PDA

Zobacz pełną wersję : Który Nikon Z do filmu?



Maciek N
31-05-2021, 17:56
Witam forumowiczów. Do tej pory filmowałem lustrzanką 750. Czas na zmiany. Niestety nie miałem nigdy bezlusterkowca dlatego proszę doświadczonych filmowców o poradę.
To czego brakuje w 750 to stabilizacji, AF, mniejszych szumów w trudnych warunkach i braku ograniczenia długości nagrania. Przy wyższych temperaturach 750 potrafi się nagrzać i zawiesić.
Czy rozwiązaniem jest któryś z modeli serii Z? Mam świadomość że Nikon nie był i nie jest najlepszą kamerą jednak ulubiony zestaw obiektywów motywuje żeby dać szanse tej marce.

TOP67
31-05-2021, 18:27
Nikon Z6 lub Z6II, które mają 4K bez cropa i z resamlingiem.
Z7 z ma line skipping. Nie wiem jak Z7II
Z5 ma 4K w cropie


https://www.youtube.com/watch?v=AcO0S1An_LY

ksh
31-05-2021, 19:41
Sporo ludzi vlogujących itp poleca obecnie Z6II, oczywiście wiele takich tematów jest hejtowana przez trolli zwłaszcza z sony i trudno o obiektywne informacje.
D750 ma bardzo małe szumy i trudno ci będzie znaleźć sprzęt pod tym względem lepszy, tu pewnie tylko Sony A7sIII.
Z6/Z6II i Sony A7III mają matryce ciut lepsze od D750 ale nie są to jakieś rewolucyjne wartości.

Maciek N
31-05-2021, 19:53
Dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Już wiem że obraz będzie bardzo dobry:)
Widzę że Z6 ma stabilizację. Czy jest na tyle dobra aby zrobić ujęcie z ręki?
Czytałem niepochlebne opinie na temat AF ale nie pamiętam czy to chodziło o model Z6 Czy może ktoś opowiedzieć jak to pracuje przy w różnych warunkach oświetleniowych?
Trzecia sprawa to nie mogę się doczytać na temat ograniczeń wielkości plików lub ograniczeń czasu jednego ujęcia.
Jak dużą potrzebuje kartę aby nagrać 1 godzinę materiału HD, 4K?

- - - - kolejny post - - - - - -


Sporo ludzi vlogujących itp poleca obecnie Z6II
Dlaczego Z6II a nie Z6?

ksh
31-05-2021, 19:57
Z6II ma 4K 60p bez cropa oczywiscie.

Kwestia dyskusji w necie na temat AF to właśnie to co robią trolle sony.

Nagrywanie 4K 60p tylko na nośnik XQD, a najlepiej CFE.

Co do reszty oglądnij sobie testy na youtube.

odzio
31-05-2021, 20:06
Z6II ma 2 procesory i SI szybciej wykrywa twarze/oczy. Może to mieć znaczenie, mnie czasem rozczarowuje opóźnienie z jakim automatyka wykrywa twarze w Z5, więc może być to dla Ciebie istotne.

Co do stabilizacji przy filmowaniu: jeśli masz pewną dłoń to może na krótszej ogniskowej coś nakręcisz, ja sam choć zrobiłem może 20 min ujęć Z5, to wszystko oglądam z niesmakiem (większość leci w). Choć trzeba też wziąć pod uwagę, że nigdy nie filmowałem i nie potrafię tego robić :)

docxxx
31-05-2021, 20:34
Do filmu.. najlepiej nic od Nikona ;) Ale jak juz to Z6 II.
Z6 II to podwojny procesor, lepsze AF, dwa sloty, bardzo dobra stabilizacja, 4k60 (niestety w cropie).
Jak mialbym brac to albo Z6 II albo cos od Canona/Sony/Panasonica.
A tak ogolnie mowiac, to w "kreceniu" matryca nie jest kluczowa. Liczy sie oprzet, opcje w menu, AF, wsparcie codekow itd.
Poza tym, to studnia bez dna jesli chodzi o wydatki (kazdy kto myslal, ze jest nim foto, to sie mylil ;)
Nagle okaze sie, ze przydalaby sie klatka, lepszy dzwiek, ekran, stabilizator itd.
Powodzenia ;)

cz4rnuch
31-05-2021, 21:06
Z6II ma 4K 60p bez cropa oczywiscie...Nie za bardzo. Akurat Z6II ma kropa do DX przy 4K/60p a do tego spada też jakość obrazka do standardowej. Pod tym względem lepszy jest Z7II.


Widzę że Z6 ma stabilizację. Czy jest na tyle dobra aby zrobić ujęcie z ręki?To zależy. Stojąc w miejscu i bez długich tele się da, ale gdy kamera jest w ruchu to raczej gimbal. Jeśli to dla Ciebie must have to lepsze będą Panasy jak S1 czy S5 a już nowe Canony R6/R5 są pod tym względem genialne. Tyle, że do pełni szczęścia potrzebne są jeszcze stabilizowane szkła RF od Canona. Ale i bez tego jest dobrze. Oczywiście mowa tylko o pełnej klatce.


Trzecia sprawa to nie mogę się doczytać na temat ograniczeń wielkości plików lub ograniczeń czasu jednego ujęcia...Ograniczenia czasowe niestety są. I tu także lepiej wypadają Panasy. Na pewno S1 nie ma limitów nawet w 4K, S5 chyba nie ma limitów poza trybami oferującymi najwyższą jakość obrazka.

Tak czy inaczej jeżeli szklarnia zmusza Cię przy zostaniu z Nikonem to i tak nie ma powodu do płaczu. Zarówno Z6 jak i Z6II oferują bardzo dużo. Z6 jest przy tym sporo tańszy, ale ma też tylko jedno gniazdo na karty co dla niektórych może być kluczowe.

ksh
31-05-2021, 21:54
Zgadza się z tym 4K 60p, tylko 30fps jest bez cropa.

Maciek N
31-05-2021, 21:57
Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Wiem na co zwrócić uwagę i o co ewentualnie pytać.
Teraz tylko kwestia ceny. Może ktoś zna pewne źródło gdzie taki sprzęt można kupić trochę taniej niż w Polskich sklepach?

ksh
31-05-2021, 22:24
Właściwie wszędzie zagranicą jest taniej, znajoma w styczniu spóźniła się na promocje amazon i mimo pandemii pojechała do mediamarkt w berlinie i kupiła w przyzwoitej cenie ale masz też foto erhardt gdzie często jakieś promocje robią.
Teraz jest akcja "natychmiastowy rabat", więc ceny podobne wszędzie.

Maciek N
01-06-2021, 12:29
Ostatecznie ze względu na cenę zdecyduję się na Z6 Napiszcie mi jeszcze proszę jak to jest z kartami pamięci. Czy ja mogę użyć tam zwykłą kartę SD czy muszę XQD? Rozumiem że szybkość zapisu jest inna ale samo wejście jest takie samo czy inne?

TOP67
01-06-2021, 12:51
W Z6 tylko QXD, a po aktualizacji firmware również CF Express. Ale do aktualizacji potrzebny jest QXD

Maciek N
01-06-2021, 13:03
W Z6 tylko QXD, a po aktualizacji firmware również CF Express. Ale do aktualizacji potrzebny jest QXD
Ma Pan możliwość zrobić taką aktualizację? Nie mam żadnej karty ale myślę że starczą mi CF Express i taką kupię.

TOP67
01-06-2021, 13:07
Nie. Ja kupiłem Z5 z kartami SD. Ale nowe modele powinny już mieś firmware obsługujący karty CF Express

ksh
01-06-2021, 14:47
Ma Pan możliwość zrobić taką aktualizację? Nie mam żadnej karty ale myślę że starczą mi CF Express i taką kupię.

Spokojnie możesz kupić XQD do Z6, nie ma tam nic co wymaga szybszych kart od typowej Sony/Nikon 440/400 , dopiero do Z6II warto, w Z7 szybkie CFE dają większy komfort bo duże pliki i bufor też szybciej pusty.
Nie wiem gdzie kupujesz ale poproś w sklepie żeby ci wgrali nowe oprogramowanie, a może i będzie już nowsze bo od wersji 2.20 działa CFE.

Jak coś chyba nadal najlpesza oferta na 64GB jest na amazon (https://www.amazon.pl/gp/product/B081295B2Y/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A2R2221NX79QZP&psc=1)

Maciek N
01-06-2021, 15:17
Jak coś chyba nadal najlpesza oferta na 64GB jest na amazon (https://www.amazon.pl/gp/product/B081295B2Y/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A2R2221NX79QZP&psc=1)

ooo, bardzo dobra cena. Dziękuję:)

Jacek_Z
02-06-2021, 01:20
Maciek, można kupić karty ponad 3 razy szybsze i 4 razy większe (256 GB) w okolicach 850 zł. Wtedy GB wychodzi wiele taniej a i karta szybsza.

ksh
02-06-2021, 09:34
Można oczywiście kupić CFE 256GB, Transcend, Agfa, Manfrotto, dwa modele chińskie itp tak jak napisał Jacek_Z, wychodzi najbardziej opłacalnie.

Maciek N
03-06-2021, 23:43
Maciek, można kupić karty ponad 3 razy szybsze i 4 razy większe (256 GB) w okolicach 850 zł. Wtedy GB wychodzi wiele taniej a i karta szybsza.

Chętnie się dowiem gdzie. Zależy mi na sprawdzonym źródle. Tym bardziej że wideo 4K pewnie będzie wymagać sporej objętości.

Jacek_Z
04-06-2021, 01:06
Ja kupiłem w Digital24.pl ale musiałem czekać kilka dni na wysyłkę, bo nie mają na stanie, tylko ściągają od dystrybutora.
Morele.net tez mają, sklep sprawdzony, cena ta sama, 840 brutto.

Maciek N
04-06-2021, 17:46
Mogę prosić o konkretny link do karty? Nie miałem z nimi do czynienia i nie chcę się wpakować w coś co nie będzie chodziło z Z6

ksh
04-06-2021, 18:21
https://www.morele.net/karta-agfaphoto-professional-high-speed-cfexpress-256-gb-10441-8254680/

Maciek N
04-06-2021, 22:24
Dziękuję

sailor
05-06-2021, 01:35
Do filmu.. najlepiej nic od Nikona ;)
na takie stwierdzenie guru produkcji filmowych zawodowcy filmujacy nikonem tna sobie zyly tepa gumka

Ligo
05-06-2021, 03:07
na takie stwierdzenie guru produkcji filmowych zawodowcy filmujacy nikonem tna sobie zyly tepa gumka
Niee... To niemożliwe, bo ona służy do czegoś zupełnie innego.

A jak chcesz, to mogę podpowiedzieć, jak wrzucić polskie czcionki, żeby to jakoś wyglądało.

ksh
05-06-2021, 11:21
Fonty... czcionki to wiesz... :)

Ligo
05-06-2021, 18:04
Racja, ogonki.:-)

Maciek N
06-06-2021, 13:36
Mam jeszcze jedno pytanie (na razie:wink:). Czytałem że bezlusterkowce są bardziej prądożerne. Jeśli w d750 starczały mi do filmowania 3 oryginalne akumulatory to ile muszę ich mieć w Z6?
Czy są godne polecenia zamienniki i gdzie najtaniej je kupię?

TOP67
06-06-2021, 13:42
Podczas filmowania różnica nie jest duża. Największa jest przy kadrowaniu przez wizjer. Lustrzanka nie pobiera wtedy prądu, a bezlusterkowiec nawet więcej niż w trybie LV.
Oczywiście są zamienniki, ale im wyższa literka za 15, tym mniejszy wybór. A zmienniki, w odróżnieniu od oryginałów, działają tylko z odpowiednią literką.
Ze swojej strony polecam Patona.

cz4rnuch
06-06-2021, 15:38
... Jeśli w d750 starczały mi do filmowania 3 oryginalne akumulatory to ile muszę ich mieć w Z6?To zależy np. od tego czy w d750 używałeś AFu a jeśli nie, bo tam był bardzo słaby, to czy z Z6 będziesz używał. Albo czy będziesz nagrywał w 4K lub/i z większą liczbą klatek? To także wpływa na żywotność baterii a w D750 większości z tych opcji nie miałeś. Ale generalnie to co napisałeś tyczy się po prostu pracy w LV. Bezlustro pracuje tak nieustannie więc bateria szybciej się zużywa, ale w trybie video tak samo pracuje lustrzanka więc siły się wyrównują. Wizjer pobiera też więcej prądu, ale w ten sposób raczej rzadko się filmuje aparatami bezlusterkowymi.

Maciek N
07-06-2021, 17:30
Filmując lepiej używać stabilizacji korpusu czy obiektywu? Czy można używać obu na raz? Podejrzewam że tylko korpus ale wolę się upewnić.

Maciek N
07-06-2021, 18:21
Jak zgram z karty materiał wideo nie mając czytnika. Po kablu czy może są inne możliwości?

TOP67
07-06-2021, 18:45
Filmując lepiej używać stabilizacji korpusu czy obiektywu? Czy można używać obu na raz? Podejrzewam że tylko korpus ale wolę się upewnić.

Nie masz wyboru. Albo jest stabilizacja, albo jej nie ma. A która działa, nie do końca wiadomo.

Chyba, że masz na myśli elektroniczną stabilizację filmu, to odradzam.

cz4rnuch
07-06-2021, 19:27
Przy okazji premiery ostatniej makrówki z VR w którymś z materiałów promocyjnych chyba padło, że oba systemy stabilizacji w jakiś sposób współpracują. Tylko nie wiem czy to się tyczy tylko tego szkła czy wszystkich zetkowych. Oraz tych przez przelotkę ze stabilizacją.

ksh
07-06-2021, 20:55
Jak zgram z karty materiał wideo nie mając czytnika. Po kablu czy może są inne możliwości?

Ja zgrywam po wifi bo świetnie działa w Zetkach mimo że mam czytniki, po kablu to nawet nie wiem ale pewnie tak.

TOP67
07-06-2021, 21:07
A ja mam problem ze zgrywaniem po WiFi z routerem. Działa tylko pierwszy raz po utworzeniu połączenia. Przy ponownym uruchomieniu body znajduje sieć, ale nie znajduje komputera. A po odpaleniu programu chce on modyfikować połączenie.

ksh
07-06-2021, 21:57
Zrób sobie taki prosty skrypt.

net stop NkPtpEnumWT3
net start NkPtpEnumWT3

plik z rozszerzeniem .cmd uruchamiany jako administrator, u mnie działa.

TOP67
07-06-2021, 23:05
Dzięki. Tego mi było trzeba.

Maciek N
08-06-2021, 10:45
Chyba, że masz na myśli elektroniczną stabilizację filmu, to odradzam.

Nie miałem na myśli elektronicznej ale dziś przyjechał do mnie aparat i widzę że jest. Wydaje się skuteczna. Jeśli nagrywam materiał filmowy w 1080P*60 (tak nagrywałem D750) to stabilizacja elektroniczna będzie pogarszać jakość obrazu?

TOP67
08-06-2021, 12:11
Przede wszystkim wprowadza cropa i skaluje w górę. Czasami też dziwnie się zachowuje. A jest nieodwracalne. To samo lepiej zrobić w postprodukcji

ksh
08-06-2021, 12:28
Elektroniczna jest ok ale jeśli da się ustawić jej działanie jako wspomaganie mechanicznej stabilizacji ale to też nie żeby było ekstremalnie bo wyjdą takie cuda jak się widzi po internetach czyli środek stabilny, a całe boki naokoło "gumowe" bo stabilizacja swoje, a kompresja video swoje i masz rozciąganie lub zwężanie, wygląda to paskudnie, czasami lepsze wstrząsy niż płynny środek kadru.

Maciek N
09-06-2021, 10:35
W Nikonie D750 miałem do dyspozycji tylko pliki MOV. W Z6 dodatkowo mam format Mp4. Którego formatu używacie i dlaczego?
Dziś doszła do mnie karta pamięci więc robię pierwsze testy. Mimo ograniczenia długości nagrania do 30min widzę że pliki mov są dzielone na niespełna 12 minut. jeszcze nie wiem czy to problem i czy powstaje jakaś przerwa w nagraniu.
Na razie na kartę 64GB nagrałem 90min i dalej nagrywa. To wszystko na jednej oryginalnej baterii przy pracującym AF. To już dla mnie wystarczające:) ale jestem ciekaw ile jeszcze wyciągnę.
Korpus jest ciepły ale nie gorący w warunkach domowych. D750 po 30min ciągłego nagrania zaczyna parzyć więc jest znacznie lepiej:)

TOP67
09-06-2021, 11:20
Format FAT ogranicza wielkość pliku do 4GB