suchej nitki hejterzy by nie zostawili w necie, a trolle Sony produkowaliby memy na potęgę :)

Opisujesz swoje odczucia ale czy jesteś w stanie wykryć opóźnienia w nano sekundach to nie podejrzewam ciebie o ponad naturalne zmysły :)
Pamiętaj że lag jaki jest w wizjerze jest mniejszy od laga jaki wynika z działania samego spustu-mechanizmu migawki i to zarówno w lustrzankach jak i bezlustrach.

prz3mo
02-08-2021, 19:41
Aha, czyli jak używam DSLR to umiem "przewidzieć", a jak ML to już nie... ;)
Tak myślałem że do tego zostanie spłycona ta dyskusja ;) Miłego.

Koesh, to nie wady, a cechy ;) Serio aż tak jesteś zaślepiony cudownością zetek? ;) Bo ja staram się jednak zachować resztki obiektywności.

Paapaj
02-08-2021, 19:46
W życiu, człowieku absolutnie nie o to chodzi.Mam i miałem i lustrzanki i bez lustra,ale robię zdjęcia to z naciśnięciem spustu nie czekam aż się zadzieje tylko łapa na spuście prowadzenie itd, pełna koncentracja

Glowa
02-08-2021, 21:17
W DSLR obserwuje w optycznym wizjerze, cyk i mam. W bezlustrze (a przynajmniej w Z) jest minimalnie później robione zdjęcie w stosunku do tego co widzę w elektronicznym EVF.
W Sony a7III też są lagi, ale w podczas kadrowania przez ekran, zapisywaniu poprzedniego zdjęcia i śledzącym AF. Jakby procesor nie wyrabiał - zdarzają się np. przycięcia, skoki obrazu. Poza tym aparat nie jest tak responsywny jak lustrzanki. Np. nie da się tak szybko zmienić ISO jak w lustrzance. Ciekaw jestem jak to wyglada w Nikonach Z.

TOP67
02-08-2021, 21:23
I jeszcze coś. I tu będę się mocno upierał - minimalny lag w zetkach, od tego co w wizjerze do wciśnięcia spustu. W lustrze jestem w stanie wstrzelić się idealnie w pewne dynamiczne momenty. W zetkach jest minimalna zwłoka. Przykład - facet podnosi babkę na ręce, chcę mieć dokładnie moment ten moment. W DSLR obserwuje w optycznym wizjerze, cyk i mam. W bezlustrze (a przynajmniej w Z) jest minimalnie później robione zdjęcie w stosunku do tego co widzę w elektronicznym EVF.

To wynika z zasady pracy bezluster. Po naciśnięciu spustu migawka najpierw się zamyka, żeby za chwilę się otworzyć. A potem zamknąć i znowu otworzyć. Licznik oczywiście bije dwa razy.
Jeśli ustawi się przednią kurtynę elektroniczną, to zwłoka jest mniejsza. Ale czasy są ograniczone i pojawia się rolling shutter.
Do tego dochodzi też opóźnienie wizjera, im ciemniej tym większe.

Pugilares
02-08-2021, 23:00
Jakby Zetki miały takie wady jak opisujesz to suchej nitki hejterzy by nie zostawili w necie, a trolle Sony produkowaliby memy na potęgę :)

Opisujesz swoje odczucia ale czy jesteś w stanie wykryć opóźnienia w nano sekundach to nie podejrzewam ciebie o ponad naturalne zmysły :)
Pamiętaj że lag jaki jest w wizjerze jest mniejszy od laga jaki wynika z działania samego spustu-mechanizmu migawki i to zarówno w lustrzankach jak i bezlustrach.

Tylko w aparatach 100% mechanicznych nie ma opóznienia.
W ML opóznienie jest większe. niż w DSLR. Kiedyś Nikon podawał opóznienie jako parametr w specyfikacji - np. D70s (tzn. chciał się pochwalić, ze nieduze w porownaniu z aparatami nie-DSLR i mniejsze niz D70).
Tu ktoś porobił próby z pomiarem https://www.dpreview.com/forums/thread/4556726 opóznienia.

ksh
02-08-2021, 23:13
Ale żeby z tych pomiarów wyciągać wnioski że lag powoduje że nie da się tańczącej parze zrobić poprawnie zdjęć ?
Lubię technikalia i zagłębianie się w pomiary czy porównania itd ale bez przesady.

prz3mo
02-08-2021, 23:18
Ale żeby z tych pomiarów wyciągać wnioski że lag powoduje że nie da się tańczącej parze zrobić poprawnie zdjęć ?
Lubię technikalia i zagłębianie się w pomiary czy porównania itd ale bez przesady.Ty masz jakiś problem ze zrozumieniem tekstu? Ręce i cycki opadają...

Pugilares
03-08-2021, 00:04
https://fotoblogia.pl/3177,czym-jest-decydujacy-moment-dla-henriego-cartiera-bressona-wideo

TOP67
03-08-2021, 08:32
Tylko w aparatach 100% mechanicznych nie ma opóznienia.

Też jest. Równe czasowi otwarcia pierwszej kurtyny (przy bardzo krótkich czasach częściowemu).
Teoretycznie przy migawce elektronicznej nie ma żadnego opóźnienia, a może być wręcz ujemne. Niektóre smartfony rejestrują kilka klatek przed naciśnięciem spustu i pozwalają wybrać później najlepszy moment.

Pugilares
03-08-2021, 11:27
Też jest. Równe czasowi otwarcia pierwszej kurtyny (przy bardzo krótkich czasach częściowemu).
Teoretycznie przy migawce elektronicznej nie ma żadnego opóźnienia, a może być wręcz ujemne. Niektóre smartfony rejestrują kilka klatek przed naciśnięciem spustu i pozwalają wybrać później najlepszy moment.

Tylko kilka?
Skąd wiedzą, kiedy spodziewać się, że zbliza się właśnie moment naciśnięcia spustu - jasnowidzenie?

TOP67
03-08-2021, 11:33
Tylko kilka?
Skąd wiedzą, kiedy spodziewać się, że zbliza się właśnie moment naciśnięcia spustu - jasnowidzenie?

Rejestrują wszystko w buforze, a po naciśnięciu spustu zapisują do pamięci to co zostało.

ksh
03-08-2021, 11:47
Tylko kilka?
Skąd wiedzą, kiedy spodziewać się, że zbliza się właśnie moment naciśnięcia spustu - jasnowidzenie?

To działa w automatycznym AF albo w ciągłym AF ale i fizycznie naciskając spust między załączeniem AF, a rejestracją zdjęcia jest na tyle dużo czasu że dane pobiera sobie już z bufora/pamięci, przez co nie ma laga faktycznie, aparat jest gotowy do rejestracji cały czas trzymając dane w buforze, dopiero po rejestracji jednej klatki musi sczytać następną i oczywiście robić kolejne pomiary AF itd, tak to działa w amatorskim sprzęcie jakim jest Z6/Z6II.

Paapaj
03-08-2021, 14:55
I tak będziemy sobie pisać o zaletach, wadach tego czy innego sprzętu.Zawsze będzie opóźnienie takie czy inne, większe czy mniejsze.Fota albo wychodzi albo nie i nie ma i nie będzie sprzętu który sobie z tym poradzi.Rozbijamy g... na atomy

ksh
03-08-2021, 15:37
Problem to że wielu ale to wielu sugeruje się wyłącznie jakimiś wpisami pseudo testerów i powiela to potem w necie jako istotne rzeczy, wady czy zalety.
Zrozumienie działania jest bardzo ważne w tym przypadku.

To tak jakby tłumaczyć w 2021 roku komuś co kupił Z7II, pstryka z ręki z za długim czasem i wychodzą mu poruszone fotki, a przecież dał za sprzęt ponad 20 tysiaków, więc Nikon nie potrafi zrobić sprzętu, który daje ostre zdjęcia, a dodatkowo jeszcze tekst będzie że z fona ma ostrzej :)

Pugilares
04-08-2021, 22:42
To działa w automatycznym AF albo w ciągłym AF ale i fizycznie naciskając spust między załączeniem AF, a rejestracją zdjęcia jest na tyle dużo czasu że dane pobiera sobie już z bufora/pamięci, przez co nie ma laga faktycznie, aparat jest gotowy do rejestracji cały czas trzymając dane w buforze, dopiero po rejestracji jednej klatki musi sczytać następną i oczywiście robić kolejne pomiary AF itd, tak to działa w amatorskim sprzęcie jakim jest Z6/Z6II.

Bez jaj - tak to działa w amatorskim sprzęcie, typu smartfony.
W Nikonach Z i podobnych aparatach nie ma rejestrowania wszystkiego cały czas do bufora. Jest naciśnięcie spustu migawki, i - jak to ładnie tu opisano kilka postów wyżej - wtedy następuje (inaczej niż w lustrzankach) najpierw zamknięcie migawki, potem jej otwarcie, ponowne zamknięcie. Rejestrowane jest to, co pomiędzy otwarciem, a zamknięciem. Jakie jest opóznienie w Z6(II), to moze sprawdzic kazdy samodzielnie. Mam aparaty 100% mechaniczne, mam DSLRy i mam Z6II. Gołym okiem stwierdzam, że zrobienie zdjęcia uśmiechniętej twarzy dziecka wymaga uzywania szybkich serii. Trzeba zacząć serię oczwiście próbując przewidzieć jak będzie zmieniał się wyraz twarzy dziecka i zacząć serię "wcześniej". Robiąc w trybie zdjęć pojedyńczych otrzymuję same grymasy, gdyż czas od pojawienia się uśmiechu na twarzy dziecka, porzez wyświetlenie tego w EVf, naciśnięcie spustu, przetworzenie sygnału przez aparat, zamknięcie-otwarcie migawki - wszystko razem to zajmuje tyle czasu, że na szybko zmieniającej wyraz twarzy dziecka w momencie robienia zdjęcia jest już całkiem co innego. Przy pomocy DSLR częściej udaje się zdążyć.

Jacek_Z
04-08-2021, 23:39
Ten parametr jest podawany przez producenta. Dla każdego aparatu jest inny. Także każda lustrzanka ma inny. Oczywiście najkrótszy czas mają te modele jednocyfrowe. Jest także zależny od tego czy używamy migawki mechanicznej czy elektronicznej.
Szukaj w google frazy shutter lag dla konkretnego modelu aparatu.
Tu Z6 https://www.imaging-resource.com/PRODS/nikon-z6/nikon-z6A6.HTM
a tu D750 https://www.imaging-resource.com/PRODS/nikon-d750/nikon-d750A6.HTM

ksh
05-08-2021, 09:35
Bez jaj...
hmm... jeśli masz ciągły AF z automatu albo wciśnięty AF-ON albo spust do połowy to masz już informacje z sensora zbierane do bufora, oczywiście tryb migawki elektronicznej.
Opisywany problem z twarzą dziecka to by była wada sprzętu z opóźnieniami sporo większymi niż nano czy mili sekundy, bez przesady !!

Pugilares
05-08-2021, 09:54
hmm... jeśli masz ciągły AF z automatu albo wciśnięty AF-ON albo spust do połowy to masz już informacje z sensora zbierane do bufora, oczywiście tryb migawki elektronicznej.
Opisywany problem z twarzą dziecka to by była wada sprzętu z opóźnieniami sporo większymi niż nano czy mili sekundy, bez przesady !!

