PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z fc oficjalnie



Strony : [1] 2

cz4rnuch
29-06-2021, 08:09
Moim zdaniem wygląda lepiej od fuji x-t4 i o niebo lepiej od lustrzankowego dfa.


https://www.youtube.com/watch?v=Tbq4wHG9ntc&t=132s

I takie wstępne macanko:

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z-fc-initial-review

MstrG
29-06-2021, 09:01
Moim zdaniem wygląda lepiej od fuji x-t4 i o niebo lepiej od lustrzankowego dfa.

https://www.youtube.com/watch?v=Tbq4wHG9ntc&t=132s

I takie wstępne macanko:

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z-fc-initial-review


Tak samo uważam. Mając w głowie koszmarka Df bałem się tego Dfc. Jestem mega pozytywnie zaskoczony.

deep
29-06-2021, 09:11
Dobry kierunek obrał nikon, ja poczekam na wersję FX.

candar
29-06-2021, 10:12
https://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/mirrorless/enthusiast/z-fc?fbclid=IwAR0ev3ALZwYtYPbb5dOc91bSOYGdYcBMDTlqda wOayPcIIfX8lJu8Kqa6Kw

53103

Jacek_Z
29-06-2021, 11:22
Szkoda że to nie pełna klatka. Lubię retro ale po DX nie sięgnę. Brak stabilizacji matrycy to kolejny minus.
https://www.optyczne.pl/16568-news-Nikon_Z_fc.html dziwne, że ludzie z innych systemów nawet pozytywnie to komentują.
Ciekawy ruch z tymi kolorkami. Dawniej body były srebrne albo czarne, a tu poszli w "nowoczesność". Ale widać że ludziom sie podoba, Leica robi aparaty w kolorach. Nie ma czego sie bać.

OjTam
29-06-2021, 12:42
Link do premiery on-line:
https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/z_fc_launch_event.page
Jakieś 4 godziny zostało.

Przy zakupie przedpremierowym (https://www.nikon.pl/pl_PL/promotions/z-fc-launch-offer) na stronie nikona w zestawie pasek:
https://www.nikon.pl/repository/assets/2021-6/9cc9e9d2-42e6-4a31-8851-c0303e388295.png
Wygląda ciekawie, tylko jak w użytkowaniu?

odzio
29-06-2021, 12:49
nagle zrozumiałem co oni robią z tym całym skupionym "szmelcem" z akcji "wymień stare na nowe"! jak się nazbiera dość rupiecia to wypuszczają retrobody ze zużytymi akcesoriami :D

candar
29-06-2021, 12:50
Szkoda że to nie pełna klatka. Lubię retro ale po DX nie sięgnę. Brak stabilizacji matrycy to kolejny minus.
https://www.optyczne.pl/16568-news-Nikon_Z_fc.html dziwne, że ludzie z innych systemów nawet pozytywnie to komentują.
Ciekawy ruch z tymi kolorkami. Dawniej body były srebrne albo czarne, a tu poszli w "nowoczesność". Ale widać że ludziom sie podoba, Leica robi aparaty w kolorach. Nie ma czego sie bać.

Mnie się podoba i to znacznie bardziej niż Fuji X-E1 i X-T1 i X-T2, których używałem :) Nie mam nic do APS-C przy małym aparacie i szkłach. No i mając np. szkła Sony można przez Techart TZE-01 podpiąć dowolne szkło (grubość adaptera to 2 mm). Czyli można podpiąć również małe i tanie bezlusterkowe Sigmy serii DC DN ( 30/1.4 DC DN , C 16/1.4 DC DN , C 56/1.4 DC DN ) pod APS-C przez TZE-01C
https://www.sigma-sklep.pl/produkty/obiektywy/mocowanie=sony-e/obiektywy-do-aparatow-bezlusterkowych,2,4649?sort=3

Antonioo
29-06-2021, 12:52
mogli dać chociaż spód metalowy. . .

candar
29-06-2021, 12:53
mogli dać chociaż spód metalowy. . .

i ręcznik plażowy z napisem Nikona :)

Antonioo
29-06-2021, 12:57
i ręcznik plażowy z napisem Nikona :)

zarówno xt30 jak i xs10 z którymi ten aparat jest tak namiętnie porównywany w sieci posiadają takowe, - także nie jest to jakieś nadzwyczajne.

OjTam
29-06-2021, 13:03
https://youtu.be/ZQGmsTguMts
Szybki rzut oka (zarówno foto i jak i wideo) na kanale adoramy. Język angielski. Jak ktoś nie trafi tatuaży, lepiej nie zaglądać. ;)

horn3t
29-06-2021, 13:14
Ciekawe, jak będzie z jakością obrazka, fajny do lansu na wakacjach. ;)

lesheck
29-06-2021, 13:34
Pewnie tak samo jak w z50. W zasadzie poza obrotowym, troche mniejszym monitorem to chyba sie wnetrze od z50 za bardzo nie rozni.

ksh
29-06-2021, 14:01
Na żywo wyłącznie można ocenić na ile uda im się odtworzyć ten analogowy styl pracy. Fuji robi to z sukcesem od lat, gdzie każdy znajduje pod siebie to czego oczekuje. W zasadzie jest to trudno przebić gdzie oferta szkieł na dziś już jest bardzo rozbudowana.dodatkowo te Fujikowe niby analogowe symulacje filmów w puszce. Raczej nie sądzę aby zabrali klientelę Fujikom :)
Dla mnie z wyglądu ten zfc też bardziej xt30 lub Olka przypomina niż rasowy np xt3/xt2.

Wiemy wiemy że fuji.... a tak na serio chyba nie trzeba nikomu przypominac że Fuji ma rozbudowany system i obecność na rynku z tym bagnetem długą.
xt30 jest brzydki, Fuji ma raczej styl retro kiczu, ten Nikonowy sam nie wiem, na video wygląda całkiem fajnie mimo że ja podchodzę z dystansem do takich retro edycji.

Pamiętajmy że to nie jest żaden system, jest to zapewne jeden model, edycja specjalna, może w szumie olimpiadowym i wakacyjnym to dobry ruch.
Czy powinien być taki sprzęt z pełną klatką hmm... raczej cena zniechęciłaby do zakupu.

morzon
29-06-2021, 14:03
Jak cena spadnie do 3k to biorę :D Miałem sobie kupić wyjazdowo jakieś x100, ale te stare to zamulone i antyergonomiczne padaki, a nowe kosztują jakiś chory hajs. A taki nikon + małe szkiełko będzie całkiem fajnym zestawem, ciut większym, ale też z większymi możliwościami.

cybulski
29-06-2021, 16:35
Pamiętajmy że to nie jest żaden system, jest to zapewne jeden model, edycja specjalna, może w szumie olimpiadowym i wakacyjnym to dobry ruch.


Ja bym powiedział, że należy ten model rozpatrywać raczej w kategorii biżuterii ozdobnej niż jakiegokolwiek systemu. W tej kategorii zdecydowanie wolę X100F/X100V gdzie dajo 23/2 co jest fajniejszym imo wyborem :)

OjTam
29-06-2021, 16:52
W zasadzie poza obrotowym, troche mniejszym monitorem to chyba sie wnetrze od z50 za bardzo nie rozni.

Z fc da się zasilać przez USB (widać to na filmiku, który wklejałem). Do tego coś mu przy AF majstrowali, ale to pewnie i do Z50 trafi w aktualce, jak będzie N chciał. No i w Zfc kukułki nie ma. ;)



Pamiętajmy że to nie jest żaden system, jest to zapewne jeden model, edycja specjalna, może w szumie olimpiadowym i wakacyjnym to dobry ruch.
Puszka jedna, ale szkiełka dwa. Z czego jedno kryje FX. Jakaś podpowiedź na przyszłość? ;)

Czy powinien być taki sprzęt z pełną klatką hmm... raczej cena zniechęciłaby do zakupu.

Czy ja wiem... Jakby wzięli wcisnęli bebechy od Z5 w taką retro obudowę... Skoro Zfc ma taką samą cenę startową jak Z50...
Zresztą, nawet jakby wersja FX kilka stówek od Z5 droższa była, chętni i tak by się znaleźli.

ksh
29-06-2021, 17:52
Ja bym powiedział, że należy ten model rozpatrywać raczej w kategorii biżuterii ozdobnej niż jakiegokolwiek systemu. W tej kategorii zdecydowanie wolę X100F/X100V gdzie dajo 23/2 co jest fajniejszym imo wyborem :)

Ale to ty chcesz fuji, a co ma zrobić ktoś kto chce nikona ?
Zatem dostaje Zetke z dużym bonusem sentymentalnej estetyki.

- - - - kolejny post - - - - - -


Czy ja wiem... Jakby wzięli wcisnęli bebechy od Z5 w taką retro obudowę... Skoro Zfc ma taką samą cenę startową jak Z50...
Zresztą, nawet jakby wersja FX kilka stówek od Z5 droższa była, chętni i tak by się znaleźli.Właściwie masz racje, warunkiem jest właśnie sięgniecie po podstawowy sprzęt, a że Z5 jest rewelacyjny jak na sprzęt podstawowy najtańszy w systemie ( patrz na śmiesznego Canona Rp ) to pełna klatka faktycznie miałaby sens.

hostman22
29-06-2021, 20:07
fajny, fajny :) szkoda tylko, że z systemu nikona został mi tylko Fm2 :p... więc nie tylko mam "estetykę" ;P

Badol
29-06-2021, 20:54
Dla mnie DX trochę bez sensu... Osobiście uważam, że w APS-C Fuji ma zdecydowanie więcej do zaoferowania, a retro robią od lat ;) Natomiast gdyby to był FX, nawet taki Z5 to myślę, że miałby duże szanse na hit sprzedaży.

cybulski
29-06-2021, 21:41
Jak cena spadnie do 3k to biorę :D Miałem sobie kupić wyjazdowo jakieś x100, ale te stare to zamulone i antyergonomiczne padaki, a nowe kosztują jakiś chory hajs. A taki nikon + małe szkiełko będzie całkiem fajnym zestawem, ciut większym, ale też z większymi możliwościami.

X100F uzywke w dobrym stanie kupisz nawet taniej niż 3tysie.

ksh
29-06-2021, 21:45
Ale co ty porównujesz, ty wiesz jak wygląda ten X100F czy trollujesz ? :)

cybulski
29-06-2021, 22:09
Ale co ty porównujesz, ty wiesz jak wygląda ten X100F czy trollujesz ? :)

X100F mam od ponad dwóch lat, ten aparat jest ze mną na każdym wypadzie. X100V jest faktycznie zbyt drogi a używek jak na lekarstwo, nikt nie sprzedaje.

markow
29-06-2021, 22:23
Moim zdaniem wygląda lepiej od fuji x-t4 i o niebo lepiej od lustrzankowego dfa.

Poważnie? wygląda jak plastikowy olympus...obok fuji xt3,4 nawet nie leżał... spójrz na pokrętła., profil, grip.. bosze...

jo44
29-06-2021, 22:24
X100V jest faktycznie zbyt drogi a używek jak na lekarstwo, nikt nie sprzedaje.
Bo nikt nie kupił? :)

cybulski
29-06-2021, 22:39
Moim zdaniem wygląda lepiej od fuji x-t4 i o niebo lepiej od lustrzankowego dfa.
poważnie? wygląda jak plastikowy olympus...obok fuji xt3,4 nawet nie leżał... spójrz na pokrętła., profil, grip.. bosze...

Te wyminione modele są kilka poziomów wyżej w hierarhii. xt4 to bliżej do zaawansowana a9ii niż czegokolwiek ze stajni N, takiej specki w N po prostu nie ma i jeszcze jakiś czas nie będzie :)
specyfikacja zfc zapewne okaże się nawet słabsza niż poprzedni mniejszy model xt20 a moze będzie to nawet poziom X-T100, nie mylić koesh z serią X100 z przyspawaną stałką :)

Ale kończąc OT wracamy do zfc, na blogu Fuji wpis o nowym Nikonie https://fujixweekly.com/2021/06/28/nikon-copying-fujifilm/

ksh
29-06-2021, 23:23
xt4 to bliżej do zaawansowana a9iiDlaczego nie piszesz w dziale humor tylko tu rozwalamy temat ?

candar
29-06-2021, 23:25
xt4 to bliżej do zaawansowana a9ii

Ale to na serio ten tekst o lepsiejszości X0T4 nad A9 II? 8-)

Na szczęście nie jestem fanboyem żadnej firmy :-P Fuji jakiekolwiek mnie nie przekonało (używałem X10 , X-E1, X-T1, X-T2). Sprzęt znacznie przeszacowany ponad możliwości. Dotyczy puszek i szkieł - mówimy o serii X, czyli APS-C. W Nikonie nie zauważam , aby korpusy były przeszacowane. Każdy korpus Nikona może być wzorem dla konkurencji z małymi uwagami dotyczącymi braków pierwszej serii, które naprawiono.

Odnośnie zapisu na blogu Fuji wpis o nowym Nikonie: "jest dobrze oceniany, ale nieciekawy" https://fujixweekly.com/2021/06/28/nikon-copying-fujifilm/ - zadro ich zjadło z kopytkami :grin: Moim zdaniem Fuji ostatnio zaczyna gonić w piętkę modelami X-S10 i X-T200, które wyprodukowano zupełnie dla nikogo.

cybulski
29-06-2021, 23:30
Wiesz candar mnie nie przekonało żadne Sony więc tak se możemy popisać a Ty się rozpływasz na całym canon bordzie o wyższości Sony i Nikona nad resztą świata :)

candar
29-06-2021, 23:45
Wiesz candar mnie nie przekonało żadne Sony więc tak se możemy popisać a Ty się rozpływasz na całym canon bordzie o wyższości Sony i Nikona nad resztą świata :)

Oceniam systemy przez pryzmat własnych doświadczeń bez tzw. fanboystwa. Odnośnie używalności puszek Sony wychodzi mi łącznie z Minoltą 5 analogowych i 5 cyfrowych. Fuji cyfrowych cztery korpusy , Canonów , Pentaxów , Nikonów nie będę nawet liczył :-P Wychodzę z założenia użytkownika, dla którego liczy się jakość obrazka z matrycy i przede wszystkim dostępność szkieł, które nie kosztują 4x więcej niż aparat na który się je zakłada. A na tym polu każdy niezależny producent obecnie produkuje pod znienawidzoną przez wiele osób "firmę od telewizorów" :) Do Nikona chętnie wróciłem, bo wiele lat używałem analogów N i to były i są genialne konstrukcje.

Wcześniejsze przyrównanie X-T4 do A9 II można rozpatrywać wyłącznie w kategorii żartu.

Moim zdaniem Nikon Zfc trafia idealnie w gusta wielu osób. Może niekoniecznie u nas, ale poza naszymi granicami z pewnością. Cena odpowiednia do możliwości.

aldam
30-06-2021, 00:22
Dla mnie DX trochę bez sensu... Osobiście uważam, że w APS-C Fuji ma zdecydowanie więcej do zaoferowania, a retro robią od lat ;) Natomiast gdyby to był FX, nawet taki Z5 to myślę, że miałby duże szanse na hit sprzedaży.

Dokładnie.
Ja lubię retro modę w świecie sprzętów fotograficznych. Z pewnością kupiłbym Zfx

cz4rnuch
30-06-2021, 07:43
Poważnie?...Nie, na żarty. Na tym forum to już nawet z subiektywnych odczuć odnośnie wyglądu trzeba się tłumaczyć. Ja nie mam problemu z tym, że tobie bardziej się podoba xt4 i leży pięć półek wyżej od tego Nikosia. Brak uchwytu dla mnie działa na plus jeśli chodzi o wygląd. Jeśli chodzi o ergonomię zapewne będzie odwrotnie, ale ja się wypowiadałem tylko o wyglądzie.


Te wyminione modele są kilka poziomów wyżej w hierarhii...Być może, ale ja się nie wypowiadałem na temat lepsiejszości czy hierarchii tylko o samym wyglądzie. Nawet jeśli X-t4 jest lepszy od A1 to nadal podoba mi się mniej niż Nikon fc. I chodzi mi o sam wygląd a nie kwestie użytych materiałów, spasowania czy ficzerów. Popatrzyłem na grafiki i uważam, że Nikon zrobił dobrą robotę. Natomiast ostatnie Fuji mi się za bardzo nie podobają. Nie wspomnę już o tych z dopiskiem pro, które zapewne są świetnie wykonane, lepsze od Haselka i rewelacyjnie się nimi robi zdjęcia (tu akurat bez szydery), ale wyglądają jak cegłówka z judaszem. Oczywiście subiektywnie.

cybulski
30-06-2021, 07:54
Ostatnie Fuji xs10 i ta seria xt100 to porażka. Mnie też z wyglądu zfc się podoba i gdyby to była pełna klatka to kto wie może bym się skusił.

Ligo
30-06-2021, 08:56
No i właśnie - gusta, guściki...
Mnie akurat X-S10 bardzo się podoba, taki styl późnego Chinona, czy Yashiki, a razem ze szkiełkiem 16-80/4 ma wszystko co potrzeba, w jeszcze w miarę rozsądnych pieniądzach. Ten Nikon raczej z nim powinien być porównywalny za sprawą ceny.

Problem z Nikonem jest u mnie taki, że mam FE2, FM2 i 4 szkła do nich, na F oczywiście, a poza tym APS-C na 3 różnych bagnetach i na razie wystarczy. Szkieł Z zero. Ładować się w następny krop, mimo że się podoba? Nie bardzo. Gdyby to był mały obrazek, mimo wszystko pewnie bym go wziął, ale na razie przyglądam się czujnie.;-)

ksh
30-06-2021, 09:13
X-S10 z wyglądu to raczej Z50, posiadanie stałego gripa na łapę zmienia całkowicie wygląd przecież.

53171

candar
30-06-2021, 09:20
No i właśnie - gusta, guściki...
Mnie akurat X-S10 bardzo się podoba, taki styl późnego Chinona, czy Yashiki, a razem ze szkiełkiem 16-80/4 ma wszystko co potrzeba, w jeszcze w miarę rozsądnych pieniądzach. Ten Nikon raczej z nim powinien być porównywalny za sprawą ceny.

Problem z Nikonem jest u mnie taki, że mam FE2, FM2 i 4 szkła do nich, na F oczywiście, a poza tym APS-C na 3 różnych bagnetach i na razie wystarczy. Szkieł Z zero. Ładować się w następny krop, mimo że się podoba? Nie bardzo. Gdyby to był mały obrazek, mimo wszystko pewnie bym go wziął, ale na razie przyglądam się czujnie.;-)

No właśnie Są gusta i guściki. Bazując na suchych danych technicznych i hurra - opiniach Fujikowców można odnieść wrażenie, że X-S10 to dobry aparat, ale z punktu widzenia docelowego użytkownika jest dokładnie odwrotnie i doskonale to opisał Paweł: https://www.youtube.com/watch?v=e_TDygDTkYs&ab_channel=x-man Mnie format APS-C w ogóle nie przeszkadza i tym bardziej podoba mi się design Zfc. O ile obsługa nie będzie udziwniona jak w poprzedniku Df - to będzie MZ bardzo dobrze przyjęty aparat.

