PDA

Zobacz pełną wersję : nikon d750 lub nikon z 5



piter203
06-05-2021, 22:33
Dobry wieczór .
Stoję przed zakupem nowego body i zastanawiam się w co iść dwa modele do wyboru d750 lub z5.
Tak jak obserwuje rynek lustrzanek ,to mnie skłania nikon z 5 , bardziej przyszłościowo .
Może ktoś z was ma nikona z5 i powie co po nim można się spodziewać ?

ksh
06-05-2021, 22:38
Dobry, ja bym się też zastanowił nad Z6 bo jednak ma swoje spore plusy zwłaszcza sensor, a zakup XQD nie jest taki straszny bo nie żongluje się garścią kart SD tylko masz np jedną sztukę na lata, cały czas 64GB Sony masz za 460zł.

piter203
06-05-2021, 22:43
Dobry, ja bym się też zastanowił nad Z6 bo jednak ma swoje spore plusy zwłaszcza sensor, a zakup XQD nie jest taki straszny bo nie żongluje się garścią kart SD tylko masz np jedną sztukę na lata, cały czas 64GB Sony masz za 460zł.

Jak bym miał taki budżet , to na pewno bym kupił z6 :)

Teu
06-05-2021, 22:48
Kup po taniości d750 i resztę zainwestuj w dobre szkła. Fotografia to przede wszystkim obiektywy a nie body.
Teraz za bezcen są do wyrwania 24-70 2.8, 85 1.4d, 35 f2d, 70-200 2.8 a to pozwoli Ci rozwinąć skrzydła.

Wysłane z mojego kalkulatora Casio.

piter203
06-05-2021, 22:52
Kup po taniości d750 i resztę zainwestuj w dobre szkła. Fotografia to przede wszystkim obiektywy a nie body.
Teraz za bezcen są do wyrwania 24-70 2.8, 85 1.4d, 35 f2d, 70-200 2.8 a to pozwoli Ci rozwinąć skrzydła.

Wysłane z mojego kalkulatora Casio.

wielkie dzięki za mega dobre rady :)

_Pawel
06-05-2021, 23:29
Najważniejsza rzecz, która mi przeszkadza w D750, to wąskie pole AF. Chciałoby się trochę szerzej. Druga sprawa, to tak raz na kilkadziesiąt tysięcy zdjęć rozjeżdża mi się AF i wymaga interwencji w Studio5s. Załatwiam to wysyłkowo, więc za każdym razem kurierzy mi utrzęsą aparat i wraca z jakimś poprochem na matrycy.
Z tego, co ludzie piszą, to bardzo podobne aparaty pod względem osiągów. Jak pisał Teu, robotę zrobią szkła. Ich ceny i osiągi sprawdź. Przy czym np. Zetkowa 50 to bardziej konkurencja dla Sigmy Art niż dla Nikkora 50/1.8G, więc ostrożnie z porównywaniem cen bez zagłębienia się, co dane szkło potrafi.

piter203
07-05-2021, 21:54
Najważniejsza rzecz, która mi przeszkadza w D750, to wąskie pole AF. Chciałoby się trochę szerzej. Druga sprawa, to tak raz na kilkadziesiąt tysięcy zdjęć rozjeżdża mi się AF i wymaga interwencji w Studio5s. Załatwiam to wysyłkowo, więc za każdym razem kurierzy mi utrzęsą aparat i wraca z jakimś poprochem na matrycy.
Z tego, co ludzie piszą, to bardzo podobne aparaty pod względem osiągów. Jak pisał Teu, robotę zrobią szkła. Ich ceny i osiągi sprawdź. Przy czym np. Zetkowa 50 to bardziej konkurencja dla Sigmy Art niż dla Nikkora 50/1.8G, więc ostrożnie z porównywaniem cen bez zagłębienia się, co dane szkło potrafi.

