PDA

Zobacz pełną wersję : Tryb wyświetlania zdjęć ??? Ustawienia, proszę o pomoc!



KIT
23-05-2021, 18:57
Po przesiadce z lustrzanki Nikon mam właściwie jedyny problem do pokonania którego nie mogę rozwiązać. Chciałbym ustawić tak tryby wyświetlania zdjęć po jego wykonaniu jak w miałem we wszystkich lustrzankach Nikona tzn. : patrząc przez wizjer robię zdjęcie i chciałbym aby ono po zrobieniu wyświetliło się automatycznie ale tylko na wyświetlaczu na określony czas. Przeszkadza mi bardzo jego wyświetlanie się automatycznie w wizjerze i na wyświetlaczu. Czy jest w ogóle taka możliwość ?

Jacek_Z
23-05-2021, 19:40
Zapomniałeś napisać jaki aparat ;)

TOP67
23-05-2021, 19:53
Można ustawić wyświetlanie podglądu tylko na monitorze. Ale wtedy przy zdjęciach przez wizjer nic nie wyświetli, bo monitor jest wyłączony (czujnikiem zbliżeniowym).

KIT
23-05-2021, 20:55
Aparat to Nikon Z6 :)

Zapomniałeś napisać jaki aparat ;)

- - - - kolejny post - - - - - -

To niestety do banii

Można ustawić wyświetlanie podglądu tylko na monitorze. Ale wtedy przy zdjęciach przez wizjer nic nie wyświetli, bo monitor jest wyłączony (czujnikiem zbliżeniowym).

odzio
23-05-2021, 21:24
To jak ja sobie radzę z tym problemem: po wykonaniu ujęcia odpuszczam spust migawki jedynie do połowy. Zdjęcia nie będą wyświetlane do czasu, aż go zupełnie nie zwolnisz, więc możesz fotografować dalej. Kiedy wiesz, że już po wszystkim możesz podglądnąć pstryki w preferowany sposób: w wizjerze (ponoć wtedy wyglądasz jak pro, choć ja się czuję jak głupek :D) albo tradycyjnie na wyświetlaczu. Jeśli seria jest dłuższa i w ogóle nie chcesz oglądać zdjęć to myk, zwalniasz spust i wciskasz do połowy, a zdjęcia od razu znikają. Nie wiem czy i Tobie podejdzie takie rozwiązanie, jak dla mnie jest całkiem ergonomiczne, na upartego można się doszukiwać drobnych przewag nad zwierciadlanką ;) Jeśli ktoś ma inne rozwiązania fajnie jakby się podzielił nimi

MstrG
24-05-2021, 09:35
Ja od chyba zawsze mam wyłączony podgląd zdjęcia po jego zrobieniu. Polecam ;)

KIT
24-05-2021, 11:36
dzięki za odpowiedź, tak właśnie robię, ale to rozwiązanie nie sprawdza się przy szybkiej akcji i w sytuacji gdy obiekt się porusza (zmienia odległość od aparatu). W takich sytuacjach chyba lepiej wyłączyć podgląd.

To jak ja sobie radzę z tym problemem: po wykonaniu ujęcia odpuszczam spust migawki jedynie do połowy. Zdjęcia nie będą wyświetlane do czasu, aż go zupełnie nie zwolnisz, więc możesz fotografować dalej. Kiedy wiesz, że już po wszystkim możesz podglądnąć pstryki w preferowany sposób

- - - - kolejny post - - - - - -

Podczas szybkich akcji na pewno jest to dobre rozwiązanie

Ja od chyba zawsze mam wyłączony podgląd zdjęcia po jego zrobieniu. Polecam ;)

MstrG
24-05-2021, 12:10
dzięki za odpowiedź, tak właśnie robię, ale to rozwiązanie nie sprawdza się przy szybkiej akcji i w sytuacji gdy obiekt się porusza (zmienia odległość od aparatu). W takich sytuacjach chyba lepiej wyłączyć podgląd.


- - - - kolejny post - - - - - -

Podczas szybkich akcji na pewno jest to dobre rozwiązanie

Oduczyłem się sprawdzania każdego zdjęcia zaraz po zrobieniu.
Wiele zależy od stylu pracy. Ja często po zrobieniu jednego zdjęcia nie odstawiam aparatu od oka, tylko szukam drugiego / trzeciego kadru. Jak mam chwilę, żeby sprawdzić jak wyszło to wciskam dedykowany przycisk. Przy wyłączonym podglądzie po zrobieniu zdjęcia unikam w ten sposób podświetlania buzi ;)

jurkarol
24-05-2021, 16:20
Ja od chyba zawsze mam wyłączony podgląd zdjęcia po jego zrobieniu. Polecam ;)
Też polecam wyłączyć automatyczny podgląd. Oszczędza to czas i ćwiczy wyobraźnię. Jak już konieczne muszę to po zakończeniu serii sprawdzam. Wyobrażam sobie że robię na kliszy.