Porównanie specyfikacji Nikon Z fc z Nikon Z 50
https://nikonrumors.com/2021/06/29/nikon-z-fc-vs-nikon-z-50-specifications-comparison.aspx/

sufenta
30-06-2021, 09:21
Chlopaki (i dziewczyny), design fm2, nic nowego w srodku, aps-c... czy to nie jest to co po niemiecku Verarsche sie nazywa- robienie w konia, balona, ciula, etc? To jest rozwoj i nowe pomysly na kurczacym sie rynku? Leica m10 kosztuje ponad 8000 euro- jestem przekonany, ze na jakims z wielu meetingow zapytal ktos: "dlaczego mialby potencjalny klient placic tyle pieniedzy?" Nie znam odpowiedzi, ale niech mi ktos powie, dlaczego mialby ktos na tego nikona, ktory nic nowego nie ma, 1000 euro wylozyc?

Ligo
30-06-2021, 09:22
Że się powtórzę - gusta, guściki...
Dla mnie grip jest akceptowalny, bo poprawia ergonomię. Ale to coś, co udaje obudowę pryzmatu w Z50 akceptowalne zupełnie nie jest. Wizualnie. Ohyda.

ksh
30-06-2021, 09:28
Chlopaki (i dziewczyny), design fm2, nic nowego w srodku, aps-c... czy to nie jest to co po niemiecku Verarsche sie nazywa- robienie w konia, balona, ciula, etc?
Czyli twoim zdaniem Fuji przez te wszystkie lata robi ludzi w ciula ? :)
Albo Canon ze swoimi bezlustrami aps-c na pierwszym miejscu sprzedaży od kilku lat ? :)
Nikon na rynku aps-c szału nie zrobił, brakuje obiektywów, na które ludzie czekają, mija rok i nie ma nadal zooma ~18-105 i kompaktowych stałek, dopiero teraz pojawia się edycja specjalna aparatku i wydaje się że to lepsze niż wprowadzanie jakiegoś kolejnego aps-c klasycznego, tyle i nic więcej.
Nikon chyba rozumie gdzie jego miejsce na rynku.


To jest rozwoj i nowe pomysly na kurczacym sie rynku? Leica m10 kosztuje ponad 8000 euro- jestem przekonany, ze na jakims z wielu meetingow zapytal ktos: "dlaczego mialby potencjalny klient placic tyle pieniedzy?" Nie znam odpowiedzi, ale niech mi ktos powie, dlaczego mialby ktos na tego nikona, ktory nic nowego nie ma, 1000 euro wylozyc?
Twoim zdaniem to dużo za aps-c w dniu premiery ( znowu porównywanie premierowej ceny do aparatów będących na rynku ? ) o takim spec to dużo ? zerknij na fuji i co śmieszniejsze na olumpusa, zresztą sony też potrafi zaszaleć z aps-c.


Że się powtórzę - gusta, guściki...
Dla mnie grip jest akceptowalny, bo poprawia ergonomię. Ale to coś, co udaje obudowę pryzmatu w Z50 akceptowalne zupełnie nie jest. Wizualnie. Ohyda.

Było wałkowane już że albo upchać całą optykę i elektronikę z wyświetlaczem jak w Sony gdzie jest przez zmniejszenie ekranu tylnego, mniej miejsca na przyciski, czyli strata ergonomii albo dajemy go na górze na środku, to i tak sukces że tak dobry wizjer upchali w tak małej "udającej pryzmat obudowie".

Ligo
30-06-2021, 09:31
Wszystko cacy, ale Z50 mnie odrzuca, zresztą jak i inne pokrewne. Ten retro krop jest krokiem w dobrą stronę.:-)

ksh
30-06-2021, 09:34
No i to są gusta, dla mnie "ładny" aparat to sony i nikon w bezlustrach, paskudny canon, śmieszne są olympusy i fuji te retro albo dziwadła jak wcześniej wspominane przyminające szkaradnego Nikona Df.

tomeekm
30-06-2021, 09:43
Na optyczne.pl trochę więcej informacji -> https://www.optyczne.pl/817.1-artyku%C5%82-Nikon_Zfc_w_naszych_r%C4%99kach.html

Ligo
30-06-2021, 09:55
niech mi ktos powie, dlaczego mialby ktos na tego nikona, ktory nic nowego nie ma, 1000 euro wylozyc?
Tu nie chodzi o coś nowego, bardziej o obcowanie z czymś wyrafinowanym i/lub nostalgicznym. A 1000 E to nie jest jakaś kwota za tego typu sprzęt, bo to nie 8 tysi za Lajkę. I teraz zależy, czy Nikonowi się udało uniknąć wrażenia plastiku i tandety, a Apatyczni mówią, że tak...

poste
30-06-2021, 10:13
Ludzie kupują aparat nie tylko dlatego, że ma parę nowych ficzerów, ale np. dlatego że jadą na wakacje. Albo spodobał się w sklepie czy na reklamie, albo z tysiąca innych powodów. Przez lata Canon miał na tym forum beznadziejną opinię jeśli chodzi o matryce, które przepadały w testach. Co nie przeszkadzało firmie robić świetną sprzedaż beznadziejnych ;) aparatów. Wygląda że Nikon wchodzi w niszę "retro" chcąc uszczknąć tu jakiś kawałek tortu. Nawet jakieś szkiełka pasujące do tego stylu pokazali. Kto miał w ręku jakiś aparat z lat 50. czy 60. i zachwycił się, pewnie doceni ten styl. Reszta będzie szukała Mpix albo innych przełomowych przewag ;)

Ps. Po zastanowieniu się wygląda mi na to, że z jakimkolwiek adapterem ze starymi szkłami F będzie to wyglądało słabo, bagnet F jest jaki jest ;)

sufenta
30-06-2021, 10:13
Ten Nikon jest wyrafinowany… ok...

pawl_s
30-06-2021, 10:51
Wygląd jak wygląd, jednym się podoba, innym nie. Ale ostatnio miałem w ręce Z6ii z kitowym 24-200. Mogłem robić zdjęcia przy 200mm z ręki przy 1/20s. Brak stabilizacji to, według mnie, największy minus tego aparatu.

ksh
30-06-2021, 11:10
Pod warunkiem braku stabilizacji w obiektywie, a te do aps-c ją posiadają, zapewne wyszli z założenia że lepiej nie pakować IBIS w aparat aps-c żeby waga i cena byłą niższa, nie wiem, może wyższy model będzie miał stabilizacje.

Wind Mill
30-06-2021, 13:55
A propos wyglądu - śmiechowe są kategoryczne oceny po zobaczeniu jakiś miniaturek w necie.
Wygląd to się ocenia trzymając zabawkę w ręku, a nie ze zdjęć. ;)

cz4rnuch
30-06-2021, 13:57
Wygląd dziewcząt też tak samo oceniasz? :)

Wind Mill
30-06-2021, 16:15
Cóż, w internetach liceum, w realu muzeum. :mrgreen:
Jeśli aluminiowe pokrętła z grawerowanymi a nie tylko drukowanymi napisami wyglądają plastikowo, to ja jednak wolę ogląd w realu. ;)

epicure
30-06-2021, 21:01
Wygląd tego Zfc jest kozacki! Mówię to jako wieloletni użytkownik Fuji, a ostatnio też i Olka. Jedyne, co mi nie pasuje, to średnica bagnetu, która jest potężna (ja wiem, to bagnet pod FF), więc nie ma szans na małe zgrabne obiektywy. Myślę, że za parę miesięcy nikt już i tym modelu nie będzie pamiętał, a szkoda.

ksh
30-06-2021, 21:17
Średnica nie ma znaczenia co widać przecież po tych obiektywach jakie oferują do tego modelu, ludzie chcieliby jak zawsze nie f/2.8 tylko jaśniej, a jednocześnie żeby był mały i najlepiej taniutki, czyli nic się nie zmienia od wielu wielu lat :)

candar
30-06-2021, 21:25
Wygląd tego Zfc jest kozacki! Mówię to jako wieloletni użytkownik Fuji, a ostatnio też i Olka. Jedyne, co mi nie pasuje, to średnica bagnetu, która jest potężna (ja wiem, to bagnet pod FF), więc nie ma szans na małe zgrabne obiektywy. Myślę, że za parę miesięcy nikt już i tym modelu nie będzie pamiętał, a szkoda.

Oj tam. Np. 7Artisans 35mm F1.2 II Nikon Z za 699 zł https://f43.pl/7artisans-obiektywy/5535-7artisans-35mm-f12-ii-nikon-z-mount-6971835480869.html

Wbrew pozorom ta średnica daje właśnie spore możliwości podpięcia wielu szkieł z rożnych systemów

No i poprzez adapter Techart TZE-01 podpiąć dowolne szkła Sony, Sigmy Art z serii DG DN i DC DN (pod bezlustra) , Tamrony RXE z bagnetem FE (grubość adaptera to 2 mm).

https://www.youtube.com/watch?v=fcwjpAXJt6Q&ab_channel=TechartPro

Mocowanie Nikon Z ma właśnie idealną średnicę oraz najmniejszą odległość bagnetu od matycy tzw. Flange focal distance 16 mm, który pozwala dopinać dowolne szkło.

53187


Sigma Art 85 1.4 DG DN na moim Z6

53190


Sony 70-200 f.4 na moim Z6

53189

Może nie chcieli, ale "uwolnili" przypadkiem bagnet Z pod szkła innych producentów ;)

epicure
30-06-2021, 21:28
Obiektywy są mają dużą średnicę i to widać, gdy się je porówna do konkurencji. Maskuje to jedynie rozmiar korpusu, który też jest dość spory jak na tę klasę aparatów.

epicure
30-06-2021, 21:33
Wbrew pozorom ta średnica daje właśnie spore możliwości podpięcia wielu szkieł z rożnych systemów

Nie przeczę, ale ja nie należę do osób, które chciałyby z tych możliwości korzystać, a tym bardziej być zmuszonym do korzystania z nich. Jedyne, co mi jest potrzebne do szczęścia, to możliwość korzystania z małych systemowych obiektywów z autofocusem.

cz4rnuch
30-06-2021, 21:38
Większość szkieł pod Sony wymaga korekty programowej więc jest to upierdliwe i nie działa jak natywne, ale kto co lubi. Obyś za rok czy dwa nie został na lodzie jak Nikon coś wymodzi i chińskie przelotki przestaną działać. Sam niedawno pokazałeś jak z Samyangiem rozprawił się Canon. Tak czy inaczej wielki bagnet FF raczej nie sprzyja budowaniu małych szkieł apsc i pewnie to kolega epicure miał na myśli. Bo tu akurat mowa jest o apsc i w tej materii jeśli chodzi o szklarnię to fuji ma ogromną przewagę nad każdym innym systemem bezlusterkowym. Może i każą sobie za to zapłacić, ale widać tu konsekwencję i to, że nie odpuszczają tego formatu. A Nikon? Nawet w lustrzankach ostatnimi czasy traktował apsc mocno po macoszemu. Oby się nie okazało, że na kilku ciemnych zumach poprzestaną w zetkach. Do tego przydałyby się inne modele apsc, trochę bardzie zaawansowane i może do pary także takie zupełnie amatorskie. Wtedy taki format miałby sens.

cybulski
30-06-2021, 21:40
Kluczowe padło zdanie. Małe systemowe obiektywy z autofokusem, dodam jescze - jasności f2 i jeden mały 35/1.4. Aha do zfc muszą być równiez wintage albo retro, jak kto woli, czyli z pierścieniem przysłony, inaczej zfc to będzie tylko chwilowy gadżet bez znaczenia. Dwa takie szkła do zfc wystarczyłyby 23/2 i 35/1.4 i styka.

candar
30-06-2021, 22:06
Większość szkieł pod Sony wymaga korekty programowej więc jest to upierdliwe i nie działa jak natywne, ale kto co lubi. Obyś za rok czy dwa nie został na lodzie jak Nikon coś wymodzi i chińskie przelotki przestaną działać. Sam niedawno pokazałeś jak z Samyangiem rozprawił się Canon. Tak czy inaczej wielki bagnet FF raczej nie sprzyja budowaniu małych szkieł apsc i pewnie to kolega epicure miał na myśli. Bo tu akurat mowa jest o apsc i w tej materii jeśli chodzi o szklarnię to fuji ma ogromną przewagę nad każdym innym systemem bezlusterkowym. Może i każą sobie za to zapłacić, ale widać tu konsekwencję i to, że nie odpuszczają tego formatu. A Nikon? Nawet w lustrzankach ostatnimi czasy traktował apsc mocno po macoszemu. Oby się nie okazało, że na kilku ciemnych zumach poprzestaną w zetkach. Do tego przydałyby się inne modele apsc, trochę bardzie zaawansowane i może do pary także takie zupełnie amatorskie. Wtedy taki format miałby sens.

Nie zostanę "na lodzie" siedząc w systemie z tzw. otwartym bagnetem" i drugim , pozwalającym korzystać z dobrodziejstw tego pierwszego. Gorzej mają osoby liczące na zmiłowanie niezależnych producentów w systemach z zamkniętym bagnetem.

BTW - wiele osób kupujących aparaty APS-C typu Z50 i Zfc dobierze do nich max dwa szkła do rodzinnych i wycieczkowych pamiątkowych fotek. W Kraju Kwitnącej Wiśni zgaduję , że Zfc szybciutko się sprzeda w dużych ilościach. Tylko u nas kręcą nosem, że matryca za mała, że brak IBIS, że muchy w nosie ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


Nie przeczę, ale ja nie należę do osób, które chciałyby z tych możliwości korzystać, a tym bardziej być zmuszonym do korzystania z nich. Jedyne, co mi jest potrzebne do szczęścia, to możliwość korzystania z małych systemowych obiektywów z autofocusem.

A co za problem? Koniecznie muszą być systemowe? Nawet z manualami wszelkiej maści można mieć AF nie czekając, aż Nikon wypuści AF-owe szkła pod APS-C.

Techart PRO Leica M - Nikon Z Autofocus Adapter


https://www.youtube.com/watch?v=iSNK-Bvvlj8&ab_channel=TechartPro

- - - - kolejny post - - - - - -


Kluczowe padło zdanie. Małe systemowe obiektywy z autofokusem, dodam jescze - jasności f2 i jeden mały 35/1.4. Aha do zfc muszą być równiez wintage albo retro, jak kto woli, czyli z pierścieniem przysłony, inaczej zfc to będzie tylko chwilowy gadżet bez znaczenia. Dwa takie szkła do zfc wystarczyłyby 23/2 i 35/1.4 i styka.

Umówmy się prawdziwe "retro" to szkła bez AF-a i takich z mocowaniem Z jest już trochę na rynku.

Jak dla mnie bardzo fajna premiera. Zfc kupować nie zamierzam, ale zdecydowanie jest więcej wart niż wylewane na niego tutaj żale ;)

cz4rnuch
30-06-2021, 22:09
Nie zostanę "na lodzie" siedząc w systemie z tzw. otwartym bagnetem" i drugim , pozwalającym korzystać z dobrodziejstw tego pierwszego...Czyli jedyny pewny wybór to multisystemowość? :) Dość droga opcja. I myślę, że doskonale rozumiesz o czym pisałem, bo pisałem konkretnie o Nikonie i o tym, że jedyny dostęp do innosystemowych szkieł z AFem oferują chińskie przelotki. Nawet mając kilka systemów po prostu możesz stracić (samo body też kosztuje, chyba nie trzeba o tym wspominać) o ile nie zainwestujesz w natywną optykę. I o tym pisałem.

candar
30-06-2021, 22:22
Czyli jedyny pewny wybór to multisystemowość? :) Dość droga opcja. I myślę, że doskonale rozumiesz o czym pisałem, bo pisałem konkretnie o Nikonie i o tym, że jedyny dostęp do innosystemowych szkieł z AFem oferują chińskie przelotki. Nawet mając kilka systemów po prostu możesz stracić (samo body też kosztuje, chyba nie trzeba o tym wspominać) o ile nie zainwestujesz w natywną optykę. I o tym pisałem.

Pisałem wyżej, że wszystko zależy od oczekiwań nabywcy. Są osoby mające multisystemową szklarnię AF i MF szukające odpowiedniej puszki i adapterów. Po drugiej stronie stoją ci, którzy szukają aparatu z dwoma, góra trzema obiektywami do weekendowych zastosowań - rodzinne zdjęcia nad morzem, wypad na rower, sweet focie i jakiś blogi na FB oraz INSTA. Do tych zastosowań nie trzeba nie wiadomo jakiej szklarni z super jasną optyką. Jakoś nie zauważyłem , aby wielkie imprezy masowe obsługiwali reporterzy z Fujikami X-T4, itp. To nie ten target - Zfc kierowany jest raczej do pasjonatów i być może w przyszłości pokażą jakieś jasne stałki stlylizowane na analogowe szkła z pierścieniem przysłon na obiektywie.

epicure
30-06-2021, 22:27
A co za problem? Koniecznie muszą być systemowe? Nawet z manualami wszelkiej maści można mieć AF nie czekając, aż Nikon wypuści AF-owe szkła pod APS-C.

Koniecznie, bo w niesystemowe szkła z konieczności „bawiłem” się przed długie lata, do momentu, kiedy przestało mnie to bawić. Od obiektywu oczekuję wysokiej klasy AF i bagnetu niewymagającego żadnych przejściówek.

Rozumiem, że są ludzie, którzy mają niższe wymagania, ale na nich Nikon ze swoim retro APS-C raczej daleko nie zajedzie. Wydrukuję to i zjem kartkę, jeśli okaże się inaczej [emoji3]

ksh
30-06-2021, 22:42
W takim aparacie jak ten adaptery moim zdaniem nie mają sensu, może jakby Techart do Sony ( 4mm grubości chyba ) działał to można jakieś fajne podpinać i jest działanie w 100% poprawne ale zapewne nie zadziała, inne adaptery czyli od lustrzanek to nieporozumienie ze względu na gabaryty, to samo FTZ, więc tu Nikon musi się postarać

candar
30-06-2021, 22:45
Koniecznie, bo w niesystemowe szkła z konieczności „bawiłem” się przed długie lata, do momentu, kiedy przestało mnie to bawić. Od obiektywu oczekuję wysokiej klasy AF i bagnetu niewymagającego żadnych przejściówek.

Rozumiem, że są ludzie, którzy mają niższe wymagania, ale na nich Nikon ze swoim retro APS-C raczej daleko nie zajedzie. Wydrukuję to i zjem kartkę, jeśli okaże się inaczej [emoji3]

Nie zjesz ;) Te narzekania na brak odpowiednich obiektywów w dowolnym systemie wieją już nudą. Pisałem wyżej, że typowym pstrykaczom wystarczy do Zfc szkło Nikkor Z DX 18-140mm f/3.5-6.3 VR, którym obfocą całe wakacje i wypady weekendowe za miasto.

My patrzymy na Zfc z niewłaściwej strony oczekując nowego "kultowego" objawienia, który będzie służył do pracy. Czytając reklamy producenta widzę całkiem inny target https://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/mirrorless/enthusiast/z-fc

- - - - kolejny post - - - - - -


W takim aparacie jak ten adaptery moim zdaniem nie mają sensu, może jakby Techart do Sony ( 4mm grubości chyba ) działał to można jakieś fajne podpinać i jest działanie w 100% poprawne ale zapewne nie zadziała, inne adaptery czyli od lustrzanek to nieporozumienie ze względu na gabaryty, to samo FTZ, więc tu Nikon musi się postarać

No przecież działa i pisałem o tym przed chwilą wyżej :) https://forum.nikoniarze.pl/threads/306891-Nikon-Z-fc-oficjalnie/page6?p=4183274&viewfull=1#post4183274

cz4rnuch
30-06-2021, 22:48
...typowym pstrykaczom wystarczy do Zfc szkło Nikkor Z DX 18-140mm f/3.5-6.3 VR, którym obfocą całe wakacje i wypady weekendowe za miasto...To już od kilku lat nie jest aktualne. Teraz typowy pstrykacz nie potrzebuje już ani 18-140 ani nawet dedykowanego aparatu. Wielu producentów zaczyna to rozumieć. Mam nadzieję, że Nikon też to rozumie i tak jak pisałeś poważnie potraktuje także bagnet apsc. Bez tego trudno będzie sprzedawać nawet tak ładny aparat jak fc.

ksh
30-06-2021, 22:49
Dla potencjalnego klienta na ten aparat małe znaczenie ma kopiowanie tego co ma np Fuji, dwie stałki zgrabne i stylistycznie pasujące, jeden zoom i koniec, jak ktoś chce kupić jakieś inne armaty to sobie kupi to co już jest i ma być albo jakieś manualne jasne dla bokeh itp.
Zresztą sprzedaż obiektywów leży i kwiczy w każdym systemie, statystyki ilościowe nakręcają im zestawy z dwoma obiektywami, takie zaginanie rzeczywistości.

cz4rnuch
30-06-2021, 22:52
...No przecież działa i pisałem o tym przed chwilą wyżej :) https://forum.nikoniarze.pl/threads/306891-Nikon-Z-fc-oficjalnie/page6?p=4183274&viewfull=1#post4183274Jesteś pewny? Na Z50 ten techart nie działa tzn z tego co pamiętam to chyba nie da się go podłączyć czy jakoś tak.

candar
30-06-2021, 22:53
To już od kilku lat nie jest aktualne. Teraz typowy pstrykacz nie potrzebuje już ani 18-140 ani nawet dedykowanego aparatu. Wielu producentów zaczyna to rozumieć. Mam nadzieję, że Nikon też to rozumie i tak jak pisałeś poważnie potraktuje także bagnet apsc. Bez tego trudno będzie sprzedawać nawet tak ładny aparat jak fc.

Ciekawe, bo ja co chwilę widzę zapytania na forach foto o zoomy podróżne i aparaty. Najlepiej z pokryciem ogniskowych 28-200 w FF. A tu w przeliczeniu owy pytacz-pstrykacz miałby ekwiwalent ogniskowych 27mm - 210 mm. A tego, czy Nikon rozumie potrzebę "dorobienia" szkieł do Zfc nie jestem w stanie wywróżyć ;)

OjTam
30-06-2021, 22:55
Na Z50 ten techart nie działa

A no, nie działa.

TZE-01 does NOT work with Z50.

https://techartpro.com/?product=techart-sony-e-nikon-z-autofocus-adapter-tze-01
Ale dlaczego, tego nie napisali.

candar
30-06-2021, 22:57
Jesteś pewny? Na Z50 ten techart nie działa tzn z tego co pamiętam to chyba nie da się go podłączyć czy jakoś tak.

O! Faktycznie! O tym nie słyszałem. Już doczytałem.

"Techart TZE-01 na Z50 nie wejdzie. Z50 ma dodatkową ramkę wokół czujnika, w przestrzeni otwartej mniejszym czujnikiem. Adapter Techart posiada własną plastikową płytkę na obwodzie adaptera, na której znajdują się styki elektryczne. Obie ramy zderzają się i dlatego adapter nie pasuje."

53195

Dla porównania bagnet w Nikonie Z6 i Z6 II

53196


Czyli można założyć , że Techart TZE-01 nie będzie również działał na nowym Nikonie Zfc, bo wygląda na taką samą konstrukcję.

cz4rnuch
30-06-2021, 22:57
Ciekawe, bo ja co chwilę widzę zapytania na forach foto o zoomy podróżne i aparaty...Fora już od dawna nie są wyznacznikiem :) To raczej kryjówka dla dinozaurów takich jak my. Czasem trafi się jakaś zabłąkana owca :)

ksh
30-06-2021, 23:00
Tzn chodzi o fizyczną niezgodność z bagnetem, robią coś takiego z adapterem ale nie każdy będzie chciał coś dłubać przy adapterze.

Trzeba odkręcić plastikową osłonkę i taśmą zakleić dwa elementy w adapterze, wtedy działa poprawnie wszystko z najnowszymi softami, nie ma żadnych problemów w działaniu AF.

53194

candar
30-06-2021, 23:12
Tzn chodzi o fizyczną niezgodność z bagnetem, robią coś takiego z adapterem ale nie każdy będzie chciał coś dłubać przy adapterze.

Trzeba odkręcić plastikową osłonkę i taśmą zakleić dwa elementy w adapterze, wtedy działa poprawnie wszystko z najnowszymi softami, nie ma żadnych problemów w działaniu AF.

53194

No nie wiem :) Jakoś mnie to nie przekonuje ;) https://www-dpreview-com.translate.goog/forums/thread/4443976?page=2&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=ajax,sc,elem

53197

ksh
30-06-2021, 23:21
To co wkleiłeś to jakiś osioł co dłubał w aparacie, mnie to też nie przekonuje ale można to zrobić w adapterze jeśli ktoś potrzebuje.

OjTam
30-06-2021, 23:24
Wracając do tematu. Na nikon store pojawił się ten uchwyt rozszerzający chwyt aparatu. Tylko 599 PLNów. ;)
https://www.nikon.pl/pl_PL/product/accessories/mirrorless/mirrorless-protection/extension-grip-gr-1

Ktoś coś wie o innych wersjach kolorystycznych? Limitowane z ograniczeniem regionalnym?

cz4rnuch
30-06-2021, 23:29
Ponieważ nie jest to nawet kontenerek na baterie to majfrendy wydrukują taki za 30 pln. Co prawda z inną okleiną i będzie to wyglądać żałośnie, ale za nimi pójdą inni i za jakiś czas będzie można kupić porządny prawie grip za 2 stówki.

krzysztofz24
01-07-2021, 01:34
(...) szkaradnego Nikona Df.
To jest bardzo ladny i przemyslany aparat. Mi sie podoba. I tam przynajmniej pryzmat niczego nie udaje tylko jest porzadnym pryzmatem.
Ten nowy retro-bezlusterkowiec Nikoan tez fajny z wygladu. Tylko ze ja bym sobie darowal odchylany ekranik bo to nie jest retro za bardzo;-). I te kolory...kto kupi ten lososiowo-rozowy:-)?

odzio
01-07-2021, 08:01
TI te kolory...kto kupi ten lososiowo-rozowy:-)?
Japończyk :)


Tylko ze ja bym sobie darowal odchylany ekranik bo to nie jest retro za bardzo;-)
Ale dzięki temu możesz ekran odwrócić tyłem na przód i się cieszyć full retro design! Choć na zdjęciach widziałem tam jakieś szkaradne oznaczenia, nie wyglądające na zwykłą naklejkę...

ksh
01-07-2021, 08:15
To jest bardzo ladny i przemyslany aparat. Mi sie podoba. I tam przynajmniej pryzmat niczego nie udaje tylko jest porzadnym pryzmatem.
Ten nowy retro-bezlusterkowiec Nikoan tez fajny z wygladu. Tylko ze ja bym sobie darowal odchylany ekranik bo to nie jest retro za bardzo;-). I te kolory...kto kupi ten lososiowo-rozowy:-)?

Pryzmat zajmuje mniej miejsca niż wizjer elektroniczny ze swoją optyką
https://cdn-7.nikon-cdn.com/Images/Learn-Explore/Camera-Technology/Mirrorless-Cameras/2018/EVF-tech/Media/Z7_Z6_skeleton_EVF.jpg

Odchylany ekranik to podstawa zwłaszcza jeśli sprzęt jest zgrabny ale można tez i tak
5:50


https://www.youtube.com/watch?v=v52KS-T8gMg&ab_channel=KaiW

Pomijanie takich obecnie podstawowych rzeczy dodatkowo niszczyło rynek foto, jeszcze niech zrobią coś z systemem operacyjnym w aparacie ( otwarty android ) i maja szansę zdobyć jakąś małą grupę klientów, którzy używają tylko fonów.

- - - - kolejny post - - - - - -


Japończyk :) Choć na zdjęciach widziałem tam jakieś szkaradne oznaczenia, nie wyglądające na zwykłą naklejkę...Naklejka oznaczająca sample testowe.

dranio
01-07-2021, 09:12
Pomijanie takich obecnie podstawowych rzeczy dodatkowo niszczyło rynek foto, jeszcze niech zrobią coś z systemem operacyjnym w aparacie ( otwarty android ) i maja szansę zdobyć jakąś małą grupę klientów, którzy używają tylko fonów.



Myślę, że otwarty system operacyjny w aparatach nie ma nic wspólnego ze zdobyciem części klientów używających komórek do fotografowania. Otwarcie systemu nie spowoduje zmniejszenia rozmiarów aparatu. Od kilku lat jest już obecny tryb w pełni zielony sprowadzający się tylko do wskazania palcem na ekranie punktu ostrości, po którym następuje samoczynne wyzwolenie migawki. Bezprzewodowe przesyłanie zdjęć do smartfona/tabletu też już jest.

poste
01-07-2021, 09:26
Można już sobie wirtualnie porównywać Zfc, wydaje się ciut większy niż Z50 choć przez brak gripa może sprawiać wrażenie mniejszego.
https://camerasize.com/compact/#877.902,834.902,785.706,ha,t

Sądzę, że duża średnica bagnetu Z nie pozwoli DX-om na dużo większą minimalizację rozmiarów w przyszłości. Fuji dodałem właśnie dla porównania średnicy mocowania, nie wiem czy odpowiada parametrami Zfc/Z50.

Maro66.
01-07-2021, 09:30
Podniecają się niektórzy, jakby Nikon zmienił całą politykę firmy. A to jest wybryk jednorazowy zapewne. Fajny Z50 w innej budzie, wciąż (i zapewne długo) z problematyczną ilością szkieł natywnych. Śmieszą mnie dywagacje, co Nikon zrobi z tak pięknym początkiem. Nic nie zrobi, chociaż chciałbym się mylić. Będzie tak, jak z Df. Dziwne są te poczynania Nikona dla mnie. Od jakiegoś czasu każdy nowy korpus powinien mieć dopisek przy nazwie modelu "LATE"

cybulski
01-07-2021, 09:44
Można już sobie wirtualnie porównywać Zfc, wydaje się ciut większy niż Z50 choć przez brak gripa może sprawiać wrażenie mniejszego.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27275130,izrael-kolejny-wzrost-zakazen-mimo-zaszczepienia-ponad-polowy.html#s=BoxOpMT

Sądzę, że duża średnica bagnetu Z nie pozwoli DX-om na dużo większą minimalizację rozmiarów w przyszłości. Fuji dodałem właśnie dla porównania średnicy mocowania, nie wiem czy odpowiada parametrami Zfc/Z50.

No to daj porównanie a nie jakies wiadomości z gazety :)

poste
01-07-2021, 09:47
Chyba "BELATED":mrgreen:
Jest jak jest i tego się nie zmieni. Natomiast wygląda, że jakoś tam przemyśleli tę linię, nazwijmy ją vintage. Choćby obiektywy, raczej przypadkiem nie pasują ;) Dla mnie wygląda, że pojawi się też coś w tej stylistyce w FX. 28/2.8 SE nie zaprojektowano raczej do tego jednego aparatu.



No to daj porównanie a nie jakies wiadomości z gazety :)

:) :) Sorry!
https://camerasize.com/compact/#877.902,834.902,785.706,ha,t

ksh
01-07-2021, 12:55
Pamiętajcie że ten 28mm f/2.8 nie jest do formatu aps-c tylko do pełnej klatki czyli musi sobie poradzić z sensorami Z7/Z7II i w przyszłości większymi.

Nikon z wyglądu to raczej Fuji X-T4, parametrami nie wiem ale chyba Fuji lepszy, cena też nie ta, Fuji nawet większe.

Co do gabarytów obiektywu to średnica aż tak nie wpływa na wielkość obiektywu, raczej umiejscowienie sensora ( wysunięcie go w kierunku bagnetu ) ale tu jest podobnie jak w Fuji, wiec tylko kwestia czy robimy super kompromis i nalesniczek przeciętnie dobry optycznie czy dajemy żyletę ciut ciemniejszą ale nadal dośc kompaktową.
Fuji ma mega naleśniczki ale do aps-c, a nie do pełnej klatki, czy byłby sens robić obiektyw DX specjalnie dla tego aparatu, raczej był by to błąd.

OjTam
01-07-2021, 12:57
ten 28mm f/2.8 nie jest do formatu aps-c tylko do pełnej klatki

Otóż to. Jakoś wszyscy to ignorują. ;)

To chyba pierwszy przypadek w N sprzedawania puszki DX ze szkłem FX w zestawie, nie?

ksh
01-07-2021, 13:03
Chyba nie bo przecież jak Nikon wchodził w cyfrowe aparaty to wypuszczał obiektywy standardowe, dopiero potem kombinował z DX jak np tańsza 1.8/35mm, jakieś stałki nikona są jeszcze do DX poza jeszcze micro ?

- - - - kolejny post - - - - - -


Myślę, że otwarty system operacyjny w aparatach nie ma nic wspólnego ze zdobyciem części klientów używających komórek do fotografowania. Otwarcie systemu nie spowoduje zmniejszenia rozmiarów aparatu. Od kilku lat jest już obecny tryb w pełni zielony sprowadzający się tylko do wskazania palcem na ekranie punktu ostrości, po którym następuje samoczynne wyzwolenie migawki. Bezprzewodowe przesyłanie zdjęć do smartfona/tabletu też już jest.

Ależ ma ma, zaraz po tym jak sobie pomyziasz po ekranie i zrobisz zdjęcie, chciałbyś otworzyć appke do korekty i zaraz wysłać 2-3 kliknięciami na fejsa czy na insta, a zrób to intuicyjnie i łatwo teraz, pamiętajmy że nie potrzeba w aparacie karty SIM tylko system android i eSIM lub nawet wifi co akurat jest proste.

OjTam
01-07-2021, 13:03
Koesh, chodzi mi o zestaw, znaczy kit. Były przypadki sprzedawania puszki DX ze szkłem FX w jednym pudełku?

cz4rnuch
01-07-2021, 13:05
Pamiętajcie że ten 28mm f/2.8 nie jest do formatu aps-c tylko do pełnej klatki czyli musi sobie poradzić z sensorami Z7/Z7II i w przyszłości większymi...Niekoniecznie musi, bo to nie jest obiektyw z linii S.

ksh
01-07-2021, 13:06
Przypuszczam że D100, D200, D300, może D3 itp DX miały w zestawie 50-tki ? Pamiętam też coś Z D80 że był zestaw z 50mm na śrubokręt.

- - - - kolejny post - - - - - -


Niekoniecznie musi, bo to nie jest obiektyw z linii S.

Nie musi ale jest do FX i widząc jak sobie radzi Nikon z optyką to spokojnie sobie poradzi i z takim kompakcikiem.

cz4rnuch
01-07-2021, 14:12
Z mniejszymi rozdzielczościami, tak do 24Mpx pewnie da sobie radę, ale to szkło podstawowe i bardzo tanie więc raczej nikt nie zapłacze jeśli sobie nie do końca poradzi z mocno upakowaną matrycą. Linia S też musi się sprzedawać więc różnicę trzeba jakoś zaakcentować.

ksh
01-07-2021, 15:44
Poradzi sobie poradzi, tu nie będzie kompromisu w jakości optyki tylko masz przecież f/2.8 i tyle, nie ma co kombinować.

To może być świetny obiektyw żeby zrobić tani zgrabny zestaw z pełną klatką np z Z5.

Maro66.
01-07-2021, 15:55
Właśnie bardziej bym obstawiał wykorzystanie na obecnych korpusach FF, niż wysyp aparatów retro FF.

poste
01-07-2021, 16:22
Z tego co widzę, to pokazali dwie wersje 28/2.8 SE? https://www.optyczne.pl/1852-Nikon_Nikkor_Z_28_mm_f_2.8_(SE)-specyfikacja_obiektywu.html
Chyba do zwykłych aparatów będzie ta ze współczesnym wyglądem. Po prostu są to moim zdaniem poszlaki pokazujące, że linia vintage nie koniecznie skończy się na Zfc.

ksh
01-07-2021, 16:36
Może wypuszczą ten drugi obiektyw kompaktowy też SE.

Maro66.
01-07-2021, 16:45
Taaa, 50 f/1.8 G też była w dwóch wersjach. Swoją drogą AF-S 50mm f/1.8 G Special Edition wygląda jak ta 28 pod Zfc. No i ta 50 była chyba właśnie pod Df? Jakoś to nie pociągnęło zmiany designu późniejszych korpusów.

poste
01-07-2021, 17:57
Inne pieniądze kosztował Df niż Zfc, inna była sytuacja Nikona. Mogli sobie bardziej pozwolić na taką krótką serię pod jeden korpus. Pożyjemy, zobaczymy. Mnie się ta 28/2.8 w stylu e-series (https://matthewdurrphotography.files.wordpress.com/2012/07/dsc04443.jpg) całkiem podoba :) Inna sprawa, że jakoś stałka 28 u mnie się nie przyjęła z ff, jedyne szkło które dość szybko sprzedałem głównie ze względu na ogniskową.

Jacek_Z
01-07-2021, 22:44
Przypuszczam że D100, D200, D300, może D3 itp DX miały w zestawie 50-tki ?
D3 jest FX.
Chyba do jakiegoś DX był w kicie 24-120. Ale głowy za to nie dam.

horn3t
02-07-2021, 09:28
Ciekawi mnie jedna sprawa dali w tym Z fc całkowicie gibany ekran na przegubie tak jak w serii D5xxx, pozostałe modele Z jak i niektóre D maja tylko uchylany ekran dla mnie to wada, coś kojarzę, że było to związane z prawami patentowymi?
Czekam na pełno klatkowego następcę Z5 (budżetowego) ale z całkowicie „gibanym” (na przegubie) ekranem.

ksh
02-07-2021, 10:48
Pamiętam jaki hejt był za to że w D750 zrobili gibany ekran, nawet tu na forum było sporo że to odpadnie, urwie się, że niepotrzebne itd ;)

odzio
02-07-2021, 11:09
Myślę, że otwarty system operacyjny w aparatach nie ma nic wspólnego ze zdobyciem części klientów używających komórek do fotografowania. Otwarcie systemu nie spowoduje zmniejszenia rozmiarów aparatu. Od kilku lat jest już obecny tryb w pełni zielony sprowadzający się tylko do wskazania palcem na ekranie punktu ostrości, po którym następuje samoczynne wyzwolenie migawki. Bezprzewodowe przesyłanie zdjęć do smartfona/tabletu też już jest.

a ja się zdecydowanie nie zgodzę. Rozumiem czemu zdjęcia nie wychodzą cukierkowe prosto z puszki, nie o to chodzi. Ale dlaczego nie mogę jednym kliknięciem spowodować, żeby twarze osób na zdjęciach z imprezy zostały rozjasnione, źrenice wyostrzone? Snapbridge jest beznadzieją pod względem użyteczności. Fakt, jest używalny ale nieprzyjemny i powolny. Wierzę, że jest lepiej niż w "aparatach dekadę temu było" ale to jest jak porównanie syfilisa z rakiem jąder, jest lepiej, ale dalej do niczego. Bezlustra w końcu zaprzęgnęły do pracy sztuczną inteligencję, ale przecież ciągle ona jest niedorozwinięta albo autystyczna względem tego, co oferuje komórka. Dlaczego jak raz wybiorę twarz do śledzenia to durnowaty aparat nie potrafi rozpoznać głowy tej samej osoby, kiedy się obróci i znaleźć z powrotem jej twarzy? To chyba oczywiste, że skoro fotografuję osobę to nie potrzebuję debilnych czerwonych prostokątów skaczących losowo po całym kadrze aż w końcu złapią jakiś krzak na pierwszym planie i osoba już nigdy nie zostanie odnaleziona.

