PDA

Zobacz pełną wersję : Rankingowy pomocnik fotozabawowicza



Wind Mill
12-06-2021, 23:26
Dzień dobry wieczór Państwu.

Niniejsze miałem na myśli już dawno temu, dopiero teraz złożyło się na finalizację zamysłu.
Do użycia przede wszystkim w "Zabawa Foto - Co To Jest?" (https://forum.nikoniarze.pl/threads/300601-Zabawa-Foto-Co-To-Jest-Sezon-3), w której najwięcej się udzielałem i w której obecnie mamy jakikolwiek ruch.
Każdy kto miał wielokrotne ex aequo ten wie, ile trza się napisać by skorygować kolejność w rankingu po zmianie punktacji.
Załączony plik w aplikacji Weksel znacznie to ułatwia. Powinien działać na wszystkich programach obsługujących pliki .xlsm z makrami; nie użyłem odwołań specyficznych dla Łindołsa.

Na początek jak działa, później o wymogach / ograniczeniach.

Z ostatniego rankingu kopiujemy tylko punktację użytkowników, pomijając ozdobniki. Ten sposób działania zapewni nam automatyzacją aktualizacji rankingu. O ozdobnikach później.

52485

Otwieramy plik w aplikacji weksel i klikamy na zezwolenie na działanie makr (1).
Czyścimy zakres roboczy (2) i ręcznie wklejamy ranking (2.1), bądź klikamy na (3) co czyści zakres i wkleja zawartość schowka.
Próba wklejenia z pustego schowka owocuje komunikatem (4)
Kolejny etap (5) to rozbicie rankingu na poszczególne składniki; dalej najważniejsze są nick oraz liczba punktów.
Jeśli mamy wpisaną w komórce "L1" swoją nazwę użyszkodnika na forum (6), to automatycznie zostaje zaznaczona nasza liczba punktów (7).
Możemy ją zmienić odpowiednimi przyciskami (8 ) (9) (10), albo wpisać nową wartość "z palca".
To samo dotyczy punktacji innych użytkowników (może być konieczna korekta na czyjąś prośbę, lub gdy coś się krzaczy, o czym później) - w tej sytuacji zaznaczamy komórkę z punktacją owego użytkownika i jak wyżej, (8 ) do (10) bądź nowa wartość "z palca".
Po wpisaniu wartości "z palca" należy zaktualizować ranking przyciskiem (11).

52486

Wciśnięcie któregokolwiek z przycisków (8 ) ... (11) powoduje posortowanie nicków wedle punktacji i przypisanie miejsca w rankingu.

Dla przykładu, koledze sokolnik zapodajemy spora liczbę punktów, dusimy właściwy dzyndzołek et voila!

52487

Przy tej okazji widać, że mamy wspomniany wcześniej krzak, związany z nieprawidłowym formatowaniem rankingu. Kol. grocho nie miał minus miedzy spacjami przed liczba punktów. ;)
Zatem ręczna korekcja wartości w komórkach i raz jeszcze (11) NOWA PUNKTACJA.

52488

Ostatni już etap, mamy gotowy nowy ranking, zatem dusimy (14) i w drugiej zakładce tworzony jest gotowy do wklejenia na forum tekst.
Całość jest zaznaczana i kopiowana do schowka, tekst można wkleić bezpośrednio w treść posta na forum.
Elementy (12) i (13) definiują nam wspomniane wcześniej ozdobniki, które znów się pojawiają, mimo ich nieskopiowania w pierwszym kroku.

52489

Przykład z życia wzięty. Kol. bogdi64 zyskuje jeden punkt, porównanie przed i po (cwaniaczek 19a se zrobił :evil: ;) ):

52490

Na koniec wspomniane na początku wymogi / ograniczenia.
Aby całość sprawnie działała, każda linia w rankingu powinna wyglądać następująco:

xx. NICK - liczba pkt

Czyli: "miejsce w rankingu" "kropka spacja" "nick" "spacja minus spacja" "liczba punktów" "spacja pkt"

Założenie: w nazwach nicków nie występują sekwencje ". " ; " - " ; " pkt" oraz znak "|" - które to używane są do wyznaczania poszczególnych składników rankingu (miejsce, nick, liczba punktów).
Ułamki od całości oddzielamy przecinkiem; jeśli trafi się kropka jest zamieniana na przecinek podczas Mumbo Jumbo.

Enjoy your VBA! ;)

Załącznik: ranking-V0.1.xlsm (https://www.easypaste.org/file/fnxX5C3Z/ranking-V0.1.xlsm?lang=pl)

Póki co Easypaste.org, później jak ogarnę coś trwalszego.

OjTam
siemalysy

Można by pomyśleć o edycji pierwszego "regulaminowego" posta; tudzież o dodaniu do pierwszego posta w nowej edycji?

OjTam
12-06-2021, 23:49
O edycję pierwszego posta musisz już modów pytać. :mrgreen:
Się powtórzę: ja mam moda tylko na TMT i FM. ;)

A co do całego pomysłu... Hm, mieszane mam uczucia. Co w przypadku, w którym ktoś ma . czy inny zastrzeżony znak w nicku (jak choćby PM.M)?
No i czy nie kopiuje jakiś ozdobników, jak to czasem bywa w przypadku Worda?

Wind Mill
12-06-2021, 23:58
Sama kropka nie jest zastrzeżona.
Tylko ". " jest zamieniane na "|", do użycia jako delimiter. ;)
Jeśli jednak trafi się "nieprawidłowy" nick, to przed aktualizacją punktacji można go ręcznie poprawić, co i tak jest szybsze niż iks linii do zmiany pozycji w rankingu. ;)

crusiek
13-06-2021, 05:25
No i fajnie, że też się Tobie chciało mości Wind Mill :D

Chcoaż nie mogę coś doprowadzić do zadziałania Suba sortuj,...

Wind Mill
13-06-2021, 09:40
Klasyka gatunku: "U mnie działa" :mrgreen:


...Chcoaż nie mogę coś doprowadzić do zadziałania Suba sortuj,...
Zapodaj jakieś info, screenshot na priv. Może suba trza napisać od nowa zamiast rejestrować makro? ;)

crusiek
13-06-2021, 12:16
Może cos moj Office 2k16, nie wiem, bo ja jestem "lajkoniekiem" excelowym, prędzej bym to w powershellu napisał (Z privem jest ten myk, że bym musiał zdj. jako linki wstawiać, wybacz... mam lenia).

Po zrobieniu mambo dżambo wkleja ładnie w pola, potem zmieniam jedną punktację, daję "nowa punktacja" i wtedy się wysypuje. znika sortowanko, poza cyfrą 1 i otrzymuję errora:

52525

z debuga:

52526

Wind Mill
13-06-2021, 13:59
Mikrosyf, żeby coś tak trywialnego nie działało w innej wersji ofisia? :roll: :evil:


https://youtu.be/WMzXjCx81A4?t=51

crusiek
13-06-2021, 14:14
¯\_(ツ)_/¯