PDA

Zobacz pełną wersję : olek E5



zkruk
15-10-2005, 10:59
http://www.iemp.net/rs/fototechnik/temp/e-5%20front.jpg
http://www.iemp.net/rs/fototechnik/temp/e-5%20back.jpg

nie powiem... ladne to to

boje sie tylko ich 11 mp na tak malej matrycy

cahe
15-10-2005, 11:13
fake ;-)

ALF
15-10-2005, 11:14
fakt...ładny...i pewnie za kilka lat, jak dorobią się jeszcze kilku dobrych szkieł oraz całego szeregu innych szpargałów będą konkurencją dla canona-nikona :wink:

cahe
15-10-2005, 11:15
heh, nie dla mnie. ich szkiełek nie da się podpiąć do niczego analogowego :P.

zkruk
15-10-2005, 11:18
dlaczego fake?

[ Dodano: Sob Paź 15, 2005 11:20 am ]
za prfc "zobacz na pokretlo na pionowym gripie (obok "spustu") na zdjeciu frontu
i tylu ... jest za kazdym razem inne ... mam dalej szukac ?"

tak - tyle ze olek ma 2 pokretla... jedno od przodu drugie od tylu...

[ Dodano: Sob Paź 15, 2005 11:22 am ]
no dobra... http://www.dpreview.com/reviews/olympuse1/Images/inhand02.jpg

to drugie raczej nie przydatne ;)

ale fajnie by bylo gdyby olek cos takiego wypuscil ;)

akustyk
15-10-2005, 12:09
body fajne. widac, ze przemyslane i biorace pod uwage ergonomie.

ale 11Mpix brzmi groznie. marketingowo brzmi "dosadnie", ale co z tego faktycznie wyniknie to sie okaze. ciekaw jestem, co te obiektywy 4/3 beda soba reprezentowac przy takiej matrycy

cad14
15-10-2005, 12:41
fakt...ładny...i pewnie za kilka lat, jak dorobią się jeszcze kilku dobrych szkieł oraz całego szeregu innych szpargałów będą konkurencją dla canona-nikona :wink:

A czy nie będą pasował szkiełka od E1 ??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Chyba nie są az takie złe. Co prawda nie maich tyle co konkurencja, ale i tak zazwyczaj nie ma kasy na wiele szkieł. Mało brakowało a zamiast D70 miałbym E1.

E1 system (http://www.dpreview.com/reviews/olympuse1/Images/Supplied/esysaccs.jpg)

A poważnie: wydaje mi sie, że ten system jest jednak mało popularny, a co za tym idzie drogi.

kwasik
15-10-2005, 15:03
no naprawde niezle wyglada

Czornyj
15-10-2005, 15:27
ewidentny fejk - starannie zrobiony, to prawda, ale jak wszystkie fejki ma jedną charakterystyczną ceche - istnienie elementów jak byk pochodzących ze zdjeć Askleya z dpreview. Mogliby sobie zadać troche trudu i machnąć zdjecie samemu, to byliby bardziej wiarygodni. Dodatkowo - ten skóropodobny materiał na korpusie ma wyraźne ślady stempelkowania. No i są niedoróby z tyłu koło pokretła na v-gripie

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/fejk.jpg)

kwasik
15-10-2005, 19:00
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

cad14
15-10-2005, 19:13
I ja chciałem to kupić !!!

akustyk
15-10-2005, 19:23
nie kumam?

to tez ma byc fake:
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse1/Images/allroundview.jpg

bo ma zrodla swiatla z roznej strony? zawsze mi sie wydawalo, ze takie zdjecia sie robi w studio z dobrym oswietleniem, gdzie ustawienie swiatel lub chocby ekranow z bokow i z gory nie stanowi zadnego problemu. a jak sie chce wlasciwie oswietlic obiekt to sie to nawet zwlaszcza robi

