PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana d7100 na bezlusterkowca



vixenn
22-05-2021, 00:30
Cześć wszystkim :) Kiedyś się tu udzielałam ale było to na tyle dawno, że zapomniałam danych do logowania więc wracam ze świeżym kontem i pytaniami.

Aktualnie mam Nd7100+ Sigma 18-50 1.8 + 50 1.8
Generalnie z użyteczności tego zestawu jestem zadowolona ale ze względów praktycznych chciałabym wymienić na coś mniejszego i lżejszego (ale o zbliżonych możliwościach).
Zależy mi na tym, żeby pod nowe body rynek wtórny obiektywów był jak najbardziej rozwinięty bo z tego co się przyglądałam to ceny obiektywów do bezstekowców są kosmiczne. Wstępnie myślałam o Sony a7 II, co myślicie?

Co fotografuję?
Wszystko. Trochę portretów, zdjęć z wakacji, natura. Obsługuję sklep internetowy więc zdarza się, że fotografuję produkty.

Budżet?
Najlepiej żebym nie musiała dopłacać do sprzedaży obecnego sprzętu. Tutaj proszę też o sugestię za ile racjonalnie mogę wystawić poszczególne elementy na sprzedaż.

ksh
22-05-2021, 01:43
Cześć, wymieniasz pełną klatkę i jednocześnie że nie chcesz dopłacać, nie ma szansy, pełna klatka tanio wyjdzie tylko jeśli kupisz tanie stałki.
Co do względów praktycznych, to chodzi o gabaryty i tą armatę Sigma 18-35mm czy ten nieudany i słaby zoom Sigma 18-50 f/2.8 albo fajna Sigma 17-50 ?
Dublowanie ogniskowych tą 50-tką to tez kiepski pomysł był.
Jak kupisz Z50 z FTZ to podepniesz oba obiektywy ale możesz mieć ciemny zgrabny kit plus np tą 50-tke co masz przez FTZ.
Pełna klatka Sony A7II, miałem i tragedii nie było ale po przesiadce na Z6 wszystkie wady tego Sony wyszły i nie polecę, dla mnie pełna klatka Sony zaczyna się od A7III i tu taniej masz Nikon Z5.

