PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z - ograniczenia elektronicznej migawki w praktyce



ksh
13-06-2021, 10:11
Temat mało poruszany, a jednak sprawia troszkę problemów przez brak zrozumienia.

Nie chodzi mi o teorię tylko praktykę, co zaobserwowaliście podczas robienia zdjęć i jakie macie praktyczne rady, na co uważać w jakich sytuacjach.

Główne problemy według mnie to:
1. Ograniczenie czasu migawki.
2. Problem z oświetleniem sztucznym.
3. Długie czasy w połączeniu ze stabilizacją i elektroniczną migawką.
4. Zamrożenie ruchu bez zniekształceń.
...

kiedy używać, a kiedy nie używać, o to jest pytanie :)

wywar
13-06-2021, 10:40
Podstawowym minusem elektronicznej jest efekt rolling shutter spowodowany czasem zgrywania informacji z matrycy. Unikamy elektronicznej przy szybko poruszających się obiektach żeby nie były zdeformowane. Rozwiązaniem tego problemu będzie elektroniczna migawka globalna. Zaletą elektronicznej jest cicha praca i krótkie czasy. Jest jeszcze migawka hybrydowa której używam z lampą.

ksh
13-06-2021, 12:42
Czy Nikon Z6 ma nadal ograniczenie 1/4000s z migawką elektroniczną czy był to tylko problem wczesnego oprogramowania, nie pamiętam zmian, a w Z7 tego ograniczenia brak i jest 1/8000s.

notdot
14-06-2021, 20:12
Czy Nikon Z6 ma nadal ograniczenie 1/4000s z migawką elektroniczną czy był to tylko problem wczesnego oprogramowania, nie pamiętam zmian, a w Z7 tego ograniczenia brak i jest 1/8000s.

tak przy czym zawsze było 1/2000s a nie 1/4000

Walle
14-06-2021, 23:37
Według Optyczne, najkrótsze czasy dla obu migawek to 1/8000.
Cytat; ''W odróżnieniu od wielu konkurentów nie pozwala ona na stosowanie ultra krótkich czasów naświetlania, a minimalna wartość 1/8000 sekundy jest wspólna dla obu typów migawek.''
Jurto, w ciągu dnia, sam sprawdzę, bo nie zrobiłem dotąd zdjęcia z tak krótkim czasem naświetlania.

Co do moich doświadczeń, to używam niemal wyłącznie migawki elektronicznej (nawyk z Fuji) i nie zauważyłem negatywnego wpływu na jakość zdjęć, także na statywie i długich czasach naświetlania. Stabilizację mam stale włączoną, ale jak na razie nie wyszedłem z czasem naświetlania dłuższym niż 30 sekund.

odzio
15-06-2021, 09:20
Używanie wyłącznie elektronicznej ma na celu wydłużenie życia mechanicznej migawki, czy są jeszcze jakieś zalety jej używania (poza brakiem dźwięku, który akurat wolę mieć)?

cz4rnuch
15-06-2021, 09:40
Np. brak wibracji co może wpłynąć na ostrość zdjęcia. Inna sprawa to możliwości uzyskiwania krótszych czasów naświetlania (z tego co rozumiem akurat Nikonów Z to nie dotyczy). Dzięki temu można lepiej zamrażać w ruchu albo bardziej otwierać obiektyw nawet gdy światła jest pod dostatkiem. Dzięki elektronicznej migawce w niektórych modelach można też przyspieszyć serię lub usprawnić śledzenie AFem. Użycie elektronicznej może też pozytywnie wpływać na żywotność baterii, ale nie jestem pewny czy w jakiś zasadniczy sposób. Tylko mając to wszystko na uwadze trzeba pamiętać by plusy nie zasłaniały nam minusów, bo tych drugich też trochę jest :)

odzio
15-06-2021, 10:32
Np. brak wibracji co może wpłynąć na ostrość zdjęcia. Inna sprawa to możliwości uzyskiwania krótszych czasów naświetlania (z tego co rozumiem akurat Nikonów Z to nie dotyczy). Dzięki temu można lepiej zamrażać w ruchu albo bardziej otwierać obiektyw nawet gdy światła jest pod dostatkiem. Dzięki elektronicznej migawce w niektórych modelach można też przyspieszyć serię lub usprawnić śledzenie AFem. Użycie elektronicznej może też pozytywnie wpływać na żywotność baterii, ale nie jestem pewny czy w jakiś zasadniczy sposób. Tylko mając to wszystko na uwadze trzeba pamiętać by plusy nie zasłaniały nam minusów, bo tych drugich też trochę jest :)