Czornyj
15-10-2005, 19:48
Właśnie z tego zdjecia, do którego linka podałeś pochodzi wiekszość detali użytych do zrobienia fejka, kilka z nich wyszczególniłem. Nie chodzi o użycie różnych źródeł światła, tylko o to, że: na guziku flash odbija sie z lewej górnej strony a w obiektywie centralnie z góry. Do tego blick na spuście jest taki, jakby główne źródło światła było z boku (co nie dziwota, to ten sam spust co na górze, tylko obrócony jest identiko, nawet pokretło zostawił debil to samo - jak światło mogło IDEALNIE tak samo wymodelować takie pokretło na bocznej płaszczyźnie?) - przyznasz, że to troszke nielogiczne. Jeśli obejrzysz podane przez siebie zdjecie, to w obiektywie odbija sie parasolka, jak trzeba z boku u góry i ona to utworzyła modelunek na guziku (nb. przeniesionym na fejka z tegoż zdjecia).

Jeśli zaś te argumenty do Ciebie nie trafiają, to jak wytłumaczysz pojawiające sie w fejku elementy D2x-a? Zacieśnianiem współpracy Nikona z Olympusem?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/fejk2.jpg)

mariush
15-10-2005, 20:31
hehe, niezły fake :mrgreen: tak brutalnie potraktować korpus e-1, oj, oj , nieładnie :D




i pewnie za kilka lat, jak dorobią się jeszcze kilku dobrych szkieł oraz całego szeregu innych szpargałów będą konkurencją dla canona-nikona :wink:
Alf, zajrzyj na olympus.pl i podpowiedz mi jakich pierdółek brakuje olkowi :)






A poważnie: wydaje mi sie, że ten system jest jednak mało popularny, a co za tym idzie drogi.
Jeśli ktoś lubi posiadać 7 szkieł - każde na inny dzień tygodnia - fatycznie jest drogi. Ale porównując np. D70s + kit + tele 70-300 z e1 + kit + tele 40-150 - cena jest porównywalna, a jakość korpusu i obiektywów olka zostawia nikona daleko w tyle...


Ale zdjęcia i tak da się robić każdym plastikowo-metalowym pudełkiem :)

akustyk
15-10-2005, 20:38
Czornyj, teraz to rzeczywiscie inaczej. te elementy zdecydowanie za bardzo podobne wzorniczo do D2X.

dobre oko!

ALF
15-10-2005, 20:53
i pewnie za kilka lat, jak dorobią się jeszcze kilku dobrych szkieł oraz całego szeregu innych szpargałów będą konkurencją dla canona-nikona :wink:
Alf, zajrzyj na olympus.pl i podpowiedz mi jakich pierdółek brakuje olkowi :)

a na przykład kilkuset obiektywów do wyboru w różnistych konfiguracjach, kilkudziesięciu błyskogratów itd... :wink:

mariush
15-10-2005, 22:25
i pewnie za kilka lat, jak dorobią się jeszcze kilku dobrych szkieł oraz całego szeregu innych szpargałów będą konkurencją dla canona-nikona :wink:
Alf, zajrzyj na olympus.pl i podpowiedz mi jakich pierdółek brakuje olkowi :)

a na przykład kilkuset obiektywów do wyboru w różnistych konfiguracjach, kilkudziesięciu błyskogratów itd... :wink:

a po jakiego grzyba mi dwieście obiektywów i szesnaście błysków??? :shock:
skąd brać mamonę i gdzie to trzymać? ;)

akustyk
15-10-2005, 22:40
a po jakiego grzyba mi dwieście obiektywów i szesnaście błysków??? :shock:
skąd brać mamonę i gdzie to trzymać? ;)

popatrz z drugiej strony - w momencie kiedy chcesz kupic jakies szkielko, to jakie masz mozliwosci wyboru. do 4/3 mozna wpiac dedykowane obiektywy Olympusa, lub wersje z tym mocowaniem firm trzecich (Sigma i Tamron na razie, jesli sie nie myle). a przez redukcje podpiac optyke OM (skadinad swietna) i M42.

nie jest to malo, ale tez bez porownania mniej niz w przypadku Nikona czy Canona.

ale, tak jak piszesz, to zalezy od potrzeb. jesli ktos potrzebuje ogolny zestaw z podstawowym kompletem obiektywow to w 4/3 jest to czego mozna zapragnac. i to wzglednie niedrogo.