cz4rnuch
22-05-2021, 09:02
Niestety, ale tak jak napisał koesh, niezależnie od tego na jakiego producenta się zdecydujesz to za tyle za ile upłynnisz twój obecny zestaw może nie starczyć Ci nawet na jedno szkło pod FF (za te dwa obiektywy może uzyskasz tysiaka, może trochę więcej a za D7100 to zależy od przebiegu i tego jak się trzyma, ale też kokosów nie zbijesz). Rynek obiektywów używanych w bezlustrach jest słabo rozwinięty, sprawdź co Cię interesuje i czy w ogóle coś dla siebie znajdziesz na alle czy jebaj przy czym w bezlusterkowym Nikonie nie musisz szukać, bo tu rynek wtórny póki co nie istnieje. Tak czy inaczej zwykły, ale dość dobry standardowy zoom kundelek do Sony od Tamrona to już wydatek 3,2 tysia (używany niewiele mniej, bo 2,5). Alternatywa od Sigmy jeszcze drożej. Zaś kupowanie ciemniejszych kitów trochę mija się z celem, bo niewiele zyskasz względem tego co masz. To już lepiej kupić coś jaśniejszego pod apsc. No chyba, że jesteś zdecydowana na ff i bezlustro, ale wtedy musisz się liczyć z tym, że to co kupisz będzie mocno kompromisowe. Miałem w tym samym czasie D7100 i pierwsze A7 więc mogę się pokusić o małe porównanie a większość z tego co napiszę będzie aktualne również wobec A7II. Na plus bezlustra waga i gabaryty (przy czym A7II jest i tak sporo cięższy od I), na minus ergonomia no chyba, że z małymi stałkami (tu akurat A7II jest nieco lepszy od I, poza wagą). Na minus bateria, która bardzo szybko, w porównaniu do D7100, się wyczerpuje. Na minus także responsywność (czas wybudzania, gotowości od włączenia itd.) Jeśli chodzi o AF to zależy jak na to spojrzeć. AF w D7100 jest szybki i działa także w ciemności a ten z A7 jest za to bardziej precyzyjny i nie ogranicza się tylko do punktów w centrum kadru jak w lustrzance. Poza tym mamy namiastkę eye-af. Nie będę tu forsował tezy, że A7 mają lepszy af niż np. Nikon D7100, bo pod pewnymi względami mocno odstaje, ale w "normalnych" warunkach z bezlustra miałem więcej trafień niż z lustrzanki, szczególnie, że lubię fotografować na zombie lub z biodra. Na minus lustra także seria i mnogość funkcji, które są tak poukrywane w menu, że na początku ciężko je znaleźć. Za to na duży plus jakość obrazka. To chyba na tyle. Ja wybrałem bezlustro, ale tak jak napisałem wyżej musiałem się przyzwyczaić do kilku irytujących rzeczy. A i tak potem zmieniłem na A7III, bo ten jest już modelem dopracowanym, ale też i dużo droższym. W Nikonie masz tańszy Z5, który ma wszystko czego potrzeba oprócz tanich, fajnych szkieł, które można do niego bezpośrednio podłączyć. Osobiście jeśli dziś miałbym wybrać dla siebie bezlusterkowy zestaw ff do wszystkiego, lekki i za naprawdę małe pieniądze to chyba poszedłbym w pierwsze A7 i 3 stałki od samyanga (18, 35 i 75). Za samo używane body 2 tysie (widzę, że mocno podrożało, bo za tyle jakiś czas temu można było kupić nowy) i łącznie 4,5 tysia za te 3 stałki (nowe). I w sumie wychodzi Ci przedpotopowy aparat i 3 kundelki w cenie dwukrotnie przekraczającej twój budżet. A jest to opcja najtańsza z tych jaśniejszych (ewentualnie wspomniany tamron) :) Jeśli faktycznie zależy Ci na bezlustrze i małej wadze/gabarytach to może spójrz w stronę apsc lub nawet m43. Fuji ma bardzo fajne aparaty i trochę używek na rynku.

PS W sumie chciałem Ci doradzić, ale w tym budżecie to chyba nie masz czego szukać w bezlustrach. Nie kupisz nic sensownego. Dopiero jak budżet przekroczysz, i to znacznie, to pojawią się jakieś opcje a i tak będziesz musiała pójść na kompromis w kwestii jakości lub doboru szkieł lub funkcjonalności itd.

poste
22-05-2021, 09:14
Sugestię, za ile wystawić sprzęt na sprzedaż znajdziesz na Allegro oraz OLX, sama wiesz w jakim jest stanie, jaki przebieg ma aparat, jakie to są wersje obiektywów. Ewentualnie napisz to precyzyjnie.

Cena Sony a7II raczej zatrzymała się około 4,5k za nowy, promocji na ten aparat dawno nie widziałem a używane bywają tańsze z 10-15%, co moim zdaniem jest bez sensu. Do tego najtańszy odpowiednik Sigmy (jakiej, nie pomyliłaś oznaczenia?) z f2.8 kosztuje powyżej 3k (Sigma 28-70, Tamron 28-75- tu prędzej można znaleźć używany). Dorzucając jakąś portretową stałkę zbliżysz się do 10k zł, tyle nie uzyskasz za swój sprzęt. Ponadto zestaw jakoś znacząco nie zmniejszy się.