Powyżej kolega Jacek_Z podał stronę z oficjalnymi danymi od Nikona - to nie są nanosekundy, tylko dwie DZIESIąTE sekundy w trybie AF-S. Ile wyjdzie w AF-C? Zależnie od wielu, czynników, ale na pewno dużo więcej.

Natomiast pisząc o fotografowaniu twarzy dziecka, ja nie piszę o teorii, danych z tabeli, testach, tylko o realnym doświadczeniu fotografowania D750 vs. Z6II.

Przy okazji - wątek dotyczy porównania Z6-Z6II: mało kto w recenzjach Z6II pisze o uginającej się i trzeczcącej obudowie pod kciukiem. Dodanie drugiego slotu karty pamięci spowodowało zmianę konstrukcji klapki zasłaniającej sloty. W Z6II klapka jest częścią obudowy, na która jest silnie ściskana kciuciem i podstawą kciuka. Ugina się i trzeszczy. Szczególnie irytujące przy fotografowaniu w EVf, gdy trzymam aparat przy twarzy i koło ucha trzeszczy plastik, jak NRDowska mydelniczka.

Kojocisko
05-08-2021, 10:49
Mam Z6II - chyba mniej ściskam aparat, bo mi nic nie trzeszczy. Może też wynikać to z tego, że kciuk obsługuje mi AF, więc uchwyt aparatu gdzie indziej przykłada siłę.
Ale specjalnie wyjąłem aparat - zdecydowanie nie trzeszczy po chwyceniu.

Jacek_Z
05-08-2021, 11:00
Mam Z7 II - tam też są 2 sloty. I nic nie trzeszczy, ale .. klapka sie bardzo łatwo otwiera. Często gdy np odkładam sprzęt na bok, zmieniam chwyt itd.

Paapaj
05-08-2021, 13:04
Proste rozwiązanie tu wychodzi,Z6II to aparat do zaawansowanej fotografii amatorskiej,ze wskazaniem do filmów,Z7II to już bardziej do foto a mniej do wideo.Jak komu mało to proszę kupować D5 D6 i tam marudzić na opóźnienie itp.

ksh
05-08-2021, 14:32
Pugilares, ja bym się pozbył tego Nikona jeśli sprawia ci tak wiele problemów, przecież na rynku masz obecnie canony, sony, pentax, leica, średni fuji itd.


Powyżej kolega Jacek_Z podał stronę z oficjalnymi danymi od Nikona...No to z tych pomiarów mamy 0.065s przecież.

Pugilares
05-08-2021, 15:41
Pugilares, ja bym się pozbył tego Nikona jeśli sprawia ci tak wiele problemów, przecież na rynku masz obecnie canony, sony, pentax, leica, średni fuji itd.

No to z tych pomiarów mamy 0.065s przecież.

Doczytaj - 0,065 to bez autofocusa. Czyli z ręcznym nastawianiem ostrości lub zablokowanym AF.

notdot
05-08-2021, 16:06
Doczytaj - 0,065 to bez autofocusa. Czyli z ręcznym nastawianiem ostrości lub zablokowanym AF.

no tak
ale z pełnym autofocusem Z6 ma 0,219s a D750 ma 0,206, czyli bardzo porównywalne

ksh
05-08-2021, 16:11
Tu nie chodzi nawet o te czasy, mnie zastanawia jaką może mieć percepcje fotografujący dziecko żeby uchwycić jednym zdjęciem minę dziecka, pisanie potem że to wina aparatu jest słabiutkie, a jeśli to problem to trzeba seriami jechać.

Pugilares
05-08-2021, 19:14
no tak
ale z pełnym autofocusem Z6 ma 0,219s a D750 ma 0,206, czyli bardzo porównywalne

Nie wiem, co to jest "pełny autofocus", w każdym razie 0,2 z kawałkiem dotyczy w obu przypadkach AF-S. S - ES - autofokus "stacjonarny". Czyli do fotografowania nieruchomych rzeczy. Do fotografowania ruszających się ludzi instrukcja zaleca AF-C. C - CE, "continuos", ciągły. Juz pisałem powyżej, ale mogę napisać jeszcze raz - dane z tabeli dot. AF-S to jedno, a realne fotografowanie realnych osób, to co innego. W realu nie wychodzi to tak pięknie. Od naciśnięcia guzika do zrobienia zdjęcia aparat "myśli" na tyle długo, że gdy już zrobi zdjęcie, to na zdjęciu jest już co innego, niż było w momencie naciskania guzika. To są fakty. O Można być wyznawcą marki i fanem nowości i hejtować każdego, kto dostrzega jak jest w realu, a nie na reklamowym filmiku najnowszego modelu. Piszę o tym przede wszystkim dla tych forumowiczów, którzy być może zastanawiają się nad "wejściem w bezlustro" i być może sądzą, że byłoby to rozwiązaniem wszelkich problemów, a potem rozczarowanie. Radzę - jesli to tylko mozliwe - wypożyczyć aparat na klika dni i samemu sprawdzić, zanim wyskoczy się z kilkunastu klocków (obecnie Z6II + 24-70/4S + FTZ = circa 13 tys. zł).

ksh
05-08-2021, 19:27
Od naciśnięcia guzika do zrobienia zdjęcia aparat "myśli" na tyle długo, że gdy już zrobi zdjęcie, to na zdjęciu jest już co innego, niż było w momencie naciskania guzika. To są fakty.
Ale co to wnosi to tematu że nie możesz uchwycić miny dziecka, przecież to nie jest tego wina.



O Można być wyznawcą marki i fanem nowości i hejtować każdego, kto dostrzega jak jest w realu, a nie na reklamowym filmiku najnowszego modelu.
Każdy aparat cyfrowy ma podobne "lagi", a lustrzanka ma te lagi podobne jak analog.


Piszę o tym przede wszystkim dla tych forumowiczy, którzy być może zastanawiają się nad "wejściem w bezlustro" i być może sądzą, że byłoby to rozwiązaniem wszelkich problemów, a potem rozczarowanie. Radzę - jesli to tylko mozliwe - wyporzyczyć aparat na klika dni i samemu sprawdzić, zanim wyskoczy się z kilkunastu klocków (obecnie Z6II + 24-70/4S + FTZ = circa 13 tys. zł).
Bezlustra to nie jest produkt ostatnich miesięcy, jest to na rynku już od jakiś ośmiu lat, bardziej zaawansowane sprzęty dorównujące lustrzankom od jakiś czterech lat, w aps-c nawet dłużej, więc odkrywanie ameryki i wymyślanie jakiś problemów jest słabym pomysłem.

Bezlustro ma swoje wady i tego nie zmienimy, ma tez zalety, od dłuższego czasu zalety zaczynają przeważać i dlatego sprzęt zaczyna dominować na rynku foto.
Nikon akurat przez swoje opónienia nie wprowadzał na rynek wybrakowanych produktów albo zwyczajnei słabych jak SOny w pierwszych modelach, nie zrobił też takich błędów jak Canon z pierwszymi bezlsutrami ff, więc co tu hejtować ?
Dla mnie amatora wady bezluster są znikome, wyeliminowałem swoje przyzwyczajenia, nawyki, zrozumiałem działanie sprzętu i jestem zadowolony, mimo to nie mam oporu sięgnąć po lustrzankę.

notdot
06-08-2021, 09:39
W realu nie wychodzi to tak pięknie. Od naciśnięcia guzika do zrobienia zdjęcia aparat "myśli" na tyle długo, że gdy już zrobi zdjęcie, to na zdjęciu jest już co innego, niż było w momencie naciskania guzika. To są fakty. .

to zmień aparat na taki co ci pasuje, serio, po co się męczysz z takim co ci robi źle zdjęcia?
masz na prawdę duży wybór na rynku i wybierz to co ci pasuje, zamiast się wściekać

fader_audio
06-08-2021, 10:09
witam,

Pozwolę sobie strącić pare groszy. Mam dwie córki, i pewne pojecie o robieniu im zdjęć lustrem jak i ml. Otóż jak jest jakis ciekawy moment to niezależnie jaki to aparat czy nawet smartfon trzeba go wyjąc z kieszeni bądź torby. to pierwsze opóźnienie już. Jesli wiem co będe fotografował to aparat musi być w gotowości bez znaczenia czy lustro czy ml. Najważniejsze podczas zabaw to przewidywanie co za chwile sie może stać, ja fotografuję w ten sposób, że drugim okiem mam kontrole co się dzieje z obiektem fotografowanym, jest wtedy szybsza reakcja z mojej strony. Oczywiście chcąć uchwycic odpowiedni moment MUSI BYC SERIA I AF-C, inaczej masz gwarancje nieudanego ujecia (to co wspominałes). To spostrzeżenie dotyczy luster i ml. Oczywiście jak bezlustro przejdzie w stan spoczynku to zajmuje mu znacznie więcej czasu na gotowośc do pracy niż w lustrzance. Ja mam nawyk taki, że jak łapie aparat naciskając spust migawki do połowy, także jak przykłądam wizjęr do oka to w zasadzie sprzet jest już w gotowości.
Jeżeli rzeczywiście opisany problem jest tak istotny sprzedaj aparat i kup lustrzanke, ale potem mogą Ci przeszkadzać takie rzeczy jak BF/FF. Wszystko ma plusy i minusy, kwestia tego co komu bardziej potrzebne. Pamiętamy o tym że zdjęcie robi fotograf, a sprzęt w tym pomaga.

ksh
06-08-2021, 10:21
Ja mam nawyk taki, że jak łapie aparat naciskając spust migawki do połowy, także jak przykłądam wizjęr do oka to w zasadzie sprzet jest już w gotowości. Widzę że moje nawyki nie są dziwactwem :) mam to samo, do tego można jeszcze ustawić prefocus, który ostatnio uzywałem w Sony na początku i zawsze to wyłączam bo wkurza.

Pugilares
06-08-2021, 21:53
Mam sporo różnych aparatów. Pewnie zbyt wiele, w każdym razie ma tyle dużo, że większość jest używana sporadycznie. Więc się nie martwcie, dam radę wybrać właściwy, kiedy będę chciał, żeby opóznienie było minimalne i nie będzie to Z6II.