gorzej, gdy szukasz czegos specyficznego. typu stalka w okolicach efektywnych 35mm czy 85mm. czy tez jasny zoom ze stabilizacja...

to jest problem systemow - zeby przyciagnac uzytkownika na stale do systemu okreslonej firmy, trzeba mu zaproponowac bogaty system, w ktorym moze przebierac, i ktory ma pewna, rozwojowa przyszlosc. mysle, ze dla wielu osob jest to argument odciagajacy uwage od Olympusa. jednak brak systemu zautomatyzowanych SLR na wymienna optyke mocno sie na firmie odbija teraz.

mariush
16-10-2005, 08:39
popatrz z drugiej strony - w momencie kiedy chcesz kupic jakies szkielko, to jakie masz mozliwosci wyboru. do 4/3 mozna wpiac dedykowane obiektywy Olympusa, lub wersje z tym mocowaniem firm trzecich (Sigma i Tamron na razie, jesli sie nie myle). a przez redukcje podpiac optyke OM (skadinad swietna) i M42.

I to jest właśnie najpiękniejsze :) Obiektywy są doskonałe jakościowo, wybór jest niewielki - fotogrfujący nie zaprzata sobie wobec tego głowy poszukiwaniem nowego szkła o działkę przesłony jaśniejszego czy o 4 mm szerszego. A oferowane obiektywy spokojnie pokrywają wykorzystywany przez fotogrfów zakres ogniskowych

Żeby nie szukać daleko - 80% cyfrowych nikoniarzy używa kita i tele 70-300. Do tego dokupują stałke 50-kę i przez długi czas nic więcej. Dlaczego? Bo dobre obiektywy Nikkora to już konkretne pieniądze. ZUIKO wcale nie są droższe. A stablizacja? Sam wiesz, że może raczej być wadę (pogarszająca właściwości optyczne szkłą) niż zaletą, nie wspomniając o cenie.

Nie chcę wywyoływać tu wojny olek vs. nikon (po pierwsze - są one IMO bezsensowne, a po drugie - tu nie miałbym szans :)) - śmieszą mnie tylko argumenty takie, jak "i pewnie za kilka lat, jak dorobią się jeszcze kilku dobrych szkieł oraz całego szeregu innych szpargałów będą konkurencją dla canona-nikona". A może to właście systemy C czy N sa przerośnięte z punktu wdzenia liczby i zakresów obiektywów?

zkruk
16-10-2005, 10:10
mariush, o ile ilosc zoomow jest juz satysfakcjonujaca, to niestety - brak stalek np ze swiatlem 1.4 lub tych prostszych z 1.2 (no bo przeciez wlasnie ten system powinnien to umozliwic) jednak boli...
glowne ograniczenie systemu to brak dobrych wysokich ISO - a to sie nie zmieni
trzeba wiec wprowadzic do aparatu wiecej swiatla przez uzywanie jasniejszych szkiel

ja wciaz trzymalem mojego kita - pol roku stania na polce - nagle uswiadomilem sobie ze jest mi zupelnie niepotrzebny... wole miec w zapasie stalki z jasnoscia 1.8 - dlatego teraz je wlasnie bede kompletowac...

mariush
16-10-2005, 10:32
mariush, o ile ilosc zoomow jest juz satysfakcjonujaca, to niestety - brak stalek np ze swiatlem 1.4 lub tych prostszych z 1.2 (no bo przeciez wlasnie ten system powinnien to umozliwic) jednak boli...
glowne ograniczenie systemu to brak dobrych wysokich ISO - a to sie nie zmieni
trzeba wiec wprowadzic do aparatu wiecej swiatla przez uzywanie jasniejszych szkiel

ja wciaz trzymalem mojego kita - pol roku stania na polce - nagle uswiadomilem sobie ze jest mi zupelnie niepotrzebny... wole miec w zapasie stalki z jasnoscia 1.8 - dlatego teraz je wlasnie bede kompletowac...