Ale ładnie to zebrałeś, bardzo drobiazgowo, dzięki! Swoją drogą, czy zdarzyło Wam się kiedyś, żeby Zetka w trybie "automatycznym" pracy migawki nie użyła tej mechanicznej? :)

notdot
15-06-2021, 17:10
Według Optyczne, najkrótsze czasy dla obu migawek to 1/8000.


dla migawki mechanicznej owszem 1/8000 ale dla migawki elektronicznej 1/2000s

gugulam
15-06-2021, 17:59
dla migawki mechanicznej owszem 1/8000 ale dla migawki elektronicznej 1/2000s
a czy czas 1/2000s jest dla całej klatki, czy dla aktualnie zczytywanej linii?
por. https://www.dpreview.com/forums/thread/4454035#forum-post-63464228

ksh
15-06-2021, 18:11
Może to ktoś sprawdzić na Z6 z najnowszym softem jaki czas ma najkrótszy w trybie silent mode ?

burzynsky
15-06-2021, 19:31
dla migawki mechanicznej owszem 1/8000 ale dla migawki elektronicznej 1/2000sWydaje mi się, że mylisz trochę pojęcia. 1/2000 jest w trybie elektronicznej przedniej kurtyny.

Po przełączeniu na elektroniczną migawkę jest 1/8000 (włączona elektroniczna przednia kurtyna + bezgłośne fotografowanie). Prawda, że jednak mało to intuicyjne....

notdot
16-06-2021, 00:13
Wydaje mi się, że mylisz trochę pojęcia. 1/2000 jest w trybie elektronicznej przedniej kurtyny.

Po przełączeniu na elektroniczną migawkę jest 1/8000 (włączona elektroniczna przednia kurtyna + bezgłośne fotografowanie). Prawda, że jednak mało to intuicyjne....

ha, no tak, mój błąd, faktycznie mało to intuicyjne, bo myślałem, że to się samo automatycznie przełącza,

Jacek_Z
16-06-2021, 20:57
Wydaje mi się, że mylisz trochę pojęcia. 1/2000 jest w trybie elektronicznej przedniej kurtyny.

Po przełączeniu na elektroniczną migawkę jest 1/8000 (włączona elektroniczna przednia kurtyna + bezgłośne fotografowanie). Prawda, że jednak mało to intuicyjne....
Mylące jak diabli. Ja się ostatnio wkurzałem, że aparat mi nie chciał zejść poniżej 1/2000, sądziłem, że zawsze może zejść do 1/8000. Byłem na tyle bystry, że przestawiłem na mechaniczną i zdjęcia sie udały, ale fajnie by było gdyby gdzieś w instrukcji mówiono o ograniczeniach przy różnych kombinacjach ustawień. Mówię teraz o Z7 II, do której jest jedynie skrócona instrukcja (76 stron), gdzie wcale nie wypisano różnic z Z7, choć kilka rzeczy w tych aparatach zmieniono. Uważam to za skandal, że do body za 15K nie dają szczegółowej instrukcji. Przecież mi o te szczegóły chodzi. Informacje jak włożyć akumulator i włączyć aparat mogą sobie darować. Jest w necie instrukcja do Z7 II w jakimś języku nam niezrozumiałym (krzaczki takie, ale to raczej nie chiński) i ma ponad 800 stron.

ksh
16-06-2021, 21:46
Reference Manual English 14.69 MB (https://drive.google.com/file/d/1KwNwv2HIuLBEy5AMdQsxL9qx6IpNXbIK/view?usp=sharing)
Strona 398

Jacek_Z
16-06-2021, 22:34
OK. fajnie, dziękuję. To, że jest EN to wiadomo. Są też w innych językach. Ale nie w PL.

Walle
16-06-2021, 22:40
dla migawki mechanicznej owszem 1/8000 ale dla migawki elektronicznej 1/2000s

Sprawdzałem wczoraj, na bank 1/8000 na migawce elektronicznej.

markB
17-06-2021, 20:03
OK. fajnie, dziękuję. To, że jest EN to wiadomo. Są też w innych językach. Ale nie w PL.

Raczej powiedziałbym, ze niewiele krajów zdobyło się na tłumaczenie. Z takich większych to jedynie Francuzi i Hiszpanie, ale już nie Niemcy, Włosi czy też Portugalczycy. Polska nie jest jakaś wyjątkowa w tym względzie.

spiritus
18-06-2021, 11:54
Jaki generalnie jest "bezpieczny" czas w elektronicznej migawce aby nie było pasów na zdjęciach przy jarzeniówkach?
Obecnie nie mam jak sprawdzić.

poste
18-06-2021, 12:30
Jak sądzę zależy to od źródła światła. Ja ostatnio miałem pasy (chyba dopiero 2 raz to zauważyłem) przy czasach krótszych niż 1/50s, tzn. precyzyjnie mówiąc przy 1/50s nie widać, przy 1/60s są lekkie cienie, przy krótszych wyraźne pasy. Chodzi o to samo miejsce i oczywiście aparat Sony, nie wiem czy info jest pomocne.

spiritus
18-06-2021, 12:42
O widzisz... kolega ma R6 i twierdził, że przy jarzeniówkach sprawdzał i mu wyszło 1/250. Ja przy nim sprawdziłem swoją Z6 kilka dni temu (na szybko bo nie miałem czasu na testy) i przy 1/125 już miałem cienkie.
Miałem to później lepiej sprawdzić ale nie było kiedy.