Wskazanie na ekranie punktu ostrości jest równie głupie. Nie jest wspierane przez AI, czyli jak osoba nie jest duża to nie mam pewności czy wskazałem głowę, czy tors. Kwadrat też jest spory, nie wiem który element jest "punktem ostrości". Jeśli w tym kwadracie jest oko, czy zostanie na nim ustawiona ostrość? Wątpię. Dałoby się pewnie obrysować to, co aparat próbuje utrzymać ostre, ale to by wymagało jakiegoś sensownego AI, które w urządzeniach do dzwonienia, przeglądania neta, pisania wiadomości (.....długa lista.......) i robienia zdjęć działa bez porównania lepiej niż w sprzęcie który ma tylko jedno zadanie.

Myślę, że raczej tu jest przyczyna (w pełni zasłużonego) upadku branży sprzętu fotograficznego. Dla 90% potencjalnych użytkowników jest to przeżytek, zastąpiony czymś rozsądniejszym. A niestety prawda jest taka, że największym przeżytkiem są prawdopodobnie durne zarządy firm fotograficznych, które na własne życzenie sobie zniszczyły rynek. Ilu z nas musiało odpowiadać na pytanie "po co ci ten klocek, mój ajfon robi lepiej". No i tu jest sedno. Mam świetną matrycę, 14bitowe RAWy i żyletę 35/1.8 i... muszę wrócić do domu otworzyć fotoszopę, kręcić suwakami, wysyłać. Nie będę wspominać już o tym, co potrafią mikromatryce z komórek w porówaniu z naszymi super top level...

Zresztą ten temat był pewnie wałkowany już po tysiąckroć na forum... A chciałem zapytać o coś innego, bardziej związanego z wątkiem.

Rozważałem sensowność wprowadzenia Zfc i pomyślałem, że poza tymi 2-3 obiektywami Z, fajnie by mogły wyglądać prawdziwe stare manualne obiektywy. Ale z tego co pisał m.in Ken Rockwell te stare obiektywy nie najlepiej współpracują z FTZ... głównie chodzi mi o pomiar światła, czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia? Zfc przydałby się jeszcze jakiś "retro FTZ" do kompletu :)

sufenta
02-07-2021, 11:19
odzio w ktorym aparacie mozna jednym kliknieciem twarze rozjasnic i wyostrzyc zrenice? I dlaczego, na milosc boska, wskazanie punktu ostrosci jest glupie?

cz4rnuch
02-07-2021, 11:33
...Bezlustra w końcu zaprzęgnęły do pracy sztuczną inteligencję, ale przecież ciągle ona jest niedorozwinięta albo autystyczna względem tego, co oferuje komórka...A byłbyś w stanie za to odpowiednio dopłacić? Bo myślę, że wąskim gardłem są tu użyte procesory. Te fotograficzne dobrze się sprawują przy robieniu zdjęć, ale domyślam się, że moce mają jednak sporo mniejsze niż to co oferują procki w nowych komórkach. W dodatku to o czym piszesz to chyba byłby wabik głównie dla klientów z mocno amatorskim podejściem, czyli takie procki trzebaby wsadzać także do tańszych aparatów co windowałoby ich cenę.

odzio
02-07-2021, 12:01
odzio w ktorym aparacie mozna jednym kliknieciem twarze rozjasnic i wyostrzyc zrenice?
w każdym, może na pograniczu każdości telefonie z androidem oferującym aparat ze wsparciem AI. Czyli pewnie każdego, który nadaje się do robienia w miarę przyzwoicie wyglądająych zdjęć. Nie mówię o zacofanym fotoszmelcu, nad którym się spuszczamy na tym forum. Tu co roku dostajemy "jeszcze doskonalszą matrycę" wyciągająca 0.1EV rozpiętości i generującą 2% miej szumu na ISO 7200. Albo drugi procesor, żeby garnek nie był wykrywany jako twarz. Za jaką cenę? Ten wątek poruszę też przy drugiej odpowiedzi.

EDIT: zapomniałem o drugiej części:

I dlaczego, na milosc boska, wskazanie punktu ostrosci jest glupie?
wzkazanie wielkim paluchem na malutkim ekranie? Ano temu, że nie wiesz na co klikasz. Pojawia Ci się spory prostokąt i nie masz pewności gdzie dokładnie wyląduje ostrość. Jeśli w tym prostokącie wyląduje twarz, chciałbym mieć pewność, że to będzie twarz, jeśli pies, to chciałbym mieć ostry jego łeb. Oczywiście nie będę nawet wspominać, co się dzieje w Z5 jak zakotwiczony punkt wyjedzie z kadru.


A byłbyś w stanie za to odpowiednio dopłacić? Bo myślę, że wąskim gardłem są tu użyte procesory. Te fotograficzne dobrze się sprawują przy robieniu zdjęć, ale domyślam się, że moce mają jednak sporo mniejsze niż to co oferują procki w nowych komórkach. W dodatku to o czym piszesz to chyba byłby wabik głównie dla klientów z mocno amatorskim podejściem, czyli takie procki trzebaby wsadzać także do tańszych aparatów co windowałoby ich cenę.
https://www.dxomark.com/rankings/#smartphones-mobile - tu jest komórkowa czołówka są też tam ceny podane. Jak przy nich wygląda do-niczego-się-nie-nadający canon RP za 4000zł?
Rozumiem, że pewnie procesory ARM pewnie coś tam kosztują, ale proszę Cię... płacąc 4000zł za "amatorskiego" Z50 pewnie by dało się bez większych strat ten procesor upchnąć biorąc pod uwagę, że marża na telefonach w tym rankingu jest, delikatnie mówiąc, spora.

cz4rnuch
02-07-2021, 12:27
Na podstawie czego wnosisz, że umieszczenie innego lub dodatkowego proca plus być może jeszcze innych niezbędnych komponentów (nie wiem: pamięć, lepsze zasilanie, dodatkowe chłodzenie) nie wpłynie na cenę? Bądzmy poważni. Nawet kilka stówek dodatkowo raczej zniechęci do zakupu potencjalnych klientów zamiast ich zachęcic. Nikon od kilku lat jest pod kreską i ma jeszcze wrzucać dodatkowo procki z komórek pro bono? Wszyscy tak chętnie zarządzamy cudzymi pieniążkami. Dać to, dać tamto. Ciekawe ilu z nas tak sami z siebie od jutra zostawałoby z 1,5h dłużej w pracy za darmoszkę? Żeby szef miał lepszy humor.

Wind Mill
02-07-2021, 12:32
Podejrzewam iż przypuszczam, że wetknięcie dodatkowego procka w smarkfona może być znacznie tańsze, niż to samo w pstrykoaparat.
Kwestia par excellance wolumenu obrotu na smarfonie i na pstrykoaparacie. ;)

Co nie zmienia faktu, iż branża foto chcąc być masowo obecna na rynku sprawę przespała i pokpiła - pałowanie się rawami jest dla entuzjastów czy dla pro, a nie dla tzw przeciętnego Kowalskiego.
Inna kwestia, czy by tą masowość utrzymała w konkurencji ze smarkfonami, które każdy ma przy sobie.
Jeśli smarkfon do wakacyjnych foci starcza, to po kiego jeszcze tachać pstrykoaparat, nawet taki AI wypluwający ładne jotpegi i to wprost na konto na fiśbuku?

ksh
02-07-2021, 12:52
A byłbyś w stanie za to odpowiednio dopłacić? Bo myślę, że wąskim gardłem są tu użyte procesory. Te fotograficzne dobrze się sprawują przy robieniu zdjęć, ale domyślam się, że moce mają jednak sporo mniejsze niż to co oferują procki w nowych komórkach. W dodatku to o czym piszesz to chyba byłby wabik głównie dla klientów z mocno amatorskim podejściem, czyli takie procki trzebaby wsadzać także do tańszych aparatów co windowałoby ich cenę.

Te co są w aparatach są mocniejsze, wyspecjalizowane ale to nadal ARM czyli to samo co w fonach i bazuje się na tanich rdzeniach.
Dodatkowo oprogramowanie w aparatkach bazuje na jądrze linux, blisko temu do tego co w androidzie, a Sony nawet bazuje na wczesnym androidzie.

Moc obliczeniowa nie jest tu problemem.

sufenta
02-07-2021, 13:04
odzio. dziekuje za odpowiedzi. W mojej kamerze nie ma mozliwosci rozjasnienia twarzy. Nie musze tez dotykac wielkim paluchem malutkiego kranu bo do tego sluzy mi joystick. Uzywam glownie wizjera. Na malutkim ekranie zdjecia z mojej kamery i iphona 12 wygladaja rownie dobrze. Na 27-calowym monitorze juz nie.

cz4rnuch
02-07-2021, 13:41
Te co są w aparatach są mocniejsze, wyspecjalizowane ale to nadal ARM czyli to samo co w fonach...To tak jakbyś napisał, że procki we wszystkich fonach są takie same, bo bazują na tym samym komponencie. Nawet pobieżna lektura odnośnie Expeedów pokazuje, że są to narzędzia wyspecjalizowane, specjalnie zaprojektowane prze Najkona, zmienione hardwareowo do wykonywania konkretnych zadań. To nie to samo co scyzoryk armii szwajcarskiej czyli to co się ładuje do telefonów, które muszą sprostać wielu zadaniom. Jeśli aparaty miałyby być tak samo wszechstronne jak smartfony (przynajmniej w niektórych dziedzinach) to procesory musiałyby być odpowiednio zaprojektowane co pewnie wiąże się z kosztami. I wtedy pytanie czy ludziom, którzy kupują aparaty aż tak zależy na tych funkcjonalnościach by za to odpowiednio dopłacić, bo jasnym jest, że producent nie weźmie kosztów na siebie? Jak dla mnie jest tak jak to opisał wind mill. Za darmo pewnie nikt by się nie obraził, ale czy za pieniążki byłoby wielu chętnych to wątpię, bo to samo ale lepiej i poręczniej mają w komórkach. I tu już nie chodzi o to by branża foto ścigała się ze smartfonami. Wyścig się zakończył, aparaty muszą iść swoją drogą. Komórki w pewnych zastosowaniach są po prostu lepsze, wygodniejsze. Dajmy już spokój z tymi zabawkami. Aparaty mają robić jak najlepsze zdjęcia i kręcić wysokiej jakości filmy. To je odróżnia od smarfonów. A komórka z androidem po 2-3 latach po prostu umiera. Na to się godzę, ale aparat ma być na lata, działać bezproblemowo, nie zawieszać się, nie wywalać błędów więc czym będzie to prostsze tym lepiej dla jego długowieczności.

dranio
02-07-2021, 14:31
w każdym, może na pograniczu każdości telefonie z androidem oferującym aparat ze wsparciem AI. Czyli pewnie każdego, który nadaje się do robienia w miarę przyzwoicie wyglądająych zdjęć. Nie mówię o zacofanym fotoszmelcu, nad którym się spuszczamy na tym forum. Tu co roku dostajemy "jeszcze doskonalszą matrycę" wyciągająca 0.1EV rozpiętości i generującą 2% miej szumu na ISO 7200. Albo drugi procesor, żeby garnek nie był wykrywany jako twarz. Za jaką cenę? Ten wątek poruszę też przy drugiej odpowiedzi.

Nie zauważasz postępu, jaki dokonał się przez zaledwie kilkanaście lat w aparatach? Skoro wszystkie one są drogim fotoszmelcem i jesteś w stanie uzyskać lepsze rezultaty fotografując smartfonem, to odpowiedź jest chyba oczywista? Na szczęście nie ma przymusu kupowania drogich aparatów, jeszcze droższych obiektywów i dźwigania tego wszystkiego na imprezę u znajomych?




EDIT: zapomniałem o drugiej części:

wzkazanie wielkim paluchem na malutkim ekranie? Ano temu, że nie wiesz na co klikasz. Pojawia Ci się spory prostokąt i nie masz pewności gdzie dokładnie wyląduje ostrość. Jeśli w tym prostokącie wyląduje twarz, chciałbym mieć pewność, że to będzie twarz, jeśli pies, to chciałbym mieć ostry jego łeb. Oczywiście nie będę nawet wspominać, co się dzieje w Z5 jak zakotwiczony punkt wyjedzie z kadru.


Po co wprowadzono śledzenie oka (i to ludzi i zwierząt)? Po co jest rozpoznawanie twarzy? Po co jest możliwość zmiany wielkości ramki ostrości?

Co do AI i "upiększania" fotek. Większość funkcji ofpowiedzialnych za efekty upiększania w smartfonach produkuje moim zdaniem tak koszmarne rezultaty, że postulowanie stosowania ich w aparatach jest trochę dziwne. Naprawdę chodzi o to, żeby znajomym "już natychmiast" pokazać plastikowe odrealnione obrazki z imprezy tudzież kiczowaty zachód Słońca znad morza?

poste
02-07-2021, 15:33
Telefon ma jedną zaletę względem każdego aparatu z wymienną optyką. Nie trzeba czyścić matrycy!! ;)

Właśnie skończyłem, wiem o czym piszę :mrgreen:

odzio
03-07-2021, 01:12
Na podstawie czego wnosisz, że umieszczenie innego lub dodatkowego proca plus być może jeszcze innych niezbędnych komponentów (nie wiem: pamięć, lepsze zasilanie, dodatkowe chłodzenie) nie wpłynie na cenę? Bądzmy poważni. Nawet kilka stówek dodatkowo raczej zniechęci do zakupu potencjalnych klientów zamiast ich zachęcic. Nikon od kilku lat jest pod kreską i ma jeszcze wrzucać dodatkowo procki z komórek pro bono? Wszyscy tak chętnie zarządzamy cudzymi pieniążkami. Dać to, dać tamto. Ciekawe ilu z nas tak sami z siebie od jutra zostawałoby z 1,5h dłużej w pracy za darmoszkę? Żeby szef miał lepszy humor.
Rety, serio? Wyobraź sobie pewien fantastyczny scenariusz. Cofamy się 15 lat. Nikon stoi u granicy decyzji o wprowadzeniu na rynek nowego systemu aparatów. Nowe korpusy, nowy bagnet, analizowanie obrazu bezpośrednio na matrycy... Ech, żeby wtedy była taka technologia, żeby było wiadomo co dolega konkurencji i naprawić te niedociągnięcia.... Ale niestety prekursor aparatów ML musi wszystko sprawdzić sam. To jest krok na głęboką wodę. W Twoim mniemaniu tak było? Zbyt dużo Twoich postów przeczytałem, żebym miał jakiekolwiek podstawy do posądzania Cię o debilizm. TRZY LATA TEMU Nikon projektował od zera system, nie 15. Zatrudnił zespół inżynierów, którzy dostawali ciężkie pieniądze za zaprojektowanie nowego aparatu, procesora, pamięci i całej reszty. Jakie 1.5h za darmoszkę?! Nikon przespał wszystko i zamiast uczyć się na błędach konkurencji poszli za nimi ta samą drogą dumnie stając na końcu kolejki. Niegdyś miałem szansę rozmawiać z człowiekiem programującym soft dla naszych sabinek. Nie narzekał na wynagrodzenie i pracę za darmoszkę. Narzekał na prymitywizm rozwiązań (nie będę dokładać kolejnego wątku do offtopu). Zasilanie? Myślisz że wprowadzając en-el15c firma stwierdza: "dobra niech się ładuje w korpusie, ma 200mah pojemności więcej i rzućmy $100 marketingowi, niech to sprzeda"? Natomiast do wypuszczenia el16 trzeba wybudować koleje (pewnie szesnaste) centrum rozwoju akumulatorów? Nie. Aparat to zbiór podzespołów od dostawców i nie wierzę, żeby na etapie projektowania wykorzystanie gotowego procesora było jakoś skandalicznie drogie. Pomimo ironii w moich wypowiedziach podtrzymuję Twój postulat: bądźmy poważni.


odzio. dziekuje za odpowiedzi. W mojej kamerze nie ma mozliwosci rozjasnienia twarzy. Nie musze tez dotykac wielkim paluchem malutkiego kranu bo do tego sluzy mi joystick. Uzywam glownie wizjera. Na malutkim ekranie zdjecia z mojej kamery i iphona 12 wygladaja rownie dobrze. Na 27-calowym monitorze juz nie.
Ja również nie dotykam bo działa to do dupy, też używam wybieraka. Wiem również, że Twój aparat nie potrafi rozjaśnić twarzy, bo żaden nie potrafi, mówimy przecież o prymitywnym sprzęcie za kilka(naście) tysięcy złotych, porządnym tele-grajo-neto-nawi-tv-mailo(...) za paręnaście (dziesiąt) stówek. Życzę Ci również aby Twoje zdjęcia były odbierane głównie na ekranach/wydrukach od 27" wzwyż.

dranio, jesteś tak daleki od zrozumienia mojego wywodu, że zacząłem szczerze wątpić w jasność moich wypowiedzi. Będę musiał nad tym popracować. natomiast odniesienie do Twoich niecelnych komentarzy zaniżyłoby poziom dyskusji, szkoda brnąć w muł.


Telefon ma jedną zaletę względem każdego aparatu z wymienną optyką. Nie trzeba czyścić matrycy!! ;)

Właśnie skończyłem, wiem o czym piszę :mrgreen:

I tym pozytywnym komentarzem możemy skończyc dygresję i wrócić do rozmowy o Zfc zostawiając sobie ten burzliwy temat na inny wątek ;)

NimnuL
03-07-2021, 06:58
Grube dyskusje ;)
Porównanie tego Nikona do X-T4 (jak niektórzy w tym wątku) jest delikatnie mówiąc nietrafione, to konkurencja X-T30 i to tylko i wyłącznie wizualna. Nikon zapomniał, że do korpusu wkręca się obiektywy? Tylko 2 masywne DX do tego systemu to żałość nawet na początek.
Wizualnie korpus jest jednak piękny i na pewno niejednego serce podąży za tym modelem. Trzymam kciuki za szybki rozwój sytuacji u Nikona, to marka która powinna kwitnąć, szczególnie biorąc pod uwagę ich historię.

