PDA

Zobacz pełną wersję : WB - nie tylko dla orłów



gmoszkow
14-10-2005, 23:53
Do wszystkich cudotwórców NC lub PSa - tymi dwoma programami dysponuję

Cały czas nie do końca pojąłem jak to z tym WB jest. Oto kilka moich pytań/stiwerdzeń okraszonych zrzutami z ekranu coby wątpliwości nie było. Poproszę o odpowiedzi jak i komentarze. Mam nadzieję, że to pozwoli mi na lepsze zrozumiemie tematu i wykorzystanie tego w obróbce zdjęć.

1. Długo byłem przekonany, że skala WB jest ustawiany na skali jednowymiarowej. Znaczy się w Kelwinach od powiedzmy 1500 w żródle światła takim jak świeczka po kilkanaście tysięcy wysoko w górach przy pełnym słońcu (nie wiem może coś ma jeszcze wyżej).

No i jest sobie taka skala w NC. Proszę bardzo.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/skala.jpg)

Jak się jednak okazuje skala nie jest jednowymiarowa, bo:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/skala2.jpg)

No to jak to w końcu jest???

2. Jak rozumiem WB można też ustawiać w NC za pomocą krzywych.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/curves.jpg)

Tak de facto nie jest to ustawianie WB a już modyfikacja krzywych poszczególnych/wszystkich kolorów tak by wyświetlane zdjęcie miało barwy takie jak chcemy.

No a ponieważ mogę również modyfikować krzywą G czyli zielony, to jak to w końcu jest. Ustawiłem punkt bieli, czerni i szarości, ale krzywa G też się zminiła. To znaczy, że jeśli chcę mieć na 100% prawidłowy balans bieli to znaczy, że zielony też wpływa (a jakby miał nie wpływać) na prawidłowość ustawienia kolorów na zdjęciu.

3. Wreszcie podobny efekt osiągnę użwyając Color Balance

bo to też tak na prawdę jest modyfikacja intensywności poszczególnych barw składowych.

chodzi mi oczywiście o to narzędzie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/colorbalance.jpg)

4. Teraz pytanie: Jak Wy ustawiacie WB tak by było prawidłowo. Nie chodzi mi o zamierzone modyfikacje - bo te potrafię zrobić (lubię zdjęcia zimne barzdziej niż ciepłe), ale chodzi mi o to jak ustawiać by wyszło możliwie blisko tego co tam na prawdę było.

5. W PSie. Jeśli otwieram NEFa prosto z aparatu pojawia się okienko do ustawienia korekcji ekspozycji i WB. Jeśli przejdę dalej bez zmiany tych wartości to czy jest jeszcze szansa na zmianę wartości WB przy pomocy prostej skali czy też od tej pory zabawa w krzywe???

To chyba na razie tyle.

Jak ktoś doszedł do tego punktu to mu szczerze gratuluję, o chyba niezłe bzdury tu powypisywałem.

Pozdrawiam

Grzegorz

sjm
15-10-2005, 00:02
Zwykle po otwarciu fotki albo ustawiam WB na poprzednią konwersję :mrgreen: ( starając sie oszczędzać czas ) a jeżeli efekt jest niezadowalający wskazuję pipetą ( narzędzie z lw górnego rogu ) szary kolor na fotce plus ewentualna korekta temperaturą. :oops:

akustyk
15-10-2005, 00:02
1.
z punktu widzenia fotografii masz dwa parametry charakteryzujace barwe swiatla:
- temperature barwowa (od bursztynu do niebieskiego wraz ze wzrostem liczby kelwinow)
- korekte magenty-zielenii
to jest klasyczny model podrecznikowy.
ze zrzutu z NC wynika, ze do punktu szarosci mozesz dodefiniowac korekte czerwieni i blekitu. jesli dasz rowno jednego i drugiego to wyjdzie magenta (wiecej) lub zielen (mniej). i jest z grubsza to o co chodzi.