Ketchup
06-08-2021, 23:00
Ja jako były posiadacz przez 2 lata Z6 I plus N200-500 i Sigmy Sport70-200 i natywnego 24-70 radziłbym po pierwsze wypożyczyć sprzęt na testy i sprawdzić czy Ci pasuje. Po drugie nie pchałbym się w Z6 I bo ten aparat nie ma już wsparcia rozwojowego od strony Nikona który go sztucznie ukatrupił bajeczką o potrzebie 2 procesorów itp. Jakby im zależało na dalszej poprawie AF w Z6 I to by wprowadzili tryb ograniczonego wide plus np. wykrywania oka w centrum kadru tak jak ma to częściowo miejsce w Z6 II czy konkurencji np. Canonie R5. Przecież ograniczenia o 2/3 obszaru po którym aparat ma szukać punktów do ostrzenia raczej odciąża procesor a nie wymaga zwiększenia mocy ale kto by wtedy kupował Z6 II / Z 7 II ? Jeśli planujesz używać aparat przez kilka lat nie zmieniając go to odżałuj tą różnicę 2500 zł - podobno Nikon przygotowuje nową wersję oprogramowania do Z6 II / Z7 II z nowymi elementami zaczerpniętymi z Z9. Biorąc pod uwagę że w momencie jak kupowałem Z6 I oprogramowanie było tragiczne i dopiero w wersji 2.0 a później 3.0 poprawili i wprowadzili nowe funkcje może Nikon to samo zrobić z Z6 II i Z7II bo odstają obecnie jeśli chodzi o AF od konkurencji. A jaką masz pewność że za rok nie zmienisz obiektów które będziesz fotografował ? Ja coś takiego przeszedłem i nagle okazało się że Z6 na lotnisku z szybkimi odrzutowcami wojskowymi czy akrobatycznymi pokazami sobie nie radzi - zmiana systemu kosztowała mnie o wiele więcej niż 2500 zł :(. Żeby nie było dla mnie Zetki I i II generacji są dobrymi aparatami o ile nie chce się robić bardzo szybkich akcji typu lotnictwo, sport czy niektóre rzeczy w przyrodzie. W środowisku foto lotniczym top fotografowie którzy mają szklarnię Nikona siedzą na D500 i D850 lustrach (na pytanie dlaczego bo muszą widzieć co fotografują a nie mieć opóźnienie) i czekają na Z9 albo uciekają na inne systemy typu A1 / A9 II czy R6/R5 czy czają się na R3 który za moment wyjdzie a Z9 pewnie w 2022 zobaczymy :( . Żeby nie było to Z6 też udawało mi się zrobić coś na szybkich jetach ale to było 2/10 kadrów po przesiadce na R5 nagle pomimo że jeszcze nie umiem obsługiwać do końca tego "tęczowego" menu i innej klawiszologi (lata przyzwyczajeń do Nikona) to mam 7/10 ostrych udanych zdjęć bez opóźnień w wizjerze, nagle panoramowanie mi wychodzić zaczęło. Swoją drogą tu jest ciekawy test D850 kontra Z7 II i wg. recenzentów wygrywa w każdej kategorii Z7 II oprócz szybkiej przyrody i sportu - dlaczego to jest pokazane w tym monecie https://youtu.be/31n0NJiFcvM?t=892 jak widzę te opóźnienia i skakania AF na ptakach Z7 II to jakbym widział moją Z6 :( . Podsumowując jeśli już teraz chcesz bezlustro Nikona odżałuj parę złoty więcej i weź Zetkę II (wcześniej jeśli masz możliwość wypożycz na weekend i przetestuj) aparat kupujesz na lata chyba że zawodowo planujesz go wykorzystywać z założeniem że jak się zwróci kupisz nowszy model ;).

Myszowor
06-08-2021, 23:35
Jedyne opóźnienie to wybudzenie aparatu, w lustrzance jest szybciej, w bez lustrze trzeba się przyzwyczaić aż ekran odpali.

ksh
06-08-2021, 23:45
Mam sporo różnych aparatów. Pewnie zbyt wiele, w każdym razie ma tyle dużo, że większość jest używana sporadycznie. Więc się nie martwcie, dam radę wybrać właściwy, kiedy będę chciał, żeby opóznienie było minimalne i nie będzie to Z6II.

Jak już wybierzesz to napisz jaki aparat ma to opóźnienie mniejsze, bez szydery serio piszę.

Jacek_Z
07-08-2021, 00:30
..Po drugie nie pchałbym się w Z6 I bo ten aparat nie ma już wsparcia rozwojowego od strony Nikona który go sztucznie ukatrupił bajeczką o potrzebie 2 procesorów itp. .

??? Nie czytałem nigdzie o potrzebie 2 procesorów. Narzekano na brak drugiego slotu i na brak funkcjonalnego gripa i to dano w wersjach II. To powinno być od początku w Nikonach Z.

ksh
07-08-2021, 00:35
Z6 początkowo miała być zapewne aparatem jak później wypuszczone Z5, nawet potrafili z cenami szaleć, jednak jak wypuscili Z5 i w planach były dwójki to zmienili "taktykę" i Z6 powoli zaczęto usuwać z oferty, ten aparat troszkę im psuje cały układ cenowy.
Ja osobiście Z6 pierwszy polecam, świetny aparat na wiele lat, większość amatorów nawet nie wykorzysta jego możliwości, a zawodowcy wiedzą już co aparat potrafi.

Ketchup
07-08-2021, 00:56
Jedyne opóźnienie to wybudzenie aparatu, w lustrzance jest szybciej, w bez lustrze trzeba się przyzwyczaić aż ekran odpali.

W lustrzance widzisz fizycznie do czego celujesz a bezlustrze lampisz w wyświetlacz który jest umieszczony w miejscu optycznego wizjera i ma mniejsze lub większe opóźnienie w wyświetlaniu. Jeśli twierdzisz inaczej wyjaśnij mi z co się dzieje na tym fragmencie recenzji który wcześniej dałem. Dlaczego obraz ptaków traci płynności w momencie robienia zdjęcia i co Twoim zdaniem oznacza zwrot „viewfinder lag” pewnie nie wiedzą o czym mówią ;) . Chciałbym zauważyć jeszcze jedno te ptaszki nie latały 400-500 km/h i do tej Zetki było zapięte topowa stałka 500 mm f/4 kosztująca x2 tyle co body więc lepszej sytuacji na tą chwile nie ma. Ciekaw kiedy Nikon wyda w końcu jakiś tele natywny oprócz 70-200.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jacek_Z
07-08-2021, 11:06
..Chciałbym zauważyć jeszcze jedno te ptaszki nie latały 400-500 km/h ..
Prędkość liniowa nie ma znaczenia. Znaczenie ma kątowa.
Boeing wysoko na przelotowej leci 900 km/h a ... niemal stoi w miejscu jak go robisz szerokim kątem. Ktoś przebiegający obok fotografa będzie bardziej wymagającym obiektem niż np. myśliwiec.
Nie liczy się jak szybko w przestrzeni coś się porusza, tylko jak bardzo się przesuwa na pikselach matrycy. Liczy się odległość od obiektu, kierunek ruchu obiektu i kąt widzenia obiektywu.
Natywny telezoom by się przydał. W road są 100-400 i 200-600 (to może być coś fajnego). Canon już ma 100-500 dla amatorów, ma dwa pro 400/2.8, 600/ 4.0 i ... szkła, z których się naśmiewano, bo f 11 - 600 i 800 mm. Ale one są tanie, małe i schodzą! (w końcu przecież można podnosić ISO).

Ketchup
07-08-2021, 14:11
Prędkość liniowa nie ma znaczenia. Znaczenie ma kątowa.
Boeing wysoko na przelotowej leci 900 km/h a ... niemal stoi w miejscu jak go robisz szerokim kątem. Ktoś przebiegający obok fotografa będzie bardziej wymagającym obiektem niż np. myśliwiec.
Nie liczy się jak szybko w przestrzeni coś się porusza, tylko jak bardzo się przesuwa na pikselach matrycy. Liczy się odległość od obiektu, kierunek ruchu obiektu i kąt widzenia obiektywu.
Natywny telezoom by się przydał. W road są 100-400 i 200-600 (to może być coś fajnego). Canon już ma 100-500 dla amatorów, ma dwa pro 400/2.8, 600/ 4.0 i ... szkła, z których się naśmiewano, bo f 11 - 600 i 800 mm. Ale one są tanie, małe i schodzą! (w końcu przecież można podnosić ISO).

Ustalmy jedno :) fizykę w szkole miałem - ok może to było dawno ale jeszcze coś pamiętam a w tej materii nasz minister chyba przy podręcznikach nie grzebał jeszcze ;).
Druga sprawa kto szerokim kątem robi na FL320 (prawie 10 km) benka ? Już pomijam że będzie to kropeczka na niebie to robienie autobusów z paxami to nie moja bajka - mało co się dzieje, siedzenie na drabinie pod płotem żeby mieć ostrą śrubę w podwozi mnie nie rajcuje ;) .
Co do biegacza robiłem kilka razy Z6 biegi/półmaratony i dla mnie w przebiegających nic wybitnie trudnego nie ma ale gdy kilkadziesiąt metrów od Ciebie F-15 na dopalaczach przeleci kilka metrów nad ziemią i nagle odbije mocno w górę to człowiek i AF ma co robić żeby to bydle utrzymać w obiektywie i złapać ostrość :).
54630

Gdyby Z6 II / Z7 II miały taki AF jak R5 i nielagujący wizjer to uwierz mi Sigma Sport 60-600 robi robotę i nie zmieniałbym systemu - jak skończy się embargo Rzecznika jednostki to wrzucę kilka fotek z ostatnich ćwiczeń jetów - pierwszy raz od 2 lat (miesiąc temu sprzedałem Z6) przeglądając zdjęcia stwierdzam że za dużo zrobiłem ostrych takich samych ujęć. Szkoda że Nikon nie odrobił lekcji przy ver. II bo Zetki są naprawdę przyjemne i gdyby tak ten wizjer z AF podkręcić to byłby wół roboczy jak kiedyś D850 - Z 7 II.

ksh
07-08-2021, 14:17
Czyli miałeś Z6 i twierdzisz że R5 jest lepszy od Z6II i Z7II, nawet chwili zastanowienia się nad ceną, nad różnicami itd ?
Śmiesznie wygląda wytykanie sprzętowi za 6tyś zł że jest gorszy od sprzętu za 18tyś zł.
Jak tu dyskutować ?

Ketchup
07-08-2021, 14:25
Czyli miałeś Z6 i twierdzisz że R5 jest lepszy od Z6II i Z7II, nawet chwili zastanowienia się nad ceną, nad różnicami itd ?
Śmiesznie wygląda wytykanie sprzętowi za 6tyś zł że jest gorszy od sprzętu za 18tyś zł.
Jak tu dyskutować ?

Czytałeś dwa posty wyżej gdzie pisałem ze miałem w testach Z6 II i Z7 II czy od razu go gardła się będziesz rzucał ? Pewnie też nie doczytałeś że R6 który jest odpowiednikiem obecnie Z6 II ma ten sam AF ( a podobno nawet lepszy bo mniejsza matryca) co R5 więc jeśli zestawię Z6 II vs R5 będzie to samo ? Umknęło Ci też jak widzę to że pisałem że dla mnie praca AF Z6 i Z6 II / Z7 II jest taka sama na lotnisku i że jak widzę z tej recenzji co wrzucałem ten przycinający się na ptakach ekran Z7 II to od razu Z6 moja mi się przypomina :) ?

Zanim dokonałem wymiany systemu i dostałem po kieszeni uwierz mi że przetestowałem wszystkie możliwe warianty zastania z Nikonem - niestety jedynym rozwiązaniem do szybkiego foto lotniczego obecnie od Nikona to 5-6 letnie lustra D500 i D850 :( . Kupowanie ich teraz w dobie rewolucji bezlustrowej gdzie konkurencja już wyprowadziła atak i szykuje kolejne produkty było nielogiczne (znowu problemy z kalibracją Sigm itp) do tego nowych teleobiektywów dla Z serii jak nie było tak nie ma bo one pewnie poprawiłby pracę AF ale pewnie cena byłaby taka że mogę Sigmę Sport 70-200 i 60-600 kupić za jedno takie szkło :(.