- - - - kolejny post - - - - - -

https://www.digitalcameraworld.com/buying-guides/nikon-z-fc-vs-fujifilm-x-t30-its-a-battle-of-style-versus-substance-but-which-wins

cz4rnuch
03-07-2021, 11:04
... jesteś tak daleki od zrozumienia mojego wywodu, że zacząłem szczerze wątpić w jasność moich wypowiedzi...To w sumie się dopiszę do listy, bo też niewiele zrozumiałem :) W każdym razie twierdzenie, że nowy system zaczął być projektowany 3 lata temu oraz, że założeniem było stworzenie wszystkiego od zera moim zdaniem nie są prawdziwe. Gdyby system zaczęto projektować 3 lata temu to idę o zakład, że do tej pory by nie powstał a jeżeli miałby być projektowany od zera to koszty byłyby jeszcze większe a nie od dziś wiadomo, że Nikon koszty ciąć musi. Mocno sceptyczny też jestem co do tego, że użytkownicy zaawansowanych aparatów oczekują od nich smartfonowych funkcjonalności, choć pewnie część z nich miałaby w aparacie sens, ale nie będę już ciągnął tematu, bo to tylko moje spekulacje. W każdym razie w przeszłości eksperymentowano już z aparatami z systemem android (nawet ostatnio się taki pokazał), próbowano także ze sklepami z aplikacjami. I chyba się nie pomylę jeśli napiszę, że żadna z tych inicjatyw nie wypaliła. W sumie trzeba jeszcze poczekać, może Zeiss ZX1 okaże się hitem :)

MstrG
03-07-2021, 12:14
Rety, serio? Wyobraź sobie pewien fantastyczny scenariusz. Cofamy się 15 lat. Nikon stoi u granicy decyzji o wprowadzeniu na rynek nowego systemu aparatów. Nowe korpusy, nowy bagnet, analizowanie obrazu bezpośrednio na matrycy... Ech, żeby wtedy była taka technologia, żeby było wiadomo co dolega konkurencji i naprawić te niedociągnięcia.... Ale niestety prekursor aparatów ML musi wszystko sprawdzić sam. To jest krok na głęboką wodę. W Twoim mniemaniu tak było? Zbyt dużo Twoich postów przeczytałem, żebym miał jakiekolwiek podstawy do posądzania Cię o debilizm. TRZY LATA TEMU Nikon projektował od zera system, nie 15. Zatrudnił zespół inżynierów, którzy dostawali ciężkie pieniądze za zaprojektowanie nowego aparatu, procesora, pamięci i całej reszty. Jakie 1.5h za darmoszkę?! Nikon przespał wszystko i zamiast uczyć się na błędach konkurencji poszli za nimi ta samą drogą dumnie stając na końcu kolejki. Niegdyś miałem szansę rozmawiać z człowiekiem programującym soft dla naszych sabinek. Nie narzekał na wynagrodzenie i pracę za darmoszkę. Narzekał na prymitywizm rozwiązań (nie będę dokładać kolejnego wątku do offtopu). Zasilanie? Myślisz że wprowadzając en-el15c firma stwierdza: "dobra niech się ładuje w korpusie, ma 200mah pojemności więcej i rzućmy $100 marketingowi, niech to sprzeda"? Natomiast do wypuszczenia el16 trzeba wybudować koleje (pewnie szesnaste) centrum rozwoju akumulatorów? Nie. Aparat to zbiór podzespołów od dostawców i nie wierzę, żeby na etapie projektowania wykorzystanie gotowego procesora było jakoś skandalicznie drogie. Pomimo ironii w moich wypowiedziach podtrzymuję Twój postulat: bądźmy poważni.

15 lat temu? To pewnie pracowali nad rewelacyjnym D700. W moim mniemaniu zawsze Nikon w swojej klasie cenowej dawał więcej niż konkurencja.
Co przespali? Weszli na rynek ML z opóźnieniem, tak jak i Canon. Wystarczy popatrzeć na patenty zarówno Canona jak i Nikona, nie zaczęli pracować nad nowym systemem 3 lata temu.
Po co el16? Jeśli jest kompatybilność z poprzednim korpusem to dla mnie rewelacja, a nie co model to zmiana baterii. Zbiór podzespołów od dostawców? A dostawca to skąd ma projekt? To nie rynek warzywny w sobotę, że idziesz po kalafiora, marchewkę i pietruszkę myśląc o ugotowaniu zupy.
Każdy jest mądry po czasie jak już wie co się przyjęło na rynku, a co było kosztowną klapą. Większość doradców patrzy tylko na swoje potrzeby, no może jeszcze na lokalny rynek, który delikatnie mówiąc jest dla producenta pomijalny.

OjTam
03-07-2021, 12:20
Chciałbym zauważyć, że 3 lata temu to już było wiadomo kiedy premiera Ztek, więc jak mogli zacząć projektować dopiero?

Kolekcjoner
03-07-2021, 15:31
Co przespali? Weszli na rynek ML z opóźnieniem, tak jak i Canon. Tu jednak nie ma symetrii, bo Canon (z sukcesem) produkował już bezlusterkowce dużo wcześniej. Natomiast ogólnie to moim zdaniem moment tego wejścia jest mało istotny.

odzio
04-07-2021, 01:14
@ogolne bredzonko powyzej
Dobra, moj blad. Nikon wypuszczajac bezlustra planowal je od prekambru, sony, canon, fuji, cholera, kto tam jeszcze jest w przodzie, zaczeli je projektowac z dniem premiery. Wiadomo, proste. Niko nie wszedll najpozniej, tylko nadluzej projektowal. Nie to co ta glupia konkurencja, zaczeli projektowac na ostatnia chwile i poszlo im lepiej, debile.


To w sumie się dopiszę do listy, bo też niewiele zrozumiałem :) W każdym razie twierdzenie, że nowy system zaczął być projektowany 3 lata temu oraz, że założeniem było stworzenie wszystkiego od zera moim zdaniem nie są prawdziwe. Gdyby system zaczęto projektować 3 lata temu to idę o zakład, że do tej pory by nie powstał a jeżeli miałby być projektowany od zera to koszty byłyby jeszcze większe a nie od dziś wiadomo, że Nikon koszty ciąć musi. Mocno sceptyczny też jestem co do tego, że użytkownicy zaawansowanych aparatów oczekują od nich smartfonowych funkcjonalności, choć pewnie część z nich miałaby w aparacie sens, ale nie będę już ciągnął tematu, bo to tylko moje spekulacje. W każdym razie w przeszłości eksperymentowano już z aparatami z systemem android (nawet ostatnio się taki pokazał), próbowano także ze sklepami z aplikacjami. I chyba się nie pomylę jeśli napiszę, że żadna z tych inicjatyw nie wypaliła. W sumie trzeba jeszcze poczekać, może Zeiss ZX1 okaże się hitem :)

Nikon musi ciac koszty, bo nie sprzedaje drukarek, konsol, tuszu, teleziorow, tylko wyspecjalizowana optyke, matryce i jak sie okazuje, od 3 lat (plus okres projektowania, oczywiscie, tylko debil tego nie uwzgledni) oprogramowania do tych matryc. Dlatego tez firma musi sie skupic na uzytkownikach zaawansowanych aparatow? A moze wylacznie przez to, ze wyciagneli lage na tych mniej wymagjacych, potrzebujacych zdjecia o niskim (pewnie czesciej - zerowym) nakladzie pracy w obrobce. Postanowili, odpuscic rynek... nie wiem ilu, ale pewnie gdzies pomiedzy 30-50% uzytkownikow aparatow. Tylko po to, zeby sie skupic na 1-2% profesjonalistow, 3-8% czerpiacych zyski z fotografii, 2% hipsterow (tu uklon w strone Zfc) i reszcie, klikajacym na klockach z pasji, przyzwyczajenia, upodobania. Statystyka oczywiscie wzieta z dupy - uprzedzajac dociekliwych. Dopuscmy margines bledu chocby na poziomie 10 puntkow procentowych, uprzedzajac tych, ktorzy musza swoje napisac dla zasady. Ci, ktorym wystarczy szeroki kat i w miare uzyteczny zoom porzucili rynek kompaktow i niskobudzetowych lustrzanek. Bo co w tym siedziec? Skoro telefon zrobi to szybciej, taniej, zmiesci sie do kieszeni i zadzoni na 112. O aparatach z pokracznym androidem nie ciagne tematu, swiat niepelnosprawynch rzadzi sie swoimi prawami.


15 lat temu? To pewnie pracowali nad rewelacyjnym D700. W moim mniemaniu zawsze Nikon w swojej klasie cenowej dawał więcej niż konkurencja.
Co przespali? Weszli na rynek ML z opóźnieniem, tak jak i Canon. Wystarczy popatrzeć na patenty zarówno Canona jak i Nikona, nie zaczęli pracować nad nowym systemem 3 lata temu.
Po co el16? Jeśli jest kompatybilność z poprzednim korpusem to dla mnie rewelacja, a nie co model to zmiana baterii. Zbiór podzespołów od dostawców? A dostawca to skąd ma projekt? To nie rynek warzywny w sobotę, że idziesz po kalafiora, marchewkę i pietruszkę myśląc o ugotowaniu zupy.
Każdy jest mądry po czasie jak już wie co się przyjęło na rynku, a co było kosztowną klapą. Większość doradców patrzy tylko na swoje potrzeby, no może jeszcze na lokalny rynek, który delikatnie mówiąc jest dla producenta pomijalny.

Pracowali nad rewelacyjnym D700. W czasie kiedy producenci telefonow pracowali nad wyciaganiem cudow z gownianych matryc przetwarzajacych obraz z plastikowych soczewek. I co? D700 dalej sie potrafi odnalezc w fotografii, to mile, owszem (fotoszopa czyni cuda), sprzet na lata. Mam i kocham. A jednak telefon sprzed 15 lat jest... do niczego, piszac delikatnie. Ale popatrz, ze 15 lat w fotografii posunelo nas od expeed 2 do 5, czy tam exmora 2 do 5 (numerki od czapy, nie ma znaczenia, ktora wersja procesora jest na topie), a fotografia, czy wlasciewie przetwarzanie obrazu przez telefony przeszly od rewolucje od... nawet nie wiem czego, jakiejs pixelowej mozaiki do niszczyciela branzy foto. I tam poszli uzytkownicy, tam poszly pieniadze.

W telefonie amator wrzuca fotke na fb, insta, tiktoka, twitera, czy roxe dwoma kliknieciami, dodajac lokalizacje zdjecia bez dodatkowego modulu, blyskajac wbudowanym fleszem, nie sabina o wartosci telefonu. Amator w nocy robi samojebke na imprezie generujac stacka z kilkuset klatek nie nie majac o tym pojecia, z reki, w pare sekund. Kreci w 16k z 50fsami, klepie zdjecia seryjne rzedu 1000 klatek na sekunde i robi HDRy o rozpietosci 15ev trzymajac telefon w rece.

A my? Zostajemy z niewygodnymi pytaniami na imprezie: "po co ci ten klocek skoro ifon robi lepiej?", "ooo niezle, ile to kosztuje? dwa ajfony?! za co?!". Nie mowie o pro. Nie mowie o zarabiajacych. Mowie o tych ktorzy lubia pstrykac, popatrzec na detal i sztuke w wytwarzaniu optyki - zacofach :)

Caly wywod nie uraga tylko nikonowi, raczej calemu rynkowi foto, choc nikon jest w najglebszej dupie na wlasne zyczenie. Zwlaszcza w ML - przyszedl najpozniej i najgorzej odrobil zadanie domowe z uczenia sie na cudzych bledach. A szkoda.

dranio
04-07-2021, 10:28
Caly wywod nie uraga tylko nikonowi, raczej calemu rynkowi foto, choc nikon jest w najglebszej dupie na wlasne zyczenie. Zwlaszcza w ML - przyszedl najpozniej i najgorzej odrobil zadanie domowe z uczenia sie na cudzych bledach. A szkoda.

Cały Twój wywód urąga zdrowemu rozsądkowi. Jest narzekaniem małego dziecka, że aparaty fotograficzne nie są smartfonami i nie robią sztucznych, cukierkowych zdjęć i nie przesyłają ich od razy na FB, instagram, czy inne tego typu strony. Możesz jeszcze ponarzekać, dlaczego aparaty fotograficzne, maja rozdzielczości tylko 20-50 MPix, skoro smartfony osiągnęły 64 Mpix, a nawet więcej.

Przy tym wszystkim masz lekceważący stosunek do innych forumowiczów, co niezbyt dobrze wróży dalszej dyskusji.

Obrazek2000
04-07-2021, 10:50
Też się zastanawiam, skąd ten nagły wstręt i zuchwala niechęć do forumowiczów???
A logiki w wypowiedziach żadnej...

MstrG
04-07-2021, 11:08
Tu jednak nie ma symetrii, bo Canon (z sukcesem) produkował już bezlusterkowce dużo wcześniej. Natomiast ogólnie to moim zdaniem moment tego wejścia jest mało istotny.

Nikony 1 J1 i V1 chyba pojawiły się rok wcześniej od Eos M, jeśli o tym modelu mówisz.
Może zrobiłem zbyt duże uproszczenie, ale w poprzedniej wypowiedzi chodziło mi oczywiście o R i Z.


@ogolne bredzonko powyzej
Dobra, moj blad. Nikon wypuszczajac bezlustra planowal je od prekambru, sony, canon, fuji, cholera, kto tam jeszcze jest w przodzie, zaczeli je projektowac z dniem premiery. Wiadomo, proste. Niko nie wszedll najpozniej, tylko nadluzej projektowal. Nie to co ta glupia konkurencja, zaczeli projektowac na ostatnia chwile i poszlo im lepiej, debile.



Nikon musi ciac koszty, bo nie sprzedaje drukarek, konsol, tuszu, teleziorow, tylko wyspecjalizowana optyke, matryce i jak sie okazuje, od 3 lat (plus okres projektowania, oczywiscie, tylko debil tego nie uwzgledni) oprogramowania do tych matryc. Dlatego tez firma musi sie skupic na uzytkownikach zaawansowanych aparatow? A moze wylacznie przez to, ze wyciagneli lage na tych mniej wymagjacych, potrzebujacych zdjecia o niskim (pewnie czesciej - zerowym) nakladzie pracy w obrobce. Postanowili, odpuscic rynek... nie wiem ilu, ale pewnie gdzies pomiedzy 30-50% uzytkownikow aparatow. Tylko po to, zeby sie skupic na 1-2% profesjonalistow, 3-8% czerpiacych zyski z fotografii, 2% hipsterow (tu uklon w strone Zfc) i reszcie, klikajacym na klockach z pasji, przyzwyczajenia, upodobania. Statystyka oczywiscie wzieta z dupy - uprzedzajac dociekliwych. Dopuscmy margines bledu chocby na poziomie 10 puntkow procentowych, uprzedzajac tych, ktorzy musza swoje napisac dla zasady. Ci, ktorym wystarczy szeroki kat i w miare uzyteczny zoom porzucili rynek kompaktow i niskobudzetowych lustrzanek. Bo co w tym siedziec? Skoro telefon zrobi to szybciej, taniej, zmiesci sie do kieszeni i zadzoni na 112. O aparatach z pokracznym androidem nie ciagne tematu, swiat niepelnosprawynch rzadzi sie swoimi prawami.



Pracowali nad rewelacyjnym D700. W czasie kiedy producenci telefonow pracowali nad wyciaganiem cudow z gownianych matryc przetwarzajacych obraz z plastikowych soczewek. I co? D700 dalej sie potrafi odnalezc w fotografii, to mile, owszem (fotoszopa czyni cuda), sprzet na lata. Mam i kocham. A jednak telefon sprzed 15 lat jest... do niczego, piszac delikatnie. Ale popatrz, ze 15 lat w fotografii posunelo nas od expeed 2 do 5, czy tam exmora 2 do 5 (numerki od czapy, nie ma znaczenia, ktora wersja procesora jest na topie), a fotografia, czy wlasciewie przetwarzanie obrazu przez telefony przeszly od rewolucje od... nawet nie wiem czego, jakiejs pixelowej mozaiki do niszczyciela branzy foto. I tam poszli uzytkownicy, tam poszly pieniadze.

W telefonie amator wrzuca fotke na fb, insta, tiktoka, twitera, czy roxe dwoma kliknieciami, dodajac lokalizacje zdjecia bez dodatkowego modulu, blyskajac wbudowanym fleszem, nie sabina o wartosci telefonu. Amator w nocy robi samojebke na imprezie generujac stacka z kilkuset klatek nie nie majac o tym pojecia, z reki, w pare sekund. Kreci w 16k z 50fsami, klepie zdjecia seryjne rzedu 1000 klatek na sekunde i robi HDRy o rozpietosci 15ev trzymajac telefon w rece.

A my? Zostajemy z niewygodnymi pytaniami na imprezie: "po co ci ten klocek skoro ifon robi lepiej?", "ooo niezle, ile to kosztuje? dwa ajfony?! za co?!". Nie mowie o pro. Nie mowie o zarabiajacych. Mowie o tych ktorzy lubia pstrykac, popatrzec na detal i sztuke w wytwarzaniu optyki - zacofach :)

Caly wywod nie uraga tylko nikonowi, raczej calemu rynkowi foto, choc nikon jest w najglebszej dupie na wlasne zyczenie. Zwlaszcza w ML - przyszedl najpozniej i najgorzej odrobil zadanie domowe z uczenia sie na cudzych bledach. A szkoda.

Rynek się zmienił, bo to co oferuje w tej chwili matryca wielkości paznokcia większości wystarcza.
I nie pisz "my", bo ja nie "zostałem" z takimi niewygodnymi pytaniami. Może kilka razy ktoś podszedł i patrząc na to co mam skwitował tylko żartobliwie "dobry samochód za to by był".
Ja nie mam żadnej przyjemności z fotografowania telefonem (od prawie 2 lat mam P30 pro, wcześniej LG G4, G5, G6), ergonomia na poziomie zero, nie ma przewidywalności, o responsywności nie wspominając. Sterowanie zewnętrznymi lampami też jest utrudnione ;) Może na ekraniku telefonu jakoś to wygląda, ale na monitorze dla mnie już niekoniecznie.

Paapaj
04-07-2021, 11:45
Czy to jeszcze jest wątek o aparacie fotograficznym?

Zbyszek
04-07-2021, 11:45
Ten wątek ledwo się zaczął a już nie daje się go czytać. :-x

NimnuL
04-07-2021, 11:51
Zachowaniem rynku steruje większość, a większość robi zdjęcia po prostu smartfonami, i ten trend raczej się utrzyma, a % robionych zdjęć przy użyciu smartfonów zwiększy się jeszcze bardziej wraz z dalszym rozwojem tej dziedziny fotografii - nie tylko cała otoczka AI ogarniająca fotografię z dziesiątek ujęć ale też optyka - zoomy optyczne czy też osobne obiektywy o różnej ogniskowej.
Statystyki są bezlitosne.
https://www.statista.com/chart/10913/number-of-photos-taken-worldwide/
Założę się, że ~20 lat temu statystyka wyglądała podobnie, ale wówczas zamiast smartfonów były małe, kieszonkowe kompakty.

Tyle, że to inny świat i inni odbiorcy, i inne zastosowanie niż ML czy dSLR. Kompakty umarły na rzecz smartfonów, ale smartfony nie zastąpią hobbyście wyspecjalizowanego aparatu. % hobbystów, profesjonalistów vs. % amatorów jest według mnie z grubsza niezmienny. Kiedyś jednak amatorzy mieli większy wybór (kompakty, superzoomy etc.). Dzisiaj ten segment zastąpiły po prostu smarfony. I słusznie. Do fotek ze spaceru i point-and-shoot z klubu nie potrzeba aparatu z zewnętrzną lampą. Tak jest po prostu wygodniej, bezpieczniej i wystarczająco dobrze. Dyskusja jednak zeszła na całkiem inne tory. Wątek zaczął się od ślicznego aparatu w stylu retro ... nie warto wrócić na ten temat?