Jeśli nie chcesz dużo dokładać popatrz na Sony a6000, lub wyższe modele tej serii, jeśli jednak chcesz dołożyć do czegoś lepszego ;) Zoomy f2.8 pod aps-c są w systemie, ale drogie i spore. Proponuję popatrzeć na Sigmy 19/2.8, 30/2.8, 60/2.8, tu w zależności od kombinacji, wybierając 2 szkła używane, masz szansę wymienić swój zestaw na zdecydowanie mniejszy w podobnej cenie i nawet dostaniesz lepszą optykę. Są bardziej ambitne Sigmy 16/1.4 oraz 56/1.4, małe i niedrogie Samyangi. Popatrz sama na ceny, na aparat i obiektywy
https://www.interfoto.eu/?page=produkty&id=289
https://www.optyczne.pl/1106-Sigma_A_30_mm_f_2.8_DN-specyfikacja_obiektywu.html

leighadams
22-05-2021, 09:19
Nie wiem za ile sprzedaż re swoje graty, nie wiem czy potrzebna Tobie pełna klatka, ale ze swojej strony mogę polecić na początek fuji x-t1 + 18-55/2.8-4. Jak dobrze poszukasz to zmieścisz się w 2000. Body mimo, że już dość wiekowe, to bardzo fajne, af sprawny, obrazek ładny, sporo przycisków na zewnątrz, wieeelki wizjer. Do tego z czasem dokupisz używaną stałkę 35/1.4 i w zupełności do Twoich zastosowań taki zestaw wystarczy, ewentualnie jasne manuale do zabawy.

vixenn
22-05-2021, 10:21
koesh błąd się wkradł,chodziło o Sigmę 18-35 1.8. Nie zależy mi na pełnej klatce, ten Sony był luźnym strzałem po przeglądnięciu portali ogłoszeniowych (bo rozważam zakup używki).
Jak to jest, do tych Nikonów podchodzą standardowe obiektywy z lustrzanek?
edit. doczytałam o przejściówce. Możesz napisać coś więcej, czy taki zestaw dobrze działa? Bo z dawnych czasów pamiętam przejściówki między markami które były "takie se".
Będzie jakaś strata na jakości działania czy nie zauważę różnicy w porównaniu do zamocowania obiektywu bezpośrednio do aparatu? (np. w kwestii szybkości i celności AF).

cz4rnuch AF w d7100 może i jest szybki ale w słabym oświetleniu szału nie robi, ale na tym mi też niespecjalnie zależy bo jeśli już będę fotografować w takich warunkach to zdarzy się to bardzo rzadko. Z baterią w d7100 nie miałam problemu ale jeśli w innym aparacie będzie nawet o 1/3 krócej działać to też nie jest problemem bo nie pracuję w warunkach gdzie wymiana aku byłaby uciążliwa.

Co do obiektywów- na pewno nie chcę manualnych, za to potrzebuję czegoś jasnego bo największe światło 2.8 to zdecydowanie za mało. Co do ogniskowych jeśli miałabym wybrać jeden obiektyw z tych które teraz posiadam- byłaby to Sigma, bo jednak lepiej pracuje mi się kiedy jest pole manweru z Zoomem ale nie jest to też konieczność- kompletnie nie znam rynku obiektywów do bezluster.

poste
22-05-2021, 10:44
Musisz liczyć, że bateria w Sony A7II będzie działa 3x krócej, nie o 1/3 ;) Oczywiście dużo zależy od ustawień oraz obiektywów.
Z50 przez FTZ z Sigmą 18-35/1.8 to dla mnie jakiś koszmarek ergonomiczny. To jest obiektyw DX, więc do Z5 czy Z6 nie ma za bardzo sensu podłączać. Przejściówki przy aktualnej dostępności szkieł mają dość ograniczony sens, zwłaszcza jeśli chodzi o wielkość i poręczność zestawu. Chyba, że jesteś przywiązana do Nikona :)

vixenn
22-05-2021, 11:55
Nadal uważam, że długość pracy na baterii to w tym wypadku ostatnie na liście wymagań :D