Oczywiście ja sprawdzałem przy innym świetle niż on. Za 2 tyg jak z urlopu wrócę to się pobawimy przy tym samym i jakieś porównanie sobie zrobię.

ksh
18-06-2021, 14:53
Jaki generalnie jest "bezpieczny" czas w elektronicznej migawce aby nie było pasów na zdjęciach przy jarzeniówkach?
Obecnie nie mam jak sprawdzić.

Zależy mocno od modelu jarzeniówki, nie da się napisać dokładnie, nie ma też tu znaczenia czy aparat sony czy canon czy nikon itd.
Fizyka plus zmienne czyli w jakim czasie sinusoidy światła trafimy z ekspozycją i jaką ma częstotliwość sama sinusoida.
Chiński badziew bywa ze nawet gołym okiem zauważa się miganie, dobre "fotograficzne" to 100-120Hz i więcej ale cena spora i nie spotkasz tego w przypadkowym oświetleniu.

spiritus
18-06-2021, 15:09
dobre "fotograficzne" to 100-120Hz i więcej ale cena spora i nie spotkasz tego w przypadkowym oświetleniu.

A to to wiem. Orientowaliśmy się w cenie bo chcieliśmy to ogarnąć do pracy aby nam zamontowali.

ksh
18-06-2021, 15:51
aha... problem też dotyczy oświetlenia LED, tu można problem niwelować zwykłym dimmerem czyli tzw "ściemniaczem", który zwiększa/zmniejsza częstotliwość między zasilaczem impulsowym, a lampą led.

notdot
18-06-2021, 19:19
Ale nie w PL.

Raczej powiedziałbym, ze niewiele krajów zdobyło się na tłumaczenie.


jak nie ma po polsku jak jest
do z6/z7 Dokumentacja aparatu (pełna instrukcja) (https://crossgate.nikonimglib.com/dsd_redirect/redirect.do?P=vz06n68&R=I7eoP44&L=Q1pjM04&O=maSWH00) strona 264, pobrana ze strony https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/products/493/Z_6.html


Sprawdzałem wczoraj, na bank 1/8000 na migawce elektronicznej.

tak, pomyliłem się bo to zmotany opis a chodzi o elektroniczną migawkę a nie elektroniczną przednią kurtynę migawki



Jaki generalnie jest "bezpieczny" czas w elektronicznej migawce aby nie było pasów na zdjęciach przy jarzeniówkach?
Obecnie nie mam jak sprawdzić.

zainteresuj się opcją "wykonywanie zdjęć z redukcją migotania w menu

Jacek_Z
18-06-2021, 20:31
jak nie ma po polsku jak jest
do z6/z7 Dokumentacja aparatu (pełna instrukcja) (https://crossgate.nikonimglib.com/dsd_redirect/redirect.do?P=vz06n68&R=I7eoP44&L=Q1pjM04&O=maSWH00) strona 264, pobrana ze strony https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/products/493/Z_6.html
To jest do Z7 mk1.
Aparaty różnią sie niuansami. A skoro tak, to by mogli niewielkim nakładem wytworzyć drugą instrukcję, do mkII.

bogdi64
18-06-2021, 21:48
Jaki generalnie jest "bezpieczny" czas w elektronicznej migawce aby nie było pasów na zdjęciach przy jarzeniówkach?
Obecnie nie mam jak sprawdzić.

dla innego aparatu 1/50 -1/100

notdot
19-06-2021, 09:33
To jest do Z7 mk1.


a o co pytał koesh na samym początku?

Jacek_Z
19-06-2021, 10:46
Na pytanie koesh odpowiedziano, potem tradycyjnie OT ;) i mowa o tłumaczeniach instrukcji.

spiritus
19-06-2021, 11:20
zainteresuj się opcją "wykonywanie zdjęć z redukcją migotania w menu

Pobawię się tym po urlopie ;)

gugulam
23-06-2021, 18:39
Na pytanie koesh odpowiedziano, potem tradycyjnie OT ;) i mowa o tłumaczeniach instrukcji.Okrutnie prawdziwe podsumowanie

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka