PDA

Zobacz pełną wersję : Z6 i Samyang 135 f/2



krzych_astronorway
15-05-2021, 15:48
Cześć. Otóż napotkałem taki problem pokazany na filmie poniżej.

https://youtu.be/ajnaChIpyHc

Do przedwczoraj nie miałem żadnego problemu z Samyangiem. Nagle przysłona zaczęła świrować. Sprawdziłem inne obiektywy, body komunikuje się jak powinno, wpinałem też Samyanga do d3300 i też działa jak powinien (ustawienie przysłony działa i widać to na zdjęciach). Macie jakieś pomysły?

rockcat
15-05-2021, 19:29
Miałem taki kłopot z rybim okiem przez FTZ, ale po jednej z aktualizacji body problem zniknął, tylko tam były styki. Dziwne, że masz taki kłopot z obiektywem bez styków. Możesz spróbować zmienić firmware na wyższy / niższy, jednak na dłuższą metę będzie trzeba przesiąść się na obiektywy pod Z.

ksh
15-05-2021, 20:00
Pamiętajcie o aktualizacji FTZ, plik na stronie nikona i ładuje się przez puszkę.

krzych_astronorway
15-05-2021, 23:18
Dzięki za odpowiedź. On ma styki ;) mogłem sterować przysłoną z poziomu body.
O aktualizacji firmware nie pomyślałem.

spiritus
16-05-2021, 14:51
Pamiętajcie o aktualizacji FTZ, plik na stronie nikona i ładuje się przez puszkę.

FTZ się aktualizuje? :O

ksh
16-05-2021, 15:27
Tak ale była tylko jedna aktualizacja póki co 1.10
Większość adapterów międzysystemowych też aktualizujesz.

spiritus
16-05-2021, 18:28
"Dodano obsługę aktualizacji oprogramowania sprzętowego obiektywów z mocowaniem F"

Czyli jak to mam rozumieć? Lepiej będą działać wszelkie aktualizacje obiektywów czy będzie można zaktualizować obiektyw bezpośrednio z aparatu (bez używania doków)?

krzych_astronorway
16-05-2021, 22:09
Temat można zamknąć. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Delikatnie przeczyściłem styki w szkle i adapterze. Któryś musiał być winowajcą, chociaż wszystkie wyglądały jak nowe, ale teraz wszystko śmiga jak powinno. Nie powiem, spanikowałem. To moje ulubione astroszkło a gwarancja wiadomo...gdzieś jest ;)

ZbyszekS
16-05-2021, 22:19
"Dodano obsługę aktualizacji oprogramowania sprzętowego obiektywów z mocowaniem F"

Czyli jak to mam rozumieć? Lepiej będą działać wszelkie aktualizacje obiektywów czy będzie można zaktualizować obiektyw bezpośrednio z aparatu (bez używania doków)?

Nikkory z mocowaniem F (np. AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR) można teraz aktualizować z Z-ki przez FTZ, a nie tylko z luster.

Ligo
16-05-2021, 22:27
Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Delikatnie przeczyściłem styki w szkle i adapterze.
Ze stykami już tak jest, że wyglądają dziewiczo, ale mimo to nie łączą.

krzych_astronorway
17-05-2021, 00:06
Ze stykami już tak jest, że wyglądają dziewiczo, ale mimo to nie łączą.
Ale żeby nie było tak kolorowo, problem jednak wrócił...??*♂️ Obiektyw działa świetnie z D3300, może to jednak wina adaptera? We wtorek jadę z tym do serwisu. W samym szkle ten metalowy listek odpowiedzialny za przysłonę - na bagnecie, chodzi z wyczuwalnym oporem, w porównaniu z innym szkłem sigmy - ciężej. Nie mam zdolności i czasu na dalszą walkę ;)

- - - - kolejny post - - - - - -

A i sam exif podaje dla obiektywu 135mm:
Focal length: 5mm (!)
Lens: 135mm/2-1.4 (lub 27-1.4)
Również z sesji gdy samo wyświetlanie nie wariowało...
??

micgekon
25-08-2021, 09:15
Dzień Dobry. Odświeże temat, bo sam mam ochote na tego Samyanga do mojej Z6, czy serwis poradził sobie z tym problemem? Czy ktoś jeszcze używa Samyanga 135 z Z6 i ma jakieś problemy. Bo chyba nie ma w tej chwili innej alternatywy Bo nikkor i sigma to inna półka cenowa.

tomek293
27-08-2021, 09:24
ooo, sam założyłem wątek z takim pytaniem na grupie na fb -> dla Ztki nie ma alternatywy poza sigmą 135mm - ciężka, droga, wspaniała.... ale po to focuspeaking by i samyang świetnie działał - będę śledził, czekam na informację od użytkowników!

lub jak ktoś w Rzsz ma te szkło-chętnie bym spróbował!

- - - - kolejny post - - - - - -

https://www.dpreview.com/forums/thread/4345195 o próbował ktoś zakleić piny? ponoć pomaga