Co do stałek - racja. jest co prawda 50-ka, która wg powszechnych opinii traktowna może być jako wzór do naśladowania wśró tego typu obiektywów (buodowa i właściwości optyczne) - niestety, jej cena jest lekko zaporowa.

ISO - to nie problem. Do 400 nie widze różnicy między d70 i e1, przy 800 w większości przypadków też nie (mówimy oczywiście o nieodszumionych RAWach - po umiejętnym odszumieniu jesrt praktycznie jednakowo). Pytanie - jak często używasz wyższego ISO? Ja w nikonie używałem go tylko raz - podczas koncertu - a i tak najlepsze zdjęcia wyszły na ISO 400.
Czy to się nie zmieni? Prezecież technologia idzie do przodu. Wystarczy porównac testy szumów z dprewiev dla nikonów d70 i d50 - matryca tej samej wielkości, a szumy zupełnie inne.

I jeszcze a koniec - w DSLR-owych wojnach nikon D70-olympus e1 najbardzej bawi mnie zawsze to, że do rangi podstawowej różnicy podnosi się dostępność szkieł czy welkość matrycy - zapominając o innych cechach e-1, znacznie istotniejszych z punktu widzenia normalnego, codziennego użytkowania: większy wizjer ze 100%-towym pokryciem kadru, o niebo wyższa ergonomia, trwałość i szczelność korpusu, wyeliminowanie problemu syfów na matrycy. No i serwis :) (na odpowiedź na maila o polskiego dystrybutora wymiennych matówek nie czekałem nawet jednego dnia).

pozdrawiam :)

cahe
16-10-2005, 10:37
(...)

pozdrawiam :)

co dalej nie zmienia faktu - slajdu tym nie pykniesz ;-)

kwasik
16-10-2005, 10:46
aaaaaaaaaaaaa FEJK FEJK FEJK

bleeee dałem sie nabrac. ide odpokutowac do baru

zkruk
16-10-2005, 11:15
mariush, 50tka? czy 100 (50) - bo ja sobie nie przypominam szkla 25mm w systemie Oly...

co do szumow - roznica miedzy E1 a D70 jest taka sama jak miedzy D70 a 20D - niby zadna a jednak 1600 w 20D wyglada znosnie... oczywiscie sam moge pokazac przyklady 1600 z D70 ktore powala... ale... z 20D zawsze bedzie lepiej..

co do czulosci ktorych uzywam - 75% moich zdjec to okolice ISO 800-1250
niestety brak swiatla (i czulosci) w moich zdjeciach jest dominujacym dla mnie problemem

Co do D70 i D50 - wez pod uwage ze dpreview testuje szumy z jpga - a tutaj jest pole do popisu dla algorytmow odszumiania - mnie jpg nie interesuje - robie tylko w RAWie - a tu zdolnosci obu matryc sa identyczne..

mariush
16-10-2005, 13:03
(...)

pozdrawiam :)

co dalej nie zmienia faktu - slajdu tym nie pykniesz ;-)

cahe, o co konkretnego ci chodzi? bo ostatnio coś nie chwytam tego typu skrótów myślowych... :)




mariush, 50tka? czy 100 (50) - bo ja sobie nie przypominam szkla 25mm w systemie Oly...

co do szumow - roznica miedzy E1 a D70 jest taka sama jak miedzy D70 a 20D - niby zadna a jednak 1600 w 20D wyglada znosnie... oczywiscie sam moge pokazac przyklady 1600 z D70 ktore powala... ale... z 20D zawsze bedzie lepiej..

co do czulosci ktorych uzywam - 75% moich zdjec to okolice ISO 800-1250
niestety brak swiatla (i czulosci) w moich zdjeciach jest dominujacym dla mnie problemem

Co do D70 i D50 - wez pod uwage ze dpreview testuje szumy z jpga - a tutaj jest pole do popisu dla algorytmow odszumiania - mnie jpg nie interesuje - robie tylko w RAWie - a tu zdolnosci obu matryc sa identyczne..
chodzi mi oczywiście o 50-kę 1:2.0 (której kąt widzenia jest porównywalny z 100 mm FF).