Sigmę choć kocham i polecam każdemu i tak będę sprzedawać, bo moim głównym celem zmiany sprzętu jest właśnie ograniczenie gabarytów i wagi. Ale już np. 35+ 50 by mnie zadowoliło a 35 1.8 jest też dość tania.
Do Nikona nie jestem przywiązana, nie ma dla mnie większego znaczenia marka aparatu. I powtarzam- niepełna klatka też może być, Sony z pierwszego posta był tylko luźnym pomysłem :P

ksh
22-05-2021, 12:49
edit. doczytałam o przejściówce. Możesz napisać coś więcej, czy taki zestaw dobrze działa? Bo z dawnych czasów pamiętam przejściówki między markami które były "takie se".
Będzie jakaś strata na jakości działania czy nie zauważę różnicy w porównaniu do zamocowania obiektywu bezpośrednio do aparatu? (np. w kwestii szybkości i celności AF).
Będzie tak samo, a w wielu przypadkach nawet lepiej działa wszystko ponieważ masz sensor z wiekszą ilością czujników, większa precyzja, pewniejszy AF, zdążają się jednak stare konstrukcje, które nie radzą sobie lepiej, a nawet gorzej albo nie działają ale to są wyjątki.
Znajoma używa z Nikon Z50 z Sigma 17-50 f/1.8 i taki zestaw miażdży konkurencje w cenie/jakości, jednak zestaw z kitami w Z50 jest super, uzupełniasz o jasną stałkę i już.
Do tego Z50 to najlepszy na rynku sensor aps-c pod względem małych szumów i DR.

Jeśli będzie kasa to szukałbym takiego zestawu
Nikon Z50 + Nikkor Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR + adapter FTZ
i do tego podpinasz 50mm co masz, zestaw gabarytowo rewelacja, tym co oferuje też, a kasowo trzeba polować bo może być coś taniej.

cz4rnuch
22-05-2021, 13:10
Nadal uważam, że długość pracy na baterii to w tym wypadku ostatnie na liście wymagań :D...Sama wiesz najlepiej czego potrzebujesz, ale baterie w pierwszych bezlustrach wypadają bardzo blado w porównaniu z lustrzankami. W lustrzance sobie nie zaprzątasz tym głowy, bo bateria w D7100 jest bardzo dobra, ale np. w A7II i innych wcześniejszych bezlustrach jest z tym problem, bo prąd możesz stracić bardzo szybko. Zdarzało mi się, że po prostu nawet w trakcie spaceru bateria się zerowała z 30% tak szybko, że nawet tego nie zauważyłem. Czasami wystarczy kilkadziesiąt zdjęć oraz włączony między pstrykami aparat i aparat zdycha. Oczywiście można sobie kupić zapas co w pewnym sensie rozwiązuje problem.


Do Nikona nie jestem przywiązana, nie ma dla mnie większego znaczenia marka aparatu. I powtarzam- niepełna klatka też może być, Sony z pierwszego posta był tylko luźnym pomysłem :PSkoro nie wykluczasz apsc a logo Ci nie robi różnicy to przyjrzyj się ofercie Fuji. Oni jako jedyni podchodzą poważnie do tego rozmiaru matrycy. Masz tam w pełni rozwinięty system. Szkła są głównie systemowe, ale są wśród nich całkiem fajne opcje. Pozostali producenci poszli raczej w ff i apsc traktują po macoszemu. Apsc od Sony ratują jeszcze producenci niezależni więc i tam można coś znaleźć, ale nie śledzę tematu więc nie wiem. Same szkła Sony raczej dość drogie.

ksh
22-05-2021, 13:29
cz4rnuch Ale ty nie masz Nikona, więc bierz poprawkę że tak zwalonego zasilania jak w starych Sony chyba nikt nie zrobił w innym sprzęcie :)

cz4rnuch
22-05-2021, 14:14
cz4rnuch Ale ty nie masz Nikona, więc bierz poprawkę że tak zwalonego zasilania jak w starych Sony chyba nikt nie zrobił w innym sprzęcie :)

Robił, robił. Kilka lat temu, a o takim sprzęcie pisałem, to był typowy argument fanów lustrzanek w dyskusji z amatorami bezluster. Argument słuszny i sza****ący. Zresztą do tej pory niektóre bezlustra mają słabe baterie. W sumie nie tyle słabe baterie co po prostu spore zapotrzebowanie na prąd.