Ligo
04-07-2021, 20:16
Wychowałem się na "retro" - Zenity, Praktiki itd, poźniej nowoczesne aparaty z PASM, a jeszcze później wiedziony sentymentem zanabyłem Fuji X-E1, no bo też wszystko na wierzchu, taka staromodna obsługa i będzie fajnie...

No, nie było. Szybko okazało się, że to pokrętło czasów na wierzchu jest w sumie niepotrzebne, skoro jest ustawione cały czas na A. Podobnie z innymi.

Tak więc, mimo sentymentów i mimo, że nowy Nikon wygląda jak klasyczny FM, chyba wolę jednak bardziej nowoczesną obsługę aparatu.

bogdi64
04-07-2021, 20:50
ale w TYM wątku o ZFC, jest tak mało ZFC, dla mnie cena WYJŚCIOWA akceptowalna, pokrętła mi nie przeszkadzają, mogę troszkę pomarudzić na brak stabilizacji matrycy i jedynie co mnie jeszcze wstrzymuje przed zakupem to akumulator, poczekam aż np Newell zacznie je produkować po rozsądnej cenie, choć chyba oni też nie wierzą w ten system skoro do dziś nie ma zamienników do Z50 a to jest to samo aku, może teraz ggy przybył nowy model ?

odzio
05-07-2021, 08:41
Pokornie przyznaje, ze sie troche zapedzilem. Moje lekcewazenie wyniklo z wyciagania wnioskow sprzecznych z tym co pisalem, ale fakt - bylo to niepotrzebne. Jak widac jestem nieco rozgoryczony zmarnowanymi mozliwosciami ML, choc i tak moje potrzeby zaspokaja w wiekszej mierze niz D700 (poza bezczelnym okrojeniem "hardwaru" i niedorobionym FTZ). Nie chodzi mi o robienie cukierkowych zdjec, pisalem to w ktoryms poscie, ale fakt, ze przycisk "enchance" w podgladzie niejednokrotnie by mi sie przydal. Ale to pewnie i tak zadne usprawiedliwienie dla tych, ktorzy poczuli sie urazeni. Wybaczcie, ostatnie posty byly kublem zimnej wody :)

juz nie zasmiecam tematu - a przynajmniej do czasu kolejnej wrzuty o wychwalaniu sprzetu foto, bo moje boldupienie pewnie znowu wyplynie :)

poste
05-07-2021, 09:05
Trzeba zrozumieć, że to co dla mnie jest dno i metr mułu, dla kogoś będzie fajnym aparatem dającym sporo radości a nawet zdjęć ;)
Sporo osób narzeka, np. https://blog.interfoto.eu/2021/07/01/nikon-z-fc-za-wczesnie-i-za-pozno-oraz-za-duzo-i-za-malo/

Widzę (ogólnie, nie koniecznie ta mini-recenzja), że wszystkie biadolenia kręcą się wokół, tego, że Zfc
a. nie jest FX-em :)
b. za późno pokazany i dlaczego akurat taki model, a w ogóle to nie ma obiektywów :).

Rynek i Nikon znajduje się na takim etapie na jakim się znajduje, dzielenie włosa na cztery że ktoś zaspał albo powinno to być 5 lat temu ma dość ograniczony sens ;) Na szczęście jest z czego wybierać, akurat aparat to nie aż taki problem, nawet od biedy można teraz przejść na inny system i przez adaptery używać dotychczasowe szkiełka, co przy lustrach było "trochę" trudniejsze ;) Nie podoba się? Adios Nikonie, Sony czy Canonie :twisted:

MstrG
05-07-2021, 09:44
Ja liczę na to, że po jakimś czasie pojawi się Zff (c - crop, f - full ;) ). Wskazuje na to choćby obiektyw. Pożyjemy, zobaczymy.

OjTam
05-07-2021, 09:49
pojawi się Zff (c - crop, f - full ;) ). Wskazuje na to choćby obiektyw.

Hm, czyli jeszcze ktoś w ten sposób rozumuje. ;)
Raczej Zf, chyba by nie duplikowali literki w nazwie, bo dziwnie to wygląda. A może ZFM? ?

tbogdanowicz
05-07-2021, 10:27
Hm, czyli jeszcze ktoś w ten sposób rozumuje. ;)
Raczej Zf, chyba by nie duplikowali literki w nazwie, bo dziwnie to wygląda. A może ZFM?

A może ZFL - jak szaleć to szaleć :mrgreen:.

- - - - kolejny post - - - - - -


Hm, czyli jeszcze ktoś w ten sposób rozumuje. ;)
Raczej Zf, chyba by nie duplikowali literki w nazwie, bo dziwnie to wygląda. A może ZFM? ?

A może ZFL - jak szaleć to szaleć :mrgreen:.

OjTam
05-07-2021, 10:32
A może ZFL - jak szaleć to szaleć :mrgreen:.

Obawiam się, że nie zrozumiałem żartu. Możesz rozjaśnić?

tbogdanowicz
05-07-2021, 10:35
ZF Large format.

OjTam
05-07-2021, 10:37
Aaa. :mrgreen:

Mnie chodziło o nawiązanie do Nikona FM. ;)

tbogdanowicz
05-07-2021, 10:43
A ja odebrałem jako ZF medium format :-).

- - - - kolejny post - - - - - -

Wtedy było Zfc - crop, Zff - full frame, Zfm - medium i Zfl - large.

Dla każdego według potrzeb i zasobności portfela.
Byłby system doskonały :-).

odzio
05-07-2021, 10:51
Doskonały, tylko bez obiektywów

ZFx? Brzmi całkiem PRO ;)

tbogdanowicz
05-07-2021, 10:54
Doskonały, tylko bez obiektywów

ZFx? Brzmi całkiem PRO ;)

Znowu marudzisz. Przyjdzie czas i na obiektywy. Więcej wiary. Będą naleśniki ze światłem 0,95, ważące 200g i kryjące large format. :mrgreen:

cybulski
05-07-2021, 14:24
Hm, czyli jeszcze ktoś w ten sposób rozumuje. ;)
Raczej Zf, chyba by nie duplikowali literki w nazwie, bo dziwnie to wygląda. A może ZFM? ?

A może od razu ZUKF

candar
05-07-2021, 16:13
"Już po czterech dniach od premiery, Nikon wydał oświadczenie, w którym informuje, że nie jest w stanie nadążyć z realizacją zamówień przedpremierowych na aparat retro Nikon Zfc. Oświadczenie zostało opublikowane na stronie internetowej Nikon Japan z powodu “dużej liczby rezerwacji" na sam korpusu, jak i zestaw z obiektywem 28 mm f/2.8." https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/34937-jednak-sukces-ilosc-zamowien-nikona-zfc-przerosla-producenta

https://www.nikon-image.com/products/info/2021/0702.html

Kolekcjoner
06-07-2021, 01:50
Nikony 1 J1 i V1 chyba pojawiły się rok wcześniej od Eos M, jeśli o tym modelu mówisz.
Może zrobiłem zbyt duże uproszczenie, ale w poprzedniej wypowiedzi chodziło mi oczywiście o R i Z.



Rynek się zmienił, bo to co oferuje w tej chwili matryca wielkości paznokcia większości wystarcza.
I nie pisz "my", bo ja nie "zostałem" z takimi niewygodnymi pytaniami. Może kilka razy ktoś podszedł i patrząc na to co mam skwitował tylko żartobliwie "dobry samochód za to by był".
Ja nie mam żadnej przyjemności z fotografowania telefonem (od prawie 2 lat mam P30 pro, wcześniej LG G4, G5, G6), ergonomia na poziomie zero, nie ma przewidywalności, o responsywności nie wspominając. Sterowanie zewnętrznymi lampami też jest utrudnione ;) Może na ekraniku telefonu jakoś to wygląda, ale na monitorze dla mnie już niekoniecznie.
W tym rozgoryczeniu kolegi jest jednak trochę prawdy o tym co się dzieje. Telefon nie ma być ergonomiczny, współpracować z nie wiadomo czym i dawać efekty jak z "jedynki". Ma być zawsze pod ręką i dawać przyzwoity efekt w celu publikacji w mediach społecznościowych albo w codziennej pracy. I wypełnia tę ostatnią rolę na tyle dobrze, że coraz mniej osób widzi sens dźwigania ze sobą zbędnych gratów.
Oczywiście są tacy co im to nie wystarcza i dla nich są firmy foto. Tu powstaje zasadnicze pytanie: jaki sprzęt jest najwłaściwszy dla tej grupy? Czy stricte amatorski jak np. eMki czy seria czterocyfrowa Sony A, czy wypasione modele pełnoklatkowe ze słojami za grube tysiące czy coś pośrodku /*. I czy jest szansa utrzymania przy życiu wszystkich tych segmentów przy obecnie ciągle kurczącym się rynku?
Na to ostatnie pytanie moim zdaniem jest odpowiedź jedna - w dłuższej perspektywie nie będzie to możliwie i firmy które to szybciej zrozumieją przetrwają.

/* - w dużym stopniu upraszczam te segmenty żeby nie rozwlekać istoty sprawy

notdot
06-07-2021, 07:13
"Już po czterech dniach od premiery, Nikon wydał oświadczenie, w którym informuje, że nie jest w stanie nadążyć z realizacją zamówień przedpremierowych na aparat retro Nikon Zfc. Oświadczenie zostało opublikowane na stronie internetowej Nikon Japan z powodu “dużej liczby rezerwacji" na sam korpusu, jak i zestaw z obiektywem 28 mm f/2.8." https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/34937-jednak-sukces-ilosc-zamowien-nikona-zfc-przerosla-producenta

https://www.nikon-image.com/products/info/2021/0702.html

ale jak to? przecież forumowi znawcy, również blogerzy różnej maści, pisali, że aparat jest słaby, że kiepskie wszystko, że Nikon nie umie produkować aparatów :D

Paapaj
06-07-2021, 07:54
Umie nie umie ale marketing ogarnia

poste
06-07-2021, 08:56
Dziś już samo noszenie aparatu jest takie retro ;) Stylistyka tylko to podkreśla:)

cz4rnuch
06-07-2021, 08:58
Umie nie umie ale marketing ogarnia

Raczej odwrotnie. Nikon potrafi robić aparaty, ale nie ogarnia marketingu. To nowe retro może być odwróceniem trendu, ale zauważcie, że ostatnio takie komunikaty podają po prostu wszyscy producenci.

odzio
06-07-2021, 09:24
i zauważcie, że jest światowy problem z dostawami podzespołów elektronicznych do wszelkiego sprzętu elektronicznego. A po co pisać, że nie ma apartów z czego składać, jak można napisać, że się sprzedają na pniu? Oczywiście - domniemania. Mam nadzieję, że rzeczywiście się sprzedają, ale trochę sprawa śmierdzi

Myszowor
06-07-2021, 10:21
Hehe niektórym zawsze coś śmierdzi i wymyślają teorie spiskowe.
Fajny aparat i ludzie zamawiają w przedsprzedaży bo jest w promocji na dodatek.

OjTam
06-07-2021, 10:26
Nikon się wycofał z dodawaniem EH-7p do zestawów z Z7/Z7II, więc coś może być na rzeczy z tym brakiem części.

Myszowor
06-07-2021, 10:53
Teraz jest trend że nie dodają zasilaczy do sprzętu...

OjTam
06-07-2021, 12:39
Nie dodają ładowarek.
A w tym wypadku zwykła ładowarka (MH-25a) dalej jest. EH-7p to ładowarka umożliwiająca szybkie ładowanie via USB-C w puszce.

sufenta
06-07-2021, 13:40
Zadnych testow w internetach, zadnych porownan a mimo to pisze nikon o shipping shortage z powodu ogromnego zainteresowania... how come?

cz4rnuch
06-07-2021, 14:17
Kupują sercem. Czucie i wiara silniej do nich mówią...

sufenta
06-07-2021, 15:04
cz4rnuch amen

NimnuL
06-07-2021, 15:24
i zauważcie, że jest światowy problem z dostawami podzespołów elektronicznych do wszelkiego sprzętu elektronicznego. A po co pisać, że nie ma apartów z czego składać, jak można napisać, że się sprzedają na pniu? Oczywiście - domniemania. Mam nadzieję, że rzeczywiście się sprzedają, ale trochę sprawa śmierdzi

Być może to wyjaśnia skok cen? Mój aparat obecnie kosztuje o jakieś 10% więcej niż gdy kupowałem go bez promocji 3 miesiące temu...

candar
06-07-2021, 20:53
Zachowaniem rynku steruje większość, a większość robi zdjęcia po prostu smartfonami, i ten trend raczej się utrzyma, a % robionych zdjęć przy użyciu smartfonów zwiększy się jeszcze bardziej wraz z dalszym rozwojem tej dziedziny fotografii - nie tylko cała otoczka AI ogarniająca fotografię z dziesiątek ujęć ale też optyka - zoomy optyczne czy też osobne obiektywy o różnej ogniskowej.
Statystyki są bezlitosne.
https://www.statista.com/chart/10913/number-of-photos-taken-worldwide/
Założę się, że ~20 lat temu statystyka wyglądała podobnie, ale wówczas zamiast smartfonów były małe, kieszonkowe kompakty.

Tyle, że to inny świat i inni odbiorcy, i inne zastosowanie niż ML czy dSLR. Kompakty umarły na rzecz smartfonów, ale smartfony nie zastąpią hobbyście wyspecjalizowanego aparatu. % hobbystów, profesjonalistów vs. % amatorów jest według mnie z grubsza niezmienny. Kiedyś jednak amatorzy mieli większy wybór (kompakty, superzoomy etc.). Dzisiaj ten segment zastąpiły po prostu smarfony. I słusznie. Do fotek ze spaceru i point-and-shoot z klubu nie potrzeba aparatu z zewnętrzną lampą. Tak jest po prostu wygodniej, bezpieczniej i wystarczająco dobrze. Dyskusja jednak zeszła na całkiem inne tory. Wątek zaczął się od ślicznego aparatu w stylu retro ... nie warto wrócić na ten temat?

Jak w smartfonach zaczną montować mini drony to lustra i bezlustra z półki entry level całkiem stracą na popularności ;)
"Vivo opatentowuje smartfon z odłączaną kamerą, który dzięki czterem śmigłom może wzbić się w powietrze, co zapewnia piękne ujęcia z dużej odległości." https://nl.letsgodigital.org/smartphones/vivo-smartphone-vliegende-camera/

BTW - jedni lubią RETRO - Zfc, drudzy nowinki technologiczne i selfie z powietrza :) Obawiam się, że dziadersy z retro puszkami (do których sam należę) wraz z hipsterami nie wygrają rywalizacji z "komórkowcami" ;)

jurkarol
06-07-2021, 20:58
Ma dobre proporcje, nie widać że bagnet jest wielki, pokolenia tradycyjnych konstrukcji. Z50 wygląda jak kupa przy nim.

czomolungma
07-07-2021, 14:55
Moim zdaniem wygląda lepiej od fuji x-t4 i o niebo lepiej od lustrzankowego dfa.

https://www.youtube.com/watch?v=Tbq4wHG9ntc&t=132s

I takie wstępne macanko:

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z-fc-initial-review

w czym wygląda lepiej ? nawet x-t3 kładzie go na łopatki, wizualnie również. Przecież Z50 ( a na tym oparty jest ów produkt) to najsłabszy bezlusterkowiec w swojej klasie. Powalczyć t może z X-T30 :) Co chwila cashback i xt3 kosztuje rowniez 4400. Wyląd kwestia gustu ale też brzydszy. No i szkła, apsc pod Z ile 2? 3 ? ze swiatłem 6.3 :) No tak zaraz tu zaczna wypisywac o przejściówkach ale wtedy wygląda jak totalny glut. Niestety jako były nikoniarz przez 15 lat nawet nie jestem w stanie spojrzeć w kierunku tego czegoś. 5 lat za późno i w dodatku za konkurencją w tyle. I nie mam tu ciśnienia na fuji bo całe zycie mialem nikona ale xt3 to o wiele lepszy aparat. Xt4 nie porównujemy z racji ceny chorej.

cz4rnuch
07-07-2021, 15:00
w czym wygląda lepiej ?W wyglądzie :) Przecież piszę tylko o tym, że mi się podoba wizualnie (a df już nie oraz t3 mniej). O specce nic nie wspominałem, zdaję sobie sprawę z tego, że to przepakowane i może lekko zmodyfikowane Z50. Tobie może się nie podobać oraz podobać coś innego, nie mam z tym problemu, ale o gustach nie będę dyskutował :)

Jacek_Z
07-07-2021, 19:36
czomolungma konkurencją jest Canon i Sony. Nie kojarzę modeli retro z tych firm. Czyli nawet gdyby ten Nikon był zły to i tak jest lepszy od ... niczego. Bo istnieje.

cz4rnuch
07-07-2021, 22:54
czomolungma konkurencją jest Canon i Sony. Nie kojarzę modeli retro z tych firm. Czyli nawet gdyby ten Nikon był zły to i tak jest lepszy od ... niczego. Bo istnieje.Jacku, akurat w belustrzanym apsc to Fuji ma mocną pozycję. W dodatku przez ostatnie lata ją poprawiają.

Jacek_Z
07-07-2021, 23:47
Doskonale o tym wiem. Tylko gdy sie ma Nikkory to body Fuji jest bez sensu.
Jak widać sporo zależy od perspektywy z jakiej patrzymy. Czy ktos dopiero wybiera system czy też juz jakiś ma i chce kolejne body.
Do tego DX można podpiąć szkła FX. Tak, wiem co usłyszę. Że duże, ciężkie.

poste
08-07-2021, 08:30
Raczej niewielu nabywców kupi, żeby używać przez ftz słoików z bagnetem F. Cały sex appeal diabli biorą ;). Podobnie jak z 70-200/2.8. Sądzę że świadomy nabywca tego body będzie szukał zgrabnych szkieł lub pozostanie z równie zgrabnym kitem.

Jacek_Z
08-07-2021, 09:02
To prawie najtańszy ML Nikona. Da się do niego zapiąć coś uniwersalnego, bez FTZ. Np 28-200.
Ja zawsze, tzn w epoce lustrzanek DX doradzałem szkła FX. Wiem, że wielu szukając małych gabarytów (albo niższej ceny) to odrzucało, ale ja zawsze myślę co potem. A dalej jest FX i nagła konieczność zmiany szklarni. Jak dla mnie (to podkreślę - wg mnie) skromna oferta szkieł DX nie jest wielkim minusem.
Najgorzej, że właściwie nie ma nadziei na całą gamę obiektywów retro. Chcesz retro - podepnij najlepiej stare manualne Nikkory. Sęk w tym, że do tego trzeba użyć nie pasującego stylistycznie FTZ.

candar
08-07-2021, 09:36
czomolungma konkurencją jest Canon i Sony. Nie kojarzę modeli retro z tych firm. Czyli nawet gdyby ten Nikon był zły to i tak jest lepszy od ... niczego. Bo istnieje.

Oj tam ;) Ja kojarzę :mrgreen:

Był taki skok w bok Sony , czyli potworek - Hasselblad Lunar na bazie Sony Nex 7 ;)

Na tle Haselka ten Zfc - to arcydzieło sztuki wzorniczej z nutką nostalgii.

53496

Faktem jest, że Canonowi takie "skoki w bok" się nie wydarzyły ;)

Ale dajmy na to wolałbym, aby Canon projektując ML na bazie analogów nie wzorował się na np. na T50 ;)

53497


Oby tylko Nikon Zfc nie szedł śladami Hasselblada Lunara z bebechami od Nexa 7, który nie był zbytnio popularny sprzedażowo.

cz4rnuch
08-07-2021, 10:07
Tak po prawdzie to ani to retro ani to dzieło Sony. A nie był popularny ze względu na swą pokraczność i z tego co pamiętam to głównie ze względu na kosmiczną cenę (szczególnie ta wersja gripem z jakiegoś rzadkiego rodzaju drewna). Nikoś ma cenę taką samą lub zbliżoną do Z50 i subiektywnie wygląda ładnie więc szanse na sukces ma jednak większe niż tamten Haselek.

- - - - kolejny post - - - - - -


...Chcesz retro - podepnij najlepiej stare manualne Nikkory. Sęk w tym, że do tego trzeba użyć nie pasującego stylistycznie FTZ.FTZ to ogólnie nie jest zaprojektowany do pracy ze starymi manualami, choć zapiąć oczywiście można i dzięki temu, że to manuale to część/większość funkcjonalności zostanie zachowana. Ja mogę Nikonowi podrzucić lepsze rozwiązanie. Retro FTZ :)

candar
08-07-2021, 10:21
Ja mogę Nikonowi podrzucić lepsze rozwiązanie. Retro FTZ :)


Ale czemu nie np. dalmierzowy Nikon S w wersji cyfrowej? To byłoby retro pełną gębą. LEICA by dostała czkawki ;) Taki cyfrowy Nikon Zsc byłby odpowiedzią na Fuji X-PRO.

53499

odzio
08-07-2021, 10:30
[...]Ale z tego co pisał m.in Ken Rockwell te stare obiektywy nie najlepiej współpracują z FTZ... głównie chodzi mi o pomiar światła, czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia? Zfc przydałby się jeszcze jakiś "retro FTZ" do kompletu :)

FTZ to ogólnie nie jest zaprojektowany do pracy ze starymi manualami, choć zapiąć oczywiście można i dzięki temu, że to manuale to część/większość funkcjonalności zostanie zachowana. Ja mogę Nikonowi podrzucić lepsze rozwiązanie. Retro FTZ :)
To co, kto pierwszy w urzędzie patentowym? ;)

epicure
08-07-2021, 11:16
Przepraszam bardzo, co to jest retro FTZ? Przejściówka o retro wyglądzie?

Jacek_Z
08-07-2021, 11:43
Tak. Np srebrna :)
Candar - na Olyclubue keek tez sugeruje takie ortodoksyjnego retro. Ale to by sie nie sprzedawało masowo. Nikon chce (musi) zarabiać.

Keek
08-07-2021, 16:46
Tak. Np srebrna :)
Candar - na Olyclubue keek tez sugeruje takie ortodoksyjnego retro. Ale to by sie nie sprzedawało masowo. Nikon chce (musi) zarabiać.

Ja sugeruję nawet nie tyle retro co pełnoklatkowy aparat cyfrowy z manualnym nastawianiem ostrości i porządną matówką. Nie chodzi o retro wgląd a o działanie. Ten nowy Nikon jest jak Fuji X-pro. Wygląda jak dalmierz a dalmierzem nie jest - w odróźnieniu do Lajki M, gdzie całe tor ostrości jest manualny. Nie ma takiej lustrzanki w ofercie żadnej z firm a mogalby być. A nikonowi łatwiej bo nie zmienili bagnetu jak Canon w EOSach. Kilka nowych retro słoików z pierścieniem przysłon a w pozostałych w sytuacjach awaryjnych możliwość ustawienia blendy na tylnym wyświetlaczu. Przy odpowiednio wysokiej cenie schodziłoby bez problemu.

bogdi64
08-07-2021, 18:17
Czytam wątek od początku i jestem troszkę przerażony wpisami, przeczytałem też wpis na blogu, całe szczęście, że w większość kupujących ten model tych wpisów nie przeczyta.
Można powiedzieć, że dla "tradycjonalistów" świat się skończył, Harley Davidson wypuszcza motocykl adwenture i elektryczny, Porsche suwy i maszkarę Panamera, Jaguar suwa z DIESLEM :twisted:, BMW dokleja znaczek do chińskiego motocykla, a osoby TO kupujące mają gdzieś całą historię motoryzacji, i tylko właśnie te "wynalazki" widać na ulicach tak samo gdzieś będzie miało 90% kupujących Nikona Zfc ich nie będzie interesować system i wielkość matrycy, oni go kupią bo jest ładny i może ktoś powiedzieć, że Fuji lepszy, ale dla nich firma Fuji jest nieznanym egzotykiem a Sony to robi telewizory.

jurkarol
08-07-2021, 18:50
Mnie nie wabi sam jego wygląd ale zgrabna bryła. To zrobienie na stary ociera się o kicz, trochę za daleko poszli niż Fujifilm z Xpro.
Ale jest o wiele zgrabniejszy niż seria Z które wyglądem kłują mnie w oczy. Chyba ich forma nie wynika z funkcji na tyle żeby... No właśnie wyglądały tak skoro w Zfc można zgrabniej zawrzeć te funkcje.

TOP67
08-07-2021, 19:58
Chcesz retro - podepnij najlepiej stare manualne Nikkory. Sęk w tym, że do tego trzeba użyć nie pasującego stylistycznie FTZ.

Nie trzeba. Do manuali można użyć chińskiego adaptera, nawet z T/S

czomolungma
09-07-2021, 10:09
W wyglądzie :) Przecież piszę tylko o tym, że mi się podoba wizualnie (a df już nie oraz t3 mniej). O specce nic nie wspominałem, zdaję sobie sprawę z tego, że to przepakowane i może lekko zmodyfikowane Z50. Tobie może się nie podobać oraz podobać coś innego, nie mam z tym problemu, ale o gustach nie będę dyskutował :)

No chyba że tak. Mnie podobają się takie "retro" aparaty ale akurat kształt fuji bardziej mi się podoba. Nie znaczy to że ZFc jest wizualnie brzydki - bo nie jest. Natomiast szklarnia Z pod apsc natywna to jakiś dramat przyznaj...

OjTam
09-07-2021, 11:17
Natomiast szklarnia Z pod apsc natywna to jakiś dramat

Jaki dramat? Żaden dramat. Ciężko nazwać coś, czego praktycznie nie ma (całe 2 szkła...) dramatem, nie sądzisz? ;)

MstrG
09-07-2021, 11:26
Dejta spokój, po co ten Nikun robi te obrazołapy, przecież jest Fufu i Suny.
Zresztą kiedyś to były czasy, teraz to nie ma czasów.

Maro66.
09-07-2021, 11:44
Komedia, to jest właściwsze słowo. Z drugiej strony, za czasów analogów kupowało się aparat z jednym obiektywem. Z reguły 35, 50 albo 58 i wszystko. No może czasem trafił się jakiś dodatkowy 85, 135 lub 200. Trzeba było kombinować. A tutaj mamy stałkę i zoomy dwa. Retro pełną gębą. Aparat podoba mi się bardzo. Śmieszą mnie trochę opinie, że Nikon ładny a Fuji nie i odwrotnie. W sumie jeden czort. Styl podobny. Albo się komuś podoba, albo nie. Wybiórcze traktowanie tych konstrukcji świadczy raczej o widzeniu tunelowym i nie ma nic wspólnego z obiektywizmem. Ja na przykład dzięki Fuji X-T20 wróciłem do analogów kompletnie nie zdając sobie sprawy z renesansu/mody tejże dziedziny fotografii w ostatnich latach. Zacząłem zupełnie inaczej dzięki temu podchodzić do robienia zdjęć. Wiele pozytywnych nawyków wróciło. Przestałem patrzeć na aparaty głównie pod względem ergonomii. Co dziwne często super ergonomicznymi aparatami robiłem krzywe zdjęcia, a tymi niewygodnymi proste. Do dzisiaj nie wiem dlaczego. Może wygoda usypia czujność?

OjTam
09-07-2021, 12:19
A tutaj mamy stałkę i zoomy dwa.
Z ciekawości, jak to liczysz? DX? No to mamy dwa zoomy tylko, bo ta stałka kryje FX.
Retro wygląd? To jeden zoom i jedna stałka.
Aż dziw, że N się nie zdecydował na 50-250 w obudowie retro.

Aparat podoba mi się bardzo.
Brzydki nie jest, choć mnie osobiście bardziej się ten gibany ekranik podoba. I pojawia się pytanie, dlaczego dopiero teraz?

Dejta spokój, po co ten Nikun robi te obrazołapy, przecież jest Fufu i Suny.
Zresztą kiedyś to były czasy, teraz to nie ma czasów.
Jestem nikoniarzem i pewnie będę. ;)
Niezrozumiałym dla mnie jest, dlaczego N wypuszczając Z50 nie wypuścił jednocześnie jakiegoś małego UWA. I co gorsza, jakoś nie planują tego zrobić, robiąc drugi uniwersalny zoom DX.

Antonioo
30-07-2021, 13:59
Nie jest tragiczny ;) niska waga na plus , nie trąci bardzo plastikiem. Lepiej niż DF ;) 28mm - ;) mikro otworek. . .
Od razu mówię, nie mój, nie uruchamiałem. - Dziś przyszedł w dostawie.

54342

54343

54344

54345

54346

OjTam
30-07-2021, 18:30
Ktoś się orientuje, czy w PL będą inne wersje kolorystyczne dostępne, czy tylko czarna?

I mała ciekawostka od Chińczyków z TTartisan:
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/07/TTartisan-silver-lenses-for-Nikon-Z-fc-camera-1.jpg
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/07/TTartisan-silver-lenses-for-Nikon-Z-fc-camera-3.jpg (https://nikonrumors.com/2021/07/30/ttartisan-to-release-new-silver-aps-c-lenses-to-match-the-nikon-z-fc-camera.aspx/)

Wersje specjalnie pod Z fc, więc do tego wątku trafiają.
Drugi obrazek jest linkiem do info na NR.

lukasz_kk
30-07-2021, 22:02
I mała ciekawostka od Chińczyków z TTartisan
Wpierw nie zauważyłem tego zdania i już myślałem, że Nikon zapowiedział jakieś retro Nikkory do Z fc :)

OjTam
30-07-2021, 23:33
Dobrze by było. :lol:

Jest też logo na szkle.

hostman22
01-08-2021, 20:17
Sony 70-200 f.4 na moim Z6

Może nie chcieli, ale "uwolnili" przypadkiem bagnet Z pod szkła innych producentów ;)


jak tam z szybkościa i celnością AF?

ZbyszekS
10-08-2021, 17:17
Jednak się nie mogłem powstrzymać.... tydzień broniłem się przed odbiorem, ale w końcu odebrałem - body Z fc. Oczywiście żadnego racjonalnego wytłumaczenia dla zakupu nie mam - po prostu taki prezent :mrgreen: Szklarnia będzie póki co od Z6.

547545475554756

jurkarol
10-08-2021, 19:14
Na stronie Nikona już jest "kultowy" ledwo wyszły pierwsze sztuki

NimnuL
10-08-2021, 19:44
Marketing dorwał się do klawiatury, cóż ... jeśli rozpięta się modą na insta-facebookach, żeby robić sobie selfie z tym aparatem, to sprzedadzą miliard z okładem.

- - - - kolejny post - - - - - -

Ten aparat jest bardzo fotogeniczny, ale w dłoni niestety czat pryska. Przynajmniej mnie okrutnie rozczarował, bo nie czytałem nic na jego temat i po fotkach oczekiwałem całkiem innych wrażeń dotykowych.

jurkarol
10-08-2021, 19:45
Ale co w dłoni, źle się trzyma czy plastik?

NimnuL
10-08-2021, 19:52
Plastikowy i dość leki. Zdjęcia w internecie nastawiły mnie na coś całkowicie innego, również cena sugerowała więcej. W pierwszej chwili - będąc okularnikiem - mała muszla oczna bardzo mi wadziła. O kwestiach innych się nie wypowiem, bo bawiłem się nim może 10 minut. Ogólnie fajnie, że jest.

cybulski
10-08-2021, 20:10
NimnuL jak chcesz mieć kultowy to xpro2 z własnego podwórka lub xpro3. Do tego vintydżowe xf18/2 i xf35/1.4 i pozamiatane zfc :D

Wind Mill
10-08-2021, 20:18
7 tysi za DX? Chyba że D500 a nie jakieś Fuji. :mrgreen:

cybulski
10-08-2021, 20:21
Xpro2 to ok 3tys używka w bdb stanie. Nówka xpro3 deko jeszcze drogo.

NimnuL
10-08-2021, 20:40
NimnuL jak chcesz mieć kultowy to xpro2 z własnego podwórka lub xpro3. Do tego vintydżowe xf18/2 i xf35/1.4 i pozamiatane zfc :D

Meh. Chodziło mi o to, że wystarczyło być w zgodzie z prawdą i napisać "wzorowany na kultowym modelu xyz" i by wyszło z twarzą, a tak znowu jest mydlenie oczu i kwik marketingu.

OjTam
24-08-2021, 00:34
I mała ciekawostka od Chińczyków z TTartisan:

Wersje specjalnie pod Z fc, więc do tego wątku trafiają.

Mała ciekawostka:
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/08/TTartinsan-APS-C-lenses-for-Z-mount-Nikon-Z-fc-camera-colors2.jpg

TTa oferuje kolorowe naklejki do szkiełek, żeby dopasować obudowę kolorystycznie do kolorów Zfc. ;)

Ligo
25-08-2021, 04:48
Znacznie lepsza estetyka, jak dla mnie, to nowe Viltroxy zaprezentowane właśnie na Apatycznych, szczególnie 23/1.4. Jeśli jakość optyczna jest do przyjęcia, to może być realna konkurencja dla EF-M 22/2.

OjTam
30-08-2021, 21:34
SmallRig właśnie zaprezentował 3 akcesoria do Z fc:

Uchwyt:
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/08/SmallRig-L-bracket-with-grip-and-built-in-Arca-Swiss-plate-for-Nikon-Z-fc-cameras-1.jpg (https://www.smallrig.com/smallrig-l-shape-grip-for-nikon-z-fc-camera-3480.html)
Uchwyt jest kompatybilny z ARCA, ma gniazdo 1/4 cala, oraz zimną stopkę.

Pokrowiec:
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/08/SmallRig-vintage-leather-half-case-with-shoulder-strap-for-Niukon-Z-fc-camera-2.jpg (https://www.smallrig.com/smallrig-leather-half-case-with-shoulder-strap-for-nikon-z-fc-3481.html)
Pokrowiec nie blokuje dostępu do akumulatora, karty czy złączy oraz gibańca.
Metalowe dno, z gniazdem 1/4.
W zestawie pasek.

Pasek:
https://cdn11.bigcommerce.com/s-1zvaiaywbz/images/stencil/1280x1280/products/2815/18950/3485-7__02049.1629977224.jpg?c=2 (https://www.smallrig.com/smallrig-leather-camera-neck-strap-3485.html)

Zdjęcia są linkami do sklepu SmallRig.

Kojocisko
30-08-2021, 21:37
Bardzo udane gadżety.

ksh
30-08-2021, 21:38
A w czym lepszy ten grip od oryginalnego ?

OjTam
30-08-2021, 21:38
koesh, oryginał nikona nie dość, że kosztuje 6 stów w oficjalnym sklepie, to nawet nie wiadomo, czy pozwala przykręcić aparat do statywu.
Ten od SmallRiga ma ARCA, 2x gniazda 1/4. I zimną stopkę, jako dodatek.

Teu
30-08-2021, 22:01
Nikon wypuszcza aparat, wkraczający w terytorium Fuji, ale nie ma szkieł, więc producenci niezależni aby reklamować produkty muszą przekręcać obiektywy chińskie pasujące do stylistyki aparatu.
Świat oszalał.

cybulski
31-08-2021, 19:22
Dokładnie to samo przyszło mi na myśl.

OjTam
31-08-2021, 19:49
Cóż, nawet jako fan nikona twierdzę, że spora część decyzji N jest... nielogiczna...

bogdi64
31-08-2021, 20:49
Świat oszalał. i to już dość dawno ;)

OjTam
27-09-2021, 12:54
Ktoś pytał o zamienniki aku do Zfc i Z50:
https://www.ebay.com/itm/255146333949
Ten sklep akurat do PL nie wysyła, ale wiecie już, czego szukać. ;)

OjTam
27-09-2021, 14:41
Jakby co: na nikon.pl pojawiły się inne opcje kolorystyczne (https://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/mirrorless/enthusiast/z-fc-white). 450 zeta droższe, zamówienia realizowane będą po 15.10.

OjTam
11-11-2021, 19:33
Jest aktualizacja do Zfc:
https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/431.html

• Dodano obsługę:
- adapterów do mocowania FTZ II i
- obiektywów NIKKOR Z 24-120mm f/4 S.

Wind Mill
12-11-2021, 20:17
Cytuję wpisy z wątku o Z7:


...Z50 dostał poprawiony AF Zfc już nie (tylko FTZII i nowy spacerzoom). :mrgreen:
Chyba że, Zfc już w 1.00 miał lepiej działający AF niż Z50?


Zfc w fabrycznym sofcie ma bardziej funkcjonalny AF niż Z6 przed aktualizacją z wykrywaniem twarzy i zwierząt w polu WideL i S. Teraz dostał jakąś małą aktualizację bez zmian AF i mam wrażenie, że nowy AF w Z6 działa z wyższą częstotliwością próbkowania, ale to może subiektywne odczucie bo nie porównywałem w tych samych warunkach...

Czyli nie taki tylko przepakowany Z50, Zfc jest (był)?

OjTam
12-11-2021, 20:21
Czyli nie taki tylko przepakowany Z50, Zfc jest (był)?


Z fc da się zasilać przez USB (widać to na filmiku, który wklejałem). Do tego coś mu przy AF majstrowali, ale to pewnie i do Z50 trafi w aktualce, jak będzie N chciał.

No i pewnie trafiło. :p

Euroset
23-11-2021, 13:40
Zrobiłem aktualizację! Żadnych problemów!!! :-)

- - - - kolejny post - - - - - -

Mam ten grip SmallRig'a. Jest dobrze i estetycznie wykonany, trzyma się stabilnie apartu i jest wygodny.
W polskim Amazonie za 169,90 PLN.

OjTam
17-12-2021, 01:20
Optyczni przetestowali:
https://www.optyczne.pl/473.1-Test_aparatu-Nikon_Zfc.html

reebop
18-12-2021, 23:32
Trzymałem go w ręku, wyślizguje się, Z50 dużo lepiej się trzyma z 16-50. Nie wyobrażam sobie fc z większym obiektywem.

Ligo
18-12-2021, 23:41
Ergonomia na pewno lepsza w Z50, estetyka w Zfc.
Większy obiektyw chwyta się lewą ręką pod nim, o ile ktoś praworęczny. Niezależnie od aparatu.

ksh
18-12-2021, 23:46
Z fc to nie jest sprzęt do dużych obiektyw, to jest stylistycznie ciekawy sprzęt, kupujesz do niego naleśniki i już.

reebop
18-12-2021, 23:51
Trzeba mieć go dla bezpieczeństwa na jakimś pasku, bo z dłoni się wyślizguje. Albo cały czas trzymać w obu rękach, jedną podtrzymując obiektyw ;)

ksh
18-12-2021, 23:59
Ale co tam podtrzymywać jak masz naleśnika założonego od kompletu albo jakieś stałki te malutkie, przecież to jest na tyle lekkie i wygodne że nawet na pasku nie będzie dyndał niewygodnie.
Nie ma co sobie utrudniać życia podpinaniem wielkich obiektywów, od tego jest Z50.

Ligo
19-12-2021, 00:41
Czyli znowu wraca kwestia optyki, bowiem jakie chcesz obiektywy, taki wybierasz aparat. Ale tak to już jest i wszędzie, więc pierwszym wyborem jest optyka.

ZbyszekS
19-12-2021, 10:56
Przy większych obiektywach można zainwestować 160 plnów w coś takiego:

58669

i już mamy prawie normalny uchwyt.

Wind Mill
19-12-2021, 11:23
Dla mnie chyba nawet ważniejsze jest zintegrowanie z nim (SmallRigiem) płytki statywowej Arca, z zachowanym dostępem do gniazda karty / akumulatora.

OjTam
12-01-2022, 17:16
Aktualka 1.20: (https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/434.html)

• Dodano obsługę obiektywów NIKKOR Z 28-75mm f/2.8.
• Zwiększono częstotliwość odświeżania pola AF wyświetlanego podczas korzystania z AF z wykrywaniem twarzy/oczu oraz AF ze śledzeniem obiektu.
• Rozwiązano następujące problemy:
- Zdjęcia były niedoświetlone, jeśli zostały zrobione z czasem otwarcia migawki równym 1/250 s lub krótszym z użyciem lampy błyskowej (innej niż SB-5000) zgodnej z automatyczną synchronizacją z krótkimi czasami migawki, gdy 1/200 s (Tryb Auto FP) było wybrane dla Czas synchronizacji błysku.
- Jeśli przypisano Zoom włącz/wyłącz z użyciem opcji Przycisk AE-L/AF-L, przycisku AE-L/AF-L nie można było używać do przybliżania obrazu na ekranie, gdy spust migawki był wciśnięty do połowy.

Euroset
15-01-2022, 17:10
Zaktualizowałem do 1.20. Jest OK!!!

- - - - kolejny post - - - - - -

Mam zamontowany ten grip od SmmalRiga i bardzo pomaga. Można swobodnie trzymać body jedną ręką. Grip jest dobrze nagumowany.

Legar
12-07-2022, 11:46
Witam. Szukam dla siebie pierwszego aparatu. Zainteresował mnie ten Nikon. Można go dostać za 4500 zł czy dla początkującego będzie to dobry wybór? czy w tej cenie można znaleźć coś lepszego np od Fuji ?

spiritus
12-07-2022, 11:50
Jak w grę wchodzą używki to za tą cenę widziałem na facebooku Z5 z przebiegiem 70k. Jak chcesz to Ci namiary mogę znaleźć.

Legar
12-07-2022, 12:18
Jak w grę wchodzą używki to za tą cenę widziałem na facebooku Z5 z przebiegiem 70k. Jak chcesz to Ci namiary mogę znaleźć.

myslałem raczej o nowym sprzęcie ale poprosze o namiary

horn3t
12-07-2022, 13:13
Pomimo uprzedzeń mam od kilku dni to cudo kupione (trafiła się jak dla mnie ciekawa oferta) trochę z ciekawości a przede wszystkim dla noszenia czegoś lekkiego na co dzień przy sobie, na rower, wycieczki wakacyjne i spacery. Posiadane D90, D7200 lustra nawet w najlżejszej konfiguracji ważą swoje i coraz bardziej zniechęcały mnie donoszenia sprzętu. Po kilku dniach użytkowania jestem bardzo zadowolony pomimo pewnych opisywanych wad użytkowych i mankamentów w zakresie poręczności.
Trochę się jeszcze muszę pouczyć filozofii AF trybów śledzenia ludków itp. bo w lustrze było mniej kombinacji ale to kwestia czasu.
Fajny aparat dla kogoś świadomego do czego mu takie coś potrzebne i jego bolączek i dający ponownie radochę fotografowania amatorskiego. Wygląd kwestia gustu, na zdjęciach w necie wydawał mi się bardziej plastikowy w rzeczywistości bardzo fajny. Szkło to podstawowy kit 16-50 jak dla mnie bardzo fajny i uniwersalny jeżeli nabędę nabywał następny obiektyw z tego co obecnie jest to Z 28 mm 2,8 i starczy ma być lekko i minimalnie.
Co mnie trochę irytuje w 21 wieku problemy z przesyłaniem zdjęć po WiFi do laptopa, z tabletem jest lepiej a dobrze działa z smartfonem.
To takie po krótce moje spostrzeżenia i dodam, że tym staram się robić tym aparatem tylko w jpg – fotografia po całości bez spinki. :)
Dlatego spytam jeżeli używacie jpg prosto z puszki jak macie poustawiany profil Picture Control ? wiem zaraz odezwą się ortodoksi, tylko NEF a potem sobie ustawiaj ja w tym przypadku tak nie chcę. :)

Behaviour
12-07-2022, 14:24
Co mnie trochę irytuje w 21 wieku problemy z przesyłaniem zdjęć po WiFi do laptopa, z tabletem jest lepiej a dobrze działa z smartfonem.


U starszego brata Z50 to jest jedna z niewielu rzeczy która mnie wkurza...

Jacek_Z
12-07-2022, 14:27
Z5 jest lżejszy od D90. Fakt. O całe ... 20 gram.

cybulski
12-07-2022, 14:32
horn3t tu jest próba ustawień, gość ma normalnie recepty tylko do Fuji ale dla zfc zrobił chyba wyjątek :) https://fujixweekly.com/2022/07/03/11-nikon-z-film-simulation-recipes/

horn3t
12-07-2022, 14:34
Z5 jest lżejszy od D90. Fakt. O całe ... 20 gram.

masa to nie wszystko np. rozmiar szkło+kurpus żeby się mieścił w kieszeni spodni "bojówek" np. ;) można to rozpatrywać w wielu aspektach według własnych potrzeb :)

Cybulski dziękuje popatrzę ;)

Jacek_Z
12-07-2022, 15:09
Żadne bezlustro Nikona (pomijam system 1) z obiektywem, szczególnie spacerzoomem nie zmieści ci sie do kieszeni, nawet chyba bojówek, no chyba że mają kieszeń na prawie całe udo. Ale wtedy chodzenie nie będzie wygodne (to eufemizm).
Zdaje sobie sprawę, że na body + kilka obiektywów róznica się zrobi wyraźna. Ale tym wpisem o 20 g chciałem zwrócić uwagę, że ludzie powtarzają to co się ciągle mówi, a niekoniecznie to co się ciągle powtarza to prawda. Generalnie ta mniejsza masa odnosi sie bardziej do systemu Sony z ciemnymi szkłami. I to Sony ciągle podkreślało sprawę wagi i rozmiaru. Nikon robi całkiem spore korpusy (bo bagnet ma spory), z solidnych materiałów, co jest zaletą ale to zwiększa masę.
Nikkor 50/1.8 do lustrzanki - waga 185 g. do bezlustra ... 415 g. i zysk 20 g szlag trafił, bo szkło do bezlustra okazuje się ponad 2x cięższe. Rozmiar też zdecydowanie większy.
Tak, wiem, ten do Z to lepszy obiektyw, inna formuła optyczna. Ale ciągle większość wpisów traktuje nie o jakości, a o wadze. To się stało nr 1 w wielu rozważaniach.
Dawniej skupiano się na szumach, zawsze mówiono o ilości megapikseli, sporo o ostrości. A teraz tematem wiodącym staje się nagle waga i rozmiar, cechy nie mające żadnego wpływu na zdjęcie. Ludzie robią wyliczenia, że przedtem ważyło coś 1800 g a teraz 1600 g i że teraz to mają lekko. Naprawdę? najdziwniejsze jest to, że o tym głównie piszą ci, co noszą i tak poniżej 2 kg. A ci co używają supertele i mają zestawy ważące 3-4 kg i w torbie kolejne szkło ważące 2-3 kg na wage nie narzekają. Choć z 1 kg mniej sie cieszą, bo to tu najwięcej idzie urwać z wagi.

PoPan
12-07-2022, 15:17
Niby mieści się do kieszeni Nikon Zfc z 16-50 ale raczej tak go nosić nie warto, faktycznie jest to lekki zestaw.
50-tka do Z od Nikona jest bezkompromisowym pokazem jakości, chcesz lekko to masz 40mm leciutkie, to samo coś szerszego jest 28mm i kity do DX i FX.

Jacek_Z
12-07-2022, 15:25
Fakt, że to cropowe body i moje rozważania są bardziej o FX. 16-50 nie załatwia sprawy, a jak weźmiemy jakiegoś dłuższego kita to do spodni nie wejdzie.
Czy 50 1.8 to taki bezkompromisowy pokaz to bym nie powiedział To standard. Pokazem jest szkło 1.2 czy 59/0.95 ;)

horn3t
12-07-2022, 16:07
Pisząc o rozmiarach/masie odnoszę się mojego zestawu Z fc + kit 16-50, który się mieści do kieszeni bocznej w nogawce moich spodni, nie jest to może bezpieczne dla sprzętu i nie mam zamiaru wykorzystywać do stałego noszenia ale na np. na czas gdy potrzebne są obie ręce wolne można na chwilę schować. Teraz mam też lżej od poprzedniego zestawu prawie 800 g, dla mnie to już istotna różnica. Oczywiście można znaleźć jeszcze lżejszy zestaw ale ja lubię Nikona była okazja i tak mam.
A co do jakości zdjęć na razie za krótko mam ten sprzęt i go poznaje ale na tą chwilę jak do amatorskiego „focenia” jest dla mnie bardzo ładnie a nawet na wyrost.

LeonardZelig
12-07-2022, 16:24
Witam. Szukam dla siebie pierwszego aparatu. Zainteresował mnie ten Nikon. Można go dostać za 4500 zł czy dla początkującego będzie to dobry wybór? czy w tej cenie można znaleźć coś lepszego np od Fuji ?

Dla początkującego każdy wybór jest dobry. Jeśli Ci się podoba i dobrze leży w ręce to kupuj. Na plus dla Nikona - udostępnia darmowy, bardzo przyzwoity program do edycji zdjęć NX Studio.

horn3t
15-07-2022, 07:28
horn3t tu jest próba ustawień, gość ma normalnie recepty tylko do Fuji ale dla zfc zrobił chyba wyjątek :) https://fujixweekly.com/2022/07/03/11-nikon-z-film-simulation-recipes/

Bardzo ciekawe te kompilacje profili, podoba mi się kilka propozycji. Przy wyłącznej decyzji robienia w jpg wypracować swój ulubiony styl. Na ta chwile przypadł mi się „Kolor vintage” tylko lekko balans bieli bym zmienił żeby z lekkiego zabarwienia różowego bardziej w ciepły odcień pójść. Dlatego ze względu na brak zdecydowania na razie pozostanę jednak przy RAW a potem do konkretnego zdjęcia pobawię się z doborem profilu.
Dziękuję za pomoc.

cybulski
15-07-2022, 08:09
Cieszę się że mogłem pomóc :) a wiesz ile zabawy jest z tymi receptami w Fujikach i to od kilku lat. Fujików używam tylko do jpgów, rawa z fuji może kilka razy tylko tykałem a Fuji używam od 2017 :)

- - - - kolejny post - - - - - -

W Fuji to jest jeszcze tak, że zdjęcie raw wciągnięte do C1 ma od razu profil ustawiony w puszce. Spróbuj C1 czyli capture one Express chyba darmowy jest to Nikona. Ale nie wiem czy to tak samo będzie w nikonach, bo nikon ma chyba swoje oprogramowanie do raw gdzie te profile przechodzą do kompa.... Nie wiem po prostu tutaj.

PoPan
15-07-2022, 09:31
Zazwyczaj takie agresywne profile nudzą się bardzo szybko i mamy zniszczone zdjęcia, czy potem chce się wracać do raw to też wątpliwe, ja jestem sceptycznie nastawiony do tego, i to raw mam do zmian, a jpg chce mieć odpowiednio naturalny i neutralny.

Trzymam w rękach tego Z fc i zastanawiam się po co ludzie do niego dokładają gripy, mam duże łapy ale to dobrze się trzyma i obsługuje, grip niweluje zaletę tego aparatu czyli brak gripa :)

horn3t
15-07-2022, 10:07
Odczucia co do ergonomii to chyba każdego indywidualna sprawa. Swój Aparat doposażyłem w pasek na rękę (foto poniżej), sprawdził się bardzo dobrze na trzydniowym wyjeździe weekendowym, czekam na grip (foto poniżej) i zobaczę jak to mi sią spodoba jak będzie ok to zostawię jak nie odeślę, doposażyłem też w dodatkowy akumulator (ze względu na długie wycieczki po górach) ale w weekend wystarczył "powerbank" a nawet zwykła ładowarka po łażenia w mieście idealna na doładowanie akumulatora podczas kawy lub obiadu :) Czym dłużej mam go tym bardziej mam na nowo radochę fotografowania. :)

64667

64668

PoPan
15-07-2022, 11:10
Paseczek fajna sprawa.
Czy też was wkurza ta głupota z blokadą pokrętła ISO i brakiem na nim Auto ?

TOP67
15-07-2022, 11:49
Czy też was wkurza ta głupota z blokadą pokrętła ISO i brakiem na nim Auto ?

Pytanie, czy to jest głupota. W trybie Auto ISO, podaje się też ISO minimalne. I do tego służy pokrętło.

Wind Mill
15-07-2022, 12:05
...Trzymam w rękach tego Z fc i zastanawiam się po co ludzie do niego dokładają gripy...
Jeśli dobrze pamiętam, w celu wymiany baterii / karty (otworzenia klapki) należy odkręcić płytkę statywową - dla mnie gdybym kupił Zfc taki dodatkowy "grip" byłby must have, bo usuwa ten problem. ;)

JK
15-07-2022, 12:20
A to kto z takim aparatem nosi na stałe przykręconą płytkę statywową? To nie jest aparat na statyw, tylko do ręki - do lansu, na ulicę, na deptak, albo inne molo. Ale jak ktoś lubi, to oczywiście można do niego dokręcić wszystko. Najlepiej na stałe, żeby nie odkręcać. A że z fajnego aparatu wyjdzie potworek, to już zupełnie inna sprawa.

horn3t
15-07-2022, 12:35
Jak każde urządzenie w obsłudze jednym pasuje innym nie, dla mnie przydała by się blokada pokrętła korekcji ekspozycji.
Ustawienie na C nie do końca załatwia sprawę. Ale po całości nie narzekam jak to mówią handlarze samochodów jeździ, skręca, hamuje. :mrgreen:

Wind Mill
15-07-2022, 13:37
A to kto z takim aparatem nosi na stałe przykręconą płytkę statywową? To nie jest aparat na statyw, tylko do ręki - do lansu, na ulicę, na deptak, albo inne molo. Ale jak ktoś lubi, to oczywiście można do niego dokręcić wszystko. Najlepiej na stałe, żeby nie odkręcać. A że z fajnego aparatu wyjdzie potworek, to już zupełnie inna sprawa.

Ja tam nie wnikam do czego używasz takich czy innych aparatów, oraz co do nich przykręcasz. :)

Mi aparat służy do robienia zdjęć. Niektóre zdjęcia robię z ręki, niektóre ze statywu - stąd każdy używany przeze mnie aparat ma płytkę statywową przykręconą na stałe.

PoPan
15-07-2022, 13:54
Standardowa płytka od statywu jest wielka ale mam kupione mniejsze i te nie przeszkadzają, a widziałem tez że są płytki z mocowaniem na boku żeby odsunąć się od klapki, wiec to nie jest problem ale jakbym miał używać na stałe płytkę to chyba bym kupił gripa albo pełną płytkę dolną z otworem na klapkę, tylko że ja kupiłem "do lansu, na ulicę, na deptak, albo inne molo" :)

cybulski
15-07-2022, 13:59
No wiadomo, że taki oldskulowy aparat kupuje się dla wyglądu, pochodź z nim po mieście, zaobserwuj czy przez to nie wzbudzasz zainteresowania lub łatwiej nawiązać kontakt na ulicy. Ja tak miałem przy serii srebrnej x100, xt10 i x100f, czarne modele nie wzbudzały zainteresowania.

OjTam
15-07-2022, 14:30
Ktoś lampki w klimacie potrzebuje?
https://godox.pl/wp-content/uploads/2022/06/Clipboard01-768x768.jpg

Godox Lux Junior. (https://godox.com/product-a/Lux-Junior.html)
Czyli kukułka z własnym zasilaniem za 70€, brak Navigatora.

Ewentualnie Godox lux senior (https://godox.com/product-a/Lux-Senior.html).
Większa, ciut mocniejsza, brak Navigatora.

horn3t
15-07-2022, 14:38
Ostatnio ja taszczyłem lustro na spacerze po mieście to patrzeli się na mnie jak na idiotę, teraz już takich sensacji nie wywołuje a możliwość lansu bezcenna, we weekend w Krakowie tego doświadczyłem nawet dałem radę zrobić takiemu jednemu jak mi daje analogowego „lajka” (zdjęcie poniżej – klient wewnątrz pubu). Już nie mogę się doczekać wyjazdu wakacyjnego w Tatry, to będzie przeżycie i samozadowolenie przedzierać się z Z Fc przez najtrudniejszy szlak „Krupówki” .:razz:
A na poważnie to sprzęcicho fajne i szkiełko jak na kitowe jest naprawdę super zwłaszcza na wszystkie zdjęcia albumowo-rodzinne.
Brakuje mi jakiejś jaśniejszej „stałki” i chyba nabędę żeby było lekko 40 mm F 2.0 . Na tym będzie koniec wydatków a szkło się przyda jak mi szajba odbije wejść w FF.
64677

cybulski
15-07-2022, 15:17
Do apsc lepsza ogniskową jest 23-28 a najlepsza do bliskiego street 18 (na ff to będą odpowiedniki kątów widzenia 35-40 i 28 ).
40 na apsc jest za wąskie i robi się taka już portretówka (kąt widzenia z 60 wg ff)

PoPan
15-07-2022, 16:29
Ja będę pozbywał się tego 28mm z kompletu Zfc bo dla mnie to nijaka ogniskowa, wiec kto co lubi i nie można argumentować teoriami.

horn3t
15-07-2022, 19:37
Wolę, trochę dłuższą ogniskową najbardziej by mi pasowało 35 mm bo takie mam na lustrze ale ta 40 też powinna być dobra do tego co lubię fotografować głównie do zabawy z głębia i światłem resztę roboty robi kit.
Miałem głupie pomysły FTZ+35 mm 1.8 ale to wizualnie taki potworek, efekt lansu maleje do zera i w kieszeni spodni się już nie mieści swobodnie ;)

Jeszcze jedna sprawa często trzeba czyścić matryce z paprochów ? przy założeniu że rzadko zmieniam szkła a jak już to staram się robić to w higienicznym miejscu.

PoPan
15-07-2022, 19:58
Dla zwiększenia lansu FTZ trzeba pomalować srebrzanką :)

Ja szukam tego 16-50mm i potem zdecyduję czy pozbyć się 28mm, nie planuję nic więcej podpinać do tego aparatu, no może czasami jakiś Helios albo Nikon może zaskoczy czymś ciekawym malutkim, może coś koło 10-20mm zrobią ?

horn3t
15-07-2022, 21:52
No to wszystkim miłego weekendu :)

D7200+35 1.8
64692