2. 3.
to sa przypadki odnoszace sie do faktycznego dzialania matrycy. matryca nie patrzy na kolor w modelu fotograficznym (amber-blue, green-magenta) tylko tak jak filtr Bayera to narzuca - RGB. i te dwie opcje (2., 3.) pozwalaja Ci korygowac intensywnosc kanalu przy interpolacji. z ta roznica, ze 3. okresla korekte globalnie na calym histogramie okreslonego kanalu, a 2. pozwala dokladnie nakreslic krzywa (np. mocniejsze zielenie w cieniach, a mniej intensywne w swiatlach).


do wlasciwego ustawiania WB sluzy tak naprawde 1. przy czym najlepsze jest tu zawsze wlasne oko. zwieksz nasycenie na maksa, dostosuj te suwaki (temperature, red, blue) na oko do uzyskania "dobrych" kolorow i zdejmij nasycenie. jesli zauwazasz, ze ktoras ze skladowych barwnych (zielona, niebieska, czerwona) jakos "nie gra" to wtedy korygujesz je krzywymi.

pisze "dobrych" kolorow i "nie gra" w cudzyslowiu bo to jest czesto kwestia osobistego wyczucia i preferencji w przypadku fotografii.

gmoszkow
15-10-2005, 00:24
do wlasciwego ustawiania WB sluzy tak naprawde 1. przy czym najlepsze jest tu zawsze wlasne oko. zwieksz nasycenie na maksa, dostosuj te suwaki (temperature, red, blue) na oko do uzyskania "dobrych" kolorow i zdejmij nasycenie. jesli zauwazasz, ze ktoras ze skladowych barwnych (zielona, niebieska, czerwona) jakos "nie gra" to wtedy korygujesz je krzywymi.

pisze "dobrych" kolorow i "nie gra" w cudzyslowiu bo to jest czesto kwestia osobistego wyczucia i preferencji w przypadku fotografii.

Akustyku - dziękuję za odpowiedź, ale "zwiększ nasycenie na maksa" - znaczy się co mam zrobić??? Wiesz ja początkujący jestem. którym to suwakiem mam zrobić.

Grzegorz

akustyk
15-10-2005, 00:28
Akustyku - dziękuję za odpowiedź, ale "zwiększ nasycenie na maksa" - znaczy się co mam zrobić??? Wiesz ja początkujący jestem. którym to suwakiem mam zrobić.


jesli ten ekran:
http://www.outbackphoto.com/artofraw/raw_13/essay.html

jest zgodny z ta wersja NC, ktora uzywasz, to to moze byc "Color Booster" albo "Saturation compensation". ale dokladnie to Ci nie powiem. nigdy tego programu nie uzywalem

vuki
25-10-2005, 20:46
pozwole sobie kontynulowac problem
kolega zrobil mase .jpg w dzien na WB (chyba) zarowym
kiedys ktos opisywal jak automatycznie zmienic WB (teraz nie moge znalezc)
do wiekszej ilosci zdjec
jak bede kazde pojedynczo suwalkowal to do gwiazdki mi zejdzie:(
wie ktos jak to szybko zrobic? efekt wyglada nastepujaco:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img228.imageshack.us/img228/9776/egipt22pp.jpg)

ALF
25-10-2005, 21:47
z tego co pamiętam (bom nie PSowiec) nagraj akcję przy robieniu pierwszego, a później zapodaj do reszty...może przetwarzanie wsadowe?

madmips
25-10-2005, 21:59
na początek autolevel ;)

akustyk
25-10-2005, 22:21
pozwole sobie kontynulowac problem
kolega zrobil mase .jpg w dzien na WB (chyba) zarowym
kiedys ktos opisywal jak automatycznie zmienic WB (teraz nie moge znalezc)
do wiekszej ilosci zdjec

przez przetwarzanie wsadowe. trzeba nagrac akcje z Photo Filter / Amber (85) (nie pamietam dokladnej nazwy) i powinno pomoc. z przetwarzaniem wsadowym jest troche zabawy, zeby opanowac jak to poprawnie uruchomic, ale powinno dzialac

vuki
26-10-2005, 14:22
a nie mozecie po polsku napisac :wink:
mi ne komprenas czu wi parolas kun mi :mrgreen:

no OK odpalilem Dr Brown's, przetwarza mi ale nie umiem zadac mu odpowiednich ustawien
gdzie sie to ustawia?