dziekuje za bardzo pomocne rady :)

paparapa
07-05-2021, 23:00
Jest zaleta bezlustra o której nikt nie wspomniał. Fotografując z manualnym AFem możesz w wizjerze powiększyć obraz i idealnie ustawić ostrość tak jak Ty chcesz , a nie AF . Przydaje się to szczególnie w fotografii makro, a także z manualami.

piter203
08-05-2021, 23:02
Jest zaleta bezlustra o której nikt nie wspomniał. Fotografując z manualnym AFem możesz w wizjerze powiększyć obraz i idealnie ustawić ostrość tak jak Ty chcesz , a nie AF . Przydaje się to szczególnie w fotografii makro, a także z manualami.

oo bardzo przydatna funkcja , bardzo to ułatwia w nie których ujeciach , by ta ostro była dobra

paparapa
08-05-2021, 23:29
oo bardzo przydatna funkcja , bardzo to ułatwia w nie których ujeciach , by ta ostro była dobra

Dodaj do tego śledzenie obiektu i ostrzenie na "oko". Podgląd zrobionego zdjęcia w wizjerze, elektroniczna migawka ...
I teraz odpowiedz sobie sam czy chcesz mieć "kłapiące" lustro z ryzykiem FF\BF , czy aparat z nowymi możliwościami. :)
Wydaje mi się że z5 czy z6 będzie lepszym wyborem, nawet przez FTZ.
Ale to Ty musisz zdecydować :).

piter203
09-05-2021, 00:07
Dodaj do tego śledzenie obiektu i ostrzenie na "oko". Podgląd zrobionego zdjęcia w wizjerze, elektroniczna migawka ...
I teraz odpowiedz sobie sam czy chcesz mieć "kłapiące" lustro z ryzykiem FF\BF , czy aparat z nowymi możliwościami. :)
Wydaje mi się że z5 czy z6 będzie lepszym wyborem, nawet przez FTZ.
Ale to Ty musisz zdecydować :).
Również tak patrzę na ten sposób ze nie dosc ze nowe możliwości a bardziej przyszłościowo , patrząc w kwestii opłacalności rozbudowania systemu bez lustra , niż systemu lustrzanego :)

Nikodemo
09-05-2021, 00:11
Wiadomo technika daje możliwości, ale jeśli ktoś ma talent to i telefonem zrobi dobre zdjęcie.

paparapa
09-05-2021, 22:06
Również tak patrzę na ten sposób ze nie dosc ze nowe możliwości a bardziej przyszłościowo , patrząc w kwestii opłacalności rozbudowania systemu bez lustra , niż systemu lustrzanego :)

I jeszcze stabilizacja obrazu w korpusie :).

Teu
09-05-2021, 22:08
Wolę stałkę 1.4 lub zoom 2.8 niż f4 i stabilizację w body. ;)

Myszowor
09-05-2021, 22:24
No tak , ale możesz mieć stałkę 1,4 ze stabilizacją z body ;)

Teu
09-05-2021, 22:26
Tak, ale żyjąc w świecie ograniczonych funduszy, każdy musi wybrać coś dla siebie co spełni jego oczekiwaniom.
Ja postawiłem na apsc i szkła 1.4/1.2, inny weźmie ff i ciemne zoomy. [emoji6]

Wysłane z mojego kalkulatora Casio.

ksh
09-05-2021, 22:46
Czyli nie wolisz tylko brak kasy, no to masz dylemat jak większość nawet zawodowców :)
Ja zrobiłem coś strasznego bo mam Z7 i uwa zooma f/4 :( ale uzupełniam 1.8/85mm czyli dla aps-c już nie osiągalne bo jaśniej to mega mega drożej, no i manualne 2.8/135 za grosze.
Póki co od pewnego czasu każdy zakup daje mi mega zadowolenie i sprzęt zostaje ze mną na długo.

czomolungma
10-05-2021, 09:40
uzupełniam 1.8/85mm czyli dla aps-c już nie osiągalne bo jaśniej to mega mega drożej,