notdot
24-05-2021, 16:53
Wiele zależy od stylu pracy. Ja często po zrobieniu jednego zdjęcia nie odstawiam aparatu od oka, tylko szukam drugiego / trzeciego kadru.

i dlatego mam ustawiony że podgląd jest automatycznie tylko jeśli robię zdjęcia bez patrzenia przez wizjer czyli używając ekranu, jeśli robię przez tak jak ty czyli nie odstawiam oka od wizjera to podgląd jest wyłączony

odzio
24-05-2021, 21:21
i dlatego mam ustawiony że podgląd jest automatycznie tylko jeśli robię zdjęcia bez patrzenia przez wizjer czyli używając ekranu, jeśli robię przez tak jak ty czyli nie odstawiam oka od wizjera to podgląd jest wyłączony
Ale masz przy tym automatyczne przełączanie pomiędzy wyświetlaczem, a wizjerem? Chyba nie udało mi się znaleźć kombinacji ustawień żeby tak aparat działał

notdot
25-05-2021, 07:05
Ale masz przy tym automatyczne przełączanie pomiędzy wyświetlaczem, a wizjerem?

tak, jest automatycznie przełączanie oraz
menu odtwarzania > podgląd zdjęć > włącz (tylko monitor)

odzio
26-05-2021, 11:55
Sprawdziłem. Tak myślałem, że próbowałem. Dla mnie by wszystko było spoko, gdyby wyświetlanie zdjęć, zaczekało aż odsunę twarz od wizjera. Wiem, mogę nacisnąć przycisk i przewinąć zdjęcia, ale to już nie ten sam schemat pracy. Może chwilę poklikam w takim trybie, zobaczę co mi bardziej odpowiada

notdot
26-05-2021, 18:58
Dla mnie by wszystko było spoko, gdyby wyświetlanie zdjęć, zaczekało aż odsunę twarz od wizjera.

chyba coś masz pomieszane z ustawieniami
u mnie jest tak, że mam automatyczne przełączanie między wizjerem a ekranem, zbliżam oko do wizjera, ekran się wyłącza - oczywista oczywistość
i jeśli fotografuję z użyciem wizjera, to póki mam przyłożone oko to nie mam żadnych podglądów zdjęć, nigdzie,
jeśli odstawię oko od wizjera, to podglądu nadal nie mam, nie włącza się sam, jak chcę zobaczyć podgląd to naciskam guzik podglądu
natomiast gdy fotografuję z użyciem ekranu to wtedy po każdym zdjęciu mam podgląd (albo po serii jeśli cały czas spust wciśnięty i lecą sobie kolejne zdjęcia, zwalniam spust to włącza się podgląd)

TOP67
26-05-2021, 19:11
Nie zrozumiałeś odzio, a ma bardzo dobry pomysł. Nikonie! Czytasz to?
Przy włączonym podglądzie tylko na ekranie, powinno to tak działać:
- jeśli robisz zdjęcia na zombie, to podgląd pokazuje się od razu
- jeśli robisz przez wizjer, to podgląd pokazuje się na ekranie jeśli odsuniesz aparat w ciągu ustawionego czasu (typowo 4 s.)

jurkarol
26-05-2021, 22:23
A w Fuji to jest tak właśnie na czujnik oka.

Edit.
Pomyłka.

odzio
27-05-2021, 02:48
Nie zrozumiałeś odzio, a ma bardzo dobry pomysł. Nikonie! Czytasz to?
Przy włączonym podglądzie tylko na ekranie, powinno to tak działać:
- jeśli robisz zdjęcia na zombie, to podgląd pokazuje się od razu
- jeśli robisz przez wizjer, to podgląd pokazuje się na ekranie jeśli odsuniesz aparat w ciągu ustawionego czasu (typowo 4 s.)

W dziesiątkę! ;)

notdot
27-05-2021, 16:57
Nie zrozumiałeś odzio,

ok, teraz rozumiem, ale moim zdaniem i tak źle nie jest, bo ty decydujesz czy chcesz podglądu przez naciśnięcie guzika a nie że się samo wyświetla po iluś sekundach
no ale co kto lubi ;)

MstrG
27-05-2021, 17:38
A może by tak "ok najkon, szoł mi last pikczer" ;)

TOP67
27-05-2021, 21:41
ok, teraz rozumiem, ale moim zdaniem i tak źle nie jest, bo ty decydujesz czy chcesz podglądu przez naciśnięcie guzika a nie że się samo wyświetla po iluś sekundach
no ale co kto lubi ;)
Ale możliwość wyłączenia była od zawsze. Natomiast w bezlusterkowcach nie ma już takiej możliwości, że podgląd się wyświetla na ekraniku i można go obejrzeć, ale nie trzeba. Teraz robiąc przez wizjer, czyli normalnie, musisz obejrzeć podgląd, albo go nie ma.