poste
22-05-2021, 14:31
Bateria w Sony A7m2 jest po prostu fizycznie zbyt mała do obsługi tylu funkcji ze stabilizacją matrycy na czele.

ksh
22-05-2021, 15:44
Robił, robił. Kilka lat temu, a o takim sprzęcie pisałem, to był typowy argument fanów lustrzanek w dyskusji z amatorami bezluster. Argument słuszny i sza****ący. Zresztą do tej pory niektóre bezlustra mają słabe baterie. W sumie nie tyle słabe baterie co po prostu spore zapotrzebowanie na prąd.

To jest oczywiste ale od Sony A7III, Nikon Z6/Z7 i nowszych poprawiło się to bardzo, przykładem błędów konstrukcyjnych jest A7II i przekonałem się o tym na własnej skórze, zwyczajnie do całkiem dobrego sprzętu wpakowali nowe rozwiązania bez popracowaniem nad zasilaniem.

darekw1967r
22-05-2021, 16:18
Cześć wszystkim :) Kiedyś się tu udzielałam ale było to na tyle dawno, że zapomniałam danych do logowania więc wracam ze świeżym kontem i pytaniami.

Aktualnie mam Nd7100+ Sigma 18-50 1.8 + 50 1.8
Generalnie z użyteczności tego zestawu jestem zadowolona ale ze względów praktycznych chciałabym wymienić na coś mniejszego i lżejszego (ale o zbliżonych możliwościach).
Zależy mi na tym, żeby pod nowe body rynek wtórny obiektywów był jak najbardziej rozwinięty bo z tego co się przyglądałam to ceny obiektywów do bezstekowców są kosmiczne. Wstępnie myślałam o Sony a7 II, co myślicie?

Co fotografuję?
Wszystko. Trochę portretów, zdjęć z wakacji, natura. Obsługuję sklep internetowy więc zdarza się, że fotografuję produkty.

Budżet?
Najlepiej żebym nie musiała dopłacać do sprzedaży obecnego sprzętu. Tutaj proszę też o sugestię za ile racjonalnie mogę wystawić poszczególne elementy na sprzedaż.

Naprawde chcesz sie pakowac w koszta ?

Do tego co napisalas wystarczy Ci.... Sony RX100 III z zakresem 24-70/1.8-2.8 ;)

Bedziesz miala maly i bardzo funkcjonalny sprzet.

vixenn
22-05-2021, 17:20
@ darekw1967r gdyby wystarczył to rozważałabym zakup takiej "małpki" ale z jakiegoś powodu chcę wyłącznie bezlusterkowca, więc po co takie propozycje? :)

PM.M
22-05-2021, 17:46
Może to głupie, ale z takimi założeniami to może... micro 4/3. Albo wspomniane już wcześniej Fuji.

ksh
22-05-2021, 18:50
@ darekw1967r gdyby wystarczył to rozważałabym zakup takiej "małpki" ale z jakiegoś powodu chcę wyłącznie bezlusterkowca, więc po co takie propozycje? :)

Zawsze tu takie tematy kończą się skrajnościami, małpka albo m4/3, a z drugiej strony może Sony A1.

vixenn
23-05-2021, 11:49
Na razie po Waszych propozycjach najbardziej przemawia do mnie Nikon z50 (głównie przez tę przejściówkę, która by wiele ułatwiła w kwestii kupowania obiektywów).


