PDA

Zobacz pełną wersję : D750 czy Z6II



cintal
03-06-2021, 09:56
Witam,

Stoję przed wyborem nowego aparatu i zastanawiam się nad D750 i Z6II.
Fotografuję krajobraz oraz uroczystości rodzinne, komunie, chrzty, czasami śluby, który z nich będzie lepszym wyborem.
Wiem, że D750 na pewno spisze się w obu rodzajach fotografii, ale myślę przyszłościowo i jakoś ciągnie mnie do Z6II.
Mam też pytanie odnośnie barw z Z6II a dokładniej odwzorowaniem koloru niebieskiego, bo wyczytałem opinie, że nie jest ono zbyt dobre.
Zestaw będę budował od podstaw, bo nie mam żadnych obiektywów pod FX.

ksh
03-06-2021, 10:09
Witaj, budżetowo nadal D750 świetny sprzęt, jak jest kasa D850, z bezluster jest przecież Z6 i dlaczego go pomijasz, chyba że potrzebny ci grip ze spustem, no chyba że musisz mieć backup zdjęć na drugą kartę co rozumiem ale mamy 2021 rok i można inaczej do tego podejść, zresztą karty XQD/CFE nie porównywałbym do zawodnych SD ( długi temat i go nie ciągnę bo zaraz hejterzy sie zlecą :) ).
Odwzorowanie koloru to też nawet nie będę wchodził w dyskusje bo ręce opadają jak ponownie coś takiego się pojawia w INTERNETACH.

No i myśl raczej jaki aparat na rezerwę, wielu kupuje Z5 do pary np z Z7, a może 2x D750 bo taniutkie, nie wiem, zresztą w tym biznesie jak ruszy to zwrot kosztów sprzętu będziesz miał błyskawiczny przecież.

Lukasz_85
03-06-2021, 10:32
Witam,
Mam też pytanie odnośnie barw z Z6II a dokładniej odwzorowaniem koloru niebieskiego, bo wyczytałem opinie, że nie jest ono zbyt dobre.
Wątpię, aby Twoi klienci oglądając Twoje portfolio pomyśleli: o nie, jaki słaby niebieski. Nie bierzmy tego fotografa! Sądzę, że to my fotografowie mamy bizka na punkcie szczególików, gdzie zwykły zjadacz chleba nie widzi tego.




Zestaw będę budował od podstaw, bo nie mam żadnych obiektywów pod FX.

No to bym zaczynał coś robić z Ztkami, ale to ja. Bardzo lubię D750, ale przy kościelnych zdjęciach zacząłem doceniać ciszę. D850 jest też super i w trybie LV działa jak bezlustro.

badtorro
03-06-2021, 12:10
Bez najmniejszych wątpliwości Z6.
Te uwagi nt kolorów to nawet komentować się nie chce.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

cintal
03-06-2021, 13:04
Dziękuję za rady.

Duża jest różnica w ISO między Z6II a D750?
Pozostaje jeszcze kwestia obiektywu. W promocyjnym zestawie z Z6II jest 24-70 f4 i czy ten obiektyw da radę w fotografii okolicznościowej?
Może lepszym rozwiązaniem będzie adapter ftz + af-s 24-70 2.8?

TOP67
03-06-2021, 13:49
Jeśli nie masz obiektywów FX, to nie pchaj się w FTZ. Jest to bardzo niewygodne. Zwłaszcza przy pracy na statywie.
Bierz 24-70/4, bo w zestawie kosztuje grosze. A docelowo zbieraj na 24-70/2.8 S lub czekaj aż Tamron i Sigma wypuszczą swoje odpowiedniki.

swierzaczek
05-07-2021, 21:31
Tak myślę, że podepnę się tutaj. Dawno już nie śledziłem tego co się dzieje z aparatami. Aktualnie stoję na d750 i wystarczającej szklarni, ale czas na zmiany. Duże przebiegi d750 proszę się o eksplozję.
Co do fotografii ślubnej ? Jak sobie radzi z6 lub z6 II na sali. Jak jego szybkość i celność AF ? Praca bez wyzwalaczy z 1 lampą na stopce - światło odbite.
Czy może skuteczniejszy AF będzie w D850? A może jeszcze jakaś inna propozycja?
Jeśli źle trafiłem to przepraszam.

kelvar
19-08-2021, 15:02
Podbiję temat i dam parę pytań bo używam D750 i D7200 (tak - DX i FX na raz :P).
Mam zestaw szkieł (wszystko FX - to co głównie używam to: T85 1.8, S70-200 2.8 sport, T24-70 2.8 g2, S20 1.4, T150-600 g2, S105 2.8 makro). Cóż... D750 nowe już nie jest, a przydałaby się druga puszka FX.
Zastanawiam się ze względu na szkła oczywiście nad nikonem i raczej bezlustra.

W grę wchodzi cały zestaw Z: Z5, Z6, Z6 II. Ewentualnie zastanawiałbym się nad Z7/Z7 II, ale tutaj stwierdziłem, że lepszym dla mnie rozwiązaniem byłyby wtedy 2xtańsza Zetka :P
Bez "realnego" gripa przeżyje, karty pamięci w Z6 vs Z6 II też nie są dla mnie wielkim argumentem.
Ważny dla mnie jest AF (szybkość - także jeśli chodzi o sport itd.) i praca w słabszym świetle. Z uwagi na baterię pewnie nawet w przypadki Z6 celowałbym w battery pack.

Jak ma się w Z5, Z6 i Z6 II AF do siebie?
Jak duża jest różnica?
Warto dopłacić do Z6 II?

Szkła w wielu opiniach widzę, że pod FTZ pracują dobrze - pewnie z czasem będę wymieniał/dokupywał. Zwłaszcza jak z czasem udałoby się wymienić np. oba body.

lukasz_kk
19-08-2021, 17:32
Mam Z5 i Sigmę Sport 70-200. Z AF jestem zadowolony (ale sportu nie robię), w Z6 powinno chyba być podobnie, bo o ile wiem to pod względem układu AF te aparaty się od siebie nie różnią. Z czysto teoretycznego punktu widzenia, to w II generacji Z6 AF jest niby lepszy niż w pierwszej, a ponadto we wrześniu modele Z6/7 II mają dostać w aktualizacji jakieś patenty z nadchodzącego Z9, więc powinno być jeszcze lepiej, znów podkreślę: czysto teoretycznie ;)

Jeśli chodzi o ergonomię, to ja akurat przesiadłem się z D750 na Z5, i ani na wielkość, ani na guzikologię nie narzekam. Przeszkadza mi trochę waga całości, Z5 z FTZ waży chyba niewiele mniej niż D750, więc tutaj wiesz, czego się można spodziewać. Ale widzę, że masz jeszcze cięższe szkło, więc ten aspekt chyba nie stanowi u Ciebie problemu :)

kelvar
20-08-2021, 20:56
Dzięki za odpowiedź :)
Waga dla mnie zawsze była drugorzędną... Brałem na szelkach aparat, w torbie szkła, a na plecach ponad 10 kg dziecka i dawałem radę iść kilka-kilkanaście km :D
A patrząc w stronę bezluster nastawiam się na szybkie dokupienie gripa/batterypacka, który powiększy komfort (przede wszystkim psychiczny jeśli chodzi o rezerwę energii :D).

Pewnie i tak nastawie się na z6 II + ftz + grip - jednak zawsze to większe możliwości, seria, a podobno AF jest trochę lepszy (choć to mogą być opinie subiektywne). A jakby wszystko mi pasowało to może uda się d7200 i d750 + zbędne szkła* wymienić wtedy na z5 jako drugie body :)

* Najgorsze, że nie umiem sprzedawać :P