Pugilares
08-08-2021, 02:29
Jak już wybierzesz to napisz jaki aparat ma to opóźnienie mniejsze, bez szydery serio piszę.

Canon QL 17, Mamiya RZ67 II, Pentacon 6.

Paapaj
08-08-2021, 09:49
Canon QL 17, Mamiya RZ67 II, Pentacon 6.
Szkoda nocy na takie żmudne rozważania...

patronat
08-08-2021, 11:12
Tak dla zabawy zrobiłem doświadczenie, a mianowicie sprawdzałem to opóźnienie empirycznie. Iphone ze stoperem, na to Z7. W momencie robienia zdjęcia obraz się zatrzymuje na tyle że można zapamiętać wartość. I tak dla monitora różnica pomiędzy ostatnim wskazaniem a zdjęciem to około 0,12 sek, w wizjerze od 0,12 do 0,14. AF-C. Natomiast nie ma żadnego problemu na uchwycenie konkretnego czasu na zdjęciu, namierzając czas drugim, wolnym okiem. Polecam dla zabawy - wprawy.

Jacek_Z
08-08-2021, 15:30
Nie znam tego Canona, ale wymienienie tu Pentacona Six i Mamiy RZ Pro II traktuje w kategorii żartu. Dodam że Mamiya była moim niemal podstawowym aparatem blisko 10 lat, a sprzedałem ją w tym roku. Został mi jeszcze Sekor 250 do sprzedania. Mamiya ma ogromne lustro i ma lag chyba z 1s ;)

Ketchup
08-08-2021, 15:44
Tak dla zabawy zrobiłem doświadczenie, a mianowicie sprawdzałem to opóźnienie empirycznie. Iphone ze stoperem, na to Z7. W momencie robienia zdjęcia obraz się zatrzymuje na tyle że można zapamiętać wartość. I tak dla monitora różnica pomiędzy ostatnim wskazaniem a zdjęciem to około 0,12 sek, w wizjerze od 0,12 do 0,14. AF-C. Natomiast nie ma żadnego problemu na uchwycenie konkretnego czasu na zdjęciu, namierzając czas drugim, wolnym okiem. Polecam dla zabawy - wprawy.

Dobrze dobrze ale teraz ustaw H+ czyli 12 klatek - ustaw się prostopadle kilkadziesiąt metrów do jakiegoś obiektu który będzie się przemieszał powiedzmy co najmniej 100 km/h ( orientacyjna prędkość awionetki przy starcie - nie mówię już 400-500 km/h) i na tele (nie na szerokim) spróbuj poprowadzić za obiektem cały czas robiąc 12 kl/s. Zobaczysz co się zacznie dziać po kilku pierwszych klatkach - to samo co z tym ptakiem tylko że kilka razy mocniej https://youtu.be/31n0NJiFcvM?t=902 .

Robiąc na "H" lag już nie jest taki dokuczliwy bo następuje tylko ściemnienie jak w dslr ale mamy tylko 5.5 klatki - zresztą Nikon przestał to chyba ukrywać bo dokumentacji rozwiązywania problemów masz : https://nps.nikonimaging.com/technical_solutions/z7_z6_tips/continuous_h/
dla H -
"Display during burst - Goes dark during metering"
a dla H+
"Display during burst - Image review (lags subject motion)"

im szybciej porusza się obiekt ruchem nieprzewidywalnym tym robi się weselej - ja sobie radziłem prowadząc samolot na drugie oko i czasami coś tam się udało jak się serią strzeliło.

Paapaj
08-08-2021, 16:11
Im dalej z tymi opiniami, komentarzami to dochodzę do wniosku że Z6II to bardzo dobry aparat ale na 100% nie do ptaków.Tam tylko lustro i to jednocyfrowe

ksh
08-08-2021, 16:25
Praktycy dostrzegają wady


https://www.youtube.com/watch?v=YqKaUjjaA70


https://www.youtube.com/watch?v=pYtz3vqFKSw

Ketchup
08-08-2021, 16:32
Im dalej z tymi opiniami, komentarzami to dochodzę do wniosku że Z6II to bardzo dobry aparat ale na 100% nie do ptaków.Tam tylko lustro i to jednocyfrowe

Znam kilka osób które Zetki używają - rozmawiałem z foto przyrody i jest zachwycony Z7 ale on najczęściej używa gimbala i siedzi w czatowni i innych tego typu "okopach" :). Co do jednocyfrowych aparatów to już różnie bo niektórzy preferują cropowanie a wtedy zostaje Ci D850 / Z7 II - w sumie wszystko zależy co robisz bo na kolibry czy trzciniaki z Zetką chyba bym nie poszedł ale czaple, kormorany a może i orły pewnie się da.



Praktycy dostrzegają wady

https://www.youtube.com/watch?v=YqKaUjjaA70

https://www.youtube.com/watch?v=pYtz3vqFKSw

He he czyli patrz w tym momencie spec od fotografii przyrodniczej mówi to co ja opisałem obserwując Z6 na lotnisku i boisku https://youtu.be/YqKaUjjaA70?t=314 za co niektórzy mi do gardła się rzucali że głupoty piszę ;) .
A koleś robił zdjęcia na topowych szkłach PF i konkluzja ta sama z poleceniem do szybkiego sportu/ przyrody ( i ode mnie lotnictwa) poleca D500/D850 i D5/6 :) .

Myszowor
08-08-2021, 19:28
No ok, samoloty i ptaszory ok, ale nie wciskajcie kitu że za dzieciakiem nie nadąża, mam Z7 i to typowo portretowy aparat, jak dzieciaki skaczą na trampolinie to mam ostre foty, pomijam że w filmie mówią chyba o trybie auto.

Ketchup
08-08-2021, 19:40
No ok, samoloty i ptaszory ok, ale nie wciskajcie kitu że za dzieciakiem nie nadąża, mam Z7 i to typowo portretowy aparat, jak dzieciaki skaczą na trampolinie to mam ostre foty, pomijam że w filmie mówią chyba o trybie auto.

Ja od zawsze twierdziłem ze Zetki do eventów i wolniejszych kadrów czy krajobrazów są bardzo ok i to już pierwsza generacja - z tym że tam koledzy od nocnych klubów mówili, że jedna ver II lepiej sobie radzą w zmiennym oświetleniu przy nieodświetlonych scenach. Szybsze akcje też coś tam przy pewnym doświadczeniu da zrobić waląc seriami ale to już mniejsze lub większe rzeźbienie :) . Może tak samo jak D750 da się coś zrobić na lotnisku ale to nie będzie to co daje D500 czy D850 :) . Gdyby nie "wirus" foto lotniczego pewnie bym grzecznie na Z6 dalej siedział bo po zmianie na R5 nie mogę sobie z kolorami i ziarnem jakoś poradzić :(.

ksh
08-08-2021, 21:03
Każdy z producentów wspominał i wspomina o tym że porównywanie do lustrzanek ma sens jeśli an rynku jest bezlustro, które można porównać do danego modelu lustrzanki.
Z6 to porównywałbym do linii lustrzanek jak D600, oczywiście mając na uwadze ile czasu minęło od premiery i jakby taka lustrzanka obecnie działała, to jest coś właśnie jak Z6/Z6II.
Z7 był i jest dziwnie ulokowany, to raczej efekt obecności i dominacji Sony, więc powstało coś takiego w Nikonie, nie porównywałbym tego do D850, to raczej taki D750 z dużą matrycą.
Z9 będzie to pierwsze bezlustro, które śmiało ma zastąpić najlepsze lustrzanki, czy Canon tez tak odważnie będzie twierdził z nowymi modelami to zobaczymy.

Mamy jeszcze świetne Z5 i to powinna być linia D600 ale jest inaczej, to jest obecnie najlepsza budżetowa pełna klatka na rynku, ani canon ani sony nie mają takiego sprzętu.
No i jest jeszcze miejsce na Z8, który powinien być właśnie czymś co przewyższy możliwościowości obecnego D850.

Ketchup
08-08-2021, 23:45
No tak tylko Nikonowi czasu brakuje - wg. mnie mógł zabłysnąć opóźniając a zarazem lepiej poprawiając Z6 i Z7 v2, ale się pośpieszyli - teraz mają Z9 który będzie kosztował 2 nerki i wątrobę ;) jak wyjdzie a podobno 1 kw 2022 jest realny w sklepach. Jedyną rzeczą jaką mogą walczyć to cenami Z5/Z6/Z7 v2 no jeszcze mają D780 plus D850 z magazynów bo D500 chyba już nie robią - no i D6. Tylko nie każdy chce cofać się w lustra jeśli chce szybkie akcje robić, a do tego bawić się korekcje BF/FF inne historie. Problemem dodatkowo jest, że nie ma całego pokrycia szkieł natywnych np. z tele jest raptem 70-200 S . Gdzie w u konkurencji mam natywne 100-500 czy 200-600 plus jeszcze Sony na Sigmę się otworzyła. Takie natywne szkła lepiej pracują niż FTZ - 70-200 S widziałem i jest szybsze, ostrzejsze i lekkie. Jakby wypuścili takiego natywnego 200-500 pod Zetki v2 to mniejsze/lżejsze do tego szybki silnik AF może by to zadziałało. Co do Canona to jak patrzę to maję lepszą sytuację z bezlustrami bo mają udane R6/R5 (gdzie każdy ma naprawdę świetny AF i wizjer bez aż takiego lagu jak Nikon), z tego co wiem w rękach testerów w PL na dniach jak już nie jest R3 reporterski i pewnie już dłubią przy R1. Mają szkła do 500 mm natywne do bezluster - więc teraz mogą odcinać kupony. Pomimo, że zmieniłem na Canona to kibicuję Nikonowi bo mam sentyment a poza tym jak jest kilku mocnych graczy na rynku to klient zyskuje. Oby się pozbierali bo trochę to dziwnie wygląda nowości czy aby na pewno w tej sytuacji Nikon Z fc jest im potrzebny w ofercie jak mają Z50 - chyba że uruchomienie produkcji nie było trudne i chcieli podtrzymać zainteresowanie takim cudakiem :) .

ksh
09-08-2021, 10:01
A ty dalej płaczesz :(

Co ty chcesz od Z6, Z7, Z6II, Z7II, Z5, przecież to rewelacyjny sprzęt, Sony obecnie ma więcej problemów żeby konkurować bo od 1,5 roku wstrzymali premierę A7IV, który mógł ponownie zrobić akukuk konkurencji.
Canon nie ma sprzętu w cenach akceptowalnych przez większość klientów, sprzedaż im rośnie ale nie sprzętu, który opisujesz bo jest za drogi łącznie z optyką, którą mają mocno nie trafioną albo strasznie z nietrafionymi cenami.
Wielu kupuje canona bo na pasku jest to logo i tyle.
Kogo obchodzą sprzęty w cenach jak R5 czy R3, Z9 A9II, to jest nisza.