Znowu klapeczki FF i znowu kompletna bzdura jak większość Twioch subiektywnych opinii. Choćby 56 F1.2 ekwiwalent GO, ogniskowej i ceny zachowana, a rozmiar mniejszy cud..... Oczywiście zaraz mi tu wyskoczysz że w FF można ISO podnieśc (choć co to ma do szkła) albo że sławetna jakość i detal lepsze....na fotce o rozdziałce monitora lub wydruku do 30 cm jakie 99,99% tworzy :D:D:D:D Kolego tak subiektywnych opinii to ze świeczką szukać.Może wkleje ci kilka fotek z mojego FF i apsc i poznasz po jakości i detalu które z którego aparatu ? Gdybym nie miał obu formatów to może bym C i uwierzył...

paparapa
10-05-2021, 12:17
Wolę stałkę 1.4 lub zoom 2.8 niż f4 i stabilizację w body. ;)

Ale do makro, to już chyba nie za bardzo to 1.4 potrzebne. :) Jest parę starszych fajnych szkieł, np tamron macro 180mm\3,5 i jak najbardziej stabilizacje w korpusie przydaje się.

ksh
10-05-2021, 15:12
Znowu klapeczki FF i znowu kompletna bzdura jak większość Twioch subiektywnych opinii. Choćby 56 F1.2 ekwiwalent GO, ogniskowej i ceny zachowana, a rozmiar mniejszy cud.....
Znowu nie czytasz ze zrozumieniem i porównujesz obiektyw 1.8/85mm za 1400zł do 1.2/56 za 3200zł.

[QUOTE]Oczywiście zaraz mi tu wyskoczysz że w FF można ISO podnieśc (choć co to ma do szkła) albo że sławetna jakość i detal lepsze....na fotce o rozdziałce monitora lub wydruku do 30 cm jakie 99,99% tworzy :D:D:D:D
Jakaś krucjata aps-c ??


Kolego...
Od kiedy to my koledzy ? :)

Teu
10-05-2021, 18:54
Oj nie, wręcz przeciwnie! Jak ktoś chce ciemne obiektywy - droga wolna. Albo stare manuale, bo uważa że są fajne i we tani sposób bedzie miec ciekawe parametry - to tez super.
Ja już zbyt wiele w życiu zawodowym takich przykładów widziałem, kiedy to te wspaniałe, stare manuale po początkowym zachwycie lądują na półce bo są po prostu niepraktyczne.

Ja już mam prywatnie za sobą wiele obiektywów i aparatów, nie wspominając ile przez ręce przewinęło mi się sprzętu w życiu zawodowym. Znalazłem własne optimum, co nie znaczy że dla każdego będzie identyczne.

paparapa
11-05-2021, 00:15
Oj nie, wręcz przeciwnie! Jak ktoś chce ciemne obiektywy - droga wolna. Albo stare manuale, bo uważa że są fajne i we tani sposób bedzie miec ciekawe parametry - to tez super.
Ja już zbyt wiele w życiu zawodowym takich przykładów widziałem, kiedy to te wspaniałe, stare manuale po początkowym zachwycie lądują na półce bo są po prostu niepraktyczne.

Ja już mam prywatnie za sobą wiele obiektywów i aparatów, nie wspominając ile przez ręce przewinęło mi się sprzętu w życiu zawodowym. Znalazłem własne optimum, co nie znaczy że dla każdego będzie identyczne.

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. :) Tamron jest manualny na bagnecie Z, i jest to dobry optycznie obiektyw macro. Do tej pory chyba nie ma jeszcze szkieł makro na bagnet Z. Więc wyboru nie ma. :)
Robienie takich zdjęć sigmą 135/1,8 raczej nie jest dobrym pomysłem. Uważam że ta Sigma jest bardzo dobra do innych zdjęć.

