gmoszkow
14-10-2005, 23:53
Do wszystkich cudotwórców NC lub PSa - tymi dwoma programami dysponuję
Cały czas nie do końca pojąłem jak to z tym WB jest. Oto kilka moich pytań/stiwerdzeń okraszonych zrzutami z ekranu coby wątpliwości nie było. Poproszę o odpowiedzi jak i komentarze. Mam nadzieję, że to pozwoli mi na lepsze zrozumiemie tematu i wykorzystanie tego w obróbce zdjęć.
1. Długo byłem przekonany, że skala WB jest ustawiany na skali jednowymiarowej. Znaczy się w Kelwinach od powiedzmy 1500 w żródle światła takim jak świeczka po kilkanaście tysięcy wysoko w górach przy pełnym słońcu (nie wiem może coś ma jeszcze wyżej).
No i jest sobie taka skala w NC. Proszę bardzo.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/skala.jpg)
Jak się jednak okazuje skala nie jest jednowymiarowa, bo:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/skala2.jpg)
No to jak to w końcu jest???
2. Jak rozumiem WB można też ustawiać w NC za pomocą krzywych.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/curves.jpg)
Tak de facto nie jest to ustawianie WB a już modyfikacja krzywych poszczególnych/wszystkich kolorów tak by wyświetlane zdjęcie miało barwy takie jak chcemy.
No a ponieważ mogę również modyfikować krzywą G czyli zielony, to jak to w końcu jest. Ustawiłem punkt bieli, czerni i szarości, ale krzywa G też się zminiła. To znaczy, że jeśli chcę mieć na 100% prawidłowy balans bieli to znaczy, że zielony też wpływa (a jakby miał nie wpływać) na prawidłowość ustawienia kolorów na zdjęciu.
3. Wreszcie podobny efekt osiągnę użwyając Color Balance
bo to też tak na prawdę jest modyfikacja intensywności poszczególnych barw składowych.
chodzi mi oczywiście o to narzędzie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/colorbalance.jpg)
4. Teraz pytanie: Jak Wy ustawiacie WB tak by było prawidłowo. Nie chodzi mi o zamierzone modyfikacje - bo te potrafię zrobić (lubię zdjęcia zimne barzdziej niż ciepłe), ale chodzi mi o to jak ustawiać by wyszło możliwie blisko tego co tam na prawdę było.
5. W PSie. Jeśli otwieram NEFa prosto z aparatu pojawia się okienko do ustawienia korekcji ekspozycji i WB. Jeśli przejdę dalej bez zmiany tych wartości to czy jest jeszcze szansa na zmianę wartości WB przy pomocy prostej skali czy też od tej pory zabawa w krzywe???
To chyba na razie tyle.
Jak ktoś doszedł do tego punktu to mu szczerze gratuluję, o chyba niezłe bzdury tu powypisywałem.
Pozdrawiam
Grzegorz
Cały czas nie do końca pojąłem jak to z tym WB jest. Oto kilka moich pytań/stiwerdzeń okraszonych zrzutami z ekranu coby wątpliwości nie było. Poproszę o odpowiedzi jak i komentarze. Mam nadzieję, że to pozwoli mi na lepsze zrozumiemie tematu i wykorzystanie tego w obróbce zdjęć.
1. Długo byłem przekonany, że skala WB jest ustawiany na skali jednowymiarowej. Znaczy się w Kelwinach od powiedzmy 1500 w żródle światła takim jak świeczka po kilkanaście tysięcy wysoko w górach przy pełnym słońcu (nie wiem może coś ma jeszcze wyżej).
No i jest sobie taka skala w NC. Proszę bardzo.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/skala.jpg)
Jak się jednak okazuje skala nie jest jednowymiarowa, bo:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/skala2.jpg)
No to jak to w końcu jest???
2. Jak rozumiem WB można też ustawiać w NC za pomocą krzywych.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/curves.jpg)
Tak de facto nie jest to ustawianie WB a już modyfikacja krzywych poszczególnych/wszystkich kolorów tak by wyświetlane zdjęcie miało barwy takie jak chcemy.
No a ponieważ mogę również modyfikować krzywą G czyli zielony, to jak to w końcu jest. Ustawiłem punkt bieli, czerni i szarości, ale krzywa G też się zminiła. To znaczy, że jeśli chcę mieć na 100% prawidłowy balans bieli to znaczy, że zielony też wpływa (a jakby miał nie wpływać) na prawidłowość ustawienia kolorów na zdjęciu.
3. Wreszcie podobny efekt osiągnę użwyając Color Balance
bo to też tak na prawdę jest modyfikacja intensywności poszczególnych barw składowych.
chodzi mi oczywiście o to narzędzie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/gmoszkow/wb/colorbalance.jpg)
4. Teraz pytanie: Jak Wy ustawiacie WB tak by było prawidłowo. Nie chodzi mi o zamierzone modyfikacje - bo te potrafię zrobić (lubię zdjęcia zimne barzdziej niż ciepłe), ale chodzi mi o to jak ustawiać by wyszło możliwie blisko tego co tam na prawdę było.
5. W PSie. Jeśli otwieram NEFa prosto z aparatu pojawia się okienko do ustawienia korekcji ekspozycji i WB. Jeśli przejdę dalej bez zmiany tych wartości to czy jest jeszcze szansa na zmianę wartości WB przy pomocy prostej skali czy też od tej pory zabawa w krzywe???
To chyba na razie tyle.
Jak ktoś doszedł do tego punktu to mu szczerze gratuluję, o chyba niezłe bzdury tu powypisywałem.
Pozdrawiam
Grzegorz