Poziom działania AF w pierwszych modelach Zetek jest tak wysoki że większość klientów nigdy nawet nie dojdzie do granicy gdzie to jest dla niego problem.

Dla mnie i dla wielu innych posiadaczy bezluster osiągniecie 100% trafień jest rewelacyjnym osiągnieciem i nic tylko się cieszyć, miałem ten plus że przesiadałem się z ułomnego A7II ale miałem też D750 czy D600, więc wiem co lepsze co gorsze.

Ketchup
09-08-2021, 15:36
Kto płacze - piszę obserwacje kogoś kto zmienił system i widzi tego wady i zalety - nie zamierzam Canonowi ołtarzyka teraz stawiać jak ty Nikonowi ;) . Napisałem, że Nikon może teraz walczyć cenami i walczy - ale widzę, że sprytnie przemilczałeś R6 która ma taki sam AF jak droższy R5 a ceną pozycjonuje się między Z6 II a Z7 II. Nie każdy robi statykę typu listki, kwiatki czy wylegujące się kotki ;) . Jeśli chodzi o nietrafienie cenowe to 70-200 S Nikona do Zetki kosztuje praktycznie tyle samo co Canona RF 70-200 - czasy tanich szkieł typu Nikkor 200-500 już chyba nie wrócą a dla przeciętnego Kowalskiego 11-12 tys zł może wydawać się dużo - niestety ani Nikon ani Canon nie patrzy na Polskę bo po co. Nie stać na natywne to zapinasz przejściówkę/FTZ i bierzesz Sigmę 70-200 - za około połowię mniej (5,9 tys zł) albo szkła z rynku wtórnego i godzisz się z pewnymi ograniczeniami/przypadłościami jak wolniejsza praca AF w Zetkach a w Canonie np. tylko 80 % ostrzenia matrycy. Co do uogólniania jakie są potrzeby większości - to większości by dobry smartphone wystarczył ;).

ksh
09-08-2021, 15:45
Przemilczałem bo nie znam sprzętu Canona i nawet nie próbuję porównywać, sprzęt poza zasięgiem mojego portfela, nie jestem zawodowcem, kupuję obecnie tylko tanie byle jakie nikony, a miałem sony, fuji, samsunga, olympusa i nawet Canona 40D i 5D :)

Obiektywy 70-200 f/2.8 to nie jest sprzęt dla przeciętnego kowalskiego, zejdźmy na ziemię :)
Obiektyw dla kowalskiego to np 24-200mm, 24-105/120/140, nawet UWA zoomy to jest jakaś nisza, no może f/4 wersje jeszcze ujdą ale ani Nikon ani Sony tanio nie ma, a Canon pisze nowy rozdział z cenami i szokuje nawet wiernych tej marce klientów :)

odzio
09-08-2021, 16:28
Ketchup wady ML w tej części forum są traktowane dwojako:
- nie wiedziałeś co kupujesz? Po co narzekać, że Nikon ma to w nosie i nic z nimi nie robi, to Ty masz z pocałowaniem dłoni je przyjmować,
- dobrze, ze Nikon tego nie naprawia, bo by tylko tracił pieniądze, a skoro ja z tego nie korzystam to nikomu w świecie nie jest potrzebne

Nie przebijesz się. Wiem z doświadczenia, cierpię na chroniczną płaczliwość, przynajmniej według naszych kolegów ;)

Ketchup
09-08-2021, 16:37
Ketchup wady ML w tej części forum są traktowane dwojako:
- nie wiedziałeś co kupujesz? Po co narzekać, że Nikon ma to w nosie i nic z nimi nie robi, to Ty masz z pocałowaniem dłoni je przyjmować,
- dobrze, ze Nikon tego nie naprawia, bo by tylko tracił pieniądze, a skoro ja z tego nie korzystam to nikomu w świecie nie jest potrzebne

Nie przebijesz się. Wiem z doświadczenia, cierpię na chroniczną płaczliwość, przynajmniej według naszych kolegów ;)

Luzik - jak ja kupowałem Z6 po premierze to mało tutaj było speców a nawet jak miał ktoś już Z6 to nie łaził po lotniskach/boiskach czy zawodach pływackich - więc wiesz teraz jakbym wiedział to ... bym tyle "nie płakał" ;) . Dobra temat zamknięty czekam na premierę Z9 bo jeśli będzie to co opisują to za moment powinny się pojawić bardziej budżetowe konstrukcje z częścią nowości od Z9 :) .

Kojocisko
09-08-2021, 19:31
Nie mam tylu doświadczeń ze sprzętem, co kolega Ketchup, ale generalnie ma on chyba wiele racji.
Canon, za górę dolarów potrafi dać prawie wszystko (znakomity AF, mnóstwo fajnej natywnej optyki RF). Nie ma co bronić braków w linii Nikkorów z bagnetem Z.
Jest teraz taki filmik dpreview o wyborze sprzętu bez patrzenia na budżet i mnie wychodzi, że zestaw z R5 dla mnie kosztuje ponad 11k$, z R6 ofkoz mniej.
Na tym etapie rozwoju systemu Z, Nikon nie daje tyle co Canon (i pewnie Sony). Ale dla mnie (od niedawna posiadacza Z6II), daje bardzo dużo, za jeszcze jako takie rozsądne pieniądze. I bardzo dużo (lub prawie wszystko), jak na moje potrzeby. Kolega Ketchup ma inne potrzeby i rozumiem, że tych potrzeb Nikon nie umie zaspokoić. Co tu dyskutować? W końcu swoje potrzeby kolega zna najlepiej.
Ofkoz zazdroszczę kompaktowych 70-200 2.8 i 4 Canonierom, kompaktowej 85tki Sigmy dla Sony. Ale ciągle absolutnie rewelacyjny 24-70/2,8 kupiłem za ciut powyżej 8kpln. Canon 10,5kpln z aktualnym cashbackiem.
Póki co w wyścigu o "wszystkomanie" Nikon przegrywa. Ale to nie oznacza, że nie ma znakomitej oferty dla 70%(?) nawet wymagających fotografów. A dla mniej wymagających dzięki Z5 i optyce F1.8/F4 ma ofertę rewelacyjną.

ksh
09-08-2021, 20:52
To że Nikon nie ma nic lepszego od tych pięciu amatorskich aparatów, no może dla zaawansowanego amatora, to każdy wie, problem zaczyna się jak zawsze jeśli ten sprzęt trafia do zawodowca, który ma swoje wymagania i potrzeby, niestety tu Nikon nie oferuje nic z wyższej półki.
Inna sprawa to widząc jakie problemy tu na forum w wielu wątkach mieli i mają zawodowcy, zastanawiam się czy nie będzie tak samo jak w lustrzankach że były zachwyty na topowym sprzętem, a kupowano D600 bo tani, potem hejt bo coś nie poszło jak trzeba itd.

Co do obiektywów to Nikon jako pierwszy wprowadził podstawowy zestaw obiektywów f/2.8 i stałki f/1.8, tu Canon miał spore opóźnienie.
Ja patrzę jaka amator, wiec inaczej niż ktoś zastanawiający się czy kupić R5 czy A9II ( o tym drugim jakoś zapomina się ostatnio ).

Glowa
09-08-2021, 21:16
Co do obiektywów to Nikon jako pierwszy wprowadził podstawowy zestaw obiektywów f/2.8 i stałki f/1.8, tu Canon miał spore opóźnienie.
Ja patrzę jaka amator, wiec inaczej niż ktoś zastanawiający się czy kupić R5 czy A9II ( o tym drugim jakoś zapomina się ostatnio ).

Tyle że Sony oprócz A9 II ma np. A7III z bardzo dobrym AF. Wprawdzie ergonomia tego korpusu jest fatalna, to jednak przewidywalność stoi na wysokim poziomie. Aktualna cena jest atrakcyjna, chyba dużo bardziej niż Z6 II. Poza tym ceny optyki bywają podobne. Nie wydaje mi się, żeby obecnie dla amatora wybór Nikona byłby bardziej oczywisty niż Sony.

Paapaj
09-08-2021, 21:33
Za chwilę rozpoczniemy dyskusję jak odróżnić zawodowca od amatora

ksh
09-08-2021, 21:46
Tyle że Sony oprócz A9 II ma np. A7III z bardzo dobrym AF. Wprawdzie ergonomia tego korpusu jest fatalna, to jednak przewidywalność stoi na wysokim poziomie. Aktualna cena jest atrakcyjna, chyba dużo bardziej niż Z6 II. Poza tym ceny optyki bywają podobne. Nie wydaje mi się, żeby obecnie dla amatora wybór Nikona byłby bardziej oczywisty niż Sony.

Ale przecież obecnie Z6II ma lepszy AF od A7III, który aktualizacji nie dostał bo od 1,5 roku ma być model IV, nie żebym sam to stwierdził ale są to opinie po testach, do których podchodzę z dystansem ale może ktoś ma praktyczne doświadczenie.
Często za amatora wyboru dokonuje sprzedawca lub np "telewizor sony jest dobry to i aparat będzie dobry" :)

odzio
09-08-2021, 23:45
Bez jaj - tak to działa w amatorskim sprzęcie, typu smartfony.
W Nikonach Z i podobnych aparatach nie ma rejestrowania wszystkiego cały czas do bufora. Jest naciśnięcie spustu migawki, i - jak to ładnie tu opisano kilka postów wyżej - wtedy następuje (inaczej niż w lustrzankach) najpierw zamknięcie migawki, potem jej otwarcie, ponowne zamknięcie. Rejestrowane jest to, co pomiędzy otwarciem, a zamknięciem. Jakie jest opóznienie w Z6(II), to moze sprawdzic kazdy samodzielnie. Mam aparaty 100% mechaniczne, mam DSLRy i mam Z6II. Gołym okiem stwierdzam, że zrobienie zdjęcia uśmiechniętej twarzy dziecka wymaga uzywania szybkich serii. Trzeba zacząć serię oczwiście próbując przewidzieć jak będzie zmieniał się wyraz twarzy dziecka i zacząć serię "wcześniej". Robiąc w trybie zdjęć pojedyńczych otrzymuję same grymasy, gdyż czas od pojawienia się uśmiechu na twarzy dziecka, porzez wyświetlenie tego w EVf, naciśnięcie spustu, przetworzenie sygnału przez aparat, zamknięcie-otwarcie migawki - wszystko razem to zajmuje tyle czasu, że na szybko zmieniającej wyraz twarzy dziecka w momencie robienia zdjęcia jest już całkiem co innego. Przy pomocy DSLR częściej udaje się zdążyć.

a, jeszcze dorzucę swoje trzy grosze, bo miałem na wczasach z których właśnie wróciłem bardzo podobny przypadek. Kątem oka zauważyłem koleżankę z niemowlakiem na ramieniu w ładnym świetle zachodzącego słońca. Chciałem im strzelić portret. Wycelowałem aparat (z AF-P 70-300 zapiętym przez FTZ) i niemal w tym samym czasie dziecko zaczęło twarzyczkę wykrzywiać w grymasie (pewnie kupa czy coś) przypominającym uśmiech i już pomyślałem: "Bomba! Mam to!", ale na podglądzie wyszło: "Kupa. Nic nie mam". Byłem 100% pewny, że zacząłem pstrykać jak buzia dziecka rozciągała się w uśmiechu. Długo się zastanawiałem o co chodzi, raczej nie o prędkość AF, ten obiektyw łapie ostrość niemal natychmiastowo, nawet jeśli musi przeskoczyć całą skalę. Twarze wypełniły większość kadru więc ramka na oku (szczęśliwie dziecka) pojawiła się natychmiastowo, a jednak - chwila umknęła. Ostatecznie zrzuciłem to na karb własnej niekompetencji, ale jak może jednak te opóźnienia nie są takie piękne jak tabelki podają. Tym bardziej, jak zresztą zauważyłeś przy korzystaniu z trybu ciągłego AF

Kojocisko
10-08-2021, 09:31
A propos siły ekonomicznej na rozwijanie systemu:
54751

mmluty
10-08-2021, 11:20
Jak to w życiu bywa, jedni się rozwijają, a inni zwijają. Myślę, że ten obrazek bardziej pokazuje to co będzie niż to, co jest teraz. Jednak o przyszłości Nikona jest już inny wątek.

odzio
10-08-2021, 11:47
Pytanie czym dla firmy będzie Z9. Mam nadzieję, że odskocznią. Choć z drugiej strony patrząc trudno mi uwierzyć, żeby niszowy, 100% profesjonalny sprzęt za profesjonalne pieniądze jakoś bardzo na sobie zarabiał. Od tego raczej jest sprzęt da żuczków...

Kojocisko
10-08-2021, 13:06
Fuji ma <6% rynku i jak rozumiem żyje i ma się dobrze. Póki co Nikon nie pokona Canona w szerokości rynku, ale może mieć swoją świetną niszę. Mniej ale znakomitych produktów w atrakcyjnej cenie. Póki co miał dobry kwartał finansowy mimo wycofywania się z rynku tanich lustrzanek. Z9 da nie tylko promocję, ale liczymy, że technologie opracowywane dla Z9, będą mieć odzwierciedlenie w innych korpusach. Zwróć uwagę, ile emocji wywoływało (i słusznie), że D850 ma moduł AF z D5.

odzio
10-08-2021, 13:45
Zgadzam się, też na to liczę :) Jeszcze żeby umieli jakoś marketingowo to rozegrać, to może by się też finansowo od dna odepchnęli - tego też firmie życzę.

Ketchup
10-08-2021, 13:52
Fuji ma <6% rynku i jak rozumiem żyje i ma się dobrze. Póki co Nikon nie pokona Canona w szerokości rynku, ale może mieć swoją świetną niszę. Mniej ale znakomitych produktów w atrakcyjnej cenie. Póki co miał dobry kwartał finansowy mimo wycofywania się z rynku tanich lustrzanek. Z9 da nie tylko promocję, ale liczymy, że technologie opracowywane dla Z9, będą mieć odzwierciedlenie w innych korpusach. Zwróć uwagę, ile emocji wywoływało (i słusznie), że D850 ma moduł AF z D5.

Pisałem wcześniej o tym właśnie że część rozwiązań - czytaj oprogramowania pewnie zostanie przekazane do tańszych modeli ale pewnie będzie tak samo jak z D850 - niby prawie te sam AF co D5 ale nie do końca bo kto by kupił D5 wtedy ;). Pojawiły się plotki jakoby niedługo został wydane oprogramowanie na Z6 II i Z7 II z pewnymi algorytmami opracowanymi dla Z9 które poprawią AF w obecnych Zetkach. Tak naprawdę obecna sytuacja jest ciekawsza niż D850-D5 bo wtedy sprzęt (np. czujniki) robiły różnicę oprócz oprogramowania a obecnie wg. mnie sprzętowo Zetki ver II są OK (dobre matrycy, dwa procesory, szybka migawka) teraz tylko batalia się toczy o algorytmy AF, które zawsze można zmodyfikować w kolejnych wersjach :) .

cybulski
10-08-2021, 16:01
A propos siły ekonomicznej na rozwijanie systemu:
54751

Skoro jestem Canon/Fuji to wcale nie oznacza że kupię bezlustro canona. Na ten moment się raczej nie zanosi.
Rozumiem i łączę się w bólu, że niektórzy z Was mają ciągłe parcie na najnowsze body bądź nie są już w stanie robić fot bez najszybszego afu...

odzio
10-08-2021, 17:02
Rozumiem i łączę się w bólu, że niektórzy z Was mają ciągłe parcie na najnowsze body bądź nie są już w stanie robić fot bez najszybszego afu...A skąd taka myśl?

Pugilares
10-08-2021, 19:09
Tutaj https://www.youtube.com/watch?v=qeYNrWY9ROA&t=8s ktoś się pofatygował i umieścił wideo ilustrujące skrzypienie obudowy Z6II w rejonie drzwiczek kart. Z tego co ludzie piszą to samo jest w Z7II. Pomysł Nikona, żeby klapka była elementem gripa pracującym na ściskanie jest mocno nieudany. Szczególnie, ze klapka jest zrobiona z cienkiego, uginającego się plastiku.

Myszowor
10-08-2021, 20:18
Jaaa jak po głosiłem na maxa głośniki to rzeczywiście coś trzeszczy, tylko nie wiadomo co ;)

Ketchup
10-08-2021, 21:30
Skoro jestem Canon/Fuji to wcale nie oznacza że kupię bezlustro canona. Na ten moment się raczej nie zanosi.
Rozumiem i łączę się w bólu, że niektórzy z Was mają ciągłe parcie na najnowsze body bądź nie są już w stanie robić fot bez najszybszego afu...

Jak tylko tyle zrozumiałeś z tej debaty to trudno coś więcej napisać - faktycznie do robienia "pleców na ulicy" czy "modelek/modeli w pozach" - szybki pewny af może nie jest aż tak potrzebny ;).
Są jednak pewne dziedziny fotografii gdzie modelce nie powiem dobra to jeszcze raz robimy to samo ale teraz uśmiechnij się bardziej / wypnij się bardziej - bo mam tylko kilka sekund i koniec fotografowania :) .
Zrobione Z6+N200-500 żeby nie było że się nie da :) .
54777

Pugilares
10-08-2021, 21:37
Tu słychać trochę lepiej
https://flic.kr/p/2mgoPqQ

cybulski
10-08-2021, 23:41
Jak tylko tyle zrozumiałeś z tej debaty to trudno coś więcej napisać - faktycznie do robienia "pleców na ulicy" czy "modelek/modeli w pozach" - szybki pewny af może nie jest aż tak potrzebny ;).
Są jednak pewne dziedziny fotografii gdzie modelce nie powiem dobra to jeszcze raz robimy to samo ale teraz uśmiechnij się bardziej / wypnij się bardziej - bo mam tylko kilka sekund i koniec fotografowania :) .
Zrobione Z6+N200-500 żeby nie było że się nie da :) .
54777

Spokojnie takie foty można zrobić starym d300, lub trochę mniej starym d500 tudzież d850. Oczywiście można truć tutaj u nikoniarzy o R5 ale może po prostu lepiej robić to na canon board albo w wątku canona w innych systemach.

Ketchup
11-08-2021, 00:03
Spokojnie takie foty można zrobić starym d300, lub trochę mniej starym d500 tudzież d850. Oczywiście można truć tutaj u nikoniarzy o R5 ale może po prostu lepiej robić to na canon board albo w wątku canona w innych systemach.

Jednak masz problemy z czytaniem - właśnie o to cała debata była że D500 czy D850 bez problemu takie zdjęcia się robi z marszu (o czym pisałem - lotniczy fotografowie z Nikonami siedzą na tych konstrukcjach z przed 6 lat bo nie ma bezlustra dla nich jeszcze) - niestety z Z6 już tak prosto nie jest (brak powtarzalności) ale po co czytać ze zrozumieniem lepiej wparować w koniec wątku ze swoimi mądrościami na temat że szybki i pewny AF nie jest potrzebny i niektórzy mają parcie na nowe body - typowe nie znam się ale się wypowiem ;) .

Wind Mill
11-08-2021, 00:25
Spokojnie takie foty można zrobić starym d300, lub trochę mniej starym d500 tudzież d850. ...
Ciekawe, czy kultowe Fuji takie daje radę? :mrgreen:

cybulski
11-08-2021, 08:35
Ciekawe, czy kultowe Fuji takie daje radę? :mrgreen:

Kultowe nie daje na pewno. A te najwyższe xt4 to nie wiem czy w sporcie może konkurować z top modelami konkurencji czy nie. W ślubach podobno jest ok ale są też głosy którzy zmienili na konkurencję że jest lepiej u konkurencji. Whitesmoke teraz mówia ze jest ok xt4 ale wiadomo że to marketing za kasę :D

odzio
11-08-2021, 09:06
a nie mógłbyś truć o tym na forum fujikowców? :X wybacz zajadliwość ale kto mieczem wojuje...

zorg76
27-09-2021, 14:08
Z tym lepszym AF w Z6II niż w A7III to odważna teza:) Posiadanie dwóch systemów ma szereg wad, ale ma też zalety. Łatwo zweryfikować internety.

g69
27-09-2021, 16:29
Używasz równolegle a7III i Z6II ? Coś więcej o af z praktyki? ;)

zorg76
27-09-2021, 16:35
Używasz równolegle a7III i Z6II ? Coś więcej o af z praktyki? ;)

Używałem do niedawna, teraz używam A7RIII, czyli z deczko gorszym AF niż w A7III. W mojej ocenie N radzi sobie bardzo fajnie w kwestii śledzenia obiektu, nawet trochę lepiej niż S, natomiast jeśli chodzi o śledzenie oka/twarzy ten aparat nawet nie powinien być noszony w jednej torbie z Soniakami;) No i tryby af - tu tez wolę Soniaka bo mam jednoczesne śledzenie obiektu i oka..

ksh
27-09-2021, 17:04
Ciekaw jestem porównania A7rIII/IV z Z7II.

.......... dalej czytaj na własną odpowiedzialność :) ...............

Nie jestem praktykiem, opieram sie tylko na tym co dłubią zarobkowo "obiektywni" testerzy i użytkownicy na youtube i tam jakoś Z6II wygrywa z A7III, który nie dostał żadnej odpowiedzi w aktualizacji na to co dano w Z6II, dodatkowo SOny będzie miało A7IV i tu można spodziewać się że skosi konkurencję ale Z6II będzie miało aktualizacje i to sporą w kwestii AF, więc jest szansa że przynajmniej sie zrówna.
A7III już zostanie zapomniany przez producenta tak jak Z6/Z7 z tym że A7III ma kilka dość wrednych ułomności w stosunku do zaledwie rok młodszych Zetek.

zorg76
27-09-2021, 17:23
Ciekaw jestem porównania A7rIII/IV z Z7II.

.......... dalej czytaj na własną odpowiedzialność :) ...............

Nie jestem praktykiem, opieram sie tylko na tym co dłubią zarobkowo "obiektywni" testerzy i użytkownicy na youtube i tam jakoś Z6II wygrywa z A7III, który nie dostał żadnej odpowiedzi w aktualizacji na to co dano w Z6II, dodatkowo SOny będzie miało A7IV i tu można spodziewać się że skosi konkurencję ale Z6II będzie miało aktualizacje i to sporą w kwestii AF, więc jest szansa że przynajmniej sie zrówna.
A7III już zostanie zapomniany przez producenta tak jak Z6/Z7 z tym że A7III ma kilka dość wrednych ułomności w stosunku do zaledwie rok młodszych Zetek.

Nie jestem teoretykiem, opieram się tylko na swoim doświadczeniu;-)
Z6II może coś dostanie - jak dostanie i poużywam będę wiedział, ale narazie nie dostał i jest W MOJEJ OCENIE AF działa gorzej niż w Sony. Nawet gorzej niż w mojej R.
Miałem Z6, w nowszym modelu nie widzę nic na + w tej kwestii.
A7III - porównywanie go do Z6II to trochę jednak strzał w stopę, bo porównujemy do dziadka, który nadal daje radę.
Żeby była jednak jasność - nie wypłakuję się na Z bo jakieś powody jednak mam żeby u mnie był - odniosłem się tylko do AF, skoro porównałeś.

g69
27-09-2021, 17:30
Super dzieki za opinie zorg76 :) w sumie zgodne z zasłyszanymi przeze mnie.

Paapaj
27-09-2021, 18:50
Tak przyziemnie o tych Sony,modeli z różnymi oznaczeniami literowymi,cyrowymi i czort wie jeszcze jakimi jest całe mnóstwo i chyba o to chodzi żeby klient nigdy nie wiedział co i do czego wybrała w nikonie Z 6 i Z 6 II Z7 i Z7II i wiadomo co który model ma i do czego jest lepszy.

Bartolini82
27-09-2021, 19:14
Paapaj no nie wiem. Mi się wydaje, że Nikon nie miał po prostu w porę sprzętu, który mógłby zaoferować w kategorii bezluster i dlatego ma tylko 2 modele + ich upgrade (czyli II).
Natomiast Sony ma w tym większe doświadczenie więc sobie wypuszczali bardziej personalizowane aparaty. Wszystko jest tam czytelne. Masz aparaty bardziej uniwersalne, bardziej pod astro, bardziej pod sport czy krajobraz. Nie wiem w czym masz problem. Akurat w Sony chyba od przybytku głowa nie boli.
W kwestii AF, już chyba wrzucałem ten link https://www.youtube.com/watch?v=EG9FYeOay-Q&t=1s
No i to co moim zdaniem jest w Nikonie dziwne, to aktualizacje. Zamiast wypuścić normalny produkt, to zrobili coś co później wymaga co jakiś czas aktualizowania i poprawek.
Dziwne trochę, jakby robione na "chybcika" żeby całkowicie nie odpaść z wyścigu w sprzedaży. Mnie to wszystko akurat zniechęciło do ponownego zakupu Nikona choć w pierwszej kolejności naturalną rzeczą było, że patrzyłem właśnie na jego modele.

OjTam
27-09-2021, 19:22
Numeracja Sony fakt, jest ciut dziwna, A1 jako topka, ale A9 wyżej, niż A7. Których z kolei 4 wersje, licząc bez kolejnych iteracji czy modyfikowanych. :lol:
Z drugiej strony sądzę, że N całkiem popieprzył numeracje swoich modeli. Z5-7 i Z9... Ok. Z8 powiedzmy coś wyżej niż Z7, albo puszka mocno pod studio- gazylion mpix, ISO64 albo i niżej + synchro z lampami 1/500. Takie gdybanie.
Ale co z Z1-4? Serio planują niższe modele?

zorg76
27-09-2021, 19:25
Myślę, że akurat nazewnictwo modeli to najmniejszy problem użytkowników:)

Paapaj
27-09-2021, 19:38
Paapaj no nie wiem. Mi się wydaje, że Nikon nie miał po prostu w porę sprzętu, który mógłby zaoferować w kategorii bezluster i dlatego ma tylko 2 modele + ich upgrade (czyli II).
Natomiast Sony ma w tym większe doświadczenie więc sobie wypuszczali bardziej personalizowane aparaty. Wszystko jest tam czytelne. Masz aparaty bardziej uniwersalne, bardziej pod astro, bardziej pod sport czy krajobraz. Nie wiem w czym masz problem. Akurat w Sony chyba od przybytku głowa nie boli.
W kwestii AF, już chyba wrzucałem ten link https://www.youtube.com/watch?v=EG9FYeOay-Q&t=1s
No i to co moim zdaniem jest w Nikonie dziwne, to aktualizacje. Zamiast wypuścić normalny produkt, to zrobili coś co później wymaga co jakiś czas aktualizowania i poprawek.
Dziwne trochę, jakby robione na "chybcika" żeby całkowicie nie odpaść z wyścigu w sprzedaży. Mnie to wszystko akurat zniechęciło do ponownego zakupu Nikona choć w pierwszej kolejności naturalną rzeczą było, że patrzyłem właśnie na jego modele.

Tylko czy w tej mnogości jest metoda że ten do tego ten do tego a tamten tylko do tego ale za to nie do tego co tamten tego.Zawsze mi się wydawało że im wyższy model to jego zastosowanie coraz rzesze kwestie ustawień itd, z małymi drobiazgami w oprogramowaniu.W Sony mamy mnóstwo sprzętu z górnej półki ale z górnej półki w miarę uniwersalnego chyba nie, chyba że nie mam racji.

ksh
27-09-2021, 19:42
No i to co moim zdaniem jest w Nikonie dziwne, to aktualizacje. Zamiast wypuścić normalny produkt, to zrobili coś co później wymaga co jakiś czas aktualizowania i poprawek.
Dziwne trochę, jakby robione na "chybcika" żeby całkowicie nie odpaść z wyścigu w sprzedaży. Mnie to wszystko akurat zniechęciło do ponownego zakupu Nikona choć w pierwszej kolejności naturalną rzeczą było, że patrzyłem właśnie na jego modele.
Aktualizacje w bezlustrach to norma, Sony tylko dzięki aktualizacjom zrobiło ze swoich pierwszych modeli coś co nie było pośmiewiskiem, nawet A7III na początku to była przecież tragedia pod względem AF, zresztą Fuji, czy nawet Samsung jak byli na rynku to aktualizacjami poprawiali nie tylko wady ale i braki jakie konkurencja już miała.
Teraz nawet pralki dostają aktualizacje :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Tylko czy w tej mnogości jest metoda że ten do tego ten do tego a tamten tylko do tego ale za to nie do tego co tamten tego.Zawsze mi się wydawało że im wyższy model to jego zastosowanie coraz rzesze kwestie ustawień itd, z małymi drobiazgami w oprogramowaniu.W Sony mamy mnóstwo sprzętu z górnej półki ale z górnej półki w miarę uniwersalnego chyba nie, chyba że nie mam racji.

Modele podstawowe to te uniwersalne, S i R to dedykowane do zastosowań co też jest na wyrost bo modele R to większe matryce, wiec tylko S zostaje jako maszynka do video.
Ja w Sony to rozumiem, za to nie wiem o co chodzi z numeracją w Canonie.

poste
27-09-2021, 19:43
Paapaj Nie masz racji, ale to nie wątek o Sony. Zadaj pytanie w odpowiednim miejscu, zapewne uzyskasz odpowiedzi. Tu zaraz obudzi się inkwizycja8-)

Kiedyś Ford robił jeden model T w jednym kolorze. Komu to przeszkadzało?:mrgreen:

Bartolini82
27-09-2021, 19:44
W Sony mamy mnóstwo sprzętu z górnej półki ale z górnej półki w miarę uniwersalnego chyba nie, chyba że nie mam racji.

No nie wiem. Dla mnie idealnym jest 7RIV. Świetny AF pozwalający na foto przyrody czy ludzi, do tego kapitalna matryca do zabawy z krajobrazem. Poza tym bardzo przyjemna guzikologia (choć niektórzy narzekają na menu). Jak dla mnie osobiście to idealne body. Zastanawiałem się nawet nad a9, ale jednak nie żałuję, że zdecydowałem się na 7RIV. Owszem, ciut lepiej by mogło być z ISO, ale nie ma problemu aby usunąć szumy w post produkcji.

ksh
27-09-2021, 19:52
W wielu porównaniach nawet dobrze zrobionych zakłada się że jeśli sprzęt ustawia ostrość na oko nawet z np 20 metrów to znaczy że jest super, a jeśli ustawia tylko na twarz to jest źle, a przecież głębia ostrości w takich odległościach nie ma znaczenia i efekty są identyczne, raczej kwestia ile tych ustawień celnych daje zadowalający efekt, jak sie policzy w takich testach trafione/pudła wychodzi że sprzęt jest porównywalny.
Każda firma ma inne podejście do eye/face/animal AF, kwestia jak skuteczne, czy ma optykę, która z tym działa poprawnie itd.

Poznanie sprzętu, jego ustawień i użytkowania to nie tylko zrobienie testu na youtube, wiele wychodzi po czasie, jeśli zorg69 ma porównanie to ok, dobre info od praktyka.
Zawodowcy generalnie sugerują że dwójki Nikona są lepsze od trójek Sony ale... tu kwestia w jakim typie fotografii, czy ptasiarza można prównac z kotleciarzem czy np pstrykającym taniec zawodowy czy siatkówke itd ?
Nie zdziwiłbym się jakby konkretny model lepiej się sprawdzał w konkretnej robocie, a uniwersalnego sprzętu nie będzie.

zorg76
27-09-2021, 20:04
W wielu porównaniach nawet dobrze zrobionych zakłada się że jeśli sprzęt ustawia ostrość na oko nawet z np 20 metrów to znaczy że jest super, a jeśli ustawia tylko na twarz to jest źle, a przecież głębia ostrości w takich odległościach nie ma znaczenia i efekty są identyczne, raczej kwestia ile tych ustawień celnych daje zadowalający efekt, jak sie policzy w takich testach trafione/pudła wychodzi że sprzęt jest porównywalny.
Każda firma ma inne podejście do eye/face/animal AF, kwestia jak skuteczne, czy ma optykę, która z tym działa poprawnie itd.

Poznanie sprzętu, jego ustawień i użytkowania to nie tylko zrobienie testu na youtube, wiele wychodzi po czasie, jeśli zorg69 ma porównanie to ok, dobre info od praktyka.
Zawodowcy generalnie sugerują że dwójki Nikona są lepsze od trójek Sony ale... tu kwestia w jakim typie fotografii, czy ptasiarza można prównac z kotleciarzem czy np pstrykającym taniec zawodowy czy siatkówke itd ?
Nie zdziwiłbym się jakby konkretny model lepiej się sprawdzał w konkretnej robocie, a uniwersalnego sprzętu nie będzie.

Z tym 69 to grubo poleciałeś:grin:

W Z drażni mnie najbardziej nie to ze nie widzi oka a twarz, tylko to ze generalnie z oka najbardziej interesują go chyba rzęsy. Chociaż nie, okulary jeszcze bardziej8-)

Paapaj
27-09-2021, 20:14
A ja sobie chciałem w przypływie radości przemyśleć zmianę z N na S a fotografuję generalnie ptaszory i zaczepiłem was z pytaniem co robić co wybrać.Wiem że tu zaraz może być aktywny inkwizytor że to nie ta strona ale kto pyta ten czasem się dowie.Oczywiście wiąże się z tym przejście z optyką, chyba że jest jakaś przejściówka z S na N,ja jakoś nie widziałem

ksh
27-09-2021, 20:24
Było tu gdzieś wrzucane porównanie od zawodowca ptasiarza z youtuba i jakiś praktyk z forum to komentował, chyba chodziło o Z7 ale nie jestem pewien, trudno to wyszukać.

- - - - kolejny post - - - - - -


Z tym 69 to grubo poleciałeś:grin: :)
......

Jacek_Z
27-09-2021, 20:31
A ja sobie chciałem w przypływie radości przemyśleć zmianę z N na S a fotografuję generalnie ptaszory i zaczepiłem was z pytaniem co robić co wybrać.Wiem że tu zaraz może być aktywny inkwizytor że to nie ta strona ale kto pyta ten czasem się dowie.Oczywiście wiąże się z tym przejście z optyką, chyba że jest jakaś przejściówka z S na N,ja jakoś nie widziałem
Paapaj, ale co za problem zadać pytanie w odpowiednim wątku? To wręcz obowiązek (czytaj regulamin), żeby nie śmiecić. Na tym tu forum masz dział o Sony. Pytaj tam gdzie trzeba, a nie tam gdzie ci sie chce pisać, bo już piszesz to kontynuujesz tu. Zaraz tu zapytasz o obiektyw, potem o lampę błyskową, a może potem o samochód? Mamy wiele wątków, nawet są i o samochodach.
Wkurza mnie takie świadome ignorowanie zasad panujących na forum. Może moderacja nie zauważy ...

PS oczywiście są przejściówki z S na N i to niejedna, z AF.

Paapaj
27-09-2021, 21:52
Jasne,o samochód nie zapytam bez obaw,za inne sugestie serdecznie dziękuję.Nic tak nie uskrzydla jak komentarz od moda :)

g69
27-09-2021, 23:42
..czyli z6 i z6II w kwestii af nie ma poprawy.. a obrazek i kolory takie same czy też prawie te same? ;) W Sony sporo opinii,że jednak trzeba przysiedzieć przy choćby 'skintonach' a czas to pieniadz.. ;)

Jacek_Z
27-09-2021, 23:44
..czyli z6 i z6II w kwestii af nie ma poprawy.. Skąd ta opinia czy wniosek?

g69
28-09-2021, 10:35
Nie jestem teoretykiem, opieram się tylko na swoim doświadczeniu;-)
Z6II może coś dostanie - jak dostanie i poużywam będę wiedział, ale narazie nie dostał i jest W MOJEJ OCENIE AF działa gorzej niż w Sony. Nawet gorzej niż w mojej R.
Miałem Z6, w nowszym modelu nie widzę nic na + w tej kwestii.
A7III - porównywanie go do Z6II to trochę jednak strzał w stopę, bo porównujemy do dziadka, który nadal daje radę.

Opinia praktyka który posiadał oba :)

ksh
28-09-2021, 11:51
No to zaprzeczasz dużej ilości praktyków osób, które pracują z tym sprzętem, często mają dwa systemy, przechodzą z sony do nikona i odwrotnie, często powodem zmiany nie jest praca AF ale np ergonomia albo przyzwyczajenia czy intuicyjna obsługa sprzętu.
Ja po przesiadce na Sony nie mogłem długo poradzić sobie z menu, ergonomią, guzikologią ale jakoś po czasie było ok, jednak powrót do Nikona sprawił że cieszy mnie fotografowanie, to opinia od amatora i daleko mi żeby udowadniać wyższość AF nad innym sprzętem.
g69 co fotografujesz i dlaczego nie dostzregasz różnicy w pracy AF jeśli jest i to nie trudna do zaobserwowania.

zorg76
28-09-2021, 12:23
No to zaprzeczasz dużej ilości praktyków osób, które pracują z tym sprzętem, często mają dwa systemy, przechodzą z sony do nikona i odwrotnie, często powodem zmiany nie jest praca AF ale np ergonomia albo przyzwyczajenia czy intuicyjna obsługa sprzętu.
Ja po przesiadce na Sony nie mogłem długo poradzić sobie z menu, ergonomią, guzikologią ale jakoś po czasie było ok, jednak powrót do Nikona sprawił że cieszy mnie fotografowanie, to opinia od amatora i daleko mi żeby udowadniać wyższość AF nad innym sprzętem.
g69 co fotografujesz i dlaczego nie dostzregasz różnicy w pracy AF jeśli jest i to nie trudna do zaobserwowania.
Ja po zakupie Sony do dzisiaj nie ogarniam menu:grin: - jest porażkowe i wszyscy o tym wiedzą, ale guziki już dla mnie bardzo ok.
Wracając jednak do sedna - AF w Z6 i Z6II - poważnie nie widzę jakiejś różnicy, liczę że z nowym softem coś się w tej kwestii zmieni na plus i będzie to raczej spore "coś" bo inaczej to będzie marnowanie potencjału. Oczywiście biorę pod uwagę, że co ja tam focę...z pewnością znajdzie się wiele osób które z uwagi na system pracy, jej temat, użyte obiektywy różnicę może czuć już teraz.
Z własnego doświadczenia polecam przed zakupem sprzęt pomacać i to tak dłużej (wypożyczalnia/koledzy) - bez sensu dopłacać kilka tysięcy złotych i potem narzekać że jednak mogłem wziąć pierwszą wersję. Idąc tą drogą sam będę macał 24-70 2.8 S w weekend8-)

kurczeblade
05-10-2021, 12:23
Ja Wam podpowiem jakie body wybrać. Takie którym będziecie fotografować, jednym i drugim aparatem zrobi się "takie same" zdjęcia. Mając na szelkach reporterskich te dwa modele, w trakcie pracy nawet nie odróżniam który jest który :)
Nie wyjdzie nic lepszego w oprogramowaniu na Z6II co pozwoli zrobić lepsze zdjęcia posiadając Z6. Cały czas zapominacie że to tylko sprzęt, a takie drobiazgi w różnicach nie wpływają zupełnie na efekt końcowy.

Co do porównań z Canonem to jakaś abstrakcja, wszyscy wiemy że zawsze nowszy aparat będzie miał coś lepszego, dzisiaj Canon ma Rke a jutro Nikon wrzuci na rynek Z6III która będzie miała coś lepszego niż R5/6. Później Sony i tak w kółko. Cieszę się że zasiedziałem się w jednym systemie i skupiam się na zdjęciach i na klientach a sprzęt traktuje jako zwyczajne narzędzia do pracy które dopiero wymieniam jak się "zepsuje" chociaż teraz dobre serwisy i wciąż takie moje dziadkowe D750 po serwisie bardzo dobrze sobie radzi.

slaweko
05-10-2021, 12:58
Kurczak, witaj wśród żywych! Pozdrawiam ;-)

kurczeblade
06-10-2021, 12:19
Siemanko !!! :D

paparapa
07-10-2021, 11:35
Ja Wam podpowiem jakie body wybrać. Takie którym będziecie fotografować, jednym i drugim aparatem zrobi się "takie same" zdjęcia. Mając na szelkach reporterskich te dwa modele, w trakcie pracy nawet nie odróżniam który jest który :)
Nie wyjdzie nic lepszego w oprogramowaniu na Z6II co pozwoli zrobić lepsze zdjęcia posiadając Z6. Cały czas zapominacie że to tylko sprzęt, a takie drobiazgi w różnicach nie wpływają zupełnie na efekt końcowy.

Co do porównań z Canonem to jakaś abstrakcja, wszyscy wiemy że zawsze nowszy aparat będzie miał coś lepszego, dzisiaj Canon ma Rke a jutro Nikon wrzuci na rynek Z6III która będzie miała coś lepszego niż R5/6. Później Sony i tak w kółko. Cieszę się że zasiedziałem się w jednym systemie i skupiam się na zdjęciach i na klientach a sprzęt traktuje jako zwyczajne narzędzia do pracy które dopiero wymieniam jak się "zepsuje" chociaż teraz dobre serwisy i wciąż takie moje dziadkowe D750 po serwisie bardzo dobrze sobie radzi.

kurczeblade
Jakbyś nie wiedział, że zdjęcia są tu najmniej ważne, :mrgreen:

kurczeblade
08-10-2021, 11:34
kurczeblade
Jakbyś nie wiedział, że zdjęcia są tu najmniej ważne, :mrgreen:

no tak, przypomniałeś mi - że tutaj to tylko sprzęt robi zdjęcia, więc jak nie ma ktoś teraz najnowszego Canona prawie 2x droższego od Nikona to nie umie w zdjęcia :D

Przeczytałem cały temat i oczywiście musiał się pojawić ktoś kto dorzuca tutaj swoje 3 grosze o innym systemie, choć to temat porównawczy 2 nikonów :D
Ja ostatnio bawiłem się Canon EOS R6 (coraz więcej kamerzystów ma ten sprzęt na zleceniach) taką godzinkę bitą spędziłem na weselu z tym Canonem, jedyne czym się najbardziej jarałem to CHWYT - pomyślałem sobie łojezu, w końcu ML zaczyna iść dobrą drogą i przestają się prześcigać kto zrobi mniejszy aparat, bardzo wygodnie i przyjemnie trzyma się tego Canona. Później w boju sprawdziłem AF no i jest, działa, działa szybko i fajnie - ale czy to wpływa na zrobienie innych, lepszych zdjęć niż do tej pory robiłem obecnym sprzętem - NIE! przez chwile nawet pomyślałem że wrócę do Canona (bo ja stary kanoniarz) ale wyciągnąłem kalkulator, zacząłem sobie liczyć wszystko, pomyślałem o wcześniejszych zmianach systemu i w końcu o tym że po przeprowadzce i tak później pojawiało się coś lepszego u konkurencji. Odciąłem się od myśli że jest ten Canon, wziąłem swoje Nikony poszedłem fotografować :)

Teraz chyba najgorszą ergonomią, najgorszym chwytem może pochwalić się Sony - dla mnie to system w którym nawet w AF'a wsadzą magiczną kulę, to jeśli nie poprawią tego chwytu/ergo. to za darmo nie będę chciał. Nie kumam dlaczego Sony nie chce tego zmienić i wali kolejne bodziaki robiąc ich wcześniejsze niewygodne kopie.


No i wiecie za co znów teraz pokochałem Nikona Z?

Za komplet stałek 1.8S do tego co robię, są bardzo dobre optyczne, są leciutkie i nie mogę się doczekać aż wymienię moje wszystkie Sigmy ART 1.4 i w końcu z całym kompletem szkieł będę mógł śmigać po górach z parami młodymi bez ciężkich klocków. Na razie 50 1.8S w plecaku, ale docelowo będzie 24,35,50,85S :) wszystko co mam teraz w Sigmach idzie na zamianę na Nikkory S.

Jargier
07-11-2021, 20:43
Skąd ta opinia czy wniosek?


Opinia praktyka który posiadał oba :)

No i bądź tu człowieku mądrym.