Jacek_Z
11-05-2021, 01:03
.... jest manualny na bagnecie Z, i jest to dobry optycznie obiektyw macro. Do tej pory chyba nie ma jeszcze szkieł makro na bagnet Z. Więc wyboru nie ma. :)
Masz obiektywy macro z silnikami, AF-S, choćby micro-Nikkor 105/2.8 VR.
Z FTZ będziesz miał AF.

paparapa
11-05-2021, 10:19
Masz obiektywy macro z silnikami, AF-S, choćby micro-Nikkor 105/2.8 VR.
Z FTZ będziesz miał AF.

Chodziło mi o Bagnet Z.
Mam inne obiektywy AF-S z silnikiem, ale jednak preferuję w takiej fotografii ostrzenie manualne.
A na marginesie bardzo cenię sobie FTZ. To bardzo dobre posunięcie nikona.

odzio
11-05-2021, 11:36
Chodziło mi o Bagnet Z.
Mam inne obiektywy AF-S z silnikiem, ale jednak preferuję w takiej fotografii ostrzenie manualne.
A na marginesie bardzo cenię sobie FTZ. To bardzo dobre posunięcie nikona.

Raczej nie bardzo mogli załatwić temat inaczej, skoro optyka na Z pojawia się w takim tempie, że zapowiedzi już chyba nikt nie traktuje poważnie. Myślę, że sprzedaż nowych aparatów raczej by się okazała fiaskiem, gdyby ludzie musieli rozstać się z posiadanymi Nikkorami F i wybierać z paru dostępnych Z. Zresztą do teraz przecież gama obiektywów jest dalece niepełna... Mnie, jako wiertarkowego Don Kichota, boli zerwanie z tradycją wspierania kompatybilności ze wszystkimi obiektywami aż od epoki dalmierzy (może poza non-Ai, są ponoć kłopotliwe ale tu nawet ja jestem skłonny przyjąć, że optyka do lat '70 to muzeum)... Śrubokręt na ML mógłby dać nowe życie wielu rewelacyjnym obiektywom.

ksh
11-05-2021, 16:30
Akurat w systemie Z masz bardzo dobrze zapełnione półki obiektywami, nie ma żadnych wpadek jakościowych i jakiś niepotrzebnych ogniskowych, nie wiem dlaczego tak uparcie się ludzie wypowiadają że brakuje obiektywów.
Jak brakuje to zawsze można podpiąć od Sony praktycznie wszystko, a przez FTZ większość sigm i tamronów tych co mają przyspawane dupki do Sony też chodzi, wszystkie wspaniałe tamrony i sigmy stworzone do Sony też działają.

paparapa
12-05-2021, 00:37
Raczej nie bardzo mogli załatwić temat inaczej, skoro optyka na Z pojawia się w takim tempie, że zapowiedzi już chyba nikt nie traktuje poważnie. Myślę, że sprzedaż nowych aparatów raczej by się okazała fiaskiem, gdyby ludzie musieli rozstać się z posiadanymi Nikkorami F i wybierać z paru dostępnych Z. Zresztą do teraz przecież gama obiektywów jest dalece niepełna... Mnie, jako wiertarkowego Don Kichota, boli zerwanie z tradycją wspierania kompatybilności ze wszystkimi obiektywami aż od epoki dalmierzy (może poza non-Ai, są ponoć kłopotliwe ale tu nawet ja jestem skłonny przyjąć, że optyka do lat '70 to muzeum)... Śrubokręt na ML mógłby dać nowe życie wielu rewelacyjnym obiektywom.

Przecież nie musisz kupować Nikona. Jest wiele innych możliwości. Myślę też, że nie kupiłbyś tych wszystkich zapowiedzianych obiektywów, tylko ze dwa może trzy które potrzebujesz.
Dla mnie korpusy Z są bardzo dobrym rozwiązaniem. Mogę używać starą szklarnię F, nową szklarnię Z i oczywiście szkła S i T.
A i nie mam potrzeby używania szkieł ze śrubokrętem, tak jak nie mam już ochoty używać pojazdu na owies.
Ale to wszystko kwestia preferencji osobistych. :)