zkruk - jaki typ fotografii uprawiasz, nie mogąc używac ISO niższych niż 800?

zkruk - abstrahując od szumów (bo dalsza dyskusja na ten temat raczej nie ma sensu - ty opierasz się na opiniach, ja na faktach, bo d70 używałem przez miesiąc; z resztą - jeśli chcesz - mogę podesłać ci na maila jakieś RAWY, sam zobaczysz jak wyglądają), mam pytanko - dlaczego, twoim zdaniem, wszelkie dyskusje nikoniarzy na temat d70-e1 ograniczają się do szumów i dostępności szkieł, omijając szerokim łukiem najistotniejsze aspekty codziennego używania aparatu?

cahe
16-10-2005, 13:05
(...)

pozdrawiam :)

co dalej nie zmienia faktu - slajdu tym nie pykniesz ;-)

cahe, o co konkretnego ci chodzi? bo ostatnio coś nie chwytam tego typu skrótów myślowych... :)

chodzi mi o to, że szkła zuiko są tylko pod cyfrę. a niektórzy chcą też od czasu do czasu zrobić jakiś slajd, czy samodzielnie kliszę BW wywołać.

mariush
16-10-2005, 13:22
(...)

pozdrawiam :)

co dalej nie zmienia faktu - slajdu tym nie pykniesz ;-)

cahe, o co konkretnego ci chodzi? bo ostatnio coś nie chwytam tego typu skrótów myślowych... :)

chodzi mi o to, że szkła zuiko są tylko pod cyfrę. a niektórzy chcą też od czasu do czasu zrobić jakiś slajd, czy samodzielnie kliszę BW wywołać.

aaa, złąpałem. i taka jest niestety prawda - szkła są "szyte" wyłącznie pod system.

zkruk - zajrzałem do twojego portfolio, wiem już jaki rodzaj fotografii uprawiasz i jestem pod ogromnym wrażeniem górskich, łódzkich i ślubnych impresji. oryginalne i doskonałe.
natomiast drugie pytanie jest nadal aktualne :)

zkruk
16-10-2005, 15:46
zkruk - jaki typ fotografii uprawiasz, nie mogąc używac ISO niższych niż 800?

zkruk - abstrahując od szumów (bo dalsza dyskusja na ten temat raczej nie ma sensu - ty opierasz się na opiniach, ja na faktach, bo d70 używałem przez miesiąc; z resztą - jeśli chcesz - mogę podesłać ci na maila jakieś RAWY, sam zobaczysz jak wyglądają), mam pytanko - dlaczego, twoim zdaniem, wszelkie dyskusje nikoniarzy na temat d70-e1 ograniczają się do szumów i dostępności szkieł, omijając szerokim łukiem najistotniejsze aspekty codziennego używania aparatu?

1. zdjecia slubne na stronie sa stare - zapraszam za miesiac.. :) - duzo sie zmienilo ...
oczywiscie uzywam tez nizszych, lecz wiekszosc wlasnie na wysokim ISO robie... (reportaz w kosciele lub na sali - w tym roku chyba wszystkie sluby zrobilem bez lampy...)

2. masz racje - nie uzywalem E1 - macalem go - ergonomia na wysokim poziomie, lecz nie mowilbym tu o jakiejs ogromnej roznicy - predzej o przyzywczajeniach...
lecz gdybym mial do wyboru co bym chcial to wybralbym puszke z D70 + matryce z 20D...
ergonomia Nikosia przemawia do mnie

a olek zawsze jakos takos... (uzywalem E20 oraz 8080 - przy czym E20 dosc intensywnie - jakos nie potrafie przestawic sie na ichniejsza filozofie..)

cad14
16-10-2005, 16:29
A ja wybralbym puszke z D70 + matryce z 5D. he he :mrgreen:

Czornyj
16-10-2005, 16:46
Koncert życzeń? To ja poprosze d70 w tytanowej obudowie inkrustowany platyną i brylancikami, a matryce chciałbym... qrva nie wiem sam jaką, wszystkie są do d...py! Bayerowskie z filtrem AA i mikrosoczewkami dają mydłowaty obraz i aberracje, bez filtrów i soczewek mają straszną more, Foveona mają małą rozdzielczość i prawie 2x cropa, Fuji mają jakieś dziwne artefakty, wszystkie szumią, mają kiepską ciągłość tonalną i kijową dynamike... INŻYNIEROWIE! WYMYŚLCIE COŚ NOWEGO! JA CHCE NOWYCH (TANICH) ZABAWEK!!!

meliszipak
16-10-2005, 20:12
Czornyj z inkrustacją żaden problem; za Twoje felietony na forum jestem gotów wykonać to dla Ciebie, gorsza sprawa z matrycą ... :)

pozdrawiam

Czornyj
16-10-2005, 20:23
Czornyj z inkrustacją żaden problem
ho ho ho!!! trzymam za słowo :lol: !!!
pozdrawiam

cad14
16-10-2005, 20:47
Czornyj. Mam matryce dla Ciebie. Nie tam jakiś D2X. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

22 MPix (http://www.tomshardware.pl/business/20041001/photokina-01.html)

Czornyj
16-10-2005, 21:07
Ech, mam nawet do tego sprzeta dwa śliczne szkiełka: 45mm f2,8 i 80mm f2,8 - wprawdzie MF, ale co tam... Niestety, są dwa problemy:
1) Mamiya jakoś nie kwapi sie z wprowadzeniem tej zabaweczki na rynek
2) Napadanie na krakowskie banki jest - jak pokazują ostatnie wydarzenia - czynnością stosunkowo prostą i mało ryzykowną, jednakowoż nie przynoszącą na dłuższą mete spodziewanych rezultatów... :cry:

cad14
16-10-2005, 21:14
Cena ok.9000 EURO :oops: :oops: :oops:

arra
17-10-2005, 14:12
natomiast drugie pytanie jest nadal aktualne :)

A ja mam pytanie dotyczace Olka w Polsce. W wyborze systemu nie chodzi tylko o ilosc i roznorodnosc szkiel dostepnych, ale o jego dostepnosc w sklepach oraz na rynku wtornym. Jak ta sprawa wyglada w Polsce, bo z moich obserwacji to pod tym wzgledem lepiej jest wejsc w mocowanie SA niz w Zuiko Digital? A jezeli sie myle to gdzie mozna dostac szkla i akcesoria do ZD? Czy sa jakies komisy z tym sprzetem?

Pozdrawiam

mariush
17-10-2005, 14:30
natomiast drugie pytanie jest nadal aktualne :)

A ja mam pytanie dotyczace Olka w Polsce. W wyborze systemu nie chodzi tylko o ilosc i roznorodnosc szkiel dostepnych, ale o jego dostepnosc w sklepach oraz na rynku wtornym. Jak ta sprawa wyglada w Polsce, bo z moich obserwacji to pod tym wzgledem lepiej jest wejsc w mocowanie SA niz w Zuiko Digital? A jezeli sie myle to gdzie mozna dostac szkla i akcesoria do ZD? Czy sa jakies komisy z tym sprzetem?

Pozdrawiam

arra, na allegro jest kilka szkiełe ZUIKO, na forach inetrnetowych podobnie. Najczęściej "chodzą" kity z e-300/e-500 i tele 40-150 - ponieważ ich użytkownicy wymieniają je na lepsze.
System 4/3 nie jest tak rozpowszechniony jak system C czy N i siłą rzeczy rynek wtórny musi być mniejszy. Nowe obiektywy (i aparaty) są dostępne bez problemu - w Polsce i poza nią (bez różnicy, bo Olympus daje na swoje produkty światową gwarancję), natomiast ceny nowych obiektywów w por. z używanymi są wyższe o najwyżej 10%.
Każdy drobiazg do aparatu jest dostępny w ciągu max. 2 tygdni - Olympus ma w Polsce dystrybutora, który sprowadza wszystko, od paska po matówkę. O komisie wyspecjalizowanym w ZUIKO nie słyszałem :)