Kolejne pytanie- znacie może jakąś lepszą wersję kita 18-55 która by była jaśniejsza ale jednocześnie podobnych gabarytów?
Bo Sigma 17-50 2.8 to chyba też wielki kloc?

ksh
23-05-2021, 12:14
Nie ma szansy na nic kompaktowego używając FTZ, który pełni rolę uzupełnienia odległości, a przez to że bezlustra mają sensory mocno wysunięte do przodu to zestaw z FTZ nawet jest większy od takiego zestawu lustrzankowego.
Do tego pamiętaj że dobry jasny obiektyw zoom = duże gabaryty i nic tego nie zmieni.
Z50 z kitem 16-50 i uzupełniaj stałką jaką lubisz, nie ma co kombinować.

https://j.mp/348MEsN

Ja już na wycieczki nie zabieram żadnych jasnych zoomów, ewoluowałem i dostosowałem do swoich potrzeb zestaw, póki co uwa zoom i jasne 85mm w 100% spełnia moje oczekiwania i potrzeby.

vixenn
23-05-2021, 12:27
o kurcze, jaka fajna strona :D
nie wiedziałam o jej istnieniu

poste
23-05-2021, 13:11
Wolałbym chyba kupić niedużą lustrzankę, niż używać FTZ. Plusem bezluster jest nowa, zaprojektowana do nich optyka, szczególnie te nieduże obiektywy. Sony dla podróżników i osób dla których liczy się kompaktowość sprzętu, a nie chcą dużych kompromisów, stworzyło aparat A7C oraz całą linę obiektywów, od małego zooma po malutkie stałki https://www.optyczne.pl/16219-news-Trzy_kompaktowe_sta%C5%82ki_od_Sony.html Wstaw sobie różne modele do ww porównania rozmiarów.
Problem, że każą sobie za to sporo płacić. Dlatego sporo osób ratuje się pierwszą A7, to jest też jakiś pomysł na niedrogie wejście w system tzw. pełnej klatki, choć nie ma sensu porównywać tego aparatu z tym co oferują dzisiejsze modele. Jedynie matryca wytrzymuje porównanie.

Mały, kompaktowy sprzęt zaproponowałem na pierwszej stronie z budżetem około 4k zł spokojnie możesz celować w a6300/6400 czy a6500 ze szkłami, które wymieniłem, zwłaszcza jeśli patrzysz na używane. Obiektywy robią różnicę, chcesz mieć lekko patrz na stałki, pod aps-c będą mniejsze, tego nie da się przeskoczyć. Większa matryca mimo wszystko wymusza większą optykę. Do Z50 niestety nie widać na horyzoncie małych szkiełek, ani Nikon, ani inni producenci jakoś się nie kwapią (poza chińskimi manualami). Niestety, aparat fajny, ale poza kitami nie za bardzo jest co do niego podpiąć, żeby było kompaktowo. Koledzy wymienili jeszcze Fuji, na dziś jedynie Sony i Fuji mają jakąś w miarą ciekawą ofertę aps-c, zarówno szkieł jak i obiektywów oraz jakiś rynek używanych sztuk.

ksh
23-05-2021, 17:37
Do Z50 niestety nie widać na horyzoncie małych szkiełek...Jest poślizg i to spory ale dlaczego piszesz że nie ma na horyzoncie jak są trzy stałki kompaktowe ?

czomolungma
29-05-2021, 17:11
Na razie po Waszych propozycjach najbardziej przemawia do mnie Nikon z50 (głównie przez tę przejściówkę, która by wiele ułatwiła w kwestii kupowania obiektywów).


Kolejne pytanie- znacie może jakąś lepszą wersję kita 18-55 która by była jaśniejsza ale jednocześnie podobnych gabarytów?
Bo Sigma 17-50 2.8 to chyba też wielki kloc?

Z50 to akurat najslabszy bezlusterkowiec w swojej klasie nie wiem czemu go polecaja...bo to nikon a forum nikona ? kazdy soniak czy fuji kladzie go na łopatki parametrami. Szkieł natywnych kilka i to tak ciemnych że stare kity 5.6 sa przy nichjasne......chyba ze bedziesz stare gluty zaprojektowane x lat temu podłaczał przez kolejnego gluta przez co zestaw zrobi się znacznie większy. Niestety żółte klapki tutaj zapadły i pchają cię w najsłabszą alternatywe w tej cenie na rynku.