Jacek_Z
12-05-2021, 01:44
Akurat w systemie Z masz bardzo dobrze zapełnione półki obiektywami, .
Natywnymi Z nie. Dopiero jak się uwzględni to co można przez przejściówki to tak.
Na razie oferują to co popularne plus świętą trójcę zoomów. Szkieł 1.4 czy 1.2 jak na lekarstwo (czyli jedno). Tilt-shift- brak.
Ja sie nie spodziewałem, że TS sie pojawią szybko. Supertele też wiedziałem, że nie. Ale jasne portretówki, jasne szerokie kąty dla ślubniaków czy szkła macro już powinni mieć.
Mają dwa dobre body dla zawodowców. 2 sloty kart itd. (mogli takie oferować 2 lata wcześniej!) Ale optyki dla zawodowców nadal nie mają dużo. Trzy zoomy 2.8 i jedna stałka 50/1.2

cz4rnuch
12-05-2021, 07:20
Natywnymi Z nie. Dopiero jak się uwzględni to co można przez przejściówki to tak.
Na razie oferują to co popularne plus świętą trójcę zoomów. Szkieł 1.4 czy 1.2 jak na lekarstwo (czyli jedno). Tilt-shift- brak.
Ja sie nie spodziewałem, że TS sie pojawią szybko. Supertele też wiedziałem, że nie. Ale jasne portretówki, jasne szerokie kąty dla ślubniaków czy szkła macro już powinni mieć.
Mają dwa dobre body dla zawodowców. 2 sloty kart itd. (mogli takie oferować 2 lata wcześniej!) Ale optyki dla zawodowców nadal nie mają dużo. Trzy zoomy 2.8 i jedna stałka 50/1.2Sobie z ciekawości sprawdziłem i właśnie idzie 9 miesiąc odkąd Nikon pokazał ostatnie szkło do systemu Z. Mocno mnie to zdziwiło, bo to wygląda jakby firma myślała, że jest liderem a nie musiała podgonić do stawki. To co komu wystarcza i czego potrzebuje to kwestia odrębna i indywidualna, są przecież tacy, którym do pełni szczęścia potrzeba np. duo 35-85, ale ogólnie rzecz biorąc system nie jest kompletny, przynajmniej w porównaniu z konkurencją, a firma jakby się zatrzymała. Jeszcze rok temu szkła powstawały, ale ten przestój jest zaskakujący.

paparapa
12-05-2021, 10:07
Mam wrażenie, że zatrzymała się większa część świata. Mało firm wdraża obecnie nowości.

ksh
12-05-2021, 10:49
Fakt jest taki że w kwietniu miała był prezentacja pięciu obiektywów i jej nie było, a co dziwne cisza w tym temacie, pewnie Nikon już zwinął się z rynku i ukrywa się na San Escobar.

cz4rnuch
12-05-2021, 11:04
Mam wrażenie, że zatrzymała się większa część świata. Mało firm wdraża obecnie nowości.

Na pewno trochę to zwolniło, ale inni jakoś pokazują nowości. Patrząc tylko na pełną klatkę i obiektywy z AFem to na L-mount w tym roku zrobili przynajmniej kilka szkieł, Canon w tym roku pokazał 3 szkła a Sony 6. Do tego dochodzą niezależni producenci, którzy także pokazują nowości. A u Nikona cisza od wielu miesięcy.

odzio
12-05-2021, 11:22
Skupili moce przerobowe na flagowym bezlutrze, dzięki któremu skrócą dystans za konkurencją do jedynych 12 miesięcy ;)

ksh
12-05-2021, 12:08
Sony ma już prawie 1,5 roku opóźnieniami z A7IV, problem dotyczy całego rynku, nie usprawiedliwiam tu Nikona bo jak obiecuje i potem cisza to nie jest to w porządku.

piter203
15-05-2021, 23:08
Właśnie spojrzałem i nikon zrobił rabaty na zetki i obiektywy z do 19 lipca 2021